EEDE buitenland SCHULD EN BOETE Het veranderlijk loonpeil. FEUILLETON. ONS VR00LIJK HOEKJE. VRIJDAG 30 JULI 1920 Een revolutionair schouwspel. De KusslscSi-Poolsche Oorlog. Het onlangs te Den Haag gehouden Tweede Congres van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven nam zonder dat er hoegenaamd over gepraat Werd in het door Mr. Carl Romme ontworpen model collectief-arbeidscontract de bepaling aan, dat de minimum-loonen iedere zes maanden worden herzien in dier voege, „dat zij per centsgewijze gelijken tred houden met de stijging van den levensstandaard." Men zou zich over het feit, dat deze be trekkelijke „nieuwigheid" zoo maar zonder slag of stoot aanvaard werd, bovenmate kunnen verwonderen, ware het niet, dat men de laatste jaren geleerd heeft, zich over hoegenaamd niets meer tc verbazen, ware het niet, dat wij in onzen nieuwen tijd jaren ouder (en wijzer worden in luttele dagen, dat wij in den nieuwen tijd na enkele dagen gemakkelijker een gewichtig besluit nemen dan voorheen na jaren van wikken en wegen. De evolutie voltrekt zich aan onze tijd- genooten wèl snel Wie had vóór den oorlog durven gelooven, dat het veranderlijk loonpeil in Nederland het land der Chineezen van Europa na enkele jaren zóóveel burgerrecht zou ver krijgen, dat het officieel opgenomen zou worden in een model-collectief-arbeiders contract Tot voor betrekkelijk korten tijd scheen men er niet aan te willen, ofschoon het systeem in een enkel bedrijf reeds goede resultaten had opgeleverd, ofschoon aan stonds na den oonog een Australische re geering met het veranderlijk loonpeil wet telijk geregeld vóórging, ofschoon van meerdere zijden het veranderlijk loonpeil ais de meest billijke beiooning van den ar beider werd aangeprezen, ofschoon meer deren (met ons) in het veranderlijk loon peil systeem een probaat middel zagen tot bestrijding van de nog steeds toenemende duurte, voorzoover die voor een gróót deel het gevolg is van de gestadige ver- hooging der arbeidersloonen, de gestadige verhooging, waarbij geen rekening gehouden wordt met oorzaak en gevolg Wat te vreezen geeft, dat de vicieuse wisselwerking: hoogere levenskosten hoo- gere loonen tot in het eindelooze zal voort duren. Wie had eenige jaren geleden kunnen den ken, dat het veranderiijk-locnpeil-systeem °nder ons thans reeds zóó grooten bijval en zóó grooten aanhang zou weten te ver- Werven Uit de geschiedenis van het systeem viel het niet te voorspellen. ImmersWas in December 1909 en vervolgens in Februari 1910 de Oostenrijker Adolf Braun met het denkbeeld voor den dag gekomen (waarbij een veranderlijk loonpeil werd voorgesteld, in dien zin, dat voortdurend rekening ge- houden zou worden met de in die dagen reeds gestadig duurder wordende kosten van onderhond voor het arbeidersgezin), toen de Fransche socialistische Kamerleden' op 17 Novembei 1910 een ontwap indien den op een w. ttelijke regeling van het mi nimumloon, waarbij zij zich baseerden op den door Braun aangegeven grondslag, toen kregen zij nul op het rekest. De Fran sche Kamer wilde er niet van weten Wel vond het systeem 7 jaren later ingang in een belangrijjt onderdeel van het Neder- landsche particuliere bedrijfsleven, n. 1. in het kleedmgbedrijf. Waarin met het systeem succesvol gewerkt werd. De kleermakers in Nederland bleven met him veranderlijk loonpeil echter zoo gced als alléén staan, en daarom nogmaals men zoude zich er bovenmate over kunnen verwonderen, dat het Tweede Congres van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven onlangs zonder pourparlers het systeem van op- en af-gaande loonen erkende, aanbeval, ja, als natuurlijk en vanzelfsprekend voor stelde door het op te nemen in het model- collectief-arbeiders-contract Mogen wij ons over deze al dan niet ver wonderlijke snelle evolutie in de bedrijfs- gedachte verheugen Ontegenzeggelijkja Al willen wij de eigenaardige bezwaren en gevaren, aan het veranderlijk-loonpeil systeem verbonden, niet onderschatten. Het komt er allereerst op aan, op een be paald tijdstip als wanneer men het systeem wil gaan invoeren een bevredigende formuleering te vinden van wat te beschou wen is als het „rechtvaardige" loon. Dit loon toch blijft de basis, waarop het systeem m alle verdere tijdsomstandigheden bij prijsstijging en daling zijn verdere toe passing moet vinden. En 't is juist de vaststelling van een „rechtvaardig" loon, dat nogal wat voeten in de aarde pleegt te tiebben, omdat de mee ningen daaromtrent zoozeer verschillen. Ook al is men 't r over eens, dat onder e<.n „rechtvaardig" loon te verstaan is de rechtvaardige, de billijke finantieele waar deering van geleverden arbeid. Op cijfers, 'daar komt het maar op aan, en zoodra er cijfers genoemd worden, doet het verschil van meening zich gelden. Door dit bezwaar mag men zich echter niet laten afschrikken al is de waarde bepaling van loon bij invoering van hei veranderlijk-loonpeil-systeem ook van méér belang en van meer blijvende beteekenis dan in de gewone arbeidsovereenkomsten, het hierbedoelde bezwaar heeft men bij de sluiting van ieder arbeidscontract te over winnen, en heeft men bij invoering van het besproken systeem eenmaal een „recht vaardig" loon gevonden, dan geniet men daarvan het voordeel, dat men in^ lengte van dagen de „tijdsomstandigheden, onclei welk mom bij salarisregelingen voorzeker vele exorbitantheden doorgedreven werden, als uitgeschakeld kan beschouwen bij invoering van het veranderlijk loonpeil gaan de loonen systemathisch en automa tisch in percentsgewijze overeenstemming met de hoogere of lagere levenskosten om hoog en omlaag. Natuurlijk kan daarnèvens nog over ver hooging van het loon van het grondtoon - gesproken worden, b. v. bij verhoogde ar beidspraestatie of bij meerdere dienstjaren - tot hiertoe doelden wij alleen op de mini mum-loonen. Een gevaar van het systeem is hiènn ge legen, dat men bij de periodieke herziening van het loonpeil meer speciaal letten zal op stijging dan op daling van levenskosten, nu het toch gebleken is, dat een collectief arbeids-contract in een landelijk bedrijf véél concurrentie uitsluit en de veinoogmg van alles en nog wat o 1 zoo gemakkelijk op den consument te verhalen is. Wij juichen het natuurlijk van harte toe, als de levensomstandigheden der arbeiders gunstiger worden, als de arbeidersstand dank zij betere sociale verhoudingen ver heven wordt boven een te laag niveau, doch bij een eventueele herziening van het loonpeil, b. v. op dit moment, zou niet uit het oog verloren mogen worden, dat volgens de onlangs gepubliceerde statistiek van het bekende Amsterdamsche bureau de levenskosten van den arbeider met hoo- ger geworden zijn, indien men in aanmerking neemt de levenswijze van vóór den oorlog. Wordt men met het veranderlijk-loon peilsysteem eenzijdig ten gunste van den werknemer, dan heeft het systeem geen reden-van-bestaan meer, dan kan men evengoed maar lukraak vóórtgaan met gestadige verhooging van loon waaraan de arbeider per slot van rekening niets heeft, omdat (mede tengevolge ook van die nieuwe loonsverhooging) de levenskosten toch mee stijgen. Wil men met succes in het belang van heel de samenleving het systeem toepassen, dan moet men ziclx stellende op de oasis, dat de arbeider met een rechtvaardig loon behoorlijk moet kunnen rondkomen nauw- lettend toezien op de stijging, maar ook op de eventueele daling van de levenskosten, en een en ander tot uitdrukking brengen in wijziging van het loonpeil. Doet men zulks, dan zal het systeem naar onze overtuiging een nuttig middel tot bestrijding der duurte blijkenonrede lijk hooge loonen toch, welke naast onrede lijke hooge winsten heden ten dage nog de ergste duurtefactoren vormen, worden als dan uitgeschakeld, terwijl niemand reden heeft tot ontevredenheid. Aan de billijkheid van het systeem och kan door niemand getwijfeld worden. 't Is om deze overwegingen, dat wij ons wèl meenen te mogen verheugen over het feit, dat de veranderlijke-loonpeilgedachte den jongsten tijd zooveel veld won, en dat wij vele collectieve arbeidscontracten in dit opzicht volgens het model der R. K. Bedrijfsraden wenschten te zien gesloten in den eerstvolgenden tijd, nu de onvastheid der loonen nog van zoo grooten invloed is op de abnormaliteit der tijdsomstandigheden en deze nog zoo noodlottig bevordert. DE BELGISCHE KAMER EN SENAAT DOOR OUD-STRIJDERS OVER ROMPELD. Eenige duizenden oud-strijders hadden gistellen te Brussel een betooging op touw gezet als protest tegen het voorstel der regeering betreffende de stichting van een fonds ten bate van oud-strijders fVrij naar het Engelsch van A. gvvan] Geautoriseerde vertaling 33. De hotelhouder meende dat het geld door Geoffrey niet op eedijke wijze ver kregen was. Een schelm is nu eenmaal wei nig geneigd anderen voor bijzonder eerlijke lieden te houden. Geoffrey Faussit was door zijn eigen dwaasheden in deze lastige en onaangename positie geraakt. Nog nooit had hij er zóó buitengewoon slecht voorgestaan als nu hij, bijna zonder geld, het kleine hotel in Soho verliet en naar Oxford Street zich begaf. Het was Zaterdag avond zes uur al de winkels in de hoofdstraten waren gesloten Het was buitengewoon druk op straat op dezen warmen zomeravond, en iedereen voelde het als een wezenlijk genot zich bui ten te bevinden. Hij beklom de imperiaal van een omnibus die naar King's Cross voerde, in de hoop dat hij Annie daar in de buurt ergens zou vinden. Eigen ijk wa hei een beetje gek dit nog te hopen, daar er smds haar aankomst ach- en veeitig urm verloopen waren. Hij kon toch n.et verwachten dat zij zijn 11- structies etterlijk opvolg ai zou Hij voelde niusschen behoe.tc om een oogenbliitje uit te rusten, want hij was nog slap en onzeker n zijn bewegingen, en de imperiaal van een omnibus was daarvoor ven geschikt als welke andere plaats ook. Toen hij een oogenblik gezeten had in zijn rus ige hoekje telde hij zijn geld eenna. Zijn zakken bevatten al.een de beide goud stukken en de handvol zi ver waar de ver pleegster van gesproken had. Binnen zeer xorten tijd zou dit ge d op zijn, en wa dan f Zijn naaste toekom t vormde een moci- "lijkheid die hee wat knapper en handiger 'menschen dan hij niet zouden hebben over wonnen. Mas. op Geoffrey Faussit maakte dit alles toch niet den indruk dien men ver wacht zou hebben. Een zekere luchthartig heid, overblijfsel nog van zijn vroegere le vensopvatting, kwam hem nu betrekkelijK goed te pas, doordat ze hem ervan weerhield zich de toekomst als volstrekt hopeloos voor te stellen. Als hij eenmaal maar geru tge- steld was omtrent zijn onge vrouw, zou hij er wel wat op vinden om zijn moeilijkheden te boven te komen. Terwiil hij dan door het De betoogers eieebten een jaargeld voor elk van hen. Een groep van twaalf mannen begaf zich naar het Kamergebouw, waar zij door den voorzatter werden ontvangen, wien zij hun eisch mededeelden. De voorzitter verklaarde, dat hij de Ktmer van de desiderata der oud-strij ders in kennis zou stellen, doch dat de Kamer hierover zen beslissen zonder den druk van wie ook te ondergaan. Hij voeg de er aan toe dat de Kamer zeer goed weet, welke rol de oudstrijders gedurende den oorlog hebben gspeeld en dat zij met hun wen sehen rekening zal houdjen. De gedelegeerdten keerden daarop naar den grooten stoet terug, doch middeler wijl was een deel der strijders er in ge slaagd door liet afgezette terrein te bre ken en de ministeries en het Kamerge bouw te omsingelen. Den burgemeester van Brussel gelukte het de betoogers er toe te brengen zich te rug te trekken. Doch de betoogers keer den terug om zich vóór het parlement te verzamelen. De gedelegeerden der oud- strijders kondigden daarop aan dat de Kamer in afdeelingen was gegaan om hun voldoening te schenken. Ondanks den raad om kalm te blijven, slaagden de betoogers er in het parle mentsgebouw te bestormen. Over het verder verloop seint de corr. van de „Msb." te Brussel nog het vol gende: Onder oorverdcovend lawaai bereiken de benden eindelijk de zittingzaal. De kamerknechten worden omver gelcopen. Eenige der dapperste kamerleden, zooals ïlubin, verscheidene anderen trekken weg willen de zaal verdedigen, maar worden tegen den grond geslagen. De betoogers bestermen de sprekerstri bune en zetten hun vlaggenstok voor den neus van Brunet, den voorzitter. De üieele zaal stroomt vol. Het ge schreeuw der bende, waarvan sommigen op de tafel der stenografen klimmen en anderen echte „sjappies" met petten, plaats nemen op de ministerieele banken, overstemt alles. De meeste kamerleden hebben het lo kaal verlaten, zoo o.a. de minister van oorlog Janson, om wien de betoogers on ophoudelijk schreeuwen. De anderen staan met gekruiste armen, en bleeke gezichten dit helsche lawaai gade te slaan en te luisteren naar de overweldigende kreten der compacte massa. De bende huilt als bezeten. En hoe Brunet, de voorzitter, die steeds op zijn. plaats is gebleven, ook hamert, dé betoogers, waarvan er velen het echte revolutionnaire uiterlijk heb ben, blijven roepen: „V/eg met janson. Wij zullen hier komen regeeren!" Op de ministersbanken beginnen de 4 betoogers, die daar plaats genomen heb ben, rustig een sigaret te rooken. Heftige redevoeringen Dan stijgt er plotseling een oorverdoo- vend gejuich op. Remortelle, de afgevaar digde der oud-strijders wordt door de combattanten op de tafel der stenografen gedragen. Hij zal spreken.. parlementslid Ccu- sot pro testeert, ma:ir hij wordt door de cud-strijdcis tot zwijgen gebracht. Op de publieke tribune wordt gemanifesteerd. Dadelijk komen militairen de kamer ontruimen. De politie verschijnt bij den ingang der vergaderzaal, dcch zij wor^t teruggezonden. Eindelijk kan van Remor- telle spreken. „Op het oogenblik, dat gii de kamer zijt 'binnengedrongen," zoo zegt hij. .wees er de voorzitter op dat de afgevaardigden plichten hadden jegens u. (toejuichingen). Maar ver geet niet dat de afgevaardigden mannen zijn zooals gii en nlet willen bukken voor geweld. (Hevige protesten en lawaai. Men schreeuwt: leugenaar! Van Remortelle kan niet verder gaan). De Vlaming van Hoek zal het op zijn beurt prcbeeien. Met een geweldige stem schreeuwt hii boven het rumoer uit: „De oud- strijders zullen voldoening kriisren. maar de manifestanten moeten inmiddels de kamer verlaten. (Geweldig lawaai). „Alleen door geweld zullen wij hier ver trekken". wordt er geschreeuwd. Van de rede van Van Hoek wordt niets verstaan. Reeds een half uur houden de oud- strijders de kamer bezet. De leiders komen tusschenbeide en plotseling gaat een stroom naar den uitgang. De buitensten 'blijven evenwel steken. Dan komt de stroom op nieuw de kamer binnen. „Buiten staan de gendarmen", schreeuwen de betoogers. „en wij gaan hier niet weg, voor de gendarmen ons vrije baan geven Kamerleden komen tusschenbeide en lang zaam verlaten de betoogers de zaal. De 4 individuen op de mimsterbanken verklaren te blijven zetelen. Minister Wouters komt op hen toe en weet niet een zacht lijntje de „heeren" over te halen, de plaats weer aan de ministers af te staan. Het revolutionnair schouwspel had bijna drie kwartier geduurd. Toen begaf de bende zich naar den Senaat waar ook een aantal oud-strijders binnen drong. Buiten kwam het tot botsingen met de politie waarbij verschillende gewonden vielen. Reuter seint nog; De ministerraad heeft besloten een ge rechtelijke vervolging te doen instellen tegen de verantwoordelijke daders van de gebeur tenissen van gisterenmiddag, o.a tegen het blad „Ons Vaderland", dat er toe heeft bij gedragen de oud-strijders op te hitsen. De beschuldiging luidt: „vergrijp tegen de vei ligheid van den Staat." De procureur-generaal en de procureur des konings woonden de beraadslaging bij. De ministerraad zal morgenochtend weer bijeenkomen. Volgens een bericht uit Kiejef zouden de Russische wapenstilstandsvoorwaar den, aan Polen gesteld, als volgt luiden: Polen staat Wilna, Minsk, Grodno en üliolm af. Polen levert al het oorlogsma teriaal aan Rusland uit, evenais 70 pot. van het spoorwegmateriaal. Voor den duur van één jaar wordt het sovjet-sy steem in Polen ingevoerd; Polen beslist daarna zelf over zijn nieuwe grondwet. Polen wordt voor 5 jaar juilitair bezet; als onderpand worden de Poolsehe zout en kolenmijnen aan Rusland overgedra gen. Dit bericht ziet er weinig geloofwaar dig uit. Mocht hit echter juist zijn, dan zouden de Russische voorwaarden voor Polen onaannemelijk zijn en zou de Rus sische regeering het dus blijkbaar op de volkomen vernietiging van Polen gemunt hebben. Uit Warschau wordt d.d. 28 Juli ge meld: Het roede leger verdubbelt zijn krachtsinspanning, tóedert drie dagen wordt, na voorbereidend trommelvuur, een krachtige stormloop op het geheele front gedaan. Aan het zuidelijk front zijn de bolsjewiki op drie plaatsen in Oosl- Galicië binnengerukt; ze hebben Brody, ÏU K.M. van Lemberg, bezet. Een telegram uit Warschau van 28 Ju li meldt: De peisafdeeling van het ministerie van buitenlandsehe zaken deelt mede: Den 26sten Juli kwam bij de opperste PoüJsebe legerleiding van het Russische opperbevel het volgende, 25 Juli geda teerde telegram uit Moskou binnen: „Aan de opperste Poolsehe legerleiding. Op aanwijzing van het opperbevel van 'i roode leger deel ik mede, dat wegens de voortdurende verplaatsing van het front en wegens de vijandelijke houding der Wit-Eussische bevolking tegenover de Eoolscbe regeer ings vertegenwoordigers, tengevolge van bet optreden van de Poolsehe troepen gedurende de bezetting en den terugtocht, waardoor wij gedwon gen zijn bijzondere voorzicktigheidsmaat- regelen te nemen, ter voorkoming van mogelijke incidenten, onmogelijk was een vroegere datum dan 30 Juli vast te stel len voor het overschrijden van het l'ront door uwe vertegenwoordigers denzeil- den datum, die in liet draadlooze tele gram van 2*2 Juio van den chef van den Poolscheu generalen staf werd aange geven. De voortdurende verandering van het front maakt het eveneens onmogelijk een bepaalde plaats voor het ontvangen van uw vertegenwoordigers aan te wij zen en wij kunnen slechts den weg aan geven, waarop zij het front moeten over schrijden. De spoorweg, die in het reeds genoemde telegram is aangegeven, d.w.z. de spoorweg Baranowitscü-Brest, is daar toe gekozen. Do overschrijding van het front zal op dezen spoorweg, op het punt waar onze voorhoede zich op 30 Juli om 8 uur 's avonds zal bevinden, moeten ge schieden. Uw vertegenwoordigers zullen naar Baranowitsch gevoerd worden, waar ze met vertegenwoordigers van het roode leger samen zullen komen. De peisafdeeling heeft de opdracht om mede te deelen, dat de veronderstelling dat de Poolsehe opperste legerleiding den 30sten Juli als datum voor de samen komst zou hebben vastgesteld, een ver zinsel is. Van Poolsehe zijde is volstrekt geen bepaalde termijn genoemd. DE ZORG VOOR DE INVALIDEN IN ENGELAND. De En.gelsche minister van arbeid Hac- namara heeft dezer dagen een overzicht ge geven van den stand der opleiding van in validen voor verschillende vakken. Op 1 Ja nuari waren er 16,600 man in opleiding, op 30 Juni 24.310. Op laatstgenoemden datum hadden meer dan 23.000 man hun oplei- l DE OMGEKEERDE WERELD. Mevrouw staat in 't portaal bij de ba* steedster. „Hebt u dienstmeisjes beschikbaar?" „Ja, mevrouw, in mijn kantoor zitten er zes." „Wilt u me dan misschien even binneft brengen? Misschien is er een bij, die me geschikt vindt!" KINDERMOND. Onderwijzer: ,,En welken vogel Het Noë uit de Ark vliegjen om te weten wat voor weer het was?" Jantje: „Een weerhaan, meneer!" ding voltooid. Er wachtten toen nog onge veer evenzooveel invaliden OP werk. In het algemeen wisselt de duur der cursussen af van zes maanden tot drie jaar, gewoonlijk bestaande uit een periode van opleiding in een instituut, gevolgd door op leiding en practisch werken in een werk plaats. In enkele gevallen duurt de oplei ding vijf jaax. Gedurende dien tiid worden, uitkeeringen in geld gegeven. Soms overdreven doch begrijpelijk noem de de minister de vrees van sommige arbei ders. dat er op deze wijze te veel arbeiders zouden komen in een bepaalde industrie met als gevolg werkloosheid. Men besefte, meen de de heer Macnamara. niet ten volle de groote schuld van het land tegenover hen wier kostwinning geleden heeft door den dienst voor het land. In het geheel hebben ruim 18.000 werk gevers zich bereid verklaard invaliden in. hun dienst te nemener werken bii hen samen ruim 173.000 man. Teleurstellend noemde de minister het, dat de plaatselijke autoriteiten slechts voor een gering deel aan den oproep hadden gehoor gegeven, n.l. 382 van de 2514- BOLS J E WISTEN V ERY OLGINGEN IN POLEN. m Het Poolsehe Corr.-Bur. zegt, naar aan leiding van berichten over de Jodenver volgingen in Polen, dat „naar aanleiding van de jongste militaire gebeurtenissen en de definitieve bereidverklaring van alle Joodsebe partijen, om te zamen met de Polen alle krachten in het werk te stellen tot verdediging van het land. tal rijke meeningsverschillen, die tussehen de Poolsehe en Joodsebe burgers beston den, zijn verdwenen. Met groote dank baarheid worden door de Polen de be richten ontvangen aan menschenlevens en bezit, die de Poolsehe Joden te zamen met de overige bewoners van het land brengen en waarvan de Poolsehe pers dagelijks mededeeling doet. Dit kan na tuurlijk niet gezegd worden van de Communisten, zoowel Poolsehe als Jood sebe, die, zich houdende aan de procla maties van Lenin, Trotzky en Sinowlef, met ongeduld dat roode leger afwaehten ei' achter het Poolsehe leger trachten hun komst voor te bereiden. Hun anti- Poolsche agitatie wordt natuurlijk in 'n moment als bet huidige door de bescher mers der publieke veiligheid met ver dubbelde waakzaamheid nagegaan. In Warschau en de omstreken dier stad zijn dan ook den laatsfen tijd eenige commu nistische agitatoren, om hun anti-Pool- sche agitatie, .gearresteerd. Onder hen bevonden zich ook Joden, hetgeen aan leiding gaf tot de bovengenoemde ge ruchten omtrent Jodenvervolgingen". DE TOESTAND IN IERLAND. De Engelsche regeering heeft bevel ge geven tot het onder de wapenen roepen van een aantal oud-officieren, die een uit muntenden 6taat van dienst uit den oor log hebben, om in Ierland te dienen. Dt bedoeling is van bun ondervinding en mi litaire kennis gebruik te maken om de aan- vallende taktiek van de Sinn Feiners te gen te werken. Wederom is een politie-beambte in West Cork dood geschoten. Ten gevolge val dien moord, die plaats had in de hoofd straat van Ciorakilty, ontstond onder de politie in de stad zoo hevige verontwaar diging, dat ze poogde het stadhuis in brand te steken. De bevolking der stad slaagde er in de vlammen te blusschen. doch dit maak te de politie nóg woedender en zij verniel de het gebouw geheel en al. DE PRESIDENTSCRISIS. IN FRANKRIJK. Het wordt steeds duidelijker, dat in 't najaar een nieuw congres van Versailles zal plaats vinden. Meer en meer blijkt. dat de gezondheidstoestand van Paul Deschanel» niettegenstaande alle goede sympionen en. voorspellingen, hem beletten zal verder het ambt van president van de republiek te vervullen. Het feest van 4 September, het 50-jarig bestaan van do republiek, waarop Descha nel beloofd had aanwezig te zuilen zijn, toen hij zich moest excuseeren voor 14 J itli nimmer ophoudend gedrang van Tottenham Court Road med k eeg hij de gedachte om te King s Cross te wa enten tot de aankomst van denzelfden tr?in,Mj Annie had op- g, geven. Waarschijnlijk zouden daar dezelfde beambten en kruiers staan, en door handig vragen zou hij dan we licht te wéten kunnen komen of men Amne had zien aankomen. Hoe dicht hij bij de waarheid was met zijn vermoeden dat Annie wei door dezen of genen beambte aan het station vóorloopig geholpen zou zijn> glste Geoffrey natuurlijk niet. Eenige minuten voor de trein uit het Noor den °een express zou aankomen, ston den de kruiers al op een rij te wachten. Geoffrey, wiens hoold-in-verband meer de aandacht trok dan ande.en, wandelde op en neer alsof hij °°k °P de aankom t van den tre.n wachtte, sprak een van de kruiers aan. „Jelui hebt hier zeker iederen avond on geveer op heizelfde uur dien.t, hè," begon hij bij wijze van inleiding. „Ja meneer, iederen avond. Enkelen van ons zijn dadelijk na aankomst van dezen trein klaarde volgende groote trein is de express uit Scho land van 10.30, en valt ai in den nachtdierst.' „En waart gij Donderdag-avond hier ook laan den trein?" „Ja meneer." „ik had er ook moeten zijn, doen er is mij een ongc uk overkomen, zouals ge ziet, en hij wees op zijn v .bonden booid. „Ik moest hier een dame opwachten, die wel in groote verlegenheid geraakt zal zijn toen ze mij hier met vond. Ik lag toen in het ziekenhuis buiten bewustzijn, en dus kon ik haar ook niet laten waarschuwen of door iemand anders doen afhslen." „Dat was dan wel heel onaangenaam, meneer," antwoordde de Kruier vriende ijk doch zonder te begrijpen waarom hem deze vertrouw.lijKe mededeeling gedaan werd. „Ja, en het gekste is, dat ik nu niet weet waar .k die dame zoeken moet. Zij is in Lon den heelemaal niet bekend en ik ben bang dat zij niet geweten heeft, wat ze beginnen moest." „Maa ze had toch zeKer wel een adres waar ze heen kon gaan, meneer „Neen, dat is _,uist het moeilijke. Hebt gij haar misschien gezien? 't Is een slanke knappe, jonge vrouw, waarschijnlijk heeft ze een blauwen man iel gedragen en een vil ten hoed." De man schudde het hoofd op dat oogen blik kwam een zijner makkers, die een deel van net ge^picK öciiouiu iiad, op ü.n toe met de opmerking„Neem ine niet kwalijk, meneer, maar k geloot dat on e v 1 nd Bill Alder son daar de dame gezien heeft, uie u bedoelt.Ais ik me niet vergi heelt hij ze meegenomen naa zijn vrouw. Ik heb ten minste zooLts gehoord, maar Bil! zelf staat uaar, hij zal u ongetwipeid meer kunnen ver tellen." „Wie is het," vroeg Geoffrey haastig. De b.doeldj Bill werd hem aang wezen. Geoffrey trad op hem toe en klopte hem op den schouder. „Kunt u me misschien helpen, vioeg hij. „Ik heb u eenige ini.chtingen te vragen. „Toi uw dienst, meneer. sprak de man. Bill's overigens goedhartig-uitzien ei ge laat stond op aat oogenblik stijf en Siiak. Hebt ge misschien donderdag-avond een jonge flame gezien, die hier uit den trein kwam en deed alsof ze op iemand stond te wachten Bill bekeek hem van het hoofd tot de voe ten, bestudeerde een oogenbl k de uitdrukking van zijn gelaat, zag naar het verband om zijn hoofd en besloot eindelijk, hem toch maar een bepaald antwoo d te geven. „Ja meneer," sprak hij. „ik heb haar ge zien, en ze is nu bij mij hu fWord* vervolgd)'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5