BUITEN L AN D~~ BINNENLAND VERZOEK. Indrukken van den dag DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN s PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEK I f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.571/7 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den Joop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 3 uur, kunnen voor liet Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. LX. RIJ DE OPHEFFING DER BROOD KAARTEN, Met vreugde zal allerwegen de minis- terieele mededeeling vernomen zijn, dat met ingang van 12 Juli a.s. de W itte- broodskaart wordt afgeschaft. Niet omdat we don laateten tijd van die broodkaarten zooveel last hadden, niet omdat we naar kleiner of grooter brood kaarten-bezit onze spijziging moesten re- geien, niet omdat we van de broodkaart moesten aflezen, hoeveel eetlust we door gaans mochten hebben; och neen! de broodkaarten hadden reeds sinds gerui- men tijd niets meer te beteekenen, ze wa ren niet prettig, ze waren niet vervelend meer, ze lieten ons kond: we aten brood, zooveel we beliefden, zonder ook nog maar aan bet bestaan va;i de brood- rantsoeueeringskaart te denken. Op com mando in de krant lieten we de brood kaarten nog afhalen, nou ja, omdat 't eenmaal zoo hoorde en omdat je daar nu eenmaal op gedresseerd was, en als de bakker het brood bezorgde en je dacht er aan, dan gaf je hem zoo nu en dan ook wel eens een bundeltje broodkaarten, allemaal, omdat 't zoo hóórde, maar ove rigens Broodkaarten-misère hebben we den laatsten tijd niet meer gekend, om de doocbeeiivonölgo reden, dat er geen brood-misère meer was. Waarom" we dan tóch zoo blij zijn met de opheffing der broodkaarten? Omdat die opheffing de beteekenis heeft, dat we betere tijden ingetreden zijn met onze lövensiniddielenvoorziemng en dat we ons dientengevolge spoedig ge heel ontworsteld zuilen .hebben aan de duizend-en-één crisismaatregelen, welke wij gtxhu-ende en na den oorlog te „ver duren" kresen. Nu de suikerkaarten nog weg! -en we leven weer normaal, weer vrij, zonder afgepaste appetijt, zonder wettelijk voor geschreven smaak! Wie zou zich over de geleidelijke aor- ma Moering van het leven niet verheu gen We hennen echter tè lang vertrouwelijk omgegaan met de broodkaart, we hebben tè veel met baar meegemaakt in tijden van nood de broodkaart en wij, we heb ben aan elkaar tè intieme, tè knusse en tè gemoedelijke herinneringen, dan dat we in uien langen tijd aan mekaar niet zoo'n beetje „gehecht" zouden zijn ge raakt, dan dat we op dit moment niet wat „weemoed" zonden voelen en niet afscheid van haar nemen zouden met een gevoelig saluut! De broodkaart beeft ons goed gediend! Wat was er van ons volk terecht ge komen, als de broodkaart in tijden van dreigenden hongersnood bet aanwezige brood laat het dan weinig en slecht geweest zijn niet zoo gelijkelijk moge lijk had doen verdoelen over alle ma gen in Nederland! Do broodkaart heeft het Nederlandsche Tolk een onschaibanen dienst bewezen, Cü haar laatste editie verdient g-evat in een keurig lijstje in lengte van da gen «te prijken aan den wand in iedere huiskamer! Broodkaart! als wij vreugde betonnen hij uwe verdwijning, dan is het niet, om dat wij jegens u ondankbaar of onharte- tclijk willen zijn, dan is het alléén, om dat wij in uw verdwijning zien do afslui ting van een naar crisistijdperk en den overgang tot betere tijden! Het zij zoo! luidt onze oprechte wensch. Onze weuscb! 200 ^cel zéker zijn we daar nog niet van. „Jw4 dan de 1 e v en® middel enk w es t i e op- m^«Wen zijn we rno- tme.wll1? andere economische opzichten (men denke eens aan de arbeids-, de loö- ®u. d® dmirte-kwestie!) n0g vérder van huis dan toen do broodkaart alom oppermachtig heerschie, - en misschien zal er nog heel veel beleid en heel veel eensgezindheid noodig zijn om te voor komen, dat er eenmaal getuigd zal wer den! „Och, hadden wij de tijden der brood kaarten maar weer terug! W0 Waagden toen wel véél, doch de tijden waren tóón nog niet zoo slecht!" üe Conrerontie to Spa. Het slechte begin. Zccals c-enék'. werd" de zi;i;2e Van Dins- y.iiwet ten mislukking, doordat de Duuscncas gcs.i voldoende -mcdedeelingsja konden cccu ever een oiniuiren ies'ur-.d Over het verloop dier Iweede bijeenkomst1 meldt de vertegenwoordiger van het .,Hbld." nog: Wanneer men het verloop der gebeurte nissen niet van ééne zijde hoort, maar het zoowel in Duitsche als in Ententekringen laat toelichten, dan moet men wei tot de conclusie komen, dat d/ Duitschers weer eens voor de zooveelste maal een fout ge maakt hebben door niet voldoende op de wenken van de Entente en speciaal van Lloyd George in te gaan. Toegegeven moet worden, dat het oorspronkelijk geen slech ten indruk maakte, dat zij niet de onnoodige en onwaardige rol van boodschaploopers wilden spelen en eerst wilden afwachten of er met hen onderhandeld zou worden, al vorens zij hun deskundigen lieten overko men. Maar dat was dan natuurlijk voor het geval, dat zij inderdaad volkomen onwetend naar Spa gekomen waren. En het schijnt nu. dat dit niet het geval is geweest. Zaterdag middag nog moet de Engelsche gezant in Berlijn Fehrenbach opgezocht hebben om hem namens Lloyd George den ernstigen raad te geven, zijn militaire,deskundigen mede te brengen, aangezien op den eersten dag reeds de militaire kwesties ter sprake zouden komen. En toen de Duitsehers Zon dag in Spa waren aangekomen, werden zij opnieuw gewaarschuwd en werd hun ver zocht Gessier onmiddellijk te laten komen- Gelijk ik u uit het onderhoud dat Fehren bach den volgende dag, Maandag, met ons liad, reeds seinde, verklaarde de rijkskanse lier. dat de Duitsche regeering niets van de urgentie der militaire zaken geweten heeft, het eerst Zondag vernam en toen van haar kwartier uit nog geen eigen verbinding met Berlijn had. Alsof ze voor een zoo dringend geval niet van de lijnen der, Entente had kunnen gebruik maken. Het blijkt nu, dat de Duitschers Dinsdag in de tweede zitting inderdaad allesbehalve weibeslagen ten ijs kwamen Lloyd George wilde in de eerste plaats de kwestie der in levering van de wapens ter sprake brengen. Men kon hem daaromtrent van Duitsche zijde niet het minste materiaal verstrekken, hij vroeg naar besliste data van ontwape ning. De Duitschers konden er geene op noemen. Gessier sprak lang en verward. Men wil het daaruit verklaren, dat hij ver moeid was van de reis. Het blijkt in elk geval, dat hii zich niet voorbereid had en voor de vuist sprak. Zelfs de toch zeer han dige en in ententekringen reeds gewaar deerde minister van buitenlandsche zaken dr. Simons kon met zijn aanvullende rede niets goed maken. Lloyd George was zicht baar verstoord en sprak met groote scherp te, terwijl de Franschen als steenen beelden dezen strijd zwijgend meemaakten. Maar de groote „Schlappe" van de Duitschers was daarop de rede van Fehrenbach. Een echte Fehrenbachspéech. De op rederijkerseffect berekende toespraak van een eerlijk ontroerd man. die het goed met zijn volk meent een rede. die met breed armgebaar, met snikken in de stem en met gebalde vuisten zoo noo dig wordt uitgesproken, maar die in deze stemming natuurlijk een falikant verkeerden indruk maakte. Het schijnt dat de Duitschers steeds het verkeerde woord op de goede plaats moeien hebben. Het verloop van Woensdag;. De Duitsche ministers zijn gisterenoch tend om 11 uur met Fehrenbach samenge komen om het ontwerp voor de ontwapening vast te stellen, dat zii aan de goedkeuring der geallieerden moeten onderwerpen. Ook Heintz, de Duitsche minister van ju stitie en de afgevaardigden voor de waar borgen en de steeakolenleveringen kwamen te Spa aan. Havas meldt omtrent het- voorbereiden de werk der Duitschers nog; Na tot laat in den nacht gewerkt te hebben aan de voorstellen nopens de ont wapening, hebben de Duitschers ook weer den heelen ochtend vergaderd. De Duit sche deskundigen moesten een rapport op stellen voor Fehrenbach, teneinde een be slissing voor de bijeenkomst met do geal lieerden van vanmiddag mogelijk te ma ken. De Duitsehers geven voor, dat het hun uiterst moeilijk valt om zoo snel een plan voor de vermindering' van het leger in el kaar te zetten. Wij (Havas) weten echter uit vertrouwbare bron, dat Zaterdag al de Engelsche gezant te Berlijn namens Lloyd George een bezoek aan den rijks kanselier heeft gebracht om hem aan te raden militaire deskundigen naar Spa te laten komen. De Duitschers wisten dus voor hun vertrek naar Spa reeds, dat de kwestie van de ontwapeuing te berde zou worden gebracht. De derde zitting. Op de conferentie van gisteren nam dSimons voor de Duitschers de leiding. De Rijkskanselier heeft nog een paar in leidende woorden woorden gesproken, maar Gessier, de minister van oorlog, heeft nu geheel gezwegen. Het technische gedeelte is door generaal von Sceekt be ha rul old. De minister van buitenlandsche zaken heelt met hijzonderen nadruk er op ge- v ezén dat do Duitsehers voorstellen be treffende de verdere ontwapening heb ben gedaan, omdat zij anders de conferen tie zouden hebben "doen mislukken. Vcor dit dilenia zijn ze gezwicht. Hun voorstel len blijven echter heel ver van de eischen der Entènte af. Zij willen een beperking van het leger tot 100.000 man tot stand brengen iu 15 maanden en ze willen daar bij in den beginne uiterst langzaam" le l werk gaan. Eerst in liet laatste gedeelte van dezen termijn zou dau snel gedemo biliseerd worden. Zij bedoelen hiermede dus een specula tie op een verbetering van den binnen- landschen toestand in den loop van het volgend jaar. Daartegenover staat de eisch vaa de Entente, die heden een laatste concessie wordt genoemd, namelijk een verlenging van den termijn der ontwapening met 3 maanden. De Duitsehers beschouwen dit als onmogelijk. Morgen om 12 uur zullen zij de definitieve beslissing der Entente in ontvangst hemen. Ten opzichte van de ze beslissing heersehte in de Duitsche de legatie groote zenuwachtigheid. Naar alle kanten werd gelamenteerd, dat de crisis nog niet overwonnen was en dat de_ be slissing der Entente de conferentie nog zou kunnen deen mislukken. Het lijkt echter niet zeer waarschijnlijk, dat de Duitsehers het hierop over deze kwestie zullen laten aankomen, hoe de beslissing der Entente ook uitvalt, Tot conflicten ja het» gisteren niet meer gekomen. Lloyd Géorge stelde zijn vra gen weer met zijn gewone zakelijkheid en nauwkeurigheid. Hij verklaarde dat de cijfers, die generaal you Seeckt hem op gaf over de bewapening van Duitschland niet klopten met-die van de commissie der geallieerden, maar bij het constatee- ren van dit .verschil kwam geen wan trouwen of beschuldiging van misleidende voorstelling tot uiting. Men besloot dit eenvoudig door de deskundigen van beide kanten te laten uitmaken, Lloyd George verklaarde O-a, dat hij niet begreep, hoe de Duitsche regeering een toestand kon dulden waarbij nog nrii- lioenen geweren onder het vplk verdeeld waren. Hij zelf zou geen 3. dagen vrede daarmee nemen, zeide hij, aangezien hij het veel te gevaarlijk yond. Simons antwoordde daarop met ei" op te. wijzen, dat ook in andere landen wa pens. in omloop waren, die-de regeering niet v ermocht in handen, te krijgen. Hij' bedoelde daarmede natuurlijk Ierland, zonder dat hij het echjter noemde. Deze opmerking verwekte veel yroolijkheid. en vooral de Franschen schenen h,a,ar te waardeeren. Na de conferentie bleef men in den in druk, dat men aan Engelsche zijde er niet aan twijfelt of de kwestie der ont wapening zal .in der minne worden ge schikt. Miller,and heeft gisteren toespelingen er op gemaakt, dat de conferentie te Spa geen sloteoni eren tie zou zijn, doch slechts inleiding- tot d,e .vredesonderhandelingen die dan zouden uitloopen in oen defini tieve conferentie. Als .plaats voor deze definitieve conferentie is reeds Ostende genoemd. DE BOYCOT VAN. HONGARIJE. Minister-president Simonyi Semadan heeft aan verslaggevers ,van bladen ver klaard, dat de. regeering besloten was om buitenlandsche, goederen, die in sche pen pp den Donau liggen, niet van hup bestemming af te houden, iWaren uit het Hongaarsche. platteland mogen op denDo- nau niet vervoerd .worden, voorzoover de plaats yan hun bestemming ligt in een land, waartegen door den Hongaarschen staat dwangmaatregelen, tengevolge yan het uitspreken yan den boycot zijn ge nomen.. ËEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Stakingen in Duitschland. Sedert Dinsdagavond is in het geheele bruinkolengebied van. Madden-Duitschland een algemeeno staking uitgebroken80 tot 90.000 arbeiders hebben het werk neerge legd, nadat de werkgevers met algemeène stemmen hadden besloten den eisch van een loonsverhöoging van 15 Mk. pör dag niet in te willigen. De arbeiders hebben gisteravond boven dien den werkgevers een ultimatum doen toekomen, waar-in ZÜ dreigen met het staken zelfs van bet alornoodzakelijkste werk tot het in stand houden der mijnen. Uit Saairbrüeken wordt gemeld: In de geheele hoogoven- en metaalindustrie wordt thans gestaakt, behalve bij de Balberger Hütte. De in het Duitsche metaalarbeider»- verboaid georganiseerde werklieden hebben gisteren allerwege to. geheime stemming zich voor het voort®etten van de staking verklaard. De arbeiders in dienst van de gemeentebe drijven te Koningsbergen hebben heden avond besloten de sympathie-staking te be ginnen. Oni acht uur reden die trams naar de remises en ging bet eleetrisohe licht uit. Ook de waterleiding ffaf kort daarop geen water meer. Aan het Wolöbureau wordt d.d. 6 Juli gemeld uit Boekarestj In een fort alhier zun tien waggons kruit ontploft. De grond werd op verschillende plaatsen opengescheurd. Ia de omgeving van. de stad werd een aantal vensters ingedxukt. Aangezien het fort in brand1 staat, en ver dere uitbarstingen volgen, is het onmoge lijk, het toon cel van de ramp te naderen. Het aantal slachtoffers is neg onbekend. Ook de vroedvrouwen worden duurder en werken minder. Te Bottrop hebben zij bun tarief verhoogd op 150 Mark eu weige ren ze voortaan de kinderen ten doop naar do kerk te dragen. De fabrikanten Rudolf en" Karl P'bi- lippi werden wegens het maken van woeker winst óp de levering van houten amen in 1915/16 voor militaire gebouwen te Mainz elk tot 10.000 Mark boete, veroordeeld, ter wijl de overmatige winst ten bedrage- van 1.460.443 Mark verbeurd verklaard werd. In verband met de hooge exploitatie kosten. die niet in overeenstemming zijn met de ontvangsten, heeft de Bochum-Gel- senkireliener tram een groot gedeelte van hare conducteurs en wagenbestuuriers ont slag aangezegd. De groothandelaars te Essen, van «le tal van kleinhandelaren in den omtrek hun groenten betrekken, hebben een bond ge vormd en zich tegen hooge straffen ver plicht, de groenten niet goedkooper te leve ren dan door hun bestuur wordt bepaald. De slagers in den Krei3 Siegen weige ren verder vleesch te leveren, aangezien ze de hun door de overheid toegekende winst van M. 1,10 per pond te weinig vin.ien. NEDERL. E.K. HUIS V ESTINGS-COMITê. Zaterdag 3 Juli vergaderde te 's Her- .togenbosch het hoofdbestuur van liet Ne der!, IR ,K. Huisvestings-Comité onder lei ding van den HoogEerw. héér Mgr. O. O. Prinsen. Na uitvoerige bespreking werd vast gesteld een volledig plan van reorgani satie, dat beoogt de hulpverleening aan de Oentrale landen nog beter tot haar recht te doen komen. In .We enen blijft de geheele leiding in handen van Graaf H. (Wolff-Metternich, die zich tot lieden zco verdienstelijk van die taak heeft gekwe ten en zich .welwillend bereid" heeft ver klaard ook verder' de leiding in handen te houden. Onder beschermheerschap van Z;Em. Kardinaal Piifl zal een commissie worden gevormd, waarin de vertegenwoor digers van een aantal daarvoor aange* wezen charitatieve Katholieke vereeni- gingen zullen zitting nemen, speciaal om hare medewerking te verleenen bij de aanwijzing van kinderen, die in aanmer king komen om bij Nederlandsche Katho lieke, families te worden ondergebracht. In ons land zelf zal getracht worden een nauwer contact tot stand te brengen tus- schen de plaatselijke eomité's onderling en tusschen deze en het hoofdcomité door de vorming van kringen, bij .voorkeur dekanale kringen, terwijl tevens de wen- schelijkheid werd uitgesproken om ten slotte, te komen tot diocesane organisa ties. Ten aanzien van speciaal aangevraag de. kinderen die in (len regel reeds vroeger in ons land zijn geweest werd bepaald, Rat voortaan .voor het .vervoer van dezen, de ouders de reiskosten tot en van de Oostcnrijksettc grens eu de Nederlandsche pleegouders' de reiskosten in ons land zullen hebben te betalen. Men zal die kinderen zooveel mogelijk met een afzonderlijken trein doen ko men. Den h oofdbestuursleden zullen in 't ver volg voor de bijwoning der .vergaderingen van het hoofdcomité reis- en .verblijfkos ten vergoed worden. Ingevolge den uitgesproken wensch, dat aile actie voor Oostenrijk gevoerd, de goedkeuring moet hébben van het.R.K. Hu is vestings-Comité, was van Ma joor Huijs een verzoek ingekomen om toe stemming yoor het .voeren van een actie door hem ten behoeve van de Oosten- rijksche Katholieke pers. Aan dit plan werd goedkeuring verleend. Van het priester-comité dat gelden in zamelt ten behoeve yan de noodlijdende Oostenr ijksche priesters, zulks eveneens met goedkeuring van het R.K. Huisves- tinga-Comité, was het .eerste verslag om trent.de inzameling ontvangen. Door Dr, Indemans, leidei' der Duit sche, afdeeliiLg, werd mededeeling ge daan omtrent den stand der onderhan delingen met de Duitsche regeering om trent kosteloos vervoer en doorvoer van levensmiddelen- en kindertransporten zoowel voor Oostenrijk als Duitschland en hem machtiging verleend, die onder handelingen voort te zetten. Dr, Indemans gaf; aan de hand van ontvangen inlichtingen, een overzicht van den ook in Duitschland nog steeds heer- schenden ontzettenden nood, waaraan zoo veel in het .vermogen van het comité is zal worden tegemoet gekomen, Een bedrag werd gevoteerd yoor het zenden van An waggon levensmiddelen en ge neesmiddelen naar Breslau, waar volgens een ontvangen schrijven van. het Katol. Caritasverband, dat van eene aanbeveling van den Vorst-Bisschop van Breslau was voorzien, veie kloosterzusters aan Long- en beenderentuberculose sterven tengevolge van ondervoeding en voor de zieke kin deren voorgeschreven geneesmiddelen ontbreken. Naar Ludwigshafen was een waggon aardappelen gezonden, waarvoor eed dankschrijven inkwam. De nood in diestad met betrekking tot levensmid delen en duur te werd beschreven als groo ter dan in welke Duitsche stad ook. De perscommissie van het R, K. Huisves tings-Comité zal aan dien noodtoestand verdere bekendheid geven en de hulp der Nederlandsche Katholieken inroepen. De vereeniging van oorlogsverminkten te Berlijn had een dringend verzoek ge- zonden,, om de kinderen harer leden bij Nederiandsphe gezinnen onder te bren gen. De regeling dezer kwestie werd aan Dr. Indemans overgelaten, die mededeel de, dat uit tal van plaatsen als Minister, München, Ludwigshafen enz. gelijksoor tige verzoeken om plaatsing van Duitsche kinderen zijn ontvangen. Er zijn echter op net oogenblik nog slechts weinig plaatsen meer in ons land beschikbaar eu met grooten kiem werd een beroep gedaan op de Nederlandsche Katholieken om zich weder in grooiea ge tale voor het opnemen van Buitsene en Yvéensche kinderen aan het comité op te geven. Er valt in dit opzicht nog zéér veel te doen en men hoopte, dat uit nieu we beroep op den beaenuen weldadig- heiisriu onzer Neuer.aauscne Katholieken niet tovergee.s zou zijn. Na afhandelen van verschi lende za ken, die meer Ue interne organisatie be treffen, werd de vergadering die van 11 tot 3 uur duurde, gesloten. Ofschoon het Socialisme en liet Commu nisme in wezen eigenlijk heizelfce zijn, want betden beoogen zij. tuet ïangs geiei- ue.iiKen en wettigen weg de maaocuappc- lijke misstanden ;e verbeieren. maar de ge- vesugae oiaa.scnappelijke orde van zanai geweiücadig omver te werpen, zoo zijn ue aanhangers van het Eomrnumsme toch geen huichelaars. Ze zeggen en schrijven piecies wat ze ia hun sciiiia voeren. De socialisten daarentegen trachten de arbeiders veelal een rad voor ue oogen ie maaien, o a. met nuu berucat praatje, dai ze niet tegen uen godsdienst zijn. In de „lacune- scanjtt de communist Van kavesieijn, dat ae K.K. heik reden heeft om ie ruicnen, nu zij door de aanne ming op oü juni j.l. van de Lager Cndet- wijswet een on.zagtijke overwmamg ue- haaiü heeft. „Een overwinning, die slechts mogelijk is geworden aoor ce snelle Kapnaususcne ontwikkeling der ïaatsie 50 jaar, waar door ahe kapiialistiscne groepen meer oe- lang kregen bij de uitlevering van het volkskind aan ae machten van liet oenoud en yan de geestelijke knechtschap. Maar die icch siecnts zóó spoeutg en zoo vol ledig is kunnen behaaia woraen aooruac de arbeiders ten onzent, de S. D. A. iJ. in ue eersie ptaats. maar ook wei dege lijk alle niet meer in den ban der kerken opgesloten atoetders, zich op cte beslis sende momenten, in 1902. in 1913 en in 1917 zoo schandelijk lakscn henoen oe- toond in den strijd om de toekomst van hun klasse. De Kerk kan triomfeeren cmdal haar natuurlijke tegenstander op een kiem corps na, onze partij, heeft eecapLulee<d.' Wij denken er niet aan. in een beschou wing ie treden over bovenstaanue dwaze be- weiiugen. z.e zijn nóch een beschouwing, Hóen een weerlegging waard, zooals trotl- weijs üe meeste onbekookte beweringen die van communistische zijde, van doctor Van Ravesteijn incluis, te berde gebracht wor den. Slechts wenschen wij de aandacht te ves tigen op de laatste, cursief gedrukte alinea "van-Hrovenstaand citaat. Daarin wordt dus ook de communistische partij ue natuurlijke tegenstander (vijand) der R.K. kerk genoemd. Het spreekt van zelf. dat dit geen nieuws voor ons is. maar de erkenning van dit feit door Van Ravesteijn. die er groot op gaat, moet voor ons. Katholieken een spoorslag zijn en blijven, om dien natuur lijken vijand met alle gepaste middelen zóólang te bestrijden, totdat hii onschadelijk is gemaakt. DE BILLIJKHEID ZOEK! Er kan in het belang van den intellectuee- len middenstand in het belang tevens ook van heel de samenleving niet vaak ge noeg op gewezen worden, dat in de ver houding tusschen de looaen van handen- en geestes-arbeiders de billijkheid totaal zoek is. 'f Is een veeg teeken voor een voik, en 't voorspelt niet veel goeds voor zijn toekomst, wanneer het in een bepaalden tiid de klasse der inteliectueelen miskent en veronacht zaamt, haar zelfs het verder voortbe staan belet door een absolute onthouding van genoegzame finantieele waardeering. De advertentie-kolommen in onze bladen zijn leerzaam voor wie zich nog van de schromelijke verongelijking der geestes-ar beiders heden ten dage zou moeten over tuigen. Ziehier enkele annonces uit één krant op één avond: Derde Ned. Kath. Congres tot bestrijding van het Alcoholisme. In dea lgemeene zittingen van het 3e Ka tholiek Drankbestrijdingscongres, hetwelk 11 en 12 Augustus te 's Hertogenbosch ge houden wordt, zullen de navolgende onder werpen behandeld worden. I. Jeugd. Inleider: zeereerw, zeergel. heer A. van de Venne. Director Rolduc, Stel- Ungen: 1. De alcoholvrije opvoeding van het *ma behoort gepaard te gaan met de anti-alcoho lische opvoeding. Onder anti-alcoholische opvoeding heeft men te verstaan zoodanige vonmng van geest en hart. dat het kind de aevaren vaa het alcoholisme leert kennen, en dat het zich daartegen leert wapenen door staung van wil en karakter. 2. De anti-alcoholische vorming moet van jongsafin het huisgezin gegeven worden door het woord en het voorbeeld der ouders. 3. De school in al haar geledingen (ook patronaten en internaten) moet in deze het BUREAUX: Lrtkc hAIUuKÜMC V/iAftÖ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1