Elck wat wils. Gemengd Nieuws. Wat de Pers zegt Leger en Vloot Brieven uit Brazilië. ONS VROOLIJK HOEKJE Korte Berichten ZATERDAG 28 JUNI 1920 'i VADERLANDSLIEFDE. V Wanneer het zich de laatste maan-' (den baanbrekende Braziliaansche „na- cionalismo" of „patriotismo" niets an ders is dan eene oplaaiende liefde voor en trouw aan het gemeenschappelijke vaderland, eene duidelijk-uitgesproken voorkeur aan wat „der natie" is boven vreemden, onnoodigen invoer, dan •kun nen.ien moeten wij die nationale bewe ging van ganschcr harte toejuichen. Schuilt er echter achter dat gedoe ongemotiveerde vreemdelingen- ja, jmisschien priesters- en reügieusenhaat,. 'dan zij het bij dezen vervloekt. Vreemd genoeg .bespeuren wij hier tweeërlei „nacionalismo", een Katholiek het andere verdacht. Van het eersie is President een uitstekend katholiek, graaf Affonso Celso, dien de andere fractie, van „jezuietisme" beschuldigt. Datgeeft te denken! De vergaderingen, waarin als sprekers optreden genoemde graaf Celso en Dr. Alcebriades Delamare. re dacteur van het patriottisch tijdschrift „Gil Bias", worden vereerd met de lioo- ge tegenwoordigheid van den „nationa- len" President der republiek, Dr. Epi- tacio Pc-ssoa en andere civiele autoritei ten. bet wroeten der anderen schijnt meer achter de coulissen te blijven. Twaalf punten heeft het, we zullen maar zeggen, katholieke pairiotisme op z'n programma staan. lo. verplaatsing van de hoofdslad der republiek, thans Rk> de Janeiro, naar den staat Gorjaz (waarschijnlijk, om de hoofdstad meer in het hart der repu bliek te krijgen, misschien ook, om haar door belemmering van te gemakkeiijken toevoer van vreemdelingen u.t Europa piet te laten „vercosmopolietiseeren" 2o. vernationaliseering van den handel 3o. vernationaliseering van de pers, 4o. vernationaliseering van de kust vaart. 5o. Verplicht onderwijs, .werken cn stemmen. 60. Emancipatie van de vrouw, die voorname factor van zedelijke groot heid. 7o. Toenadering yan Brazilië tot de overige Zuid-Aniericaansche .republie ken door eene politiek van eendracht, eerbied en vvederkeerigheid van belan gen. 80. Emancipatie van de Braziliaan sche taal. 9o. Bestrijding van het aïialphabe- tisme. lOo. Bestrijding van de ziekten, wel ke het binnenland teisteren, en zoo doende minder goed bewoonbaar ma ken. llo. Burgerlijke vereering van groote vaderlanders. 12o. Bevordering van het onderwijs ïn de ware vaderlandsche geschiedenis. Met de afwerking van dit programma kan het goede patriotisme al aanstonds beginnen bi" de Duitsche kolonisten in den staat Santa Catliarina, waar op ver schillende scholen niet eens de lands taal. het Portugeesch, onderwezen .wordt. Toevallig las ik vandaag in de courant, dat de regeering jeeds zes dier scholen, om dte reden gesloten had. De vreemdeling, die naar Brazilië komt, om daar z'n brood te verdienen, zooals deze kolonisten, heeft zich aan te passen aan de goede gebruiken, wel ke hier heerschen en vooral de lands taal aan te leeren, welke een der ste vigste banden is, om de natie „hij el kaar" te houden. Ook kan-Graaf Celso reeds z'n uiterste best doen, om de regeering te bewegen, het „vreemde" bankwezen niet te bevoordeelen ten na- deele van de „nationale,, bankiers. Zoo als van zelf spreekt, moet ook hier Wederom het goede voorbeeld „van ho ven" komen, al moet er dan misschien ook een finantieel offertje gebracht wor den. Nu is het een publiek geheim, dat verschillende Braziliaansche* staatslieden o.ai de grootmeesters der Braziliaan sche maconnerie, Dr. Nüo Pegantra, goë de zaken heeft gemaakt met den „vreerri deling" vooral met den Engelschman. O. die rnagons! Ook werd er bij de laatste staking aan de Leopoidina Raiiwav ('n Engel- schc spoorwegmaatschappij welke hier veel treinen laat loop en) wel wat ge mompeld tegen President Epitacio, als zou deze door talmen en niet aanstonds arbitreeren, méér den Engelschen ge diend hebben dan den „nationalen" sta kers met wie bijna heel het land sym pathiseerde. Jammer was het, dat eeni- ge raddraaiers, voornamelijk' Anarchis tische vreemdelingen a's Spanjaarden cn Pörtugeezen, deze staking wilden om zetten in eene sociale revolutie. Eerst kregen we z. g. soHdariteitsstakin- p;en. daarna bommecaans agen en bru taal posten, 't werd eenvoudig eenë politieke staking tegen de wettige over heid. ;Weg was de sympathie ifiet de niet ongemotiveerde économische spoor wegstaking! Net als in Holland bij .de staking in de havens waren het ook hier gewetenloozc mach'wellustingen i\ la Wijnkoop en Troelstra die de ware belangen der stakende arbeiders opof ferden aan hun revolutionnair socialis tisch- of bolsjewiek spel. De Brazili aansche regeering heeft echter korte metten gemaakt met deze „vreemde" onruststokers die lachen met het idee „vaderland" (of ze ook met Russische diamanten betaald werden, zooals ten uwent. .weet ik niet); ze werden, een voudig het land uitgezet en per schip teruggezonden naar Spanje en Portu gal. De vorige week las ik in de „Cor- reio da Mantra", dat ej in Holland van regeeringswege strenge maatregelen genomen waren tegen de Wimko- pianen" (niet dat dit gevaarlijk sujet bii name genoemd werd, 't zou te veel eer voor hem zijn en hem hoogmoeds waanzin kunnen bezorgen., a's hij daar aan ten minste nog niet lijdt g geen enkele Braziliaan kent vooralsnog het loodsch-Russisch Davidje uit de Ne- derlandsche historie van den Ruys (reus) de Berenbroeck, onzen Room- schen Goliath. De „Correio" gaf niet in détails aan. welke wetten er tegen de bende Wijn koopTroelstra waren gemaakt, doch ik hoop, dat uw Katholiek ministerie de katholieke leer niet vergeten heeft, dal' de overheid tot de „doodstraf" haar toe vlucht nemen moét, wanneer blijken zou dat mindere straffen, b.v. levenslange gevangenis, niet voldoende zijn, om de openbare rust, het leven, de have en de .vrijheid der burgers te beveiligen. Goddank 'staat nog altijd ia het Neder iandsche wapen: „Je Maintiendrai": „14 zal handhaven". Dit devies za! de Nederlandschë Bur gerwachtt ot de hare maken, telkens za zij zich moedig, met geweer op schouder aan de zijde stellen van de door Got gestelde macht, wanneer Tro.elstra of Wijn Koop ongrondwettelijk naar die macht wil len grijpen, met revolutionnair geweld. Zo cols gezegd, hadden de spoorweg arbeiders vooral in den beginne op mee Hoewel deze „Stjm des Volks" zich' aan •lient als „Stem van God", is zij slechts de echo van de eeuwige oproerkreet, welke dagelijks opklinkt uit de „Non serviam". „Ik dien niet meer, noch aan God; noch aar. de rnenschen". Moge deze „Stem des duivels" zoo spoedig mogelijk gesmoord worden, anders zal ze nog menig Braziliaan heeniokken naar het rootle kamp. In navolging van andere landen is ook hier een wet te verwachten, welke de toe lating van vreemdelingen in Brazilië zal regelen. Eergisteren nog, den 3en Mei, gedenkdag van de ontdekking van Bra zilië en tevens feest van de vinding van het H. Kruis, sprak President Epitacio er over bij de opening van het Parlement, Dat de wet er met glans doorkome, wen- schen wij van harte, mits ze werkelijk verkeerde „vreemde" eiemenfen Weert én c(e havens wijd openzet voor priesters, kloosterlingen en brave katholieken, uit hef buitenland, die Brazilië beschouwen als hun tweede vaderland, in de Brazilianen hunne broeders zien, vrijgekocht'door liet kostbaar Bloed van Jezus Christus, te zamen met de inboorlingen knielen zullen voor hetzelfde Kruis, aan welks voet de eerste H. Mis werd opgedragen nu meer dan 500 jaren geleden, door frei Henrigne de Coimbra, 'n Minderbroeder van vreem de nationaliteit, die cle lessen van recht vaardigheid en naastenliefde, gegeven door den Goddejijken Lijder van Golgotha zul len omzetten in daden van Katholieke So ciale Actie, die Brazilië zuiveren zullen van maeonnieke, socialistische cn anar chistische smetten, die al de kath-olieke inwoners hetzij geboren in Brazilië of daarbuiten, maken zullen tot Macchabeeën bereid huri leven te geven tot redding van hun eerste of tweede vaderland. i frei CONSTANCiO VAN EIJK, O. F M. Slim. RAAK. Mijnheer vond het verschrikkelijk, dat zijn vrouw altijd japonnen droes- met veel te korte rokken en veel te die ingesneden. ,,'t Is schande," mopperde zijn vrouw op 'n avond, toen ze naar den schouwburg zou den gaan. „je verdient zóóveel geld en ik hefrniaar één fatsoenlijke, japon." „•£00?'' zei mijnheer. „Dan wou ik maar, dat je die eens aantrok!" DE VROUW IN DE POLITIEK. „Dames en heeren," zei de vrouwelijke can- didaat voor de Tweede Kamer, na haar redevoering op de propaganda-vergadering „als er soms nog iemand een vraag te stel len heeft, zal ik er graag op antwoorden." Mag ik dan vragen," vroeg een der ver gaderde dames „waar u dien schatiigen.hoed gekocht hebt, die u vanavond draagt?" woest meende te zijn, was overtroefd dooi een paar slimme bedriegers. En het ergste van alles was nog, dat hij, dié altij l bekend stond, als bijzonder gewikst in zaken, nog hartelijk uitge lachen werd. Pogingen om de rak kets te achterhalen, mislukten ,en liepen op niets uit. En men wilde politie en justitie liever niet men gen in de zaak die op den keper be schouwd toch niet bijzonder fraai was. De eenig overgebleven troost is de les, dat de slimste bedrogen kan worden dcor nog slimmeren. En dan is er nog iets. Achter in een kastje staat een fijn doos je, wit marokijn leder, gevoerd mei room kleurige satijn cn daarin een snoer gia- zen kraaltjes. Stel u gerust, later .prach tig speelgoed voor de kleinkinderen. Dit A A DLOOZE WEERBERICHTEN. Wij vernemen dat sedert eenigen tiid ten behoeve van de luchtvaart op bepaalde uren van den dag weerberichten gewisseld wor den tussdien het Radio-Station te Soester- berg en het Radio-Station van het Air-Mi- nistry te Londen. De berichten worden verstrekt door hel Koninklijk Meteorologisch Instituut te d< Bildt en de filialen te den Helder en Vlis- singen. welke beide laaisten daartoe dooi tusschenkomst der marine-radiostations al daar draadloos rechtstreeks in verbinding staan met Soesterberg. Het mijnbedrijf heeft weer twee slacht- offeds gevorderd. Te Kefkrade viel gisteren den mijnwerker D., afkomstig uit Bocholtz, in een der gangen van de Domaniale mijn van een hoogte van biina dertig meter. Hij was op slag dood. Verder overleed in het ziekenhuis te Heerlen een mnwerker uit de gemeente Hoensbrcek. die dezer dagen in de staatsmijn Emma aldaar ernstig was be kneld geraakt bii het vervoer van kolen. BeL de mannen waren gehuwd en laten gezinnen met eenige kinder na. Te Eindhoven is tijdens afwezigheid der bewoners door openschuiving van een raam f 200 gestolen bij den heer K. in de Heistraat. Het geld bevond zich in een kistje onder hel bed. Als daded is zékere J. Té Utrecht is de electrisehe appaxa- tenfabriek, sy&teem Cocq, in de Rlddea- sebapstraat, voor het grootste deel door brand vernield. TREKJES CXUV idgecringssfcun gerekend bij hun stWj< om lotsverbetering, doch nu deze zeer g'_ nng bleek, vooral door de metamorphose van economische staking, in een politieke welke de. bestaande sociale orde wilde om verwerpen, schreeuwt het Braziliaansche niccdroodc dagblad „Vdz do poyo", "Sterr: des volks" moord cn brand tegen den, I-resident der Republiek cn juicht open .ijk de woeste, doile kreten toe, uitgestoo ten bij de arbeidersmeeting te Rio, op den len Meidag: „Leve de sociale revolutie leve de Russische Sovjetrepubliek". Wórden-ik aar vals oho voorstellingen door vrees 'geïnspireerd? DOOR VREES GEÏNSPIREERD. Naar aanleiding vari liet vertelsel van ..Het Vcïk,dat do Christeifiteo Interna tionale, die thans Re.s'Jcht is. oen niets be-, toe-kenend dingetje maakt do ,.Ncdor- lanoer" e'euisre' vlijmscherpe bemerkingen aan het adres van hét dagblad voor de Ar- beitrerspartü Het chrgsteldk-hisfer-isoli orgaan schrijft: iMiucer roodó breeders hot parool van Jlarx: Arbeiders aller landen» vor- eeuigt u volgcc. dan is dat alles uiooi. goed, krachtig, kortom. „Het Volk''heeft geen lof en prijs genoeg om zijn vrienden er mee te tooien. Maar zoodra Ghristelijke arbeiders hetzelfde doen, heet het „Ersatz". is hot nama&K en komt het op een leugen meer of min der niet aan. als men er slechts mee be reiken kan dat de vrienden uit het rooclo kamp dfe waarheid mot aan da weet komen. Zoo vertelt het blad, dat alles ia het gtiheim geschiedde, of liever, dat zegt het blad niet. omdat er. dan wel eens iémand zou kunnen komen, dio het ronduit van 1 logen, be- sckuMLgd©. Hot draait daarom ziiu woorden zoo'n bootje om on om, waardoor de lezer van Het A oik, den indruk krijgt alsof de geboorte van „het wicht" in het ge heim heeft plaats gehad. Er was wel een klein legertjo verslaggever», waar onder ook e-en van Het Volk, er hebben wel uitvoerige verslagen van het ver handelde in do bladen gestaan, maar sis men nu maar zegt., dat dat, niet het voornaamste i9 geweest, en er heel veel iu het goheim ii afgedaan, dan is de lezer al weer tevreden en hoeft de re dacteur van Hei Volk, zfin plicht ge daan. Hot ia immers niet zijn bedoeling het volk voor te lichten tot zelfstandig oordeel, hii heeft het to loiden in een bepaalde richting, en als hij dat doel be- reikt, is hij voldaan. En -tor meerdere i.-or-.,» siwiu -.4,,, A* oiuoii zaait. .dopt mén dan. alsof er oen hemelsbreed on derscheid was tussehen deze geheimzin nigheid en de gezegende openbaarheid van de „revolutionnaire Vakbcwogings. Internationale". dio verladen jaar te Amsterdam veggaderde. Wii weten het niet zoo precies, maar meeneri ons toch te beritineren, dat ook die nog al eens iets in besloten bijeenkomst verhandeld heeft, en achten tii&t niet moer dan na tuurlijk. In elk geval staat de zaak voor een nieuwe stichting, vlak na een oor log, die de harten dor roensekon toc- schroefde. heel anders, en als du» de Christelijke Internationale niet steeds in hot openbaar vergaderde, dan had zij daarvoor goede rodenen. die buiten de Leeordeeling va r wien ook vallen zonder dat iemand hot recht heeft te spreken 'van een „werk van duisterlin- gen." Dat is niets minder dan laster, waarvoor men ieder ter vorantw-oor- ding z,ou moeten roepen. belLalvo de rod actio van Het Volk. die in dezen erfelijk belast is. en dio allicht niet nieuwe onwaarheden antwoorden zou." Of. staat dezo houding in verband mot do mooning der redrotie. dat de nieuwe In ternationale wol eens een coatra-revolution- naire maeh-t zou kunnen blijken? Dé, O. H. CSrt." vertelt als historisch „Mijn beste heeren, ge zijt aan 't ver keerde adres. Al ben ik koopman, daar om doe ik toch nog* niet in juwelelen. Ga spoedig naar een ander, hier verliest ge uw tijd." Zoo sprak' dezer dagen een bekwaam en welgesteld koopman hier ter stede tot- twee heeren van liet welbekende han- delsras, die hem een prachtige snoer paarlen schijnbaar van het zuiverste ge halte aanboden. „Maar mijnheer," zoo zeiden zij op dringend, „begrijp toch uw eigen belang. Wij hebben geld noodig en geven, u zco in de hand f 2500 verdienste. Zoo goed als een gulden 100 centen waard is, krijgt u voor deze paarlen 25 duizend gulden en wij bieden ze u aan voor 22 duizend en een half. Is 't niet' om van te water tanden? „En toch koop ik niet. Ik heb geen verstand van dat goed. Ge zijt. .aan 't ver- koerde adres. Ziedaar mijn laatste woord." Kom, kom. Zou u geen handelsman meer zijn? Maar goed dan. Wij zijn in de bekommering. Zeg 20 duizend. Daar! Zoo vijf duizend weggegooid. ,Wees er geluk kig mee!" „Ik dank jullie wel! Ik ken de waar niet," antwoordde de koopman reeds eenigszins weifelend. „Niet kennen! niet kennen! Zijn wij dan geen fatsoenlijke kooplui? Maar geen bezwaar hoorl U vertrouwt ons niet, wij u wel. Wie zou den grooten man niet ver- trcuwon, Hie'r ligt het prachtstuk. Neem het, laat het keuren door wio u wilt en als het een cent minder waard is dan 25 duizend gulden, geven wij er net zoo veel bij'" In een oogwenk waren de bezoekers verdwenen en daar zat onze koopman al leen met het snoer paarlen voor zich op de tafel. Langzaam pakte hij 't in en bijna wil loos," ging. hij er mede naar een bekend juwelier. Dezo onderzocht de paarlen nauwkeurig en verklaarde tenslotte: „25 duizend is een stijve prijs, maar 22- en een half is een koopje. Daarvoor neem ik ze dadelijk in goeden handel"'. Onze vriend was tevreden en ging peinzend naar huis. Onderweg haalde hij van de bank een pakje biljetten van f 1000, Toen de twee kooplieden terugkeerden scheen hij eerst even afkeerig van den koop als dien morgen, maar na lang praten, bood hij einde'ijk 15 duizend. Wat een lawaai, wat een heibel! „O jé, wij arme bedrogen rnenschen! 15 duizend durft hij bieden, 't Is ruim tienduizend verlies. Neen dat nooit." De heeren verdwenen in haast, elkan der zoo toeschreeuwend, dat zo nog hul zen ver te hooren waren. Maar ziet, na een paar uren waren ze terug. „Och ze hadden 't geld toch zoo noodig. Eu in den open handel konden ze ii iel teu-uciit. Of mijnheer dan maar 15 duizend wou geven."' Men begrijpt, hce onze koopman g'un derdo, maar hij hield zich goed. Daar la gen do prachtige paarlen op tafel, zoo heerlijk schitterend tegen het roomkleu rige satijn. Hij nam ze nog eens in de hand. „Gek hó,"' dacht hij „dat de rnen schen daarvoor zooveel over hadden." Wat een bof! Zeven en een half duizend zoo eventjes verdiend. En langzaam telde hij do 15 lapjes van duizend, neer, die mok kend en morrend opgestreken werden door ide heeren kooplieden. De koopman zag ze vertrekken. Zoo waar ze hadden een automobiel, en ver dwenen in een oogwenk.... Do gelukkige bezitter van de paarlen gunde zich bijna geen tjjd om te eten. En toen naar den juwelier. Waarde vriend," riep hij* het kantoor binnenstormende. „Hier heb ik 't pracht- snoor. Wees er gelukkig mee voor 22500 pop. Ik heb een beste dag."' Bedaard pakte do ernstige juwelier de doos aan, maar toen hij haar opende en de paarlen opnam, werd hij doodsbleek. „Het is gjas,"' riep hij, „niets dan waar- deiooze glazen kralen!'" Men begrijpt het tooneeL De pijnlijke schrik. De slimme koopman, die zco bijster lij de pinken ge-, gearresteerd. EISCHEN VOOR SERGEANT-MAJOOR De inspecteur der infanterie heeft be paald, dat, wanneer een voordracht tot plaatsing op de bevorderingsüjst voor ser geant-ma j oor-ad mi n isirateur wordt ingediend, de betrokken corps-comman dant daarop uitdrukkelijk moet verkla ren, dat de candidaat geheel berekend is voor die administratieve functie. De over tuiging daarvan kan de korpscomman dant putten uit de wijze, waarop een can didaat de administratie voert over een compagnie door hem tot een maximum tijd van een vol kwartaal met de zelf standige administratie te belasten. Dit moet dan geschieden veór het indienen der voordracht. Hoeft de korpsoomman- dant echter eerder de overtuiging der volle geschiktheid, dan kan dadelijk een voordracht tot plaatsing op de lijst wor- don ingediend; en is het z.g. proefdienen niet een vol kwartaal noodig. De vrouw in 't spel. Toen 't zware gedreun der applaus- en hoera daveringen was weggestorven, en in de lage, benauwde, tot tabaksrook „vermistte" zaal al leen nog het gegons der massa-goed-keuring bleef hangen, overzag de voorzitter na 'n krijgs haftige hamer-mep de vergadering, dankte ka meraad Trompet voor de gloedvolle .overtuigen de rede, waaruit zoo duidelijk was gebleken, dat de getrapte massa niet langer over-zich-heen- moest-laten-loopenen vroeg, of een der vergaderden bijgeval nog het woord verlangde. Met 'n soort Indianen-schreeuw smeet Janus Komkommer z'n arm omhoog, baande zich 'n weg naar 't podium en begon óók nog 's eventjes de verzamelde makkers toe te sprekengebruik te z'n groote handen met de roode, dik-behaarde polsen als roeper. Hij hoopte nou maar, dat alle aanwezigen als 6én man den arbeid zouden neerleggen en dat er niet van die lage, gemeene „invididu-en" on der zouwen zitten, die te -lammenadig waren om méé te staken. Zulke lui was de pest voor ,,de beweging" en verdienden, dat ze levendjj werden doodgeslagen. „Ik voor mijn" ver volgde Janus Komkommer in sneller en luider 'Woordenvloed „ik voor mijn sta d'r voor in, dat hij, die onderkruiperswerk durft te leveren idn mijn geen zoete jongen zal hebben. En azze we strakkies uit volle borst allemaal zalle getui gen niet in 't werk te gaan, laten we dan als ka meraden in de klassestrijd tegen 't kapitalistische stelsel ons woord houwen en ons niet, door toch «tiekum dn 't werk te gaan, gaan omhangen met 't vuile kleed der ellendige slavernij lil" 't Gebrul na deze toespraak was oorverdoo- >end en met triumfeerend wenkbrauw-gehuppel 'hep Janus Komlsouuaer de zaal weer in.' Janus Komkommer liep naar hüis in gezelschap van zijn buurman, Klaas Blind. Klaas was erg stil. Jaap liep te zwetsen over z'n laatste „dauw," die hij aan „de boel" gegeven had. Dat boezemde nog-eris ontzag in, zie je „As je denkt, dat je mijn anders 'n lolletje gedaan heb, dan heb je 't mis, hoor" mopperde Klaas tegen."Wat hei je an al dat staken.Me dunkt, dat 't mooi is, achttien stuivers per uur. Nou wille ze d'r een-tien van maken, over 'n maand weer 25 stuivers en over twee maanden 'n daal der.... als 't zoo lang nog duurt." „Dus jij wou niet meestaken, wil je zeggen?" „Niet meestaken niet meestaken, da's nou weer zoo maar ik kan je wel zeggen, da 'k 'r knappies de smoor over in heb." „Je mot je houwe dn de leiding, Klaas." - zei Janus, die z'n buurman wel mocht. „Op die manier alléén kenne wij de baas worden we motte toonen, datte we niet met ons laten sollen." „Ja, jij heb knap praten met je kippehuis- houwetje van een kind.... maar ik heb 'r vier. ik kom Zaterdagmiddags liever thuis met veertig pop, dan met 'n paar rijksdaalders uitkeering. Je maakt 'n vrouw niet makkelijk wijs, dat je zoowat om de zes weken verplicht bent om te staken, vooral als ze één in plaats Van drie tientjes in d'r handen krijgt." „O, nou snap ik 't.... jij durft niet.... voor je wijf." Meteen gaf ie Klaas 'n elleboogstootje en grinnikte. „Nou, ja" bekende Klaas eerlijk „zoo'n pretje is 't ook niet. Je vrouw mot in alle gevalle T zakie bestieren en zonder centen kan dat niet. 'k Weet zeker, als 't 'n rechtvaardige staking is, dan. gaat ze heelemaal met me mee....'-'- ,,'n Staking is altijd rechtvaardig.we motte net zoolang staken tot we de heele zooi d'r onder hebben. Jij heb toch ook liever een-tien per uur, as negentig centen, la we mekaar nou maar geen smoesies verkoopen." „Natuurlijk, iedereen is voor de vooruitgang maar. „Nou-dan.nou-dan En leer nou van mijn, dat js je door je vrouw in dia dingen niet op je| kop mot laten zitten. Daar mot je zelfbewust in handelen. Denk je, dat ik mijn vrouw één woordje laat mceklctsen in die zaken Néó hoor, om de-dooie-dood-niet. Ik zeg eenvoudig „Maandag staking" en daarmee uit. Daar heb zij niks in te vertellen. En dat doet ze'ook niet. Is ze veel ts proletarisch voor.... ze gaat 'r zelf heelemaal in op. En zoo mot jij ook doen. Niet direct met hardheid dat is olie in 't vuur. Maar je legt haar heel verstandig en kalm uit, dat 't voor haar eigen toekomst isen dat ze daar in mee mot werken.- Je zal zien, dan geeft zo wel toe." „Nou" aarzelde Klaas „ik zal 't dan voor deze maai nog 's probeeren. Maar 'n volgen- do keer krijgen ze mijn vast niet meer voor 'b staking, 't Is nou mooi genog." „Als we eerst maar overwonnen hebben, ke rel, dan praat je wel andersen je vrouw óók. En as ze niet toegeeft, dan zeg je 't 'r maar flink, zie je.dan dreig je, dat je heelemaal niet meer werkt." Ze waren bij hun huis gekomen en namen af scheid.... spraken af, dat zeelkaar Maandag op de „stakingsvergadering "zouden ontmoeten." Janus Komkommer lachte nog eens stilletjes na over de „overwinning" op Klaas z'n stakings vrees, uit angst voor z'n vrouwha-ha-ha.. zoo'n sloomhoofd. Dacht ook nog even met zwel lende trots over z'n succes-woorden op de verga dering van daar straks. Zijn spiets, zoo op 't laatst, had nog effetjes fijn ingeslagen. Maandag op de vergadering zou ie ze nog eens dubbel aan sporen om vol te houwen. En wéér succes hebben. Opgeruimd stapte hij 't huis binnen. Het humeur van z'n vrouw stond ver beneden nul. Allerlei tegenspoed had ze dien dag gehad.. Ze had 'n kom koffie over haar nieuwe bloesje laten vallend'r jongen was thuisgekomen met nog 'n halve broek aande andere helft was in prikkeldraad blijven hangenD'r was 'n aanslagbiljet gekomen van de belasting waar ze de bibberatie van gekregen had, zoo af schuwelijk hoog als 't bedrag was.... De huis baas was wazen zeggen dat ie van de h uurcommis sie twee kwartjes mocht opslaan..A de witte broodjes waren 'n cent en de kropbroodjes twee cent opgeslagenen de schoenmaker had voor 'n gulden of negen „ripperasie" thuisgebracht. Ze ontving Janus met 'n snauwend„waar kom jij nou weer vandaan 't 13 mekant half- twaalf." „Vergadering gehad. Maandag staking." „Staking? Je bent toch niet mesjokke, hoop 'k?" „Gelukkig nietwe teeketien niet voor die onnoozele 90 cent. 't Mot 'n gulden en 'n dubbeltje worden." „Zoo, maar as je d'r maar op rekent, dat ik daar niet van gediend, bin, hoor 1 't Lijkt werachies tegenwoordig wel of jullie 't 'r om doen I Azze ze 'n week of wat de luilak hebbe uitgehange stake ze maar weer 's voor 'n verzetje. Maar 't gebeurt niet, hoor i Jij gaat Maandag netjes dn je werk." „Hè? Wht?" „Versta je me niet? Bin je doof of praat ik Italiaansch? Je staakt niet lil" „Ja, dat kd-je net denke.... 'k heb zo zelf' nog wel angevuurd in de strijd." „Jij kan generaals-kunsten uithalen zooveel as je wil, maar ik zeg, je blijft 'r buiten I 'k Be dank er voor om de andere week met 'n paar ongelukkige harde guldens„steungeld te worden afgescheept, 't Is me nogal 'n tijd I Bah i" „Ja, maar hoor nou-is, Mien...." „Niks te „Miene...." As jij staaijt bin ik je Mien niet meer en wil niks meer met je malle „Mienese" te maken hebben. Afgeloopen.uit „Maar 't kan niet anders.... 'k mot." „Motte Motte Van wie Van die opruiers- kliek. Maar daar heb ik geen böoschap an I Ik ga naar de portemenée te werk, begrepen ?l En jij gaat Maandag heel netjes naar je karwei., en anders breng ik je zelfi wegEn nóu prate we d'r niet meer overDeze laatste zin der echtgenooteiijke discussie werd 'n absolute leu gen, want het gesprek, dat nog volgde, duurde vier maal zoo lang als 't reeds was geweest werd zóó „amicaal," dat het veilig onder de ru briek burengerucht kon worden geplaatsten zóó onparlementair, dat Ouerido's Jordaan er 'n kinderboekje bij werd.... Het eindigde met 'n bijzonder „parlementaire" opzaniker op den kop vah Janus, met een juist in gebruik zijnde koekepan," die hierdoor meteen op permanente non-activiteit moest worden gesteld, daar de hersenpan van janus nóg harder bleek, dan de bodem van genoemd bak-instrument. Er werd toen niet meer over de kwestie gespro. ken, Janus nam zich vast voor Maandag te wei ken primo omdat hij zijn vrouw langer kende dan vandaag..., secundo omdat er nog 'n heeleboel voorwerpen in huis waren, die méér weerstands vermogen bezaten, dan de tot hoepel „ge-Januste' koekepan. 's Maandagsochtends deed ie nog 'n laatste poging, doch Mien was onverbiddelijk.' Als eenig antwoord deed ze haar schort af, prikte haar matelo'tje op ,'t hoofd en ging mee. Janus schaamde zich misselijk. Waf zoüe ze kameraads wel zeggen? Maar afijn.... hij zou dan maar net doen als Klaas Blind.... die mocht ook niet staken van z'n vrouw.... Hij zou Klaas voorstellen, om aan den baas te vragen, of ze samen 'n stil achteraf-klussie mochten doen. Ai-jaials die vervloekte stakers dan maar niet bij 't karwei stonden te postenzou 'n reu- zestrop zijn. Aan 't eind vaa de straat kwam Klaas hen achterop met 'n opgewekt„Morgen, buurvrouw, morgen Janus! 't Is in orde, hoor..niks geen last gehad. Me vrouw had 'n lekker plukkie uit de loterijze zegt „al staak je 'n. half jaar.. voorloopig kenne we de branie uithange." Gaat buurvrouw óók 's mee kijken naar de stakers- vergadering? Mensch, menseh, je had je man 's motte hooren spietsen.... reusachtig 1" Er viel 'n rare stilte.... Klaas keek schuin naar de strakke gezichten van 't echtpaar Kom kommer, dat heel niet enthousiast leek. „Ja, Klaas, kwam 't er toen hortend uit, ,,'k zal 't je maar zeggenmaar ehme vrouw en ik hebben maar besloten, niet te staken." Klaas gaf 'n schreeuw, welks veel geleek op die, waarmee Janus in de vergadering het woord had genomen, om z'n makkers moed in te.... breien.... G. M.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5