BESSENSAP HS'linK ROOD BESSENSAP EERSTE BLAD In en om Haarlem BINNENLAND VERZOEK. a©fëüEü53&sa as jüli is^ci 43ste JAARGANG No 15218 PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEKf 0.25 iFRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORÜITBETALING f 3.57V? NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. EIGENAARDIG. Binneniandsch Nieuws. OOGST 1920. ¥s*aagf uitsluitend H A A R SL E M. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 0E A50MEMENÏ5PRUS BED8AAOT VOOS HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN BUREAUX: Dit nummer bestaat uit 2 bladen Teneinde de advertentiën niet de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, vopr de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. LIT DEN GEMEENTERAAD. Half Juli; het openbare leven staat stil; de tijd van vacanties. van reizen en ontspan, uinig. tn op het Haanemsdie Prinsenhof kwamen gisteren 32 van de 33 raadsleden bijeen, om van iia'14 twee tot half zes en van 8 tot 12 uur in het zweet huns aanschijns ie oehurugen. Wij hadden bijna uit sleur geschreven: „de belangen der gemeen, te", fcn nat zou natuurlijk juist zijn geweest. Maar in geimoede: kan cte gemeentelijke huishouding niet zóó worden ingericht, dat de Raad een week of «es vacantie neemt? Ais een Tweede Kamer, die de belangen van heel het land moet behartigen, zulks kan, zou .dan een zoo klein parlemeatje als onze stedelijke vroedschap dit niet kunnen? 13e Raadsleden hebben dan gisteren hun presentiegeld weer dubbel en dwars ver diend. Er werd een besluit genomen om f 25 te voieeren teneinde aan de Haarfeimsche Red- dingsbrigade een zilveren medaille beschik baar ie sie.len. De- heer oe Braai opponeerde, omdat de vereenigine aemonsiraties op Zondag houdt, welke opmerking de heer Jonck'bloedt bij; deze geleg-eniheid niet ter plaatse vond. Welihou- der Bruch hraik liet verzet van zijn partij genoot met een wiisgeerig betoog over de taak der Overheid, die om de Zondagsrust van enkele wemige personen niet mag laten te genhouden. war de meerderheid der 'bevol king wenscht. En het is tot nog toe onmoge lijk de demonstraties o.p Zaterdagmiddag te houden, waar het intusschen in de toekomst heen moet. i\og een discussie over een andier - klein pos'je r liet Centraal Genootschap voor kin- QCl herstel lings- eu vacan-ti ek-oüanias vroeg verhooging van haar subsidie met f 500, waar het college van B. en .W. zich una niem tegen verklaarde. niet om de vereeni- ging. Het was wei jammer, betoogde wet houder Bomans, dat de weigering tegenover een zoo sympathieke vereenigiag als deze moest worden uitgesproken. Maar om het precedent, dat zou worden gesteld. Nooit heeft de Raad zich laten verleiden onr bui ten de jaarlijiksche begroeting subsidied te geven of te verhoogen. Deed men dit éénmaal, dan "was het hek van den dam. Aanstonds zou er een stroom van dergelijke aanvragen komen. Wees daarom in 's Hémels naam maar een beetje hard, zei ün> Bomans en weiger, sla dit verzo«e!k af ter wille van het beginsel. De heer Keerwclf wehechte de f 500 toch te -geven en diende een daartoe strekkend voorstel in. De daarbij gegeven verdediging was echter niet veel meer dan een gelegen heidspraatje, En toch zou het voorstel met 26 tegeu 6 stemmen worden aangenomen. Maar de eigenlijke vedediger was dan ook ar. ïvuciren. Wanneer gij meent met afwijzing van dit verzoek fe bezuinigen, is dat een zuinigheid. mea!ni<tW^wei,d(. bedricut. Z3i de sympathieke mecucus. Want, wanneer deze verceniiging tien tuberculose kindieren meer twee maanden naar buiten zendt, spaart gii u later voor ieder misschien twee jaar gasüiu isverpleging En de Daad klapte. Mr. Bomans gaf echter niet zoo gauw ge wonnen: het gaat niet tegen de vereeniging, maar tegen den stroom van aanvragen, die van naderen zullen komen, zei hij. Maar daar zijn wij dan toch zelf bijt riepen tien stemmen uit den- Raad. Ahzei de beheer der der gemeente-financiën: dus we hebben elkaar gted begrepengij staat dit toe voor dit ééne bijzondere geval. En zoo redlde de wethouder, wat er voor hem nog te red den was. Dr. Kneuen nam de gelegenheid' te baat door aan te kondigen, dat binnenkort de Katholieke Vereeniging voor Vacantie- en hersiellingskolantes ook een beroep zou doen op de gemeentelijke schatkist. Een agenda zonder iets over woning- houw, zou geen agenda zijijn. En dus had den wij de goedkeuring van het uitbrei dingsplan, waarin de bouw van -de midden- standswoningen van „Huis ter Cteef" valt. De heer Miezérus kwam met zim vroeger reeds aangekondigde bezwaren. Het ontworpen plan van bouw in een vier kant met een plantsoen in het midden, be reikbaar door een poort in het bouwblok, noemde hij een teruggaan tot den 17de-eeuw- schen hofiesbouw. En voor zulke conserva tieve dingen is de heer Miezérus niet te vma'en. Mr. - Slingenberg stelde echter tegenover deze deskundige opmerking er een van bed wat zwaaarder gehalte; de ambulante schoonheidscommissie bestaande uit -die hee- ïien Berlage. Guypers en, Dumont heeft het plan goedgekeurd en deoplossing van den architect van Loghem een uit aesthetisch oog punt zéér goede genoemd. Voor zulke deskundigen gingen B. en w. uit den weg. en ook de heer Miiezérus moest het daartegenover afleggen, al gaf hij zijn verzet niet op. De heer Klein informeerde nog naai- het sportterrein, hetwelk in ciit bouwplan voor Edo was gereserveerd. Wethouder Slingen berg deelde de lijdensgeschiedenis van de ophooging van dit terrein mee, welke hiefin culmineerde dat de aannemer, iemand uit Didam, failliet was gegaan. En de nieuwe aannemer komt daar cok vandaan infor meerde de Raad met schrik. Neen, zei rnr. Slingenberg, die komt niet uit Didam, maar uit Diemen. wat de vragers weer gerust scheen te stellen De heer Klein kreeg nog de belofte, dat. mocht dit terrein niet tijdig, dus voor liet a.s. speel seizoen, gereed komen. Edo op andere wijze zou geholpen worden. De mededeeling van B. en W., dat het ver- menigvuld'igingscijfer voor de vaststelling van het bedrag der gemeentelijke inkomsten- heffing 1-2 zou bedragen, werd natuurlijk zoude gii als buitenstaan der meeneri. met een enkele betuiging van vreugde en dankbaarheid. d'ooa* den Raad aanvaard.^ Maar dan rekent gii buiten onzen bclas- tingspecialiteit Poppe en den hero e:psmoppe raar Peper. De laatste wilde het geheele primitieve kohier maar aan den kanT zet ten, omdiat de belasting ver ordening mei deugde. En hij liet daarover zoo waar een hoof delijke stemmiing houden. Doch zelfs de so ciaal-democraten lieten den Communist al leen staan, al kondigde de heer Keinalda een initiatief-vooistel aan om de geheele helast ingverordening radicaal te wijzigen. Maar het groote oponthoud kwam toch van den heer Poppe, die in den.breede ging betoogen. dat de manier, waarop in 1 iaur- lem de belasting-administratie werkt, om slachtig. duur en averecht-rch is, daarbij waartreden als koeien verkondigende als dat de belastingambtenaren de .aanslagen xnet pijnlijke nauwgezetheid vaststellen, iets wat wij alten aan den liive ondervinden. Wij gelooven, dat de lieer Poppe heel veel -juiste dingen zei, maar wij waren het toch met den hoer Loesjes eens, dat zulke betoogen toch niet passen- bij een voordracht tot vaststelling van t verm.e- nigvuldig-ingise-ijfor. Men moet echter den heer Poppe zulke dingen, mi-at zeggen: fel beet hij terug, dat iemand als de heer Doosjes, een der hoogst aangeslagenen, niet kan velen, dat men aan dfe wijze van belast!ugcoatrole «Ing- tornen. Deze onge motiveerd© persoonlijke aanval lokte na tuurlijk weer rëplietk uit met als gevolg een flink ruziet je: Vfetihouder Bomans antwoordde uit be leefdheid. urtvo-Orig, Een reorganisatie plan van de belastingadministratie is reeds lang onder handen. Een nieuw denkbeeld van den beer Poppe, om het vermeciigvuldd.gingsciji'ör reeds bij de beg rooting vast te stelten, gegrond op gemiddelde cijfers van tien voorafgaande jaren, nam de wethouder, als een eigen lievelingsdenkbeeld, in welwillende overweging1. Wij betwijfelen de mogelijkheid diaarvan echter sterk. Een verhoogd' crediet voor den viscli verkoop werd, na enkele weinig vleiende bemerkingen aan het adres van deze ge meentelijke bemoeiingen goedgekeurd. En daarna ging de Raad zwemmen in een zee van woorden, gewijd aan liet feit, dat B. en W. pen ambtenaar zijn juiste plaats in het gemeentelijk corps walden geven. Wel geteld voorde de heer Boes daarbij zeven maal hef woerd; en bij hem alleen bleef het natuurlijk niet Den lezer zal het weinig interessoeren, of de heer Sorgdrager, vroeger directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs, thans of ficieel hoofdcommies zal lieeten, naar bui ten zijn direotenrstitel mag behouden ëli hoeveel h-em in verhand met gewijzigde verordening zus en zoo en mot terugwer kende kracht tot dien of dién datum wel toekomt. Wethouder Heerkens Thijssen, die deze ietwat delicate zaak op kiesché wijze behandelde, had wel een minder ru moerig en meer begrijpelijk auditorium verdiend. Vermelden wij slechts, dat de heer Poppe, die zicih ook breedsprakig in het debat mengde, zich door partijgenoot de-Zeeuw hoorde toeroepen: „houd je kop toch!!" en door partijgenoot Dijk: „maar had dan de vorige maal hiier niet zitten slapendan heeft men van deze dis cussie meer dan genoeg. Hot is niet onze schuldi, dat wij zoo wijdloopig moesten worden, alvorens wij de hoofdnummers van de agenda vermel den: het debat over die N. Z. H. T. M, en de opheffing van school Na 4 Maar over beide kunnen wij kort zijn. De strijd tusscben den Raad en de Tram- maatschappij is tè oud om er- nog veel over te zeggen. Het laatste stadium was dit, dat de Tramdireetde had aangevraagd om de tarieven te mogen verhoogen, ter wijl die Raad meende, den ouden vijand nu in de klem te hebben en te zeggen: eerst de arbeidsvoorwaarden van het per soneel verbeteren, dan kunt gij uw ta- riefsverhooging krijgen. Maar mr. Slingeriberg waarschuwde den Raad bij die gelegenheid: wees nu ,'erstandig. Wijzig eerst de concessievoor waarden, waartoe, de tram op hef oogen- blik bereid is, mm. deze, dat looo.cn en ar beidstijden van het personeel, tarieven van de tramritten enz. in gemeenschappe lijk overleg tusschen Raad en directie zullen worden uitgesteld, terwijl bij blij vend verschil van meening, Gedeputeerde Staten uitspraak zullen doen. Maar do gal van den Raad liep over: de Tram.had het zóó verbruid, dat zij er ;iu verder onder door zou. En er werd een motie aangenomen, ei-schend dat de train eerst de arbeidsvoorwaarden van het per soneel zou wijzigen voordat zii het Tram tarief mocht verhoogen. De tramdireotie is inderdaad- met het personeel gaan onderhandelen; maar baar voorstellen werden absoluut onvoldoende gevonden. „In ieder geval heb ik toch mét mijn motie bereikt, dat er iets gebeurd is," zei Ie heer Van Liemt. Maar het bleek, dat mr. Slingenberg toch gelijk had, toen hij de vorige maal adviseerde: wijzig eerst de concessievoorwaarden! Immers de com missie vbor de Strafverordeningen kwam gisterenmiddag bij monde van mr. Hage- méyér verklaren, dat men, de zaak kalm overziende,- zonder dat de Wethouder daarbij tegenwoordig was, tot dezelfde conclusie was gekomen als mr. Slingen berg. Maar, voegde mr. Hagemeyer daar aan toe; de commissie kwam geheel zelf standig tot die conclusie en hij werd zeer boes, toén de heer Klein zulks met en kele schampere interrupties in twijfel trok. Mr. Slingenberg liet natuurlijk niet na te wijzen op de onfeilbaarheid van den Raad, die nimmer verkeerde beslissingen neemt; maar voor deze eene maal zouden da vroede vaderen toch wel verstandig doen op hun besluit van (Ta vorigen keer terug te komen en de voorgestelde wijzigingen in de concessievoorwaarden goed te keuren. Dan smeedt gij u scherpe wapens tegen de Tram, waarmee gij het winnen zult,, voorspelde de Wethouder. Kil deRaad Volgde ditmaal zijn advies. Het is inmiddels wel eigenaardig, 4jit zooiets hardop gezégd wordt. Of dieukt men, dat de Tramdiroctie geen ooren heeft? Het verdere deel van de middagzitting en bijna de geheele avondzitting werd, voor zoover zij openbaar was, in beslag genomen door mr. Bruch. 'sMiddags stond de Wethouder sterk. Hij moest de voordracht verdedigen oin schot',1 No. 4 op te heffen en een nieuwe school voor U. L. O. te stichten. Hij deed dat. knap, handig en met voile overtui ging. JJn hoeren Boos en Roest hadden allerlei bezwaren, waaraan een niet uit gesproken, maar toch duidelijke toon ten grondslag lag van: het openbaar onder wijs krijgt hier weer een knauw. En dat praatje, heeft de Wethouder wel volko men den kop ingedrukt. Dat seho-ol No. 4 totaal overbodig was geworden, viel niet tegen te sproken. Do geheele Haarlem- scire schoolbevolking bij het lager onder wijs bestaat uit 3277 leerlingen, waarvoor 126 klassen beschikbaar zijn. Wanneer er nu één school verdwijnt, blijven er nog 112- klassen over, of één per 29 leerlingen Maar 'dan zouden er een aantal onder wijzers op wachtgeld komen, meenden de herren Boes en.Koest. „Ik heb nog 13 va catures," zei mr. Bruch. En die nieuwe U. L. O.-school, dat is toch heelemaal tegeu de reorganisatie der ■nieuwe Onderwijswet, was een ander- be zwaar. Die reorganisatie zal pas tegen 1925 tot stand komen, zei mr. Bruch. En hier heb ik een telegram van collega den Hertog, uit Amsterdam, en hier een van den onderwijs-Wothouder in Rotterdam (tie soc. dem. De Zeeuw), dat men ook daar nog doorgaat mot het stichten van nieuwe U. L, Ö.-Scholen. Trouwens, wij maken eigenlijk geen nieu we school voor. U. L. O. Het is slechts ontlasting van de.nabijizijnde overbelaste school. En zoo had de Wethouder voor iederen spijker een gat. Zoo practiseh en zakelijk de Wethouder in den middag was, zoo pathetisch en oratorisch was hij des avonds. Het ging om het verg-eelde voorstcl-Na.gtzaam, tot stichting van een bosc bso hooi voor tuber culose kinderen. Het praeadvies van B. en W. was afwij zend, Maar een minderheid van het col lege was er voor en namens de minder heid sprak mr. Bruch. Niet de Onderwijs wethouder was hier aan 't woord, maar de leek, die zich veel boekenwijsheid over tuberculose had eigen gemajakt en nu een haxdroerende speech hield over de drie soorten van tuberculose, besmettings gevaar ete. Mevr. Willekes Macdonald en de heer Reinal-dia kwamen zich daarbij in even gevoeligen toon aansluiten. Daar tegenover moest nar, Bomans den advocaat van den duivel spelen. Een niet prettige taak. Maar hij deed het knap Het financieele bezwaar bracht hij wel naar voren, door er op te wijzen, dat het niet bij een kleine proefneming zou blij ven. Eerst een kleine school in de duinen; dan een, groote. Dan de kinderen gratis per tram of auto vervoeren.' Het zal blij ken, dat het vervoer te vermoeiend is; de kin-deren moeten dus op school blijven koffiedrinken, eten en waarschijnlijk ook slapen. En dat alles op kosten van de gemeente. jDgt is een, overheidsbemoeiing, die veel te ver gaat. Bovendien, wat heeft dat alles met het onderwijs te maken? En zoo werden de financieele bezwaren door andere overtroffen. Daar komt nog bij, dat zulk een open bare boscbsebool tot het stichten van al lerlei gelijksoortige bijzondere buiten scholen zal leiden. En de nieuwe wet ver plicht de gemeente daarvoor even veel onderwijzers te bezoldigen als zij zelf in zoo'n buitengewone school zou aanstellen. Het resultaat behoeven wij eigenlijk -niet te vermelden. Do gevoelige Raad stemde natuurlijk in meerderheid voor een voonstel-Reinalda om B. en IV. uit te noodigen plannen te ontwerpen voor een proefneming met zulk een boselischool Dr. Kuenen zei, met een proef op kleine schaal wel te willen meedoen, ofschoon hij het enthousiasme van mr. Brueh wel een. beetje bekoelde. De overige Katholieke en anti-revoluti onaire raadsleden, benevens de beer Mie zérus stemden echter tegen, zoodat mr. Bruch weer eens een overwinning behaal de zonder den steun van eigen partijge- nooten err geestverwanten. De rondvraag, die tot middernacht duurde, zal de welwillende lezer ons wel schenken. Wij lezen in de „Maasbode": „Op den rechter zijgevel van het nieuwe stadhuis te Rotterdam staan de volgende woorden gebeiteld: ..Quid leges sine inorL bus et fides sine operibus" d. i. „Wat baten weiifceh, als ze niet door de eeden geschraagd' worden; wat het geloof zonder de werken". Ten aanzien van het tweede lid dezer in scriptie vraagt meir zich onwillekeurig af, hoe het op dit paleis der stedelijke magis tratuur mag verdwaald zijn. De woorden ziin er dat valt niet tegen te spreken ongetwijfeld op hun plaats in zoo verre zij getuigenis afleggen van het geloof der overheid in de ook voor het maaitschappeiijk leven overwegende beteeke- nis van den godsdienst. Niettemin valt het toch op. dat ter - uit drukking daarvan een formule werd gekozen, die voor veien onzer medeburgers, welke nog zweien bij de „Protestianlsche Natie", een ergernis moet zijn. Niet zonder reden zou den ze den bouwmeester kunnen verwijten, dat hij de sola-fides-leer. valigens welke het geloof-alleen voldc-ende is ter zaligheid, een der grondzuilen van het Protestantisme, ver loochende en in stede daarvan het Katholieke dogma wederom de eere-plaafs heeft gege ven, die het innam in de vervlogen tijden., waaraan de stijl van zijn bouwwerk herin-' n-eri. De geschiedenis herhaalt zich; doch eigenaar dig blijft,het dat in dezen modernen tijd de steenea van een officieel gebouw een leer prediken, die eeuwen lang in ons goede, maar do'iende vaderland als contrabande ge golden heeft, doch ais altijd weer glorieus uit den strijd te voorschijn is getreden." OORLOOPIGE AANSLAGEN IN DE DIRECTE BELASTINGEN. Door de Hegeering is bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp inza'ke het opleggen van voorl-oopige aanslagen in de diirecte belastingen. Als gevolg van die omvangrijke taak, die de oorlogstijden op de ambtenaren der be lastingen vhebben gelegd, is met betrekking tot de vaststelling der aanslagen in ver- seihillènde directe belastingen aanzienlijke vertraging ontsjaan. Door de aanstelling van tijdelijke hulpkrachten ia met slechts ten deelo gelukt aan dit bezwaar tegemoet te komen. Daarom is de mogelijkheid om voor- loopige aanslagen op te leggen, waartoe het wetsontwerp strekt wenschelijk. Als grondslag van den voorloopigen aan slag wordt genomen de aanslag over het vorig belastingjaar. Op den voorloopigen aanslag zullen die voorschriften betreffende invordering van toepassing zijn. Eveneens zullen er do opeen ten op gelegd worden, die aan den definitie- ven aanslag verbonden zijn. Maar reclame is niet toegelaten en evenmin behoeft aan spraak op ontheffing t© bestaan. Als de omstandigheden van den belasting plichtige sedert den laats ten aanslag een zoodanige wijziging hebben ondergaan, dat do' volgende aanslag aanzienlijk lager zal zijn, of wel, dat een aanslag geheel achter wege zal blijven, wordt Jer beoor-de&ijng van do administratie de invordering be perkt tot het vermoedelijk verschuldigde bedrag. DE HONGAARSCIIE BOYCOT. De Hongaarsche gezant aan ons hof heeft in zijn tend overal het telegram be kend gemaakt, dat de Unie van R.-K. Stu- d-entenvereenigingen hem te rechter tijd toe zond en dat aldus luidde: ,.De katholieke studenten van Holland protesteeiren dies.te krachtiger tegen den boycot, omdat van den eenen kant" het be sluit daartoe in hun eigen land, maar vol strekt niet door hnn volk genomen is, en van den anderen kant het edele Hongarije biiikbaar do roeping heeft .om de barbairrseh- heid van het bolsjewisme te breken, zooals het vroeger Europa redde van de Turken". MINISTER DE VISSER. Ministet De Visser wordt tengevolge van een ongemak aan het been, waarvoor ïde geneesheer hem rust in bed heeft voorgeschreven, verhinderd zijn werk- Z^amhe.dfeu te verrichten, INVOERVERBOD. Invoer in Spanje van koeien, schapen, geiten en varkens is tot nader orde ver boden. VALSCHE CONSENTEN. In het „Kölner Tagebl." komt een mede- deeiing voor over een te Keulen ontdek ten handel in vervaischte- in- en uitvoer- consenten, die tot hooge bedragen, zelfs tot een millioen mars: schijnen te zijn ver kocht. Een Hollander, die er bij betrok ken was, heeft met zulk een consen. hon derd wagens margarine, beter e:i yleesch- waren ingevoerd; een aantal beschuldig den zijn gevangen genomen. Een schul dige zcu na3r Scheveuingen zijn gevmcht, maar zijn uitlevering wordt gevr. agd. In eik geval schrijft het „Heil.", blijkt uit dit bericht, dat er met valsche con senten gewerkt wordt. Ieaer wordt .dus in zijn eigen belang aangeraden geen con senten van men.cken, die hem niet per soonlijk als betrouwbaar bekend zijn, té koopen. DE LEIDING VAN DE R1JKSKOLEN- D1STRIBUTIE. Aan het „Ilbld." wordt medegedeeld, d-at liet gerucht nopens het aftreden van den heer Frowein als directeur van de 11 ijks- kolendistributie onjuist is. BOND VAN R. K. ME1SJE.SPATRO- NATEN EN MErSo ES VEREEN ï- GINGEN IN HET BIS .OM HAARLEM. Woensdag hield deze organisatie te Lei den liaar jaarvergadering. Er waren ver scheidene afgevaardigden aanwezig, vele Eerw. directeuren van rneisjespatronat -n en een tweetal zusters. Er waren 33 der (49) aangestoten ver- eenigingen vertegenwoordigd. De voorzitter, de WeLEerw. Pater R. O .H. Boulera opende de bijeenkomst met den aanwezigen het vrelkom toe- te roe- pen. De Eerw. spr. wees er op, dat het vraagstuk der meisjespatronaten buiten gewoon actueel is. Iter.tens, de Bisschop pen wenschen alom meisjes-patronaten; twee-dens, van andere zijde, speciaal van de zijde der S.D.A.P. wordt de jeugd organisatie krachtig ter hand genomen; derdens, weldra zal de leerplicht worden, uitgebreid; vierdens; spoedig zal het vak onderwijs verplichtend worden ge.teld. De Eerw. voorziitter deelde vervolgens mede, dat deze vergadering vroeger wordt gehouden dan gewoonlijk, in verband met de aanstaande opening van het R. K< Nationaal Bureau voor Opvoeding en Ón derwijs. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek wordt onder applaus besloten een telegram te zende naan het Kamerlid inr. A. baron van Wijnbergen, om hem hulde en dank te brengen voor wat deze heeft gedaan voor het patronaatswezen en het vakonderwijs. Door de secretaresse, mej. M. W. A. v. d. Donk, werden vervolgens de notulen gelezen der vorige jaarvergaderingen werd darrna een jaarverslag uitge raeht. Uit het zakelijke overzicht stippen we aan, dat er 49 .patronaten zijn aange sloten met een getal beschermelingen van ongeveer 3300. De penningmeester, de ZeerEerw. heer pastoor Lucasse, bracht nu een financieel,, verslag uit. Inkomsten f 365.711/2, uitga ve» f 248,45. Batig saLdo* f 117.26. De Eerw. voorzitter wenschte hierna een en ander mede te deelen over het R. K. Nationaal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs. Alle afdeelingen moeten zorgen, dat door iedere beschermelinge een kleine bij drage (jaarlijks 10 cent) wordt gestort voo.r dit Nationaal Bureau. Spr .geeft het doel van het Nationaal Bureau aan: Het is een soort Katholiek ministerie van onderwijs. Er zijn alle in lichtingen te bekomen op het gebied van het onderwijs. Tijdschriften in het be lang der jeugd, zu'len daar worden uit gegeven. Het Bureau is de schakel tus schen regeering en onderwijsinrichtingen. Het zal trachten invloed uit te oefenen in betrekking tot de wetten op het gebied van opvoeding en onderwijs. Na korte bespreking werd zomer hoof delijke stemming besl.'teda: de aange sloten pa ronaten de gevraagde bijchage zullen sterten. De Eerw. pater Bcut rs lne.d vervol gens een inleiding over de oprichting en inrichting van hmsDud- en industrie- scholen. Op deze inleiding volgde een korte ge- dachténwiiseüng, waarna pauze. Onder de pauze bezichtigden de aan- wezigen de mooie keurig ingerichte Vak-t School der. Zita-Vereeniging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1