SCHULD EN BOETE BUITENLAND FEUILLETON. Gemengd Nieuws ONS VROQLIJK HOEKJE. WOENSDAG 28 JULI 1920 AMERIKA EN EUROPA. Ter gelegenheid van de ..Pilgrim la- Uiers' leesten, die thans te Southampton gevierd worden, heeft Lord Birkenhead, ae Lord Chancellor, een reüe gehouden, waar in hij o.m. zeide. dat Europa thans m den toestand verkeert van iemand, die een ern stige operatie heeft ondergaan. Men be- grupt thans niet genoeg de zwakte, die daarop gevolgd is en niemand bevroedt ge heel en al de gevaren, die geheel Europa heden ten dage bedreigen. Hij was vast overtuigd, dat het geluk der menschheid niet verkregen kan worden, indien niet de groote volken der wereld het maximum van al huu kracht en hulp bronnen ter beschikking stellen om te heipen en hij ze-de ronduit, dat daariuj uoixng was dat alle intellectueeie en mo- reeie kracnt oer Veree'mgde ötaten dienst gesteld zouden worden ten bate van /ooruitgang en Perste! van ons werelddeel tin la.er vervolgde nij..Met gaat over le vraag of bescuaving en de traditioneele instellingen kalm zulten kunnen blijven •oonoeetaan, of nat zu zuilen vernietigd volden door de machten, die overal ver- ieemneid en onrust zaaien. Hu er is geen uane ter wereld, op wie zoo groote ver- miwoorueiiikueiu rust als op de \ereenig ae blaten, en welke partii ook in de naaste toekomst oat land zal regeeren, gehoopt mag worden dat zii hun aandeel in de groo.e verantwoordelijkheid, die op hen rusi, zuiten beseiien. ik hecht, zooals wii allen doen, het grootst mogelijke beiang voor de toekom Btige wereldgeschiedenis en de ontwikke ling ondei'bescha'ving aan hetgeen door den Volkenbond zal worden verricht. Mijl meening over de toekomst van dien Bond is. dat zijn maent en invloed zuilen afban- van het aandeel, dat het Amerikaan- volk daarin ral nemen. Amerika Bond. het is zhn kind. ueneei Europa is bereid zijn macht en werkkracht te stuwen in die richting, die ue Amenkaansche natie wenscnt aan te geven en het iigt niet in ©nze macht aar men r.ond grootex beiang te geven, dan het Amenkaansche volk er in wenscht te leggen, indien ten gevolge van zijn hui dige politieke moeilijkheden. be snssing van het Amerikaansche volk is. het belang van den bond te ver minderen en zijn taak te verkleinen, dan zuilen wu ons daarbij hebben neder te leg gen. doch ik ben zeker te spreken voor alien, die aan deze quaestie hun aandacht heotien gewijd, wanneer ik zeg. dat wij van Amerikaans-ene welsprekendheid en Ameri- kaauscli idealisme gekregen hebben een op vatting, waardoor wjj uit den hloedigen eu verwoestenden strijd, althans eenig hei zuilen kunnen putten, dat voor eeu deel het lijden der gedesorganiseerde beschaaf de wereid - zat'kunnen verlichten, in alle bescheidenheid richt ik tot de Amerikanen hier aanwezig de vraag, wat de maximum steun is, dien zii kunnen ge ven. opdat de Voikenbond voor ons een rédding zij in de jaren, in de tientallen van jaren, voor de geslachten der toekomst, op dat een vreeselijke oplossing van geschil len door de wapenen, niet meer noodig zal wezen". EUPEN EN MALMEDY. De Duitsche xiiksregeexing heeft aan de vredesconferentie opnieuw uitvoerig materiaal doen toekomen omtrent de volks, stemming in Eupen en Malmedy, die door de Belgen gehouden is op een wijze, die in strijd is met het vredesverdrag. Ten ge volge van het optreden der Belgische autori teiten was het velen inwoners, miettegen- }taand©> alle pogingen, niet gelukt op de lijst der pro test eerenden te komen. Daar zij om deze of andere redenen bevreesd was voor de maatregelen der Belgen, heeft de bevolking iD vele gevallen het niet ge waagd zich volgens haar overtuiging uit te spreken. Bovendien was van heu. die voor hun Duiteehgezindihieid uitkwamen, (reeds te veren de levensmiddelenkaart ingetrok- dcr" n5ï^mle<ie wordt de herhaalde klacht -ing. d6h «Ju Behouden IS met het vredesverdrag en de bedoeling er geallieerden, opnieuw bevestigd Naar aanleiding van dit en het reeds vroeger overgelegde feitenmateriaal hernieuwt de ujtsclie regeering haar dringend verzoek, at maatregelen zullen worden genomen om de bewoners van Eupen en Malmëdy in staat te stellen -viij van hun zelfbeschikkings recht gebruik te maken, ziooals het vredes verdrag dit voorschrijft. DE BURGEROORLOG IN MEXICO. Naar bericht wordt, onderhandelt Villa vanuit Sabinas telegrafisch met Huerta id do stad Mexico over zijn (eigen) overgave. EEN GEWICHTIGE CONFERENTIE, Lloyd George en Millerand hebben elkaar gisteren te Boulogne ontmoet om te spre ken over een mogelijke conferentie tusscken de geallieerden eu de sovjet-regeering te Londen. De Fransche bladen hebben een hard hoofd in de onverwachte conferentie tus- sclien Millerand en Lloyd George en waar schuwen tegen overijling. Ze zien in dat Frankrijk zich niet afzijdig kan houden maar dringen erop aan. dat de Sowjet- regeering voorwaarden worden gesteld, on der andere erkenning van de Russische schuld, alsmede de veplichting om volgons democratische beginselen het volk te raad plegen. Dat de Russische opperbevelhebber de Poolsche parlementairen nas 30 Juli ver wacht en geen punt ter ontmoeting aan wijst. wekt wantrouwen. De Matin ziet daarin echter een bewijs van gematigdheid der bolsjewiki. De Sow- jets verlangen een conferentie te Londen, waar Polen en alle betrokken mogendheden zouden heengaan. De tegenwoordigheid van Marsal te Bou logne bewijst, dat naast de hoofdkwestie, dat ie het antwoord aan de Sowjets te geven, ook over de aanstaande conferentie tusschen de geallieerde en Duitsche deakun. digen zal worden gesproken, waar het vraag stuk der vergoeding ter tafel komt. GËH£ftöO£ BUITENL. BERICHTEN. Prettige vooruitzichten voor Turkije- Naar de Daily Mail uit Konstanlinopel verneemt zullen de geallieerden Turkije na het teekenen van den vrede twee maanden tijd laten om de orde in Klein-Azië te her stellen. Slagen de Turken er niet in, Moes- tafa Kemal binnen dien tijd tot rede te bren gen, dan zullen de Grieken die taak van hen overnemen en ais belooning Konstantinopel en andere territoriale vergoedingen krijgen, Het gedenkteeken te Verdun. Op de Esplanade de la Roche vóór de oude citadel heensebt groote bedrijvig heid. Men is druk bezig met den opbouw van het zeer artistieke voetstuk, dat bin den enkele dagen zal gereed zijn voor de ontvangst van Bodin's meesterwerk La Defense, dat door het Nederlandische Ver- dun-comité aan Frankrijk wordt aangebo den als een herinnering aan den strijd: dien de Fransehen voor Verdun hebben gevoerd. De inauguratie van het mornu- mient zal plaats hebben op Zondag 1 Aug. des middags om 2 uur. De Fransche regeering heeft officieel doen weten, dat deze plechtigheid zal worden opgeluisterd door de aanwezig heid van maarschalk Pétain, de ministers van oorlog, van onderwijs, van beelden de kunstjen en waarschijnlijk ook van den minister-president, M. Millerand. Van buitenlandsche zaken zullen meerdere hooge militair© autoriteiten tegenwoor dig zijn. De zwaar beproefde doch energieke be- .king van Verdun toont levendige be- ..gstelling in het kunstwerk, dat tus schen de puinhoopen van haar geliefde stad zal verrijzen, als een toekomstbelofte van herleving en wederopbloei. Aan een lunch van petroleum-maat- schappijen te Londen heeft Lord Cowdray verklaard, dat hij stellig geloofde, dat er in Engeland petroleum voor handelsdoeleinden te vinden was. De boringen te Hardstoft hadden bewezen, dat dit geloof gerechtvaar digd was. De bron daar was even produc tief als de bronnen in de Vereenagde Staten. Tegen het einde van het jaar zouden waar schijnlijk alle proefbronnen. die nu aange. stoken zijn, gcreeed zijn. Nu te Hardstoft olie gevonden is, verwacht men haar ook el ders te zullen vinden. Bij de verdere proeven met draadlooze telefonie heeft de eerste minister van New roundland eergisteren een gesprek gevoerd met het stoomschip Victorian, dat toen 600 mijl van Kaap Race was. De eerste-minister sprak met Lord Bumham. het hoofd van de afvaardiging naar het rijksperscongres diat in New Foundland bijeen zal komen. De sprekers verstonden elkaar duidelijk, evenals anderen die dezelfde proef namen. De Victorian heeft verder gisteren het na tionale volkslied op een afstand van 2100 mijl, namelijk te Chelmsford in Engeland, hooren zingen. De Belgische minister van kunsten en wetenschappen heeft, naar het „Laatste Nieuws" meldt, een commissie samenge steld belast met het onderzoek van de pa piercrisis. De Zondag te Bochum gehouden con ferentie van sociaal-democraflscne nnjnwer-' kersbonden in het Roergebied heeft dank be tuigd aan Nederland voor den economischen steun, dien hiet aan West-Duitschland heeft verleend. Zonder de hulp zou de voeding van de arbeidersbevolking in Rijn land en Westfalen nog veel slechter zijn geweest dan thans het geval was. Daarom rust op Duitschland de plicht Nederland's behoefte aan steenkool naar beste krachten te bevredigen. Hetzelfde geldt voor Skan- dinavië en Zwitserland. In Brunswijk heeft men in de laatstt dagen opnieuw verscheidene wapendepots ontdekt. Gisteren werden in een bosch in d* omstreken van Helmstedt 125 infanteriege- weren, twee machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie gevonden. Talrijke per sonen uit Helmstedt zijn in verband met deze vondst aangehouden. Ook te Frelstedt zijn verleden week 84 verborgen geweren in beslag genomen. Paul Krzminscki, de man die de vlag van het Fransche gezantschap te Berlijn naar beneden heeft gehaald, is in vrijheid gesteld. Hij heeft uitdrukkelijk verklaard niet Duitsch-nationaal en geen lid van ande re burgerlijke partij te zijn. Ook had nie mand hem opdracht gegeven de vlag naar beneden te halen. Hij heeft alleen cit over tuiging gehandeld. Krzminscki zal echter worden vervolgd wiegens het stelen van een vlag van een vreemde mogendheid en dat wordt volgens het Duitsch strafrecht met een maximum boete van M. 600 of 2 jaar ge vangenisstraf gestraft. De Engelsche regeering heeft een nieu we suppletoire begrooting voor binnenland- sche zaken ingediend, ten bedrage van zij het dan ook op meer „bescheiden" schaal een som van 1200 pond als schadevergoe ding, veroorzaakt door bommen door Brit- sche vliegers gedurende den oorlog op Ne derland geworpen. De Sinn Feiners hebben zich nu ook, eij het dan ook op meer „bescheiden" schaal dan bij hen thuis, doen gelden in Hyde Park te Londen. Zondagmiddag hield daar bij den Marble Arch, zooals men dat eiken Zondag-namiddag kan zien. een vrouw een rede. staande op een wagen, waarop de Uni on jack wapperde. Zij maakte in haar rede voering ook eenige opmerkingen over de Ier sche toestanden, die niet in den smaak vie len van een groepje Sinn Feiners. welke zich onder het publiek bevonden en op den wa gen toestormden om er de Britsche vlag neer te halen. Toen ontstonden vechtpartijen met het andere deel van het publiek, dat de vlag wilde beschermen. De politie had moei te de orde te herstellen en arresteerde zes Sinn Feiners en eenige oud-strijders, die met hen gevochten hadden. DE EX-KROONPRINS. De Duitsche kroonprins is Zaterdag avond van zijn reis naar Doorn op het eiland teruggekeerd. LANDELIJKE eenvoud. Plaats van behandeling: Een plattelands gemeente op ©en der ZuidTiollandsohe Eilanden. Tijd: 'e avonds half tien uur. Een en'kele fietsrijder was nog op pad, van zijn werk huiswaarts keerend. Plotseling op een afstand het geluid van een naderenden tweedekker, welk geluidi ook tot de ooren van den wielrijder doordrong. De sterke wind is oorzaak, dat het geronk der motoren afwisselend wordt gehoord, nu eens sterft het geluid zacht zoemend weg, om dan weer tot een grondtoon tan te zwellen. Ook den peddelenden werkman was dit niet ontgaan. Nauwelijks van zijn verbazing bekomen otver zooveel schoons en teneinde zijn thuisvertoevende ©nhtgenoote ook van de situatie en van de zeldzaamheid te doen profiteeren, haast hii zich huiswaarts, springt van Min kar. gooit met geweld de voordeur open, en roept zoo sterk rijn lon gen het maar ©enigermate toelaten; „Hui, vrouwe, kom os gaauw kieke. 'n vligmesien mit een heel orkest der in." „Std." KLOPJACHT OP^ELN HOELaNDSCHE DAMJtj. Het BrusseJsche dagblad Ons Vader land schrijft: De ilollandisehe familie IJ.,, sinds jaren te Brussel (gevestigd, had on langs een dochter uitgehuwd, «a™ een Duitacher; het jonge paar verblijft in Holland. Enkele dfljgjeh gebeden verkeerde, de oud© mevr. U„ in ®tfrveiteig|evaai' en de dochter werd a®1 ^et ®lerfbed geroepen. Man en vrouw sprongen den trein in; te Esschen werd hun pas gevraagd; die van den Duitschen echtgenoot was in orde tataar zijn dame hau, den tijd niet gehad'. De gendarmen lieten naar niet door, al- )(Vrij naar het Engelsch van A S. gwanj Geautoriseerd vertaling si.) - Langzamerhand keerde zijn ge- nenng op. Hij herinnerde zich dat hij over zijn plannen gesproken had om naar Canada te gaan, hem gezegd had hoeveel geld hij tot zijn beschikking had, dat ze samen een glas bier gedronken hadden maar verder herin nerde hij zich niets meer. Weer rees hij op en riep met duidelijk hoor bare stem „Waar ben ik Dadelijk trad een ver pleegster op hem toe en kwam binnen het Scherm dat tusschen Geoffrey's bed en het Volgende geplaatst was. Als hij iets geweten van Londensche ziekenhuizen zou hij zich ordelijk herinnerd hebben da du scherm ge gutst werd als de zieke in het volgende bed ervende was. De verpleegster legde waar- üuwen4 wq vinger op de lippen. „Ge moet rustig zijn," sprak ze. „De pa tient hier naast u ligt heel slecht. Wat is er moe wel een vriend van de familie U. borg stond voor de yrouw. De echtgenoot en gingen tot tweemaal toe den Belgischen Donsul te Roosendaal opzoeken, maar die heer was niet thuis te vinden. Daarop besloten zij zonder pas de gïens over te steken, zooals de 500.000 Belgen in 1913 Holland introk ken zonder geld of goed en daar ge holpen werden. De gendarmen waren echter op hun post. De man mocht door, maar niette genstaande het gesmeek van de yrouw, werd deze meegesleurd tot de grens bij Roosendaal, waar zij zonder hoed en met gescheurde kleederen aankwam. De Belgische consul was nog niet thuis. Man en yrouw zoeken dan een anderen weg om België binnen te komen langs zijwegen en bo&schen. Maar door de gen darmen weer opgemerkt, moeten zij op de vlucht slaan, achtervolgd als wilde dieren. Gelukkig bereiken zij een etpom- tram en komen als twee bedelaars of misdadigers te Brussel aan. Te laat ech ter: de oude mevrouw U. js reeds dood. DE MOORDAANSLAG TE SCHELLINGWOUDE. D© toestand van den keetbaaa P. Louw ere te Durjtexdam, op wien door een koeteier een moordaanslag werd gepleegdis nog zoo ernstig, dat hij nog niet verhoord kan worden. Twist in den Raad. Te Wornierveer komt het tot een uit barsting tusschen den Burgemeester eenerzijds en de Wethouders en de amb tenaren anderaijds. De wethioudersvengadering ging heden niet dóór, omdat d'e wethouders weiger den met den Burgemeester te vergaderen omdat samenwerking onmogelijk blijkt. Een ernstige klacht tegen den Burge meester Cluysenaer is ingesteld bij den Commissaris der Koningin en diens be middeling is ingeroepen. NE)EMT HET DRANK YERBjRUIK TOE! Nu uit de sterke stijging van de op brengst van het gedistilleerd veelal ge concludeerd wordt tot .toeneming van Eet drankverbruik, vermeldt de „Middelb. Ot. wat de Bond van Distillateurs daartegen aanvoert. Ten eerste heeft men bij vergelijking der accijnsopbrengst er op te letten, dat de, belasting zelf verhoogd is. Xn 1914 bedroeg die f 90 per R.L.; sedert 7 April 1919 bedraagt zij f 150 met nog 10 op centen, dus f 165 per H.L. Uit de statistiek van de yeraccijnsde hoeveelheid van de laatste jaren, ontlee- nen we de volgende cijfers. lin 1914 347.079 H.L'. In 1915 261.027 H.L. In 1916 280.044 H.L. In 1917 293.176 H.L. In 1918 190.890 R.L. In 1919 258.962 H.L. Het jaar 1918 was het jaar van de ge dwongen beperking, tot Maart 1919. Wanneer, zoo schrijft genoemde Bond, nu de laatste f> of .7 maanden cijfers op leveren, die behooren tot de hogoete die in de latere jaren zijn voorgekomen, mag dft voor 'n pudsider eenigszins alarmee- rend zjjn, insiders, die weten welke belang rijke hoeveelheden veraccijnsd gedistil leerd sedert die maanden worden uitge voerd, die ook weten, dat het gebruik van veraccijnsd gedistilleerd in den yorm van reukwerk toiletwater, mondwater enz. reusachtig is toegenomen, yinden voor die conclusie volstrekt geen grond, zijn inte gendeel overtuigd dat het gebruik in het binnenland nog steeds afneemt, zij 't ook met schommelingen. KNOEIERIJEN MET MELK EN LIMONADE Men meldt ons uit Maastricht: Niette genstaande er pas een zevental melkver- koopers door het kantongerecht met be duidende geldboeten en zelfs hechtenis is gestraft, heeft de politie .weer een aan tal melkmonsters genomen, waarvan er na onderzoek weder zes met water bleken te zijn vervaLscht, ofschoon de melk hi er 20 cent den liter kost. Ook nam de politie bij een aantal limo nadefabrikanten monsters, welke bleken vervalscht te zijn met aniline, sacharine, salycilzuur, saponine, enz. Enkele dier „verfrisschende"' dranken bleken bij on derzoek te zijn samengesteld uit een kleurtje, een zuur smaakje, een tabletje sacharine; en voor de rest uit water en koolzuur. Korte Berichten De 23-jarige W. v. R. uit Elshout, gemeente Nieuw-Lekkerland. die per fiets naar Streefkerk ging en omstreeks 11 uur van daar naar huis. is niet in de ouderlijke waning teruggekeerd. Zijn fiets, pet en zakdoek zijn bij den schoordijk aan de rivierkant gevonden. Alle naspoiingeu zijn DE LIEVE SCHOONZOON. Heer des huizes (tot dienstbode): „Jans- )je, morgen komt mijn schoonmoeder hier, en ze is yan plan nogal lang te blijven'. Hier heb je een lijstje van al wat ze graag blieft. Onthoud nu goed als je iets van dit lijstje op tafel brengt, ga je zóó de deur uit!" ONVERWACHT. Onderwijzeres: „Dus als 't lammetje maar gehoorzaam was geweest, en kalm in de wei was gebleven, had die leelijke wolf 't niet opgegeten, is 't wel?" Knaap: „Nee dan hadden wij 't op gegeten!" „Waar ben ik," vroeg Geoffrey kortaf. „In het Middlesex ziekenhuis. „Waar ligt het i" „In de Goodye-street, vlak bij de Oxford- street." „Die weet ik. En hoe ben ik hier gekomen „Met een zieken-auto. Het schijnt dat u iets is overkomen in een hotel in Soho. Wat is er eigenlijk met u gebeurd Niemand scheen het rechte ervan te weten.Men heeft u er vin den liggen met een diepe wond aan het hoofd.' „O, nu weet ik ook hoe ik daaraan geko men ben." Goed zoo, dan kan er werk van gemaakt worden. Sommige van die hotels te Soho zijn alles behalve veilig. Er schijnen gevaarlijke gasten te komen. De politie houdt er over liet algemeen nogal het oog op." „Dat wist ik niet. Wat voor een dag is het vandaag br r/\xt ^>rdaS' Men heeft U ■Donderdag hier gc- „Zaterdag De Hemel bewaar me Haalt u mijn kleeren enz.Ik moet dadelijk weg,ter stond 1" De verpleegster glimlachte en schudde het hoofd. „Dat mag ik niet doen," sprak ze. „Eerst zal de dokter u weer moeten onderzoeken, en die komt niet voor wan avond zeven uur." „Maar 't is hier toch zeker geen gevangenis, sprax Geoffrey op hoogen toon. „Ik zeg u nog eens dat K dadel# mijn kleeren wil hebben." Hij dacht aan Annie Fletcher, die zonder eenigen twijfel den vorigen avond aan het King's Cross-station aa.nge.kornen was. Waar zou Annie nu wel zijn „U doet beter met rustig te gaan liggen ea te trachten wat te slapen. A,s ge u zoo op windt komt de koorts ongetwijfeld terug." sprak de verpleegster. „Ik zal wat drinken voor u halen." Ze trippelde weg aMot Geoffrey's ht.ast om weg te komen en zlJn Hijkbare bezorgdheid dingen van al heel weinig belang waren. Geof frey lag zich intusschen hoe langer hoe boo zer te maken. De gedachten aan Annie en aan de angsten die zij zeker doorstaan moest, was allerminst geschikt om hem tot kalmte te brengen. Toen de verpleegster met een drank voor hem terug kwam, slaagde hij er er intusschen in om haar op nederig-smeeken- den toon te vragen hij was er zich van be wust dat hij geheel in haar macht v\ as of ze hem helpen w 1de. „Het smaakt heel leelijk," sprak hij rustig, maar daar u het me brengt zal het zeker wel goed voor me zijn- „Vertelt u nog eens precies hoe ik hier ge komen ben." „Ik heb u al gezegd dat ge met de zieken auto gehaald zijt. Heusch, ik wist heelemaal niets omtrent u voor het oogenblik dat ge hier gekomen zijt. Wat wilt ge eigenlijk hebben Want zie je, als ge nu heel rustig en kalm zijt, wil ik wel probeeren er achter te komen." „Ik zou willen weten wie om de zieken auto gestuurd heeft, en waar mijn kleeren zijn, en hoelang ik hier nog blijven moet." „De hotelhouder heef. om de zieken-auto gezonden. Als ge iets uit uw kleeien noodig heit zal ik het voor u halen. Hit andere dat we bij je gevonden hebben is hier in dit kastje." Ze deed het deurtje van het kleine kastje bij het bed open en haalde er net kleine tascn- je uit dat hij op dien nooit te vergeten morgen van zijn vlucht uit Durham meegebracht had. Het bevatte zijn handschoenen, een goed- koopen haarborstel, een schoonen boord, en een handdoek maar zijn geld was er niet meer in." „Weet u ook waar mijn beurs gebleven s en mijn ring en mijn gouden horloge- kett'ng," vroeg hij angstig. „Ik zal er naar gaan onderzoeken, maar al leen als gij u niet dri.tig maakt en rustig blijft liggen. Geef mij de tasch even." tot no# too vergeefs geweest. Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. Te Heiligerlee (Gron.) botste de land. bouwer Do Gr., van Beertsterboogen (Gron.) met zijn motorfiets tegen een paard en wagen. Zwaar verwond en met gebroken been werd! hij naar het Groninger zieken* huis gebracht. De afdeelingen Ha aren. Cromvoirt en Helvoirt van den N. C. Boerenbond besloten tot afschaffing van alle inzet-, slag- ei drinkgelden bii verkoopingen van roerenöt en onroerende goederen: tot verkooping uitsluitend bii opbod en tot geleidelijke in krimping van den crediettermiin tot 3 maanden. De heer A. C. R. O. Leinwebor. lid van den gemeenteraad van Amersfoort heeft bii den off. van Justitie te Utrecht een aanklacht ingediend tegen d© redact if van de Amersf. Courant, naar aanleiding van een artikel: De heer Leinweber en het tap verbod. Deze acht zich beleedigd door da daarin voorkomende uitdrukkingen: „Vuile, laag-bü-den-grondsche manier" en „Clown, van den Raad". Door de Nederlandsche haringvis- schersvloot werd tot 22 Juli aangevoerd, door 117 schepen. 19,603 ton haring, tegen het vorige jaar door 344 vaartuigen 79,236 ton en in 1918 door 12 schepen 835 ton. De kermis te Vlissingen. die dit jaar voor het eerst drooggelegd was. en die Zaterdag eindigde, is in alle opzichten rus tig verloopen, het was iederen avond zeer dmk, maar wanklanken werden niet verno men. Het 5-jarig zoontje van E.. wonende te Susteren aan den Rijksweg züde Echt. had het ongeluk van eene niet geringe hoogte de trappen af te vallen m.et het ongelukkig gevolg, dat de arme kleine is overleden. Tengevolge van hooibroei is gisteren de kapitale nieuwe boerenbehuizing met in boedel van J. Zanting te Waperveen geheel verbrand. Het vee werd gered. Assurantie dekt de schade. Men schrijft uit Bruchterveld (Ambt- Hardenberg) aan de Standaard: Terwijl de landman St. aan het maaien was, viel een kind van hem met het handje in de zeis met het ongelukkg gevolg, dat het geheele duimpje werd afgesneden. Ook de landbouwer M. had een onge luk met de zeis. Toen hij naar liuis terug keerde, viel hij met ziin been in de zeis en wondde zich zoodanig, dat opname in het ziekenhuis te Almelo noodzakelijk was. Te Utrecht is Ds. Verburgt. destijds predikant, te Nigtevecht. thans rentmeester- archivaris van den heer Onnes van Nijen- rode, te Breukelen op zijn motorfiets in botsing gekomen met een tramwagen. De motorfiets en de berijder sloegen tegen den grond. Ds. Verburgt werd in bewusteloozen toestand en met zware verwondingen op genomen. Per ziekenauto is hjj naac de Emmakliniek gebracht. Zijn toestand is zeer ernstig; men vreest voor een schedelbreuk. In een aan 't Sint-Elisabeth-gesticht te Kerkrad© behoorende en aangebouwde kapitale schuur brak Zaterdagmiddag brand uit. Het vuur, aangewakkerd door den ster ken wind. greep zoo snel om zich heen. dat in korten tijd alles één vuurzee was. Het klooster, door Duitsche zusters en verpleeg den bewoond, kon met groote moeite behou den blijven. De schade is groot. B. en W. van Pnrmerend hebben be paald, dat voortaan bü geen enkele gelegen heid, ook niet op de verjaardagen van het Koninklijk Huis. van de gemeentegebouwen de vlag zal worden uitgestoken. Dit jaar is het 300 jaar geleden, dat een aanvang werd gemaakt met de droog making van het „Purmermeer", groot 2700 H.A. Het octrooi werd verleend aan heeren burgemeesters en regeerders van Edam en Monnikendam. In het noorden van Noord-Holland heerscht een aardappelziekte. Eenige par tijen aardappelen zijn reeds voor de con sumptie afgekeurd. Gisterenmiddag is de boerderij .van den landbouwer Brussen te Hummelo to tal door brand vernield. Een 18-jarige knecht kwam in de vlam men om; ook een paard verbrandde. Verzekering dekt d© schade. Hij liet toe dat zij de ta^ch weer in het kastje legde en k_ek haar na terwijl ze heen ging. Het duurde wel een half uur eer ze terug kwam. „Men heeft niets dan twee goudstukken en een handvol kleingeld bij u gevonden," sprak ze. ,Hier is het geld. Ik zal het in uw tasch doen. Het is nier üeel veilig nu ge er zelf een beetje het oog op kunt houden." Ze glimlachte een beetje ondeugend hij de e laatste woorden, maar haar glimlach ver dween dadelijk toen ze zag hoe de onrust en de opgewondenheid van haar patiënt toe namen. „Maar dat is verschrikkelijk," hijgde bij. „Ik had zoovee, geld. Meer dan dertig pond in banxbi;jetten, en dan mijn Kosi.baarIii.den nog 1" De zuster haalde de schouders op. aa« zulke dingen was ze wei gewoon Dit is alles wat wij gevonden hebben, herhaalde ze. „Ik denk dat ge het andere zult moeten zoeken bij den man die u, die wond toe gebracht heeft." Op dit oogenblik werd v> bij een anderen zieke geroepen en tnppeld weg. Geoffrey zonk weer in zijn kussens terug doodsbleek en uitgeput van schrik en opwrr ding. (Wordt vervolgd.) Men 6C11Ö «oiiLep dien X>oakero luahten joGgen. de axutïers nog buiten vtertoervendexi (binnen de muren, niet- tetfenfi'taande de zemermaanden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5