Leger en Vloot Nieuws uit Haarlem- Orde en Arbeid Kunst en Kennis UIT BOEK EN BLAQ% Gemengd Nieuws De crisis in de bouwvakken de toestAnd in de groote Korte Berichten Landbouw en Visscherij rozenkeuring. Marktnieuws, ROTTERDAM, 19 Juli. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgt: Brielsche kralen f 77.50, Brielsche schoolmeesters f 66.49, Zeeuwsche eigenheimers f 5.50— 6.25, Geldersche schoolmeesters f 66.25, Geldersche kralen f 77.25, alles per H.L., Wesil. schoolmeesters, zand f 4.254.75 per kin Met goeden aanvoer behoorlijk vraag STEDEN. Do toestand te Amsterdam is vrijwel onveranderd gebleven. Bij de Landelijke (Federatie van Bouwvakarbeiders is liet aantal uitgesloten timmerlieden te Am sterdam verminderd met 78, waarvan het derde gedeelte buiten het bomwakbedrijf 'om en liet overig-e gedeelte in het bouw- vakbedrijf buiten Amsterdam aan bet werk is gegaan. In Rotterdam is het-aan tal bouwvakar beiders met 21 verminderd, terwijl 3 stu kadoors en twee steenhouwers aan bet werk zijn gegaan. In den Haag is het aantal uitgesloten ■bouwvakarbeiders gestegen met 38 en het aantal «tucadoors met 32. MAATREGELEN DER FABRIKANTEN TE ENSCHEDE. De besturen van de arbeidersorgani saties te Enschede hebben aan de Fabri- Ékantenvereeniging een schrijven toege zonden naar aanleiding van het besluit [dier vereeniging, dat voortaan arbeiders, [die van werkgevers wenschen te verande- iren, eerst 14 dagen, nadat zij bij bun oor- .spronkelijken werkgever het werk had- jden verlaten, bij bun nieuwen werkgever tzauden kurnnm aanvangen. Zaterdag j.l. vervoegde zich echter een i [arbeider die voor 14 dagen bij de firma fN. I. Menko bet werk had opgezegd, ten gevolge van het aannemen van werk bij jdo firma Van Heek en Co., ten kantore [van een der organisaties met de mededee- (Lng, dat deze hem tot zijn spijt pas over •14 dagen mocht aannemen, zulks ingevol ge een besluit van de Fabrikantcnvereeni- jging. De besturen spreken over dit besluit ernstige afkeuring uit. „Deze maatregel jch, zoo schrijven zij, zal ten gevolge /éebberu dat de arbeiders in hun pogin- igjen om bij een anderen werkgever werk jte vinden, waartoe zij zeer dikwijls, hetzij fdoordat hun tegenwoordige arbeid inin- |der goed wordt beloond, of dat zij door rhet betrekken van een andere woning te Evan de werkplaats komen te wonen, ^genoodzaakt-, ernstig worden belem- Zwart op Wit-ui traven. Door de N. V; Boekcentrale to Am sterdam (Keizersgracht 64) zijn weder- fom een drietal boekjes uitgegeven, in aansluiting op de vele ander© bekende Zwart op Wit-uitgaven mm. 'Gij zijt Pe trus, door Max. Van Heinde en Ver, door /Max en Loreley door W. Nieuwenhuis. De boekjes zullen zeker hun weg wel Vinden in de duizenden gezinnen, waar sfeo altijd met graagte gelezen worden. GEVOLGEN VAN WOEST RIJDEN. Zondagmorgen is de heer O., uit Hil versum, met zijn Indian-motor, op den iüfcreehtschen Straatweg aid aai- tegen een telegraafpaal gereden. Hij en zijn metge zel de heer P., uit Amsterdam werden ïievig verwond. De heer O. was Zondagavond nog' ge heel bewusteloos, één zijner beenen is iversplintei'd en Zijn borstkas ingedrukt. $Men vreest voor zijn leven; beiden zijn Rn de It.K. Ziekenverpleging onderge bracht. De heer O. had den naam yan sen woeste rijder te zijn. DE AANVARING BIJ SCHIEDAM. Omtrent dit ernstige ongeluk vernemen Iwij nog de volgende bijzonderheden: „In den nacht van Zaterdag op Zon dag waren ongeveer* vijf en vijftig hen gelaars per motorboot „Wilhelm"' van de Leuvehaven te Rotterdam vertrokken om in het Voornsche kanaal te gaan vis- schen. Om 2 uur ongeveer ontmoetten zij voor de iWiLhelminahaven bij Schie dam het Fransche stoomschip „Brigno- gan" dat juist binnenkwam. Volgens ver klaring van den kapitein van de Wil helm" een 39-jarigen monteur, weigerde toen plotseling de stuurinrichting op on geveer 50 M. afstand van het stoom schip. Met volle kracht probeerde hjj nog langs de „Brignogan"' to stoomen, maar jdjt mislukte en een botsing volgde. De ^„Wilhelm" werd in het midden getrof fen en kreeg daar een aanzienlijke deuk .Onder de opvarenden ontstond een pa- Vtiek. Dertig personen sprongen over hoord. Een gedeelte van de bemanning redde •zich door reddingsboeien, die van het b'ransohe schip toegeworpen werden of klom op het berghout van het stoom schip. De overigen schipbreukelingen klommen op het zeildoek van het tent dek. Aan den loods van de „Brignogan" is liet grooteadeels te danken, dat de red,- ïling zoo vlot geschiedde. De sleepboot Johan de Witt, die toe- wallig passeerde haalde de op (de „Wil- JretaT" gebleven bemanning van boord en - Arer voer de de drenkelingen naar hier. Zondagmorgen vermiste men nog acht personen. Van deze zijn in den loop van [den dag nog vijf aangekomen, zoo Jat er jtharis nog drie vermisten zijn, die ver moedelijk verdronken. Dib zijn: R. Rein- rterse, A. J. Degens en G. Smit, allen uit Rotterdam. De bootwerker H. Noot man, die tjjdens de verwarring door de aanvaring ontstaan, beklemd raakte tus- scfaen twee zitbanken, brak zijn rechter - oaderbeen. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht en d,aar (ter verpleging opgenomen. De Wilhelm is naar Rotterdam overge- ubracht en door de Rivierpolitie in de Barkhaven opgelegd. - Het Fransche s too moe hip kreeg .wei- schade. ONTEVREDEN POLITIE IN DE HOOFDSTAD. Bij de drie rechtzaken' die den laatsien tij 1 voor de Amsterdamsche rechtbank behan deld werden, is vanwege de verdediging het optreden der politie, in het bijzonder in«z.g. donker Amsterdam zeer becritiseerd. Het or gaan van de af deeling Amsterdam van den Algemeennen Bond van Politiepersoneel ,,De Amsterdamsche Politie" wijdt er een extra nummer aan. In de zaak van den nachthuishouder Van Putten, die den agent Draad doodschoot' heeft de verdediger. Mr. Pauwels zeer afge geven op de wijze waarop de agenten in dat beruchte huis zouden zijn opgetreden. Vol gens het politieorgaan moet de rechtbank het alduG aangevallen politieoptreden als ver zachtende omstandigheid hebben aangenomen waardoor den beklaagde de te iicht geachte straf van 6 jaar is opgelegd., Het blad herinnert ook aan het geval van den juwelierszoon. die terecht stond wegens wederspannigheid tegen de politie, en waar bij ook de schuld aan de politie werd gege ven. Deze beklaagde werd vrijgesproken. In het eene geval had de officier van jus titie 10 jaar. in het andere 6 weken gevange nisstraf geeischt. Daartegen heeft de agent Schildmeijer, die besdhcldigd was van mis handeling van een bezoeker van een nacht huis. twee maanden gekregen. Volgens het orgaan is het korps ongerust over deze resultaten van het optreden der po litie tegen de nachthuizen. Het meent dat de organisatie zich over de ze zaak eens moet uitspreken. OM HET VOORSCHOT. 't Was Zaterdagmiddag na het einde van het schooluur, tevens het begin van de vacan. tie. een heele drukte voor de afdeeling. „On derwijs" te Amsterdam, vertelt het ..N. v. d. D.". Op de binnenplaats een heirlegcr fietsen en in het voorportaal en op de trappen die naar „Onderwijs" voeren, een gedrang van onder, wijzers en onderwijzeressen, dat er geen door. komen aan was. Wat was het geval? Vrijdagavond was in het afdelingsbestuur van den onderwijzersbond, door het gemeen tebestuur medegedeeld, dat gisleren aan de ouderwijzers en onderwijzeressen, een voor schot van 200 (in afwachting van het Rijksvcorstel zou worden uitbetaald, echter bepaaldelijk voor die hunner daarvoor het meest behoefte hadden en. aan niet meer dan 300 personen. Het afdeel ingdbestuur werd verzocht de genen, die in aanmerking kwamen aan te wijzen. Dat was gemakkelijker gezegd dan gedaan, maar er werden pogingen beproefd. Intusschen had het bericht zich als een loo pend vuurtje onder het onderwijzend perso neel verspreid en zoo kwam 't dat er kort na twaalven honderden gegadigden naar het stadhuis kwamen gerend, onder wie er zeker wel geweest zullen zijn die het gemeente-be stuur niet 'bedoeld had voor het voorschot in aanmerking' te laten komen. Er kon geen schifting gemaakt worden en zoo werden volgnummers uitgereikt, zoodat het parool was, wie 't eerst komt, het eerst maant. Een en ander gaf tot veel gemopper aan- n-iUinpr Tenslotte werd Het voorschot aan 212 gegadigden verstrekt. Er werden 28 aanvragers afgewezen, waarschijnlijk omdat zij „tijdelijken" waren d'ie niet in den maat regel begrepen waren. In het geheel hadden zich dus maar 240 liefhebbers aangemeld. DE MOORD IN HET SAItPHATIPARK TE AMSTERDAM. Naar het ,K. v. d. D." verneemt, ia nog een dorde verdachte in hechtenis genomen, zoodat thans drie personen in verband met deze zaak in het Huis van Bowaring zijn opgesloten. Aie drie ontkennen iets met het geval te maken te hebben. EEN SUBSTITUUT GEARRESTEERD! Do substituut-officier van justitie bij do rechtbank te Amsterdam, d'r. P. van Heylis bergen', is in Duitsohlan,d aangehouden. Do heer v. H. was op de terugreis naar Neder land van verlof, toen bij een controle bleek, dat hij zijn paspoort had verloren. Vermel ding van naam en kwaliteit baatte in dit geval natuurlijk niet. Als ieder andier reizi ger, die zonder paspoort reist, werd ook de substituut-officier van justitie gearresteerd tot onderzoek. Voor dr. Van Hey lisbergen ia de zaak onaangenaam. maar overigens ia ze niet ontbloot van humor. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER WEER AAN 'T WERK. De Spaansche schatgraver, die geheel in. den geest des tijds, maar aldoor in staking was, is weer aan 't werk gegaan. Uit vér- echiilLende plaatsen komen berichten van hen. die een in 't Franseih gesteld en brief uit Madrid ontvingen, waarin een onbekende het bekende verhaal doet, dat hij wegens faillissement gevangen zit. en in een Fransch station een koffer heeft staan met 800.000 francs aan bankbiljetten. Om het beslag daarop opgeheven te krijgen is geld noodig en als de geadresseerde daarvoor zorgt, krijgt hij een derde van den inhoud van den koffer. Geheime Zaken? Wij lezen, in de „Limb. Koerier": „Onze correspondent te Roermond had geprotesteerd tegen 't feit, dat hem geen •toegang werd verleend tot de vergade ring van den Zuid-NederL Zuivelbond en het Boteroontroiestation Maastricht. Onze redactie heeft naar aanleiding daarvan haar voelhorens eens uitgesto ken om de reden dier toegang-ontzeg ging te achterhalen Do zaak is, dat be doelde bond een tekort van belang heeft, welk tekort moet worden verhaald' op de fabrieken en (dus) op de veeboeren. In. betrokken kringen wordt het cijfer van 'a kwart millioen genoemd." Naar wij vernemen is J. C„ welke dezer dagen te Leddfen word gearresteerd en na daar verhoord te zijn, als verdacht van oplichting van hooi naar Utrecht werd getransporteerd, wederom op vrije voeten gesteld. Zondag is de bergingstoomer Vol harding met een duiker naar Ameland gegaan, om het Amerikaansche stoom schip Liberty Ulo te onderzoeken. Het' bleek, dat het voorschip niet meer gebor gen kon worden. Het ruim, waarin zich nog een gedeelte der lading bevindt, is half vol zand. Boven Dinxperlo woedde Zaterdag een zwaar onweer, gepaard met liggelslag. Er vielen 8 te-en en zoo groot als een dui venei. Te Bredenbroek en Sinderen werd do haver en rogge vernield en de ven sters van verschillende woningen vernield Te Rotterdam zijn aangehouden B. M. en vrouw T. G. die verdacht worden bij de firma M. in de Maimtsstraat al daar, electrische toestellen gestolen te hebben, ter waarde van 4000.—. Een spoorwegbeambte van Zwolle^ met zijn vrouw op reis naar Haarlem, werd in den trein tusSchen Zwolle en Amersfoort onwel. H, knapte echter op en dankte voor het glas water, door me dereizigers voor hem te Amersfoort ge haald. Nadat de trein zich weer in beweging had gezet werd de man even voorbij Amersfoort opnieuw onwel. Hij sloeg plotseling achterover en was dood. De 30-jarige W. M., wonende te Bre- mershafen, die tijdelijk verbleef in 'n ho tel aan de Hoogstraat te Rotterdam, is gisternacht om twee uur van de tweede verdieping uit een raam gevallen. Per ra derbrancard is nij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zijn toestamternstig bleek Kort daarna is de getroffene aan de ge volgen overleden. In de Delistraat te Rotterdam ont stond Zondagavond ongeveer een vecht partij tusschen een Chinees en een onbe kend gebleven vreemdeling. Het resul taat was, dat de vreemdeling vluchtte in een café aan de Delistraat, achtervolgd door den Chinees. Bij de deur van het ca fé loste deze een revolverschot. De kogel ging door de deurruit en trof de 47-jarige vrouw M. S. eerst in de linkerarm en daarna in d« horst. De dader was na het schieten naar het Chineezenlogement aan de Delistraat 44 gegaan, waar hij door de politie vandaan is gehaald. Hij gaf op te heet en H. S.( 30 jaar, afkomstig nit Ilonkong en is jn het politicbureau in bewaring gesteld. To Sluis zijn <je scholen gesloten wegens het heei-sohen van besmettelijke keelziekten. Te Wijk bij Duurstede wenden drie jongens, <lie uit „VaJkenheide." het opvoe dingsgesticht vanwege de Ned. Herv. Keek voor Jongen3 waren on'.snapt, aangehouden. Dit jeugdig drietal had zich een boot vun iemand uit Bousiehem toegeëigend, waarin zich oenige kazen bevonden, de zij verkoch ten. Na den njacht> in d-e gevangenis door gebracht te hebben, werden ze weer naar de plaats hunner bestemming getranspor teerd. O-p het terrein van de vuilverbran- diingsinrichting te Amsterdam is hot lijk gevonden van oen onbekend man. vermoe delijk een elootricien, die door den stroom getroffen word. Te Deventer is aangehouden zekere H., die zich to Valth-ermond heeft schuldig Bemiaaikl, a att voi-jjnilètiur Imsc van. 1.0,000 mark. Een hevig onweer, dat zich Maandag middag boven midden-Limburg ontlastte, ging vergezeld van zwaron hagelslag, waardoor aan do veldvruchten en het fruit zeer groote schade werd toegebracht. Te Luyksgestel is eon boerenarbei der bij het rogge maaien door den bliksem getroffen en gedood. Zijn broer, die met hem werkte, werd een eind. weggeslin- derd. De stoomtram HutphenEmmerik, dio Maandagmiddag' om twee uur uit 'sHeerenberg naar Doetinchem vertrok, is even buiten die plaats ontspoord tenge volge van opgedreven zand dat dcor de zware regenbuien van den honger gelegen weg op de rails was gedreven. De ma chine hangt in halve schuine rbhting; het vo-crbalcon van het personenrijtuig is gedeeltelijk ingedrukt. Persoonlijke on gelukken hebben niet plaats gehad. Te Bovon-Pekela (Gron.) is Maandag doorliet hemelvuur de boerderij van Zuid- hoff getroffen en afgebrand. Te Noorden (Z.H.) is bij het heien de ijzeren ving om een Paa' stuk gespron gen en neergekomen op het hoofd van den heier J. P. aldaar. Hij is per auto naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht nadat hem de laatste H-H. Sacramenten der Stervenden waren toegediend. Te Surhuisterveen (Friesland) houdt de politie zich bezig met een ondersoek naar een vermcedelijk geval van brand stichting in de leegstaande woning van de weduwe J. Valdan, in den nacht van 12 op 13 Juli. De behuizing zou met petroleum zijn begoten; afgebrande luci fers zijn bij de woning gevonden. Do staking der glasblazers, gevolg van "de actie der Ned. vereeniging van glas- en aardebewerkers, is geëindigd bij de Sphinx te Maastricht. De directie heeft de organisatie niet wi'.len erkennen en heeft liaar stand punt in deze blijven innemen; evenwel heeft zij loonsverhcoging toegezegd. 'Maandagmiddag brak te Helmond brand uit in de stalling vaa den voerman A. S. aan het Binders-eind. Het vuur breidde zich uit over de nabijliggende stallingen. De aangrenzende weningen zijp. gespaard gebleven. - Te Zuid-Scharwoude (N.-R.) js de tuinbouwer De R. door den bliksem ge troffen en onmiddellijk §bd°od. Zaterdagmiddag ontlastte zich boven Monnikendam een kort doch hevig on weer. 'Een jonge landarbeider werd ge troffen en bewusteloos geslagen: een paar koeien in de Purmer werden gedood. Op het postkantoor te Leeuwarden is gearresteerd de 22-jarige hulbrievembe- steller P. v. d, V., die een groot getal brie ven niet bezorgd, doch bij verschillende bestellingen achter gehouden hadi. Een aantal brieven en briefkaarten zijn in zijn woning in beslag genomen. Een 14-jarige Weensche jongen die juist to Dieren was aangekomen, werd, terwijl hij fletete op den Rijksweg gegre pen door een in matige vaart rijdende auto uit Velp, In die&miswekkenden toe stand werd de arme jongen naar het St. Elizabeths-Gasthuis te Arnhem vervoerd, Vaar hij spoedig na aankomst overleed. Te Schagen brak Zaterdagnacht een felle -brand uit in de timmermanswerk plaats van den heer Jb, Bakker. Is korten tijd brandde het ijerceel tot den grond af. De inmiddels aangerukte' brandweer kon de aangrenzende gebouwen, waarvan enkele reeds door den brand waren aan getast, voor verder onheil bewaren. Ver zekering dekt ten deele de schade. De oor zaak vain den brand is niet bekend. ai —i nu DE GROOTE PROMOTIE. Naar wij vernemen, kan de verwachte promotie in de hoogere offioiers-raugen in den loop dezer week tegemoet worden ge zien. EEN ONBILLIJKHEID. In het weekblad ..Rust Roest" wordt de aandacht gevestigd op sommige vreemde toestanden. <Jie er sinds enkele maanden aan onze Rijks land- en tuinbouwwinter- scholen heersohen. De waarde van het direc toraat dezer scholen en do hieraan verbon den verantwoording schijnt te worden mis kend. Direoteuren van deze scholen zijn vrijwel zonder uitzondering Rijks land- of Rijks tuinbouw consul enten met een middelbare acte of ingenieursdiploma. Bovendien zijn ze consulent voor een bepaald ambtsgebied. Zoowel voor den gang van zaken aan de school als in het ambtsgebied dragen ze de verantwoordeliikheid. Aan de scholen zijn ook verbonden een oi' meer vaste leeraren alsmede tijdelijke krachten. De vaste leeraren zijn onderwij zers, in het bezit van de hoofdacto en de lagere land- of tninbeuwactie. Niettegenstaande de verantwoordelijkheid van het directeurschap en het oonsulentschap en de hoogere bevoegdheid, hebben meer dere directeuren een lager salaris dab hun vaste lee-raar. In enkele gevallen bedraagt dit thans zolfs 1000 a 120G. Zelfs met gelijken leeftijd en een gelijk aantal dienst jaren bij den land- of tuinbouw staat in ver schillende gevallen de directeur achter bij ziia vasten leeraar. Dat in hot corps van directeuren van. land- en tuinbouwscholen, ernstige ontstem ming over deze niet te verdedigen misken ning heersoht. behoeft geen verwondering te baren, Wo kennen er, schrijft bovenge noemd weekblad, die er naar verlangen van dit directeurssehap ontheven te worden, wanneer deze wantoestand voortduurt. Hot bestuur der Vaste Keuringscom missie der Nëderlandsehe Maatschappij v. Tuinbouw ea Plantkunde eu dat der Vereeniging „Nos Jungent Rosae" berich ten, dat de speciale rozenkeuring zal ge opend worden op Woensdag 21 Juli des middags half drie in de IConingseaa.1 yan .„Artis", Ingang Plantage Middel- laan, Amsterdam. VISCH VOOR FRANKRIJK. De „Visschorij Crt." vernoemt, dat bin nenkort het I ransche invoerverbod op visch zal worden opgeheven. „Haarlewsche Reddingsbrigade". Zondag had in de gemeentelijke zwemin richting aan de Houtvaart 't zwemfeest van de Haarlemsche Reddings-Brigade plaats. Na een har ie. ijk openingswoordje van den heer A. j. Meijerink namen de wedstrijden een aanvang mei een. werpwedstrijd met 'bal en boei. L>e bal leverde over het alge meen weinig bczwdren op. maar de zware boei bleek wat lastig te hanteeren. Slechts twee der deelnemers slaagden er in. het ding op die juiste plaats te werpen. No. 1 was de lieer J. Witkamp, no. 2 de heer W. P. van Baak. De wedstrijd in 't snelzwemmen voor can- didaatleden heneden 17 jaar was voor H. J. Otio met H. Mujistemian als no„ 2. Het rugzwemmen voor dames gaf niet veel moois te zien. Over 't algemeen kreeg men trouwens den indruk, dat dit deel van het zwemmen bij de Brigade nog wel wat oe fening kan velen. De wedstrijd wend mooi gewonnen door Mej. B. Roozen, no. 2 was mej. M. Meijer. Mooi zwemmen werd te zien gegeven hij liet volgend nummer; wedstrijd lange slag, waarbij winnaar was diegene, die het ge ringst aantal slagen zou noodig hebben om het bad heen en terug over te zwemmen. De winnaars, D. N. H. Haase en mei. S. van Baren, gaven zeer goed werk te zien. Speci aal de verrichtingen van den eerste, die 14 slagen voor den aïstand heen en weer noo dig had, dient vermeld. Het popduiken is een jaarlijks weerkeerend punt op het programma, dat ook thans er op prijkte. De opdracht was thans als volgt: Hurksprong van den toren, met vrijen slag naar goal aan de overzijde popduiken en van het bad terugzwemmen met den pop in goeden kopgreep. Ook dit jaar was de heer W. P. van Baak weer no. 1, gevolgd door W. Sclireuder en J. H. Kemper. Het rugzwemmen voor heeren over 50 M. werd gewonnen door W. S. Schreuder en H. Munsterman. Twee leden der Haagsche Reddingsbriga de, de heeren L. A. Cason en H. Stotijn, ga ven een nummertje kunstzwenimen, waar bij zij in het water velerlei deden van wat ons op het droge al merkwaardig voorkomt vuurvreten zoo goed als acrobatiek. Speciaal sterke stukjes van het standpunt van den zwemmer bekeken was wel het handenloopen in het water, de onderzeeboot en het draaien de rad. Bij het schoonspringen waren W. van Wijk en W. Beekman de primussen. Vooral eerstgenoemde liet veel moois zien. om. een correct uitgevoerde combinatie van snoek sprong en schroef. Toet» moest de toren ontruimd, tot het ver toon en van het piatteiandjsöraina te wacer: Bruiloftsstoet te Giethoorn. Op dien toren, voor dit doel a Timproviste tot Raadhuis van Giethoorn gepromoveerd, verbond daar bur gemeester Meyerink een Gietihoomschen jonkman en dito jongedcchter in den echt. Een jankende schoonmama gaf haar con sent zoo goed als de schoonvader, die anal- phabeet bleek te zijn en na nog enkele for maliteiten zou het bruilofIspaar met de oude- lui mitsgaders een bruidsjenkertje en bruids meisje per Giethcornsche punter in het dagelijksch leven zeggen we; een versierde pieremagoggel uit den Burgwal nar huis roeien. Mar de overige bruiloftsgasten bleken de bruiloft al zoo in de beenen te hebben, dat ze in een ander bootje aan 't hossen gingen, totdat 't heele gezelschap, zoo goed als de bevolking van den punteer 't water inhoste. doch dank zij de tegenwoordigheid van een aantal leden der Haarlemsihe Reddingsbri gade. behouden op 't droge werden gebracht. Toen de nood. ten top gestegen was, zag de Haarlemsche inspecteur van politie, de heer Verschoor, er zelfs niet tegen op, zijn fraaie uniform er aan te wagen en plonste 't water in. om op een boven alle lof verheven wijze aan 't reddingswerk deel te nemen. Eerste hulpmannen stonden al gereed op den wal, om een paar bezwijmde feestgan gers -aan de kille vingeren van den loeren den dood te ontrukken, een werkje, waarbij de heer R. Remmc'.ts. arts, een woordje ter verduidelijking sprak. Bij het wedstiiidnummer Onderwater, zwemmen behaalde W. S. Schreuder den eer sten. H. Munsterman den tweeden en A Lahaise den derden prijs, terwijl ten slotte het voor de demonstralie belangrijkste num. nier, de wedstrijd in reddingszwemmen (red der en drenkeling beiden gekleed volgens Bondseischen) gewonnen werd door den heer J. A. Boon. die daarmede de door den bur- gemeester van Haarlem, -den heer C. Maar schalk, uitgeloofde medaille, den zilveren Stads-Eaitie wisselbeker en de Meverink-me- daii'le verwierf. Dit laatste is een medaille (geslagen door den heer W. F. Andrea), di« (eiken jare in den vervolge door het echt paar Meyerink voor den winner van den Stads-Editiebeker wordt uitgeloofd en dus een blijvend gedenkteeken is. Vermelden wij ten slotte, dat H. V. G. B, voor een frisch partijtje polo zorgde. Des avonds had in een der zalen van „De Kroon" de prijsuitdeeline plaats. De heei Meyerink hield een speech, waarin hij hef bestaansrecht,van de Haarlemsche Reddings brigade in het licht stelde, dank bracht aan de jury voor de dezen dag verleende hulp, om daarna iedenen prijswinnaar (de mees ten waren aanwezig) de behaalde prijzen, medailles of luxe voorwerpen, uit te reiken. Hij vond daarbij voor ieder, een kwinkslag, een hartelijk of geestig te pas gebracht woord zoodat de stemming er bii het auditorium reeds inzat, toen te half tien de bijeenkomst in gezellig samenzijn overging, liet besluit van een ondanks den regen zeer goed geslaagd zwemfeest van de Haarlemsche Reddingsbri gade ROTTERDAM, 19 Juli. Ter veemadet wa ren hoden aangevoerd435 vette runderen, 175 vette kalveren, 318 schapen of lammee ren, 488 varkens. Prijzen per Vz K.G.; koeien en ossen van 70 ct. tot 105115 c., kalveren van 75 c. tot 90—117y2 c., schapen van 70 c. tot 80 c., lammeren van f 7080 per stuk, var kens van 77% c., tot 82'A85 c. De aanvoer van runderen was redelijk. De handel was iets williger en de prijtzen waren een weinig stijver. Vette kalveren waren minder aangevoerd. De handel was beter en de prijzen waren wat hooger. Schapen en lammeren met matigen aanvoer en kalmen handel. De prijzen bleven onge veer op dezelfde hoogte. De aanvoer van varkens was middelmatig. De handel was tamelijk en de prijzen onder gingen bijna geen verandering. AMSTERDAM, 19 Juli. Ter veemarkt wa rén heden aangevoerd: 356 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. f 2.05— 2.25, 2e kw. f 1.90—2, 3e kwal. f 1.20— 1.55, per K.G; K)3 melk- en kalf koeien f 550 900 per stuk. 167 graskaiveren f 100— 130, 70 nuchtere kalveren f 2545, 54 schapen f 3580. per stuk; 466 vette var kens. le kwal. f 2.05, 2e en 3e kw. f 1.45 2per K.G. schoongew. ROTTERDAM, 19 Juli. Buiten!andsche Granen (bericht van de makelaars Hagen, beek Van der Schalk). Stemming prijsb. Rogge per 2100 kilos. Western No. 2 sioo- mend f 32, dito Juni-Juli ail. f 31.50. Gerst per 200Ökilos. Laplata disponibel f 455. dito van Antwerpen gewacht f 425, diio mooie Manke kwaliteit id. f 458. Haver per 100 kilos. Canada disponibel f 24.25, Amer. white dipped disponibel f 23.50. Mais per 2000 kilos. Gele Laplata loco gestort f 360—365, dito 'dito wagonvrij f 368, dito oude oogst stoomend f 354, dito nieuwe oogst seocmend naar aankomst f 358 345, Dcnau-Bulgaar disponibel f 398, dL to stoomend f 387. Publieke veiling. B/S. Anierik. rogge ca. 31.000 kg. B/S III verkocht tot f 7.60. De rest werd opgehouden en later uit de hand verkocht. Amsterdam, 19 Juli. Centrale botermijn. Hoogste 'pfiis 7,3.22, midden priis f 3.16, laagste priis f 3.08. AMSTERDAM, 19 JuSi. Aardappelen. Andijker muizen groote f 5.60—6.20, dito kleine f 3, dito bonte f 7.50. diio blauwe f 7—7.70, dito eigenheimers f 7, Friesohe Borgers f 46.25, eigenheimer muizen 4.25 4.75, dito borgers f 6, dito blauwe ƒ6.50, Zeeuwsche blauwe f 66.50. dito bonte ƒ7, dito eigenheimers 6.50. dito blauwe eigen heimers 6—6.50, Annapaulowna zauc! schoolmeesters 56. dito muizen 6.60. Aanvoer 4 Lading-0^. 696 H.L

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6