8CHUIB EN BOETE R.K. Arbeidsbemiddeling voor Intellectueelen. FEUILLETON. Wat de Pers zegt BUITENLAND Orde en Arbeid ONS VROOLUK H0EK1E. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1920 i. „Arbeidsbemiddeling" is in couranten en vakbladen tegenwoordig een dagelijks voorko mend woord. Men heeft gevoeld van hoe groot belang het is, voor een geordend economisch le- yen, dat tusschen vragende werkgevers en zich aanbiedende werknemers een geregelde weg werd geopend, waarop de werkgevers de ge schikte kracht, de werknemer den hem passen den arbeid zou kunnen vinden. Zulk een weg heet arbeidsbemiddeling. Tegenwoordig is er geen plaats van beteeke- nis meer zonder arbeidsbeurs of betrekkingsbu reau, maar meestal voor arbeiders en vaklieden De zeereerwaarde heer H. A. J. Gadiot, thans Pastoor te Venlo, zag de groote behoefte in, die er onder dat opzicht bestond bij de Roomsch- Katholieke werkzoekenden uit de niet-arbeiders- klasse. Om ook die catego.ie in verband te bren gen en te houden met de werkgevers - wereld heeft hij in 1918 onder hooge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat opgericht de Ver eniging „Blijvend Verband" tusschen betrek- king-gevenden en R. K. betrekkingzoekenden uit de niet arbeidersklasse. In het kort geven wij hier aan, wat de ver- eeniging beoogt, welke middelen zij gebruikt, op welke wijze zij arbeidt en wie als Bestuur "en als Ra a 1 van Toezicht de vereeniging terzijde staan. De vereeniging stelt zich ten doel in overeen stemming met de Katholieke beginselen lo bestudeering van een blijvend verband tus schen. betrekkinggevenden en R. K. betrekking zoekenden uit de niet-arbeidersklasse. 2o. bevordering van tijdige en stelselmatige toepassing dier studiegegevens in het maatschap pelijk leven 3o. het plaatsen van R. K. betrekking-zoeken- len uit de niet-arbeidersklasse. Zij tracht dit doel te bereiken o. a. door lo het.verzamelen van gegevens en het in stellen van onderzoekingen betreffende een stelselmatige werkverdeeling en betreffende georganiseerde samenwerking tusschen werkge vers en-R. K. betrekking-zoekenden-uit de nier- arbeidersklasse 2o het instellen en het in stand houden van een secretariaat, met de gewone afhandeling van zaken belast 3o. het verleenen v«in steun nsn de ïeden bij de uitvoering van hun taak door middel van het secretariaat 4o. het houden van besprekingen met en het verstrekken van inlichtingen aan openbare li chamen, bijzondere instellingen en personen in zake betrekkingen van en voor R. K. personen uit den niet arbeidersstand 50. het brengen van eenheid onder hetgeen van overheidswege en vanwege bijzondere per sonen tot bestrijding van werkloosheid en haar gevolgen bij de niet-arbeidersklasse gedaan Wordt. 6o. het "even van raad en het deelnemen aan internationale pogingen tot een blijvend ver band tusschen betrekkinghebenden en R. K betrekkingzoekenden uit de niet- arbeidersklas se De werkwijze van „Blijvend Verband" is een voudig en practisch- Het secretariaat der vereeniging ontvangt gere geld opgave der vacaturen en nieuwe posities uit geheel het land door bemiddeling der werk gevers, vereenigingen en werkzoekenden zelf Deze vacaturen worden ingeschreven en verge leken met de gezochte betrekkingen De patroon ontvangt na deze vergelijking op gave van sollicitanten en de sollicitanten zelf ontvangen bericht van de vacante plaatsen, voor hen geschikt. De werkgever heeft het recht om de getuig schriften en alle andere gegevens aangaande de sollicitanten op te vorderen, mits alle stukken binnen acht dagen aan het secretariaat worden teruggezonden. De volledige centralisatie van aanbiedingen van en aanvragen naar betrekkingen voor de niet-arbeidersklasse, is zoowel bij werkgevers als b>j werknemers uit de meer-gegoede en hoogear klassen zoo hartelijk toegejuicht, dat het welsla gen van „Blijvend Verband" verzekerd is. Het bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren Mr. C. Prinzen te Oosterbeek. directeur P. J. E. F. J.. Schnebbelie, te 's- Gravenhage, onder-directeur; H. J. Hanekamp, notaris te Sittard, voorzitterMr. Carl. Romme, te Am sterdam, secretaris ;A. C. M. Hellegers, direc teur van de Amsterdamsche Bank te Maastricht, penningmeesterH. A. J. Gadiot, R. K. pr. te Venlo, geestelijk adviseur mrW. K. S. van Haastert, te Eindhoven en J. Verhèijen, te Roosendaal, leden. Terwijl de Raad van Toezicht vormen. De heeren S. W. N. Arntz, Industrieel, Nij megen. Mr. Bern. Berger, Secretaris R. K. Limb Werkgeversvereeniging, Venlo. Vrij naar het Engeisch van A. 3, Swanl Geautoriseerde vertalias 35.) En op dat oogenblik kwam ook de gedachte bij hem op, dat hij toch zoo gauw mogelijk weg moest, want hij wilde tot geen prijs het avondmaal van de Alderton's dat ongetwijfeld uit aardappelen en uien bestond, deelen. Terwijl hij onrustig en ongedurig de kleine kamer op en neer stapte, ging opeens de deur open en de beide vrouwen traden binnen. Begsie Aldercon was ongeveer dertig jaar oud ze was. langen tijd kamenier en linnen meid geweest in een paar deftige families. Ze had een prettig, vriendelijk gelaat, en ze zag scherp genoeg om dadelijk te ontdekken dat Geoffrey Faussit een meneer was en geen ge wone arbeider. „Ik ben heel blij dat u gekomen is," sprak it met ruwe openhartigheid. Die anne vrouw van u heeft een paar vreeselijk<?dagen achter den rug. U komt haar zeker halen «Ja>" antwoordde Geoffrey, en zich tot An- Mr. B. Bomans. Lid 2e Kamer der Staten-' Generaal, Wethouder Haarlem. M. van den Broek, Directeur R. K. Landbouw school, Boxtel.Dr. P. C. De Brouwer, Leeraar R. K. Lyceum Docent R. K. Leergangen, Tilburg P. J. J. M. Cuijpers, Architect Roermond- Dr. L. Deckers, Lid 2e Kamer der Staten-Gcne- raal, Secretaris Ned. R. K. Boerenbond, Den Haag, N. J. M. Dols, Accountant, Nijmegen J H. Dupont, Directeur der Heerlener Bank Heerlen. A. H. Geurts, Directeur der Onderwijs inrichtingen, te Rolduc. Dr. P. J. M. van Gils, Inspecteur van het R. K. Bijz. L. O. in Limburg Roermond. Proh P. G. Groenen. Moderator de Unie der R. K. Studentenvereenigingen in Nederland, Warmond. X. Keiler, Oud- Direc teur der Amsterdamsche Bank, Amsterdam. Mr. L. C. Kortenhorst, Secretaris Alg. R. K. Werkgeversvereeniging, Amsterdam. J. C. H. van der Lande, Lid le Kamer der Staten- Generaal, Ubbergen. Dr. H. W. E. Moller, Rec tor R. K. Leergangen, Tilburg. Mgr. C. C. Prin sen, 's-Hertogenbosch. Dr. A. H. M. J. van Rooij Geneesheer-Directeur Vrouwenkliniek, Haarlem Prof. Dr. Jos Schrijnen, Hoogleeraar, Utrecht. Fr. J. Stulerneijer, Directeur van de N. V. In ternationale Gewapendbeton-Bouw, te Breda. Prof. Ir. G. J. van Swaaij, Lid le Kamer der Staten - Generaal, Nijmegen. J. J. Verbeeten, Districts- Schoolopziener, Breda. Mr. Dr. F. L. G. Z. M. Vonk De Both, Burgemeester, Tilburg Mr. A. J. M. J. Baron van Wijnbergen, Lid 2de Kamer der Staten- Generaal, Utrecht. Lid van de vereeniging kan worden ieder R.K. die zich bezig houdt met het verschaffen van werk aan betrekkmgzoekenden uit de niet- ar beidersklasse, of wiens werkkring hem met het bestrijden der werkloosheid in de niet-arbeiders klasse rechtstreeks of middellijk in aanraking brengt De leden van de vereeniging trachten den onderlingen band o.m. te versterkendoor bij het geven van of 't zoeken naar betrekkingen de bemiddeling te gebruiken van het secretariaat door het secretariaat op do hoogte te brengen en te houden van opengevallen en nieuwe be (.rek kingen, van dc geschiktheid van personen en van de degelijkheid van personen en onderne mingen en door het plaatsen van advertenties in verband met het geven van en het zoeken naar betrekkingen, gemeld secretariaat zooveel moge lijk de noodige inlichtingen te- verschaffen en het aan te wijzen als het adres, v/aar nadere in lichtingen kunnen verkregen worden. De betrek- kinggevende leden der vereeniging verbinden zich het secretariaat tijdig in kennis te stellen van het ontstaan van vacatures, de sollicitan ten voor vacante betrekkingen naar het secre tariaat te verwijzen en alvorens tot voorziening in de vacature over te gaan bij het secretariaat de volledige sollicitantenlijst aan te vragen en na de benoeming, deze instelling daarvan tijdig in kennis te stellen. WORDT DE BIJZONDERE H. B. S. FINANTIEEL BEDREIGD! Van bijzonder welingelichte zijde schrijft men aan De Nederlander, naar aanleiding van het artikel onder bovengenoemd hoofd, dat wij dezer dagen overnamen; Na op het gewicht van de beweringen in 'bedoeld artikel gewezen te hebbern vervólg/ de schrijver: Laten wij nu eens nagaan, welke verande ringen de wet van 1 Maart 1920 in de subsidie-regeling gebracht heeft. Voordat die wet in werking trad. bestond' het subsidie uit: le. een vergoeding per lesuur van 60 minuten 's weeks, voor de hoogere burger scholen met vijfjarigen cursus f 70 bedra gende. 2e f 1000 als tegemoetkoming in het salaris van den directeur der school. Overi gens kreeg het schoolbestuur niets vergoed, dan eventueel de kosten vaneen lokaal en leermiddelen voor gymnastiek. Bepaald was, dat niet meer dan 30 lesuren per week en per klasse voor subsidie in aan merking kwamen. - Voor ©en vijfjarige school zonder paralier afdeeling bedroeg het subsidie volgens de oude bepalingen, alzoo ten hóógstee: voor lesuren 5 X 30 X 70 f 10500, voor den directeur 1000, totaal 11.500. Wat geven nu de gewraakte subsidiebepa lingen der wet van 1 Maart 1920? le. Een subsidie per lesuur van 50 mi nuien 's weeks van f 160, f 150 of f 140 naar mate de school gevestigd is in eene gemeente der eerste, tweede of derde klasse. 2e. Drie vierden van de kosten van het materieel. en 3e. drie vierden van de kosten van het gebouw en zijne installatie Verder bepaalt de wet dat aan de bijzon dere roogere burgerscholen tenminste het ge tal lessen van 50 minuten moet worden ge geven, voor de openbare scholen vastgesteld in de 5 klassen te zamen 167, terwijl desge- wenscht nog 15 lessen meer worden vergoed, in totaal dus 182, (d.i. ongeveer dezelfde tijd als waarvoor vroeger subsidie weid ver leend: 180 lessen van 50 minuten 160 lessen van 60 minuten). nie wendende ging liij voort„wil je even in pakken, lieve Annie maakte geen tegenwerpingen. Als altijd kon hij van haar verkrijgen wat hij wil de. „Mijn laarzen staan in de keuken," sprak ze en haastig verdween ze door de half geopen de deur. Ondertusschen sprak Bessie Alder- ton tot Geoffrey„Het spijt me erg dat wij haar moeten zien heengaan, mr. Faussit ze is zoo vriendelijk en hulpvaardig, en ze kan zoo aardig met onze kleine spelen. Bent u al een beetje bekomen van den schrik U bent wèl leelijk te pas gekomen 1" Ze zeide niet dat ze wel een beetje wroeging gevoelde om al de slechte veronderstellingen omtrent Geoffrey, die zij en haar man tegen over elkander uitgesproken hadden, en over de talrijke aansporingen die zij tot Annie gericht had om zich niet langer om zoo'n slechten man te bekommeren en zoo spoedig mogelijk naar haar vader terug te keeren. Geoffrey's onverwachte verschijning en zijn duidelijk zichtbare bereidwilligheid om voor Annie alles te doen wat hij maar kon, hadden haar een heel anderen kijk op den jongen man doen krijgen. Bessy voelde dat zij hem haar verontschuldigingen wel mocht aanbieden alleen maar, het was in dit geval wèl buiten gewoon moeilijk ze onder woorden te brengen. Nemen wij nu, om de bedraden der sub-' sidiën te kunnen vergelijken, met den schrij ver van het artikel aan. dat het gebouw der hoogere burgerschool met zijne installatie f 400.000 kost, waarvan 7 pet. rente en af lossing wordt betaald, en voorts, dat de kos ten van materieel f 8000 beloopen (met in begrip van de wedden van amanuensis en concierge, die ook voor drie vierden worden vergoed) dan wordt het minimum subsidie volgens de nieuwe bepalingen 56,120, daf is dus f 44.620 of 390 pet. meer dan vol gens de oude bepalingen. Ook de bevoegdheden om de schoolgelden te verhoogen geeft nog meer inkomsten, ter wijl de Regeering tegenover dit alles alleen eischt, dat de leeraren op dezelfde wijze zullen worden gesalarieerd als aan de Rijks kweekscholen, gelijk nader wordt uiteengezet Moet dan worden aangenomen, aldus be sluit het artikel, dat de schrijver opzettelijk aan de lezers van de Nederlander onwaar heid opdisohte? Dat zou ik niet gaarne be weren. Alleen hij verwart twee dingen en welde nieuwe subsidiebepalingen en de ver" minderde koopkracht van 't geld! De nieuwe subsidie-bepalingen hebben er geen schuld aan. dat wellicht vele besturen van bijzon dere hoogere burgerscholen nog een aan zienlijk bedrag te kort komen. Dat is niet door, doch orManks de nieuwe bepalingen.. Was niet letterlijk alles ongelooflijk veel duurder geworden, de zorgen der schoolbe sturen waren door de nieuwe wet aanzien lijk verlicht. En daarom gaat het niet aan af te geven op die bepalingen of op de Re- geering. die ze tot stand bracht. J)E POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG Volgens berichten nit C ost-Enitschland is Brest-Litofsik na «erinkcil tegenstand te hebben geboden in handen der bol-ajewiki gevallen. De Russen zetten hun opmarseh tegen Warschau en Lemberg i'oort. De bolsjewistische afdeclingen. die op ver schillende punten aan de Oost-Pruisische grens zijn verschenen, hebben aan de grens bewoners verklaard, dat zij de grens niet zou den overschrijden. De Poolsohe grensposten zijn terugge trokken tot op de hoogte van Friearichshof in den kreits Ortelsburg. Het bolsjewistisch legerbericht van 30 Juli maakt gewag van de bezetting van Bjelostok en deelt mee, dat de roode troepen meer naar bet Zuiden Brest Litofsk na deren. Latere berichten uit Poolsche bron mel den. dat de roode ruiterij ai 30 a 40 K.M. voorbij Bjelostok is opgerukt, zoodat zij zich nog slechts op 110 a 120 K.M, afstands van Warschau bevindt. Generaal Joseph Halier is in de plaats van generaal Romer benoemd tot bevelhebber van het 1ste Poolsche leger (het Noordelijk leger) en heeft, naar de Temps meldt, last gekregen de maatregelen te treffen, welke de toestand op dat front vereisoht. .Voorts -verneemt de Temps, dat de geest onder de Poolsche troepen goed blijft, maar dat er groote wanorde heerscht in die dien sten achter het front, welke de geallieerde, en vooral de Fransohe. officieren zullen trachten te redderen. Een draadloos bericht tan Moskou van Vrijdag meldt, dat de bolsjewiki Bjelostok en Proesjanij bezet hebben. Het bolsjewistische legerbericht van 30 Juli luidt: Onze troepen heben na een ver. woed gevecht den overtocht over de Narwa afgedwongen. Wij namen Bjelostok en be zetten Proesjany. Wij namen een groot aan tal gevangenen en veel buit. Onze troepen ontplooien een verwoeden aanval en de vijand slaagt er niet in dien te stuiten. Den 20en Juli naderen we Brest-Litofsk. In de richting Kowel dringen we de Polen naar de rivier Stochod terug, in den sector van de Krim wordt gevochten bij de Dnjepr, ten Zuiden van Alexandre!' en de stad Nogaïsk. Het Journal des Débats teekent hierbij aan: Ofschoon de Russische cavalerie Bjelo stok 40 K.M. achter zich liet achten offi cieel© kringen te Warschau den toestand niet wanhopig. Militaire deskundigen meenen, dat het front kan worden hersteld. De troepen behouden ondanks hun vermoeidheid bun krij g&lust. De étappendienst. die door den terugtocht ontredderd was, is door officie ren der Fronsche zending ten deele hersteld. Het legerbericht van 30 dezer meldt: Een afdeeling bolsjewistische ruiterij rukt over Ossowite in Zuid-Westelijke richting op. Haar voorhoede is bij Lome ja door onze af- deelingen teruggeworpen. De Polesdsche troepen trékken terug op hun stellingen bij Brest Litofsk. Sinds zij op hun terugtocht vier bolsjewistischs regi menten hebben verslagen, oefent de vijand geen sterken druk meer op hen uit. De onderhandelingen begonnen. Zaterdag om 9 uur '«avonds kreeg de Poolsche minister-president bericht, dat de Poolsohe parlementairen de bolsjewisti „Ik weet niet, juffrouw Alderton, hoe ik u en uw goeden man zal dan Ken voor de vrien delijkheid die u Annie betoond hebt," sprak Geoffrey met warmte. „U ziet nu zelf wel, dat zij heelemaal niet gewoon is te reizen, en ik kon niet denken dat zij zoo weinig geld bij zich had. Mijn geld had ik allemaal hier bij mij om passagebiljetten naar Canada te koopen." „O, dus u gaat naar Canada," sprak Bessie belangstellend. Bill en ik hebben daar ook al lang over gesproken, maar de reis is zoo ver. Wanneer vertrekt u „Dat weet ik nog niet. We zouden vandaag vertrokken zijn, maar nu is dat akelige onge luk er tusschen gekomen. Wat wij de eerst volgende dagen zullen beginnen, weet ik nog niet. Intusschen zal ik uw goedheid en vriendelijkheid nooit vergeten. Als wij in Canada zijn, zullen wij u misschien kunnen helpen om óók over te komen. Zult u hiervoor hij stopte haar een zilverstuk in de hand „wat voor de kleine koopen Het is maar een gering bewijs van waardeering, er zijn nu eenmaal dingen in dc wereld die men nooit vergelden kan." De laatste woorden had hij weer echt als een groote mijnheer gesproken. Bessie voelde dat wel en was een beetje onder den indruk. Toen haar man. thuis kwam zei ze tot hem sehe hebben ontmoet op den straatweg van Brest-Litowsk naar Baranowitsj. DUITSCHLANDS NEUTRALITEIT. Naar bekend is, heeft de Duitsohe regee ring 21 Juli in een nota aan den president van de Vredesconferentie te Parijs verzocht de noodige maatregelen te mogen nemen ter handhaving van de neutraliteit aan de Oostgrens. O.a. was gevraagd toe te staan dat de noodige troepen door de volksstem- mingsgebieden Allenstein en Mariënwerder naar dc grens gezonden, mochten worden. Volgens berichten uit het Oosten hebben de intergeallieerdo troepen in de volkstem- mingsgebieden zich van de Oostgrens terug getrokken. Thans is cie toestand zoo. dat aan de grens van de Duitsche volksstem- mi n gs gebied en geen voldoende strijdmacht staat om incidenten te voorkomen. Een op Buitsch gebied gekomen Pooische troepen- afdeeling is door de veiligheidspolitie ont wapend. Met het oog op de toenemende moeilijkhe den tengevolge van dezen toesiand. heeft dc Duitsche regeerinsr thans te Pa rij-, doen ver- zoeken, het antwoord op haar nota van 21 J uli te bespoedigen. Den militairen autoriteiten in dc grensge bieden is list gegeven naar dc eischen van de omstandigheden te handelen. Het over schrijden van de grens door meer Poolsche troepen en het verblijf in het Oosten kan tot zeer ongewensehte gevolgen leiden. Aan dc Entente "is daarom verzocht voor het, ver voer van geïnterneerde Poolsche troepen naar Duitschland schepen ter beschikking te stellen. VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. ,Onder geringe opkomst van dc kiezers hebben gisteren dc verkiezingen voor dc kiesmannen van het Landsting plaats ge vonden. Naar hun uitslag te oordeelen zullen in bot Landsting gekozen worden: Gematigde linkerzijde 22 zetels (3 ge wonnen). sociaal-democraten 15 (onver anderd), conservatieven 11 (2 gewonnen, radicalen 4 (6 verloren) en vakpartij 1 zetel (1 gewonnen); het Landsting. dat 72 leden telt. 54 door algemeene verkie zing aangewezen en 18 door het Land sting zelf gekozen, zal er dan vermoede lijk als volgt uitzien: Gematigde linker zijde 29. sociaal-democraten 19. conserva tieven 15. radicalen 7. vakpartij 1 zetel. HET MOTU PROPRIO VAN DEN PAUS. De ..Osservatore Romano" publiceert het Motu Proprio van den Paus ter ge legenheid van den vijftigjarigen gedenk dag van de heiligverklaring van den H. Jozef. De Paus wijst op de gevaren en de verwoestingen waarmee "de wereld be dreigd wordt door de lerstellingen van den klassenstrijd. Daardoor wordt wan orde en ongeluk onder de menschen te weeggebracht. Hij spoort de christelijke arbeiders aan zich onder het patronaat vaa den H. Jozef te stellen om zich al dus tegen de gevaren van het socialisme te vrijwaren, dat de grootste vijand is van de Christelijke leer. DE ONTWAPENINGSKWESTIE IN DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Het wetsontwerp in zake de ontwape ning vaci de bevolking voorziet een rijks commissaris met dictatorische bevoegd- Leden. Hij kan beschikken over de rijks- weerbaarheid, de veiligheidspolitie, de post, telegraaf en telefoon om op alle mogelijke manieren de wapenen uitge leverd te krijgen. Een krediet van drie honderd millioen mark wordt ter zijner beschikking gesteld. Er wordt gevange nisstraf tot 10 jaar en geldboete tot 300.000 mark voorzien. Ook de aansporing tot weigering van afgifte van wapens wordt strafbaar gesteld. LLOYD GEORGE OVER IERLAND. Lloyd George heeft in bijeenkomst met leiders der Unionistische partij, waarin de toestand in Ierland besproken werd, gezegd: „De wet, die de volgende week aan het parlement zal gezonden worden om de rechtspraak in Ierland te verster- Ken, zal zeer krachtige maatregelen be vatten. Er moesten maatregelen geoomen worden. De werktuigen der wet moeten in Ierland versterkt worden. De regee ring is bereid aan haar tegenstanders toe te staan alles wat eeelijk is, alles wat rechtvaardig is, alles wat in overeen stemming is met den ouden Brifschen geest van vrijheid. De regeering is bereid aan Ierland ©en redelijke, wettigq, wel georganiseerde vrijheid toe te staan, bin nen de grenzen van het Britsche rijk. PLUNDERING VAN EEN MUNITIE MAGAZIJN. Het volgende bericht uit Fürstenfeld in Stiermarken is te Weenen ontvangen: Zaterdagnacht om twee uur verscheen plotseling uit de richting van Rudeisdorf Wij hadden ze toch niet hier kunnen houden, Bill, 't Is nu eenmaal een ander slag dan wij. En Annie schijnt nu heel gelukkig te zullen worden. Je moest eens zien hoe haar oogen haar man overal volgen." Rood van opwinding en ontroering was Annie weer voor den dag gekomen. Ze begon haar weinige bezittingen in haar mandje te pakken Tien minuten later stonden ze gereed om afscheid te nemen van de vriendelijke huis moeder Annie klemde de goede Bessie een oogenblik in haar armen. „Je schrijft' ons zeker van daar ginds, he Annie," zei Bessie Alderton met tranen in de oogen, terwijl Geoffrey al met de hoed in de hand buiten stond, zich wel een beetje er over verwonderend hoe in zulk een buiten gewoon korten tijd zulk een intimiteit kon ontstaan tusschen twee vrouwen, die vier dagen geleden eikaars bestaan zelfs niet vermoedden. Hij nam nog eens zijn hoed af, dankte nog eens heel hartelijk, maar voelde zich toch wel. een beetje verlicht toen ze eindelijk dat afscheid achter zicli hadden. „Waar gaan we nu heen, Geoff," vroeg Annie in het geheel niet angstig meer, doch alleen een beetje buiten adem. „Ja, dat weet ik eigenlijk zelf niet, kind," sprak hij met een zwak lachje. „Ik denk dat EEN SLIMME. De dokter ('n beetje grimmig): „Uw kind mankeert niets alleen 'n beetie water ©n zeep 't Vrouwtje: „Vóór of na 't eten. dokter?'' OOK EEN REDEN.' Een dokter en een waschvrouw. „Zoo juffrouw Bops, wilt u weer gaan trouwen? Beu van de eenzaamheid?" „Ja meneer, u moet weten, ik heb nou zóó veel waschgoed, ziet u, ik had anders toch 'n ezeltje inoefen nemen!" ui Hongarije een troep van achthonderd gewapende mannen in burgerkleeüing. Zij boeiden de gendarmes en bonden bun de oogen dic-ht. Vervolgens trok de troep door de stad. De enkele personen, die zij tegenkwamen, werden geboeid en ge dwongen mede te gaan. Tegen drie uur 's nachts werd het munitie-magazijn ge plunderd. De roevers maakten meer dan tweeduizend geweren, 21 machinegeweren en tweeduizend infanterie-uniforiuen buit die zij in automobielen naar Hongarije medenamen. Men vermoedt, dat het man nen uit West-Hongarije waren, die tegen de aansluiting bij Oostenrijk zijn en vau meening waren, dat het wapendepot in Fürstenfeld moest dienen voor de Oosten- rijksche troepen bij hun opmarseh naar West-Hongarije. De Oostenrijksche regeering heeft de regeering te Boedapest een krachtig pro test doen toekomen. GEMENGDE BUif^NL. BERICHTEN. De betcogingen in Brussel. Van de 32 personen, die in verband met de incidenten op Donderdag j.l. gearres teerd waren, is slechts één, n.l. de secre taris van de vereeniging van Vlaamschn oud-strijders, in bewaring gehouden. Het onderzoek heeft aan het licht ge bracht-, dat verscheidene betoogers Don derdag gewapend waren met Arabische knuppels, brownings en dolksabels. De Franst-he Kamer heeft een kre diet van 3K miliioen francs toegestaan voor de viering van het gouden feest van de republiek. De 11de November is tot feestdag verklaard. De Duitsche pers verneemt uit Mos kou, dat de Russen voornemens zijn do Oekrajine in te lijven. Het land za! nctu een zelfstandig leger, noch een eigen fi- nancjeele en landbou w-poli tick mogen voeren. De Fransche Senaat heeft met 221 te gen 32 stemmen het wetsontwerp goedge keurd nopens de voorschotten aan Duitschland, dat gisteren door de Kamer is aangenomen. Een hevige ontploffing in de Skoda- fabrieken te Praag heeft 19 dooden en 12 gewonde: veroorzaakt. De materieels schade is niet aanzienlijk. Werklooze sigarenmakers. In verband met den slechten toestand- waarin de werireloozenkassen der siga renmakers benden verkeeren, heeft de Mi nister van Arbeid aan de Gemeentebestu ren medegedeeld, dat vaa Rijkswege ren- teloozo voorschotten ten behoeve van die kassen worden verstrekt om de besturen in staat te stellen aan wexkeloozen, nog niet uitgetrokken leden uitkeering te verstrekken. Om te bevorderen, dat de kassen deze financieele verplichtingen beter zullen nakomen is voorloopig het volgende be paald: aDe bijdragen der leden sedert 26 April 1920 verhoogd tot 8 cent voor klasse a en 20 cent voor klasse b, blijven min stens verhoogd tot op deze bedragen, totdat volledige terugbetaling der ver strekte voorschotten zal hebben plaats ge had. j b. Tot dusverre werd, wat betreft het bedrag der uitkeeringen geen onder scheid gemaakt tusschen gehuwde en on gehuwde leden. Te beginnen met de week, dde 31 Mei 1920 aanving, zijn de uitkeeringen aan gehuwde leden, voor zoover zij uitwonend zijn, ge bracht op 80 pet, van de thans gel dende reglementaire bedragen en de uit keeringen aan de ongehuwden, die bij hunne ouders inwonen, op 60 pet. daar van. Gehuwde vrouwen worden gelijkge steld met ongehuwden, die bij hun ouders inwonen. c. De vrijstelling van betaling der bij dragen ia geval van werkloosheid wordt beperkt tot geheel werklooze leden, die geen uitkeering uit de kas krijgen. De ze beperking gaat In op 27 Juni. Boven- we het best zouden doen met een omnibus naar de Strand te nemen. Daar zijn nogal goedkoope hotels. Als we eerst maar een onderkomen voor den nacht hebben, kunnen we eens op ons gemak daar praten over wat ons te doen staat." „Gaan we dan niet naar Canada," vroeg Annie verbaasd. Ze maakte zich, nu Geoffrey bij haar was, niet de minste zorg meer en gevoelde de meest volkomen onverschillig heid omtrent er met haar ging gebeuren. Geoffrey riep een omnibus aan die naar Blackfnars Bridge ging, en ze klommen naar boven. Het was een heerlijk ritje, Geoffrey rookte een sigaret en begon zich weer een beetje met het leven verzoend te gevoelen. Voor rustig praten was daar boven op dc om nibus natuurlijk geen geschikte gelegenheid hun aangelegenheden waren nu eenmaal van te intiemen aard dan dat zij het er op konden wagen door anderen afgeluisterd te worden. Het stilzwijgen dat tusschen hen heerschte hinderde Annie echter in het ge heel niet. Ze was als verdoofd door den snellen loop der gebeurtenissen, door de plotselinge verandering die in haar eerst zoo ru-:tig leven tje gekomen was. Reeds was ze Catley en al de kleine belangen die ze daar gehad had, half vergeter «Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5