TWEEDE BUI! EN BOETE Gokhande! en... zedelijkheid. Wat de Pers zegt BUITENLAND FEUILLETON. Sport en Spel Handel en Nijverheid ONS VROOLIJK HOEKJE WOENSDAG 21 JULI 1920 RUSLAND EN DE VREDE MET POLEN. Saat geen dag voorbij. of cie bladen nevatten berichten van beroovingen in ver dachte iiuizen in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, enz. Die beroovingen zijn sinds lang geen nieu wigheid meer en wij veronderstellen, dat ze wel altijd zullen hebben plaats, gevonden immers, waar slechte zeden heeischen, breekt men met alle Goddeuike .en menschelijfc wetten engeboden, deinst men voor niets terug. Gedurende de laatste jaren zijn die beroo vingen echter zóó menigvuldig geworden, dat men zich afvraagt, lice 't moge.ijk is, dat er nog stommelingen gevonden worden, die zich wagen in liet gevaar, beroofd te worden, afgezien van de groote zedelijke wandaad, we.ke zij door dit bezoek 'begaan, afgezien ook van de verschrikkelijke geva ren, waaraan zij zich overigens naar ziel en lichaam blootstellen. Terloops zii even opgemerkt, dat wij den treurigen individuen, die zich in verdachte huizen ophouden, van ganscher harte een- geldelijke aderlating gunnen, al 'blijft dief stal diefstal en al geschiedt de berooving in dergelijke gevallen onder de meest infame omstandigheden. Wat ons bij de lezing der tailooze berich ten over beroovingen hier en beroovingen daar echter is opgevallen? Dat in negentig van de honderd gevallen de bezoekers beroofd worden van...." Mar ken en Kronen! De veronderstelling is dus niet gewaagd, dat er een zeker, een zeer nauw verband 'be staat tusschen den gokhandel in Marken en Kronen en de.onzedelijkheid. 't Zijn voor 't grootste deel gokhandeiaars in deze „waarden-papieren, die zich schuldig maken aan het bezoek van verdachte huizen. En dat is zeer goed te verklaren: niets werkt zóó degenereerend op den mensch als de gókhandel, zooals die heden ten dage ge dreven wordt in Marken en Kronen, het wisselvallige van den „handel" houdt de „handelaars"' in een treurig-overmoedige stemming, wordt er verloren, raakt men geruïneerd, dan let men gewoon als men is aan veel geld, zóó dat men 't niet meer missen kan nog zeer weinig op den aard der middelen, waardoor men weer over veel nold de beschikking zou kunnen krijgen; wordt er gewonnen, dan gaat 't: .,zoo ge- }^n, zoo geronnen- en veelal niet op oonoorlijke wijze: het geld wordt kapot ge- ,?e,nvVü0r oen gróót deelwaar? woord enstaan,cle geeft daarop het ant- Voor hen. die 't wèl meenen met de goede zeden, zoowel in uitgebreiden als in beperk ten zin, moge de waarschuwing gelden: waagt u niet aan den verderflijken gókhan del in Marken. Kronen- enz. De gokharuiel degenereert, en men komt van kwaad tot erger, vóór men het bemerkt! KATHOLIEKEN EN JODEN; Tn verband met do leugenachtige ge- juichten, die in de laatste weken worden rondgestrooid, als zou in de Katholieke Pers een Hetze" tegen de zonen van het Oude Volk op touw gezet worden, is het van belang te lezen wat do „Twenteche .Courant" zegt over Katholieken en Jo-den. Het blad schrijft: „Het 3s een feit, dat een aanzien lijk percentage der roode kopstukkeu behoort tot de Zonen van het Oude Volk. Een feit, dat grooten indruk gemaakt heeft in Roomsche kringen en waaraan de Katholieke Pers dan ook meermalen beschouwingen gewijd heeft. Dat in die beschouwingen te wei nig nadruk gelegd wordt op het feit, dat die „Jood Wijnkoop", de „Jood Klecrekooper" dergelijke woordkoppelingen treft men telkens radikaaf^rLit^i Joodsehe geloof even Kebtroken bebben a]ej Combes, A ivia.ni e. a. Pransche kerk- vervolgers met het Katholieke ge loof, heeft in Joodsche kringen tot misverstand aanleiding gegeven. Deze Kerkvervolgere hebben ito Frankrijk ook 't Protestantisme ver volgd. Maar wat zouden we zeggen, wanneer een protestant ons verweet, dat de „Katholieke Cambes" do Pro- testantsche kerken van Frankrijk vervolgde? Wij zonden zoo'n beschuldiging met. verontwaardiging van de hand wij zen en antwoorden dat de Kerk niet verantwoordelijk is voor, de daden v. afvalligen. Maar dan is ook de verontwaar diging van geloovige Israëlieten te begrijpen, wanneer men schrijft over den haat jegens de R.-K. Kerk van den „Jood Wijnkoop" en den „Jood Klecrekooper". Tegenover het gevaar, dat ons Ka tholieken dreigt van de zijden der roode Joden-zonder-geloof, kan niet genoeg gewaarschuwd worden en moeten we paraat zijn. En dat ge vaar bestaat nok in ons land, ook in Twente, waar men hc-ort vertellen, van vermogende Joden zonder ge- -lo-of, die het Bolsjcwiswe financieel steunen. Maar de geloovige Joden, d. i. het gros dof Israëlieten, hebben met d'<* wandaden van hun bolsjewistische rasgen-ooieu niets gemeen. De Katholieke pers denkt er dan ook niet ,aan, tegen' hen stemming te maken. In ons land, en bijzonder in Over ijssel lie-erseht -oen goodie verstand houding tusschen Katholieken en Joden en het zou zeer te betreuren zijn, wanneer daarin door een mis verstand een verandering ten kwade kwam." Het leugenachtige van bovengenoemde geruchten springt na de aandachtige le zing van bovenstaande beschouwing en uiteenzetting direct in het oog. NIEUWE ONRUST IN DUITS Oil LAND. -Het Wolff bureau meldt: De „Berliner Lckalanzeiger" ubliccevt bijzonderheden over de vorming van een links-radicale, strijdorganisatie te Berlijn. Onder liet möm van arbeiderssportclubs oetenen ckea avond militaire arbeiders- compagnrBgn zich in krijgsverrichtingen, zeds in liet werpen vaa handgranaten. Het blad vermeldt verder dat er een over eenkomst gesloten is tusschen de links- radieafen en den republikeinsclien aan- voerdersbond. De militaire Tiling is op gedragen aan een buitenlander, Limpaeh genaamd, die reeds aan de zij-de der bol sjewisten gestreden moet hebben. De Beriijnsche correspondent van het „Hbl." meldt daaromtrent nader: Over de voorbereidingen der iinks-ra- dica'.e geheime organisaties vcor het op gewelddadige wijze verkrijgen van de po litieke macht in üuitschland publiceert de „Lokal Anzeiger" weder berichten, dip een bewijs leveren voor het voortdurende werken der links-radicalen om de regee ring ten val te brengen. Interessant is hierbij de deelneming van den republi- keinschen aanvoerders bond en van de 011- ai'hankelijken. De onafhankelijken nemen dus deel aan een organisatie van be kend bolsjewistische richting. Het blad wijst er o.a. op, dat de militaire arbeiders- compagnieën, ter verberging van bun ei genlijke doeleinden, als arbeiders-sport clubs optreden en als zoodanig eiken avond militaire oefeningen houden; in het bijzonder oefeningen in het werpc-n met handgranaten. De po-ging der politie óm deze oefeningen te verbieden werd yan hoogerliand belet, daar zoolang deze clubs geen oefeningen hielden met wapens jn de hand er geen aanleiding was om in te grijpen.' Deze links-radicale militaire centrale heeft echter na li,et bekend wor den -der oefeningen deze vooricopig ge staakt. De voorbereidingen worden ech ter in anderen vorm op breeden grond slag voortgezet. Het blad meldt vertier, dat zooals reeds bekend is, de oprichting van een verbond tusschen de radicalen en den republikein- schen aanvoerdersbond, een feit gewor den is. Voor de algemeene staking in Duitschland zullen de richtsnoeren van het Bamberger comité uitgewerktwor den. Verleden Zondag heeft de strijdorga nisatie te Berlijn een vergadering gehou den. Deze hcudt zich in het bijzonder bezig met een intensief aanwerven .voor de Rijks weer. Naar bet blad mededeelt, strekt de beweging zich niet alleen uit over Berlijn, maar ook over Hamburg. Daar wil men zich, indien de strijd uit breekt, van de groote hoeveelheden le vensmiddelen in ee haven meester maken. Opmerkelijk is, dat ook weer de „Frei- Auzeio-nr »tegenstellilIS met den „Lokal f°\Gr rea««onaire drijverijen weet te berichten. Het blad wfl weten dat de reactionairen nu hun werkzaam heid vau Pommeren na,ar de mark Bran denburg verplaatst hebben, waar de leden der vrijcorpsen openlijk ondergebracht en l.Vrij naar het Engelsch van A. Swan! Geautoriseerde vertaling 25.) Hij raadpleegde zijn horloge het was tien minuten vóór vieren. Hij herinnerde zich dat een der mailtreinen uit Schotland om tien minuten voor half zeven te Durham stopte. Wanneer hij dezen trein haalde, kon üij vóór twaalven te Londen zijn. Maar hij was verplicht de groote wegen te vermijden, zoo vroeg in den morgen trekt een man die te voet gaat en een tasch oij zich heeft, allicht verdenking. Maar in de nabijheid van Branethorpe en Catley was tot hec kleinste paadje hem oekend en om half vijf had hij wat hij „de gevaarlijke zone" noemde achter zich en zag hij den rook die boven Durnam ning aan den horizon. Tegen half zes bereikte hij het bekoorlijke stadje en twintig minuten voor het vertrek van den trein stond hij in het station. Een half uur later zat hij in zijn derde-klasse-coupé en begon hij eens over zijn ontbijt te denken. In zijn uiterlijk was nu niets meer dat de aandacht trekken of verdenking wekken zou. Geoffrey was overigens altijd in staat geweest om een goeden indruk te maken. Zijn weinige bezittingen lagen in een' hotel in New-Castle hij schreef een telegram om ze opgezonden te krijgen naar een klein hotel in Soho, waal- hij wist dat het rustig en gezellig was. het verdere gedeelte van de reis ging zonder iets bijzonders voorbij en op den avond van den zelfden dag verzwolg hem de groote wereld stad. In zijn hotel gekomen schreef hij een expres-brief aan Annie Fletcher. Hij gaf haar geen adres op, maar verzocht hi.ar den volgenden dag met een door hem aangegeven trein Catley te verlaten. Hij zou haar te King's Cross opwachten. Het is hier de plaats om den lezer mee te deelen dat noch andere leden der familie TaussiR noch Clara wisten, dat Geoffrey met Annie Fletcher in stilte gehuwd was, en dat zij dus nog veel meer reden had dan men meende om in angst en spanning naar berich ten van hem uit te zien. Het arme meisje dat zich door de vleitaal van den lichtzinnigen jongen man had laten begoochelen maar nu reeds lang wist wat ze van hem te denken had, was wanhopig van angst dat hij zonder haar naar Canada zou vertrekken, ze had hem met al zijn gebreken nog zoo lief l in afdeeiingen ingedeed worden. Als or ganisator dezer reactionaire beweging neemt het blad kapitein von Pfeffer, te gen wien wel is waar een bevel tot in- ïie hte. is ieming is uitgevaar. i0d, maar die zich nog altijd in Arnswalde be vindt. Tot staving zijner beweringen pu bliceert het blad eoa bevel van kapitein von Pleiter, dat in het bijzonder betrek king heeft op de wijze van organisatie en van kleeding enz. der aangeworven reactionaire, soldaten. DE TOESTAND IN IERLAND. Drie waggonladmgen, bevattende voor raden voor de militairen aan bet Kings- bridge Station to Dublin, die reeds een week daar gestaan hadden, omdat de spoor wegarbeiders weigerden dat een militaire macht ze begeleiden zou bii bet vervoer, zijn overvallen en door het vuur vernietigd. Het officieel© militaire rapport over de gevechten te Cork in den nacht van Maan dag. zegt, dat ongewapende soldaten, die door de stad wandelden, mishandeld werd-en en béschoten. De patrouilles die de stad werden ingezonden, werden van af de daken der woonhuizen beschoten. Zii beantwoord den het vuur en gaven in 'het geheel 48 salvo's af." Eeir burger zag men neervallen. de conferentie te spa. Milkrand heeft in de Franscbe Kamer, waar meer dan 500 afgevaardigden bijeen waren en d'e tribunes stampvol een uiteen zetting gegeven van de besprekingen te Spa en de daar behaalde resuitaien. Na bestrijding der linkerzijde werd een motie van vertrouwen in de Regeering met 420 tegen 152 stemmen aangenomen. Het Duitsche kabinet heeft zich vereenigd met de~ besluiten-, welke de delegatie te Spa genomen heeft. FEANSCI1E BELANGEN IN HONGARIJE. Enkele dagen geleden heeft de Bomein- sclie „Epoca" verklaard, dat Frankrijk be-zig zou zijn m-et Hongarije een geheim verdrag te sluiten. Frankrijk zou zich daarbij ver binden, bii een eventueel conflict tusschen Hongarije en zijn buren een aanmerkelijke hoeveelheid wapens en munitie te leveren en Hongarije thans eer. CieJiet te openen voor riin cnmiadeliijke behoeften. Tevens zou een groep Frans-eho financiers de Hon gaars-cue spoorwegen aankoopen. Volgens liet Ro-meLnsche blad zou Frankrijk op deze wijze trachten het denkbeeld yan een Donauoonfederatie weer op hot t-apüt te brengen. Ten slotte meldde het blad nog. dat Zuid-Slavië een geheim verdrag zou sluiten met Ts jecho-Slowaiki.i-o om Hon garije in bedwang te houden in geval van een oorlog tusschen Italië en Zuid-Slavië. De Temps" spreekt thans deze bewegin gen van ae „Epcea" tegen. Frankriik onderhand©: t met Hongarije noch over een politiek verbond, noch over een geheim verdrag, verzekert het blad. Particuliere overeenkomsten zijn bespro ken of worden nog besproken tusschen Fran scbe en Hongaarsche bankiers enz., met toestemming van de llongaarsche regeeriug, o-m te komen tot deel-nommg van Frans-eh kapitaal in 'üo.n.g:a.arvs-cii© ondernemdngen, maar dez-e particuliere rc&eJinscen bevatten niets of leiden tot niets wat in strijd ls met het door de geaileerd'en fnet, Hongarije gesleten verdrag. De Franscbe regeering heeft trouwens er voor gezorgd. dat de ge allieerden o-p de hoogte werden gesteld van de voorwaarden, waaronder d© Franscbe belangen wellicht in Hongarije tot ontwik keling zouen kunnen komen. Italië van zijn kant heeft nauwe betiekkingen. aange knoopt met een bank te Boedapest, en Engedische kapitalisten, hebben een over hoor schend aandeel gekregen 'in een Hon gaarsche scheepvaartmaatschappij, Volgens de „Times'' is het antwoord der bolsjewisten op Lloyd Geo-rge's nota be treffende d-en Poolsohen wapenstilstand, thans in handien der regeering, In hoofdzaak verwerpt het de Britsch© voorstellen. De bolsjewisten weigeren t-e Londen ©en confe rentie bij t© wonen, «wndiat zij beweren, dat Engeland niet onpartijdig is. Zij komen ook op tegen het toelaten van gedelegeerden der Baltiseh-e staten, zeggende, dat zij daarmede reeds vred-e hebben gesloten. Wat Polen betreft, merken zij op, dat de voorgestelde wapenstilstand-lijn niet bilJij.k is tegenover Polen, en dat zij- bij directe onderhandelingen heiend zouden zijn aan Polen een veel gunstiger grenslijn aan te bieden. In het antwoord, weigeren le bolsje- visten beslist eeni<&® voorwaarden te aan vaarden met betrekking tot generaal Wran- gel's strijdmacht en die vluchtelingen in Zuid-Rusl-and en verlangen dat die zich on. voorwaardelijk zullen overgeven. De geheel© toon van het antwoord is sar castisch en blijkbaar bedoeld om d© Pooteche verontwaardiging over de Britjfchft voor stellen aan te wakkeren en tweedracht te zaaien tus-schen de geallieerden en Polen. De „Times" zegt verder, dat in welinge lichte kringen druk gediscussieerd wordt over d-e vr-aajf wat Lie yd George thans tegen dit antwoord zal doen. Kras-sin is nu op de terugreis naar Enge land in gezelschap van den bolsjevi.stisch.en commissaris Kamen-cf. president van den' Sovjet te Moskou. GEMENGDE BüSTENL. BERICHTEN. De begrafenis van Keizerin Eugenie. Het stoffelijk overschot van ex-keizerin Eugenie is thans in het mausoleum te Farn- borough, waar ook keizer Napoleon 111 en de keizerlijke prins rusten, bijgezet. De baar, die bedekt was met het doodskleed, dat ook bij de begrafenis va-n Eugenie's zoon dienst had gedaan, werd. door Benedictijner mon niken vergezeld, eerst naar de St. Michael's Abdij gebracht, waar een plechtige lijkdienst werd gehouden. De weg van het- station rot de Atody was afgezet door een compagnie "Sutherland hoog landers, en een contingent van de le cava- lerie-brigade. Iri den stoet bevonden zich prins Victor Napoleon en prinses Clementine, de Hertog van Alva, prins Murat en zijn bei de zoons, de hertog en hertogin van Tama- nès, en de Spaansche gezant in Engeland. De plechtigheid duurde zeer kort en was slechts voor enkele genoodigden toeganke lijk. t Bonar Law en Eric Geddes hebben in het Engelsche Lagerhuis, sprekende over de aanstaande tarieven-verhooging op de spoor wegen, geen besliste 'belofte-van uitstel gege ven. Het eenige wat zij toezegden was dat de nieuwe tarieven niet in werking zouden tre den vóór- 5 Augustus, maar zelfs is moge lijk en zelfs waarschijn.ijk, dat de verhooging zal uitgesteld worden tot September. Te Lostock Junction, 2H mijl van Bol ton, zijn twee personentreinen op elkander geloopen. Beide machines werden ernstig be schadigd. Zeventien passagiers raakten bekneld. Drie personen werden gedood en velen gewond. In totaal werden dertig peisonen ter behan deling opgenomen, terwijl vele anderen nog kleine wenden bekwamen, door glasscherven, enz. Op het eiland Guam, een der Marianen eilanden, gelegen in den Stillen Oceaan, oostelijk van de Filippijnen, woonden twee Amerikaansche matrozen, belast met de be diening van het draadlooze station op dit eiland 'gevestigd. De eenzaamheid begon hun ondragelijk te worden, weshalve zij zich met twee inland- sche vrouwen inscheepten, op een motor boot niet het deel te tiachten Australië te bereiken. Na ongeveer 600 mijlen te hebben afge legd, leden zij schipbreuk en belandden op een onbewoond eiland. Na een maand hadden ze geen voedsei meer en te elfder ure werden zij met de beide vrouwen in een toestand van volsla gen uitputting gevonden door de bemanning van een Japanscue stoomboot, welke boot toevallig het eiland aandeed. De vic-r menschen werden aan boord ge nomen en naar Yokohama overgebracht. Moderne Robinsons Crusoe! Vol gens de „Neue Freie Presse" had den Bela -Kun en Vartra zich aangesloten bij een transport van 200 Russische krijgs gevangenen, die op Oosknrijkscit grondge bied door een ^detachement militairen wer den bewaakt. Het is niet waar. dat Bela Kun geviucht oï ontvoerd werd. Wel waar is. dat mèh ie Oderberg hem niet in den tiein vond. Dit zou ook niet mogelijk ge weest zijn. Het transport, waarbij Kun zich had aangesloten, ging niet via Oder berg, doch via Gmünd! Volgens een telegram uit Breslau aan de „Voss. Ztg." gelukte het de veiligheids politie erschillende wapendepots in Op-per- Silezië te ontdekken. Op een groote hoeveel heid ammunitie, schietwapens, ontplofbare sloffen is beslag gelegd. De gemeenteraad van-Antwerpen heeft met 20 tegen zeven en drie onthoudingen een resolutie ten gunste van de vervlaamsching der Gentsche Hoogeschooi aangenomen. Tusschen politie en havenatbeiders te Goruna (Spanje) had een botsing plaats. Een agent is gedood, vele dokwerkers werden ge- wonch F,EN BISSCHOPSBEKER VOOR HET BISDOM HAARLEM. Naar wij vernemen, ligt het in het voorne men van Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, Mgr. A. j. Callter, een beker ter be schikking te-etellen van den Diocesaan Haar- lemschen Voetbalbond D. H. V. B. Het bestuur van D. H. V. B. is voornemens, hiervoor nog vóór het 'begin vande a.s. bondscompetitie een reeks wedstrijden te doen spelen, waai voor de inschrijving zeer binnen kort zal worden opengesteld. DOMME DINGEN zeggen we allemaal wel eens. Twee heeren zaten in een trein: één van beiden stak 't hoofd buiten de coupé; de an der wist: dat is gevaarlijk, straks komt er een tunnel. En hij riep; „kijk uit!" Was de ander dit blijven doen 't had hem z'n hoofd gekost. Als u onverwacht, in 'n vreemde stad bv., 'n vriend ontmoet, waarom vraagt u dan: ,,Jii hier?'' En waarom vragen we den apotheker iets. dat goed is voor -de koorts, als we bedoelen tegen de koorts? En als mevrouw thuis komt en 't heeft ge regend. dan, vraagt meneer:: „Ben je nat?" Zelf kwam ik eens in 'n restaurant zag 'n vriend vroeg hem: „Hè, wat doe jij hier?" „M'n haar laten knippen," had ie moeten antwoorden. Waar deze bekercompetitie alleen zal open staan voor bii 'den D. H. V. B. aangeslo:en vereenigingen. is het zaak, dat de katholieke clubs, die nog niet tot den D. H. V. B. zijn toegetreden, zich zoo spoedig mogelijk vooi het lidmaatschap opgeven. Het adres van den hond is: G. Kruijver, Bloemgracht 16, Zaandam. ONJUISTE VOORLICHTING. De Centrale Commissie uit de Fed. van werkgeversbonden in het kleedingbedrijf deelt ons mede: Het is begrijpelijk dat het publiek ont stemd is over de hooge prijzen, welks het moet betalen voor kleeding- en an dere noodige artikelen. Die prijzen zijn dan. ook wel erg hoog! Maar in plaats van dit te wijten aan hooge Iconen en groote bedrijfsonkosten, wordt de schuld gegeven aan de kleer makers en conl'ectioneurs, van wie be weerd wordt, dat zij woekerwinsten ne men. In de „Haagsche Post'" van 10 Juli 1920 werd een verhaal opgehangen van. iemand, dié een costuum te keeren aan bood aan een groote kleermakerij en aan wien daarvoor f 75 werd berekend. De klant deed het niet, vond het te duur. Hij ging naar een kleine kleerma kersbaas en deze bood aan hetzelfde pak te keeren voor f 15. Conclusie de groo te kleermakersbaas is een woekeraar. Nu zou men dergelijke verhalen kunner laten voor wat ze zijn, maar als men bedenkt dat de „Haagsche Post'" dui zenden lezers heeft, die op deze wijze verkeerd worden voorgelicht en daardoor verkeerd over hunne medemenschen i.a de kieermakerspatroons oordeelen, dan lijkt het ons toch niet verkeerd om de waarde van dit verhaal eens in het juiste licht te stellen. Wij zullen ons hiertoe bedienen van de officiëele Iconregeling, welke tusschen werkgevers en werknemersbonden iu het kleedingbedrijf contractueel is vastgesteld Iu die loonregeling wordt berekend vcor het maken van een colbert 30 uren, waar bij komt (vcor keerwerk) 5 uien meer voor het lostornen, steken uithalen, dicht stoppen van de knoopsgaten enz. Dat is dus 35 uur. Voor een vest staat 10 eu ebn Tiantalon 10 drie vierde uur, beide verhoogd met drie vierde uur voor bo vengenoemde werkzaamheden is 22 en een vierde uur. Dat maakt dus te zarneu 35 en 22 en een vierde uur is 57 en een vierde uur. Het uurloon in den Haag is f 0.81, dat geeft dus aan uit te betalen loon 57 en een vierde maal f 0.81 is f 46.37. Hierbij komen nog allerlei kosten als: garen, zijde, werkplaatsonkosten, verüitiiug van persijzers, huur, invaiiditeits-- en zi-kte- verzekering, toezicht, vergoeding voor vrije dagen enz. enz. wat na nauwkeu rige berekening 27 pet. van het loon bedraagt is f 12.52. Voor bedrijfsonkosten moet tie onderne mer, 15 pet. op den omzet berekenen want hij heeft een coupeur, administratie- personeel, risico, reclame enz. dit be draagt f 11.25. Wij komen alzoo tot een netto kost- pprijs van-f 46,37, f 12,52 en f 11,25, is totaal f 70.14. Er blijft dus een netto winst over voor den patroon van f 4.86, dat fs nog geep 6y« pet. Deze cijfers kunnen door ieder gecon troleerd worden. Zij spreken zóó voor zichzelf dat ieder weldenkend lezer wel zal kunnen beoordeelen welke waarde ge hecht moet worden aan verhalen a^ iiefc genoemde in de „Haagsche Post." Dat het toch eindelijk eens uit zij met dat ondoordacht spreken van woeker winsten. Men bekladt daarmede zyn medemen- ti. - li en en - benadeelt daaimee niet alleen Geoffrey ging uit om voor zijn zaken te zorgen en zijn overtocht voor te bereiden. Het verblijf aan de universiteit had hém volkomen op de hoogte gebracht met de methode en de mbld-- en om 0p kostbaar heden geld voorgeschoten te krijgen, of om ze voor de halve waarde uf contant geld om te zetten. Dien midcag te vier uur had hij alle kostbaarheden van de goede Clara weten te verzilveren.Hij telde zijn geld na e'n bevond dat hij zeven en dertig pond üezat, een bedrag dat nauwelijks voldoende was voor twee passage-biljetten naar Lanada, zoodat hij daarginds weer absoluut zonder middelen zou zijn.' Toen hij zich op straat bevond, was er een lijne motregen begmnen te vallen, maar dat verheugde hem Bie.® ^an dat het hem ergerde, omdat hij in dit wee veel minder gevaar liep kennissen te ontmoeten of her kend te worden. Hij bad nog een langen dag vóór zich voordat Annie zou aankomen en er was dan geen reden voor eenige haast. Misschien zou ntusschen de fortuin hem beguns.igen en hem de een o andere kans aanbieden om in zijn weinig benijdenswaar- digen toestand verandering te brengen. Het hotel waar hij zijn intrek had genomen was een van den tweeden rang, maar toch netjes en confor abel genoeg voor menschen die hun eischen niet al te hoog s.ellen. De prijzen waren er matig tn daardoor kwamen er veel menschen, die op een beschaafde en fatsoenlijke omgeving gesteld waren, doch niet veéi konden betalen. Geoffrey was er vroeger verscheidene malen geweest, maar nu in den laatsten tijd niet meer, en de kell- ner herkende hem niet. Hij trad de ietwat sombere eetzaal binnen, ging in een hoekjo zitten en bestelde een maaltijd. ZEVENDE HOOFDSTUK MAKKERS IN HET ONGELUK Met een uitdrukking van diepe m'stroos- tiglieid op het gelaat liep Aaron Fletcher op het pad dat van Cajley-station naar het dorp voerde. Over een uur moest hij op een heide, die ongeveer een kwartier gaans ver wijderd was van de Leiy-mijn, waarin hij als knaap en als man samen ongeveer dertig jaren gewerkt had, een massa-vergader ng van de mijnwerkers bijwonen. Voor sommige menschen is het verlaten van een plaats en een taak, waar men een menschen even lang aan gewoon geworden is, een vreeselijk ding. Aaron voelde zich met iederen vezel van zijn lichaam aan Catley verbonden. Bovendien hij had er zijn huis en zijn twee zoons, die ook spoedig mijnwerkers zuuden word-11. Intusschen ging hij. niet ver weg. Er was overvloed van werk in het graafschap, en hij had juist een overéénkomst geteekend voor belangrijk hooger loon in een mijn, die ongeveer elf mijlen van het terrein zijner vroegere werkzaamheid ver wijderd was. De nieuwe miju waarheen hij ging lag in het Noorden van Durham, meer naar den kant van New-Castie en in het centrum der geheele mijn-industrie. Zijn nieuwe patroon had zich in het geheel niet nieuwsgierig be toond naar de redenen waarom Aaron Fletcher te Branethorpe onts.agen was, en d!t ofschoon hij met den ouden heer Faussit bijzonder bevriend was, maar Aaron had met een soort ruwe openhar.ïg- heid er op gestaan alles mede te deelen. „Ik bén geen stokebrand, meneer, had hij gezegd. „Ik haat ahe takingen en al het aan mij lag zou er nooit meei een palang uitbreken. Ze zijn onnoodtg en m sdadig. Als iemands loon hem te laag is, laat hij dan ergens anders heengaan. Ik voor mij had het daarginds heel best naar mijn zin,en alleen die - ellendige famiFe-omstandigheden .zijn oor- zaak van mijn heengaan." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5