EEDE SCHULD EN BOETE BUITENLAND 'ONS VR00LIJK HOEKJE Orde en Arbeid FEUILLETON. WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1920 Augustus, oogstmaand. DE PGOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. EEN INTERVIEW MET MINISTER SIMQK8. GEMENGDE BUITEKL. BERICHTEN. - - jpEordt vervolgd.} Het weer. Juli «af op 't laatst te teel regen; komt die nu tot staan, en krij gen we wat veel zon dan kalen we een pracktigen oogst binnen. Maar dikwijls geeft Augustus te veel water, wat te bedenkelij ker wo-rdt, nu de dagen sterker gaan korten. Op 't eind van de maand is de dag al bijna 2 uur korter dian in bet begin, dus minder licbt, minder warmte en hiervan moet toch de groei komen. r Verleden jaar was Augustus gunstig, min der regen dan normaal en 189-V2 uur ifin. Augustus is berucht om haar „appel- en perensitormen". 28 Augustus woei het bui- tengewoon; de helft van de appels en peiren kwam ontijdig naar beneden. Verleden jaar 29 Augustus teisterde een windhoos Gouda en Bameveld. 10 Augustus St. Laurens en 24 Augustus St. Bartholomeus: ziin dee© dagen sakooi) dan .draagt de herfst een gouden kroon", 't Is te hopen 1 Den 18en eindigen de honds dagen; den 19en zijn de moerbeien en den 27en de braambessen rijp. Van 811 de eerste reeds verschietende sterren (St.- Laurenstranen) en van 15—-21 d© tweede reeks. 1 Augustus komt de zon op 5,22 en gaat onder 8.50op 31 Aug. 6,8 en onder om 7,44. V o g e 1 s. Kerkuil en kwartel hebben jongen. Het derde broedsel van de mussohen vliegt uit. Meeuwen komen van haar broed plaatsen terug. De ooievaar en de koekoek beginnen ons te verlaten; ook de lepelaar, de oever zwa luw, de nachtegaal en het blauwborstje gaan heen. Het winterkoninkje zit soms weer te broeden. Voor hun vertrek komen de ooievaars raak bij elkaar. Amphibieën en reptielen- Slangen en hagedissen hebben jongen. De kikkerlarven zijn nu kikkertjes geworden en bh' den eersten fiinken regen wippen zie op het land. De buitenman spTeekt dan van een „kikkerregen." Ook de jonge padjes tippelen in het begin van de maand al door den tuin, Insecten. Augustus en de volgende maanden zijn de ..rupsenmaanden." Op Bohermhloemen (wortelen of peen) de konin- ginnejpagerups. koolwitjes op allerlei koolge- rwassende d-ennenpijletaart en pijniboomen de ligusterpijisitaart op liguster, sering, esoh, sneeuwbal, spiraee. en 't radijsboompje. Op wilgen en populieren vangen we pijlstaar ten de wapendrager op allerlei boomen. zoo ook de berkenspanner. De rupsen van de keine vos en schoenlapper vinden wij op den brandnetel. Ais wii (lieze rupsen opkweeken in ruipsenkaeten, krijgen wij: ongeschonden vlinders. 't Wemelt nu van vlinders in de lucht, ten minste als het weer normaal ia. Atalanta's, witjes, blauwtjes, witvlakvlinders (man netjes), libellen (glazenmakers) snorren door de 1-uokt; de groote groene sabelsprink- haan in 't grae. X>e daxremmoonij Slalrvar- mige bladwesipen op do vxuchtbooonen. De rozenbladwesp vliegt. Dea avonds glim wormpjes te vinden. Nesten van veenmollen kunnen nu worden uitgegraven. De heele insectenwereld is nog in volle actie. De hommelkoloaies zijn nu op haar sterkst en weldra worden deze opgebroken; dan kunnen we al de koninginnen vangen, die gaan overwinteren. Ook de wespennesten zitten nu vol en weldra wemelt het van <ïeze dieren. Vliegen en muggen worden door haar groot aantal lastig en onaangenaam. Het is zaak deze dieren zooveel mogelijk te dooden. In September komt de daling, maar dun hebben ze eerst onze racamtie verzuurd. Voor den entomoloog is Augustus altijd een prachtige maand- In devxije natuur ©minde par ken. Nu begint de klimop te bloeien. Ook de prachtige c&talpa staat in bloei. Van de kruiden bloeien nu of dragen sporen: boom varen, adelaarsveren, wolfsklauw, asperge, O.-I. kers, klaverzuring, dolle kervel, par- uaskruid, struikheide en dopheide, duivels naaigaren (warkruid) haagwinde, akker- winde, asters, dahlia's, afrikaanitjes, gouds bloemen, zwaardlelie (gladiolus) Japansche lelie. Wie uit botaniseer en gaat, koant met volle trommels thuis. In de huiskamer. Wil men in 't voorjaar mooie bolgewassen in huis en in den tuin hebben, dan dient men nu reeds een catalogus aan te vragen bij een zaadham delaar. Gewoonlijk komen veel mensehen te laat met hun bestellingen. Wat zal Engeland doen? De ..Evening Standard" meldt dat een troepenmacht van achtduizend man bolsje-' wistisohe ruiterij ©en punt halverwege Grodno en Warschau bezet. De bladen erkennen den ernst van den toe stand en wiiden hun aandacht aan het feit, dat Krassin en Kameneff heden te Londen aankomen. In verband daarmede spreekt de „Daily Chronicle" de hoop uit. diat het, „aan de regeering te Moskou buitengewoon duidelijk zal worden gemaakt, dat met haar afgezan ten geenerlei onderhandelingen zullen kun nen worden gevoeid. noch over het herstel der handelsbetrekkingen noch over het slui ten van een algemeenen vrede, alvorens de wapenstilstand met Polen is geteekend. „De oorlog gericht tegen het bestaan van Polen keert zich in waarheid tegen de ge allieerde mogendheden, die bij verdrag ver plicht ziin Polen te beschermen. ,,Dit feit moet al onze handelingen ten opzichte van de handelsafgevaardigden der Sovjetregeering besturen." De ..Daily Telegraph" raadt den geallieer den aan zich voor te bereiden op een mis lukken der onderhandelingen over den wapenstilstand. De geallieerde regeeringen mogen geen tijd verliezen voor het opmaken van. een al gemeen© politieke gedragslijn ter redding van den Poolsehen staat. „Het is de eerste plicht dezer regeeringen in overleg met de volkevertegenwoordiging vast te stellen, welke deze politiek, welke deze maatregelen zullen of liever kunnen ziin met het oog op de macht wel het verlangen van de vrienden van Polen, of deze maatregelen in hoofdzaak van militai ren dan wel van economisehen of diploma- tieken aard zullen ziin. „Het moet eiken veerstander van de vrij heid, de democratie en den vrede in Europa duidelijk zijn, dat deze hoofdpunten van de moderne beschaving bij den intocht van de bolsjewiki in Warschau een slag zouden ont vangen schier te vergelijken met dien, wel ken z-ij zouden hebben gekregen indien Wilhelm in September 1914 in Parij3 was binnengetrokken." Vorderingen der Russen. Een Russisch draadloos bericht meldt, dat Brest-Litowsk door de Russen bezet is; de Russen hebben de Narew-linie doorbroken en de Polen bij Kowel op de Stochod terug geworpen. Het Russische leger moet daarentegen het bericht erkennen, dat generaal Wrangel bij Alexandrowsk een groot succes heeft gehad en over een afstand van 80 K.M. is vooruitgerukt. De vredesvoorwaarden van Polen. De Poolsche Minister Daszynski heeft aan een journalist de voorwaarden meegedeeld, welke de Poolsche delegatie te Baranowitsji zal voorstellen: le. De onafhankeijkheid van den Pool sehen Staat. Wij zanten den Bolsjewiki nooit het minste recht geven zich te mengen in de binnenlandsche aa gelegenheden van ons land. 2e. Geen enkele ontwapening, onder wel ken vorm ookelke partieele of geheele ont wapening is volstrekt onaannemelijk; op dit punt zullen wii onwrikbaar zijn. 3e. De demarcatielijn voor den wapen stilstand is die. welke door Uoyd George is vastgesteld, ofschoon wij ook de lijn zouden kunnen aanvaarden, waarin de troepen zijn op het oogenblik van de onder teek ening van den wapenstilstand. Ala essentieel© vredesvoorwaarden noemde Daszynski de onafhankelijkheid van Polen en het zelfbeschikkingsrecht der volken, die zich van Rusland hebben losgemaakt; dit punt is het cardinal© punt van de bevrijden de Poolsche politiek. Sprekende over de moeilijke positie van Polen tusschon Duitschland en Rusland, ver. klaarde Daszynski; Wij zijn verplicht de politieke gedragslijn te volgen, welke one de sympathie en vriendschap waarborgt van de groot© westelijke democratische mogendhe den. Wü willen altijd in nauwe voeling, vol komen sympathie en waarachtige vriend schap leven met Frankrijk. Engeland en Italië. De onderhandelingen opgeschort. De „Voesische Zeitung" meldt uit W eeneiig dat, volgen® een Russisch draadloos bericht, de Poolsche wapen- stilstandseomin i&sie op 2 Augustus aan Sapieha, den Poolsoben minister van bui- tenlandsche zaken, seinde, dat de Russi sche onderhandelaars te Baranowitsji niet alleen over den wapenstilstand, maar ook over den vrede willen onderhandelen Deze onderhandelingen zouden op 4 Au gustus beginnen. Aangezien echter de i oolsehe wapenstilstandsoommissie geen volmacht tot het voeren van vredeson derhandelingen bezat, vroegen de Sow- jet-vertegenwoordigers, dat de volmach ten van de Poolsche afgevaardigden zou den worden uitgebreid of dat nieuwe on- derhandelaaiiB vara nieuwe volmachten voorzien, zouden worden gestuurd. De Poolsche onderhandelaars wilden op 2 Augustus naar Warschau terug- koeren. Intusschen ontving echter de opperbe velhebber der Sow jet-troepen een tele gram van Rozwadowski, den chef van den Poolsehen generalen staf, waarin deze veTzocht, dat men aan de leiders van de Poolsche delegatie de mogelijk heid zou geven zich met hen in verbin ding te stellen. Tsj itsj erin, de Russische Volkscommissaris van buitenlandsche za ken, antwoordde daarop aan minister Sa pieha, dat het telegrafisch verkeer tus- schen de Poolsche wapenstilstandcommis sie en het Poolsch opperbevel niet zou worden verhinderd. Hü wees er echter op, dat de Sovjet-regeering de onderhan delingen tot vredesonderhandelingen wilde maken. In tegenstelling met dit bericht meldt een correspondentiebureau uit Warschau, dat men aldaar in parlementair© krin gen beweert, dat indien op 4 Augustus in den namiddag de wapenstilstand niet is enderteekend, d© Poolsche onderhan delaars maar Warschau terug zullen keeren. De strijd zou in dit geval met alle middelen worden voortgezet. Een draadloos bericht uit Moskou meldt, dat de wapenstilstandsonderkan- delingen gestaakt zijn. Do Poolsche afgevaardigden keeren naar Warschau terug om machtiging van de Poolsche regeering te krijgen om niet slechts den wapenstilstand doch ook de fundamenteel© vredesvoorwaarden, door de sovjet-regeering gesteld, te tee kenen. Minister Simons heeft in een onderhoud met het Berliner fageblatt e enige verklarin gen gegeven omtrent de gronaslagen van zijn buitenlandsche noiniek. Luiks ter ver duidelijking van zijn rede in den Rijksdag. De minister zeide, dat toen hij zijn ambt aanvaardde de toestand tamelijk vtrvvard was. Het vercirag van Versailles was ender teekend en Duitschlatid had zich onderwor pen aan de enorme eischen, die de Entente stelde. Doch aan de uitvoering er van ha perde het, zoodat er voortdurend wrijvingen bestonden. Hij zelf wenschte aanstonds tot klaarheid te komen en dit was alleen moge lijk, wanneer men de bepalingen van Ver sailles zonder eentg voorbehoud erkende als basis voor de buitenlandsche noiitiek. Dit programma heeft hij in ae conferentie van Spa duidelijk uiteengezet. Het werkte daar vrijwel als een verrassing op de vertegen woordigers de Entente, in wier landen de oude tegende over Duitschlands slechtheid nog steeds opgeld deed. Zooveel m mijn vermogen stond, zeide de minister, heb jk alles gedaan om schoon schin te maken. Zoolang het gaat om de uitvoering van het verdrag van Duiiscbiand af te dwingen, zeide Engeland, zuilen de Lntentelanden, Italië inbegrepen, wet eensgezind blijven. Maar naar ik hoop zal het blijken, dat de hervatting der economische betrekkingen met Italië gemakkelijker zal ©aan en met mineer wrijving gepaard zal zijn dan die met Prank rijk en Engeland. In dit verband wees hij, er op, dat frankrijk de Duiische voorstel len om mede te werken tot den herbouw van de verwoeste streken in Noord-Frankrijk heeft geketst. Bhjkboad hecht men in Parijs, zeide de minister giooter waarde aan een soort vereeniging tot het behoud van natuur monumenten langs de noordgrens, dat de haat tegen Duitschland levendig moet hou den (Natur Schuizpark für Deutschenhass) dan aan goede betrekkingen en den herbouw der verwoeste streken. In zake Rusiand merkte de minister op, dat Duitschland en Rusiand tot dusverre al" leen door otiicieuse agenten wederkeeng waren vertegenwoordigd, doch dat de Rus sische agent Vidor Kopp onlangs radiogra fisch ook de opdracht heeft eekregen op economisch gebied werkzaam te zijn. In den strijd iusschen Polen en Rusland heeft Duitschiamd, na ar bekend is. een neu- traiiteitsverklaring agelegd. Die verklaring zou in bepaidae omstandigheden tot moei lijkheden met de Entente aanleiding kunnen geven, wanneer de geallieerden b.v. Duitsch- iand tot opmarschbasis voor een aanval op Rusland zouden willen gebruiken. Daar dit in Duitschland tot een burgeroorlog aanlei ding zou kunnen geven, is de minister bezig maatregelen te treffen om het gevaar zoo ver mogelijk van de grenzen te houden. H'1 heeft daarom aau Pmen en Rusiond voor gesteld, dat Duitschland in den noordelijken sector, waar het gevaar voor conflicten het allergrootst is, verbindingsofficieren zal aan wijzen, om moeilijkheden te vookomen. Ee* nig antwoord op,.Qeze VOüfstellen heeft de regeering in Berlijn nog niet bereikt. Over den econounscuentoesiand in Rus land zeide de minister, dat er geen twijfel kan bestaan of Rusland wenscht tot posi tieve reconstructie-arbeid over te gaan. En in de practijk is men daarmede dan ook reeds met succes begonnen. Volgens art. 17 van het verdrag van Versailles is het onmoge lijk, dat het probleem aan de oostgrens zon der medewerking van de zijde van Duitsch land eenzijdig met de entente tot oplossing kan worden gebracht. De minister behandelde voorts nog een maatregel tegen 't binnenkomen von besmet" telijke ziekten en betreurde het. dat door het gebrek aan transportmiddelen de uitvoer van medicamenten en andere medische benoo digdheden vertraging ondervindt. Hij deelde verder mede, dat de Entente niet bereid schijnt te zijn zich aan de vast te stellen ter mijn van zes maanden na de ratificaiie van den vrede, zijnde de tijd, waarop Duitsch- land weer zou mogen beginnen met den uit voer van vliegtuigen, te houden. Vermoede lijk is dit een soort weerwraak voor het feit, dat Duitschland zijn vliegtuigen niet tijdig genoeg zou hebben ingeleverd. In Spa was hem een protocol ter teekening voorgelegd, waarin hij verklaren moest, dat hij met deze wijziging van het verdrag accoord ging, doch dit had hij geweigerd tee onderteeke nen. Ten sloffe wees Simons er nog op, dat de verhouding tot Amerika onduidelijk is en blijft. Amerikaansdie handelskringen willen gaarne intensieve relaties met Duitschland aanknoopen. doch daartoe is het noodzake lijk, dat eerst aan den nog steeds bestaande oorlogstoestand een einde wordt gemaakt. Voor dien tiid ziin definitieve onderhande lingen onmogelijk. De minister besloot met de woorden, dat alleen een politiek van hef recht en van het tot geldigheid komen van recht en wetten de basis van goede relaties een richtsnoer der buitenlandsche politiek kan zijn. DE DONAU-QUAESTIE. De internationale conferentie om de grondslagen vast te leggen voor het interna tionale Donau-beheer, is by een gekomen. De Fransdie gevolmachtigde Legrand werd! tot voorzitter benoemd: vervolgens werd de zit ting verdaagd tot 4 Aug. De conferentie telt vertegenwoordigers van 12 bij den Donau- vaart belang hebbende mogendheden. HET TURKSCHE VREDESVERDRAG. Naar draadloos uit Parijs aan het N. T. A. wordt geseind, melden de bladen, dat de onaerteekening van het Turksche vredesver drag definitief is vastgesteld op a.s. Don derdag. Bttiiogende kinderen. De schoolkinderen maken tegenwoordig ook al aanspraak op het recht om de straat op te gaan. Gisteren demonstreerden, op aanstich ting en onder leiding van de onafhankelij- ken eenige honderden kinderen te Düs- seldorf tegen de bepalingen van den mi nister van onderwijs en eeredienst in zake het god sd i ens tonder wijs op de scholen. De optocht, waarin groote plakkaten ten gunste van de internationale beweging werden meegedragen en waaruit telkens de Inter..a ionale „Hoch"-rcepen opLieb- knecht en Rosa Luxemburg weerklonken trok naar het Stadhuis, waar een deputa tie door den burgemeester en den wet houder van onderwijs ontvangen werd. Het gemeentebestuur verzekerde den de monstranten, dat door de re gearing po gingen worden gedaan ean compromis in de schoolkwestie tot stand te brengen door middel van de instelling van spe ciale klassen en leergangen voor kinderen, die geen godsdienstonderwijs wenschen. Voor de stad Düsseldorf mochten echter door de oprichting van dergelijke „we- reldsche" scholen geen extra kosten ont staan. De demonstranten verlieten hierna het Stadhuis Die!stallen op de Duitsche spoorwegen. Lve „Frarkidrter Z i ung" geeft het vol gend overzicht van het aanial diefstal len op de spoorwegen: De scherpe maatregelen die het bestuur der spoorwegen tegen de taltooze geval len van öieistal heeft genomen, hebben in de maand Juni een gunstig resultaat gehad. Gedurende de laatste maand js het aan tal diefstallen in het district Berlijn met 20 püt. sedert April met 50 pCt. ver minderd. Totaal zijn te Berlijn 178 personen op diefstal betrapt, nl. 102 spoorwegar beiders, 6 spoorwegbeambten en .70 bur gers. Van de arbeiders en beambten zijn res pectievelijk 66 en 5 personen ontslagen. Het meerendeei der beroovingen en diefstallen werd op het stukgoederen-ver keer gepleegd, terwijl het bagage-trans port een veel kleiner cijfer aanwijst, wat een gevolg is van de controle, welke, MINDER ERG. De dame: „Maar meisje, zie je niet dal •de hond van den biefstuk eet?" De dienstbode: „Och mevrouw, hij likt ex alleen maar aan!" DAMES ONDER ELKAAR „Mijn moeder was 'n eohie schoonheid. De mooiste vrouw die ik ooit gezien heb". „Zoo! lijk jij dan zooveel op ie vader?" mede in verband met het groot aantal reizigers in den vacantietijd, door het hoofdbestuur aanzienlijk verscherpt is ge worden. Natuurlijk geeft dit overzicht nog geen juiste voorstelling van het aan-, taL diefstallen, daar deze, speciaal bij het goederenverkeer, zeer moeilijk vastge steld kunnen worden. In elk geval staat 'het echter vast, dat het totaal bedrag aan schadevergoeding naai- verhouding verminderd is. Hondsdagen in het hooggebergte. De „Neue Ziircher Zeitung" van 1 Au» gustus schrijft: De afgeloopen week heeft ons slecht weer gebracht. In het hooggebergte is het drie dagen lang winter geweest. Tot één meter hoog is de sneeuw gevallen. In het Jungfraugebied dus bij Inter laken was de vorst in de hooge re gionen zoo hevig als in den Kersttijd. Een kou, die door merg en been ging. Dat zijn de moderne hondsdagen 1 Naar de „Köln. Ztg." uit .Warschau verneemt, heeft de aartsbisschop aldaar, Szeptyki, de broeder van den aanvoer der van het Poolsche ncorderleger, van Lloyd George een uitneodiging ontvangen om de conferentie in Londen bij te wo nen. Eavas-Reuter meldt uit .Warschau, dat de Sovjetregeering weigert dagblad correspondenten toe te laten tot de be sprekingen over den door Polen voorge stelden wapenstilstand. Dezer dagen heeft het stoomschip „Victorian" op een afstand van 1200 K.M. van New Foundlanü, bij dikken nevel en ongunstige atmosferische gesteldheid, met St. Johns op New Foundland draad loos gesproken. Het gesprokene was dui delijk te verstaan. De geallieerden hebben te Berlijn het voorstel gedaan, dat Duitschland de wapenen, die het de laatste weken ter vernietiging moet uitleveren, rechtstreeks zal overgeven aan de geallieerde com missie in Polen, waartegen aan Duitsch land zekere compensaties zouden worden gewaarborgd. Tegen de moordenaars in een café te Boedapest, waarover dezer dagen werd gemeld, is een vervolging ingediend! krachtens het standrecht. De schuldigen zu'len morgen waarschijnlijk opgehangen worden. Uit Boedapest wordt gemeld, dat er Maandag bij het begin van het Tisza- proces zulke bezwarende feiten tegenover den gewezen minister Friedrich ter spra ke kwamen, dat zijn arrestatie als waar schijnlijk beschouwd wordt. Naar de bladen uit Dresden meiden, hebben de Saksische spoorwegbeambten met algemeene stemmen besloten het ver voeren van troepen, amunitie en ander legermateriaal beslist te weigeren. De so cialistische partijen in Saksen sloten bij de spoorwegbeambten aan. DE BOUWVAKUITSLUITING. Het Bestuur van den Centralen Raad vexv d© Bouwvakken en het Hoofdbestuur van den Ned. R.-K. Bond van Bouwpatroons heb ben ©en schrijven gericht aan den Algemee nen Nedarlandschen Grond werker sbo-nd en dien Ned. Neutr. Timmerliedenbond, waarin gezegd wordt; De bjj den Centr. Raad aangesloten bestu ren en het Hoofdbestuur der R-K. Bouwpa troons ziin bereid, na ontvangst van Uwe ac_ coordverklaring daarmede, bet navolgend© aan hunne leden voor te stellen: Zoodra bericht is ingekomen, dat tusschen de stucadoor werkgevers en werknemers overeenstemming is bereikt, zal een collec tieve arbeidsovereenkomst met uwe organi satie worden aangegaan op den grondslag der ook met de Christelijke en Room6ch- Katholieke werknemersg roepen afgesloten contracten, met dien veistande: 1. dat op verzoek van alle werknemers- groepen herziening van het uurloon in op- waartsche richting twee maanden na de af sluiting van het contract mogelijk is, indien d© conclusies der Enquête-Commissie voor het Bouwbedrijf door den Minister van Ar beid ingesteld, de wenscheiijkheid daarvan, inhouden. De loonsverhooging zal naar boven wor den bepaald door de strekking dezer con clusies. (Vrij naar het Engelsch van A S Swan] Geautoriseerde vertaling 37.) f Al de liefde en de toewijding van een oprecht minnend vrouwenhart stonden in haar oogen te lezen, en dit gaf aan haar een nieuwe, echt vrouwelijke bekoorlijkheid. Nooit had Geofirey zich gelukkiger gevoeld in haar bezit dan op dit oogenblik en er vormde zich een heldhaftig besluit in zijn binnenste. Hij wilde haar geloof in hem rechtvaardi gen en maakte het heilige voornemen zijn plicht jegens haar j,oo goed mogelijk te ver vullen. „En wat wil je nu gaan beginnen," vroeg ze, niet in staar den draad zijner gedachten te volgen, doch begrijpend hoe deze zich op de eerste plaats met haar bezighielden ze zag zijn oogen voortdurend in groote teeder- heid op haar gericht. Wanneer een vrouw zich zeker weet van de liefde van haar man hebben de slagen van 's levens tegenspoed heel wat minder vat op haar, „Ik zal er Maandag op uit gaan om werk te zoeken, en dan moeten we heel goedkoop ergens onder, dak zien te komen voor den eersten tijd," sprak Geoffrey. „Het zal vooral in het begin heel vervelend en misschien zwaar voor je zijn, Annie, maar zoo spoedig we kunnen trekken we naar Canada. Ik zal de volgende week ook onderzoeken of er nog niet een goedkooper middel is om aan den overkant van den Oceaan te komen, maar natuurlijk, de zorg dat we de eerstvolgende dagen te eten hebben is verreweg de voor naamste. Je moet geen reden hebben om te wenschen dat je maar liever niet met me ge trouwd was, kind." „Dat zal ik nooit denken, wat er ook moge gebeuren," sprax ze met warmte, ,Dank je, beste. Zooiets doet iemand goed. En nu klagen we tegen niemand he, maar samen zullen we de moeilijkheden te boven komen. Ik verlang er naar te kunnen tconen dat de oud© Geoffrey in mij gestorven is en dat ik een ander mensch geworden ben." „Ik ben trorsch op je," sprak Annie met tranen in de oogen „Maar denk er aan dat ik je niet alleen wil laten werken. Als we op kamers wonen zal ik immers met mijn ledigen tijd geen raad weten, en ik ben gewoon hard 1 te werken." Maar bij deze woorden schudde Geoffrey ernstig het hoofd. „Gij zijt mijn vrouw, sprak hij, „en voo'i mijn vrouw zal ik werken. Als we straks in Canada zijn, is het wat anders. jJan zal ik je hulp hard noodig hebben, maar ook dan zal de tijd aanbreken dat gij dienstboden hebt om liet werk te doen en voorloopig moet je mij nog maar een oeetje opvroolijken met je vriendelijKe, prettige gezicht," besloot hij. Met een soort van goedhartigen spot bekeek hij zichzelf in den göedkoopen spiegel boven den schoorsteenmantel, rolde een verschc- sigarette en sprak„Eerst mag intusschen dat fraais wel van mijn gezicht af, ander behoef ik nergens om werk te gaan." Hij ging naast Annie zitten en leunde zwaai op de wormstekige tafel, die kraakte onder zijn gewicht. „Luister eens, Annie, sprak hij opeens, „ik moet eens alle geheimen tusschen ons opruimen. Laat mij je vertellen wat er den laatsten avond te Branetliorpe gebeurd is." „Wat dan," vroeg ze rustig afwachtend. „Toen ik die heftige woordenwisseling met vader g- had had, ging ik naar huis, greep mijn reistasch en trok naar New-Castle. En ik zwoer een duren eed dat ze mij niet meer zouden terugzien. Maar terwijl ik zoo onderweg was, kwam er een duivelsche ge dachte bij mij op. Ik vroeg mij af waarom ze thuis zooveer ge.d moesten hebben, terwijl ik bijna zonder iets de wijde wereld inge zonden werd. En ik liet toe dat die booze ge dachte in ij zoo geheel overmeesterde dat ik terugkeerüe en als een gewone misdadiger in het duister van den nacht mijn slag poogde te slaan." Annie luisterde verschrikt, en voor een oogenblik verdween de blij-opgewekte uit drukking van haar gelaat. „Het kostte mij weinig moeite het huis binnen te komen, want er was geen enkele grendel of andere afsluiting waar ik geen raad mee wist, en de honden, die geduchte bescher mers van het huis konden mij natuurlijk eu deden mij geen kwaad. Ik brak de kast open, waarin mijn vaders curiositeiten-vei zameling geborgen was. Heb ik je van die kostbaar neden verteld „Ja, heel dikwijls." „Nu, ik pakte mijn tasch vol en had juist mijn slag geslagen toen ik gestoord werd. „Door je vader," vroeg Annie angstig. „Neen, door miss Clara Anerley en haar kamenier. Ik wist niet dat zij gekomen was en nog minder dat zij een nacht overbleef. Ze had eenig geruiscli gehoord en eer ik bet wist stond ze achter mij, met baar voet op de tasch. Ze dwong mij alles weer op zijn plaat te leggen." „O Geoffrey, wat was dat goed en dapper van haar." „Dat was het zeker, te meer omdat ik op dat oogenblik half wanhopig en eigenlijk tot alles in staat was. Wat ze zeide O, van alles. En wat ze zeide, het was allemaal zoo waar, Annie, en het werkte zoo in mij na. Ze gaf mij ai haar geld te leen haar geld dat m.j nu ontstolen is, en ik beloofde haar een eerlijk en werkzaam leven te gaan leiden. Vind je niet dat je eigenlijk een prachtstuk van een man hebt, Annie, en meost je eigenlijk nog wel het minste vertrouwen in mij stellen Ze stond op, trad tot vlak naast hein en sprak met ten uitdrukking van trouwe liefde op haar gelaat: „Dat alles is nu voorbij, metwaar mijn Geoffrey, God zal ons helpen om betere menschen te worden ook ik heb schuld tegenover mijn vader." Geoffrey sloeg zijn arm om haar heen en trok haar vast tegen zich aan. „Je zult er nooit spijt van hebben, heveling, uat je zoo veel vertrouwen in mij stelt. Ik zal alle moei lijkheden overwinnen en slagen, en met jou hulp zal ik een beter mensch worden 1" „Dat ben je al,"- fluisterde ze.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5