EERSTE BLAD Brandstoffendistsi butie. BINNENLAND Indrukken van den dag DHMSÖÜËi 27 igtêïl 43ste JAARGANG No 15228 PER KWARTAAL *3.25 PER WEEKf U.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, BUREAUX) SASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN t748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen ZOMERRANTSOEN. Vanaf 1 Augustus tot en met 30 Sep tember a-s. kunnen houders van een zo- merrauteo enk au rt betrekken op bons 5 «n 6: (7624 ELK EEN HJL. COKES. Nd 31 Juli a.s. zijn de bons 3 en 4 van (üo kaart niet moer geldig. DIRECTEUR BRANDSTOFFEN- BUREAU. LXXI. DE NOODZAKELIJKE VEILIGHEIDS KLEPPEN. Reeds versehiliendie malen hebben wij geweaen op den moeilijken overgangstoe stand naar den wettel ijken acht-urigen arbeidsdag. Terwijl all er wege e(an roep gaat om meer productie voor do verarm de samenleving, is onze sociale wetge ving zóó vergevorderd, dat de werktijden officieel tet 45 uur per week worden in gekrompen. Maar de artikelen 24 t.nu 27 der Ar beidswet, waarbij de mogelijkheid wordt geschapen tot dispensatie voor langoren arbeid, hebben wij in dat verband steeds beschouwd als de hoeksteenen van. de wet en van d© wijze, waarop deze bepa lingen zulten worden uitgevoerd, zal ei. vwr een niet gering deel het welslagen der arbeidswet afhangen. Hieraan werden wij weer herinnerd, dioor een zeer uitvoerig adres, hetwelk d-e E.-X. Veraeniging van werkgevers in de Metaalindustrie dezer dagen gezonden heelt aan den Heogen Raad van Arbeid en waarvan wij een kort uittreksel ga- vtan. Dit zeer sterk gedocumenteerde adres komt op wel teekenende wijze de moei lijkheden vau den bpvenbedoeldlen over gangstoestand voor een bepaald bedrijf schetsen. Ziehier enkele argumenten uit de toelichting: De Nederiandsche metaalnijverheid be leeft schijnbaar een bloei-period'e. Schijn baar, omdat slecihts de crisis-omstandig heden tot dozen bloei aanleiding geven. Indien het buitenblind weer kan produ ceer en, lijdt het geen twijfel, of d'e Ne deriandsche markt wordt overstroomd met buitenlaudsch (mm. Duliteche pro ducten). De valuta-verhoudingen werken dit in de hand, zooals meermalen door den Nijverheidsraad aan Z.Exc. den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del is uiteengezet. Het crediet van, 200 millioen gulden door ons land aan Duitschlamd verstrekt, zal medeheipen den Buitschen concurrent in het zadel te zotten. Het buitenland betaalt op dit oogenblik veel lager 1-oonen dan ons land mede door de gedeprecieerde valuta terwijl het algemeen bekend is, dat ook veel langer wordt gewerkt dan bij ons. Een en ander levert voor ons land groot gevaar op, mot het oog op de mogelijk beid van concurrentie. Reeds zijn tal van artikelen niet meer loon end in ons land te fabrioeeren. Wij noemen: alle constructiewerk, for nuizen, verwarmingstoestellen waterlei ding- en gasortikelen, draadnagels, lasoh doozen,, mallassen, ledikanten enz. enz. Vaaneer onze industrie nog bo-vtendien genoodzaakt wordt haar productie door cie verkorting van den arbeidstijd in te krampen, met daarmede gepaard gaande hoogere loonen, is het uitgesloten^ dat nun het buitenland' het hoofd k-umnen toedien Van zeer bijzonder belang is het voor onze industrie de Indische markt te be houden. Reeds vóór den oorlog kon Ja pan door zij:n gunstige geografische lig ging ten opzichte van Oost-IudiS, door zijn ze-er lange werktijden (die voors hands gehandhaafd zullen blijvfen) en door zijn zeer lage loonen, tegen iedere Nederland,scho* metaalindustrie concur roeren. Slechts met de grootste moeite was Iudië vo-or onze fabrieken, die kan- do-sgietwerk leveren (in het bijzonder rijstpannen, z.g.n. kwalies of wadjans en geëmailleerde kookpotten) te behouden. Au de internationale arbeidsconferentie te Vv as hing, ton Japan de handen zoo góed geheel vrij heeft getallen t.o.v. den verkorten arbeidstijd, zou het eenvoudig voor onze industrie-moordend wenken, wanneet zij godwongien zou worden, de productie in te krimpen en duur dor te maken ten bate van Japan. Voor eten zeer groot gedeelte is de Neder landse!)© Industrie aangewezen op die eigen metaalnijverheid, wanneer aan stonds door invoering van de arbeidswet 1919 de fabrieken, installaties en machi nerieën moeten worden vernieuwd ,en uit gebreid. Wij voorspellen een debacle voor het Nederiandsche bedrijfsleven, wanneer men de metaalnijverheid de kans bten'eemt niet alleen in ruime mate te voorzien ia de eigen behoefte aan metaal-producten, doch ook deel te nemen aan dien uitvoer. Ziedaar, door terzake kondigen helder uiteengezet, wat een verplichte verkorting van den werktijd in een bepaald bedrijf van 52 op 45 uur per week beduidt. Van de baelissingien, welke dus de Mi nister, voorgelicht door den Hoogen Raad van Arbeid, neemt ten opzichte van dispensaties, op grond van de artt. 24 t.rn. 27 aangevraagd, zal voor het be drijfsleven, ja. voor heel ons economisch leven zeer veel afhangen. En nn treft het, dat Minister Aalberae juist kort geleden zijn meening over ge noemde artikelen nog eens in het Katho liek Sociaal Weekblad heeft uiteengezet. Naar aanleiding van een schamper be richt in „Het Volk", dat de textielindu strie wel 56 in plaats vair 45 uur zou mo g/en werken, informeerde de redactie van 't K.S.W. bij onzen Minister van Arbeid naar de juistheid daarvan. De Minister ontkende pertinent en greep tevens de gelegenheid aan om nog eens op de be- beekemis van de artikelen, welke den overgangstoestand regelen, -te wijzen. Het slot van deze uiteenzetting mog|en wij hier aanhalen, omdat het zoo goed past in dit verband. De Minister herinnert, aan wat hij op 31 October in de Eerste Kamer zeide: „Ik heb indertijd (op 10 December 1918) bij monde van den Minister-Pre sident beloofd, dat ik zou komen met een wet op dien aehturendag en den vrijen Zaterdagmiddag; het zou een krachtige wet zijn, maar ik zou zorgen, dat zij voor de praktijk de noodige soe pelheid zou hebben. Aan dezen eisch voldoet het wetsontwerp. Ik wil echter g'fjen verwachtingen wekken, welke ik niet zou kunnen nakomen. En daarom zeg ik met allen nadlruk: de bedeeling is de wet streng toe te passen en alleten daar, waar het^noodig is, ben ik bereid gebruik te inakfen van de veiligheids kleppen. want alleien voor de gevallen van noodzakelijkheid zijn die bepalin gen in de wet geschreven." M OUDEGEEST EN BRAUTI6AM FIMMEN Te Washington was de negeeringsafge- vaardigde voor de werknemers Oude- geest.. Te Genua was het Rrautigam. Voor die arbeiderswetgeving in. ver band met hot vredesverdrag te Versail les is het Edo Fimmen. De „Volkskrant" schrijft hieromti-ent: „Wij kunnen heel goed zien, dat een so ciaal- dieanooraat een vertegenwoordigen de functie wordt opgedragen. Maar het behoeft niet toujours penis, niet altijd een sociaal-democraat te zijn. Tegen de aanwijzing van Dh. Fimmen bestond ia de gegeven omstandigheden een zeer ernstig bezwaar. Dh. Fimmen is, in twee woorden ge zegd, de man van ei en boycot van Hon garije. Men heeft ia het buitenland ai Neder land met Fimmen vereenzelvigd en ons land in de schoenen geschoven, dat het den boycot van Hongarije heeft bewerkt Kapitein Bijleyeld, die een lavtensmid- delentrein geleidde en onze vertegen woordiger te Boedapest hebben die fabel te niet gedaan. Maar nn zal het in het buitenland een zeer zonderlingenjndruk maken dat Edio Fimmen in die mate het vertrouwen on zer regeering bezit dat zij geen beteren wist aaa te wijzen om de werknemers te vertegenwoordigen. In hot buitenland zal men een ver keerde conclusie uit het feit trekken, en voor de werknemer», die in het N. V. V. en het L V. V. hun ideaal niet zien, is het ontmoedigend, dat de groot» drijf kracht daarvan, na Oudegeest en Brautl- gam e(en vertegenwoordigende functie is opgedragen. Ook de volgende redemeering is oj ge overweging waard': Er bestaat in de gehecle wereld en ook in ons land een enorme behoefte aaa Machinerieën, gietwerk, constructiewerk, "uwieljen, automobielen, metaalwaren, schepen, kortom aan de producten dier metanlnojverheid Er valt een gr00 te achterstand in te halen, terwijl die ver korte arbeidstijd en de hoogere loonen 1 aanschaffen van nieuwere maahlne- a cu installaties noodig maken. En dan vervolgt de Minister: Ziediaax de werkelijke „toezeggingen^, die ik heb gedaan. Zij zijn klaar en duidelijk enpu bliek. De artikelen 26 en 27 staan niet voor niets in de wet. Zij zullen gebruikt wor den als veiligheidskleppen. Maar zij zul len uitsluitend en alleen gebruikt wor den waar en zoolang het maken van een uitzondering noodzakelijk zal zijn geble ken. Blijkt die noodzakelijkheid, dan zal het geroep: „reactie!" mij niet weerhouden om te doen wat mijn plicht is. Blijkt die noodzakelijkheid niet, dan zullen alle „Open Brieven" van werkge verszijde niet in staat zijn, mij te intimi- deerjen, noch mij te verlokken, niet strikt noodzakelijke uitzonderingen toe te staan En ik wil er dit wel aan toevoegen: wan neer die noodzakelijkheid alleen ont staan is» doordat men, hoewel wetende, dat de wet spoedig zou wordjen inge voerd, verzuimd heeft, tijdig de noodige maatregelen te treffen, de artt. 26 en 27 niet In de Arbeidswet zijn opgenomen, om in dat geval te voorzien. Bij die be handeling van die wet heb ik met na druk daartegen gewaarschuwd." Dit is duidelijke taak Aam de leiders van one bedrijfsleven dus, zoo noodig, ■aan te toonen dak en in 'hoeverre, de verkorting van den arbeidstijd voor be paalde bedrijven een nationale ramp zou beteektenen. De gezond denkende arbeiders zullen rij daarbij aan hun zijde hebben. Ver schillende malen hebben wij reeds ver nomen, dat werklieden in bedrijven, waar de 8-urendag reeds bij collectief contract )s geregeld, zelf verzochten langer te mogen werken, „zonder uitbetaling van overgeld. Verder denkenden zullen zelfs begrij pen, dat, wanneer door inkrimping van den arbeidstijd de producten echaarscher, dus duurder worden, zij zelf op de eer ste plaats het gelag moeten betalen; en erger nog wordt het, wanneer het bedrijf het niet tegen buitenJandsche ooncurrten- tie zou kunnen volhouden. Maar wij weten het nu, de Minister zal zich niet laten terughoudende veilig heidskleppen open te zetten, ook al schreeuwt de roode garde nog zoo hard vajl „reactie", wanneer het n o o d z a - k e 1 ij k blijkt. Dat is bet juiste standpunt, hetwelk zoowel werkgevers als werknemers in hun eigen belang en in dat dier gemeen schap, naar wij hopen, onbekrompen zul len wetlen te waardeeren. Zoo is het; men ban om den schijn van partijdigheid te vermijden wel eens in andere uiterste vallen; dan wordt ruen partijdig tegenover eigen partijgemootenl UIT DEN NIEUWEN TOEKOMSTSTAATI Gisteren deelden wij in onze buitenland- sche rubriek, nog wel op gezag van een te Petrograd verschijnend blad mede, dat in de gesocialiseerde Russische fabrieken zich enkel in de maand Juni 217 stakin gen hebben voorgedaan. Twintig van deze stakingen gingen gepaard met geweld plegingen. Door de bedreiging, de arbei ders in concentratiekampen dwangarbeid te d een verrichten, .weird iieraan een ein de gemaakt. Met politieke lezingen zal men nu trach ten de arbeiders tot betere gedachten tie brengen. In verband hiermee willen wij ook nog wijzen op een artikel van niemand minder dan van Maxim Gorki, den ouden strij der tegen het Qzaren-regiem, een artikel, dat dezer dagen in een groot deel van de Russische pers circuleerde en waar in de befaamde schrijver het jbolsje wisme beschuldigt van vernietiging van den werklust in Rusland. Nooit heeft het Russische volk zoo de lijn getrokken als thans. Het is werken als een schande gaan beschouwen, schrijft Gorki. iWjj weten nu langzamerhand, hoe het er in het bolsjewistisch aards-paradijs zal uitzien, waarvan Wijnkoop dagelijks in de Tribune de nadering voorspelt. Binnenlandsch Nieuws. de düitsche kolen. De correspondent van het „Hbl," meldt d.d, 25 dezer uit Essen: In zooal niet diplomatieke dan toch zakelijk goed ingelichte kringen is men van meening, dat de gevaren, welke de Buitsch-Nederlandsclie overeenkomst vol gens de uitlatingen van minister Simons schenen te dreigen, tot onbeteekenende moeilijkheden zijn teruggebracht. De hoop neemt toe, dat dank zij den steun der mijnwerkers naast de verplichtingen te genover de Entente ook die tegenover Nederland nagekomen kunnen worden. Het vertoog, dat van zeer gezaghebben de zijde aan de Nederiandsche regeering werd gezonden en dat zonder voorbehoud van beteekenis het Nederiandsche stand punt ten aanzien der v er plicht iugen yan Duitschland aanvaardt, bewijst, dat de Duibschers voornemens zijn de overeen komst loyaal uit te voeren, zooals zij er ook naar streven, de overeenkomst van Spa Loyaal uit te voeren. Een zeer gezaghebbend kolendeskun- dige, die krachtig een lans yoor Neder land gebroken heeft, verklaarde mij he den, dat de Duitsche regeering alles zal doen om de kolenlevering overeenkomstig het contract te doen geschieden. Het is mogelijk, dat de uitvoer niet zonder stoor nis zal geschieden. Het gerucht ech|ter, als zou er in Augustus ten gevolge der verplichting tegenover de Entente niets aan Nederland kunnen geleverd worden, blijkt loos alarm te zijn. Op de heden te Bochum gehouden con ferentie der mijnwerkersgedelegeerden in zake de kolenlevering yan Spa js boven dien duidelijk gebleken, dat do mijnwer kers de uitvoering der Nederiandsche overeenkomst dringend wenschen met het oog op de levensmiddelenvoorziening. (Men zie hiervoor de rubriek Buiten land.) NOG NIET GENOEG VAN DE KLEINE PARTIJTJESI De kleine partijen, tot zelfs de Eco nomische Bond van mr. Treub, hebben haar overbodigheid in de Kamer dubbel en dwars bewezen, zou men zoo meenen. Toch schijnen er nog menscben, die daar anders over denken. Naar het bureau V. D. verneemt, heb ben de gepensionneerde en gegageerde Indische militairen het plan opgevat, om bij de verkiezingen in 1922 met een eigen candidaat uit te komen. Men heeft daar voor het oog laten vallen op den heer S. J. Aay, gepensionneerd onder-luitenant O.-I. leger, thans O.-I. ambtenaar roet ver lof hier -te Lande. Deze candidaatstelling staat hoofdzake lijk in verband met het feit, dat de In- Indische gepensionneerden teleurgesteld zijn over de wijze waarop door de Tweede Kamer de veihoogingen van de voor 1 Januari 1920 toegekende pensioenen werd behandeld. Voorts za-1 gestreefd worden naar verkrijging van weduwe- en weezen- pensioenen, alsmede verzekering der pen sioenen van hen, die voor 1917 zijn ge- pensioiimeerd. INVOER VAN AARDAPPELEN IN DUITSCHLAND. De termijn voor den invoer yan vroege aardappelen in Duitschland is, naai' het Centr. Bureau der Veilingen mededeelt, tot 31 Juli verlengd. De tot nu toe vereischte „Ausnahme scheme"' zijn thans niet meer noodzake lijk, zoodat ook de laatste belemmering voor den vrijen invoer opgeheven is Do N. U. M. heeft de garantiestelling inmiddels van f 200 tolt f 50 verminderd, terwijl vrijwel aan iederea exporteur zoo veel consenten verstrekt worden, als hij heeft aangevraagd.^ pfnsioenveehoogjng SPOOR WEGPERSONEEL. Naai' aanleiding van het feit, dat ue uitbetaling- van de pensioensverhooging voor Rijkspersoneel reeds aanving, heeit het Bestuur van den Bond van Gepen sionneerden bij de Nederiandsche Spoor wegen bij Regeering en Directie aange drongen op maatregelen tot spoedige uit betaling van de 40 pGt. yerhooging op de pensioenen van het gepensionneerd spoor wegpersoneei, waarvoor, naai' de Minister van Waterstaat heeft medegedeeld, de medewerking van de Staten-Generaai ver- eischt wordt, terwijl spoedige behandeling dezer zaak dooi' den Minister is toegezegd. De Volkstelling 1920. RIJKSBIJDRAGE AAN DEN AJS.WH. Hot antwoord vaar den Minister van Waterstaat op de vragen van den heer Mondeis, in zake een hen vorigen jare ge daan verzoek van het dngelijksch bie- stuur van den A. N, W. B„ Toeristen bond voor Nederland, om een Rijks-bij drage, luidt: De afdoening van het adres van dien A. N. W. B. heeft In verband met het inwinnen van adviezen eenige vertra ging ondervonden. Thans heeft hij aan den Bond te kien nen gegeven, dat hij bereid is te bevor deren, dat door zijn Departement een jaarlijksch subsidie in de kostten van de bemoeiingen van adressant met wegwij zers en waarschuwingsborden langs de openbare wegen wordt verleend ten be drage van 1/3 dier kosten mits door an dere belanghebbenden en belangstellen- dien, bulten adressant eveneens 1/3 der bedoelde kosten wordt gewaarborgd. KEURINGSDIENSTEN. Bij K. B. is bepaald, dat een keurings dienst moet gevestigd zijn in de gemeen ten 's-Hertogenbosch, Eindhoven, Breda, Arnhem, Nijmegen, Zutphen. 's-Graven- hoge, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Am sterdam, Haarlem, Alkmaar, Goes, Utrecht, Zwolle, Enschedé, en Maant richt. DE OUDE LEGENDE. Naar aanleiding van een desbetref flen- de vraag van den heer van Eavesteajn, heeft die Minister van Biamenlandsche Zaken medegedeeld, dat bij het vertrek van den voormali gen Duitschjen keizer uit hot Duitsche hoofdkwartier geen Nederlandsch opper- of hoofdofficier aanwezig is geweest. NED. R. IC BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. Vrijdag on Zaterdag vergaderde te Am- sterdam de Centrale Raad van den Ned. R.-K .Bond voor Groote Garinmen. De lei ding der vergadering was in handen van den heer Dr. P. E. G. v. d, Heijden, uit 's-Bosch, waam. voorzitter, daar cta. Vriens als zoodanig had bedankt. In de vergadering van Vrijdagavond' werden die jaarverslagen van secretaris en penningmeester uitgebracht terwijl tevens algemeene beschouwingen gehou den. werden over heit bestuursbeleid. Een aanvang werd gemaakt met de be groeting» waarmede men Vrijdagavond niet gereed kwam, zoo<lat Zaterdagmor gen d'e besprekingen werdlen voortgezet. Als gevolg van deze bespreking werd besloten, de begroeting 1921 te latien rus ten, in Januari 1921 een buitengewone Centr. Raadsvergadering te houden en daar de begrooting aan de orde te stel<- len. Een commissie werd benoemd, be staande uit de heeren v. Meegeren, te Nijmegien, E. van Wegen, te Utrecht en v. d. Broek, to Venlo, dde tot opdracht kreeg, op de volgende Centrale Raad» bergadering met afgeronde voorstellen te komen omtrent de exploitatie van „De Familiebode". De begrooljag voor 1920 werd tor slotte goedgekeurd, eveneens de rekening en ve rantwoc rding van den penning meester. Op de begrooting komt om. eei post voer van 500 per jaar v-oor de von ming van een centraal secretariaat. Als voorzitter werd bij acclamatie ge kozen dr. PJD.G.v.d. Heijden, uit 's-Bosch. De verkiezing had tot uitslag, dat wer den gekozen de heeren Lobacb, aftr„ Dei Boseh,; v. Alfen, Den Bosch; Nieuwemhuii. Amsterdam; v. Meegeren, Nijmegjen; Ja cobs, Venlo; Kraij, aftr., Breda; en Kc-ijs per, Alkmaar. De heer M. H. Jansen te Nijmegen werd benoemd tot eerelid. Gedunendi 1920 zal de beer G. Bulten nog optreden als redacteur-administrateur van „De Faimiliebode". In de middag-vergadering trad als spi op de heer von Frijtag Drabbe, die een korte rede hield over de propaganda. Eenige voorstellen werden afgehandeld of ingetrokken en na rondvraag werd ds vergadering gesloten. Te half zes werd gedineerd en te 8 um begonnen de feestelijkheden, aangeboden door de afd. Amsterdam, die Zondag wer den voortgezet. TWEEDE CONGRES VOOR DE WEER KRACHT VAN HET NEDERLAND- SCHE VOLK. Het door de Ned. Ver. „Ons Leger", de Kon. Ver. „Onze Vloot" en de Ver, „Volksweerbaarheid", georganiseerde 2de Congres voor de weerkracht van het Ne derlandsehe Volk, zal op Vrijdag 24 en Zaterdag 25 September- as. gehouden worden in Diligentia te 's-Gravenhage. Voorzitter van het Conga-es is Prof. Dr. G. Kalff, terwijl de navolgende sprekers de bfj bun namen vermelde onderwerpen zullen behandelien. Mej. Dit. Ch. A. van Maanen, ,,De ioe- ping der Nederiandsche Vrouw ten op zichte van het Weer baarheids vraagstuk." Prof. L. A. van Royen, Hoogleeraar Technische Hoogeschool; „De beteekenis onzer economische weerkracht voor do| nationale weerbaarheid en de economi sche voorbereiding der Natie ten behoeve van de landsverdediging". Dr. J. O. Koningsberger, oud-voorzitter van den Volksraad in Ned.-Indië, oud-di- reoteur van 's lands Plantentuin'te Bui- tenzorg: „Het weerbaarheidsvraagstuk over Ne.d.-Indië uit een iatemationaal- politiek, nationaal en economisch punt." Mr. L. J. Plemp van Dniveland, oud- iioofdredactöur van de „Nieuwe Courant*' „De roeping der Nederiandsche Pers ten opzichte van hef Weerbaarheidsvraag stuk". C. K. Eliont, redacteur van het .Han delsblad": „Kracht en Recht". J. van de Wall: „Een nationaal blok." HUREN VAN ARBEIDERSWONIN GEN. De Bond van Ar be iders woniagbo u wr veroenigingen in Nederland heeft aan het bestuur van den Nationalen Woning raad Patrimonium en den R.-K, Volks bond afd. Volkshuisvesting een schrijven gericht, waann medegedeeld wordt, dat in de vergadering van het bestuur vaa dien Bond van Arbeiderswoning bou wver- eendgingen j.l. Zaterdag gehou-den» het optreden van de regeering inzake de op- drijverij der huren van arbeiderswonin gen, gebouwd met Rijksvoorsohotten een ernstig point van bespreking uitmaakte. Het bestuur meende, dat ten deze door de diverse Woningbouwcentralen zoo eenigszdns mogelijk, eensgezind front moet worden gemaakt, teneinde een ster ke opdrijving der huren en eten drukken van het arbeiderswon ia g type tè voorko men en achtte het daarom gewenscht te dien einde oen bespreking van de bestu ren der diverse bonden te bevorderen. Dientengevolge heeft genoemde Bond de besturen der aangeschreven vereent- gangen uitgenoodigid tot een bespreking op Zaterdag 14 Augustus a» te Amster dam. UITVOERVERBOD RUNDVLEESCH. De Minister van Landbouw enz., heeft met ingang van 1 Augustus 1920 inge trokken rijn beschikking van 16 April 1920 houdende verleening van dispensatie van het uitvoerverbod van rundvleeech, ■voor zoover betreft yleesch en siocht- afvallen van nuchtere kolveren van het mannelijk geslacht, en brengt ter alge meene kennis dat met ingang von boven»' genoemden datum de uitvoer van yleesch en sLachtafvollen van nuchtere kalveren niet meer zal zjja toegestaan. uitvoer sohapenorganen. Tot nadere aankondiging is dispensatie verleend van het verbod van uitvoer, van de volgende schapen-organen: schild klieren, eierstokken en testikels, vallende; onder het verbod yan schapenvleesch,. STAATSCOMMISSIE BOUWBEDRIJF. De Minister, van Arbeid heeft ingesteld DE ABONNEMENTSPBUSBEöHAAflï I/OOR HAARLEM EN AÖEHTSCflAPPEN t Naar de ..Tel." verneemt heeft de Com missaris der Koningin ia de provincie Noord-Holland aan de burgemeesters in die provincie bekend gemaakt, dat de minister van Binnenlandisoho zaken, afgezien heeft van bet voornemen, om d© volkstelling, we gens te hoo-ge kosten dit jaar niet te hou den." oog-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1