'WEEDEBLAB SCHULD EN BOETE R.K. Arbeidsbemiddeling voor Intellectueelen. BUITENLAND FEUILLETON. ONS VROOLIJK HOEKJE. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1320 DE POOLSCH-RUSSISCHE UÜfiLOG. GEMENGDE BUiTOsL BERICHTEN. 36.), IL De vereeniging heeft ook haar corresponden ten. De correspondenten van het secretariaat dragen zorg, geleidelijk verbinding te krijgen en te houden met betrekkinggevenaen en R. K. betrekkingzoekenden. De betrekkingzoekende personen, die de be middeling van het secretariaat inroepen, beta len voor deze bemiddeling wegens inschrijven op de sollicitantenlijst f2.50 en voorts, bij aan stelling door of met behulp der vereeniging voor alle onkosten 1 p. Ct. van de bezoldiging, die aan de verkregen betrekking zeker of waarschijn lijk verbonden is, gedurende het eerste jaar. Per sonen, die niet - of onvoldoende bemiddeld zijn, zijn van de betaling, hierboven bedoeld, vrijge steld Niemand wordt in de registers ingeschreven, tenzij hij de noodige bewijzen van zedelijkheid en bekwaamheid, ter beoordeeling van den di recteur van 't secretariaat, overgelegd hebben. Het secretariaat is gevestigd te 's- Gravenhage ge, Anna v. Buerenstraat 153. Het verleent haar bemiddeling over geheel Nederland en heeft ook internationale connecties. De oud-leerlingen van hoogere burgerscholen gymnasia etc, de dames en heeren opgeleid voor kantoor, administratie, landbouw, handel of industrieele leiding, in één woord elk aanbeve lenswaardig Roomsch Katholiek uit den midden en hoogeren stand, die een werkkring zoekt, heeft in de vereeniging „Blijvend Verband" een succesvol en veilig middel om een passende en betrouwbare betrekking te vinden. Ook voorde werkgevers bespaart „Blijvend „Verband" veel moeiten en tijd en geeft hu n vooral veel meer zekerheid omtrent het gehalte van den sollicitant, waar B. V. voor alle infor maties zorg draagt. De reden, waarom een speciaal R. K. bureau voor dit doel werd opgericht, ligt behalve in het feit, dat Roomsch Katholieken om wille van hun godsdienst nog vaak worden achterge steld vooral hierin, dat Katholieken bij het sluiten van een dienstbetrekking den extra-eisch stellen, dat godsdienst en zeden beveiligd zullen zijn. „Blijvend Verband" heeft den plicht zoo veel mogelijk daarnaar te onderzoeken. Het R. K. van het secretariaat sluit echter niet uit, dat ook niet - Katholieke werkgevers met het bureau in contact treden. Reeds menigmaal werd een sollicitant bij een betrouwbare niet-Katholieke firma geplaatst, lot beider voldoening. „Blijvend Verband" werd bij haar geboorte jnet sympathie begroet door het Doorluchtig Episcopaat en door zeer vele hoogstaande Ka tholieken, die er hun naam en steun aan verleen den. De ontwikkeling der eerste jaren ging zee- langzaam en moeilijk. Thans is het den kinder schoenen ontwassen, toont groote levensvatbaar heid en belooft een breede vlucht te zullen ner men. Natuurlijk zullen nog moeilijkheden te over Winnen blijven, doch reken en er op, dat de Katholieke eenheidszin zal doen beseffen, dat niet concurrentie en naijver, maar alléén samen werking en centralisatie het gewenschte doel bereiken kan. Die gewenschte samenwerking bestaat reeds met verschillende inlicSmgen bemidde lingsbureaux en arbeidsbeurzen, zoodat b.v. „Blijvend Verband" afgestudeerden van Hooge- scholen verwijst naar het Inlichtingen-bureau Voor gegradueerden, van de Unie der R. K. Stu denten- Vereenigingen in Nederland, waarvan het secretariaat wordt waargenomen door Prof. P. Groenen, Unie-Moderator te Warmond, Ar beiders, die zich tot het Secretariaat wenden, worden verwezen naar de respectievelijke ar beidsbeurzen. Op hun beurt verwijzen deze bureaux de werkzoekenden uit de midden en hoogeren \tand naar B. V. „Blijvend Verband" is een Katholiek-sociaal belang. Het wil den rechten man op de rechte plaats /tellen. Het wil den werkgevers veel hoofdbreken be sparen in den tegenwoordig zoo moeilijke keuze van personeel. Het wil voor zoovelen onder ons, die na veel moeiten en kosten een maatschappelijke be kwaamheid hebben verkregen de gelegenheid openen om hun bekwaamheid ten volle te be nutten èn voor hun eigen levenspositie èn tot welvaart der maatschappij. Het wil vooral geestelijk weldadig zijn en medewerken om de gevaren te vermijden, waar aan is blootgesteld godsdienst en deugd van hen, die op goed geluk af een betrekking zoeken. Het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland heeft zijn volle goedkeuring aan dit ^streven ge hecht. Zoo antwoordde b. v. Z. D. H. Mgr. A. J. Callier op een schrijven van het bestuur „dat Wij volkomen instemmen met het nut-' tige doel, hetwelk de vereeniging „Blijvend Ver band" beoogt. Wij wenschen U hiermede het beste succes toe en hopen, dat velen uit de niet-arbeidersklasse hiervan zullen gebruik maken.", AUGUST1NUS JOSEPHUS. Bisschop van Haarlem. Mogen allen de beteekenis van „Blijvend Ver band" begrijpen en laat een ieder, die niet zon der sociaal gevoel is, in eigen kring door aanbe veling, propaganda en door den zoo noodigen financieelen steun medewerken tot de nog snel ler uitbreiding van het steeds groeiend secre tariaat. HET TüHKSCHE VREDESVERDRAG. De Ottomaansche gevolmachtigden hebben te Versailles aan kolonel Henry hun geloofsbrieven overhandigd. BETOOGINGEN VOOE DEN WERELD VREDE Zondag, op den herdenkingsdag van het uitbreken van den wereldoorlog, werd voor h et gebouw van de intergealiieerde commissie te Marienwerder een groote be tooging gehouden tegen den oorlog en voor den wereldvrede. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin tegen de pogingen geprotesteerd wordt het volk opnieuw te jagen in een zoogenaarnden revanche oorlog. Van de rijksregeering werd nauwgezette neutra liteit verlangd in den oorlog tusschen Rusland en Polen en hiervan telegrafisch den rijkskanselier mededeeling gedaan. De betooging verliep zonder eenig in cident. Wolff seint dat ook te Berlijn een betooging is gehouden, in den Lustgar- ten, door ongeveer 15.000 menschen, bij eengeroepen door den vredesfcond van deelnemers aan den oorlog, ten gunste van de verzoening der volken en den wereldvrede. Deze betooging werd uit el kaar gejaagd door leden van de commu nistische partij. De manifestanten kenden daarop, ongehinderd hun betooging her vatten op het Belle Allianeeplein. DE GOEDE WIL DEK JSLIJN WEEKERS De. verschillende arbeidersgroepen in 't Ruhrgebied hielden Zondag weer op ver scheidene plaatsen vergaderingen om de overeenkomst van Spa te bespreken, voor zoover deze betrekking heeft op de koLen- levering. De meening werd uitgesproken dat het dictaat van de Entente in zake de kolenleveringen moest leiden tot den ondergang van de binnenlandsche indu strie. Desniettegenstaande waren de arbei ders bereid met alle krachten te pogen de door de Entente gestelde eischen te vervuilen, niet omdat zij de eischen der Entente gerechtvaardigd achtten, maar om hun goeden wil te toonen, teneinde het vaderland voor bezetting en militarisme te. beschermen. Opnieuw werd de spoedige doorvoering van de socialiseering der mij nen van de regeering geëischt, daar het naar de. meening der mijnwerkers slechts daardoor mogelijk zal zijn, de productie te vermeerderen en den .werklust te ver- hoogen. KAMEiNEE EN KKASSIN AANGE KOMEN- Kamenef, de politieke gedelegeerde van de Sovjetregeering is te Jxmden aange komen. Krassin met zijn drie dochters en zijn staf i,n het geheel veertien per sonen kwamen te Newcastle aan en vertrokken vandaar naar Londen. Officieel wordt uit Warschau bevestigd, dat Vrijdagavond de Boolsche parlementai ren bij Kobrin op den straatweg Barano. witsji-Bres t-Litowfik de officieren van het rood© leger ontmoetten. De besprekingen zijn Zaterdag begonnen. De Russisch© eischen, kunnen, daar de telegrafische ver binding nog verbroken is, nog niet direct worden medegedeeld. Volgens particuliere berichten uit Brest-Litowsk neemt Badek aan de besprekingen deel. De onderhande laar van het xoode leger zon in d© eerste zitting de overgave van Brest-Li to wsk ge ëischt hebben. De bijzondere correspondent van de ..Köln. Ztg." te Warschau had een onder houd met den minister-president van Polen, die o. a. zeide: De basis van onze vredes politiek wordt gevormd door twee onwrik baar vaststaande punten: le. het behoud der onafhankelijkheid van den Poolschen staat; 2e. het zelfbeschikkingsrecht der landen, die tussohen Rusland en Polen, liggen. De minister-president betreurde, dat er tus schen Polen en Duitschland nog geen betere betrekkingen bestonden. Op de vraag van den correspondent, welke maatregelen ge nomen waren o™ de moeilijkheden bij de demobilisatie te overwinnen, antwoordde de minister, dat deze nog in een ver verschiet ligt. daar men nog midden in den oorlog tusschen Polen en Eusland is. Het Poolsche persbureau meldt uit War schau. dat het centraal comité van de so cialistische partij het besluit nam medewer king te verleenen aan alle pogingen om den bolsjewistischen inval tegen te gaan en de onafhankelijkheid van Polen te verdedi gen. Eveneens werd het besluit van het partijbestuur goedgekeurd om aan de coali- tieregeering deel te nemen met het doel de verdediging des lands en den vrede te ver zekeren. Volgens hetzelfde persbureau maken de Poolsche en Oekrajienseh© bladen melding van vervolgingen van de intellectueel© klaB- sen, waaraan de bolsjewiki in het door hen bezette gebied van Oost-Galicië zich schul dig maken. Volgens een bericht van de „Köln. Ztg." uit Kopenhagen zijn in Kovno betrouwbare berichten ontvangen, volgens welke de bol sjewiki Augustowo, dat n.og slechts 15 K.M. van de Pruisische grens verwijderd is. Zon dag bezet hebben. DE ENTENTE EN RUSLAND. De tekst van 't op 28 Juli aan Tsjitsjerin verzonden draadlooze telegram, opgesteld dus na de ontmoeting van Lloyd George en Milleraud te Boulogne, is gepubliceerd. In bet telegram wordt gezegd: „De Britsehe regeering, die, aannemend dat een wapenstilstand aanstaande is en dat de vijandelijkheden tusschen Sovjet-Rus land en Polen op bet punt zijn te eindigen, heeft baar geallieerden voorgesteld deel te nemen aan een conferentie te Londen, waar de Sovjet-regeering van Eusland eveneens vertegenwoordigd zal zijn. Zij meent, dat er geen twijfel mag bestaan over bet doel van de-bijeenkomst, noch wat betreft de mogend- beden die tot bijwoning zullen worden uit- genoodigd, noch omtrent de onderworpen die in behandeling moeten komen. „De beide laatst© telegrammen van de Sovjet-regeering laten eenigen twijfel om trent deze punten. ]a bet telegram van 19 J uli schijnt de deelneming van de geallieer den aan de onderhandelingen over den vrede tusschen de Sovjet-regeering en de Poolsche regeering en andere regeeringen in d© buurlanden van Eusland te worden verworpen. In bet laatste telegram echter schijnt die deelneming te worden toege laten. „De Britsehe regeering is van oordeel, dat als de geallieerde regeeringen met eenig succes met gedelegeerden der Sovjet-regee ring besprekingen zullen hebben, de gedele geerden van de Poolsche regeering en van de andere betrokken randstaten, eveneens tegenwoordig moet©n zijn. „De conferentie (te Londen) zou als voor naamst© doel moeten hebben het herstel Yan den vrede in Europa en in de eerste plaats tusschen Polen en Eusland, op voorwaarden die de onafhankelijkheid van Polen en de rechtmatige belangen van beide landen zou den waarborgen. „De conferentie zou eveneens d© quaeeties moeten overwegen, die hangende zijn tus schen Sovjet-Rusland en de randstaten, die nog geen Qefinitieven vrede met Rusland hebben gesloten. >,Na d© regeling van die quiaestiea zou de conferentie d«e ge&ohilpunten kunnen behan del en tusechen d<e regreerinf? van Sovjet- Rusland en de geallieerden en het herstel van normale betrekkingen tusschen hen. -V Draadlooze telegrafie mèt draad. Dr. Brediow, aan wien het telegrafisch, telefonisch en draadloos bedrijf in het x'ij k spo&tmi nis teri e werd. opgedragen, deelde aan een medewerker van het „Ber liner Tageblaitit" eenige bijzonderheden mede omtrent een uitvinding, welke op het terrein der telegrafie van 'onbereken- baren invloed kan zijn: de draadlooze te legrafie met draad. Bij gebrek aan grondstof was het on mogelijk aan de eiechen, die de enorme uitbreiding van het telegrafisch en tele fonisch verkeer na den oorlog stelde, op eenigiszins bevredigende wijze tegemoet te komen. Het rijkspoetbeheer werd genoodzaakt, naar een betere exploitatie der voorhan den zijnde lijnen uit te zien en werd daar toe door de technische ontwikkeling der snelle wisselstroomen in staat gesteld. Aan het telegrafische proefstation is het mogelijk gebleken, gelijktijdig met het rijkstelefoonverkeer nog verschillende snelle wisselstroomen langs dezelfde lei ding te zenden en ze aan het einde der leiding door afzonderlijke ontvangstappa- raten weer vatu te scheiden. Allereerst werden op een afstand van circa 300 K.M. tussohen Berlijn en Han nover twee nieuwe telefoonverbindingen met hooge frequentie aangelegd, waarbij bet gelukte gelijktijdig met d,e tot dusver algemeen gebruikelijke gespreikiken met lage frequentie langs dezelfde lijm nog twee gesprekken met hooge frequentie te voeren. Controle is daarbij zoowel voor den dienstdoenden telefonist als voor het publiek uitgesloten. Het geruisch dat bij gewone telefoonverbinding maar al te vaak het gesprek schier onverstaanbaar maakt is bij deze nieuwe verbinding vol maakt verdivenen. Op den afstand Berlijn—Frankfort a.M. plm. 600 K.M. slaagde men erin op één enkele lijn naast het gesprek hij lage frequentie nog drie telegrafische verbin dingen met hooge frequentie mogelijk te maken waarhij de snel-telegraaf van Sie mens gebruikt wordt. Het resultaat dezer onderneming was zoo bevredigend, dat het telegrafische verkeer tusschen Frankfort en Berlijn dagelijks 4900 tot 6000 telegrammen! met één enkele lijn tot stand gebracht bon worden. Met niet minder succes werd ontlangs een verbinding met hooge frequentie tus schen Berlijn en Stralsund tot stand ge bracht, welke als bemiddeling voor die verbinding BerlijnMalmöStockholm functioneert. Zoo spoedig mogelijk zal een groot aan tal telefonische en teelgrafisehe verbin dingen tusschen de voornaamste ver- keersplaatsen van het Duitsche rijk in gebruik worden genomen, om aan de te genwoordige eischen zooveel mogelijk te gemoet te komen. De plundering van liet wapendepot. De protestnota der Oostenrijksche re geering tegen het rooven van wapenen te Fiirstenfeld werd Zondag te Boedapest overhandigd. De Hongaarsehe regeering heeft een onmiddellijk onderzoek en be antwoording van het protest zoo spoedig mgelijk toegezegd. Volgens nadere berichten zullen, ten gevolge der gebeurtenissen te Fiirsten feld, officieren der internationale mili taire commissie zich naar de West-Hon- gaarsehe grens begeven om een onder zoek in te stellen. Er zullen maatregelen getroffen worden om in het vervolg in menging van onverantwoordelijke mili taire formaties te voorkomen. Bepalingen omtrent de overneming van het, volgens het verdrag van Saint- Germain aan Oostenrijk toegekende grens gebied, zuilen vastgesteld worden. De financieel© „toovenaar." De New-York-eonespondent van de Daily Telegraph" meldt, dat geheel Nieuw- Engeiand thans spreekt over d© financieele operaties van zekeren Charles Ponzid ie in 1993 uit Italië den „grooten vijver" was overgestoken met tien shillings in zijn zak en nu volgens zijn eigen opgaven 2% mil- lioen pond sterling bezit. Ponzi staat aan het hoofd van de „Securities Exchange Co.", een instelling van hem zelf, die gebruik maakt van de huidige wisselkoersen. Geld beleggers. aie hem hun geld toevertrouwen, ontvangen van dien financieelen toove naar" binnen negentig dagen 60 rente. Begonnen met de hulp van eenige vrienden als geldbeleggers, betaald© hij den hoogen interest zóó punctueel dat hy grooten naam kreeg en spoedig had hij 'duizenden geldbe leggers. Zóó groot werd zün zaak dat do re geer in gs-ambt en ar en het noodig vonden eens te onderzoeken of hij wel langs eerlij ken en wettelijken weg werkte. Maar Ponzi laohte er wat om en liet alle onderzoek gaarne toe. Hij zegt. dat hij het geld een voudig naar het buitenland zendt om inter nationale betaald-antwoord postooupons te koopen en wacht dan kalm af hoe de premie op den Amerikaanschen dollar hem zes, acht weken later een voordeel brengt van 300 a 400 Toen bet bekend werd dat d© regeering bezig was zijn zaken te onderzoeken, kwam er een „run" op zijn kantoor te Boston en kwamen duizenden geldbeleggers hun geld terug vragen. Ponzi ontving hen kalm en liet zijn klerken de volle 100 van hun stortingen over de toonbank uitbetalen. Woensdag j.l. stond er een lang© ry klanten, die een millioen dollars terug kregen en toen de anderen bemerkten dat grif werd uitbetaald, verlangden velen hunner hun geld niet en lieten het waar het was. Ponzi maakte zich nóg meer populair toen hij aan de menigte gratis saucijsjes en warme broodjes liet uitdeelen. Hij zegt, dat al die lasit te wijten is aan de jaloerschheid dor andere finantieele instellingen, die niet velen kunnen dat hij 50 rente geeft. Elke bankier weet hoe goede zaken zijn te maken door de koersverschillen. Het eenige ver schil tusschen hen en mü ia, dat zij het meeste van de winst voor zich zei ven hou den." De commissaris voor de levenamidde- lenvoorziening in Italië, Soleri, heeft in de Kamer een zeer pessimistisch overzicht ge geven van den voedingstoestand in Italië. VAN „GEHOORD". De. dikke slager: „Wij Hollanders eten over 't algemeen te veel." De magere dichter: „Ja, dat heb' itf- ook wel eens gehoord O! „Jansen Heeft reusachtig succes geh"a3' met z'n tentoonstelling." Hoeveel schilderijen heeft hjj dan ver kocht?" „Eén!" „Noem je dat reusachtig succes?" „Non dan had je de schilderijen maar eens moeten zien-" De graanproduetie is verre beneden de ver-j waohting gebleven, zoodat groote hoeveel--; heden uit het buitenland zullen moeten" komen. Op veizoek van de Italiaansch© re. geering zal Lloyd George een conferentie bijeenroepen ter bespreking van het graan- probleem voor Europa. Soleri verklaarde, dat de tegenwoordige crisis d© ernstigste is, welke Italië heeft moeten doormaken. De Italiaaneohe Kamer heeft het re- geeringsontwerp aangenomen tot confisca tie van alle overwinsten. Gisteren is voor een krijgsraad te Boedapest het proces begonnen tegen de van den moord op graaf Stepban TLsza be klaagden. Deze zijn de eerste luitenant Hüttner. de vaandrig Sztiaukovsky, de adel borst Dobo. de soldaat Vago. Ongeveer 200 getuigen zijn gedagvaard. Het proces zal ten minste vijf weken duren. De administratie van de Fransehe O. G. T. (Algemeen Arbeids-seeretariaat) gaat de rue Grange-aux-Belles te Parijs verlaten om een groot huis in de rue Lafagette te betrekken. Daar dat huis echter bewoond wordt door zes gezinnen, heeft d© C. G. T. door den eigenaar maatregelen doen nemen om die lieden op straat te zetten. Verschil lende bladen wijzen op dit van die zijde wel eenigszins zonderlinge optreden. Vautel maakt bovendien in het „Journal" van de gelegenheid gebruik om de huurders in het algemeen in bescherming te nemen tegen het steeds toenemende aantal bureaux, kan toren enz., die in groote huizen worden ge vestigd. welker bewoners dan maar een goed heenkomen moeten zoeken en dat in dezen tijd van toenemenden wonigood! De verdreven keizerlijke Chineesche fa. milie heeft aan de Japansche reeeering of ficieel medegedeeld, dat de ex-keizer van China bereid is. opnieuw den troon te bes-tij- gen. Uit Kopenhagen wordt draadloos aan de Telegraphen-Union gemeld, dat volgens mededeeling van den president van de revo lutionaire justitie in Rusland, van 2 Mei tot 26 Juni 600 terechtstellingen plaats ge had hebben, waaronder 273 wegens desertie, 45 wegens oproer, 38 wegens verraad, 35 wegens tegen-revolutionaire handelingen. De rest wegens verschillende andere misdrijven. Naar Havas-Reuter 31 Juli seinde is te middernacht een geweldige brand uitge broken in de spoorwegwerkplaats en te Mar seille; het vuur breidde zich snel uit. In het petroleumland bij uitnemend heid, Roemenië, heerscht gebrek aan petro leum ten gevolge van onvoldoende produc tie. De regeering heeft bepaald, dat petrole um alleen geleverd mag worden aan elee- triciteiis- en waterwerken en bedrijven, die werken in het belang van de volksvoeding. Naar Havas-Reuter uit Brussel meldt is bij een botsing van twéé auto's tusschen Brussel en Leuven een persoon gedood, ter wijl zeven lieden gekwetst werden. De president van de Fransehe repu bliek heeft een decreet geteekend. waarbij aan een Fransehe maatscrappii den aanleg wordt opgedagen van een pijpleiding voor den aanvoer van stookolie (mazoet) van Havre naar Parijs. De leiding, welke gaat over Bolbec, Yvetot, Barentin. Rouaan en Pontoise, moet minstens per dag 2400 ton kunnen leveren. De reservoirs aan weers" kanten van de „pipe-line" moeten een mini mum totaal capaciteit van 60.000 ton kun- nen bevatten. De werken moeten hoogstens binnen twee en een halve maand zijn begonnen en een jaar later zijn beëindigd. Bij de Fransehe Kamer is een wetsont werp ingediend voor de invoering van een verplichten wekelijkschen rustdag voor de geheele pers in Frankrijk waartoe de Zon dag wordt aangewezen. De Duitsche Rijksminister van finan ciën heeft den rijksdag een memorandum doen toekomen over den finantieelen toe stand,waarin vastgesteld wordt dat het rijk niet 17Vs> milliard jaarlijks noodig heeft, zooals in Januari 1919 werd verondersteld, doch 25 milliard. Havas meldt, dat er Zondagavond een botsing tusschen auto's heeft plaats gehad op den weg van Brussel naar Leuven, Lr js één doode; zeven menschen zijn gekwetst. Tijdens de heerschappij van Kurt (Vei naar het Engeisc-h van A gwanj naar het Engelsch van A geautoriseerde vertaling Ze stapten af aan den Surreykant van Blackfriars Bridge, waar Geoffrey, die goed rondgekeken had, een klein, netjes en zinde lijk uitziend hotel ontdekt had. Het was nu ongeveer tien uur en ze kregen behoefte aan een beetje eten. Geoffrey had sinds zijn ver trek uit het ziekenhuis niets gehad dan een kop thee die hij inderhaast opgedronken had Voor hij naar Soho gegaan Was. Met den hotel houder Was hij spoedig ldaar. Ze zouden een kamer op de derde verdieping hebben voor het bescheiden beding van vijf shillings, en spoedig stond een koud souper voor hen. Annie, schoon nog een beetje verlegen, begon nu op haar verhaal te komen de bekoring van het nieuwe raakte haar aan. Ze aten samen heel gezellig, en er gebeurde gelukkig niets dat Geoffrey's lichtgeraakt heid aan den dae deed komen. En Annie toonde zoo duidelijk haar dankbaarheid dat hij toch geKomen was.datGeoffrey langzamer hand weer een betere gedachte van zichzelf begon te krijgen. Er zijn menschen voor wie het dragen van een zekere verantwoordelijk heid het redmiddel >s. En juist op dit keer punt van Geoffrey's geestelijke en zedelijke ontwikkeling, deed de gedachte dat Annie en haar levensgeluk geheel en al van hem afhankelijk waren en dat de jonge vrouw naar hem opzag als haar alles in dit leven, het bes te in zijn natuur naar voren komen. Het was merkwaardig en zonderling zoo licht van hart hij zich gevoelde, ofschoon toch zijn en haar toestand eigenlijk gezegd wanhopig konden heet en. Toen de kellner het vertrek verlaten en Geoffrey een versche sigarette opgestoken had, was het oogenblik gekomen om nu eens ernstig te praten over hetgeen er moest gebeu ren. „Luister nu eens, Annie," sprak hij, „laat ik je laarzen uittrekken en je je pantoffels geven, en ga dan eens op je gemak in dien grooten stoel daar zitten. Er valt heel Wat te praten en te overleggen, kind." „Och, het is heel goed zoo," sprak Annie, blozend van genoegen toeh hij naar haar laarzen boog. „Ik ben hier bij je, en nu is mij alles goed. Gisteren stierf ik bijna vam angst omdat ik niet Wist wat er met mij ging gebeuren." „Je dacht zeker heel leelijke dingen van mij, he „Neen," antwoordde ae jonge vrouw op vasten toon, en ze zag hem eerlijk en vol in de oogen. „Zelfs toen Bessie Alderton er van begon, geloofde ik er mets van." „Maar van Bessie Alderton en haar man, hoe goed en hartelijk ze ook zijn, kon je haast niet anders verwachten dan dat ze er wèl kwaad van dachten- Ik noop ondertusschen, dat je van onze particulliere zaken niet te veel verteld hebt, al zijn 'Lm ook nog zulke goede menschen." „Neen, ik heb alleen verteld dat ik tegen den wil van vader met je getrouwd ben, maar ik heb zelfs den naam van de plaats waar wij vandaan komen niet genoemd." „Goed zoo. Nu, ik heb je al met een enkel woord verteld hoe slecht ik daar in dat hotel in Soho gevaren ben, en daar jij toch alles behoort te weten, zal ik het nu eens van het begin af aan vertellen. We zijn doodarm, Annie, zie eens wat een klein beetje geld ik nog maar over heb." Hij legde zijn zakken op tafel en telde het geld uit. „Vijf pond en tien pence, lieve, dat is alles wat jii en ik op het oogenblik on de wereld bezitten.'- En toen vertelde hij haar alles wat hem in het hotelletje in Soho overkomen was, en hoe het daarna in het ziekenhuis gegaan was Annie staarde op het geld dat daar vóór haar op de tafel lag. „Maar daarmee kunnen we toch onzen over tocht naar Canada niet betalen Of is dit geld misschien over nadat je de biljetten gekocht hebt Geoffrey schudde het hoofd. „Neen, neen, ik bedoel precies wat ik zeg. Ze hebben me toen niet enkel mishandeld, maar mij ook van al mijn geld beroofd." Verschrikt keek de jonge vrouw op. „En ben je toen niet naar de politie gegaan Die dief moet toch gevonden worden, opdat je je geld terugkrijgt 1" „De man die het waarschijnlijk gestolen heeft is een Duitscher, en hij heeft het land allang verlaten. Je zou evengoed een naald in een hooiberg kunnen zoeken," sprak Geof frey. „Bovendien heb ik voor zulk een onder zoek geen tijd en geen geld." „Maar wat moeten we dan beginnen Gaan we dan maar niet naar Canada Geoffrey antwoordde niet. Ze zat een oogenblikje stil voor zich uit te kijken, wel wat droevig maar toc-R geheel niet terneergeslagen. „Je hebt toch geen spijt dat we getrouwd zijn', nu alles zoo tegenloopt, zeg Geoffrey," begon ze toen haltelijn. „Maan je maar niet bezorgd. Ik kan werken en ik wü graag wer ken ook als het moet voor ons beiden." Geoffrey moest zich met geweld beheer- schen om niet de tranen in de oogen te krijgen „Beste vrouwtje," sprak hij, „wat ben je dapper. Maar wees niet ongerust, wij zullen er ons wel doorheen slaan. Voorloopig hebben we nog wel even tijd om plannen te maken." „Kun je niet wat geld van thuis laten komen. Dat geven we wel terug als we een maal in Canada zijn," stelde Annie voor. Maar Geoffrey schudde het hoofd.^ „Met thuis heb ik afgedaan, Annie, "sprak hij. „Ik ben daarginds mislukt ik zal hurf toonen dat ik uit eigen kracht nog wel iets aan. Ze had vertrouwen in zijn kracht en volharding en ze voelde dat van een man als Geoffrey zulk een houding wat beteekende en beloofde. Had hij trouwens jegens haai zijn belofte niet geheel vervuld? Waren ze niet als man en vrouw tezamen om hef en leed verder met elkander te deelen (Wordt vervolgd.) J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5