ïSrïx..^' ■»-. °ratrek m"dm Elck wat wils. Medische Praatjes. Wat de Pers zegt BINNENLAND •u Qp naar Pen Bosch? ONS VROOLUK HOEKJE ZATERDAG 10 IUL11920 r OP HUN POST NIET THUIS, Luchtverkeer - TREKJES CXLV! f Een oproep tot het Sobriëtas-Congres van Woensdag en Donderdag 1112 Augustus vs juist geen benijdenswaardige taak. Want kan hij wel succes hebben Wij hebban pas 'n paar sociale congressen achter den rug. En het leven is zoo druk tegen woordig, er valt al zóóveel te lezen, te be spreken,' te vergaderen, dat men heusch niet ter afleiding een gang na?r een congres be hoeft voor te stellen. En dan een Sobriëtas-Congres Een door snee-katholiek, zelfs al is hij drankbestrijder, jheef t gauw zijn bekomst van anti-alcoholische toespraken, evenals van alcoholvrijen wijn, feen enkel glaasje, nu ja, dat kan er dooi, maar dan ook basta 1 En toch waag ik 't, met allen aandrang zelfs, onze vooraanstaande sociaal-voelende mannen en vrouwen fbe te roepen: neemt even uw zakkalender en zet een dikke blauwe schrap bij Woensdag en Donderdag 11 en 12 Augustus.Die dagen moet u vrij houden voor een bezoek aan Den Bosch Weet u wel, wie op ons eerste Congres, het Utrechtsche van 1898, aanwezig waren Niet slechts Z. D. H. de Aartsbisschop met een grcote schare geestelijken, maar Dr. Schaepman en Mr. Borret, President van den Hoofdraad van Vincentius, Dr. Nolens natuurlijk Jhr. Ruijsverder de gebroe ders Regout, Br».ion van Wijnbergen de groot industrieel Vlekkc, ook dames als de begayfdc Jonkvr. Leonie van Baerle, in één woord, zoowat allen, die toen in het voorste gelid stonden der katholieke beweging of voelden, dat daar eenmaal hun plants zou wezen. Allen begrepen, dat zij bij een nationalen aanval op het alcohlismc ten minste a's belangstellen den niet mochten ontbreken. Daarvoor was het verband dezer volksellende met hel gansche katholieke leven èil te duidelijk. Dat verband is sindsdien niet losser ge worden. Misschien nog 'n beetje vaster. Want het alcoholisme hangt ten nauwste samen met genotzucht en ontucht. En waar die twee in de laatste jaren zóó ontzettend zijn toegenomen, dat een man als Professor Ude de zedeloosheid ten onzent nóg stuiten der vindt dan in Oostenrijk, dar r is bestrijding van het alcoholisme zoo actueel als maar iéts zijn kan. Het woord van Z. H. Pius X .Onder de sociale werken is er geen van meer dringen den raad," geldt dab ook thans zeker niet minder dan zes jaar geleden. U vindt dat misschien overdreven, even als dat ander woord van Pius X, dat „dc maatschappij door het alcoholisme bedreigd word! ia haar gewichtigste belangen," maar. meet u aan niet naai Den Bosch toe, om de zaak ^onderzoeken Als men dergelijke, vyooraci. van hoogstaande mannen verneemt wanneer men iemand als Kardinaal Mercier in alien emst hoort verklaren, dat de alcohol ook nü nog méér verderf aanbrengt dan de laatste gruwelijke oorlog pemioieux que cette guerre qui decime 1' Europe)dan mag men niet eenvoudig de schouders ophalen en glim lachend doorloopen, maar moet men als de Barmhartige Samarita&n even stilstaan eji volgens dienzelfden Kardinaal drie dingen doen examiner, compatir, agir. Onderzoeken hoe erg de wonde en hoe ze te genezen is Deernis hebben z'n christelijk hart laten spre ken en niet zeggen daar heb ik nietsrmee uit te staan. Handelende handen uit de mouw steken en practisch helpen, al kost dat een offer aan de menschelijke begeerlijkheid. Het eenigste offer, dat thans van u ge vraagd wordtisxi en 12 Augustus naar Den Bosch te komen. Trouwens, uw aardsche loon zal niet uit blijven. Congressen zijn inderdaad soms saai en taai, maar wie dat op die van|Sobriëfcas zóu toepas: e i, die kent onze historie niet. Utrecht, Nijmegen en Roermond het laatste was wel niet nationaal, maar toch een Sobriëtjs-kind waren alle uiterst gezellig en Den Bosch zal daarop geen uitzondering maken. 't Is waar, wij missen de leiding van onzen éénigen Eere-voorzittër, den man, die So- bri et as feitelij k gemaakt heeft en uitgebouwd, maar z'n geest is er toch. Wij hebben niet te vergeefs 20 jaren z'n teugels gevoeld. En dan hl 1 zelf Romt er ook En zoo zijn verschijning vroeger de troepen kon electriceeren, het zal er zeker niet minder op geworden zijn, nu hij bij ons terugkomt als de nuchtere bestrijder en overwinnaar eener waanzinnige ïevolutie. Moet ik nog meer zéggen Wij gaan op naar Den Bosch, de stad der Lieve Vrouwe, naar onz'e zuidelijke broeders en zusters, die zoo gemoedelijk de gastvrij heid beoefenen kunnen, dat vreemden ter- stond vrienden worden. Wij gaan op naar die heerlijke oude Sint guastig tegenover da Tuberculose dan andere 1menschen, toch zien wij dagelijks voor ons, dat ook deze laatsten soms allerminst gespaard blijven voor deze ziekte. Bij elke infectieziekte toch, hebben wij rekening tè houden met twee partijen n.l. een aanvallende en een verdedigende partij. Stelt U zich nu voor, dat krachtige Tuberkelba cillen ons lichaam binnen dringen, die tevens in staat zijn zich snel te vermeerderen dan is het duideüjK dat de verdedigende partij, die in hoofdzaak bestaat uit witte bloedlichaam pjes, niet veel zal kunnen uitrichten m. a. we de krachtigsten en fermsten onder ons het loodje- er bij neer zullen leggen. Het is hier de plaats U tevens opmerkzaam te maken op een nog niet geheel verklaarbaar feit n.l., dat acrobaten, athleten, reuzen e. dg. zeer vaak op ernstige wijze door de Tuber culose worden aangetast. Behalve nu de genoemde factoren als voeding, lichaamsbouw en constitutie, erfe lijkheid etc. zijn ook nog enkele andere invloe den van betocKcnis. Het spreekt van zelf, dat iemand, die pas een of andere zw. ro ziekte heeft doorgemaakt meer kans loopt de dupe te worden van de Tuberkelbacil dan een nor maal mensch. Ook uitweqdige omstandig heden zijn vaak van niet te onderschattce beteekenis. Zoo wil ik U slechts wijzen op d- groote zorgen en het verdriet, dat sommige menschen hebben mede te maken, de bedor ven atmosfeer, waarin soms geleefd wordt terwijl 't v/el onnoodig zal zijn te zeggen, dat misbruik van alcoholische dranken, gedurende eenigén tijd voortgezet, zonder twijfel den mensch ontvankelijker mcKkt voor de Tuber kelbacil. Langen tijd heeft men zich ook bezig ge houden met de vraag of Tuberculose ook aangeboren voorkomt dus m. a. w. of men met Tuberculose ter wereld kan komen. Het was een buitengewoon moeilijke maar daarom niet minder interessante vraag. Het zou mij te ver voeren U de onderzoekingen aangaande dit punt te schetsen. Daarom wil ik vol staan met U den uitslag van de studie over dit probleem mede te dealen. Wij zullen vrij wel zeker deze vraag ont kennend hebben te beantwoorden. Een pas geborene zal dus, al heeft zijn moeder tuber culose, niet lijdende aan deze ziekte zijn. Het ligt voor de hand, dat onze kleinen in een dergelijke omgeving grooi. gevaar loopen spoedig besmet te worden. Ik ben thans aan 't eind gekomen van mijn bespreking en heb getracht U in 't kort een overzicht te geven van deze voor onze volks gezondheid en volkswelvaart zoo buiten gemeen belangrijke ziekte door de allervoor naamste pumen en vragen nar.r voren te halen en zou ik zeer zekei eindigen, indien niet de Tuberculose zoo'n algemeene ziekte was, zoodat ik meen, dat o^hst een en ander over de behandeling dezer .dwaal niet achter wege mag blijven. Alvorens hiertoe over te gaan, wil ik gaarne één opmerking doen voor afgaan. Het zal U bij eerig naders ken zonder twijfel duidelijk zijn, dat de behandeling van de één of andere ziekte, v «ral "ïh populair wetenschappelijken tram, een zeer moeielijlc onderwerp is. Immers w'ij moeten ten allen tijde bedenken dat wij niet. alleen de zieke maag, de zieke long, kortom het zieke orgaan te behandelen hebben^ do/i den zieken mensch met zijn individueelé c- dthaauiïlgiieücU. Zvó zult ge begrijpen, dat een beschrijving van de behandeling eener ziekte steeds een alge- meeixe zal moeten zijn en slechts ill grove trekken zal kinnen geschieden, terwijl de medicus dient uit te zoeken hoe hij in een pedaal geval moet handelen in verband met den totalen gezondheidstoestand van zijn patient (e) gepaard met de verschillende soci ale omstandigheden, waarin de zieke leeft. Men kan dan ook nooit een volledige behan deling neerschrijven voor de groote massa geldig. Ware dit het geval, dan was het vak van medicus al een zeer simpel MEDICUS. Jan, waar we ons zoo één gevoelen met alle Roomsche geslachten, die ons sinds eeuwen zijn voorgegaan en Waar we Pater Borro- maeus zullen hooren, ons aller vriend, die immer het juiste woord weet te spreken, dat echo's wekt van Roomsche geestdrift, liefde en blijdschap. Wij gaan op ter viering van het zilveren jubilé der Katholieke Drankbestrijding, van die kleine plant, die vóór 25 jaren in Twent- sclfen bodem gepoot, onder Gods milden regeu en zonneschijn uitgroeide tot een breedge- taljten boom, neen, tot een heel plantsoen in den lusthof van ons katholiek vereenigings- leven. Maar dat zijn allemaal bijzaken die niet beslissend moeten zijn. Hoofdzaak isdat Sobriëtas te 's-Bosch iets gaat doen wat noo dig is. „De wereld in haar voegen Dreunt van een zwaarder storm dan ooit haar assen droegen." zong Schaepman van den strijd, dien de Islam ontketende tege.i het Kruis, maar mag gerust herhaald worden van den strijd, dien het moderne heidendom voert tegen den Per soon en de leer van onzen gezegenden Heiland en de heele Christelijke beschaving, die daar op gebouwd is. De wereld gaat-dood aan genotzucht, egoïs me, zedenbederf. „Zoo God niet tijdig tus- schenbeide komt, schijnt de ondergang der menschelijke samenleving nabij te zijn." Dat heeft Z. H. Benedictus XV gezegd in zijn Vredesencycliek, en men moet wel blind zijn om dat niet in te zien. Zeker, redding L nog mogelijk maar toch met met halve middelen. We moeten front maken over de heele linie van het katholieke leven inwendig en uit wendig massaal, met kotsbewegingen en zelfverloochening en naastenliefde moeten daarbij nummer één zijn. Zonderdst gaat 't niet. Maar welke beweging verdient dan meer aanbeveling dan de drankbestrijding, waai zelfverloochening en naastenliefde schering en inslag zijn Wier succes besliste voorwaar de is voor een grootsch succes der zedelijkheids- en stands- en vakbeweging, en waar men een organisatie heeft van 100.000 mannen en vrouwen die kant en klaar staan, om op te trekken voor elke andere katholieke bewegiug waarin men ze lanceeren wil Gezonde Katholieke Real-politiek vordert, dat kolossale, in 25 jaren bijeengegaarde kapi taal niét ongebruikt te laten. Hier ligt een schat voor het gr ijpen, die voor al wat goed is in de eerstvolgende 10 jaren honderdvoudige vrucht kan voortbrengen. Zoo mogen dan onze beste mannen en vrou wen op Woensdag en Donderdag 11 en 12 Augustus op het appèl in Den Bosch niet ont breken Ons Doorluchtig Episcopaat zal er in den geest tegenwoordig zijn. Het heeft het Con gres Z'n zegen geschonken. Onze Eerste Minister zal er wezen, en om hem heen de oude en jonge garde uit al onze ICruisverbonden en' Mariavereenigingen. Ook het Buitenland zal niet mankeeren. Wij hopen althans er Prof. Ude te zien, den kloeken Oostenrijkscber. kamper tegen drank zucht en ontucht. Maar laten nu ook onze binnenlandsche apostelen, onze werkers en werKsters op welk katholiek veld ook van openbare actie, niet schitteren door afwezigheid Ja, Dames en Heeren, wij gunnen u gaarne de zoo welverdiende rust, maar nk Den Bosch. Daar. zijt U allen noodig. Heel Sobriëtas verlangt vurig u daar te zien. Niet slechts voor zich, maar voor de gansche katholieke zaak, voor den triomf van Christus, waaraan zij met U gaarne ha-ar beste krachten en den invloed van al haar legioenen zou wijden. Mag ik sluiten met een bekend woord Sobriëtas „verwacht, dat iedereen zrjn plicht zal doen." 1 Dr. ALPH. ARIENS. TUBERCULOSE. IV. Een gebrekkige voeding werkt zeer zerrer de Tuberculose in de hand, doch is niet de eenige factor. Wanneer wij eens rondom ons heen zien, dan nemen wij waar, dat menschen, wien het aan niets ontbrceut, die geld noch goed hebben te ontzien, lijdende zijn aan deze ziekte, ja het soms met den dood moeten be- koopen. Wij hebben dus naast de voeding zonder twijfel nog andere oorzaken van be teekenis. Zoo wil ik|U dan allereerst opmerkt zaam maken op den lichaamsbouw en.vooral dien van de borst. De ervaring leert, da- nrenschen met een .smalle borst te dien op zichte in een ongunstige conditie verkeeren. Voorts is 't een ieder onzer bekend, dat men schen, die uit een tuber cule use farniiie stam men ook een grootere vatbaarheid bezitten, hoewel hun lichaamsbouw een geheel normale soms is en 't hün aan goede voedingsmiddelen en goede verzorging geenszins ontbreekt. Al staan nu' al deze personen wat minde x ROOKENDE JONGE DAMES. Ia 't „Tijdschrift voor R.-K. Ou-ders en Opvoeders" wordt er in een artikel over „De opvoeding in verband met den tijd geest" op aangedrongen* dat de ouders er voor zullen waken, niet door hunne toe geeflijkheid oorzaak te worden, dat hun kinderen verkeerde gewoonten van onzen tijd: overnemen. Het Tijdschrift schrijft o.m.: ^Ik heb hier het oog op de zooge naamde vrije manier van zich bewe gen onzer jongelui. Door de sport te beoefenen b.v. worden onze kinderen igezond' en sterk. Gemakkelijk echter 1 nemen, vooral onze meisjes, gewoon ten aan, die haar zeker niet tot eer «trekken. We moeten onze jonge da mes niet laten opgroeien als halve jongens, die al het-teere en vrouwelij ke verliezen en er eor in, stellen niet voor jongens onder te doen in li chaamskracht en vlugheid. Deze soort van emancipatie zit in do lueht tegen woordig. En toch, de vrouw blijft vrouw, al doet ze al haar best den man nabij te streven. Vindt gij ze inte ressant, de jonge 'dames, die onver schillig voor kleeding, ruw en luid spreken over alles, die rooken als een jongen en niet meer in 't geheim. Meer en meer kan men ze tegonwoor dig in het openbaar waarnemen, de jonge dames met de cigar et in den mond of in de hand, u met 'n noneha l-anten blik aanziend, om toch vooral maar den indruk te vestigen, dat 't niets bizonders voor haar is. Vroeger, zo weten het, deden zulks alleen in het openbaar de vrouwen, die ze zelf ver achten, doch wier allures ze graag overnemen. M.i. is dit verschijnsel hier aan te wijten, dat onze meisjes en jon gens door de veranderde maatschap pelijke toestanden veel meer dan vroe ger met elkaar in aanraking komen bij studie, arbeid en ontspanning. Hieraan is niets te veranderen, doch daarom moeten onze ouders hare doch ters er van doordringen, dat de wereld- sehe man heel graag met zulke geë mancipeerde dames schertst, zich amu seert en flirt, doch dat hij als vrouw, als moeder van zijn kinderen, toch veel ïueer de vrouwelijke vrouw waardeert. En onzen aankomenden jongens kan men hef ook niét genoeg inprenten dat ze in dit opzicht zoo degelijk zijn als mogelijk is. Als de jonge man over de andere sexe begint te denken en te spreken, dan kan de moeder, die de liefde van haar jongen kent, de vader, die zijn vertrouwen bezit, juist, in de liefde tot moedor of zuster een geschikte aanlei ding vinden hem te 1 eer-en, wat er in cle vrouwen t'o respecteeren moet zijn, in welk opzicht zij gewaardeerd moe ten worden. Niet als een sportkameraad een part ner bij oefeningen in lichaamsvaardig heid moet hij het aankomend meisje waardeer en. Hij moet zich amuseeren met z'n vrienden, tot de leeftijd komt, dat hij er rijp voor is de vrouw te beschouwen als een gezellin van den man, voor wier bezit hij het over heeft zieh iets to ontzeggen, geen moeite schroomt, om haar later te kunnen geven wat haar toekomt, een vaste rustige plaats in 't gezin, zonder dat 't noodig blijkt, dat ze zelf haar aandeel draagt in het fourneeren van inkomsten aan het ge zin." Aan de demonstratieve staking van 8 Juni, gericht tegen de z.g. worgwet, is ook deelgenomen door gemeente-werk be den in de groote steden. Deze menschen hebben daardoor straf beloopen. Te Amsterdam zijn thans'de directeu ren. der verschillende gemeentediensten met strafvoorstellen voor den dag gekor men. Vier dor directeuren hebben zich van strafvoorstellen onthouden. Twee, omdat zij van oordeel waren, dat zij dit niet met voeg konden doen tegenover hun wethouder, den heer De Miranda, die vóór de staking was. De twee anderen, omdat zij zeiven de staking geoorloofd achtten en toejuich ten. Natuurlijk zullen de stakers in gemeen tedienst, wier directeuren hen niet yoor bestraffing hebben voorgedragen, bun straf niet ontlcopen^ indien en voor zoo ver de' overigen daarvoor in aanmerking komen. Of niemand gestraft, óf allen. Maar wat te zeggen v-an de directeu ren, die geen straf voordracht, hebben ge daan? 'Uiterst zwak is het motief der heeren die zich achter „hun"' wethouder ver scholen. Deze wethouder, hoe een voortreffelijk man h ij ook moge wezen, is niet in het geding: naar zijn edelachtbare opinie had den zij niet behoeven te kijken, maar objectief de vraag behoor en te beant woorden: welke straf behoort aan men schen, die eigenmachtig uit den gemeen tedienst wegblijven, te worden opgelegd? Met de twee andere directeuren staat de zaak anders: men kan het verstaan, dat menschen, die zelf de staking geoor loofd achten en toejuichen, moeilijk hun ondergeschikten voor straf kunnen voor dragen. Als X. iets doet wat ik in den' haak en zelfs lofwaardig oordeel, kan ik hem bezwaarlijk strafschuldig erkennen. f ZOU T WAAR ZIJN! „Een fatsoenlijk echtgenoot moet zijn vrouw zooveel geld geven als ae noodig heeft," zei mevrouw Kwiet. „Ja 'bazelt," zei meneer Kwist, „zooveel geld is er in de heele wereld niet." GENEZEN. „Dus je zult nu breken met die onge lukkige gewoonte om altijd te wedden," vroeg de vader." v „Ja papa, voor goed," zei de zoom „Ik hoop, dat je dezen keer je belofte eens houdt!" - „Heusch papa wil ik een gulden zet ten tegen u een dubbeltje, .dat ik nooit meer- wed!" De vraag j3 intusschen, of de twee directeuren in kwestie ook zelf aan de demonstratieve staking hebben deelgeno men en dus aan dienstweigering zich heb ben schuldig gemaakt. En, meer algemeen, of dergelijke per sonen, die over dienst en dienstweigering zulke, eigenaardige begrippen hebben, op hun post thuis hporen. De S. DBA. P. of het N. V. V., of zij samen, kunnen zooveel demonstratieve stakingen verordenen als zij willen: straks valt hun misschien in, ter onder steuning van Fimmen's onderneming, een 24-uur staking te proclameei'en tegen de witte terreur in Hongarije. Het onderwerp i3 feitelijk onuitputte lijk. En nu is maar de vraag wie baas is, naar wie of wat de gemeentewerklieden zich hebben te voegen: naar hun regle ment of naar de onverantwoordelijke machthebbers in S. D. A. P. en N. V.V. Een d irecteur in gemeentedienst en ook een wethouder de Eotterdainsciie wet houder Heykoop heeft den goeden smaak gehad, de gemeentewerklieden te laken, die den 8e'n Juni aan het werk waren gebleven en dus hun plicht hadden ge daan die boven de gemeentelijke auto riteit en boven het reglement het com mando van een vakvereenigingsbestuur stellen, ^mogen bekwame menschen zijn, maar op" hun post zijn ze niet op hun plaats. Tot een andere conclusie kan mèn niet komen, besluit het „Huisgez." terecht. VEILIGHEIDSMAATREGELEN. De Vakafdeeiing voor Luchtvaart heeft een schrijven gericht tot de burgemeesters in Nederland, inhoudende een stel alge meene veiligheidsvoorschriften met ver zoek om zoolang dergelijk© bepalingen niet van Rijkswege worden voorgeschre ven aan de vergunning tot het houden van vliedemonstraties e. d. de voorwaar de te verbinden dat aan deze voorschrif ten stipt de hand wordt gehouden op straffe van intrekking der vergunning. Aam die voorschriften wordt het vol gende ontleend: Het opstijg- en landingsterrein, bene vens de daarbij ontworpen afscheidingen moeren <Vor een, door den burgemeester te benoepren deskundige oommissie zijn goedgekeurd voor het doel waarvoor zij zullen worden gebruikt. Het lucht materiaal (vliegtuigen, para chutes enz.) waarmede zal worden ge werkt, moet, alvorens in gebruik te wor den genomen, voor heit doel waarvoor hot zal worden gebruikt, zijn goedgekeurd door bedoelde commissie. De commissie zal zieh door het doen overleggen van officieel» bescheiden en eventueel door het doen afleggen van. practise he proeven van bekwaamheid, overtuigen dat het personeel dat het lnöht vaartmaterieel besturen zal, bekwaam i* voor zijn taak. Voor zooveel het buitenlandeeh lucht vaartmateriaal of -persoaited bereft, kan, ter beoordeeling van de commissie, ge noegen worden genomen met de in het land van herkomst door de bevoegde au toriteit afgegeven bewijzen van lucht waardigheid yan het materiaal en de be kwaamheid van het personeel, mite de be wijzen van genoegzaam recenten datum zijn oan de deugdelijkheid daarvan te waarborgen. Het is verboden: a. zieh met een lucht vaartuig te bewegen boven de bebouwde kom van een gemeente anders dan op zoedanige hoogte diat het buiten ilie bc bouwde kom zal kunnen landen, wanneer om een of andere reden htt voortbewiv gings-mechanisma defect geraakt-; b, kumstvluchten uit to voeren boven de bt- bouwde kom van een gemeente of bovez groote menschenverzamelingen anders dan op minstens 800 M. daarboven; e. zich met luchtvaartuigen zoo laag boven per sonen/ of gehouwen te bewegen dat daar door de veiligheid in gevaar wordt ge- Zondag. 't Is de gewone, kalme Zondagmorgen der kleine l burgers-buurt. 'n Zacht-suizende stilte van heester-geneig en blader-geritsel, waar eventjes bovenuit klinkt Jhet regelmatige drop-gepledder in 'n regenton. Want het is 'n triestige morgen geweest van onafgebroken, fijnen regen, die alles gehuld heeft in 'n nat glibberig kleed. 't Is of die somberheid het leven verborgen 1 houdt jn de kleine huizen, waar men lusteloos zit ineengedrukt, mokkend over den verloren dag omdat de lage, zwaar-grijze lucht niets anders voor jspeit. Maar ginds wringt zich 'n zilveren streep door de looden wolken. Als 'n stuk scherp, blinkend staal, dat met kracht - door 'n dikke, vaste massa gedreven wordt, dringt 'het licht zich naar voren.het is de zon, die den Istrijd aanbindt. Maar de nog dreigende wolken, dicht-aaneenge- sloten, laten zich niet gauw overbluffen. In haastige opeenpakking schuiven zjj zich er svoor en de streep is bedolven achter 'n prooien blauw-grijzea heuvel, i 1 Maar de zon, sterk in haar zomersche kracht, schijnt zich te hebben voorgenomen den kamp niet op te gevenen meerdere en breedere stukken licht-staal zendt zij er op af. - Deze bespringen den vijand van veel zijden, priemen en boren zich onweerstaanbaar vooruit, komen in groot getal te voorschijn en vereenigen zich tot 'n lange, blinkende veer van zilver en hel wit, die zich vermenigvuldigt en nieuwe bundels uitwerpt over de machteloos-worstelende regen koppen, ze vaneen-splijtend, verdeelend in kleine brokken, die moeten vluchten voor het lichttende geweld, dat heel de lueht overschaait en overdon dert. De zon is meester van het terrein. Voor hoelang weten we niet, want de wolken zijn koppig en daar in de verte vereenigen zij zich weer, alsof ze een nieuwen aanval beramen. Maar nu toch is de zon er en brengt meteen leven en gerucht in de stille straten. De regendruppels aan bladeren, ruiten en ko zijnen worden schitterende pareltjes, vallen neer als zilveren knopjes. De vogels begroeten de zon met hun kwetterend lawijt.de musschen voelen zich vrij en meester van de Zondagsstraten, waar ze nu niet worden gestoord door bolderende vracht wagens of treiterende fietsen van slagersjongens. Ze laten de vochtige vederbosjes klepperen, doen uitgelaten hun spel en zoeken ijverig naar voedsel in de tuinties van veel zon-blikkerende kleuren. De kippen betuigen hun tevredenheid op luide, ^schaterende wijze8e hanen schreeuwen elkander 'de donkere hokjes uit, waar ze met hun gezin zaten te wachten op het einde v-an de triestigheid. Ook de menschen late" nu hooren, dat ze dankbaar zijn voor den ommekeer- Er klinken heldere jongens- en meisjesstemmen, die getuigen van uit|e aten spel. Lichte jurkjes en hoedjes fladderen als vlinders heen en weer, brengen met hun zonne-ketsend wit leven en vroolijkheid. Daar gaat 'n heel clubje jongens met hengel stokken gewapend den kant van 't Spaarne' uit ze rammelen en lawaaien met emmertjes en ander visch-gereianderen hebben kleurig beplakte, wind-knetterende vliegers bij zich. 'n Paar huizen van my af schettert 'n grama- phone „Le défilé du régiment." Meer naar links versmelt n piano het populaire „Till we meet again-Lr tusschendoor klink ver wijderd gezang van n zware mannenstem. Even later weer 't lokkende gesohel van 'n ijswagentje, dat spoedig omringd is van kinderen met zondags centen. Die vredige zondagmorgen-stemming wordt dan ineens over-daverd door 'n ongewoon tumult in een der huizen, 'n Binnenhuis-ruzie. 'n Harde, hooge vrouwen-stem vecht tegen 'n lagere, die er vloeken en scheldwoorden uitgooit. De gramaphone breekt haar lied met 'n scherpe kfcLS gT. „Till we meet again" blijft midden In 't refrein steken. De mannenzang sterft weg. Hier en haar komt 'n grienend gepiep van open schuivende ramen en in de openingen komen hoof den luisteren. Voor 't huis waar herrie is groepen zich de kinde ren brutaal te zamen, gretig-wachtend op 't nog erger worden der ruzie. En 't wordt erger. De mannenstem wordt schor en rochelendde vrouwenstem hooger en gillend. Er wordt gebonkt met meubels, gestampt met schoenzolen. Elk ander geluid is weg, zoodat het standje wreed en duidelijk over de huizen wordt gedragen en doorklinkt tot twee, drie straten verder. Alleen de musschen trekken zich er niets van aan, blijven lustig doorkwetteren, als lachen zij om de domheid der menschen, -als roepen zij hen toe „doe zooals wij en wees vroolijk en vredelievend." De belangstelling groeit naarmate de hevigheid van 't lawaai toeneemt. De buren wisselen blikken en gebaren van :„wat zijn ze weer bezig." Plotseling wordt het gegil der vrouw heviger en angstiger. Zij roept om hulp.... de luisteraars hooren doffe, bonkende slagen en geschuif en geval van stoelen en tafels.... 'n geluld van brekend glas klettert er doorheenook woest geblaf van driftig-aanslaande honden. De kinderen loopen weg en vormen een grooten halven kring voor het huis van wild getier en ge vecht Het gebonk houdt op. De vrouwenstem gaat over in 'n brullend gehuil en vergaat langzaam-aan in 'n smartelijk gekreun. Ook dat sterft weg. Dan is het weer stil als heel in begin, toen da zon nog niet sterk genoeg was, om de regen-grauwte weg te jagen. Maar de kinderen bemerken, dat de aardigheid er nu af is. Zij gaan weer hun luidruchtig spel be ginnen en denken niet meer aan de kamertjes ellende van straks. De gramaphone snerpt 'n opera-fragment de man van 't zware gezang begint 'n nieuwe ban ton-solo. De piano speelt met hoog-helder, opkla rend geluid het liedje van „Three o'clock in the morning"de ijsman schelt harder om de schade van 't oponthoud in te halen en krijgt meuwe klant jes, De kippen vertellen, dat ze ontlast zijn van t, de kiosken het uur der rust. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5