«r-*»', fKsrs EERSTE BLAD Wat de Pers zegt BINNENLAND Woningnood - Arbeidsduur Arbeidslijst. ESSOHT STEEDS VRIJDAG 9 JULI IS2Q 43ste JAARGANG No 15213 PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEKf 0.25 PER POST PER KWART. BiJ VOORUITBETALING f 3.571/, PRANCOI NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Maar, zal men opmerken, men haalt het hij de grooten en brengt het naar de kleinen en laat het drukken naar draagkracht. Zeker, in een normalen tiid kon 8 uur Voldoende zijn. EEN „SCHITTERENDE» U1TH0NGERINGS- PUulNG. Binnenlandsch Nieuws. DE HEER KOLTHEK GAAT IN BEROEP. COURANT DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN DURE AüXï Oit nummer bestaat uit 2 bladen ■Een combinatie van drie.ongelijksoortige ben heden, zal men bij liet lezen van het op schrift tegen roepen. Het kan zijn! Maar wij zijn toch zoo vrij te beweren, dat zij in deze tijden weleens samen dien eu be-. ficLouwd te worden. De woningnood en do slechte toestanden .waarin vole woningen verkoeren, is in dezen iiid een groot stuk sociale ellende. En olie ellende drukt Eet zwaarst, wij zou den haast zeggen voor 90 op de arbei ders. Do gemeenschap, maar speciaal de arbei ders, hebben er een ontzettend groot belang bij, dat deze nood en de daaruit voort spruitende moeilijkheden binnen den kortst mogeiijken tijd wprden overwonnen. Daarvoor is noodig, dat er spoedig ge bouwd en dat er vlug gebouwd wordt. Maar om dit te kunnen uitvoeren zijn er nogal wat dingen die verwezenlijkt moeten worden. Er moeten zijn voldoende bouwvakarbei ders. en die bouwvakarbeiders moeten met den noodigen lust en energie werken en hun moeten per dag de nooiiige uren -gohi. worden, om die vol te maken en daarin te geven al hun energie. Bij ons rijst bij het uur meer de vraag, of dat wel mogelijk is in overeenstemming met de benoefte van dozen tijd. En wij kwamen steeds meer tot de overtuiging, dat dit niet voldoende mogelijk was. En ómdat die overtuiging zich aan bus opdringt en een sterke aandrang in ons is om het te uiten, doen wii het ook. Vooral omdat wü meer en meer zien, dat de arbeiders de dupe wórden van de historie. Laat ons bouwen, het klinkt in die verga derzalen van de Kaden der Gemeenten en in 'lie van het ltijk. De Minister en de Gemeentes putten zich uif. om duizenden en millioencn bijeen te 6aren credieteu te verleenen. en toeslag OP bouw 0f ]luur te geven. Want gebeurt dat niet, dan is de bouw niet loon end te maken, dan is cïe huurprijs niet te betalen. Maar noch ihet Rijk, noch de Gt meen ten tooveren die millioeneu. Zij halen die uit de schatkist, en den inhoud fie schatkist fprmeeren de belasting- Niet zeltJen haalt men het uit je linker broekzak orn straks, na aftrek van do kosten der bureaucratie.' het restant weer in je recliterbroekzak te storten. Eilieve, dat zeggen alle theoretici. Maar de praktijk heeft o-ns geleerd, dat het gemak- keiijker is om van „grooten" te spreken dan de juiste grooten aan te wijzen met aanwijsbare gegevens. En als dat niet gaat, (en ik zeg uit ondervinding dat het buitengewoon moeilijk is, wamt in belasting plichten ziin er heel wat groote gewetens; dan ia ook de draagkracht een paskwil. Accountantsonderzoek voor den belasting betaler zal men opwerpen. Ik -stap maar over de ambtenarij heen maar dan nog.de wereld is glad. gladder dan menige aal. Neen, met die millioenen voteering moet en zal het vastloopen, dat kan men zien zonder Minister van Financiën te zijn. Wü zelf, dat zijn do arbeiders, zullen onze onbehuisdo broeders aan huizen moeten hei- Pen. onzen arbeid met lust en energie te zeggen', dat' w|fdan,tijdelijk.' langer dan die 8 uu/wü^ nood Daar zit, laat ik het maar ronduit zegden ik mag dat doen, omdat ik er zelf dagefijtka 14 werk, iets ziekelijks in het general iaeeren met de verkorting van' den arbeidsduur. Maar de tijden zijn niet normaal, de wc-reld staat voor een onnoemelijke verar ming. Velen wonen in krotten, anderen zijn zelfs zonder dak. Daar moet gewerkt, het bouwbedrijf moet geïndustrialiseerd worden. Het kan zijn. dat er zijn die zich de vrien den G) der arbeiders noemen, die deze regelen reactionnair noemenMaar daarom verzwijg ik, in naam van velen, die in een krot wonen, <ie waarheid niet, óltijd het volk slechts paaien en pluim- etnjken, 2jj.n de vrienden der arbeiders niet. "tl Katholieken, ook Katholieke arbei dt' alie s°ed«eziudön. hebben hier een taak te vervullen. ging van oen geweldigen woningnood di» voor 90 drukt op de br0oders cn zu'steJC| Van onzen stand. hcid in acht te nemen. Onverklaarbaar is zulks niet. Daar, waar de 8-urige arbeidsdag reeds eenigen tijd is ingevoerd, heeft jncn niet de ervaring opgedaan, dat er evenveel wordt afgeleverd. Men moet daarvoor overwerken en over-betalen. Op verschil lende inrichtingen had de 8-urige arbeids dag geen ander gevolg, dan dat or als vroeger 9 en b'/a uur gewerkt en voor de D/a uur overwerk hoogcr Icon betaald wordt. „In de textielnijverheid, bij de bouw vakkeu, op machinefabrieken en scheepswerven zien de directies de ge- dwnogen 45-urige werkweek met zorg tegemoet, omdat er dan, welk loon men ook geven wil, van slechts enkele uren overwerk in het jaar sprake js. Minister Aatberse heelt bij zijn wets voorstel daarop gerekend en verwacht mag worden, dat ook de jflooge Baad van Arbeid de noodige soepelheid zal aanwenden om de Arbeidswet niet te doen uitloopen op een nadeel voor den arbeider, wiens gezin dn eet en indirect het meeste belang heeft bij een grooter productie. „Het Volk" ziet in die verwachting niet anders dan een „reactie" en doet zijn best om weer „de arbeiders en hun organisaties'" uit te spelen tegen elke poging om bij de uitvoering der Ar- oeidswet rekening te houden met de werkelijkheid cn de allerdringendste be hoefte der bevolking." De ondervinding leert echter, dat de S. D. A. P. niet over „de" arbeiders be schikken kan. Haar eigen sommiteiten hebben dat nu ai meermalen erkend. 's-Bosch. M- KRIJGSMAN. KORTE ARBEIDSDAG. in de1 TOd"11—ende zij'den lezen we bersc én op denTo^Sf'j'ftcr Aal" beid aandrang uitgeoefend' om meï het SKS Je 45-urige arbeidsweek W yera,tullende bedrijven groote'omzichtig- ZIJN DE OOSTENRIJKERS DANK BAAR? Wij meenen deze vraag niet beter te kunnen beantwoorden dan door in ons blad een vertaling op to nemen van een verslag van een redevoering op 29 Juni 1.1. gehouden in een schitterend geslaag de massavergadering in de „Anuensza- len" te Graz, verschenen in het Grazer Volksbiatt van 25 Juni. In een redevoering van anderhalf uur, met spannende aandacht gevolgd en her haaldelijk dod? stormachtige toejuichin gen onderbroken, schilderde Professor Ud'e zijn veelzijdige reisindrukken, al de interessante wederwaardigheden beleefd in het nok voor hem onbekende land en met de voor hem vreemde inwoners, id ij karakteriseerde de Nederlanders als ern stige, praktische mensehen, die als z® eenmaal van den nood overtuigd zijn en als men eenmaal hun vertrouwen gewon nen heeft, goedhartig en tot hulp bereid zijn. Hij wees er op dat Nederland rijk is en kon helpen, dat Nederland rijk is omdat de Nederlander arbeidzaam en vlij tig is, dat Nederland wii helpen en gaarne wil helpen, vooral als het ziet, dat ook in Oostenrijk met verstand en beleid alle productieve krachten georganiseerd wor den. De redenaar schilderde in levendige en pakkende taal, op de h'em eigen tempera mentvolle wijze, -hoe hij met behulp Van een vriend de .voorbereidingen tot zijn bedclreis getroffen had;-hoe de Redacties van alle, kranten van allerlei richting op de meest voorkomende wijze mededee lingen over .de hoagerellcnde in Oosten rijk hebben opgenomen, boe iu het bij zonder zijn „iSchaltelchen" met het dage lijkseh rantsoen levenmiddelen ov.eral liet allergrootste medelijden heeft opgewekt Hij verhaalde van Professoren en studen ten van Kolduc, waar hij de eerste voor dracht mocht h;ouden, die hem het eerste handgeld van 40U gulden voor de Grazer studenten meegaven, van de Zusters Ur- suliuen te Kerkrade, die onder dc school kinderen de belangrijke som van f 85 collecteerden, van ue vergadering van den Nederandsclien vrouwenbond tot ei hoo ging; van het zedelijk bewustzijn, waar f 50 werden opgehaald, van den hotelier te. Nijmegen, die de niet geringe som opgebracht door een gezelschapssouper in zijn zak liet glijden, van het doorluchtig Nederiandscli Episcopaat, dat een groote gift naar Stiermarken overmaakte, van verschillende katholieke en protestant sche vereenigingen, van particuliere per sonen, die aanzienlijke giften deden. Met bijzondere levendigheid en onder storm- achtigen bijval der .vergadering vertelde hij van het onderhoud met 'L. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, bij wieii als introductie diende een brief van een jeugdonderwijzer van den PFins en bij wien hij hulp trachtte te vinden voor zijn arm land, omdat hij wist, dat de voorzit ter van het Roode Kruis ju Nederland veel zou kunnen helpen. Het .verheugde den spreker ten zeerste aan de verga dering te kunnen mededeelen, dat hem door Prins Hendrik belangrijke bijdragen in geld en levensmiddelen waren toege zegd. Met vreugde herinnerde spreker ook aan zijn onderhoud met den Minister-pre sident Jhr. Ruys de Beerenbrouck en aan de bereidwillige tegemoetkoming van zijne broeders de katholieke geestelijken niet alleen, maar ook van de Protestant- sche en Israëlitische. Hij deelde aan de vergadering mede dat de bijdragen nog steeds binnenkwa! men en dat de opbrengst verdeeld zou worden onder de meeat behoeftigen zon der onderscheid van godsdienstige of po litieke richting. Daarvoor was de samen stelling van hef verdeelingscomité een waarborg. De redenaar waarschuwde evenwel er voor, niet alles van het buitenland te ver wachten, want een groot land kan niet met aalmoezen worden onderhouden, of schoon men zich niet mocht verhelen, dat Oostenrijk, trots organisatie van den ar beid, trots de grootste zuinigheid met de voorhanden zijnde goederen, nog lang een beroep zou moeten doen op den wel dadigheidszin en de naastenliefde van het buitenland, vooral van Nederland. Op do hulp van dit land kon men rekenen, daar van had zijn reis hen overtuigd, wanneer het slechts^ góeden wil zag. Voorat hierop wilde spreker wijzen en hij had ondervonden dat dit ook de opvatting was van ter zake kundigeman- nen in'Nederland dat men ales in het werk moest stellen om de arme, onder voede jeugd zooveel mogelijk in het eigen land zelf te verzorgen en daartoe levens middelen en ondersteuning in geld uit het buitenland moest zien te krijgen. Aan het slot van zijn voordracht sprak spreker de hoop uit dat vrijgevig Neder land het hongerende Oostenrijk mochjt blijven steunen, door zoo rijk mogelijk gif ten Te blijven zenden aan het adres van Prof. 'Bemelmans te Rolduc, die voor over making naar Oostenrijk zorg draagt. GRAAF H. WOLFF-METTERNICH Graaf H. Wolff-Mëtternich. de leider van het R. K. Huisvestings-Comité te Weenen, vertoeft thans in ons land. Bij zijn vertrek uit Weenen schreef het „Wiener Salonblatt" (26 Juni): „Op 12 dezer vertrok de laatste zo- mertrein 'van het R.K. Huisvestings-Comi té met Weensche kinderen naar Neder land. Met denzelfden treip keerde naar huis 'terug de organisator van de hulp actie cn^ algemeen gevolmachtigde van het R. K. Huisvestings-Comité Hermann Joseph Graaf Wolfi'-Metternicli met zijn gemalin, Amalia Gravin v. Schall-Riau- cour, en den secretaris-generaal Baron Weichs om na de moeiten en zorgen der af ge loop en maanden de noodige rust te nemen. 'Zoo moeten en zullen wijWee- ners, 'het wel opnemen, want wij hopen vast, 'dat Graaf Wolfl-Metternieh spoe dig weder naar Weenen zal terugkec- ren en het zegenrijke werk. waarmede zijn 'naam steeds verbonden zal blijven, zal voortzetten. Graaf WoUf-Metternick kwam immers naar .Weenen, niet slechts om te organiseeren en het hulpwerk te leiden; 'bewonderenswaardig was de nim mer verflauwendo energie en bereidwil ligheid waarmee hij <lo dagetij ksch,e werk zaamheden zelf verrichtte en aan dezen arbeid 'niet zijne onvermoeid® gemalin, die tnet toewijding en engelachtig geduld hem 'terzijde stond, de dagen en vele nachten 'tijdens hun verblijf te .Weenen ten offer bracht. Er waren sedert het begin 'van het jaar tijden, dat ieder® week een 'kindertrein naar Holland vertrok en er eeh terugkeerde. Ai dc werkzaamhe den, die daaraan verbonden waren, even ais -de verdeeling der liefdegaven, leid de het grafelijk paar zelf of liet z® on der zijn onmiddellijk toezicht verrichten Alle regelingen werden persoonlijk ge troffen, niets aan de verantwoording van anderen overgelaten. Zao moest 't werk slagen en het werd tot jn den laatsten tijd uitgebreid en in een voorbeeldig werkend secretariaat gecentraliseerd, dat tegen de nog wachtende taak met te grooter gemak en slagvaardigheid op gewassen is. Mogen het Nederlandschp Katholieke Liefdewerk en zijn beproefde leider na de zomerpauze ons zwaar be proefde Weensche volk en onze kinderen spoedig weder hulp verleenen." Het R. K. Huisvestings-Comité en Graaf Wolff-Mettermeh zu.len niets liever doen dan dat, wanneer de- Nederiandsche Katholieken hen daartoe door h.un giften en door het openstellen van plaatsen in hunne gezinnen w staat blijven stellen. De Boycot-maniakken van he(r jnjern Verbond van Vakverenigingen. W. A. Ap- pleton, Léon Jouhaux, C. Mertens. Edo kim men en J, Oudegeest, zjjfl op 4 j ujp te Brussel bij elkaar gekomen. om elkaar en hun zaakje op te wannen. De,heer Finunen gaf daar verslag van zijn Weensche reis. Uit dit verslag bleek, dat door den gaarschen gezant het bestaan der witte ter reur in Hongarije hiet werd ontkend. (Maar wel werd ontkend, dat er een terreur zou zijn zooals Fimmen en de zijnen hebben uitgebazuind: vijfduizend onschuldige ar. beiders vermoord, uu.uuo gevangen!! Fim- ffien zweeg daarover). Door Fimmen is verklaard, dat het I. V. V.. afgescheiden van alle te geven verkla ringen en mededeeUngen. zijn €,jschen tot onmiddellijke onderdrukking der witte ter reur en tot het verleenen van volledige vrij heid voor de Hongaarsche arbeidersbewe ging moest blijven handhaven. De conferentie met den Homgaarschen gezant leidde, mede tengevolge van het feit dat de Hongaarsche regeering démissionnair is niet tot een bevredigend resultaat. Uit het bericht over den stand van de '>ovcot bleek, dat deze streng wordt doorge voerd en voortdoend grooter omvang aan neemt. c Na korte bespreking werd het bericht van immen goedgekeurd en het eenstemmig besluit genomen, den boycot onverzwakt voort te zetten en zich nopens verdere ver scherping onmiddellijk met de betrokken vakcentralen en organisaties van transport arbeiders. spoorwegmannen, postambtenaren en bankbedienden in verbinding te stellen. Dat zal echter zoo makkelijk niet gaan. Want zelfs in Oostenrijk, het eenige land waar iets van den boycot gemerkt werd, raakt het geduld uitgeput. Zoo werd uit Fehring, de grensstad bij Graz, geseind, dat een trein met 66 waggons meel voor Hongarije doorgelaten is, blijkbaar met het doel om de Hongaren te bewegen, dat zij van hun kant de sleepkanen met 150 wag gons Buigaarsch graan, die te Grau voor anker gaan. laten passeeren. De boycotbazen visschen dus achter 't net met hun „verscherping". Verder zou volgens een correspondentie in de „N. R. Ct." uit Weenen de Chris telijk sociale Partij in de Nationale Verga dering een interpellatie houden over het ge doe. Na de ellendige gevolgen voor Oos tenrijk uiteengezet te hebben, zou de partij den Staatskanselier het volgende vragen le. Of de Staatskanselier den heer Fimmen duidelijk heeft gemaakt, dat. wanneer de strijd tuschen het internationaal verbond van vakvereenigingen en Flongariie op deze wij ze wordt gevoerd, de Oostenrijksche bevol king. die het meest noodlijdende van Euro pa is. het kind van de rekening is; 2e. Wanneer hii dit niet deed. wat hij dan denkt te doen om aan dezen strijd zoo snel mogelijk een einde te maken; 3e. Wat de staatskanselier van plan is te doen, om te verhinderen, dat in de toekomst staatsbedrijven, in het belang van politieke partijen worden misbruikt. Toch spreken de Fimmens over het „schit terend" succes van den boycot! Let vooral op het woord „schitterend", in verband met deze uithongeringspoging van vrouwen en kinderen MIDDENSTAN DSCONGRES. Het congres van den Ned. Bond van ver- eeiwgincen van den Haaideldrijvenden en van den Industrieelen Middenstand wordt dit jaar te 's-Gravenliage gehouden, in de groote zaal van d-en Dierentuin op Dinsdag 20 en Woensdag 21 Juli. onder leiding van den heer Ed. G. Schürmann. uit Rotterdam. DE DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Naar uit Den Haag aan de „Tel." gemeld wordt, zal op 13 dezer een conferentie met den minister van Waterstaat en-den Bond van Ambtenaren in dienst, bij de Nederl. Spoorwegen betreffende de dienst- en rust tijden worden g-eliouden. waar ook en/kele congres-uitlatingen ter sprake zullen worden gebracht. Op 15 dezer heeft een conferentie plaats van de Directie der Nederl. Spoorwegen en alle chefs van Dienst met de organisatie- ert.egen woordigors over de dienst- en rusttij den. Het personeel wacrt mét spanning den den. Het personeel wacht met spanning den REGEERINGSBLOEM EN BESCHUIT- BEREIDING. Uitsluitend han bakkers die gewoon zijn beschuit te bakken, zal. indien zij dit wen sehen, door het Kijksib. voor de Distributie van Graan en Meel, regeeringsbloem ten be hoeve van de beschuitbereiding worden ver strekt voor ongeveer 36 dagen, aanvangende 19 Juli. Zij, die bloem ontvangen door tussehen- komst van het distributie-bedrijf der ge meente hunner inwoning, zullen hun aan vragen uiterlijk vóór 12 Juli hebben te rich ten tot den secretaris van den Bond van Beschuitfabrikanten in Nederland. Maurits- straat 2 te Dordrecht. BOND v. R.-K. MEISJESPATRONATEN Woensdag 14 Juli zal in het gebouw der Zita-Vereenigin.g te Leiden de alge meen® vergadering van bovengenoemden Bond in het Bisdom Haarlem gehouden worden. BESTRAFFING VAN GEMEENTE STAKERS. Thans hebben, op 4 na, alle directeuren in gemeentedienst te Amsterdam straf- voorstellen gedaan ten opzichte van de demonstratieve stakers van 8 Juni 1.1. De vier directeuren, die geen straf voor drachten bij B. en W. hebben ingezonden zijin, naar het „Hbld." meldt, de heer en A. Keppler, van den Woningdienst; L. Heijermans, van den geneeskundigen Dienst; C. H. Claassen, directeur van. het Marktwezen en van Vugt, van de Gemeen telijke bad- en zweminrichtingen. Zij hebben, dit nalaten van het doen van strafvoorstellen aan B. en W. aldus gemotiveerd dat zij 't tegenover hun wet houder, den heer de Miranda, die vóór de demonstratieve staking was, niet konden doen. De beeren Heijermans en Keppler heb ben verklaard de demonstratieve stakers in bun dienst niet voor bestraffing te hebben voorgedragen, „omdat zijzei vo deze demonstratie tegen de strafwetnovel le-Heemskerk geoorloofd achten, èn toe juichen". Het aantal stakers bij deze vier diensten bedraagt ongeveer 150. „Het Volk" weerspreekt het door het „Hbld." vermelde bericht, als zou door 4 directeuren van gemeentediensten, n.l. de heeren Keppler, Heyermans, Claassen en van Vugt geen straf voordracht hij B. en W. zijn ingediend in zooverre het de twee eerstgenoemde directeuren betreft. Het blad erkent wel de juistheid van het niet indienen, doch noemt de opgegeven motie ven geheel en al onjuist, niet alleen wat de bewoordingen, doch ook wat de strek king betreft. Wat van deze weerspreking waar is, zal later wel blijken. Dc heer H. Kolthek is bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in beroep ge gaan tegen het besluit van den gemeente raad van Amsterdam, om hem niet als raadslid toe te laten. BEGROOTING ZUIDERZEEFONDS 1920. Bij de Tweede Kamer is thans een wets ontwerp ingediend om de tegrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds veer 1920 te verhoogen met f 1.750.000, ten behoeve van opnemingen en peilingen (750.000) en de uitvoering van voorbe reidende verken (f 103.000.000) welke laatste verhooging behalve vopr den aan koop van opnemingen, vaartuigen en woonarken noodig wordt geacht voor den aankoop van grond voor de teelt van rijs hout. Omdat er te weinig rijshout zal wezen voor de Zuiderzeewerken en het dus daar zou worden, meende de minister van waterstaat van rijkswege op deze wijze de teelt van rijshout te moeten bevorderen. OPHEFFING VAN MAXIMUM MELKPRIJZEN. In overeenstemming met de mededet- ling door den Minister van Landbouw de vorige week in de Kamer gedaan, zijn thans de maximumprijzen veer de detail verkoop van melk in de groote steden (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Dordrecht en Schiedam) afge schaft. Naar de. „Tel." verneemt, moet het ia 't voornemen van den Minister liggen, om in deze richting verder te gaan en ook de maximumprijzen voor melk op te heffen voor de kleinere gemeenten, waar lagere prijzen dan 18 cent per liter gelden. Be doeld ministerieel besluit zou eerstdaags in de Staatscourant te wachten zfjn. EEN PROEFNEMING MET VROUWHN MISLUKT. Men schrijft aan. het „N. v. d. D.'": Op vragen door het lid der Tweede Kamer, mej. Groeneweg, gesteld, heef. de minister van Financiën geantwoord, dat de vrouwen als adjunct-accountant werkzaam, niet voldoende krachtige per soonlijkheden bleken voor boekenonder zoek tegen den zin van belastingplich tigen: dat „de physieke gesteldheid der vrouw haar ongeschikt maakt op bepaal de tijden het inspanning vereischende boekonderzoek te verrichten." De in dienst zijnde vrouwelijke adjunct- acccuntants hebben in dit antwoord de verklaring gezien, dat de proefneming met vrouwen voor dezen dienst als mislukt was te beschouwen op grond van een tekort in hare arbeidspraestatiedat zij door den minister als ongeschikt voor den dienst werden gesignaleerd. Aangezien zij zich bewust waren, steeds tot v olle tevredenheid harer chefs te zijn werkzaam geweest, hebben zij zich ge wend tot den minister met het verzoek, dat h aar óf zou worden medegedeeld wel ke tekortkomingen over haar waren ge rapporteerd, opdat zij daarnaar hare hou ding nader zouden kunnen bepalen, dat de minister mocht goedvinden, haar in het openbaar te rehabiliteeren. Op dit verzoek tot den minister ge richt, is d.d. 15 Juni een antwoord inge komen luidende als volgt: „dat over haar geen ongunstige rappor ten zijn uitgebracht, en dat voor de ver onderstelling dat zulks wel het geval is, naar ministers meening ook geen grond is te vinden in zijn antwoord aan het lid der Tweede Kamer, mej. Groeneweg, zoodat Z.E. voor rehabilitatie geen re den heeft.'" HANDELAREN IN BOUW MATERIALEN. De Vereeniging van Handelaren in Bouwmaterialen in Nederland hield te Apeldoorn haar algemeene zomervergade ring. I11 zijn openingswoord protesteerde de voorzitter, "de heer van Wijngaarden, te gen de uitlatingen van den voorzitter van den Nederlandsehen Aannemeribond over het opdrijven der prijzen van de bouw materialen door de leveranciers; zulko al gemeenheden doen veel kwaad. Hij wees op den feilen strijd die tegenwoordig ge- voerd wordt tegen al wat-patroon heet. Men streeft er naar dezen uit te schakelen, maar de gevolgen daarvan zullen nie't te herzien zijn; de teirijfskostcn zeildeu dan enorm stijgen en alles zou in de war lóopen, daar eigenbelang en. parrLuiier initiatief noodig zijn voor (Jen goeden gang van zaken 0» maatschappelijk ge bied.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1