Kunst en Kennis Kerk en School Orde en Arbeid Handel en Nijverheid Leger en Vloot Gemengd Nieuws UIT BOEK EN BLAD Korte Berichten INGEZONDEN. "„Eclair* aeaï dat Qemenceau veinst IFardieu bo©c te achten, maar hem in werke-1 «ikheid verafschuwt, daar hii hem een ver drag heeft gedicteerd, dat hii niet nalaten [zou te bestrijden, als hij het niet zelf onder- weekend had! Koning Alfonso, Koningin Victoria en infant Dom Jaime zijn Woensdagavond, op hun doorreis naar Engeland, in Parijs aan gekomen. De bolsjewiki zijn over de Beresina ge trokken hii Newolsholki en ten zuiden Yan Bcryson. Gisteren zijn in Texas uitgebreide maatregelen getroffen om verdere onlusten tusschen blanken en zwarten te vermijden, daar deze verwacht worden, omdat de me nigte twee negers, beschuldigd van den moord op zekeren Honges en diens zoon op hun farm dicht bij Texas in het openbaar verbrand hebben. Een zware brand heeft een fabriek van chemische producten bij Bordeaux verwoest, De schade bedraagt drie millioen. EEN SERUM TEGEN KANKER. Uit Montreal (Canada) wordt aan „Holl. Nsb." •gemeld, dat Prof. Glover, directeur van het St. Michael h.ospitaal te Toronto een serum heeft ontdekt, dat in staat zou zijn kanker te genezen. Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoeders. Dezer dagen is de dertiende aflevering van de tweede jaargang verschenen van het „Tijdschrift voor R. K. Ouders en Opvoe ders" een hafjaarlijksch orgaan voor volwas senen. onder hoofdredactie van den heer j. Uijlings. 't Tijdschrift bevat eenige zeer interessante artikelen o.a. over de opvoeding in verband met den lijd. Geest en opvoeding door mid del van kindermeisje of kinderjuffrouw. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat het volgende: PLATENDe tegenwoordige Hoogaar- sche Minister-President Dr. Alexander Li- monye-Semadam Na de volksstemming in Sleeswijk. Het openluchtspel ^De roos van Valkenburg (2 foto's). De Prins van Wales passeert den evenaar. Merkwaardig feest en optocht te Tilburg (10 foto's). Missie-tentoonstelling te '«-Hertogenboseh en te Bergen-op-Zoom. Een H. Hartbeeld. Militaire Sport week. - Roeland van Kunegonde, histo risch tooneelspel met plaatjes. Do we- cieropbouw in verwoest Noord-Frank rijk (6 foto's). Z. E. heer Paaberg. TEKST: Leola's erfenis, roman door Charles Garvioe. Gerechtigheid, door Th. L. De Prins van Wales passeert de Unie. Thermometers. Lachende ge- ikhten. Prijsrebus de „drie plaatjes". Uit ie blikken trommel. DE BEDEVAARTEN NAAR KEVE- LAER. Van cfiic. zijde wordt aan de „Msb." gemeld, dat de onderhandelingen over de üedevaart naar Kevelaer tot een zeer gunstig resultaat leiden, zoodat de vaste hoop beslaat, dat de bedevaartstqds spoe dig een aanvang kan nemen. EEN FEESTVERGADERING. 1 e Utrsi-eht had Woensdagavond een feestvergaderimg plaats, beleed door de af- deeelinjs Utrecht en omstreken der St. Lebui- mi svereeniging ter dankbare viering der •aanneming van de Lagere-Onder wijs wet. A'ader do talrijke aanwezigen werden naast vele cnorwijskrachten en eerw. heeren gesteiken o.m. opgemerkt de Tweede Kamer ledeen Kuiten en Kuiper. L'e heer J. G. Suring van Maarssen sprak c-eu openingswoord, waarin hij opmerkte, dat er dubbele reden tot feestvieren k, nj. om ue overwinning zelve en om de wijze, waarop ae schoolstrijd is gevoerd. ervolgens hield ar. L. N. Deckers, lid der Tweede- Kamer de feestrede. Spreker begon met een historisch overzicht te geven en bracht d-aarna hulde aan Groen van Prin- sicrer, dr. Kuyper, Lobman, doch vooral aan <ir. Sehaepman. En thans bestaan in Neder- Hca' 1200 Katholieke scholen, waarop 250.000 kinderen Katholiek onderwijs genieten van 7000 onderwijzers. In verband daarmede ge waagde spr. met waardeering van de vele oilers, welke duizenden onderwijzers zich gaarne hebben getroost voor bet ideaal is bereikt geworden. De ruide daarvoor te bren gen san velen, vatte spr. onder applaus •imen in de hulde aan den grooten strijder, car. eersten der aanvoerders, baron van Wijn- bargen. CONGRES VAN DIRECTEUREN DER DERDE ORDE Op het in het klooster te Nieuwe Nie- dorp gehouden congres van seculiere en reguliere directeuren der Derde Orde yan St. Fraaeiscus, wees de voorzitter, de WelLerw. Pater P. Nielea op den Imo gen bloei der Derde Orde in het Bisdom Haarlem. Van dezen verheugenden bloei was eerbiedig kennis gegeven aan ZD.H. den Bisschop van Haarlem. De vergade ring werd zeer verblijd door een bis schoppelijk antwoord op bovenvermelde madeceeling. Z.D.H. schreef o.a.: „De mededeeling, in genoemd schrij ven vervat, dat deze zuiver godsdien stige Verecniging in ons Bisdom het krachtigst bloeit, deed Ons bijzonder veel genoegen, maar daaruit volgt dan eek voor de directeuren de plicht, al les in het werk ty stellen niet alleen, dat de Derde Orde krachtig zal blij ven bloeien, maar ook, dat zij meer en meer inwerke op het godsdienstig le ven onzer katholieken. Een vruchtbare bespreking der con clusies van den WelEerw. Inleider zal ongetwijfeld Veel hiertoe bijdragen. Van ganseher harte wenschen ,Wij den di recteuren toe, dat dit congres volko men moge slagen en verleenen wij aan allen volgaarne Onzen BisschoppeLyken Zegen." Met luid applaus werd dit hoog be wijs van waardeering gn aanmoediging entvangem DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN. De toestand te Winterswijk. Te Winterswijk is Maandag de uitslui ting van de bouwvakarbeiders begonnen. Ze omvat omtrent 60 man. De toestand te yiaardingen. Te; Vlaardingen bedraagt het aantal uit gestotenen in de bouwvakken ongeveer 200 man. DE ACTIE IN HET' BLOEMBOLjLEN- BEDEIJF. Wegens het niet teekenen van het con tract is staking geaproclameerd bij de firma's Baardman en Koning, van Wiave- ren en Kruyff, te Sassenheim. ONZE GLOEILAMPEN-INDUSTRIE Ten bewijze van de positie welke de Nederlandsche gloeilampen-industrie zich den laatstan tijd door hare voortvarend heid heeft verworven kan bjet volgende dienen. Sedert eenige maanden zendt de oudste 'gloeilampenfabriek in Engeland, de Royl Edison Swan Company, van tijd tot tijd een ploeg arbeiders onder leiding van deskundigen naar do Philips' Gloeilam penfabrieken be Eindhoven, ten einde al daar vertrouwd te geraken met de door die Maatschappij toegepaste machines en Werk-methoden. Thans zijn 4 ingenieurs der General Electric Oomp. te New-York welke Vennootschap de grootste gloei lampenfabriek der wereld exploiteert, te Endhoven aangekomen, eveneens met het doel zich op de hoogte te stellen van de bij Philips in gebruik zijnde machines en werkwijzen, speciaal voor zoover deze be trekking hebben op, de fabricatie van Half watt- en Argalampen. KAASUITVOER. Blijkens een mededeeling in het „N. v. d. D." is voorioopig de uitvoer van 15 mil lioen K.G. kaas toegestaan. Kerkbezoek van politiekamer arrestanten enz. Het hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Dienstplichtigen „St. Joris", mocht 15 Jan. j J. een schrijven ontvangen van den Minister van Oorlog a.i. naar aanleiding van het aan de Ministers van Oorlog en Marine verzonden adres met bondsprogram en memorie van toelich ting, waarin de Minister mededeelde, dat omtrent de voorstellen van „St. Jon^' in zake kerkbezoek van onberedenen en van politiekamer-arrestanten nader zon wor den bericht. Thans ontving het hoofdbestuur be doeld nader bericht, waaruit blijkt, dat aan de wenschen van „St. Joris" bijna ge heel is voldaan. De getroffen maatregelen zijn vervat in de volgende minister!eele beschikking die, eerstdaags ook in de legerorders zal verschijnen: „Aan militairen kan vergund worden zoover dit mogelijk is zonder nadeel voor den dienst om voor den aanvang van de morgenoefening de kazerne te verla ten, teneinde deel te nemen aan de gods dienstoefening hunner gezindte. Met uitbreiding van het bepaalde in de. reglementen op den Inwendigen, Döenst der wapens kan ook aan met politieka mer gestraften gelegenheid tot kerkbe zoek worden gegeven. De commandeerende officieren maken de noodige regelingen. Aan voorloopige arrestanten vóór de verwijzing naar den Krijgsraad zal de vergunning alleen gegeven worden in dien dit vereenigbaar is met de reden van het arrest. Aan kwartierzieken kan eveneens ge legenheid gegeven worden om godsdienst oefeningen hunner gezindte bij te wo nen, wanneer de behandelende officier van gezondheid daartegen geen bezwaren heeft. OOK EEN HELD. In een der lanen te Bossum, vertelt de „Maasb.", werd dezer dagen een luitenant lastig gevallen door een jongmensch, die met een dolk dreigde te zullen steken, als de luitenant hem geen gulden gaf. De of ficier bezweek voor de bedreiging, stond zijn belager een gulden af en zette het toen op een loopen. Thuis gekomen schijnt hij zich wat geschaamd te hebben over zijn gedrag. Althans hq nam zijn revol ver en keerde op zijn schreden terug, tot dat hij den aanvaller weer achterhaald had. Maar voordat de thans heldhaftige officier zijn belager kon grijpen, had deze op zijn beurt de vlucht genomen, niet let tend op de revolverschoten, die de luite nant hem nazond. De politie, heeft later den roover weten te arresteeren. Deze heeft vermoedelijk meer uit haat tegen militaire uniform dan nit roof lust ge handeld. Hij bleek namelijk dienstweige raar te zijn geweest. GEVECHT TUSSCHEN VALKEN EN REIGERS. 4 Voor eenige dagen zoo vertelt een lezer in de „N. Ort." was ik in de vroegte bij het Hobbemaplein in den Efaag, waar ik op de stoomtram wachtte, getuige van een zeldzaam gevecht. In de verte kwamen twee reigers aan vliegen. Iets verder achteraf zag ik ook twee andere vogels die ik wegens den ronden of ovalen vleugelvorm voor ha- vikken hield. Toen zij echter dichter bij kwamen, zag ik, dat het twee valken wa ren, want die zijn grooter en donkerder van kleur. Toen zij vlak boven de reigers waren, schoten zij naer beneden, ieder op een slachtoffer. Een reiger scheen niet ge wond, want hij vloog door, maar de andere tuimelde naar beneden, waar bij terecht kwam op de weide, naast een sloot. Een vleugel hing slap naar beneden, een be wijs dat hfj gekwetst was. Hij ging den vleugel met zijn langen snavel bëtvétiken wat hem misschien eenige verlichting gaf De andere reiger werd in tusschen verder vervolgd door de valken en weer zag ik beiden ep hem neerstorten. Het 6cheen nog al hard aan te komen, want hü zakte wed een tien meter naar beneden, maar vloog toeh verder. Wel kwam er een heele bos voeren naar beneden die zij hem uitgerukt hadden. Maar toen werden zü door huizen en boomen aan mijn gezicht onttrok ken. DE AMSTERDAMSGHE KERÏTNGBOOfT t-( I GEZONKEN. De bekende Amsterdamsche kettingboot, die geslachten van jonge en de Amster dammers (vooral jonge) zooveel jaren naar het even bekende Tolhuis bracht, ligt thans smadelijk ontluisterd, op den bodem van het IJ. Woensdagnacht om 1 uur vertrok de boot voor de zooyeelste maal van den overkant, toen zij een eind vóór het midden van het vaarwater, werd aangevaren, door den rao- torschoener „San Antonjo" van de reedlerij Hameierstein. te Rotterdam. De schok was zóó hevig, dat de passa giers tegen het dek sloegen. De schoener, die op weg naar IJmuiden was, maakte aan bakboordzijde een groot gat in de kettingboot, die dadelijk veel wa ter in kreeg. Personeel van de havenpolitie was spoedig met een bootje ter plaatse en trachtte met behulp van de reddingspomp de zinkende boot boven water te houden, wat echter niet gelukte. Te kwart voor drie zonk zij. Er waren op het oogenblik van de aan varing. acht passagiers op de boot. die deels op den schoener, deels op het havenbootje overgingen, zoodat de zaak zonder persoon lijke ongelukken afliep. De schoener, die geen schade had opgc- loopen. zette de reis voort. De commissaris van politie, en de direc teur van de Gemeentetram, onder wiens be drijf de dienst der veerponten ressorteert, be nevens de waarnemend havenmeester, wa ren spoedig aanwezig en hebben een on derzoek naar de oorzaak van de botsing in gesteld. Dit is echter nog niet afgeloopen, omdat natuurlijk ook de kapitein en de be manning van den schoener gehoord moeten worden, wat pas geschieden kan als dit vaartuig van de reis is teruggekeerd. Aangezien de gemeente niet over eigen middelen beschikt om de gezonken boot tc- lichten, moeten aanbiedingen daartoe van particuliere zijde worden afgewacht. De kettingboot ligt buiten de eigenlijke vaargeul, zoodat het gebeurde niet belem merend voor de scheepvaat is. HET DURE PAPIER. Het tekort aan grondstoffen voor de pa pierfabricage en de daaruit voortvloeiende papierduurte doen ijverig zoeken, naar an dere papiergrondstoffen dan de houtslijp. Het officieele weekblad „Handelsberichten' meldt nu, dat de bekende Afrikaansche on derzoekingsreiziger Sir j Harry Johnston in de Londensche „Times" de aandacht heeft gevestigd op de welhaast onuitputtelijke voorraden grassoorten en riet en biezen in tropisch Afrika. Het vraagstuk is sedert ook besproken door William Raitt. cellulose-expert van de regeering in Britsch-Indië. die zich reeds 25 jaar bezig houdt met het zoeken naar een nieuwe grondstof voor de papierberei ding. Deze schrijft: Ik zie geen andere oplossing van de moei lijkheden, waarvoor de fabrikanten siaan dan die, welke gezocht kan worden in de tropische en halftropische wouden. Wij be zitten in Indië grassen, gelijksoortig aan die, welke door Harry Johnston bedoeld worden en reeds is het onderzoek naar de bruik baarheid van de papierfabrikage heel wat gevorderd, doch tengevolge van enkele prac- tische moeilijkheden is men nog niet tot vol ledig succes gekomen. De proeven met de grassen en rietsoor ten in Bahr-al Glazal hebben vermoedelijk tot gelijke uitkomsten geleid, daar de che mische samenstelling van de daar voorko mende grassen veel overeenkomst vertoont met die van de Savannah-grassen uit Indie. Op het oogenblik hebben zij dus beide geen practische waarde voor de papierfabri kage en de aandacht moet dus beperkt blij ven tot bamboe, als grondstof waarbij men niet op dezelfde bezwaren stuit als met de bovenbedoelde grassen het geval is. terwijl de voorraad van dit materiaal, vergeleken met hout, vriiwel onbegrensd is. omdat hout 30 a 50 jaren noodig heeft om te groeien, terwijl bamboe elk jaar groeit. Vooral in Birma zijn de transportvoorwaarden en deze zijn ter zake van het allergrootste be lang zeer bevredigend. Op vele plaatsen kan het geheele vervoer plaats hebben langs de inlandsche wateren. Maat- en Strijkstok bij Volkswoningbouw. De: heer S. Kuit vertelt in „Volkshuis vesting" een staaltje yan knoeierij bij volkswoningbouw. „Door de Woningbouw-Vereeniging „De Arbeid'" te iWormerveer, worden onder eigen beheer een 41-tal woningen ge bouwd. Door ondergeteekende, belast met de leidiug van genoemd bouwwerk werd voor kozijnen, ramen en deuren enz. aan ver schillende fabrikanten op, dit gebied prijsopgave gevraagd. Nadat deze waren ingekomen, en be sloten was den laagsten inschrijver de levering van bedoelde timmerwerken op te dragen, kwam deze ongedacht met de mededeeling, dat hij zich met bedoelde prijsopgave f 2800 in zijn nadeel had ver gist, en dat hij hierom zijn ingediende offerte niet gestand wenschte te doen. Mijnerzijds werd hem echter te ken nen gegeven, dat ik' dat zoo zonder meer niet kon aanvaarden, omdat ik vermoed de dat er iets' met die vergissing niet in orde was eri zond hem kalm lweg een be vestiging tot levering. Daarna kregen wij een onderhoud met bedoelden fabrikant, welke echter bij kris en kras volhield zich in zijn nadeel ver gist te hebben, doch ten slotte1 bereid was de helft van zijn gemaakte vergissing te dragen'. Door deze stagnatie waren inmiddels eenige dagen verstreken, welke tijdsduur öön der mede-insckrijvers blijkbaar wat nerveus maakte, deze kwam herhaaldelijk informeeren, of bedoelde levering al ge gund was. Toen hem dan ten laatste werd mede gedeeld, dat bedoelde levering was opge dragen aan een zijner concurrenten, werd de man hierover zoo woedend, dat hij onder vrij veel krasse woorden mij ver telde, dat er van vergissing van zijn col lega (concurrent?) niets aan was, maar dat het bedragje van f 2800 was bedoeld als opzet, dus om onderling verdeeld te worden) waarbij tevens was bepaald, dat aan aanbrenger de leverantie zou worden gegeven. Toen de heeren met elkaar -in contact waren gebracht, werd bevestigd, dat er van vergissing geen sprake was geweest. Door een toevallige omstandigheid is dus de zaak aan het licht gekomen, maar als men nu bedenkt, dat dagelijks voor volkswoningbouw aanbestedingen van al lerlei aard plaats vinden, en dat het be zigen van opzetjes schering en inslag is, dat voorts bovenbedoelde f 2800 plm. 13- pQt. vormde van het aanbestedingsbe drag, dan krijgt men zoo .©enigszins een inzicht wat voor kapitalen,, onttrokken aan den woningbouw, op die manier aan den strijkstok blijven hangen." BETERSCHAP BELOOFD. Twee ledien der S. D. A. P. in de jongste Raadsvergadering van Schoterlawï zoo vertelt het ,,Hbld." stemden vóór het verzoek van de Winikeliersvereeniging te Heerenveen om in den zomertijd het slui tingsuur van 8V2 OP 8K uur te stellen, In de Woensdag gehouden vergadering der af- deeling Heeren veen der.S, D. A P- werden deze leden ter verantwoording geroepen, hun houding werd streng afgekeurd, wat in een motie werd uitgesproken, diie ter kennis van de Raadsfractie zal worden gebracht. De beide heeren bekenden zich vergist te hebben, beloofden beterschap en zouden tegen het verzoete stemmen, als de zaak weer in den Gemeenteraad zou ter sprake komen. SLORDIGHEID OF ONWILÏ Er was een tijd, dat de post er een eer in steide, brieven met onvolledig of ook onjuist adres op bun bestemming te brengen. Velen ondervonden dat zelf en opmerkelijke voor beelden deden er over de ronde. Zoo verteldd men, dat brieven oï briefkaarten voor „den wandelaar" of ,den tippelaar" zonder nader adres gepost, waren bezorgd bü den heer Dudok van HeeTen zün buiten aan de Vecht. Maar het is in den la at sten tijd andere ge worden, en velen kunnen nu uit eigen erva ring voorbeelden aanhalen van brieven, die ais onbestelbaar zün teruggestuurd, omdat het huisnummer verkeerd was opgegeten of naam van de straat niet geheel juist luidde (bv. weg, inplaats van - - .ötr&at)» liioe- wel de geadresseerde jaren lang op dezelfde plaats had gewoond en het Adresboek onmid- ck-llük de Pfist terecht zou hebben geholpen. De heer E. J. Bergenia, burgemeester van Ei schede, heeft verleden week Vrijdag in die Eerste Kamer over dat gebrek aan ijver bü de poet geklaagd en er eenige treffende staaltjes van gegeven. Zoo richtte men een brief aan hem hier in den Haag. maar zette er bij vergissing op ,.lid van de Tweede Ka mer" in plaats van „lid van de Eerste Ka mer". Die brief kwam als onbestelbaar terug I Hetzelfde gebeurde met twee brieven aan hem gericht als „Monsieur le Maire. Enschedé, Holland." Dat rijn krasse staaltjes van slordigheid of onwil, zegt het Vaderland," waaraan wjj bovenstaand ontleenen. EEN HEIZAME STRAF. In den laatsten tijd wordt er onder stu denten van de Technische Hoogeechool te Delft grof gespeeld. Naar het „Vad." ver neemt, gebeurd dat ook wel onder studenten elders. Te Delft werd het zoo erg zoo verloor een jongmensch naar ons werd megedeeld, bij het spel maar eventjes 133.000 (zes cüfers) dat de Senaat der Hoogeechool noodig vond. van het recht, dat de wet hem geeft om studenten van 1 tot 5 jaar den toegang tot de Hoogeschool te ontzeggen, gebruik te maken. Bjj aanplak king is nu bekend gemaakt, dat twee studen ten, met name genoemd, voor een jaar geeu toegang tot de lessen zullen hebben. Ook de Senaat van het Studenteukorps gaat met kracht tegen het kwaad in en heeft, volgens bovengenoemd blad, de twee leden geschorst. Bovendien ie hii voornemens, of heeft hü reeds besloten, een van de twee, die als oud-president van den Senaat daar van eerelid is, van dat eered-jdmaatBchap ver vellen te verklaren. EEN AARDIGE ONTMOETING. *t Gebeurde de vorige week. Twee Hollan ders en een Zweed zaten in hotel Rotonde te Orléans. Naast den eenen Hollander, afkom stig uit een onzer grensplaatsen, zat een mijnheer, die hem gedurig zeer nauwkeurig bekeek. Eindelijk vroeg die heer in het Framsoh: „Ie u soms een Hollander!" Ant woord: „ja!" „Dan zou het kunnen zijn, dat we elkaar kennen, als u mijnheer.uit. is." Antwoord: „Ja, die ben ikDe Franech- man sprong op, omhelsde den Hollander tot tweemaal toe, kuste hem verscheidene milen, en kon van blijdschap eerst geen woord uit brengen. Eindlijk kwam het eerste woord en dat was; „champagne 1" Wat was het geval Toen in October 1918 uit Duitechland de drommen krijgsgevange nen over de grens kwamen, warden deze in de grensplaosen aangehouden. De Hollander had toen verscheidene geholpen om naar Rotterdam te kunnen komen, vanwaar zij zoo spoedig mogelijk hoopten, te kunnen ver trekken naar hun vaderland. En een van deze was nu onze Franschman. NOODLOTTIGE UITWERKING VAN ZWAVELZUUR. I Donderdagmiddag viel op de Koemarkt- brug te Schiedam een mandflesch met zwavelzuur van een wagen. E.en juffrouw uit Vlaardingen reed met haar rijwiel door de gevaarlijke vloeistof, waarop de fietsbanden terstond vernield werden en het meisje van het rijwiel stortte. Haar kleeren werden door het zuur aangetast en verbrandden gedeeltelik. Ook bekwam zy brandwonden aan een der handen. Een juist passeerend Weensch jongetje liep ook schade aan zqn kleeren op. Verschei dene fietsrijders die niet tijdig de gevaar lijke plet bemerkten, reden 8öö» de brug vloeiende zwavelzuur, geen enkeA le ban<l ontkwam aan de vernieling. T5j^ dens de reiniging van de brug door ge-f meentepersoneel, werd het drukke verkeer^ door de politie geheel stopgezet, Fa het) brugwachtershuisje werd de juffrjouysj verbonden. TREILER VERONGELUKT; BEMAN NING GERED. Men meldt uit IJmuidien: Dt sleephoottreiler IJM. 103 van de ree- derij Reigersberg en Zoon is op de Noord<[ zee gebleven. De bemanning is gered eai-- te IJmuiden aangebracht. Door de Nijmeegsche politie is aan'* gehouden zekere M. B. uit Elten, ver dacht van frauduleus bankroet. Hij js naar Arnhem overgebracht waar de justi tie gevangenhouding gelastte. Te Gameren gingen twee jongetjes' van 9 en 12 jaar oud in de Waal baden, de jongste geraakte in een kolk. en. ver;-', dronk. Iemand, die in de onmiddellijke nabij-' heid op den oever was, had den dren keling kunnen redden, doch heeft dit nieti gedaan. Deze zaak is in handen gegeven van den officier van justitie te TieL In Friesland het land van de bo ter is de boterprjjs weer met 10 cent per pond verhoogd en bedraagt thans f 1.55. Men. verwacht binnenkort een stij!-" ging tot f 2. -Woensdagmorgen voelde de 40-ja- rige fabrieksarbeider B. H. M. uit Schier dam zich aan de Maaskade te Rotter dam plotseling onwel. Hij zakte in el kaar en de ontboden geneesheer consta-". teerde den dood. pet lijk. weid naar Qroos- wijk overgebracht. In de omstreken van Bameveid bief- gint zich de zoo gevreesde meeldauw!' weer in hevige mate op, het eikenhout te. vertoonen. De landbouwer J. H. te Wychew werd IZondag in de weide door een paard' tegen het onderlijf getrapt. Thans is de ongelukkige aan de gevolgen overleden; hij laat een vrouw en 11 kinderen ach-: ter. 'Aangaande; de voorwaardelijke in«. vrijheidstelling van den bekenden Frans* Rosier vernemen wij nader, dat de di recteur der strafgevangenis te Leeuwar den, by informatie, weigerde om inlich tingen te geven. Bü de justitie en politie te Haarlem is niets van het ontslag uit de strafgevangenis bekend. 2hja laatste, vonnis is dan ook niet te Haarlem gewe zen, maar te Utrecht. De motor van de vliegmachine, die onlangs te Venlo brandende naar bene den stortte, bevindt zieh nog steeds in het pand waarin hü is neergekomen. De eige naar wil het bewuste corpus delicti in geen geval afstaan, vóór dat de groot© schade aan zün buis toegebracht, vergoed is geworden. In de etoomzuivelfabriek te Beide in Groningen is de 17-jarige J. Schot in teen grooten bak met heete gepasteuri seerde melk gevallen. Naar het ziekenhuis overgebracht is hq overleden. Dat in sommige gezinnen geen ge* brek aan contanten is bemerkte dezer dar" gen een onderwij zer aan een der open bare Scholen te Delft. Hy kwam nl. tot de ontdekking dat een 12-jarig meisje drie gulden in bezit had die zq zoo als inderdaad waar bleek te zijn van haar vader voor zakgeld had gekregen om versnaperingen, enz. te koopen. Het was zq'h gewoonte zijn kind geregeld zoo rui® v»a zakgeld te voorzien! Ten einde aan den handel aan do grene aldaar paal en perk te 6tellen, heeft de commandant der militaire politie troe pen t,e Winterswijk het passeeren van het Nederlandeche douanekantoor aan Duits&here verboden. Onder Egmond ad. Hoef is de boe renplaats, bewoond door don veehouder W„ door den bliksem getroffen en met den geheel en voorraad hooi een prooi der vlammen geworden. De schade wordt door verzekering gedekt. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zieh niet aansprakelijk. ZAL HET GAAN? De' meisjes,-studenten komen nu al sinds zeven jaar ter retraite samen in het Pensionnat francais te Ubbergen. Met een klein, heel klein aantal deelneem sters begonnen, kwamen zq ieder jaar met meerderen. Wie eens geweest was kwam bqna altijd weer terug en wist ook anderen over te halen, dien moei lijken eersten keer te probeeren. Toen zij nu 't vorig jaar na afloop van de retraite weer vergaderden kwam de vraag bü haar op hoe .zij ook anderen dit ge luk van een driedaagsche geestelijke af zondering konden deelachtig maken. Van zelf dachten zq aan haar, die bestemd zqn haar opvolgsters te worden, en het be sluit werd genomen te trachten een re traite te organised en voor de meisjes, die van 't jaar eindexamen H. B. S. of Gymnasium zullen doen. En nu terwijl de eindexamens reeds ten deele afgeloopen zijn, rijst de vraag: zal het gaan? Zal het besluit, met „zoo veel enthousiasme genomen, dit jaar reeds ten uitvoer gebracht kunnen wor den? Zijn de tijden er al rijp voor? Roomsohe meisjes, die zoo gelukkig zijo zult dezen zomer uw eindexamendiploma te krijgen, weest niet kleinmoedig, denkt niet: wij zijn met zoo weinigen, heusch dat getal zal wel meevallen, maar gaat na van welk groot belang een retraite juist op dit belangrijk keerpunt van uw leven voor u zijn kan. Gij zult te beslis sen hebben of gq zult gaan studeeren en zoo ja wat. Het is geen keuze die zoo gemakkelijk is, en als gij gekozen hebt dan nog is bet begin van uw studen tentijd van zoo grooten invloed op de rest ervan, misschien zelfs op heel uw; leven. Komt daarom allen ter retraite, overweegt het yoor en tegen van uw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6