iLAI Tergende huichelarij. Wat de Pers zegt BUITENLAND Kerk en School. Haar eerste Overwinning ONS VROOLIJK HOEKJE BAANDAG 19 JULI 1920 De Conferentie te Spa. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Het schijnt onder communisten en so cialisten steeds méér mode te worden, i 1 1 e bestrijcLing van so cialisme en communisme en elk krachtig bewind van recht s, jlat bij roode he eren natuur lijk niet bijzonder in den smaak valt, te betitelen metselen weidsehen naam van «witte terreur". Waar de Russische bolsjewisten inder tijd op hun g'csocialiseerdeu kop kregen, daar heerscht„witte terreur", waar in Hongarije eenige officieren en particu lieren zich op eigen gelegenheid (onge rechtvaardigd wij geven het subiet toe) wreekten op de misdadigers van de roode- terreur en waar de recbtsche regeering in Hongarije krachtige maatregelen nam tegen iedere nieuwe ongerechtvaardigde communistische overlieersching en de boosdoeners van verleden jaar niet straf feloos en hoogst-gevaarlijk wilde laten rondloopen, daar heette het, dat in Hon garije de sehandelijkst-denkbare „witte terreur woedde". Onze wijze Moeder de H. Kerk decre teert, dat een goed Katholiek geen socia list kan zijn, dat iemand, die zich min of meer bij de socialisten aansluit, niet de genademiddelen ontvangen mag, een Roomsch of Christelijk patroon is hier en daar tot de ontdekking gekomen, dat hij beter en veiliger met geloovig dan met rood personeel werken kan en kiest zich bij voorkeur gelóóvige arbeiders, die in tegenstelling met de meeste socia listische collega's zedelijk plichtsbesef en gezond verstand bezitten en zie! 't is alweer„witte terreur!" Dagelijks komen er Jiog nieuwe witte terreurtjes bij: men schijnt van het ge seberm daarmee veel politiek voordeel te verwachten, veel succes voor de roode vakvereeniging, veel bevordering van de roode revolutie, alias de....roode ter reur! Thans hebben de heeren Communisten Duitschland heeft sinds enkele dagen een meer reehtsche regeering! Duitsch land moet dus óók aan de beurt komen weer een witte terreur in Duitschland ontdekt, een witte terreur, n.l. in het Roergebied. 't Is „De Tribune", die de eer geniet, bier te lande van een en ander de pri meur te kunnen publiceeren. Onder den edelen uitroep „Wraak!" pu- ïceert de ,,Tribune"-redaetie de „nood- kree van een der partij-genooten, „een dapppere strijder, die op 't oogenblik ge vangen zit „Die dappere strijder" is blijkens het relaas een van de fijne leden, van 't Roo de Leger, dat bij de opstanden in het Roergebied in Maart van dit jaar met „Roode-Kruiszusters" zoo hemel ter- ff*511. 1 ui is hi el d oca der de meer' vreedzame bevolking van kissen, Dortmund, Boelnim Dusseldorf, Hagen, enz. Hij heeft natuurlijk niets anders ge daan dan „het geweer gegrepen om het communisme te veroveren of te sterven" (dat kennen we!) en mogen wij het relaas gelooven (wat we in afwachting van meer betrouwbare berichten voorloopig nog maar niet zullen doen!) dan wordt hij in die gevangenschap schandelijk behan deld, verschrikkelijk gefolterd, aanhou dend met den dood bedreigd; slechts één gedachte houdt den jammerlijk ver ongelijkten Roode-Leger-man staande: bij dien eeretvolgenden strijd te wreken, wat hij en zijn kameraden thans in de gevan genis volgens zijn zeggen moeten uitstaan; voorloopig bepaalt hij ea- zich maar toe, zich erover te beklagen, dat de proletariërs in bet Roergebied het niet ver gebracht hebben met hun.,,huma- Qiteit" (sic!) V Zou ons een lief ding waard zijn, eens precies te weten, wat er van het verschrikke- ibke verhaal nu eigenlijk waar is; we we ren natuurlijk wel, wat we veronderstellen «ato iocfïief» tto.ST" 01 "e -"-'"'Aladen van aeze soort atkeuran dior wie of wien ze ook begaan worden: de misdaad mort gestraft worden, doch menschel ijk moet de bestraffer Mijven. Nu is 't echter het eigenaardige, dat de hee ren communisten, waarvan er een blijkens bo venbedoeld relaas in het Paderbornsche ge vangenkamp zich zit te beklagen over de een maal betoonde humaniteit", het met onze stelling dat de misdaad gestraft moet wor den. maar dat de bestraffer menschelijk moet I blijven heelemaal niet eens zijn. Onder bolsjewistisch regiem mogen onge straft de afschuwelijkste misdaden gepieegd worden, alleen slechts niet deze misdaad: het bolsjewisme zij het ook langs geleide lijken. ordelijken weg te weerstreven en- niet-bolsjewiek te zijn. Maar maakt men zich ook eenmaal aan deze „misdaad" scnuldig, dan is geen straf" den heeren bolsjewisten te onmenschelijk. Welnu1 shet dan geen tergende huichelarij wanneer een communist (van de daad!) on der krokodillentranen jammerend en klagend zijn „heilige" verontwaardiging uitspreekt over een schandelijke behandeling, als welke de communist-in-kwestie in de gevangenis zegt te ondervinden? Wij voor ons keuren een dergelijke behande ling indien ze inderdaad toegepast wordt ten 'strengste afde communisten echter niet. Hun theorie, hun princiep ten deze is uit veel praktijk gebleken. En och- Durven de communisten ook in Ho.land geen vrijheidsberooving en bloed voorspellen, tegen den tijd. dat zij daadwer kelijk de baas willen worden? Ze sielien hun uit de praktijk blijkend en ge bleken princiep derhalve niet eens onder stoe len of bankati! Wat klaagt dan een communist-in-de-ge- vangenis over slechte behandeling, indien bij toch volgens eigen princiep behandeld wordt? 't Is huichelarij klagen over een ander, terwijl men zelf nog ved gemeener is en wil zijn dan men een ander noemt enkel en alleen om door medelijden zóóveel te ver krijgen. dat men zijn gemeenheid spoedig uit vieren kan. 't Is huichelarij, zóó valsch en zóó specu latief, dat ze tèrgt! UIT EEN iW EEKPRAAT J E. Uit het weekpraaije van de ,,Msb." knip pen wij het volgende, dat de overweging wel waard is: „Een sociaal-democraat bekommert zich niet om kerken, scholen, hospitalen, gestich- len voor ongelukkigen enz., maar als men dau overweegt wat op dit eindeloos vari- eerend gebied door de Katholieken van ons land een offers zijn gebracht, dan verzinkt daarbij alle sociaal-democratische actie in het niet. Wij hebben hier in het land een R. K. Vakorganisatie groot en bloeiend gemaakt door de werklieden zeive. Maar het is den leiders niet ia het hoofd geslagen om zich nu te gaan aanstellen als de ongekroonde heerschers van Europa, ais waarvan de heer Fimmen-en consorten nu de carrica- tuur leveren, noch proclameeren zij boycot ten en blokkades om een uitgemergeld volk nog verder aan den rand van den afgrond te brengen. Maar wat deze R.K. vakorganisatie wel tot stand heeft gebracht, dat is dat zij dezen - dagen te Apeldoorn op eigen initiatief het grootste sanatorium van Nederland openen kon,met 't doel om aan duizenden onder den werkmansstand, die dreigen onder te gaan aan de schrikkelijke tuberculose, le venskracht te hergeven. Ook hier weer dus een daad van de edel ste menschenliefde" voor de ongelukkigs ten van ons volk. En nu mag de sociaal-demo craat ar zich gemakkelijk afmaken en zeggen ,,mijn princiep is dat de Staat daarvoor moet zorgen", de Katholieke arbeiders heb ben hier zelve de handen, ineengeslagen met het resultaat, dat zij vol trots kunnen wijizen naar Apeldoorn en zeggen: „daar staat nu het grooste sanatorium van Ne derland. en dat hebben wij zelve gesticht." Niet door er mooi over te praten en anderen op hun plichten te wijzen, maar door zelf te te doen. DE ECONOMISCHE BOND. Ook „De Standaard" vooreiet de rede van mr. Treub op de jongstgehóuden bijeen komst van den Economisch en Bond uitge sproken.. Yrrn. commentaar. Hot ligt ©enigs zins in do liin van dezen politicus, meent het blad, dat hij een partij sticht, om kor ten tlid daarna het eigen kind om het leven té brengen. En het vervolgt: „De rede van den heer Treub leek pre- oiea op de positie van den Eeonomisoken Bond. Het groote hoofd zonder iichaani. Een breed® schets van den economisch en toestand in Europa en daarna plotseling de eisen van omthalaing van dien Eoono- mïschen Bond als politieke partij. De geschiedenis van den Economiachen Bond ia uiterst leerzaam voor hen. die de bo took enig dor politieke beginselen dur ven ontkennen en het economisch belang daarvoor in de plaats willen stellen. De hear Treuib houdt nog vol. dat de sleutel voor de oplossing van de beaten- da a gscli© toestanden te vinden is op het gebied 'der economie en wel in de eerste plaat® op diat der voortbrenging. Maar tegeRjikertijd geeft bii door woord en daad toe, dat de groote worsteling op politiek en sociaal gebied een strijd van beginselen is, en in dien strijd schaart bij zich, zooals van zelf spreekt, aan den kant van de vrijzinnigheid." Duitsche persstemmen Th'. Wolff slaakt in het Berliner Tage- blatt een zucht van verlichting, dat de conferentie voorbij is en hij hoopt dat de geschiedenis later yan het misdadige Spa niet als van eene co nf er eutiest ad zal spreken, want dan zou men ook de plek in het woud zoo kunnen noemen, waar de moderne Rinaldo Rinaldini dien reizi ger heel beleefd uitnoodigt zich tot op het hemd te ontkleoden, terwijl hjj op de aanwezige gewapende roovers wijst. In enkele dagen tijds hebben de ge allieerden tweemaal Poch ontboden; twee maal hebben zij den Duitschers de revol ver op de borst gezet. .Vooral volgens sommige Parijsche bladen, yoor wie de revolver om zoo te zeggen dagelij ksch speelgoed is, ging dat nog niet snel genoeg. Zij vonden dat de overwinnaars nog veel te veel onderhandelden... Men heeft op internationale conferenties reeds moeilijker vraagstukken dan het kolen- vraagstuk behandeld, maar waar heeft ooit eene partij ziph zoo vernederd en een dergelijke afpersingsmethode ge bruikt, nadat zij verklaard had de vraag stukken in gemeenschappelijk overleg te willen oplossen? Deze vernedering bewijst slechts, dat de staatslieden geen vertrou wen in hunne eigen wijsheid hebben en dat zij met hun gebrek aan denkbeelden maar niets anders kunnen vinden, dan het toepassen van brutaal geweld. In de coh- ferentiesalons hebben zij Europa's mili tairisme vereeuwigd. De Börsen Kurier schrijft: De overeen komsten van Spa zijn dezelfde als die van Versailles. Het is de in paragrafen vast gelegde en plechtig omderteekende Euro pe,esche- anarchie, waarin Irefc Fransche militairisme de voornaamste rol speelt. De Tor wans vraagt of Frankrijk wel degelijk Duitschlands kolen noodig heeft en wijst in dit verband op. wat Bartuel, aLgemeen secretaris van den Franschen mijnwerkers bond, op het congres van zijne, organisatie, dat op, 2529 Juni 1.1/ te Sainte' Eitienné plaats had, heeft gezegd. Bartuel verklaarde.dat het een leugen was te beweren, dat Frankrijk minder rijk aan delfstoffen is dan andere landen de Fransche kolenproductie aanmerkelijk van Europa. Verder bewees Bartuel dat kon worden verbeterd. M/aarom, vraagt hierop de Vorwarts, eisebt Frankrijk van ons kolen op waar het zelf zooveel kolen in den grond laat? Fransche persstemmen. De bladen zijn niet tevreden over den uitslag der conferentie te Spa. Zij wijzen erop, dat de voornaamste kwestie, name lijk de Duitsche vergoeding, zelfs niet is aangeroerd. De geallieerde en Duitsche technici zullen dit over 14 dagen te Ge neva doen. Men .vraagt zich al waarom Zwitserland daar toe yeJcoaen werd en meent, dat het den Duitschers jn België te; ih.eet onder de voeten" werd en men een pand wijde verschaffen voor de in ternationale financiers, wier medewerking men hoopt te verwerven voor de mobili satie der vergoeding, en dat jhoyd George het voorstelde. De Figaro meent, dat het minste, wat men. kan zeggen, is: de toestand blijft verward en verontrustend; de geallieerden hebben alle middelen van verzoening en daarna van dwang uitgeput. De Duyschers stelden te genover beide de kracht der traagheid. De Eclair waarschuwt voor optimisme in zake de bezetiug van het Roergebied, ais de Duitschers 15 November niet 6 miilioen ton kolen geleverd hebben. Het blad vraagt: zul len wij over 3 maanden nog onze dreigemen ten kunnen uitvoeren, ingeval dit noodig zou zijn? De Republique Francaise betoogt, dat de Franschen met de Belgen en Italianen, zon der de Engelschen, die geen koopers zijn. <ie Duitschers 5 mark goud per ton cadeau zul len doen. Le'Duitsche steenkool zal Frankrijk, België en Italië dus duurder komen. De En gelschen zullen daarbij zij spinnen Onze bondgenooten. zegt het blad, laten ons de concessies duur betalen, die zij. dank zij hun solidariteit verworven hebben. De Engelsche pers is meer voldaan, spe ciaal over de oplossing der kolenkwestie waar bij Duitschland goud krijgt voor prompte le veringen. DE BOYCOT "VAN HONGARIJE De arbeidersraad vanYv' oenen heeft 1141 wagons fruit, die uit Hongarije kwamen en voor Duitschland waren bestemd, in beslag genomen in opdracht van het boycot-comité. De in beslag genomen waren rijn tegen goedkoope prijzen te Ween en verkocht. DE VREDE TUSSCHEN LITHAUEN EN SOVJET-RUSLAND. Naar de Berlingske Tidencfé meldt uit Kofno, hebben de Bolsjewiki, in het tus- schen Lithauen en Sow jet-Rusland 'gesloten vredesverdrag, zich verplicht om aan Li thauen een schadevergoeding van drie mii lioen roebel in goud te betalen. Twee leden van de Lithausche vredesdelegatie blijven voorloopig- te Moskou, om de terugzending der Lithausche vluchtelingen te bewerk stelligen UIT DE FRANSCHE KAMER. In parlementaire kringen gelooft men, dat Millerand Dinsdag in de Kamer een verklaring over Spa zal afleggen en dat Deschanel Maandag of Dinsdag te Parijs den ministerraad zal komen presideeren. Breton, de minister van sociale voorzorg aal een crediet van meer dan 20 miilioen aanvragen voor den aanbouw van noodwo ningen in den omtrek van Parijs. Door in levering van de versterkingen van de tweede linie krijgt Parijs bijna 1000 hectaren erbij. Prins Joachim van Pruisen, t. De jongste zoon van den ex-keizer, prins Joachem yan Pruisen, heeft Zater dagmorgen in een vlaag- van zwaarmoe digheid zelfmoord gepleegd. Hei-neerhalen van de Fransche vlag te Berlijn. Uit het verhoor van den dader, die op 14 Juli de vlag van het Fransche gezantechaps- gebouw heeft neergehaald, is zonneklaar ge bleken, dat d© diader. die door de opwinding der menigte op de Parieer Platz werd mee gesleept, volkomen zelfstandig heeft gehan deld. Zijn aanwezigheid bii het voorval was geheel toevallig. Niettegenstaande de meest zorgvuldige nasporingen rijn er geen aan. knoopingspunten gevonden, die erop zouden wijzen, dat de dader rich op een of andere manier door derden had laten opstoken. Op politiek gebied is de jeugdige dader tot dus ver in 't geheel niet op en voorgrond ge treden. De offieieele statistiek voor Lenden wijst uit, dat er in het eerste kwartaal van dit jaar 36,000 kinderen geboren zijn of 32 per duizend, dat ia het dubbele van bet ge boortecijfer van 1918. Het aantal sterfgevallen was in het heele jaar 1919 59,000. tegen 76,000 in 1918. Een Londensche firma heeft besloten een geregeld en vldegdienst in te stellen tus- schen Londen en Glasgow, een afstand van 640 K.M. voor het vervoer van passagiers, post en goederen, met Huil als tuaechen station. De reis zal vijf uur.duren, tegen tiJn uur met het spoor. Een treiler uit Bosten, in Lincolnshire, vond gisteren bij het ophalen in het net ©en mijn. De schipper, die op een mijnveger dienst had gedaan, schroefde den detonator eraf en maakte de mijn op die manier on schadelijk. Een torpedo-jager heeft in de Solent een tweede mijn gevonden. In Xünoolneljire is men beaig. den over- vloedigsten aardappeloogst sedert jaren bin nen te halen. De rooiers krijgen een pond daags. De oogst op ongerooioe velden wordt voor 75 pd.st. per acre (ruim 3800 vierkante meters) verkocht. Een te Londen ontvangen bericht van Reuter uit Los Angeles meldt, dat daar Vrijdagmiddag drie hevige aardschokken zijn gevoeld. Er is geen ernstige sohade, maar heit plaveisel der straten is bedekt met kalk, weLke van de gebouwen geschud is. Er brak een paniek uit ondier de bevol king, van welke het grootste deel de straat opsnelde. Vrouwen huilden, vielen biddend op de knieën of ook wel bewusteloos neer. Een later bericht uit Los Angeles deelt mee. dat er in het geheel vier schokken zijn geweest, de laatste 's avonds om 6.13. Door de paniek rijn verscheidene lieden gewond. De schade is ge-ring, hoofdzakelijk aan oude gebouwen. Zaterdagochtend is de trein met het overschot van ex-kedzerim Eugenie aan het Austerlitzstatioin te Parijs aangekomen. De wagen met de lijkkist werd daarna in een chapelle ardente geplaatst. Ongeveer 1000 menschen hebben de keizerin een iaatsten groet g-ekradht. Vervolgens is de trein met bet stoffelijk overschot naar Havre vertrok ken. vanwaar het naar Engeland wordt overgebracht. Prins Murat en rija zoon begeleiden het. Wegens- het vragen van overmatige prijzen voor reiskoffers is de koopman Bertram te Aken door de woekenrechtbamk veroordeeld tot 30.000 Mk. boete. subs, een jaar gevangenis®traf. De te hooge winst, ONRECHTVAARDIG BESCHULDIGD. Een dokter was boos op den hrevenbe- 8tellerniet alleen las die alle briefkaarten, maar hij verleide den inhoud verder óók. Op 'n keer schreef hij 'n briefkaart aan den pastoor (die woonde aan 't andere eind van 't dorp). Hii eindigde: ,,Ik zou u wel meer schrijven, maar de postbode zou 'f. lezen." De postbode gaf de kaart over aan den pastoor, die juist in z'n huis wandelde, met den uitroep„Hii liegt 't hoor meneer pastoor, ik lees ze nooit!" VOOR MOEDERS. „Dit boek," zei de colporteur, „heet te recht De gids der moeders; 't is 't bee«i| hulpmiddel dat u weneehen kunt om uw kinderen fatsoenlijk groot te brengen.". De vrouw nam 't boek aan, bekeek den band. woog 't boek op haar hand. nam 't toen bij 'n boek in haar rechterhand, en liet 't met een klap neerkomen op de linker. Toen gnf ze. 't terug aan den colporteur, dóe verbaasd stond te kijken, en zei;- ,,Nee bou maar. ik kan 't net zoo goed met 'n gewonen pantoffel!" ten bedrage van M. 3840, is in beslag geno men. Zaterdag is te Mans een gedenktee-, ken onthuld ter eere van de nagedanh-i tenis vad den wegbereider van de vlieg kunst Wilbur Wright, die zjjn proeven in Frankrijk in den omtrek van Mans genomen heeft. Het spoorwegbesfuur in Duitschland heeft bepaald, dat elke reiziger, die met een trein medereist, staande of zittende boven óp den wagen, op de treeplank of de buffers, zooals men dit tegenwoor dig dagelijks o.a. kan waarnemen, in de grensstrook langs Nederland, boven den gewonen vrachtprijs 20 Mark moet be talen. De Fransche mannen, die verminkt uit den oorlog zijn gekomen, mogen voortaan, ingevolge een beslissing van den minister van openbare werken op de lijnen van de Parijsche ondergrond- sche spoorwegen eerste klas reizen, tegen betaling van het tweede klastarief. In het bezette gebied van Duitsch land is de pascontrole de laatste dagen aanzienlijk verscherpt, niet alleen in de grensplaatsen, maar ook verder land waarts in. En de gemeente Körbeok© bij Soest (Pruisen) heerscht een. typhueepidemie. Reeds ziin 70 gevallen geconstateerd. Te Keulen wordt een onderzoek inge steld naar groote knoeierijendie in de Keulsche zuivelfabriek zouden hebben plaat® gevonden. De directeur wordt beechukügd tersluiks 4250 K. G. boter te hebben ver kocht aan welgestelde ingezetenen. Ongeveer tachtig politieagenten en sol daten zijn. toen zij Baily landers. in het Iersche graafschap Cork binnentrokken, uit huizen beschoten. Zij zochten dekking en be antwoordden van daaruit bet vuur. Het ge vecht duurde meer dan een uur. Een burger werd ernstig gewond, zeven ziin in hechtenis genomen. Men meldt uit Londen, dat het voorstel van het ministerie van transportweeën on de aangekondigde verhooging der spoort» rieven 1 Augustus te laten ingaan, alom grooten tegenstand ondervindt. Donderdag worden in Central Hall te Westminster pro test vergaderingen gehouden. In het parle ment zullen van Maandag af tairijke vragen over de kwestie gesteld woorden, terwijl alom in dien lande pro test v erg ade ring e n worden uitgeschreven. Het denkbeeld dat duizenden menschen die in. Augustus met vac an tie gaan wat de drukste vaoantiemaaad is. verplicht zonden worden veel hoog ere reiskosten te be talen. beeft zoo krachtige beweging ontke tend, dat het niet onmogelijk is, dat het van kracht worden der tarieven twee weken wordt uitgesteld. De datum van den ingang der verho-oging van de reista rieven is intns- schen, naar bekend is nog niet blijvend vast gesteld. Wolff meldt uit Berlijn d-d. 7 Juli, dat omtrent de nieuwe onrechtmatige han delingen der Polen bekend is geworden, aai te Gzaxaikan geboren jonge Duitschers vcoi de keus worden gesteld, om óf anmiddeUijk voor Palen te kiezen, en in militairen dienst te treden, óf binnen twee weken te worden uitgewezen. Te Ho-listein hebben weer inter- neeringtn van Duitschers plaats. DE NIEUWE &ECRETARLS-GE.N ERAAI VAN. DE EERW. PATERS CAPU- CUNEN. Door de H. E. Generale Definitie is be noemd tot secretaris-generaal van de Orde der Capucijnen de Nederlander Pater Dr. Agathangelus (in de wereld Adrianus Sel ders.) Pater Dr. Agathangelus is in .Waspik geboren, en heeft den leeftijd van 32 ja ren bereikt. Toen Door zich bij de Prote-tantsche fami lie Ver meulen voor dag en nacht verhuurde, had ze meteen goede afspraken gemaakt voor d'r kerk. „Hoor eens mevrouw," had ze ge- zegd„ik ben Roomsch en moet natuurlijk de gelegenheid hebben, om mijn godsdienstplich ten goed te volbrengen. Ook zou ik 's avonds nu en dan gaarne vrij hebben om naar de kerk te gaan." Nu, mevrouw Vermeulen had daar vreinig op tegen. Zoo druk zou Door. het hier met hebben en bovendien stelde zij er prijs op een goed godsdienstig meisje te hebben daar was eerlijkheid en ijver van te verwach ten. „Dus als u 's morgens en nu en dan naar 's avonds de Mis wilt-gaan moogt ge dat ge rust doen,."thad ze gezegd.Door had even in dr' eigen gelacnen, toen mevrouw zoo sprak van de Mis des avonds en dachtkijk daar heb je nou al zoo'n geval, wat weten die goede menschen toch weinig van ons geloof af. Maar ze had tevens voorgenomen om, zooveel als ze kon, de scheeve dingen wat recht te zetten, natuurlijk altijd heel beleefd. En zoo zei ze öu „Ja, ziet u mevrouw, als ik dit even mag opmerken, 's avonds is er nooit een Mis. Die godsdienstoefening noemen de Roomschen Lof. En dat komt nogal eens voor. Ze houden er bij ons van om de menschen maar warm te houden, en dat is noodig ook iö den tegen- woordigen tijd." Jbel. Zooals Door het zei met haar Irissche over tuiging was ze aan mevrouw ineens sympa thiek geworden. Ze mocht dan Roomsch zijn, dacht ze bij zich zeive, maa 't was toch heel iets anders als d'r beide zoons, die alleen ge doopt waren en er fiu voor bedankten om op de catechisatie te gaan, omdat de predikant hun te orhodox was. Nu hadden ze voor allen geloof slechts spot over en vonden hierbij niet zelden steun bij hun vader, die uiterst liberaal was en 't ook zoo nauw met z'n kerk niet nam. Je kan ze naar de kerk niet heenbranden", moest ze laatst nog aan den dominee zeggen, die haar aangesproken had, om d'r best er voor te doen. Haar man zei altijd, dat hij alles al wist, wat de dominee te vertellen had en d'r zoons zeiden brutaal-weg, dat ze't piet weten wilden. Het ergerde haar vreeselijk, want zelf was ze zeer geloovig en godsdienstig en daarom viel ze nu erg in Door, die ook gods dienstig was, al was ze dan ook in 'n dwaal- k' rk, naar haar meening. „Man," had ze tot Vermeulen gezegd, „we crijgen aan Door een flinke, frissche meid/ be leefd, netjes en godsdienstig." „Nou ja, dat laatste kan men te schelen dat mot ze voor d' eigen weten, als maar goed voor den boel zorgt en d'r tijd maar niet zit te verbidden of de verlezen in den Bij- „Dat lezen in den Bijbel zal wel schikken, man, want Door is Roomsch en die hebben, geloof ik, geen Bijbel-' „Roomsch," murmelde Vermeulen, „zoo, is ze Roomsch, nou ja, dal zullen we d'r' dan maar bijnemen, als zo r best doet en ifiaar goed is voor onze oude moeder enze ons met haar Roomschigheidj es maar niet ligt te vervelen." Na eenige dagen Kwam Door in haar nieu we betrekking. 't Was een Mei. Haar kame - tje werd gewezen, waar al spoedig de boel op orde werd gebracht, zooals Door het hebben wilde. Ze had ook 'd kruisbeeld met 'n paar beelden erbij, had mevrouw al gemerkt, die 't echter voor haar man maar verzwijgen zou. Ook meende ze te meriten, dat Door veel van bloemen hield, want daar was ze nu den eer sten dag al mee in de weer. Die stonden ook al op haar kastje bij een der beelden. Nou, 't zag er netjes uit. Daar gingen maar weinige dagen voorbij, of Vermeulen gaf aan zijn vrouw al zijn groote tevredenheid te kennen over de nieuwe dienst bode. „Nu is de keuze eens werkelijk goed ge weest," spotte hij lichtelijk. „En warempel, ,e hebt nu er eens niet over dreven. Die Door is een eenige meid, vlug, flink, beleefd enfrisch, ja, dat schee.t wat met Lize.... wat 'n zeurige zanikert was dat. En onze oude moeder is ook erg te- vreden. Door is erg hef voor haar. Als dat zoo doorgaat, hebben we 't best getroffen. Nou, laat ze dan voor mijn part in d'r vrijen tijd bidden of naar de kerk gaan." Mevrouw was het geheel met hem eens, maar verwachtte toch niet, dat juist dit laatste al spoedig een klein kwaad humeurtje bij haar man zou uitlokken. 't Was 'n prachtige Mei-avond, heerlijke geuren van bloemen en bloesemende boomen dreven verkwikkend door de zoele avondlucht. In de boomen piepten en tjilpten de-musschen hun avondgebed. Vermeulen had wat zitten sluimeren, wat-ie doorgaans na tafel deedn maar was nu klaar wakker geworden door het drukke gepraat van zijn zoons, die 't over de nieuwe opera hadden, welke ze vanavond moesten gaan zien en die schitterend moest zijn. Ze wisten al van vele bekenden, die er heen gingen. Dat hun moeder voor zulke heer lijke dingen niks voelde, vonden ze gewoon weg ouderwets en 'n "soort overgeërfd ziekte. „Dat kan nu wel wezen, "onderbrak moeder, Vermeulen, een beetje bits, „maar ik houd nu eenmaal van die, nou laat ik maar zeggen we- reldsche dingen niet," terwijl zij het groot- liberale blad, (Jat ze juist uit bad, aan haar ontwaakten man gaf. Vermeulen,die gewoon was onder z'n kraat. e een kop thee tedrinken, zag, hoe van dit al- es nog niets gereed stond, wat Ta bevreemde want Door was in alles correct. „Is ze mis schien ook in slaap gevallen," lachteVermculen naar z'n vrouw. „Ze is even uit, man, ze zal zoo wel komen." „Even uit, nou, om dezen tijd?" vroeg Ver meulen verwonderd. „Och ja, ze vroeg of ze even naar de kerk mocht, 't is Meimaand en dan is bij de Room schen altijd iets te doen met Maria of zoo." „Begint dat gedonder nou pas," viel Ver meulen grof uit. „Die Roomschen met hun eeuwige Mariavergoding I Die meid hoort hier, in plaats, dat ze daar voor een of andre beeld ligt te kruipen." Hij zei 't zoo bot en sarcastisch, dat z'n beide zoons er geweldigen lol in hadden en Door eenvoudig 'n naïef kind noemden, een om nog met 'n pop te spelen. Moeder Vermeulen was 'n beetje ge raakt. Zeker, ook zij moest van die Mana- aanbidding niks hebben, maar in ieder gcva ging Door dan toch onschuldig uit en boyenl dien hadden de jongens niet te spotte n, daar ze amper wisten, wie Mana w^-s- wilde nog meer ter verdediging van Door m t irnd- den brengen, ui«uir ze wcru verjimderd. door 'n luid „ha 1" van de jongens, die Door al met - het theeservies zagen aankomen, met vlugge pasjes aanstappend naar de tuinkamer. Vermeulen was z'n kleinen toom al weer vergeten, toen hij de vroolijke verschijning van Door met haar helderblauwen japon en vitte schort, zoo frisch uitkomend tegen het groen van de tuin, nader zag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5