SCHULD EN BOETE Se billijkheid zoek! SAS? B? FEUILLETON. BUITENLAND ONS VROOLIJK HOEKJE VRIJDAG 9 JÖLS 1920 voSSfcm iStavod. bli ISSS De Conferentie te Spa. fitSÊNSöÊ BÜ1TEKL. SERJCHTEfi. - Arm Java!J r Deze verzuchting zal menigen Katholiek wel over de lippen gekomen ziin in deze 'dagen. Arm Java! Aile Rooinsche óladen staan 'vol gejuich en gejubel over de zege ;.van ons 'bijzonder onderwijs. „De strijd is ge streden; de overwinning is ons!" Er is geapplaudiseerd. gefeliciteerd in de ■Tweede Karner, men heeft de voormannen gehuldigd en toegejuicht en terecht. Het is een dag geweest, verleden Woensdag, van -groot niet te onderschatten beteekenis. De f Katholieke Rameneden hebben ten huize van oen ondervoorzitter der Katholieke Ka merclub een feestelijk diner gehouden om de zege te vieren. En dat deze zege een ge .-gebeurtenis van gewicht is. blijkt ten over "'Vloede nog hieruit, dat onze Ministerpresi dent Ruys de Bc-erenbrouck, ja zelfs de in- deinunctius, de vertegenwoordiger van on zen h. Vader den Paus ia Nederland, Mgr. -IMcotra, het diner door hun tegenwoordig heid en welsprekend woord hebb opgeluis terd. Gelukkig, brij, jubelend Roomsen Ne derland! Enarm Java. arm Java! Java, rijk aan beschaving, rijk aan schat ten der natuur, rijk aan bronnen voor den handel en dus voor den rijkdom van Ne derland. rijk aan dertig miliioen merischen, rijk aanja aan alle aardsche schatten maar "arm aan geloof, arm aan liefde, arm aan die grootse, diepe, allesomvattende lief de, die alléén den mensch rijk maakt, cmdat szii alieen het menschenhart kan bevredigen ?Arm rijk Java! Arm aan geloof, arm aan scholen van ,4e K.K. Missie. Hier in Nederland. Katho lieke lezer, zijn wij klaar en daar beginnen we pas. Hier heeft, om zoo te zeggen, cike 'jrarcciiie haar jongens- en meisjesschool en daar zijn de plaatsen waar de R.K. Missie een school heeft nog maar een uitzonde ring; een oase. een zeldzame oase in de .woestijn. Welaan Katholieken, die hier den zegen •jsan het bijzonder onderwijs geniet, gij. die rneegejuicht en gejubeld hebt deze week, over onze overwinning, helpt ons. maakt het arme Java deelachtig aan uw geestelijken rijkdom. Steunt met uw gebed en geld. Steunt uit dankbaarheid voor den triomf, dien de goede God u hier in Nederland heeft geschonken, steunt uit medelijden met die miliioenen, die ook een onsterfelijke ziel hebben als gij. Zendt uwe giften voor scholen aan de u bekende adressen: Mgr. J. M. van Oers, Begijnhof. Breda; Mgr. A. Hermus. Doof stommen-instituut. St. Micbiels-Gesiel; Mgr. ■M. j. D. Claessens. Putstraat. Siliard; Prof.Dr Jan Smit. Seminarie Rijsenburg, Driebergen; Dr. Al. Slijpen S. J. Ignatius- Coilege tiobbemakade 51. Amsterdam. H. K1TSELAAR S. J. (Ingezonden.) Er kan in het belang van den iniellectuee- len in Jiet 4>el3ns tevens ook van heel de samenleving niet vaak ge noeg op gewezen worden, dat in de ver houding tusschen de looaen van handen- en geestes-arbeiders de billijkheid iotaal zoek is. 't Is een veeg teeken voor een volk, en 't voorspelt niet veel goeds voor zijn toekomst, wanneer het in een bepaalden tiid de klasse der intellectueelen miskent en veronacht zaamt. haar zelfs het verder voortbe staan belet door een absolute onihouding yan genoegzame finantieele waardeering. De advertentie-kolommen in onze bladen zijn leerzaam voor wie zich nog van de schromelijke verongelijking der geestes-ar beiders heden ten dage zou moeten over tuigen. Ziehier enkele annonces uit één krant op één avond: TEN POSTKANTORE AMSTERDAM, kunnen worden geplaatst Schrijfsters, in het bezit van einddiploma M. U. L O. of H. B. S„ 3-j. c. op eene voorloopige belooning van f 60 per maand. Schriftelijke aanmel ding aan Chef Bureel Directie. JUFFROUW GEVRAAGD K!?rosfierskaatoor' voor de boekhouding vaste aanstelling op billijke voorwaarden. Goed lager onderwijs vereischt. machine-, schrijven aanbeveling. Aanvangsloon f 60 per maand. Schriftelijke aanbiedingen.... V Zóó worden degenen „gewaardeerd," die, dank zij langere of kortere studie, dank zij (VHj het Engelsch van A. S, Swanj ..öeautoriseerdjo vertaling 15.) de eerste aan de ontbijttafel maar 'toch 1/L,met een'gszins zwaar hoofd, ,zelfbeheerschh^.en in de meest volkomen Zoodra de gangklok1 Haar zware slagen deed nooren trad de heer Faussit de ontbijtkamer binnen. „Goeden morgen, beste kind", klonk Het hartelijk, „Mijn vrouw komt liever niet beneden. Zij heeft natuurlijk een zeer s'ech ten naclit gehad. Hoe hebt gij geslapen?" „Dat gaat nog al", antwoordde Qara, terwijl zij op de tafel toetrad om thee te zetten. „Het is een prachtige morgen. Bryan zeide dat hij den vroegtrein wilde nemen om voor het ontbijt 'nog thuis te zijn tia, daar is hij ai". Er klonk inderdaad een geratel yan vaak betrekkelijk véél studiekosten (dubbel hoog te schatten, daar bij niet-studie alreeds aardig wat verdiend was kunnen worden met handwerk!) zich diploma's of kundig heden verwierven. Doch zie: in diezelfde advetentie-rubriek wordt ook een boodschappen-looper, een bezorger gevraagd. En he luidt de annonce? Looper bekend met de stad voor handkar gevraagd. Aanvangsalaris f 35 per week Br. met inlichtingen en opgaaf van leeftijd onder left. T 2480 bur Zou je 'f niet vertikken om ie kinderen behoorlijk te laten keren? Zou je ze niet maar liever direkt een „ba- sie" laten zoeken. Als je jongens niets kennen verdienen ze veel meer. dan wanneer ze behoorlijk onder wezen zijn! 't Is maar de vraag, of de samenleving er wèl bij varen zou. of ze wel in stand ge houden zouk unnen worden alsalle menschen wat niet onverklaarbaar zou ziin, gezien den algemeenen „bang" naar alleen maar „meer geld!" zóó gingen redeneeren! Do ontwapemngskwesfcie. Prof. Li. Quidde, de bekende pacifist, democratisch lid van den rijksdag, schrijft in het „Berl. Tagebl." een interessant artikbl over de ontwapeningsquaesfcie. Het zou dwaas, vooringenomen en on verantwoordelijk zijn, zegt hij, indien men uit paeifisti che of anti-miiitaristische overwegingen, zonder nader onderzoek, zich verklaart tegen de miiitahe eischen der Duitsche regeering. Het schijnt mij aan geen twijfel onderhevig, dat het ten volle nakomen der cntente-cisohen niet mogelijk is, zonder Duitschland- in Het grootste gevaar te brengen, zijn econo misch herstel te beletten. Ik geloof, ook als pacifist, volkomen aan de eerlijkheid va.n de rijksregeering en ben overtuigd, dat zij er niet aan denkt de gewapende macht te zuilen gebruiken voor oorlogs doeleinden. Deze angst is tocli wel lieel kinderachtig. Duitschland is thans zoo zeer beroofd van de technische hulpmid delen, die de moderne oorlog eiseht, d,at geen verstandig mensch aan zoo'n avon tuur kan denken. En of Duitschland nu 100.000 dan wel 200.000 soldaten heeft, is volkomen onbeteekenend. Ook 200.000 man zijn voor den oorlog een quantité negligeable. In normale tijden zou prof. .Quidde er voor zijn ook de 100.000 man af te schaf fen, het alleen te doen met een ver sterkt politiecorps, dat onder het mini sterie van bianenlandsche zaken zou moe ten reasorteeren. Maar dit is thans niet mogelijk met het oog op den binnenland- schen toestand. Men moet nu een mobiele, uniform georganiseerde, onder één bevel staande gewapende macht hebben. Er zal een middenweg gevonden moe-* ten worden tusschen het teiang van Duitschland en de eischen der entente. En prof. Quidde stelt voor een versterking van de gendarmerie een tusschending tuftócJien leger en politie waartegen de entente geen bezwaar maakt. En naast de mobiele gendarmerie zouden inwoner- weren, gemeentelijke weren of hoe men een plaatselijke politie noemen wil, kun nen optreden. Ten slotte zegt prof. .Quidde: „Onze regeering mag te Spa geen overeenkomst onderteekenen, die haar de machtsmidde len uit de hand slaat, noodig om de rust en orde to handhaven. Heift zij te kam pen togen kwaden wil, dan moet zij het er op aan laten komen en de onderteeke- ning weigeren. Maar aan don anderen kant moet zij alles doen om ook maai den schijn te vermijden van de verden king, dat zij militair niet ontwapenen wil.'" Het Hocl. Tel. Agentschap seinde gis teren uit Spa: De Duitsche militaire deskundigen en raadsleden zijn ,Wo ens dagavond bijeenge komen. Zij zullen Donderdag hun rappor ten aan den Oppersten Itaad voorleggen aangaande de wijze waarop do verminde ring van het cfieetief van het Duitsche leger moest geschieden, en de tijdsruim te, welke deze reductie in beslag mag nemen. Het is waarschijnlijk, dat de aan Duitschland toegestane tijdsruimte min der dan een jaar zal bedragen. De geal lieerde gevolmachtigden zullen beslissen of deze verlenging vergezeld moet gaan van bestrafringsmaatregelen in geval van 1Cïv niat °f>v?!S'en van een. .verordening. JNA ae zitting der conferentie zijn de Duitach® gedelegecruou in beraad gegaan. Men verwacht, dat do werkzaamheden dei- conferentie Zondag geëindigd zullen zijn. Dia zitting .van Donderdag. De zitting van .gisteren is yan 12 uur tot» half vier uitgesteld en weL omd,at de> besprekingen, tusschen de militaire des kundigen nog-voortgezet worden. De offi cieels mededeeling zegt het volgende: De conferentie is te elf uur bijeengeko men om kennis te nemen van het rapport der militaire deskundigen van de geallieerden met bet oog op het antwoord, hetwelk op de Duitsche voorstellen in zake de ontwapening zal worden gegeven. De speciale rappor ten der militaire deskundigen bevatten de cijfers van Duitsche zijde en van geallieerden kant. Van het door de hoofden der regeeringen genomen besluit, zou des 's middag's half vier aan de Duitsche gedelegeerden mededee ling werden gedaan. SPA, 8 Juli. De conferentie kwam des middags weer bijeen. De Duitsche gedelegeerden ontvin gen mededeeling van het antwoord der geallieerdeu op de verklaringen en voor stellen der Duitsche regeering met betrek king tot de definitieve ontwapening van Duitschland, voorgeschreven bij het ver drag van Versailles. In het antwoord wordt gezegd» dat op voorwaarde, dat a. Duitschland onmiddellijk overgaat tot de ontwapening der „Einwohner- wahren" en van de „Sicherheitspolizei". b. een proclamatie publiceert, waarin de onmiddellijke inlevering wordt ge- eischt van alle wapens, die zich in han den der burgerlijke bevolking bevinden en waarbij in geval van overtreding met zware straffen wordit gedreigd. c. onmiddellijk stappen doet tot uit voering van alle noodige maatregelen voor de afschaffing van den militairen dienst met langen diensttijd, gelijk voor geschreven bij het verdrag. d. aan de geallieerden ter vernietiging uitlevert en do geallieerden helpt bij de vernietiging van alle wapens en militair materiaal, die het nog heeft en de bij bet verdrag toegestane hoeveelheden te boven gaan. e. de toepassing waarborgt van de ma ritieme bepalingen van het verdrag, bene vens van de luchtvaart-bepalingen, die nog niet uitgevoerd 4jm. de geallieerden erin toestemmen den termiju tot 1 October te verlengen. Op dien datum zal de vermindering van het effectief tot 150.(XK) man moeiten voltooid zijn, omvattende ten hoogste tien briga des rijksvveer. De geallieerden stemmen er eveneens in toe do vermindering van het effectief tot 100.000 man uit te stellen tot 1 Januarl 1021, in de j uiste samenstel ling en organisatie, zooals die bij het ver drag zijn voorgeschreven. In de daarop volgende discussie con stateerde de Duitsche minister van bui- tenlanclsche zaken dat men de oplossin gen en voorwaarden, in de nota der ge allieerden opgesomd, voorschreef zonder de Duitsche delegatie te vragen erover te discussieeren; hij leverde daarna com mentaar op olk der paragrafen van het antwoord dér geallieerden en verklaarde ten slotte, dat de Duitsche regeering al het mogelijke zou doen om de haar op gelegde voorwaarden uit te voereh en dat zij, a!S zij er niet in slaagde, er de consequenties van meest dragen. Lloyd Uoor^j-c autwdorddc, dat, om de conferentie in staat te stellen Kaar werk zaamheden voort te zetten, de formeele aanvaarding door de Duitsche regeering officie,el geconstateerd moest worden. Von Simons verklaarde daarop, dat hij morgenochtend het antwoord der Duitsche regeering zou kenbaar maken evenals het antwoord inzake de regeling der maritie me en uichtvaartquaesties. Alvorens het antwoord der geallieerden voor te lezen, had Lloyd George het verlan gen der geallieerden te kennen gegeven ein delijk de uitvoering van. het verdrag te ver krijgen, welke tot dusver onbevredigend was geweest, ten aanzien van de uitlevering of vernieling van het materiaal en de beper king van het effectief. Hij wees erop, in welke mate de geallieerden rekening houden met de opmerkingen en moeilijkheden, uit eengezet door do nieuwe Duitsche regeering, aan welker oprechtheid! ea bedoelingen hij niet wilde twijfelen. Hij vestigde er de aan dacht op. dat het nieuwe uitstel slechts werd toegestaan op bepaalde voorwaarden, waar van de naleving zou worden geconstateerd' en gewaarborgd door nauwkeurig omschre ven maatregelen. Een Wolff-bericht meldt, dat te vijf uur de zitting der conferentie werd geschorst tot Vrijdagmorgen elf uur. De Berlipischc correspondent van het „Hbld.", die ihan* te Spa vertoeft, wijdt aan dit nieuwe ultimatum der Entente een beschouwing, welke aldus besluit: De indruk van dit nieuwe Entente-ul- timatum moet fföw el dig- zijn. Het be tee- i kent immers niets meer of minder dan wielen voor het huis, en een oogen blik later trad Bryan binnen. „Zoo, je bent wel duchtig vroeg op moeten staan om voor negenen al uit New-Castle hiér te zijn, sprak Clara zelfs eeiiigszins vrooiijk het was een op lichting dat Bryan nu hier was. Nu zou het gesprek vanzelf in veiliger banen komen. „Er heeft mij iemand ingefluisterd dat ik jou hier zou vinden", was het ant woord, „!k kon net nog den trein van 0.5D halen. Met Coutanche is het in orde, vader, ik sprak hem gisterenavond in zijn hotel de zaken zullen op den ouden voet voortgezet worden". De heer Faussit keek verlicht op hij was er niet zoo gemakkelijk toe ge komen om Bryan uit te zenden op moei lijke onderhandelingen met een betrekkelijk nog jonge handelsrelatie, emde zekerheid dat de jonge man de zaak tot een goéd einde gebracht had was hem bijzonder aangenaam. „1 toe is, liet met moeder", vrocu Bryan bezorgd. '- „Ja, ze heeft natuurlijk een slechten nacht gehad antwoordde de heer Faus sit. Kigys, ga' je gang maar, we zuilen ons 'zelf wel bedienen. Is er koffie voor mr. Bryah?" „ik zal dadelijk versche brengen, me- neef*, anfcwooruae de bottelier ea verliet de kamer. „Heb je nmschien Geoffrey te New- Castle gezien,' vroeg da heer Faussit zocdra do deur achter den dienaar dicht gevallen was. „Neen, PaPa>,^eti bijna voortdurend in het hotel gemeven omdat ik niet wist hoe laat de heer Coutanche thuis zou komen, en ik wqde hem tot geen prijs missen. Is Geoitrey niet teruggekomen?" „Neen, wp helmen niets meer van hem gehoord. Uw moeder heeft aan Miss Qara geschreven daardoor hebben wij het -genoegen haar mer 0,13 zjen„ ^et vaderlijke goedheid zag hij- haar aan zonder te Bemerken clat zij zijn bjik ont week. Bryan echter bemerkte het zeer gced en vroeg trouwens naar weinig dingen Clara oeti effende, die hem ontgingen. Zoo had hij aanstonds gezien hoe bleek en ontdaan zij er uitzag, alsof zij heel den nacht niet geslapen had. Het ontbijt duurde langer dan gewoon .ijk. Toen het algeloopen was ging Bryan eerst even naar boven pm zijn moeder" te dat men een koortslijder Eet. laken van het bed trekt. Er behoeft niet aan getwij feld te worden, dat men natuurlijk noch van links, noch van rechts-rad'ieale zijde eer een oogenblik aan denken zal, de wa pens af te geven. Het nationaai-bolsjewis- me, de aetie der Duitsche communisten en die dér rechts-reactionairen moet elk op haar wijze om eigen motieven door dezen maatregel versterkt worden. Men vraagt zich bovendien af, of dit nu het resultaat is van al die studies, die tailooze Enten te-commissies in Duitschland gemaakt hebben. Natuurlijk is het, zoo onmiddellijk voor de feiten staande, uiterst moeilijk de vol le beteekenis ervan te doorzien, maar ge zien den werkelijken stand van zaken in Duitschland, moet deze nieuwe wending van zaken ten minste als gevaarlijk voor de rust in geheel Europa beschouwd wor den. Meer dan eergisteren is er ditmaal re den om het woord „crisis" te gebruiken, want al besluit straks de Duitsche regee ring morgen te onderteekenen, dan zal dit besluit voor den binncnlantLschen toe stand in Duitschland toch in elk geval een crisis beteekenen. Men meent hier in de Duitsche regeeringskringen bovendien dat het oogenbiik, waarop dit besluit ge nomen is, n.l. vóór de oogst in Duitsch land binnen is, en nu de voedingskwestie er wat gunstiger voorstaat, niet ongeluk kiger kon gekozen worden. De bedreigingen van Lloyd George, dat de Entente bij het niet nakomen van de nieuwe bepalingen, ook zelfs als de ter mijnen van ontwapening of vernietiging van wapens en 't ontslag van de troepeii vóór den len Januari 1921 niet in acht ge nomen worden, tot de onmiddellijke bezet ting van bet Kuhrgebied of van andere deelen van Duitschland zal overgaan, is geheel in -overeenstemming met het ver drag van Versailles. Het blijkt thans, dat allen, die meer in zicht en inschikkelijkheid bij de Entente verwacht hadden, volkomen in het onge lijk gesteld worden. Zij denkt er niet aan toe te geven. De geringe concessies, die heden wer den toegestaan, n.l, de onbeduidende ver inniging van de bewapening der overbly- vende rijksweer, vallen daarbij geheel in het niet. Het is te hopen, dat alles ten slotte nog beter afloopt dan bet zich van avond laat aanzien. EEN ENGELSCH BL AU W-BOEK OYER NOORD-RUSLAND. Churciil beloofde in het Lagerhuis, wel licht reeds in den loop der volgende week aan het Baric ment een blauw-boex te zullen overleggen, houdende mededeeiingen over alle handelingen op het terugtrekken der troepen uit Noord-Rusland betrekking heb bende. BEZUINIGING IN ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft met 95 tegen 23 stemmen een motie van Middletou aangeno men. waarin de noodzakelijkheid wordt be toogd van inkrimping der uitgaven en voor gesteld wordt speciale gevolmacatigden te benoemen, die de bevoegdheid zullen hebben de bestaande départementen voor spectele oorlogsdiensten op te heffen en de andere te zeer uitgebreide tot normale Verhoudingen temer te brengen. De Lord Kanselier bestreed de motie, maar verklaarde, dat de regeering van plan was de uitgaven, waai mogelijk, te vermin deren. De nederlaag van d© regeering sleept geen politieke gevolgen met zich. ilET BR06ES VAN ÜE BONGAARSCHE VOLKSCOMMISSARISSEN. Woensdag is voor het strafgerechtahof te Boedapest het proces begonnen tegen de tien bolsjewiekseho volkscommissarissen, die er niet in geslaagd waren na de ineenstorting van de proletariërs-dictatuur uit Boedapest te vluchten. Op de bank der beschuldigden zitten de timmerman Vantus, de ijzergieter Haubrieh, dé steenhouwer Bokauyi, de slotenmaker Br.jaki, de ijze.rdraaier Dovciak, de landiar- beieder iSycsztor. de rechtsgeleerde dr. Agostor, do typograaf Kalmar Kohn, de in genieur Klein en ae journalist dr. Szabadoe. De beschuldiging luidt, dat zij medeplich tig zijn aan hoogverraad, oproer en moord in 167 gevallen, de meeste begaan door het in bezit nemen van banken onder bedreiging met den dood tegen ir.t personeel, aan munt- vervalochinig. door het uitgeven van meer dan is'/2 miliiard nageboolste bankbiljetten van de Oo&tenrüksch-Hougaarsche staats bank. De akte van beschuldiging zegt. dat de be klaagden als leidende mannen der sociaal democratische partü meegewerkt hebben aan de stichting van den zoogenaamden revolu tionairen regeeringsraad, die opgericht werd in overeenstemming met de in de gevange nis zittende B-ela Kun en consorten. Deze overeenstemming leidde tot d© vereeniging MEER DAN GENOEG. George verzekerde zijn meisje, dat ze nog in geen jaar konden trouwen» Hij verdiende te weinig. „Maar George," zei ze, ,,aLs je van mw kaar houdt, heb je aan één maaltijd per; dag genoeg." J „En je kunt niet eens koken." „Jawel lieveling ik wou 't stil hon den, maar ik zal 't je nu maar vertelled ik heb voer 'n maand 't diploma van de kookschool behaald!" „O," zei hij, „dat verandert! Ja dan hebben we aan één maaltijd per dag meer; dan genoeg!" ■*.-i EEN OPLUCHTING. L De baker: „We vinden allemaal dat 't kleintje zijn moeders neus heeft!" Do buurman: „Dat is 'n geluk dan kan zij 'm tenminste niet uieer in 'il an der z'n zaken steken." van de sociaal-democratische en de commu nistische partij en stelde als doel de ontwa pening en vernietiging van de burgerklasse, de opheffing van üen particulieren eigendom en het uitroepen van een dictatuur van het proletariaat. De beklaagden zouden de intel- lectueeie leiders ziin van de bolsjewistische arbeiders, van de soldaten, die hun eed ge schonden hadden en van bet stads-gepenpei. Zij zouden die lieden georganiseerd en gewa pend hebben en hen hebben aangezet met wapengeweld op te treden tegen ue kinssen, die aan de wettelijke or Je vasthielden. Het openbaar ministerie wil 400 getuigen doen hooren. Het openbaar ministerie proleiteerJo tegen het feit, dat men van -buiten fif. door middel van een bpycot de bestraffing van misdadigers vera Lederen wil. De beklaagde Vantus zeide. dat lijj steeds de terreur van de proletariërs-dictatuur afgekeurd heeft. Bij de overeenkomst van 21 Maart 1919 tus schen de sociaal-democraten en communis ten was hij misleid geworden, flij had ge dacht dat daardoor de invloed van beo cv m- munisme geheel vernietigd zou w orden. Wat het bolsjewisme beteekende. had hij se-'L.ot die eerst door droevige ervaring gezien. DE BOYCOT VAN HONGARIJE. De boycot heeft vruchten en groenten op de binnen!andsct© markt zoozeer doen dalen, dat ei reeds stemmen Opgaan. d:e vinden, dat men den huldigen to-estand ten opzichte van Oostenrijk moet laten voori- bestaan ook na den boycot. De comserven- fahrieken hebben maatregelen getroffen om het overschot aan vruchten en groenten te verwerken. De postzendingen naar het buitenland gaan over Tsjecno-Slowakiie en Zuid-Siavië. Ernsiig ongeluk. Door de catpioiTmg van een dynamieluia- ffazijn cntSi'cjxd tea bevifce onipioiiing m ten sieaiKoieumija te oma (noi<gaoje>. Li werden 2i0 mijnwet kers gedóoc; 1/0 lij. ken zi;n reeds gevonden. De gas-staking oie aanvankelijk den 28en Juni in ongeiand dreigde uit ie Pie ken, daarop werd ungcsield omdat on. tr- handednseu gaande waren, is thans afge last ornaat aan de eischen der werknemers is tegemoet gekomen. Volgens een Wolff-bericht is het bij de levensmioderen-relletjes te Karlsruhe tot een schietpartij gekomen, waarbij een mensch gedood en c-tu gewond werd. Het nationale Franscne feest van 14 Juli zal het eers.ie zijn na den oorlog dat op de feesten uit vredestijd zaj geiijkeu. Op het programma staan een wapenschouw en volksvermaken. De Parijsche blader, gaan vaak prat op het geven van kieine pikante berichtjes, welke móeten dienen ter toelichting van be- kende staatslieden, en tot indirecte bestrij ding van hen. Zoo venei: de „Éclair" dat Rodiu kort voor zijn dood de buste van Qeinenceau nad gemaakt. De Fransche minister-president was er in het geheel niet mee ingenomen en er onstond dientengevolge een veiwijae- ling tusschen Roam en Giemeuceau. locn kort daarop de redactie van „l'Art et les Ar tistes'-' een speciaal nummer aan Rodm ging wijden en Glemer.ceau verzocht een foto van de buste tc mogen leproöuceeren. weigerde de Tijger" botweg. Eerst wi;de de redac tie de foto toch opnemen, en er oneer schrijven: Portie, van een onbekende. Maar daar de buste in werkelijkheid zeer goed leek. vreesde zij Rodin met deze grap te kwetsen. Eenigen tijd- laier vertelde Tardieu. de getrouwe volgeling van Ciemenceau. met veel ophef dat de premier hem zijn busre ten geschenke had gegeven. Spottend gelach der ingewijden, die de geschiedenis van dit beeldhouwwerk kenden en het geschenk dus naar be hooren konden waardeeren. begroeten, waarna de beide heeren zich naar de kontoren begaven. Ze namen har telijk afscheid van Qara, die z-ide dat ze voor den lunch naar huis moest. „Papa wilde mij slechts toestaan te gaan als ik beloofde vandaag voor twaalf uur weet thuis te zijn", sprak ze. Ze vergezelde de heeren tot cp het terras en wuifde ze hartelijk na. „Het is toch een goed kind, Bryan", sprak de heer Faussit, terwijl hij de'teu gels in de handen narn. „Wat zou ik tocl gaarne willen dat het mijn dochter was." „Ik niet minder", had Bryan bijna ge zegd, doch hij slaagde er in ziclt te be heers dien. Nooit was het bij den heer Faussit op gekomen dat zijn tweede zoon meer dan gewone belangstelling voor Clara Anerley kon koesteren, 't Is waarlijk verbazingwek- met welk ;n blindheid >vij' soms geslagen zijn ten opzichte der innerlijke gevoe lens van hen met wie wij dagelijks omgaan hoe weinig wij eigen, ik van hun leven weten. Toen Qara in huis terugkeerde, trad Rigys op haar toe tnet de mededeeling dat Lady* Eleanor opgestaan was en haar gaarne bij zich boven zou zien. Een ocgeubiik bleef het jonge, meisje in ge dachten staan om zich voor te bereiden op een natuurlijk onvermijdelijk lang ge sprek over Geoffrey. en voor ze de trap op ging verzocht ze Rigys te willen zor gen dat haar rijtuigje over een uur voor stond. Lady Eleanor wachtte haar geheel ge- Meed in haar boudoir en begroette haar als ware Qara haar eigen kind. „Arthur is nog even hardvochtig als gisteren, Qara", sprak ze. „Hij wi, let- .erfijk niets voor Geoffrey doen. Ik heb neef den nacht over den armen jongen uggeii denken, en mij afgevraagd waar hij toch wel zijn zou. Als h,j zoo heeleinaal zonder geld is en meer dan eenige shillings kan hij niet hebben waar moet hij dan wel geslapen hebben"? „Beste Lady Lieanor, maakt u toch niet al te ongerust." sprak Qara met hooggekleurd gelaat, „ik ben er van over tuigd dat het met Geoffrey niet zoo erg is als gij u in uw moederlijke bezorgd heid voorstelt. Hij weet zich te redden en zich door moeilijke omstandigheden heen te slaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5