Kerk en School. Stadsnieuws VIÏK SlUM. h (YlttiïlEi-StMEKI Uit den Omtrek Amstêrdamsche Beurs VRAGENRECHT. B. JONCKBLOEDT B ARTEUORJSSTRAAT 27. TELEFOON I77P Opnieuw ontvangen Ziet do ëtaüage. moéten!wettigen, welke naar'acjre.8- faahVs meening moeten' bestaan imt'"'- p a. voldoende kolenlevering tegen prijzen alb meest begunstigde natie; F'b. voorrang van Neder land's uit- en in- ^voerhandel tot deelneming aan im- en .export van Duitsqjiland in verband met de verleende eredieten c. offieieele bestrijding door middel van 'de uit- en in voer bewilligingen van de bekende kwade praktijken. V 2. Het deelnemen aan den genoemden fan- en exporthand el moet voor alle Ne- 'derlandsche im- en exporteurs bereik baar zijn. 3. De controle over het verloop van het erediet moet behoorlijk worden vastge legd. YOLKREïRAiTEN IN LIMBURG. De volksrétraitën, die in tal van ge meenten in de mijnstreek reeds met zoo veel succes door Eerw. paters Redemp toristen werden gegeven, en sinds half April te Vaals, het Nederiandsche grens stadje, werden gehouden, zullen Zondag ».s. met luitengewonen luister gesloten worden. Ruim 4000 personen hebben de fetraiten geVolgd. De parochie zal worden toegewijd aan het H. Hart. Z. D. Hl-mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, zal aanwezig zijn. èxpioitatie en2. stemmen met hoopvol en met tot navolging. Wil de raad het echter probeeren, laat men dan met voorstellen komen. B. en W. zullen ze in alle goede trouw uitvoeren. In dit verband wilde spr. ook komen met het .voorstel om de Duurte-commissie op te heffen. Deze duurte- commissie heeft iets gedaan, maar is niet bij machte geweest iets stabiels te doen. Om prijs- drukkend te werken is haar niet gelukt. Dat kwam omdat zij de macht niet had dwingend op te treden en de hoop van spr. dat dit eenmaal gebeuren zou is verdwenen nu met de verwerping der duurtewet. Spr. doet eenige mededeelingen uit de ervaringen der duurte-commissie. Gevraagd werd om mede werking van het publiek. Herhaalde advertenties klachten te kennen hadden tot resultaat avond de krooiï op 't werk gezet, door op 't Haarlem-terrein in t gen woord ig - heid van 2 offieieele tijdopnemers der N.A.U. 'fc Nederlandsch record, van de 80 J M. hardlpopen, dat op naam stond van Grijseels in 2 min. 2 7 tiende sec. op zijn. naam te brengen in 2 min. 1 drie-vijfde seconde. De actie in de Bloembollenstreek. De door ons tegen Woensdag aange kondigde conferentie tussen en de verte genwoordigers uei' arbeiders-organisaties en de vertegenwoordigers der Christelijke en Neutrale patroons jn het Bloembol- AGENDA 3 JULI. Sociëteit Sint Bavo. Gewone zittin gen. Bron gebouw. 8 uur. Muziekvere niging Harmonie-Crescendo". Con eert. GEMEENTERAAD. (Slot.) (Vervolg' fan de discussie over de studie beurzen.) De heer BRUCH antwoordt den heer Boes dat zulks ook het gevai zal zijn voor scholen, waarvan de opleiding eindonderwijs is, zooals hoogere Handelsschool, Middelbaar Technische school, maar niet voor H. B. S. 5 jarige, Lyceum en Gym nasium. Maar ook is de bedoeling dat zij, die aangewezen worden, gratis het voorbereidend onderwijs kunnen doorioopen ter voorbereiding tot universitair onderwijs. Den heer Peper ant woordt spr. dat het de fout is van welgestelde men- jenen dat hun kinderen, ais zij niet absoluut imbeciel zijn, moeten studeeren. Beter is datzijeerst eens onderzoeken of zij bekwaam er voor zijn. De overheid dient zich niet aan dezelfde fout tchuldig te maken en daarom mogen niet allèn kinderen de gelegenheid worden gegeven te stu- ieergn ais hij daar niet goed voor zijn. Men doet daarmede geen' dienst aan de kinderen zelf niet, aan de ouders niet, aan de leeraren niet en aan de maatschappij niet. De heer RLLNALDA brengt dank aan B. en W. voor het voorstel en ondeischrijft voorts tot op groote noogie wat de wethouder heeft gezegd, /erder vroeg deze spr. nog eenige inlichtingen aan den wethouder. Het voorstel van den heer PEPER wordt niet ondersteund en komt dus niet in stemming. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aange nomen. De heer KLEIN herhaalt ondanks het afwijzend advies zijn idee om het vragenrecht in te voeren, en wei cm de rondvraag te ontlasten. Arnhem en Dtrecnt nebben dat vragen recht al. Bij de rond vraag komen de zaken niet voldoende tot hun reent. Maar spr. zal zijn voorstel intrekken, omdat hij vreest, waar B. en W. er niet vriendelijk tegen over staan, dat het vragenrecht niet tot zijn recht zal komen. Tegen dit laatste protesteerde de voorzitter. Dat is niet juist. RONDVRAAG. De heer v. d. KAMP vraagt wanneer de distri- butiebureaux zulien worden opgeneven. L>e voorzitter deeit mede dat met 1 Augustus het bureau wordt opgeheven. Op 't oogenbhk zijn nog maar de directeur en 3 ambtenaren werkzaam van hef bureau. DE VISCHVERKOOP. De heer DIjK merkt op dat in het Leidsche kwartier geen viscii van gemeentewege wordt 76rstr6Kt> Le VOORZITTER deelt mede dat dit oorzaak Vindt in het niet goed nakomen van hun verplich tingen van de vischveruoopers, die daarmede beiast zijn. De heeren Kok en Bakker hebben hen niet goed van hun taak gekweten en zijn dan ook daarvan ontheven. Maatregelen worden genomen om het Leidscne kwartier zoo spoedig mogelijk te helpen. Ook ae verkoop op het 'l ey Ier- plein zal spoedig in orde zijn, terwijl ook viscn zal ■orden verxoent in het voormalig politiebureau de Van kompelstraat. De heer V. D. KAMP merkt op dat hij dezer dagen onsmakelijke viscn aantrof Dij den verkoop en dat deze op zijn aanwijzing is verwijderd. De VOORkl Tl ER weet dat en dat is dan ook de oorzaak dat de betrokken personen van hun taak zijn ontheven. De heer DIjK constateert dat men de winkeliers bij de regeling niet heeft willen uitsluiten, maar dat zij nu zeil de zaak gesaboteerd heb een. Als zij nu worden uitgeschakeld, dan hebben zij dat aan zich zeil te wijten. Hij wijst er nog op dat in de Van Qstadestraat visch werd vernocnt voor 17 lent. Die prijs van 17 cent nu was de prijs die daags te voren gejd, maar op dien dag zelf was ae prijs vastgesteld op 12 cent. Toch het men die 17 cent staan. Dat noemt spr. sabotage van gemeen te-bemoeiing. MIDDENSTANDSWONINGEN. De heer MiZERUS vraagt of voor het geven yan hypotheek van gemeentewege voor den douw Van middsnstandswon ngen ook een weistandsgrens is bepaaiu. De heer SLINGENBERG zegt dat in het inher ed genomen besluit geen grens is aangegeven. Wie de woning bouwt is hetfeifde voor de gemeen te. De bedoeling was en is den woningnood ver minderen. De heer MIZERUS vindt het echter overdreven dat welgestelde menschen aan goedkoope hypo theek worden geholpen en dat de gemeente aan ben geld toelegt. Andere heeren, o. m. de heeren Brucn en Wolzak waren het daarmede eens. DE DUURTEBESTRIJDING. Mevr. WILLEKES MACDONALD vraagt of •r toch van gemeentewege géén maatregelen te treffen zijn tegen de ontstellende stijging der prijzen van levensmiddelen. Spr. heeft vooral het oog op de stijging der aardappeienprijzen, groen ten en fruit in de laatsten tijd. Kan co'óperatieve Inkoop hier helpen? De heer BOMANS antwoordt dat de gemeente tn dezen heel weinig doen kan. Publiekrechterlijke Mchamen heb cc n er al lang over gepraat en gedacht maar hst vraagsteel s niet gemakkelijk op te los ten. Proefnemingen «Lters met gemeentelijke dat twee klachten inkwamen w. o. een over den j lenbedi'ijf lieeft op dien dag plaat-s ge- markenkoers. Het publiek zelf werkt niet mede. had. Toen heeft de duurte-commissie gezegd aan deu'e weuschen, door de arbeiders geuit, controleurs om nu eens te gaan zoeken en eindelijk WPTVinn vn-,ün - daar had de commissie iets. Een fabrikant hield ^bracat, uitvoerige er eigenaardige practijken op na. Waarom zou j f-Phingen vei oen gevoeid met tot ge- spr. dien naam niet noemen? Hij verdient nietv Sj uat de patroons-afgevaardigden toe- deter.Die fabrikant dan was de cacaofirma Droste, i zegden het gesprokene ten spoedigste jn bie groote bussen cacao, een product dus niet aan kun organisaties ter sprake te brengen bederf, niet aan risico onderhevig, aan de winke- j en voor Zaterdag het antwoord .te be- liers verkocht voor f 2.75 of f 2.90 en daarbij be-1 ricliten. paalde dat die bussen niet minder dan voor f '4.— Verder vÈrnemea wij, dat te Overveen Sa&senheim eenige patroonsde nieu we wenseken der anieiüers, wat het loon betreft, hebben ingejviiligd. .WAAii SCHU WING. De Commissaris van Politie te Haarlem waarschuwt het publiek, alvorens han delsrelaties aan te knoopen met f. Valk, wonende Koksteeg 7, ook wel handelen de onder de namen van Diepe veen, Krom hout of Bakker. Bij den Commissaris van Politie informaties in te winnen. Jnbilé. Heden herdenkt de hèer Th. J. ,0. van der Valk, den dag waarop hij voor 12y2 jaar in dienst trad bij de Kon. Handel Mij. Boeke en Huidekoper. Hem werd .een en veloppe met inhoud aangeboden door de directie, en van het personeel „Verkoop" had hij een pendule als hulde ilijk in ont vangst te nemen. Inleveren van kleeding en uitrusting door landstormpfieh (igen. Landstormpiichtigen, die nog niet heb ben voldaan aan hunne verplichting tot inlevering van de hun bij .vertrek met onbepaald verlof medegegeven goederen, kunnen in de gelegenheid worden gesteld alsnog aan die verplichting te yoldoen in de maand Juli, tegelijk met de inlevering door de Landweerpl. 19165 en lülüfc. De berokk e n Landweer- is L ictcomma-ndanten geven de beiangheobenden bij persoonlijke oproeping van het vorenstaande kennis. Van deze inlevering zijn vrijgesteld zij, die zich hebben verbonden, om in geval van uitgebroken onlusten dienst te doen bij den Vrij willigen Landstorm. De In specteur der Vrijwillige Landstorm draagt zorg, dat de Landweerdistrictcommand.an- betaald met f 1.25. Het gevolg was pok dat de winkeliers niets liever dan die dure cacao ver kochten, waaraan zij verdienden en uit de etalages verdween alle andere cacao. Alleen Droste's had men nog. Spr. heeft toen de heer Droste laten ko men en hem daarover gesproken. En toen spr. het gezegd had, beaamde de heer Droste de aan merkingen, maar weigerde er verandering in te brengen. En die duurte-commissie kon niets doem. V/at een figuur maakt de gemeente Onder die omstandigheden meent spr. dat het beter is de duurte-commissie op te heffen. Men kan zich dan voortaan rechtstreeks tot B. en W. wenden. De heer PEPER ziet alleen heil in de opheffing van het privaat productiebezii. Dc heer KLEIN wijst er nog eens op dat de winkeliers' zelf de zaak saboteeren. Hij heeft het oog op de visch voorziening en ook op de groenten- handelaars. Vanmorgen zijn, naar spr. is verteld, 77 manden spinazie op de mestvaalt gebracht, omdat de handelaars niet wenschten te koopen. En toch zijn de groenten duur. Spr. vraagt spoe dig het rapport der groenten-commissie aan de orde te stellen. De gemeente heeft nu vischtentjes. Daarvan kan wellicht gebruik gemaakt voor .den groen ten verkoop. De heer KOPPEN zegt dat de hooge prijzen der aardappelen het gevolg zijn van den uitvoer van aardappelen. Hij vraagt dat het gemeentebestuur zich tot de regeering wendt met het verzoek den luitvoer stop te zettenalthans zoo te regelen dat hier genoeg aardappelen over blijven voor rede- ijken prijs. De heer REINALDA wijst er ook op dat als de handelaren de gemeente saboteeren, het onver mijdelijk zal zijn dat zij zullen worden uit geschakeld. De heer GROENENDAAL wil zich ook tot de regeering wenden. In Amsterdam deed het gemeen tebestuur het ai buiten den Raad om. De duurte-commissie werd op voorstel van den voorzitter opgeheven met dank voor de vele diensten aan de gemeente, al heeft zij niet bereikt wat zij zelve er zich van voorstelde. De heer KLEIN vraagt de ambtenaren te laten opnemen de prijzen op de veilingen en de prijzen, die groentenhandelaren vragen en deze verschil len te publiceereu.- De VOORZITTER zegt dat onderzoek toe, en zai eveneens al het naar voren gebrachte over wegen. De heer KOPPEN wijst op de pont in het N. B. Spaarne, die de vorige week eenige dagen defect was. Dat is voor belanghebbende zeer ongerie felijk. Mevr. MAARSCHAL-KOMIN wijst nog eens op het gevaar van het hek der Langebrug. Spoedige voorziening wordt toegezegd. De tramougelukken. De toesiand van den heer W. S. uit Amsterdam, die* Dinsdagmiddag op den hoek Gasthuisveat-üroote Houtstraat met zijn motorrijwiel onder een wagen der N.Z.H.T.M. raakte, is redelijk wel, alsook de toesiand van den heer D. V. uit Am sterdam, die Woensdag bij 'de Liebrug verongelukt is. Aanbesteding. Heden werd aanbesteed, het opruimen van bestaande en het maken van nieuwe dukdalven wederzijds de groote .schutsluis te Nigtevecht, beboerende tot de werken van het Herwedekanaal in de provincie Noord-Holland. Raming 8000. Laagste inschrijver was L. T. Kruyt, Bodegraven voor 11.941. Het uitbreiden van de verdediging van den onderzeeschen oever vóór den kop van den Stuifdijk op de Hors op Tend. Raming 2600 M2. Laagste inschrijver K. Volke Thzn., te Slieddrecht voor 3207 M2. Hei nieuwe Postkantoor, 21 Juli a.s. zal de aanbesteding plaats hebben van den bovenbouw c.a. van het Post- en Telegraafkantoor. Botsing. Gisteravond pl.ru. 6 uur reed een mo torrijder van de Gpoote Houtbrug af, moest uitwijken voor eenige fietsers, ge raakte daardoor zijn stuur kwijt en reed met een flink gangetje tegen den muur van het Sigarenmagazijn van den heer Hazes. Behoudens een lichte verwonding aan de. hand en eenige kleerscheuren, kwam hij er goed af. Hem treft geen schuld wegens te bard rijden. Aanrijding. Woensdag kwam de ongeveer 8-jarige F. S., wonende Hooimarkt, de Parklaan af fietsen, toen hij door een motorfiets, die juist de boeht Hooimarkt-Parklaan nam, werd aangereden, waardoor hij kwam te vallen. De motorfiets reeds over zfja linkerarm, waardoor deze inwendig verbrijzeld werd. De fiets werd vernield. In bet gasthuis werd de arm gespalkt, waarna de knaap zich loopend naar huis kon begeven. Den motorrijder treft geen sekuld, WAAR GAAN WIJ HEEN t De Roos van Stamboel. Van 1 tot en met 8 Augustus a.s. zal ia den Stadsschouwburg worden opgevoerd: „De Roos van Stamboel", operette van Leo Fall, door het Operettegezelschap „Die Hagbezangers", Directeur Louis Bouwmeester Jr. In de hoofdrollen Bep- pie de Vries, Corry Pinksen, Jean Jans sen en Kalmaan Knaack. ATHLE'UEK. Adje Panlen. De bekende „HaarlenT'-athleet 'Adje Pauien, die reeds verschillende successen achter den rug' heeft, heeft .Woens(fas ten in het bezit komen .van de noodige opgaven, de in het vorige lid bedoelde persunen betreffende. Gem. Dienst Licnamo-lijke Opv eding. Sportterrein Kleverlaan. Het sportterrein aan de Kleverlaan js gereed en kan door scholen en vereni gingen in gecruik worden genomen. Zwem- en Badinrichting. Gedurende de maand .Juni zijn in totaal 32556 baden genomen, verdeeld als yoigt: Abonne's mannen 10565, idem vrouwen 3988, baden a 35 ct, mannen 596, idem vrouwen 231, baden a 6 ct. mannen 2528, idem vrouwen 506, kosteloos mannen 9400, idem vrouwen .4342. Het grootst aantal baden op .één d,ag genomen bedraagt 262ü op 17 Juni, terwijl inde week van 1521 Juni zijn genomen totaal 13431 baden. Oscar Smit's Bank. Deze instelling, gevestigd hier ter ste de, met bijkantoren te Grootebroek, Mon nikendam en Purmerend, zal 1 Juli a.s. een bijkantoor openen, Heerengracht 56 te 's-Gravenhage. Onze Winkelstand. Uit goede bron vernemen wij, dat dfc firma P. P. Rietfort sedert jaren geves tigd Gierstraat, Haarlem, door aankoop eigenaresse is geworden van het percee Kruisweg, hoek Nieuwe Gracht, tussehei het paleis van Z. D. H. den Bisschop ei de woning van den Vicaris Generaal. Binnenkort zullen magazijnen en ate liers naar het nieuwe perceel worden overgebracht, daar het tegenwoordige, al hoewel vrij ruim, reeds sedert lange» tijd te klein is. Wij wenschen de firma, die reeds zoo'n goeden naam heeft, op het gebied van paramenten enz., geluk, en vertrouwen dat door deze uitbreiding zij hare eliën tèle, die zich niet alleen uitstrekt over Nederland, maar ook voor een groot deel over Noord- en Zuid-Amerika, nog be langrijk zal zaen vermeerderen. Gouden Echtpaar. Onder «algemeen gevlag van huren en kennissen uit De Keystraat en omgeving werd Woensdag het gouden huwelijks feest gevierd van het echtpaar Boeree, in hun prachtig in groen gestoken wo ning. Een buurtcommissie bood het gouden echtpaar een sierlijke bloemenmand aan en namens de buren een aardig geschenk Aanbesteding. Door het bestuur der Doop. Bouwver. „Nieuw Schoten", is het Schilderwerk, der 1.1. gehouden aanbesteding, gegund aan Hazevoet Co., te Haarlem. Jr. C. L. Philins. Zooals reeds eerder in onze courant is gemeld, gaat binnenkort de directeur van gasfabriek, waterleiding en electriciteitsbe- drijf onze gemeente verlaten en zich vestigen te Nijmegen, alwaar hij Rot de eervolle func tie van directeur der gasfabriek en water leiding is benoemd. In dien heer Philips verliest de gemeente een bekwaam en ijverig ambtenaar, wiens adviezen ten zeerste op priis werden gesteld. Niet alken in eigen kringen was hij zeer gezien, maar ook hij zijn superieurij stond hij hoog aangeschreven. Ook voor de Katholieke zaak heeft de heer Philips zich zeer verdienstelijk gemaakt. Zoo treft het comité Heemstede der K. S. A. een gevoelig verlies door zijn heengaan, want hii was de zeer ijverige, werkzame en be kwame secrejaris van genoemd comité. „Geloof en Weienschap" te Haarlem ver liest in hem eveneens een ijverig bestuurslid en o.a. gaf de heer Philips ook een cursus in de natuurkundige wetenschappen aan de Katholieke Volksuniversiteit te Amsterdam. Moge he- den heer Philips wel gaan in ziin nieuwe Randplaats en moge de katholie ke zaak te Nijmegen een even groote aan winst krijgen door zijn komst in deze ge meente als He lm stede verlies geleden heeft. Christelijk Lyceum te Haarlem. Met ingang van 1 September 1920 zijn be noemd. tot leeraren in: A. de oude talende heer ])h. S. Eringa, leeraar aan het Gereformeerd Gymnasium te Kampen. B. De natuurlijke-historiedie heer Gs. W. van Apeldoorn Jr., candidaat in de biolo gie aan de Universiteit van Amsterdam. C. De lichaamsoefeningen.de heer D. 0. van Alewij-k, leeraar M. O. gymnastiek te Apeldoorn. 't Wandelen in "t duingebied der Ainstcr- dainsche waterleiding, In. den Amstexdamschen naad is het. voor-, stel vaa mevr. Tilanus, o-m door middel van een commissie van <Se»kundgien en belang hebbenden een onderzoek te doen instellen, of zonder schade voor de drinkwatervoorzie ning het duinwaterteriein geheel of gedeel telijk voor het publiek «ten volgenden zomer kan werden opengesteld, aangenomen mei 2017 stemmen. Afd. Haarlem der D. V. IV oen£tlsf,'.voi)d hield boven.genoem<3e ver- eenigicsf nare gewone vergadering in de Sóeifereit „Si. Bavo." In zijn o-pen.in.gsvvoord deeldie de voorzatter ruede, dat diien middag Je onderw-jjswet was aangenomen, wat een hartelijk applaus uit lokte. Spr. wijdde eenige dankbare woorden aan de groote Strijders voor deze wet, zoowel aan ben, die op politiek gebied den strijd gevoerd heibben, als aan de stifle workers onder het onderwijs personeel, die de regee ring hebben doen inzien, hoe onrechtvaardig de onderwijswet tot nu toe was. In eenige korte miiar duidelijke woorden legde de voorzitter uit. waaratn de D. V. is tegen bet gevoelen van J3. en W.» dat kin dervoeding een taak dier school is, en dat zij ycent. dat dit zoo mogelijk een particulier initiatief moet blijven. Op voorstel van 't bestuur, werd- met één na algemeene stemmen de volgend© motie aangenomen. De Afd. Haarlem der D. Y. erz. gezien bet voornemen van B. en W. om de kindervoeding van gemeentewegen op de scholen te dioen plaats vinden: spreekt als baar gevoelen uit. dat kinder voeding geen taak dier schooi is .- dat de bestaande particuliere commissie niet behoort uitgeschakeld te wordjen (kilt om deze redenen de Katholieke Onder wijzers en Onderwijzeressen niét aan het verzoek van B. en W. kunnen voldoen zich beschikbaar te stellen tot het houden van toezicht exl. en besluit deze motie ter kennis té bren gen van den Raad der Gemeente Haarlem en aan d© pers. De heer Wil. Jan-se hield daarna een lezing over „Kruisliederen", welke leiing vooral door eenvoud en ware natuurlijkheid zeer interessant en aantrekkelijk en mooi was. ati de rondvraag werd noa eenig ge bruik gemaakt, waarna ae vergadering op de gewone wijze gesloten werd. De groentonprijzen. Men verzoekt ons het volgende mede te deelea. Naar aanleiding- van de vragen gesteld aan B. en W. door de heeren Klein en uroene-ndaal, zij opgemerkt, dat dagelijks door den markmeester de prijzen der ver- aandelde groenten op de Coop. Haarl 'roentenveiling worden genoteerd. Hiervan verschijnt eens per week een verslag iu de couranten. Ambachtsschool en Middelb. Techjmaldhe School. Tot administraieur van d,e ambachts school en van de Middelbare Technisch*© school is benoemd Kapitein i\ .Volbeda van het 10e Reg. Inf. welke dan spoedig aen actieven militairen dienst ga,at yer- iaten. De Temperatuur. -. De temperatuur van het water in de gemeentelijke bad- en zweminrichtingen jedroég hedenmorgen 67 gr. en heden middag 68 gr. De K.-K. Smedenpatroons op Excursie. Men schrijft or_s: Zooals ieder iaar het gevai is, zijn ook nu de smedenpatroons wederom op excursie geweest en wel naar de Lips sioieniabriek te Dordecht. De firmant zelve leidde ons rond en ver telde onderwijl de geschiedenis der fabriek, waatuit bleek, dat de zaak begonnen werd door den grondlegger plus een halfwas en in 50 jaren tijd opgeklommen is tot een per soneel van 70O man. m Allereerst namen wij een kijkje in de mon sterkamer. alwaar ons zeer veel verschillen de modellen van sloten zoowel in als uit wendig vertoond werden. Zelfs werden ons houten sluitingen vertoond welke in de In dische Archipel gebruikt worden, waai uit lewens het groote vernuft van onze zwarte medearoeaers duidelijk bleek. Vanuit de mon- sieikamer togen we naar de fabriek, alwaar alle machines aan ons werden getoond en uitgelegd. Hier werkten ook meisjes aan draaibanken en wel op even goede wijze als het manneiiik personeel. Een machine gaf ons een beeld in de toekomst, Deze toch weikte geheel automatisch en de verschillen de schroefjes rolden er als het ware uit, zonder dat deze machine door menschelijke hulp werd geleid. Wii sionden in één woord verbaasd over de groote verscheidenheid van modellen en prachtige afwerking der verschiilende slo- len. Ons werd een nieuw slot getoond voor fietsen hetgeen nog niet in den handel was en wij hoorden met verwondering dat de Eirma zooveel .werk had. dat zij een jaar ten achter was in uitvoering. Toen deze fa briek iot in alle bijzonderheden aan ons be kend was gemaakt, stonden eenige rijtuigen gereed, om ons naar de brand kast en fabrie ken en nieuw in aanbouw zijnde slotenfa- briek te brengen. Ook daar .werdeu ,wii op voorh. P. W. YWEEHUIJSEN schitterende wijze verwelkmd en stónd de fir mant weder klaar om ons hier een overzicht te geven van den brandkasten- en Huizen bouw. Reusachtig automatisch werkende -kiuis^ deuren stonden gereed voor aflevering. En dat deze firma ook buiten onze gren zen een goeden naam heeft, bleek hier uit, dat een groote partij safe's deposit gereed stonden voor Spanje, België en Indië. Nadat ook de nieuwe gebouwen aan ons waren getoond en alles ons uiter mate duidelijk was geworden, waren .wij aan het eind van onze excursie. Door den voorzitter werd den heer Rips den hartelijken dank getracht voor het groote genot, dat ons was ten deel gevallen. Zeer voldaan togen toen allen huis waarts. Eindexamen Gymnasium. Voor liet eindexamen van het gymnasium 'slaagden: H. S. Scheifer: E. A. Solioc-niieijt N. Wenthoit; Neeltje Groene wogenL. H. A. Montijn; L, G. van DamA. F. de Savor- niiii LobmanMarie Ainu; Gelépin, alien voor diploma A. M. Ch. de Jong; R. H. de Jong en Her. mine E. Angenent, allen voor diploma A ei B. A. G. Mien van Zilt en Lien van Beemt voor diploma A. A. DokkumG. L, En-gel en F. Menidlük; voor diploma B. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 28 Juni. zoon van H. Irik—v. Leeuwen 1 Juli. zoon van J. J. v. Ko perenv. Daalen 2 Juni. zoon van Oh. J. DreesArbon. Overleden: 1 Juli. Ch. M. C. Gerres-^ Wvkhuizen 73 jaar, Esschilderstraat. H. Veldhuis, 69 jaar, Teding- v* Berkhout- straat. AERDENHOUT. Insluiping. Uif de wo ning van mevrouw Z. alhier zijn door mid del van insluiping eenige zilveren voorwer pen ontvreemd. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. Woens dagmiddag half vier vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap vanden burgemeester, Jhr. j. P. W. v. Doorn. De heeren Peeperkoru en van Unea waren afwezig. Goedgekeurd werden de voorstellen be treffende de uitbreiding van het buizennel van de waterleiding en het gasbedrijf, zofl ook van de kabel van het electriciteitsbe drijf. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel van B. en W. om per inwoner een erediet vaq 5 cent te verkenen ten behoeve der malaria bestrijding. Nadat aan -de heeren P. J. V. v. Hees, E. Schdtema en C. Jacobs vrijstelling was verleend van artikel 32 der bouwverorde ning. ten behoeve van den bouw van hou ten gevels, werd overgegaan tot behande ling van het voorstel van B. en W. tot aan koop van gronden, ten zuiden van de Canrp- laan. Werd goedgekeurd. Eenige comptabiliteits-besluiten werden vastgesteld, waarna aan de orde was, het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een 2e kasgeldleening tot een bedrag van, f 1000.000. Werd zonder discusie goed gekeurd. Eveneens pf-np- aldus onder den hamer door het voorstel van B. en W. (ot aankoop van strookjes grond aan den Binnenweg, ter ver breeding van het aldaar bestaande trottoir. Aangenomen werd het voorstel tot het verkenen van een vergoeding aan de Pro- testantsche school voor M. U. L. O. inge volge artikel 59 der onderwijswet. Onder de ingekomen stukken was een mis-i sive van Gedeputeerde Staten waarbij goed keuring weerd gehecht aan het besluit van.' den raad. om steun te verleenen aan de wo ningbouw vereen iging ..Tuinwijck". Naar aanleiding hiervan stelden B. en W. voor. van de Mij. „Haarlemmerhoutpark" een ge deelte grond aan te koopen ter grootte van 2 H.A. 80 A., getogen in het Haai lemmer-! houtpark en deze grond aan de vereeniging in erfpacht te geven. Aldus werd besloten. Voorts was er een verzoek van de gemeen te Lisse om adhaesie te betuigen aan een adres voor verbetering van den Rijksstraat weg. Besloten werd adhaesie te betuigen. Van de rondvraag werd nog eenig ge bruik gemaakt ter bespreking van eenig* onbelangrijke zaken, waarna de vergadering in geheime ziting overging. Medegedeeld door „De Spaarnebank". De Beurs opende heden: onvranderd. Staatsfondsen. 5 Nederland 87. 6 Indië 100. Culturen. Koloniale Bank 354. Indi sche Bank 330. Vorstenlarfden 398. H. V. A. 834 Industrieele waarden. Iasulinde olie 200. Oliewaarden. Koninklijke 688. Con sols 304. Orion 87. Tabakken. Amsterdam De-li 44. Be- soeki 168. Rotterdam Deli 3ÜÜ. Rubbers. Amsterdaw Rubber 24C. De- li Batavia 160. Neder 1. Rubber 129, Rott. Tapanoeli 145. Scheepvaartwaarden. Holl. Am. Lijn 403. Holl. Boot 187. Kon. Moll. Lloyd 164. Japanlijn 325. Paketvaart 223. Scheep vaart Unie 275/4. Marine 35/f. Amerikaansehe waarden. Hide and Leather lM. Steel 106M. Smelting 6754. Anaconda 127. Cigar 74. Atehison Topeka 88. Voting Rails 2554. Denver 7K. Sout hern Pacific 102. Union Pacific 129- Buitenlandsche Wisselkoersen. Lon den 11,16. Berlijn 7.50. Parijs 23,40. Brussel 24,60. New-York 2,82. Bazel 51,10. Weenen 1.95. Kopenhagen 46,20. Christiania 46,^0. Stockholm 62,40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2