Kunst en Kennis Handel en Nijverheid Orde en Arbeid Sport en Spel. Gemengd Nieuws 1038 15.90 23,50 6.00 17.50 B.m Binnenlandsch Nieuws. Verkeer en Posterijen Nederland en België Luchtverkeer HAARLEM OD. ANEQANQ 17-TELEF. 2683 ■werk der ouders steunen, aanvullen en voort zetten. 4. Het is zeer gewenscht, dat overal zoo veel mogelijk drankweerbonden voor meis jes en jongens worden opgericht, om hen op te leiden en te vormen tot georganiseerde drankbestrijders. II. Loon en Arbeidsduur. Inleider: Edelachi'b. heer M. Krijgsman, 's Bosch. Stellingen. 1. Het arbeidsloon moet hoog genoeg en de arbeidsduur koit genoeg zijn om een mensonwaardig bestaan te genieten, zoqdat de arbeider niet alleen zijn arbeidsplichten vervuiien kan. maar ook zijn huisjcudelij- ke, godsdienstige, zedelijke, maatschappelij ke en politieke plichten. 2. Maar dit heilig doel van verhoogd loon en verkorten arbeidsduur wordt niet bereikt, als zij niét worden aangewend om die voi- herd der menscheiijke plichten te vervuilen. ten der voornaamste factoren, die het vervuilen dier plichten belemmeren en be letten. is het aicoholisme. zoowel rechtstreeks door de onmatigheid, als zijdelings door het opwekken of versterken van andere heillooze factoren. 4. Daarom is hei in het belang van volks ontwikkeling. volksgezondheid, volkswelvaart en in 't algemeen van de katholieke arbeiders beweging, dat alle arbeiders en arbeiders- vrienden meedoen in den strijd tegen het al coholisme. 5. Rechtstreeks door het voorbeeld dei- onthouding en geheelonthouding in de Kruis verbonden en Mariavereenigingen, in üe Jongens- en Meisjesbonden en door het op voeden der kinderen niet alleen in onthou ding maar ook in afkeer van den drank. 6. Zijdelings door verbetering van: a. hat zedelijk-goasdienstig leven (veel vuldige Communie, retraite, missieactie enz.) b. het geestelijk leven (een goede krant, bibliotheek, ontwikkelingscursussen enz.); c. het huiselijk leven .(volkshuisvesting, één-woning-huizen enz.) d. het genotsleven (gezonde soort, wan delingen in de vrije natuur, kunst voor hei volk. de schoonheden van onzen Godsdienst enz.). III. Gemeente en Drankbestrijding. Inleider: edelachtb. heer Dr. J. F. J. ten Berge, Wethouder .Utrecht. Stellingen. 1. Het behoort tot de sociale taak der ge meente om het alcoholisme op krachtige wijze te bestrijden. 2. De bestrijding ven alcoholisme van we ge de gemeente geschiede a. op directe wijze: door ruime beperking van tk gelegenhe den waar en den tijd gdurendd wélken al coholhoudende dranken verkrijgbaar worden gesield (nauwgezette en ruime toepassing van de drankwet o.a. door verlaging van het maximum aantal vergunningen, late openings- en vroege sluitingsuren, tapver- bocl, drooglegging van bepaalde wijken, enz. verboasbepalingen voor personeel in ge meentedienst gedurende den werktijd; ver bodsbepalingen in besteks- en concessievoor waarden). b. op indirecte wijze: door zcóveel mogelijk mede te werken tot het verbeteren van s.echte toestanden, die het alcoholisme bevorderen (volkswoning bouw, tuberculosebestrijding enz.); door het steunen ei" zelfstandig oprichten en instand houden van instellingen, die 't alcoholisme tegengaan* (volksontwikkeling door openba re leeszaal en volksuniversiteit: volksont spanning door goede muziek en goed tooneel lichamelijke opvoeding door sportterrein; vo.ksgezondheid door hygiënisch onderricht, gcede bad- en zwemplaatsen, enz.) IV. Alcoholvrij Verenigingsleven. Inlei der: H.E.Gestr. heer J. J. Wintermans, Lid der Tweede Kamer. Eindhoven. Stellin- gen. 1. Katholieken, die met hun tijd willen meegaan en hun plichten eerlijk vervuilen jegens Kerk, Slaat en Maatschappij, hebben tegenwoordig een belangrijke plaats in te ruimen voor het verenigingsleven. (Gods dienstige en charitatieve, politieke en socia le vertenigngen). 2. Het doel van dit verenigingsleven en ie daarvoor te houden vergaderingen is het belangrijkste dat zich denken laat: ..Alles herstelien in Christus". Daarom ook alle in spanning waard. 3. Middel. Om met groot succes en vlug in die richting tc werken zijn noodig bij Besturen en ledeflernstig overleg, toewij ding aan het algemeen belang, eendrachti ge liefdevolle samenwerking. 4. Alcoholvrij vergaderen is voor dat al les ten zeerste gewenscht. DE NIJVER HEIDSRAAD EN DE SIGAREN-INDUSTRIE. De Nijverheiösraad heeft den Minister ▼an L. N. H. een adres doen toekomen Inzake de moeilijkheden, waarin de siga ren-industrie zich bevindt eft de daardoor ontstane werkloosheid. Daarom deelt hij mede, dat de meerderheid van den raad van oordeel is, dat de moeilijkheden, waarin de si gar en-in dustrie verkeert, wel degelijk voor oen gedeelte te wijten zijn aan de door de sigaren-fabrikanten ge voerde politiek on zij vindt dan ook geen aanleiding om van het gezonde principe, dat de industrie zich zelve dient te hel pen, in dit geval af te wijken. Het verlee- nen van regeeringssteun aan sigarenfa brikanten acht hij ook een gevaarlijk pre cedent. Togen het verminderen der werk loosheid acht de meerderheid het Leste middel zooveel mogelijk te bevordieren, dat den werkloozen sigarenmakers gele genheid wordt gegeven zich, voor een, ander beroep te bekwamen en de steun J aan die werkloozen thans gegeven, mag 4 niet van te langen duur zijn, teneinde hen 'CsC'tsCj&só een prikkel te geven zoo spoedig moge- lijk een anderen werkkring te kiezen. De minderheid daarentegen meent, dat de sigaren-industrie in een slechte positie is gekomen, ten gevolge van verkeerde regeeringsmaatregclen en is daarom van oordeel, dat in dit speciale geval wel de gelijk redenen voor regeeringssteun aan wezig zijn. Wordt een groot gedeelte der sigaren makers voer een ander vak opgeleid, dan zijn ze voor de sigaren-industrie verlo ren en za.1 deze industrie, welke steeds in ons land heeft gebloeid, in de toekomst bij gebrek aan werkkrachten, niet aan de vraag kunnen voldoen. De idinderheid is bovendien voor cre- dietverleening aan de sigarenfabrikanten, omdat daardoor productieve resultaten worden verkregen en de kans bestaat-, dal deze vorm van steun aan de regeering niets kost. DE TOEPASSING DER ARBEIDS WET. Door het bestuur van het N. Y. V. is, naar aanleiding van den brief, welke door den Nijverheidsraad aan den Minister van arbeid is gezonden, nopens de toepas sing van de Arbeidswet, een brief gezon den, aan den Minister, waarin o.m. tegen de werktijdregeling in den brief van den Nijverheidsraad voorgesteld, wordt opge komen. Voorts heet het in den brief, dat het on juist moet worden geacht, dat de Nijver heidsraad uitsluitend bestaat uit verte genwoordigers van de huidige bezitters der industrie en dat er alle reden is, om daarin ook de vertegenwoordigers de- ar beiders te benoemen. Tenslotte wordt in het schrijven den minister verzocht de Arbeidswet niet ai- leen ten spoedigste in te voeren, maar daarbij levensbare toepassing en uitvoe ring in overeenstemming te brengen met de verwachtingen, die de arbeidersklasse ten deze koestert. HET TAPVERBOD. Wij vernemen, dat de Minister van Bin- nenlandschc Zaken zich bereid heeft ver klaard, het hoofdbestuur van den Ned. Hotel- en Caféhoudersbond in audiëntie te ontvangen, ter bespreking van ver schillende besluiten inzake tapverbod, eafésluiting enz. in diverse gemeenten genomen. Crisismaatregelen. De Permanente Commissie inzake Cri sismaatregelen uit de Katholieke en Christelijke Werklieden- en Vakbonden kwam op 7 Juli in vergadering bijeen, teneinde de heerschende duurte van aller lei artikelen te bespreken. De Permanente Commissie nam kennis van een bericht oit de bladen, volgens hetwelk de Tuinbouwvereeniging „De Eendracht", afdeeling van den Noorder- marktbönd met algemeene stemmen een motie aannam om er bij het bestuur van den Noordermarktbond op aan te dringen op heden, Donderdag 8 Juli, alle veilin gen van aardappelen stop te zetten. De Permanente Commissie piutesteert ten sterkste tegen dit besluit en spreekt de verwachting uit, dat de,Regeering maatregelen zal weten te treffen om de uitvoering van dit besluit te verhinderen. Besloten werd vervolgens om aangaan de de duurte van verschillende levensmid delen een audiëntie te vragen hij den Mi nister van Landbouw, terwijl over den woningnood en de bevordering van den bouw van arbei derswoningen een bespre king zal worden gevraagd met den Minis ter van Arbeid. DE EXPEDITIE NAAR SPITSBERGEN De expeditie is aan land. De houten hui zen zijn grootendeels gereed. De staf der expeditie woont voorloopig in tenten. De Mont Cenis is vertrokken. „Msb." UITVOER VAN AARDAPPELEN. De N. U. M. deelt mede;, dat voor de week loop en de van 12 tot en met 18 Juli e.k. consenten voor den uitvoer van eene beperkte hoeveelheid vroege aardappelen kunnen worden gegeven. Omtrent de aan de endosseering dezer consenten verbon den voorwaarden zijn inlichtingen ten kantore der Maatschappij te verkrijgen. Roeds thans wordt de aandacht er op ge vestigd, dat de voorwaarden van gelde- lijken aard aanmerkelijk zwaarder zullen eijn, dan tot dusverre. Aanvragen om consent, die telegrafisch kunnen worden ingediend, moeten uiter lijk Vrijdag 9 Juli e.k. des v.m. 10 uur in het bezit der maatschappij zijn. BAGAGE IN DE COUPé'S. Teneinde het medenemen van groote hoe., veelheden bagage in de coupé's tegen te gaan. heeft de spoorwegdirectie een aantal bepalingen vastgesteld, waarbij alleen zoo veel handbagage wordt toegelaten, als de reiziger boven of onder zijn zitplaats, in bet bagagenet of onder de banik, plaatsen kan. Visahventers magen hun enlmers met visch kosteloos in den bagagewagen plaat sen. Dood wild, door jagers medegevoerd, mag in den coupé meegenomen worden, als het niet meer dan 10 K.G. weegt. GEEN VERBETERING. Reizigers van Enkhuizen en Hoorn, die met de sneltreinen wenschen te réizen naar Amsterdam, moeten voor het groo- ter aantal kilometers (de sneltreinen l0o- pen allen over AlkmaarUitgeest), een toeslag betalen van L15 in de le, 90 et in de 2e en 60 ct. ia die 3e klasse. Daar er geen sneltreinen over Purrner- end meer loopen, is men verplicht eenen grooteren afstand per trein af te loggen dan men wensoht als men althans nog niet met den hoemeltreia, wil gaan, schrijft foei „N, d, Bt"j ~~c rr DE KWESTIE DER WIELINGEN. Ter aanvulling van het bericht in ons blad van gisteren, dat de Belgische re- geeiing door de Pranscbe en Engelseho .op de hoogte is gebracht van de ziens wijze van deze regeeringen ip de Wielin gen-kwestie, ontleenen wij neg aan de „N. R. Ct dat de „Nation Beige" het vol gende meldt: Frankrijk liet weten, dat het volkomen bet Belgische standpunt aanvaardt; En geland beloofde de Belgische argumenten in aanmerking te zullen nemen. Het blad hoopt, dat, dank zij dezen dubbelen steun, Ie kwestie van de Wielingen bij de her neming der onderhandelingen, in het voordeel van België zal opgelost worden, maar vindt hierin evenwel geen aanlei ding om het traetaat te onderteekenen, indien het niet gewijzigd wordt. Luchtpostdienst Amsterdam—Londen, Naar wij vernemen zijn Dinsdag circa 500 brieven en poststukken, tezamen we gende 931 K.G. van Amsterdam uit naar Engeland per vliegtuig overgebracht. Het aantal brieven en poststukken, dat voor het eerst per vliegtuig uit Engeland hierheen kwam, was nog gering. Voor Amsterdam was in het geheel slechts een 50-tal brieven bestemd. ANTOON VAN WELIE TE ROME. Naar de Eomeinse-be correspondent van het. ,JIbld." meedeelt, werkt Antoon van Welie in een 2aal van het Vatieaan. cue daartoe opzettelijk voor hem werd ingericht, aan een groote compositie. Het dook heelt een allegorische strekking eu verbeeldt de Vereering van St. Bitter, zooals deze haar voortzetting heeft in het- Pausschap van heden. Op het groote doek komen onder de talrijke figuren verscheidene portretten voor, waaronder de persoon van Z. li. Kardi naal Van Rossum. In de moderne kunst is het zeker een zeldzaamheid geworden, dat een werk van zoo giooten omvang en zuil; een draagwijdte ondernomen wordt. Antoon van Welie voltooide reeds een afzonderlijk portret van den Paus, waarvan met grooten lof gesproken wordt. Protest van Toonkunstenaars. He-t voorloopig bestuur der afd. Am sterdam van den Nederlandsehen Toon kunst enaarsbond, bet bestuur der Nieuwe Toonk'unistenaarsvereemging te Amster dam en het bestuur van den Bond van Geëmployeerden in het Kunst- en Amuse mentsbedrijf te Amsterdam, hebben er in een adres de aandacht van B. en W. van Amsterdam op gevestigd, dat do beer J. Richard Heuckeroth in een advertentie in het „Berliner Tageblatt", orkestleden vraagt voor het gezelschap van dr. Wil- iem Kooyaards, dat den Stadsschouwburg zal bespelen. Adressanten komen hierte gen op, daar zij meenen, dat door 't aan nemen van krachten uit het buitenland in het a-s. winterseizoen bier te lande groote werkloosheid za) ontslaan Onder de mu sici. UITVOER UIT BELGIë. Uil Brussel werdt aan de „Maasb." ge meld, dat d afgifte van uitvocroonsenten voorloopig is stopgezet. - NEDERLANDvSCH FABRIKAAT. In de aflevering' van 5 ,.a«i o.a. aan het bericht, dat het Bestuur van de afdeel ing Haarlem der Vereeniging Neder, landsdi Fabrikaa.t" de Nederlandsche fa brikanten heeft uitgeiKJcdigd deel ie nemen aan een keuze tentoonstelling van kleine in Nederland veivaardigde artikelen welke zal worden gehouden, van 15—30 Septem ber a.s. aldaar. Het doel van deze tentoonstelling is aan het publiek kleine artikelen der Nederland sche Nijverheid ie ioonen. die nog maar kor ten tijd of in het geheel niet in den handel worden gebracht en daarom niet algemeen als artikelen van Nederlandsch fabrikaat bekend zijn. GOEDXOOPER ROGGE. Van de Veluwe wordt aan de „Msb." geschreven: „De eerste roggeverkoopiagen hebben plaats gehad. Wat algemeen verwacht werd, is wel juist gebleken. Dc prijzen welke besteed werden, zijn aanmerkelijk lager dan het vorig jaar. Naar raming is niet meer besteed dan plm. f 15 per mud. Soms zelfs gingen de verkoopingen niet door aangezien het bod te laag was. Wat hiervan de oorzaak is? Zekgr niet alleen de overvloedige oogst, aangezien er nog vraag genoeg is. Bovendien het door ons land te leveren quantum is niet zoo groot, dat overproductie te vreezen is. Veel meer zal naar onze meening dit de oorzaak zijn, dat in 't algemeen vooral in de landbouwstreken sterk geveeld wordt, dat de hooge prijzen van thans geen stand kunnen houden. Er komt ze ker kentering en men vreest eenerzijds, hoopt anderzijds dat zij spoedig zal ko men. Vandaar de groote voorzichtigheid, welke thaus in acht wordt genomen. On getwijfeld beïnvloedt de gedachte, dat rui mer buitenlandsche aanvoer komen zal, ook eenigermate den handel. NED. R.-K. BOUWVAKARBEIDERS- BOND „ST. JOSEPH." Dezer dagen. 3 en 4 Juli hield bovenge noemde Bond in Tivoli te Utrecht zijn 2e algemeen# vergadering. Aanwezig waren 308 afgevaardigden, namens 222 ai'deelinT gen. - In zijn openingsrede werd door den voor zatter een hartelijk woord van welkom ge- heeten tot den vertegenwoordiger van de Katholieke Belgische Bouwvakarbeiders, den heer Henning, die als seérbtaris van den Christ. Bouwarbeidersbond in België do ver gadering van het begin tot bet einde bij woonde. Do Duitsche Christ. Bouwarbeiders- bond bad bericht gezonden niet vertegen woordigd te, kunnen, züa. Verdere hield de voorzitter uiqreoriïe beschouwing over den stand van zaken, wat betreft do actie voor de Landelijke Coll. Contracten, die in den loop van dit jaar tot stand waren gekomen. Tijdens deze beschouwing, kwam van uit de vergadering herhaaldelijk door levendig applaus sterk tot uiting de goedkeuring van de vergadering over, het beleid van het Bond&bestuur. Landelijke Contracten waren afgesloten en vernieuwd voor de Bouwvakken, voor het schildersbedrijf, steenhouworsbedrii E en Stu- cadoorsbedrijf. Betreffende de mededeelingen over hst, schrikbewind dat'de syndicalisten en mo derne" bouwarbeiders uitoefenen, bleek toch dat hot aantal leden van den Bond. die ten gevolge daarvan niet konden werken, be trekkelijk gering is. Dit aantal bedraagt slechts 2%. Ook in de groote plaatsen valt dit aantal stakers „tegen wil en dank" zeer mede. en wisselt telkens af. De vergadering sprak hare ver ontwaardiging over die terreur uit. die over ging in afschuw, toen de voorzitter een hé- richt voorlas uit het Handelsblad, wat in hield, dat op een bouwwerk te Zwolle de touwen van de steigers "waren losgemaakt op zoodanige wijze, dat de Ghr. en Katholieke Bouwvakarbeiders onvermijdelijk naar bene den zouden zijn gestort, indien de politie her snoode plan niet ontdekt had. De Bond bleek enorm in ledental te zijn toegenomen. Onder levendig applaus deelde de voorzitter mede. dat dat momenteel 26326 bedroeg. ,,Wii hebben, aldus de voorzitter, ook daarin onze kracht. Niet alleen door het moreel van onze menschen. maar ook dooi het aantal zal het ons mogelijk zijn. de roodt en roodere terreur te weerstaan en te doet. uïtloopen in oen fiasco vocfr hen zelve Door den Voorzitter werd ook nog geme moreerd dat een conferentie met Ministm Aaiberso bad plaats gehad en door de-zc werd voorgesteld een enquête-commissie te benoemen oin in verband met den woning bouw een onderzoek in te stellen naar den toestand in bet bouwbedrijf, wat doer alle organisaties, ook door de Moderne en .Syndi calistische. is aanvaard. Het lid. dat door onzen Bond daarvoor is aangewezen, is op 28 Juni reeda aan den Minister opgegeven. Op een vraag van één der afdeelingen hoe bet Bondsbestuur stond ten opzichte van de door de modernen aan de patroons voorge stelde sub-klasse werd door den voorzittei medegedeeld dat noch aoor de Moderne, noch door de syndicalistische Oragnisatie iets zou kunnen u;orden gewijzigd. Ale er al een wij ziging ook maar de kleinste zou tot stand komen, dan zal dit door de contractanten, waaronder ook do Bond. geschieden, welke mededeeling niet langdurig applaus uera ontvangen. Dc notulen werden met algemeene en de door het bestuur voorgestelde, wijzigingen op de statuten en het Huishoudelijk Regle ment met bijna algemeene stemmen goedge keurd, Tevens werd met bijna algemeene stem men besloten tot de vorming -van den Bonds raad,, terwijl de algemeene vergadering in den vervolge om de vijf jaar zal plaats heb ben. De Bestuursverkiezing hau net gevolg/ dat alle af tredenden werden herkomen en in een vacature de heer W. Jansen vau Nijme gen. De voorzitter en de redacteur werden bij aceiaoatie wederom in die functie herko zen. De regeling voor de rechtspositie voor de gesalariecrden werd gesteld in handen van. een commissie, waartoe werden gekozende afdeelingen Delft. Waalwijk. Tevkeijden, Haarlem en Amsterdam, die elk een lid uit bun midden zullen aanwijzen tut het nemen van zittiDg in deze commissie. Het financieel verslag van den Bondspen- ningmeester gaf de volgende ciifors ove» 1919 aan Inkomsten over 1919 aan Bondscontribu- tio J 304499.82%. Uitgaven 263435,4534. Voordeelig "saldo over 1919 41064.37. Inkomsten Werkloozenfonds over 1919 649661. 1834. uitgaven over 1919 met inbe grip van nadeelifc saldo op 1 Januari 1919 ad 3856.28, 437470.09. Voordéeiig saldo op 1 Januari 1920 212191,09%. ï'e vergadering had een zeer aangenaam verloop. De nog' niet afgehandelde punten van de agenda werden naar den Bondsraad verwezen. Telegrammen werden gezonden aan Mgr. den Aartsbisschop, H. M. de Koningin, Z.Exc. Minister Ruijs de Beerenbrouck en Z.Exe. Minister Aalberse. Van bijna het begin tot het einde, werd de vergadering bijgewoond door den heer A. O. de Bruijn, secretaris van het Bureau voor de R.-K. Vakorganisatie, die tijdens de verga dering een geestdriftig woord tot de ver gadering sprak. Spreker wees er o.m. ep dat de door den Bond geveerde actie in hooge mate de goed keuring van het Vakbureau had en dat met groote belangstelling deze actie was ge volgd. Ook door do Metaalbewerkers en door het Oyerheidsgersoneel wordt eenzelfde actie gevoerd en ook zij zullen last krijgen van de roodo terreur. Met vereende krachten zal deze echter worden weerstaan. Op den avond van den eersten dag voerde ook 'de heer Iiaazevoet. lid van de Tweede Kamer, door den Bond uitgenoodigd-'tot bijwoning van do vergadering, alsnog het woord. Spreker wees er op, dat waar hij stond voor een vakbond va.n meer dan 26000 leden, en nagaande, wat, zooal in de Katho lieke Vakbeweging gedaan moest woqÜen, hij verblijd was omdat bleek, dat datgene wat gedaan wordt, niet te vergeefs is ge schied. Betreffende de beschrijvingsbrief wees spreker op de groote belangrijkheid van Art. 10- inhoudende de verplichtingen der leden bij Collectieve Contracten. Als straks de Wetgever komt. dan wordt hare taak door dusdanige bepalingen niet onbelangrijk ver gemakkelijkt. Tevens verklaarde spr. dat alhoewel niet meer in de vakbewoginn zijn de, hij steeds in- het belang van de arbeiders werkzaam zal blijven. Het applaus bewees beide sprekers, hoe hoog hunne aanwezigheid op prijs gesteld werd. Ook de Bondsseerotaris .van ,de Christen ik,*»r*r#eide.rs i», België deukt» «jm groot®! bewondering, uit »ver de kracht .van <%1 Ned. Ka tik. Bouwarbeidersbond. .'J^j Wij hebben, aldus spreker, veel geledenj door den verwoestenden oorlog. Thans even wel, zijn we ons met spoed iaa het hers-teN! 'en en als straks bij ons in België eenzelfde5 fusie tot sta*d komt als in uwen Bond is geschied dan zal ons ledental 16900 a 170001 bedragen. Ik heb oprechte be wonderin,g voor die za- j keüjkc geschoolde wijze, waarop door de af-'; gevaardigdon in de vergadering wordt gp-J werkt. j In zijn broedergroet sprak spr. tevens den; vvenseh uit dat het verband tusschen Neder.-' land en België in de Kath. Vakbeweging steeds hechter en sterker zou worden, met welken wensoh de vergadering door langde rig applaus instemming betuigde. Na dc rond!',-raag. waaraan no.g door vér» schillende afgevaardigden werd deelgeno men. sprak de voorz. nog een pittig slot woord en wekte de vergadering op om mot alle kracht op te treden tegen de onder- grondseho tactiek van degenen die den Bond en den N. C. B. in dengiomd willen trap- psn eu dankte tevens <len Eerw. Adviseur die van het begin tot het eind aanwezig was' geweest, zoomede de vertegenwoordigers van V akbureau en Belgische Christ. Bouw* arbeideisbond voor liunno aan den dag ge-, iegde belangstelling. Te ongeveer half 6 werd deze belangrijke vergadering met den Chris tel ijken groet ge sloten. E. K. PERSONEEL VAN GEND LOOS Dezer dagen had een landelijke verga dering teUtrecht plaats met de leden, werkzaam bü de firma Van Gend Loos en georganiseerd in deu Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius.'.' Op deze vergadering had een bespre king plaats over do positie zooals deze thans is bij bovengenoemde Expeditie-on derneming'. In verband met de ontevredenheid, wel ke heerseht onder het personeel werd het hoofdbestuur verzocht zijne aandacht te willen schenken aan. het tot stand komen van een verbetering der thans geldende ioonen, verkorting van arbeidstijd, een wijziging in de groepsindeeling der plaat sen, de besprekingen te heropenen voor jen pensioenregeling die tot nog toe niet bestaat en een langeren uitkeeringsdtaur bij ziekte. Overgegaan werd tot het vormen van een Bondsvakgroep, waarin als secretaris werd gekozen de heer E. J. Manns, dis- trietsbestuurder van het Zuiden en v. d. Brake van Maastricht, als voorzitter. LAWN-TENNIS. Om den Davis Cup, De eindstrijd om den Davia Gup. waarin Holland zal uitkomen bogen den winnaar van den wedstrijd Frankrijk- of Amerika- Engeland, wordt, zoo ni-oklt ets „Tel.", ge speeld van 22 tot 2-4 Juli te Folkestone. Scheurleer en Diemer Kool zul.len ons land daar vertegenwoordigen. DE OLYMPISCHE SPELEN. De Zeilwedstrijden tc Ostende. Men meldt aan de „Tel."De eerste dag van de Olympische zeilwedstrijden te Osten de werd begunstigd1 door een flinke bries, evenwel ©en weinig te sterk voor kleine jachten. Dit was tevens oorzaak dat het tuig van de Belgische jachten >>Ant werpia en Suzy" onklaar geraakte, waardoor zij den strijd moesten opgeven: De uitslagen van heden luiden als volgt •12 M. klasse: 1. „Heira" (Noorwegen). 12 M. klasse (oude interne maat, vasfcge steld op het congres te Londen in 1907): 1. Atalanta" (Noorwegen). 10 M. klasee1. „Mosk II" (Noorwegen! 10 M. klasse (oude maat)1. ,,Elod:a' (Noorwegen). 8 M. klasse: 1. „Sildrera" (Noorwegen); 2. „Lyn" (Noorwegen). 8 M. klasse (oude meat): 1. „Ferne" (Noorwegen). 7 M. klasee: 1. „Fernefco" (Noorwegen); 2. „Ancora" (Engeland). 6 M. klasse: 1. ,,Tan-Fe-Pah" (België). 6 M. klasse (oude maat)1. „Sbella" (Noorwegen): 2. ..Edelweis II" (België); 3. ,,Suzy" (België); 4. „Manui II" (Noorwe gen). 40 M2. klasse: 1. „EDi©" en ..Sif". gedie- qualificeerd. 30 M2. klasse: 1. ..Kullan" (Zweden). 18 voets-kiasse1. „Brat" (Engeland). Denghies 12 voet: 1. ..Boroas" (Holland)' 2. „Beatrijs III" (Holland). VLEESCH VERGIFTIGING. Br. S. I. M. Mogendorff. dierenarts te Schoonhoven, schrijft aan de „N. R. Crt." Gedurende de laatstverloopen maanden stierven, honderden runderen aan de gevol gen van mond- en klauwzeer, waaronder zeer vele aan bloedvergiftiging. Voor zoover mijn ervaring strekt, werd door Burgemees ters ten platteknde. slechts bij uit zender ing de hand gehouden aan het wettelijk voor schrift, betreffende het begraven van zoo danige cadavers. In vele gemeenten geschied de zelfs geen aangifte en ontbrak alle toe zicht. Ook ken ik gemeenten, waar wei voor schriften betreffende het keuren van z.g.n. ,,in nood geslachte" (zeg: gestorven) dieren bestaan, dook waar de veehouders en vilders vrii zijn in de keuze van den veearts (of een politie-agent!) die deze „keuring" zal ver richten. Bii ervaring weet ik. hoe veehouders en vilders in zoodanige gemeenten hun vroe- geren veearts, die weigerde zulke cadavers voor de consumptie goed te keuren, daarom als en-corps boycotten, en soms uren ver reisden, om een minder „streng" bevoogde te vinden. Wanneer zelfs deze be voegde" (de kadavers niet durfde goed te keuren, dan werden ze in het gunstigste geval on der politietoezicht begraven, of wat in be paalde gemeenten regel is smeert de poli tieagent wat blauwe kleurstof (van buiten 1) over de koe. om het vleeseh nog voor hon denvoer toe te laten. Zoo was het, en zoo geschiedt het nog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2