Stadsnieuws Kunst en Kennis Leger en Vloot Uemeiigd Nieuws. I efegranimen ingezonden. Uit den' Omtrok DE „KATHOLIEKE TERREUR". i PRIJSSTIJGING BIJ WGNINGBOUW. Korte Berichten ACTIE TEGEN HET TAP VERBOD. Landbouw en Visscherij stelt [TVat er waar is van de socialistische en communistische praatjes over de „wit- terreur" in Hongarije, kan men beoor- ïeelen als men let op de lasterstemming iwaarin op het oogenblik getracht wordt, aan het Nederlandsche publiek wijs te ïnakeu, dat er ook in Nederland een „ter reur" bestaat en wel een „katholieke ter- Teur.'" De heer Stenhuis, 'voorzitter ,van ket N.V.V.-congres zei n'.l. op, dit con gres volgens de „Tel.": Als er één aanleiding- is om van ter reur te spreken, dan ligt die in het op treden van de R.K. geestelijkheid jn de Zuidelijke provincies. Het is de zich noe mende partij van orde, vrijheid en demo cratie, die op de ergerlijkste wijze ieder een vervolgt, die niet doet wat zij wil, niet alleen door weigering Van de genade middelen der Kerk, maar ook door maat- eehappelijken ondergang (broodroof). De moderne (d.w.z. socialistische) arbeiders beweging zal daartegen volgens spr. moe ten optreden en men zal overwegen, hoe de strijd dahrtegen moet worden gevoerd iWellicht zou het aanbeveling verdienen, dat in de andere provincies de modern (d. w. z. rood) georganiseerden weiger den met R.K. arbeiders te werken, zoo lang geen einde gekomen is aan wat spre ker noemt de katholieke terreur jn de Zuidelijke provincies. Spreker wenscht het joositieve voorstel te doen om een beroep te doen op de ar beiders, teneinde een fonds te stichten van f 50.000, om daaruit de slachtoffers vau die „K. K. terreur" te steunen. In October zal dan beslist worden op welke wijze dit geld moet worden besteed. (Luid applaus). Dit voorstel werd bij acclamatie aangenomen. Dat fraaie staaltje van socialistische welsprekendheid belooft ons dus binnen kort een soort boycot als tegen Hongarije beproefd wordt. Als de heeren Stenhuis CiS., maar we ten, dat wij hier beter paraat zijn tegen socialistisch en laster en leugens dan daar, Dé Minister van Arbeid- heeft Woensdag j.l. in de Tweede Kamer eenige merkwaar dige cijfers medegedeeld omtrent de prijs stijging in den woningbouw; de eersige noemde cijfers zijn den Minister verstrekt door den heer Bakker Schut, directeur- van de Volkshuisvesting te 'sHage. Terwijl in 1914 de kosten van één arbei derswoning in Den Haag bedroegeir aan loon 740, aan materiaal f 1560. aan toe zicht f 20 en aan honorarium voor den ar chitect f 52, bedragen deze kosten thans aan loon f 1850 (twee en een half maal het berirag van 1914). aan materiaal f 4150 (twee en drie kwart maal het bedrag van 1914), aan toezicht f 30 (anderhalf maal het hfHrag van IQ 14) en aan honorarium voor den architect 62 (1 1/5 maal het 'be drag van 1914). Voor Delft waren de cijfers van 191213 en die van 1920—21aan materiaal f 1281 en 3390, aan grond f 223 en f 200 (dus in 1920 iets gcedkoopcr). aan loon f 408 en f 2170, aan toezicht f 17 en 30 en aan. honorarium voor den architect f 70 en f 92. Het loon van de bouwvakarbeiders bedtoeg in 1920 in Delft dus meer dan het vijfvoudige van dat in 191213. De totale kosten siegen derhalve van f 2000 in 1913 tot f 5890 ia 1920. In Amsterdam kost de bouw van een gewone arbeiderswoning thans ongeveer f .10.000. weik bedrag op een huur piijs van 16 per week neerkomt. Met deee cijfers voor cogen verwondert het ons nie,, dat ze bij den Minister de vraag deden rijzen, oi 'net bojjjvbediiif. afgezien van stakingen en uitsluitingen. Zich zelf niet ge heel 3ton zal gaan zetten. ZOMEK-ü IT VOERING Tb KAARDEN. Op Zaterdag 3 Juli des avonds 71/2 uur zal in de Groote Kerk té Naarden eene Zomeruitvoering worden gegeven door het Amsterdanische a cupella ko-or „Bel Can to" directeur Alpns. Yi anken. Meuevyer kenden zijn Mevr. J. Ker.cmeJ er—Bakker alt ea de heer Frans Hasselaar, orgel. Door het keer zu len worden uitgevoerd werken van Palesirina, Orlando Lassus, Sweeli-ck en Alphs. Dief.eiii.roek. W1LIT Al RFN-VEüEKN HINGEN. mde commu vol „St. Lavo" bevat het nkpai: Lij dezen dragen Wij den Kolonel-Hoofd- &ad xezenier F. J. H. Evas op de R. K. Milita.. ca-Y creenigi.igea ia O-s Bisdom ecunuul per'ja21" irr 0«zea naam te be" zoeken en uoodigcn Wij hem uit een ver slag van zijn bezoek aan Ons te doen toekomen. t AUG USTUS US JOSFPHUS. Bisschop" van Haarlem. Haarlem, 25 Mei 1920. Hier en daar 6tond men Dij groepjes bijeen 1 het moeilijk geval te hespreken. Naar het „Hdbl." verneemt, zullen meer protestmaatregelen worden genomen, terwijl het blan zou bestaan dezen maatregel van sluiting op den marktdag voorloopig een viertal Vrijdagen te handhaven. Inmiddels heeft men zich gericht tot het college van Gedeputeerde Staten, om het besluit van den Raad ter dezer zake te ver nietigen en heeft men de Kroon erop gewe zen, dat het besluit in strijd zou zijn met 's Rijks wet.- GEWELDIGE TOELOOP VAN DUITSCHERS. Uit Dinxperlo wordt gemeld, dat de toe loop van Duitschers naar onze grens in de laatste dagen aldaar grooter wordt, zóó groot, d;dt zich da-gelijks wel 10.000 Duitschers op den grensweg bevinden. Den winkeliers, die de drukke klandizie der Duitschers ongetwijfeld op prijs stel len, valt het echter moeilijk de afgifte van goederen behoorlijk te controleeren. Vandaar dat verschillende hunner reeds hun winkel voor vreemdelingen gesloten houden en de goederen door deur of ven ster afgeven. COMPLEET EEN [WONDER. Een lezer schrijft aan het „U. D.": In Driebergen zijnde, zag ik daar een wonder. In de Lindelaan staat een huis te huurl Niet tijdelijk of met pension, maar héél gewoon: te huur. Aangezien de bewoner-eigenaar naar elders verhuist. En naar ik vernam, staat de plank er al een week lang aangeslagen. Zou er dus wer kelijk nog een gemeente zijn .in onze pro vincie waar geen woningnood heerscht? TWEE MENSCHEN VERBRAND. Door het hooien kwam de boerenfami lie Valk bij Zuthem (O.) gem. Heino, Dinsdagavond zeer laat thuis. Omstreeks half twaalf ging mèn naar bed. Aan den voorkant van het huis sliep de oude Hen drik Valk met zijn vrouw, zijn zoon en zijn schoondochter. De drie kleinkinderen .sliepen met de meid, de 20-jarige Hendri- ka Onderdijk, in het opkamertje daar naast. Om twee uur werden ze wakker, doordat het voorhuis begon te branden. Ze sloegen een raam in en daardoor redden zich degenen, die aan den voorkant slie pen. De meid reikte de kinderen hun door het raam aan, hierna liep ze naar het ach terhuis, Haar verkoold lijk is .Woensdag morgen gevonden, met het eveneens ver koolde lijk van den 23-jarigen zoon, Hen drik Valk, die op zijn rug van de deel naar beneden gestort is. Verscheidene varkens en een 5ü-tal kip- peir zijn mede omgekomen. Niets heeft men kunnen redden, het huis,- de schu ren en de hooiberg zijn totaal verbrand. Alleen de koeien, paarden en jong vee dat in de weide liep is behouden gebleven. De oude Hendrik Valk heeft ernstige brandwonden aan hoofd .en handen be komen. Vier broertjes en zusjes van 912 jaar te Hemeium (Fr.), hebben ingebroken in de woning van de familie Cnossen aldaar, die afwezig was. Sieraden van goud en zilver en snuisterijen werden meegenomen en in een boschje verstopt. Zii volgden-"t voor beeld van groote inbrekers en lieten ook een „surprise" achter. Te Oostzaan is overleden de 18-jarige stoker J. Silgaden, die de vorige week te Amsterdam door een zandtrein werd over reden. Te Gieten is een 6-jarig jongetje door een paard tegen de borst getrapt, tengevolge waarvan het na eenige oogenblikken over leed. Te Diever (Drente) werd een doch tertje van den postbode Westerhof door een adder gebeten, waardoor de arm geweldig opzwol. De hulp van den dokter werd inge roepen, wien het gelukte het kind te houden. Een paartje to Bussum, dat spoedig 111 het huwelijk zou treden, had de woningin richting toevertrouwd aan een behanger, die, naar later bleek, niet al te gunstig stond aangeschreven. Zoodra hij allés in orde hrd, heeft hij met een vriend inbraak gepleegd in de villa aan den Meentweg, alles wegge haald en in Amsterdam £&mden man ge bracht. De behanger en ziin vriend, alsmede do Amsterdamsche heler, ziin gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. 'De burgemeester van Overschie. ves- 'iftt er de aandacht op. dat. alvorens- be stellingen te doen bij een zich noemende fir- :a Versandhaus „Mercurius" te Oveischie, :ande!ende in z.g. Schwarzwalder klokken cn barometers, het gewenscht is bii de ge meentepolitie te Overschie inlichtingen te vragen. Te Sint Kruis (Zeeuwsch-Vlaanderen) is de vlasfabriek van de Gebrs. Paridoen Dinsdagavond door den bliksem getroffen t.n een prooi der vlammen geworden. Niets was verzekerd. De Groente-Centrale onder Leidschen dam (Z.-H.) die gedurende de crisisjaren voor de regeering in exploitatie is geweest, ia den Kijksdaig een groote rede. De be grooting voor 1920 staat alleen in dé groote cijfers vast. De gewone begrooting zal 'voor het eerst kloppen sisds dén tijd voor den oorlog en wel op 28 milliard mark. De buitengewone uitgaven zullen van 26.6 op 27.6 milliard moeten stijgen en een totaalbedrag van 54 tot 5aD mil liard maken. De schuld bedraagt 200 mil liard nik., plus de oorlogskosten der af zonderlijke landen groot 15 a 16 milliard. Aan het eind zei de de minister Wij staan voor Spa en daarmee voor- ons beslissende lot, ja voor dat van Euro pa. Er is resultaat te verwachten, zoo verstand en goede wil de onderhandelin gen leiden. De internationale afbetaling kan alleen gechieden door levering van goederen eu arbeid. Daarom is het heele vraagstuk yan de schadeloosstelling er. een van productie. Wil Spa tot een goed einde leiden, dan moet men onderhandelen met den oprech ten wil het verdrukt Europa weer op te richten en het dreigende bankroet der zwaarbeproefde landen af te wenden. Het is een Europeesch, ja, een wereld probleem. Aan onzen goeden wil bij de onderhandelingen zal het niet ontbreken. Wij weten dat wij meer dan elk ander land de lasten van den oorlog hebben te dra gen. De regeering en het volk hebben ondanks alles praestaties gedaan als ze nog van geen volk na een verloren eorlog gevergd zijn. Naar Spa zullen gaan (zoo meldt Wolff): kanselier Fehrenbach, de minister van Buiten!. Zaken Simons, Wirth, Schoiz -en Hermes. In 't geheel zullen 25 tot 30 hoogere ambtenaren n:e£ liet ncodige kan toorpersoneel naar Spa gaan. WAT KAN DUITSCHLAND BFjTALEN? BERLIJN, 1 Juli. De vredesdelegatie te Parijs overhandigde heden de vredes conferentie twee ofiieieele. gedenkschrif ten. De eerste behandelt de betalingscapa- "citcit van Duitschland voor herstel, de tweede 'zet in bijzonderheden uiteen jn hoeverre Duitschland reeds heden zijn be lastingbronnen heelt aangesproken, in een begeleidende nota wordt er op gewezen, dat aan Duitschland heden belangrijk min der economische hulpbronnen ter beschik king staan dan voor den oorlog. De ten uitvoertrenging der voorgestelde maatre gelen moet onderwérp vau mondelinge be sprekingen te Spa zijn. Tegelijk werd tea door 22 vooraanstaan de mannen van h et Duitsche economische leven geteeksnd rapport over den economischen tosstand van Duitschland, zijn capaciteiten en mogelijkheid tot ver betering overhandigd. ITALIë EN DE REVOLUTIE, Havas meldt uit Rome, dat besloten is de algemeene staking op te heffen. De stakers-hervatten overal het werk. ROME, 30 Juni. De dag was overal rustig. De treinen rijden geregeld. ROME, 30 Juni. Alles wijst er op, dat de anarchisten in de streek van Ancona aansturen op een revolutie, welke moet uitbreken in de streek, waar tijdens de z.g. „roode week'" de oniusten plaats hadden. De meest ernstige feiten doen zich voor. Langs de kust trekken de anar chisten in lastauto's, bewapend met mi trailleurs. De treinen worden door hen aangevallen en met mitrailleurs beschoten. Voor de kust kruisen thans Italiaansehe oorlogsschepen, die de: opstandelingen in hun verschansingen beschieten. Men ge looft thans den toestand meester te zijn. De arbeid in Brescia is hervat. KRaS.SïN TERUG NAAR MOSKOU. LONDEN, 1 Juii. Omtrent Krassin's te rugkeer naar Moskou, deelde Lonar Law inhec Lagerhuis mede, dat de onderhande lingen met Krassin voortgang maakten, doch dat de regeering tot de sLotsom was gekomen, dat thans het tijdstip was aan- gebroken om besluiten te nemen. Zij heeft dit aan Krassin te kennen gegeven, die naar Rusland terugkeert, om de voorwaar den der Eritsche regeering aan de sovjet autoriteiten voor te Leggen, teneinde gele- gehheid te bekomen, een definitief ant woord te geven. In verband met het dezer'dagen door den gemeenteraad van Amersfoort genomen be sluit inzake „Tapverbod," lieeft zién aioaar een comité vah aetie gevormd, dat zich ten doel stelt te trachten met alle geoorloofde middelen bet tapverbod practised oumogeiij* te maken. Tengevolge daarvan waren Vrijdagmor gen. bij wijze van verrassing, met bet oog op den marktdag, alle tapperijen, café's restau rants en hotels gesloten. De ramen aczer inrichtingen waren van groote, gele aanplak biljetten voorzien van den volgenden in houd: „Protest tegen het tapverbod." „Tot onze spijt ziin wij genooazaist ais protest tegen het besluit van onzen gemoin- teraad heden onze zaken gesmten te houden en verzoeken, de medewerking van bet pu bliek." De boeren, die me t paard en wagen of per fiets ter markt kwamen, warm daardoor grootendeels genoodzaakt onverricht-, rzr.ke terug te keeren, daar voor hen geen gelegen, heid bestond ku'n paarden, wagens en fietsen te stallen. zal binnenkort in publieke veiling worden verkocht. Tengevolge van het springen van een achterband reed Woensdag op den straat weg Edede Klomp (Geld.) een auto in volle vaart tegen een boom. Een der vier inzittenden, een heer. werd over den weg geslingerd en met hersenschudding opgeno men en naar Arnhem vervoerd. De bestuur der en de overige inzittenden bleven onge deerd. TENTOONSTELLING VAN ERUIT. Het ligt in het voornemen der Nederl. Pomologische Vereeniging, gevestigd te Utrecht, om in October van dit j'aar een tentoonstelling vau voor den handel ver pakt fruit te Amsterdam te houden, in na volging van de eerste tentoonstelling op dat gebied, verleden jaar te Utrecht ge houden. Er is reeds veel medewerking van de zijde der belanghebbenden toege- DUITSCHLAND EN DE CONFEREN TIE TE SPA. BERLIJN, 1 Juli, Minister Wirth hield Voor den inhoud dezer Rubriek de Redactie zich niet aansprakelijk, MAG DAT/ M. de R. Vergun mij een klein plaatsje in uw veel gelezen blad. Bij voorbaai miin dank. Door een der bewoneis der Anegang werden vroeger' te zamen met eenige vrien den in zijn woning meermalen Per week .nachtelijke fuifjes gehouden, hetgeen natuur lijk steeds van het noodige lawaai verge zeld ging. tot groot ongerief der buren. Tot groote blijdschap dezer laatsten. was de fuifmanie eenigen lijd achter den rug, maar wat gebeurt er nu? Het lieve leventje wordt schijnbaar buitenshuis voortgezet. In den nacht van Woensdag °p Donderdag is er door de „heeren". door middel van hun motorfietsen" een knalkanonnade geopend, die. behoudens een kor e tusschenpooze, duurde van half twee tot 0,1e uur eSi de om liggende bewoners, tot zells in de Franke- slraat, in hun slaap stoorde. Bovendien werd door een der „heeren" iets gedaan, wat men van personen, die z'cb nis heeren willen beschouwd zien. zeker niet zou ver wachten. Zou er nu tegen de bovenstaande feiten niets te doen ziin? Misschien, dat de betrok ken personen, na lezing van dit stukje, wat meer hun fatsoen zullen houden. Het is te hopen. Anders zouden er door de Anegang. bewoners andere maatregelen genomen moeten worden. Hoogachtend, N. Garnizoensberichten, De adjudant onderofficier Goedhart, van het 10e Regiment Infanterie wordt tot nader order ter lïéschikking gesteld van den Commandant van het 25e Batal jon Landweer Infanterie te Amsterdam. HEEMSTEDE. Door A. H., wonende te Vogelenzang, is aangifte gedaan von het vermissen van een heerenrüwiel Terug te bekomen bij C. W. Schim- mei, Voorweg 21, een étui met abonne menten N.Z.T.M. Fleumer, Zomerluststr. een zilveren kruisje; Bureau van poli- ie, Boekenrodestraat 9, een hondenhals- band, 2 onderdeden van een virigator en een huissleutel, Vacanüebsziglieid. Al een paar malen gaf de stad gele genheid aan de kinderen om zich in de vacantiedageu bezig te houden op het ter rein aan de Leid se bevaart. ~Xn'de komende vaeantiedagen zullen de kinderen aan t Gean e en te-sp eeltertrei n 's morgens van 1012, 'smiddagB van 2 tot-4 uur kunnen spelen. Het Sekouwtooneel. Dinsdagavond was. op uituoodiging der directie vanliét Schpuwtoonei, de hee ren van der Horst en Musch, in de turn zaal von. café Brinkmaan aauwezig de" commissie uit de Haarlemsche Burgerij, die zich ten doel heeft gesteld de verhef fing van de tooneelkunst. Door de directie werd er op gewezen, dat zij dit seizoen steeds veredelende kunst gegeven heeft, als Het wedcrzijdsch Huwelijksbedrog; De Paradijsvloek en Ma rik en van Nieumeghen. De financieele krachten van het Schouwtooneel waren niet zoo schitterend en er moesten middelen beraamd worden om deze op hooger peil te brengen. Als een der best helpende middelen werd voorgesteld, de gemeente te verzoe ken om voortaan bij Volksvoorstellingen een subsidie toe te kennen, dan zou ook het aantal volksvoorstellingen gevoege lijk kunnen worden uitgebreid. Personalia. Met ingang van heden is de heer C. M. Sieenken, van Haarlem, thans tijdelijk ad junct-accountant, bencémd tot adjunct-ac countant bij den dienst der directe belastin gen, alhier. Gewetcusgeld. Ingekomen is bij den inspecteur der directe belastingen te Haarlem. 1ste afdeeling, on der letter F., f 79.80 wegens te weinig be taalde bedrijfsbelasting. Beroep. B. en W. van aariem brengen ier open bare kennis, dat de N. V. „Ripperda", ge vestigd alhier, aan hun college heeft mede gedeeld. dat door haar beroep is ingesteld 'légen hunne beslissing d.d. 18 Juni 1920, 7e afdeeling no. 1/252 waarbij aan haar voor den proeftijd van één jaar vergunning is verleend tot oprichting van eene inrich ting tot het bereiden van verfwaien in hare werkplaats op het terrein aan de Garenkokerskade no. IE. waarbij tot het aandrijven van te plaatsen werktuigen electrische kracht zal worden aangewend. Aanbesteding. Heden werd door B. en [W. van Haar lem aanbesteed: Het leveren van de hoeveelheden turf en petroleum, ten behoeve van gemeente- gebouwen eu inrichtingen, benoodigd in het tijdvak van den dag der gunning tot en met 30 April 1921. De volgende inschrijvingen warén bin nen gekomen: G. Ho ing en E u Haar lem, lange tun f HJ.bO per l(XX), korte turf f 18.90. J. Mandemaker, Haarlem, lange turf l 22, en wat voor 1 September 1920 geleverd wordt voor f 18.50, korte turf f 18.75, voor 1 September geleverd f 17. N.V. Hoenderdos brandstoffenhandél, lange turf f 22, vóér September geleverd, een reductie vanj f 3.25, korte turf f 18.50, voor September geleverd eën reductïe van f 1.75. Valkman, Haarlem, Lange turf f 18, korte turf f 18, baggelaar f 17.50. Frans Perquin, Haarlem, lange turlf f 19.75, korte turf f 18.90. G. v. d. Haak Jr., Haarlem, lange turf f 23.50, 1ste soort machinaal f 17.50. D. v. Gelder, Haarlem, petroleum 22 ets. per L. Personalia. Voor bet onderwijs in de Hoog-Duit- sehe tael- en letterkunde aan de H. B. S. te Amsterdam, wordt voorgedragen de heer J. W. v. Cittert, leeraar aan de hoo- gere burgerschool en de hoogere handels school te Haarlem. De ploegbaas van den weg bij de Holl. Spoor, G. van der Voorn, is ver plaatst van Halfweg naar hier. de ploeg baas H. Roos van Haarlemmer 1 iede noar Halfweg. - Geslaagd voor examen teekenen, akte Mf, J. M. Beenhakker, te Haarlem. De loonregeling voor het trampersoneel. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegperso neel heeft aan de directie van de E. S. M., N. Z. H. T. M. en M. E. T. in een uit voerig schrijven bericht, dat (Je door de directie voorgestelde loonregeling wordt aam vaard. Echter wordt medegedeeld, dat ge- wenscht wordt, dat deze loonregeling wordt geacht te zijn ingegaan 1 Januari 1920, dat het kleedinggeld alsnog zal vervallen, en spoedig een uitkeering ineens zal worden verstrekt. Jubilé. Heden herdacht de heer H. Bol den dag, waarop hij voor 25 jaar bii de firma wed. J. Leupen in dienst trad. Namens de firma werd hem een. gouden horloge overhandigd en een enveloppe met inhoud. Van 't personeel had de mbilaris een gou den horlogeketting in ontvangst te nemen terwijl de spreekkamer versierd met bloemen en groen, een feestelijk aanzien had ge kregen. De jubilaris had den geheelen dag vrijaf. Vischcollege „Dn Broederschap. Hier ter stede is aanvankelijk met 12 leden, welk getal opgevoerd zal worden tot twintig, opgericht het 0vischcollege „Broederschap." Het doel van dit college is door het houden van onderlinge wed strijden, vergaderingen en lezingen, de vischsport te beoefenen en veredemn. Als voorloopige bestuursleden zijn gekozen de heeren W. E. de Nijs, voorzitter; J. v. Westerhoven, secretaris; H. Scheifer, pem ningmeester. Als clubgebouw is aange wezen het café: „De Vijfhoek," yan den heer Jé Grosauw. SCHOTEN. Gemeenteraad, De Sehotensche Gemeenteraad kwam gisk teren bijeen. Afwezig waren burgemeester^ Führop in wiens plaats wethouder Wolff J presideerde) en de raadsleden Verkooy en Blom. 1, Begonnen wordt met de benoeming van leden der commissie tót nazien der gemeente-: rekening. Benoemd -.worden do heeren1 Priiscihen, Soeverein en mevr. Webar-' Groeneveld. Benoemd wordt tot len stoker bij het gas bedrijf do lieer II. Blom, thans 2e stoker. Een voorstel, om bet percentage voor den Hoofdelijken Omslag te bepalen op 5 pet., wordt aangenomen, echter niet dan nadat de' Raad een goed uur in geheime vergadering- is geweest. Eén voorstel tot aangaan een er geldlee- ning, groot 565.000 tegen een rente van hoogstens 6V2 per jaar, met een jaarlijk- sche aflossing van 25000 per jaar, gedu rende de eerste 20 jaar en van minstens 6500 gedurende de daarop volgende jaren, wordt aangenomen, evenals voorstellen tot wijziging dér verordening op de heffing van leges en tot wijziging der bouwverordening, in dien "zin, dat d© Raad een geringere breedte dan 12 M. kan toestaan voor straten of wegen bii den bouw van huizen. De heer Hooy verklaard© ziok daartegende heer Verton meende, dat er geen gevaar be staat. dat er te ruim gebruik van d,ie toe stemming zal wórden gemaakt. Voorgesteld wordt, het uitslaan van kar petten ook toe t© staan van 1011 uur des morgens en voorts, het te koop" aanbieden enz. van toegangsbewijzen voor openbare vermakelijkheden te verbieden. Deze wijzigingen worden goedgekeurd. j Een vacantieregeiing en een voorstel tot het verleenen van een vacantietoeslag aanl het gemeentepersoneelwordt aangenomen. B. en W. stellen voor. op de pensioenen van gemeente-ambtenaren 40 pCt. toeslag te geven, met ingang van 1 Januari 1920. Goedgekeurd. Een voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van den bewaarder van School A, die 132,96 vraagt als tegemoet, koming in door hem gemaakte verkuiskos- 1 ten. doch hem een tegemoetkoming van 25 te geven, wordt, f 'nmen, nadat do heer Klein heeft petougu, TVf' hij 25 te weinig" acht', doch moei* toegeven, dat de bewaarde] wel wat hoog in zijn eiscüen is geweest, wat de heer De Vries mede beaamt. Een voorstel, tot afwijzen van een verzoek schrift om subsidie voor het maken van schoolreisjes wordt bestreden door den heer; Verton, die opmerkt, dat d© Spoorwegmaat schappijen wel iets als reductie toestaan, maar dat er toch nog heel ^wat uitgaven overblijven. Hii noodigt B. en W. dan ouk uit, dit punt nog eens nader onder het oog te zien en nader overleg te plegen met 't onder wijzend personeel. De heer Soeverein voegt daar den wensch bij, dat B'. en W. 1© bijzon dere school dan ook niet mogen vergeten. De heer Hooy vereenigt zich met de ziens wijze van B. en W. De voorzitter antwoordt den heer Verton', dat er thans weer schoolreisjes gemaakt wor den. Hii wil overigens het denkbeeld van den heer Verton, wei inwilligen, en dit punt nog eens in de vergadering van B. en W. brengen. Het voorstel wordt dan aangenomen. B. en W. stellen Voor, afwijzend te be schikken op een adres om ontsteking vani straatlantaarns in de Spionkopstraat. Goedgekeurd. Het voorstel van B. en V; tot verhuur van de noodwoningen met bepaling <ier huurprijzen, geeft den heeren Klein en De Vries aanleiding eenige inlichtingen te vragen, die door wethouder Bies beantwoord worden. Daarna wordt het voorstel aangenomen. De heeren Soeverein c.s hebben tot B. en W, eenige vragen gericht betreffende de te houden openbare vermakelijkheden (de I. L. V. O.). Gevraagd wordt het volgende: 1. Wat zijn d© overeenkomsten. d,i<? tus- sehen B. en W. en d© directie gemaakt zijn. 2. Is door B. en W. vergunning verleend voor verkoop van sterken drank in het klein op het terrein 3. Hoe laat is het sluitingsuur door B. en W. bepaald? 4. Is door B. en W. bepaald, dat, het ter rein des Zondags gesloten is? 5. Is door B. en W. vergunning verleend luchtgevechten en duikelingen en levensgevaarlijke vertooningen te houden H. SOEVEREIN. G. DE VRIES. De voorzitter antwoordt, dat de groudcom- missie aan B. en W. verlof heeft gevraagd het terrein, waarop de 1. L. VO. zal komen, te mogen verhuren. B. en W. hebben dit verlof toegestaan. De heer D© Vries meent, dat ondernemin gen als deze de opvoedende kracht, die van de overheid: uitgaat, weinig ten goede zal komen. De moraliteit, die toch al gedaald is, zal door omstandigheden, die allicht door deze feestelijkheden geschapen worden, en tot brasseriien spoedig overslaan, zeker nno worden opgevoerd. Waar andere gemem.en de kermissen afschaffen, worden ze hier. op een bedekte wijze binnengehaald. De voorzitter zegt, dat B. en W. zijn uit gegaan van de overweging, dat er nimmer iets gebleken is van de gevoeleps. die de leer De Vries thans vertolkt. Men had anaers ge daan. wanneer de Raad zioh op die Wijze had U1Dheer^'ooy waarschuwt er tegen, mlri- gepaste ontspanningen, zooals hii vreest, nat de I. L. V. O. zal worden, in de gemeente te halen. De heer Klein hoopt, dat er goedkoops, dagen, bijvoorbeeld op Zondag, zullen wor den gegeven, opdat ook de arbeiders iets zul_ D (f luie HP r sch e n gaat grootendeels med© met den heer De Vries. Thans past berus ting doch spr. zou toch nog" gaarne zien, dat tenminste op Zondag de kermis ge® 0 h bleef en dat luchtacrohatiek zal geweerd worden. voor Bij de rondvraag klaagt de heer Boxs oyer - --ischlucht. die bh Zw. wind een ondraaglijke v over de Paul-Krugerkaife komt. Daarna wordt de ver gaoer in g gesloten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6