EERSTE BLAD T in en om Haarlem. BINNENLAND VERZOEK. DONDERDAG 23 J&SLI 1320 43ste JAARGANG No 15230 PER KWARTAAL T 3-25 PER WEEKf C.25 NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen Uu u-n L»emeemeraau. Binnenlandsch Nieuws. SANATORIUM „HERWONNEN LEVENS KRACHT". f »E ABONHSMENTSPBIJS BE9KAAÖT V90H HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t FRANCO PER POST PER KWART. B!l VOORUITBETALING f 3.571/, BUREAUX: Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. Onze volijverige vroedschap heeft dan .gisteren wederom vergaderd; s.echis één wethouder en drie leden van een Raad wa ren aiwezig. En ioch konden wij op de agen da geen punten ontdekken, die geen uitstel zouuen heeben geduid. Nijvere Raad van Haailem, die zeiis tot in de zomermaanden met regeimaat van 'n kiokkewijzer om de veertien aagen in uw Raadzaal bijna voltar lig samenkomt, gij zift een voorbeeld voor liet gehecie land! Wil zoueen kunnen voisiaan niet te zeg gen, dat er een rondvraag, een lange en be langrijke rondvraag werd getiouaen, zonder onvolledig te zijn. Want de magere agenda verschatt ai weinig pratensstof. Omdat het zoo weinig is. willen wij den heer Peper de eer geven, die hem toekomt en vernielden, hoe onze communist een zeer oorspronkelijk pian had gesmeed om men- schen uit cncewoonbaarverk.aarde woningen onderdak te brengen. De heer Peper had n.m den laatsten tijd zoo iels gelezen van 2ü pet. woningen, welke de bouwveieenigin" gen beschikbaar moesten stellen voor ge in een te-wei Li eden en ambtenaren. Daar kunt gii de menschen, welke op straat wor den gezet, toch huisvesten, zei onze heer Peper of hij het ei van Coium'bus had reent gezet. Mr. Slingenberg echter vond. dat dit niet ging; die menschen uit onbewoonbaar verklaarde* wcirngen staan op een ander peil. Zoo iets beteekent voor een heer Peper altijd 'n burgerlijke insinuatie aan 't adres der communisten en hij sloofde zich dan ook uit te vet klaren, dat hij bij de menschen, weike hij op 'i oog had, geen communistisch plaatje aan den wand. jreen vrij-socialistisch b.aadie op tafel had gevonden Teen had ■Ge wethouder van Publieke Werken weer moeite om uit te legger., dat hij graag ge loofde in de braafheid, ingetogenheid, kalmte en soliditeit van 'sheeren Pepei's protegé's; dat hij er geen enkele verdach van communistische neigingen; maar die menschen verwoonden op het oogenbli f 1.50 tot f 2 en in de woningen der 'bouw- vereenigingen moet 5 tot 6 huur per week worden betaald. Zoo sukkelde het debat voort met vragen en inlichtingen over woningbouwvereenigin gen; de al of niet noodzakeliikhed om bij het burgerlijk armbestuur een tijdelijk amb tenaar een vaste aanstelling te geven enz. Bij een voorstel van B. en W. tot verhoo ging der pensioenen van 't personeell in ge meentedienst deed de heer Pcyxpe een poging om de pensioenen dersenen, wier loonen voor 1914 zijn vastgesteld met 50 pet. verhoogd te krijgen. Ik durf er geen voorstel van ma ken, omdat ik mii dan aan een interpretatie van de pensioenwet zou moeten wagen en daartoe acht ik mij niet bevoegd, zei de spreker. En voor het eerst bewonderden wij nf.ren P°ppe's bescheidenheid. Zouden nnd der ;1lfri«ftrilik.clinKe11 013 hct glibberige bracht? er" hem daartoe hebben ge Weihouaer Heerkens Thijssen las uit de waaraik duistere Pensioenwet een artikel voor, dat toevalligerwijze niets aan duide lijkheid te wensehen liet en waarbij de ge meenten de bevoegdheid krijgen, bestaande pensioenen tot teil hoogste 40 pet. te ver- lioogen. Nu heeft de provincie Noord-Holland wel aan enkele bepaalde 'beambten een grootere verhooging dan 40 pet. toegekend. Maar de bevoegdheid voor de gemeente was toch niet uit de wet te halen. Niettemin dreef de weihouder de welwil lendheid zóó ver, dat hii beloofde de zaak nog eens te zullen onderzoeken. 200 waren wij na een uur al aan de benoemingen, welke weer eens verrassingen opleveraen. Aan den 'Commissaris der Ko ningin moest een voordracht worden inge diend ler benoeming van het College van Zetters voor de personeele belasting. Drie vacatures, dus zes namen opschrijven, zoo waarschuwde de voorzitter den Raad die hef vorig jaar den boel schijnt verprutst te hebben. B. en W. droegen de volgende dub beltallen voor; Fikkert—De Breuk; Droste -—Konijn en Kruseman—Smit. Maar de twee grootste fracties van den Raad. de Ka tholieke en de S. D. A. P.. meenden, niet "ten onrechte, dat er wel eens wat meer re kening mocht gehouden worden met de par tijverhoudingen, ook bii dit College, en zij wierpen de voordracht radicaal om en maakten er van: De BreukDe Zeeuw; Van OmmerenKonijn en Jonckbloedt Smit. Ook bii 'n voordracht tot benoeming van. ®en lid der Commissie tot Wering van Schoolverzuim, toonde de meerderheid van Raad haar eigen wil. door het Katholie- 1 schoolhoofd, den heer Vint ges. te benoe men, ofschoon deze op de voordracht No 2 stond tegenover den heer Wening als 110. 1. Toen begon de eigenlijke Raadszitting: de Rondvraag. De heer Van Liemt zette in met een interessant onderwerp: de Bartel- jorisstraat moet opgebroken worden voor asphalteering Laten wij nu practisch zijn, zei de heer Van Liemt en meteen de dub bele trambaan uit de Kruisstraat wegnemen en daar enkel spoor maken. Dat is een oude beslissing van den Raad en het zou wel zonde en jammer zijn, om daaraan nu geen uitvoering te geven. Mr. Slingenberg verzette zich met tal van juridische bezwaren. Wij kunnen met de Tram. Mii. daarover wel praten, maar dwingen kunnen wij haar niet, tenzij wij de geheele Kruisstraat gaan asphalteeren; en daar valt voorloopig niet aan te denken. Vóór den oorlog is de as- phaltbestrating van Station tot Houtbrug geraamd op f 80.000 en dat zou nu f 200.000 kosten. Maar wanneer de win keliers dat zoo graag willen, laten zij dan een deel in de kosten dragen, zei de wet houder. Begrijpelijkerwijze kwamen de heeren v. d. Kamp en van Liemt en later nog de heer de Visser daartegen op. als tegen een geheel scheeve voorstelling. Wanneer wii de Kruis straat opnieuw moeien gaan bestraten, kost üat f 19.50 per M2, zei de heer v. d. Kamp. Want één kei kost tegenwoordig dertig cent! Laten wij dan meteen radicaal asphalt leg gen, wat f 22 tot f 24 per M2 kost. Ook veerden de opponenten nog zeer juist aan. dat er tegenwoordig zoo iets als een straatbelasting in Haarlem wordt geheven. En dan: van asphalteering hebben de win keliers toch niet alleen profijt. De heer Jonckbloedt adviseerde om in ieder geval het kleeine gedeelte Kruisstraat tusschen Bar- ieljorisstraat en Nassaustraat ie asphaltee ren. En later werd een motie in dien geest ingediend door den heer van Liemt, die krachtig volhield en liefst dadeliik een uit spraak van den Raad wenschte. De voorzitter wilde echter praeadvies van B. en W. waarin de heer Van Liemt enkel toestemde, nadat uitdrukkelijk was beloofd, dat dit advies dan in de eerstvolgende ver gadering zal worden uitgebracht. Dat hierop een interpellatie over de han gende kwestie mei Spaarnoog volgde, spreekt vanzelf. De S. D. A. P. had den heer Groenendaal naar voren geschoven om dit zure appelijc met den lang niet mai- schen wethouder Slingenberg te schillen. En deze laatste had zich schrap gezet. Wij kre gen een pleidooi vóór bet standpunt van B. en W. te hoo.cn als stond de spreker voor den Hoogen Raad. Formeele en practische argumenten werden aangedragen, waarvan vooral dit insloeg, dat de andere bouwver- eeniging, als Sint Bavo. Patrimonium, de Haariemsche Slichting, de verplichting tol het afstaan van '20 pet. der woningen aan de gemeente voor ambtenaren en beambten hadden aanvaard ofschoon deze den nieuwen eisch eerst vernamen op een oogenblik, dat hun woningen nagenoeg gereed waren. Maar Spaarnoog, dat de mededeeling gelij kelijk vernam in Februari j.l. zal zijn wo ningen eerst in Augustus a.s. kunnen ver huren. Ei het ergste is zei Mr. Slingen berg dat, wanneer wij r,u Spaarnoog zijn zin geven de ander bcuwvereenigingen de dupe daaivan worden, want de gemeente moet de woningen hebben De weihouder daalde in ziin betoog zelfs tot een wet van 1822 af. weike de gemeen ten verplicht om woningen beschikbaar te ste len voor belastingambtenaren. En wii zullen ze hebben! hield Mr. Slin genberg aan. Wij wiTen Spaarnoog noc 14 dagen lijd geven. Buigt ce vereenigin» niet, dan komen wii in de volgende raad? zitting met een voorstel, om alle weningen te naasten. Dat was grof geschut. De heer Dijk vroeg, cf het niet een beetje kalmer kon; of men niet eens kon praten en tot overleg komen. Dat hebben wii met de andere vereeni- gingen wel gedaan en toen ook niet de volle 20 pet. geëischf. zei de wethouder. Maar Spaarnoog vertikt het te pralen. De hee ren vergaderen binnenskamers en sturen zelfs mij en den Directeur van Publieke Werken geen convocaüe, waartoe zii toch ver plicht zijn. De heer Grccnendaal deelde toen mee, cat het bestuur niet vergaderen kon. omdat er twee commissarissen ziek waren. Men was eens gaan kijker, aan de woning van een aan de Nieuwe Gracht, maar het huis is leeg, zonder achterlating van adres. Nu de wethouder zóó hard van stapel is geloopen, zal het wel tot een minnenijke schikking komen, Een zwak punt in het be toog van den weiehouder werd wel wat erg verdoezeld, door de weinige kracht, die zijn tegenstander ontwikkelde: dat n.m. de ver plichting van de 20 procent achteraf, dus na het vaststellen van de voorwaarden, waaronder aan de vereeniging subsidie is verleend, is gesteld. De zaak moet dus van weerszijden in der minne geregeld worden. De lieer Van de Kamp sprak daarop nog eerts een denderend protest uit tegen de bakkers, die knoeien met brood en vroeg het aanleggen en publiceeren van een zwar te lijst; de heer De Braai kreeg de toezeg ging, dat er een verordening komt tegen het plaatsen van woonwagens: ook om rent het toelaten van kleine afdeelingen van landelijke vereenigingen tot de Commissie van Overleg, vroeg de heer De Braa' nog iets. wat in liet geroezemoes verloren gin? Te half vijf ging de Raad in geheime zitting- De R.-K. arbeidersbeweging heeft een barer grootste idealen, naar welks ver wezenlijking moeizaam is gestreefd, be reikt: het sanatorium voor tuberculose lijders, waarvoor „Herwonnen Levens kracht" jaren gewerkt heeft, is gisteren geopend door Z.Exe, Minister Aalberae. Prachtig gelegen in de heerlijke den- neubossehen van Apeldoorn, is dit sana torium het grootste van Nederland. Ondanks ö.e onderbreking van het werk door herhaalde stakingen in de bouw vakkeu is het werk in elf maanden tijds gereed gekomen. Het is een noodaana tori urn, dat met ge bruikmaking van de kamp ba rak keu van Hattem niet behulp van het Rijk, dat zich garant stelde voer de rente on aflos sing van het benoodigde kapitaal, geheel al-s houtbouw is uitgevoerd. De vier patiënten-paviljoenen zij.n hou ten gebouwen van 110 M. lengte met wanden van viervoudig schotwerk met sponnen en drievoudige dakbedekking met sponnen, waardoor de gebouwen uit stekend voor iemperatuursinvloederi zijn geïsoleerd. Zij bestaan uit drie afdeelin- gen, ieder bestaande uit een ruime slaap zaal 'met aangebouwde diepe vaste lig- hall, e«n toiletkamer, een isoloerkamea- voer ernstige zieken en een zusterkamer- tje, benevens een. dienkeuken. De instal latie is in alle opzichten eerste kwaliteit, HoLt'kamp's ziekenhuisledikant met 3- deelige kapokmatras en prima Leidsche dekens, frisseho We-ener stoelen en ijze ren wasehta feitjes. In de lighalken spe ciaal geconstrueerde .rieten ligstoelen mot kapokmatrassen, overal electrische verlichting; ia .de slaapzalen balf-indii- reete verlichtingsornamenten, lampen achter de ligstoelen, een schel- en tele foon installatie in elke afdeelingen. De patiënten, die om hun ziektetoe stand niet gemakkelijk zich verplaatsen kunnen, vinden in het patiëntenpaviljoen alles wat n-oodig is. In elk paviljoen is een onderzoek -kamer aanwezig met een aureoollamp, die dezelfde diensten doet als de hoogiezo.n-kwartslamp, drie badka mers en eetkamers. De ruime vaste lig- - hallen, direct uit de slaapzalen toegan kelijk en zeer beschut gelegen, bieden ge- IcgeuUaid vyordc zoo gewerusclite open- lucht-bedverpleging. Van uit deze Jighai, dus ook van uit de zaal, kan de patiënt in bed over tegelplaten naar een zonne- kamp gereden worden in een der zes door gordijnen afgesloten boxes. liet kiaderpaviljoen is in algemeene trekken op dezelfde wijze ingericht. Al- leien zijn hier in elke afdeeling twee slaapzalen met zusterkamer er tusschen in. Bovendien is er c-en complete schei ding tusschen jon-giens- en meisjesafdee- ling. In het hoofdgebouw bevinden zich de local;teiten voer het medisch werk en de administratie, o.m. een ruim laborato rium, een groole Rönlgienkamer met de nieuwste Siemens Halske gloei-katho- de-insiallatie voor hot maken van Eönt- gen-opnamen en hH do,en van bestralin gen en een dubbele hoogte?,on-kamer, waar vier patiënten tegelijk met kwarts- iampen bestraald kunnen worden. Behal ve deze medische vertrekken vindt men hier nog de directiekamer, de admiaistra- tiekamer, aansluitend aan de portierska mer met de telefooncentrale, waar de 30 toestellen in de gebouwen onderling en "Jet de stad verbonden kunnen worden: Mt- en slaapkamers vo0r de genecshee- ren en ccn bibüothiekkamer voor de pa tiënt eu-bibliotheek. Uit een nabij gelegen kelder 6 M. diep wordt dit gebouw en het zuster gebouw centraal verwarmd. Het centrum vau de groep cconomie, gebouwen vormt de groote keuken met de eetzalen, welke keuken, voor de voedsel voorziening van 320 ia wanenden bere kend, volgens d-a hoogste eisehen is inge- 1Fnt. Daaromheen Frgen het magazijn, het binnenpaviljoen, 't badhuis met des- infeetieafdeeling en het werkhuis De Haltsmsche °n>Pannin;gSbarak is omgevormd tot een nieuwe kapel, plaats biedend voor 240 personen. Er is ook een ontspauiningslokammt. Aan de kapel is verbonden de won mg van den rector Voor de zusters is een vroeger' ter plaatse gebouwde barak in gebruik geno men. De dienstboden verblijven in een ander -paviljoen, bestaande uit ontspan- ningszaal en slaabkarnera fdeeli ng. Voor de verpleging van eventueel voor komende besmettelijke zieken js een vol ledig verblijf ingericht, waar de gewone kuur kan worden voortgezet. De inrichting heeft haar oigien electri sche centrale en eigem watervoorziening. Overal op het terrein zijn brandkranen op deze leidingen aangesloten, waarop de slaingien van de eigen brandspuit en van de Apeldoornsche brandweer kunnen wor den gekoppeld VERBOD VAN UITVOER VAN GEZOUTEN GROENTEN. De Minister van Landbouw enz. heeft aan do Eerste Kamer inlichtingen verstrekt op het verzoekschrift van G. A. Koops e. a. te Wildervank inzake de indertijd door de Regeering genomen maatregelen betreffen de het verbod van uitvoer van gezouten groenten, product 1918. De Minister wijst erop. dat de omstandig heden die zich ten dece in verband met de internationale verhoudingen hebben voorge daan een grond opleveren om te erkennen eenig recht op schadevergoeding voor de groentenzouters. Daarbii komt ten aanzien van do categorie van kweekers uit het noor-, den des lands, waartoe ook deze requestran- ten behooren, d-at dezen zich onder bijzon dere omstandigheden aan het zouterebe- drijf zijn gaan wijden. Zulks behoorde niet tot hun gewone werk. Het is juist, dat bet Rijkskantoor ivoor Groenten en Fruit ook nog eene aanzien lijke hoeveelheid vaten gezouten boonen be zat, toen in het voorjaar 1919 de uitvoer werd toegestaan, maar door de daling der valuta moeilijk werd. Juist met het oog daarop, om een verkoopen tegen eiken prijs tegen te gaan. en zoodoende de toen nog tamelijk gunstig uitziende markt niet ge heel te laten bederven, is den zouters eene tegemoetkoming van maximaal 1,000)000 in uitzicht gesteld, mits zij niet verkochten beneden een in overleg met het Rijkskan toor bepaalden prijs. Terwijl per saldo zoo wat niets boven dien prijs is verkocht kunnen worden, is het ge- heelo bedrag uitbetaald. Zonder erkenning van eenige verplichting tot schadevergoeding is ten slotte besloten om het verkrijgen van krediet voor deze categorie kweekers te vergemakkelijken, waartoe een suppletoire begrooting voor 1920 is ingediend. Daarnevens is de Minister doende om te doen onderzoeken of er bepaalde kweekers in het noorden z'ijn. aio met absoluten on dergang bedreigd worden. Aan hen zal mo egelijk een kleine onderstand in den vorm zooals vroeger door het Steuncomité ge schiedde, kunnen worden geboden. VOOR DE BELGISCHE VLUCHTE LINGEN. In antwoord op eene in de 3tukken gedane vraag deelt de Minister van Binnenlandscke Zaken mede. dat het bedrag dat voor de Bel gische vluchtelingen door Nederland is uit gegeven. bedraagt ongeveer 33 mülioen gulden. KREDIETVERLEENING AAN KWEEKERS. In ziin memorie van antwoord op het voorloopig verslag, betreffende het wets ontwerp tot wijziging en verhoogimg van hot zevende hoofdstuk B der Staatsbegroo- ting voor 1920. voor kredjetverleening aan kweekers, verklaart de Minister van Finan ciën dat de Regeering ten volle erkent, dat bii de hier bedoelde krediet verleening met grooto omzichtigheid zal te werk gegaan moeten worden en dat de voorziening niet zal mogen leiden tot het kunstmatig op ie been houden van het bedrijf der boomkwee kers. De maatregel beoogt niet verder te gaan dan hen, wier bedrijf levensvatbaar beid zal blijken te bezitten, in staat te stel len. aan de moeilijkheden van tijdeHjken aard, welke de buitengewone omstaadigh den in het leven hebben geroepen, het hoofd te bieden. Het doel is derhalve om zoo mo gelijk de Nederlandsche kweekerij als natio- nalen tak van bedrijf, die aan tal van ban den werk geeft, door tijdelijke kredietver. leening in stand te houden. De Regeering kan zich vereenigen met het standpunt dat ae belanghebbenden vóór alles moeten trach ten door eigen krachten zich staande te houden. Deze eisch zal dan ook bii de uit voering van den maatregel uiet uit het oog worden verloren. In dit verband wordt medegedeeld, dat tal van kweekers met de gewijzigde omstandigheden reeds ernstig rekening hebben gehouden, zoodat de be- teelde oppervlakte in den loop der crisis jaren belangrijk is ingekrompen. Het voren, staande neemt intusschen niet weg, dat het naar de meening der Regeering aanbeveling verdient van Rijkswege door tijdelijke kre dietvarleening de hierbedoelde bedrijven te steunen in hun streven om door den moei lijken tijd heen te komen. Üe Regeering is van oordeel dat de vooruitzichten voor de wederopleving van bet bedrijf de voorgeno men krediethulp recktvaarligen. De belang hebbenden ziin krachtig werkzaam om af zetgebied voor hunne producten te vinden, met name voor Zweden. Noorwegen, Dene marken en Finland, voor Canada. Zwitser land Groot-Britannië en Ierland. Wat de Vereenigde Staten betreft, heeft de Rëgeering niet nagelaten het noodige te verrichten om te trachten, de opheffing van het invoerverbod voor Nederlandsche plan ten te verkrijgen. Zii meent te mogen ver trouwen, dat dit streven met goeden uitslag zal bekroond worden. Omtrent het herstel vfin den handel met Dultschland worden eveneens gunstige verwachtingen gekoes terd. terw'iil eindelijk, volgens door de Re geering ontvangen berichten, het verbod van invoer in Frankrijk is opgeheven. Het wetsontwerp is gisteren in de Eer ste Kamer aangenomen. UITBREIDING DE.R MARECHAUSSEES. De Minister van Justitie verklaart, dat zoo spoedig mogelijke versterking van het wapen der marechaussee zijne bijzondere aandacht heeft, met inachtneming noch tans van de grenzen, die aan dien spoed ge steld moeten worden ten einde de waarde van het wapen niet in gevaar te brengen. Plannen van verder gaande strekking zijn thans niet in overweging. SCHEVENINGSCHE HAVEN. Naar de „N. Haagsche Crt." uit be trouwbare bron verneemt, is eenieen tij' geleden door een Schevenmasckeu resder een schrijven gezonden aan H. M. de Ko ningin over de Scheveningsche haven, waarin er op gewezen wordt, dat de toe stand in welken de haven langzamerhand is komen te verkeeren voor allen, die te Scheveningen bij de yisscherii betrokken zijn, tot bedenkelijke maatschappelijke en economische gevolgen leidt, zoodat haven- verbetering als een beiang van zeer groote. algemeene beteekenis mag worden geacht. Dit optreden moet niet zonder uitwerking ziin gebleven. Is het blad wel ingelicht, dan is te ver. wachten, dat op de Waferstaatsbegrootiug een post zal worden gebracht, welke niet ver van de 2 inillioen zal blijven, om tot verbetering van de buitenhaven te Scheve ningen te kunnen overgaan. ARBEIDSBEMIDDELING IN DEN LANDBOUW. Vrijdag a.s. zullen, onder voorzitterschap van den directeur van den dienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, verschillende deskundigen op het gebied vaa den landbouw en vertegenwoordigers van de vereenigingen van werknemers in den land bouw, te 's-Gravenhage bijeenkomen, ter einde te beraadslagen over de vraag, op weLke wijze de arbeidsbemiddeling in den landbouw het best georganiseerd kan wor. den. S UTKERK AART. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat in het tijdvak van Maandag 2 Augustus tot en met Zondag 8 Augustus e.k. geldig zullen ziin de bons no. 43 en 44 van de Riikssuikerkaart. terwijl tevens nogmaals de aandacht van belangheb benden er op gevestigd wordt, dat de aan bieding ter verzilvering van bons no. 37, 38, 39 en 40 uiterlijk kan plaats hebben tot Zaterdag 7 Augustus eA.. an het Rijkskan toor voor Suiker te Amsterdam. I>E DUITSCHE KOLEN. Van de meest gezaghebbende zijde v&p neemt het „Hbld.", dat de regeering, in tegenstelling met de desbetreffende be richten, wel degelijk alsnog prijs stelt op 'n behandeling binnen den kortst mo gelijken tijd van de overeenkomst door de Eerste Kamer. Na de zeer bevredigende verklaring van den Duitschen Rijkskanselier Feh- renbach, afgelegd in verband met de uit latingen van minister Simons,mag wor den aangenomen, dat de Duitsche regee ring zal trachten de overeenkomst loyaal uit te voeren. Wij mogen overigens nog opmerken, dat tot dusverre behalve het 25 inillioen crediet als voorschot op de uitvoering der overeenkomst, geen staatseredieten aan Duitschland zijn verleend. DE WERKLIEDENLOONEN TE ROTTERDAM. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het be sluit van den Raad van Rotterdam, waar bij aan de nieuw vastgestelde loonen der gemeentewerklieden terugwerkende kracht werd verleend tot 1 Januari 1919. De terugwerkende kracht over 1920 is wel goedgekeurd. LOONEN VAN RIJKS WERKLIEDEN. De Ned. R.-K. Bond van Overheidsper soneel St. Pa u lus heeft een adres gezon den aan den raad van ministers, waarin het loonvraagstnk voor de Rijkswerklie- den opnieuw aan de orde wordt gesteld. Bepleit wordt een loonregeling, geba seerd op een minimum-loon van 34 per week of 76 cent per uur. In het adres word/t gewezen op den stijgenden levensstandaard en op de af wijking van het voorstel der organisaties het minimum-loon met ingang van 1 Ja nuari 1920 op 30 te brengen. De verhoogde aanvrage van ruim 4 bedoelt een poging niet alleen om d< duute te aeutraliseeren, doch ook om he levenspeil der arbeiders omhoog te vot ren. Nog wordt gewezen op de afwijzing van het premievry pensioen, wat prac tisch beteekent een loonsvermindering van 7 pet. van het loon sedert 1 Januari 1920. Eten afschrift van dit adres is verzon den aan de commissie van advies inza- ke rijks werklied en-aangelegenheden. DE SLECHTE ZOMERDIENST. Het Tweede Kamerlid Van Dijk heeft tot den Minister van Waterstaat de vol gende vragen gericht; Is het den Minister van Waterstaat bekend, dat sinds den aanvang der dienstregeling op de Nederlandsche Spoorwegen van 1 Juli j.l. er een groote verwarring heerscht in de vertrekuren der treinen, zocals zij in de dienstrege ling zijn aangegeven! Is het den Minister bekend, dat zulks in bet bijzonder bet geval is op het Cen- traal-Statiod te Amsterdam, waar buna alle treinen met vertraging soms van een half uur tot een uur vertrekken, hetwelk op geheel het tmnenverkeer in werkt, waardoor belangrijke verbindin gen worden gemist! Is de Minister geneigd te bevorderen, dat er maatregelen worden genomen out oen geregelden treinenloop te verzekeren en in het bijzonder om aan den onhoud- baren toestand op het Oentraal-Station te Amsterdam een einde te makent

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1