EERSTE BLAD Indrukken van den dag BINNENLAND SIPKES'JAMS EISCHT STEEDS VRSJ0AG 6 AUGUSTUS 1920 43ste JAARGANG No 19237 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VCOR MAARLEMEN AGENTSCHAPPEN I PER KWARTAAL i 1 3J5 PER WEEKf 0.25, FRANCO PER POST PER KWART. BIJ V00RUITBETAL1NQ f 3.57^ NASSAULAAN 49, HAARLEM, - TELEFOON 1438, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Dit nummer bestaat uit 2 bladen LXXVII. KATHOLIEKEN ALLER LANDEN VER* EENIGT Er gaat tegenwoordiig bijna geen week voorbij, of uit de zwaar geteisterde oorlogs landen', meest van midden- en Oost-Europa, komt de een of andere afgezant de noodza kelijkheid- bepleiten van de oprichting van een nieuwen bond of een nieuw orgaan, noodzakelijk met het oog op d'e tijdsomstan digheden, cf wel komt de belangen beplei ten van een noodlijdende stichting, een op sterven liggende vereeniging of inrichting, wier - verdwijnen voor de toch reeds zoo zwaar beproefde bevolking een onoverkome lijke ramp zou ziin. Maar dezer dagen kwam nu eens een Oostenrijksch priester .tot Ons, die niet kwam pleiten voor een groep, een dorp, een stad, een land. maar voor de geheele wereld. En wat hij ons vertelde, verdient wel de aandacht van breeder kring. Dr. Max Jozef Metzger uit Graz, voor velen zeker geen onbekende, is naar ons land gekomen en zal weldra in verschillende ste den een rede gaan houden^ over een Ka-tno lieken Wereld-vredesbond. Dr. Metzger is een interessante man, een man met groote idealen en breede gedachten De idee van de gemeenschap aller Katho lieken van ééne kerk, broeders in het Geloof, zonen van één vad'er. 'heeft ons allen, vaak bezig gehouden, toen wij vier iaren lang de wereld in haat en razemii verdeeld za gen. Hoe meer de waarheid tot ons kwam, dat de oorlog geen bescherming der eigen landsgrenzen, geen strijd om het bestaan was, maar een afschuwelijke kamp om 'de wereldheerschappij, hoe schrijnender de aan blik vau een menschen'moord werd. En wanneer dan van tijd tot tiid Chris tus' Stedehouder te Rome Zijn stem verhief van de zeven heuvels en de verdwaasde we- red toeriep: laat toch af van dat bloedver gieten, dan kwam de stille maar vurige wensch bij ons boven, dat toch tenminste alie Katholieiken de handen ineen- konden slaan en den vrede terug brengen. loen reeds was dr. Max Jozef Metzger een- heel-eind verder. Hij stond aan het hooit, van ce Katholieke inwendige zending" Het Witte Kruis, om in ziin arm Oostenrijk langs ckardatieven weg door mid-del van vxedesarbeid den werkelij'ken vrede een. weg te bereiden. „Hulp van iederen aard voor den lichamelijken en geestelijken nood onzer dagen," 'dat was het devies van ..Het Witte Kruis". Zielszorg stond nummer één op het program, en daarachier een reeks charita tieve middelen: verzorging van kraamvrou wen en zuigelingen; verpleging van onder voede kinderen, (waaruit de oproep naar het buitenland voortkwam) drankbestrijding in den meest uiigebreiden zin; rechtskundige adviezen enz. enz. Dit moge niets bijzonders lijken, het bij zondere aan dit „Witte Kruis" was de be zielende vredesg-edachte. zich daadwerkelijk uitend in den oproep, nog tijdens den oor log. om te komen t-ot de stichting van. een wereld-vredesbond. Zoovele reeds half origoloovige en -tot het socialisme vervallen arbeiders.- heb ik weer in onze rijen gekregen, door hen charitatief te heipen en hen dan te wijzen op 't alge" meene, bet katholieke van onzen gods dienst, die alleen in zich de kiemen bevat vooreen werkelijke, een blijvende Interna tionale, -alleen de waarborgen kan geven voor een eerlijken, hechten volkerenbond1." Zoo zeide ons dr. Metzger en wij begrepen opeens ziin wredesideaai. Git eenige brochuurijes. die hii bij ons achterliet, zien wij, hoe Paus Benedictus XV treeds 27 Juni 1917 aan den wereld- vredesbond van het Witte Kruis schreef: „De Paus als plaatsbekleeder van den Vre designing op aarde,zegent uw gloeiende ver langen naar het 'herstel van den vrede on der de volkeren en wenscht vurig, dat de afgeheele vervulling van de door den God- deiij'ken Meester gepredikte beginselen van rechtvaarigheid en liefde, in. het leven van de enkelingen als der geheele maatschappij, voor altijd den schrik van den oorlog van de volkeren moge wegnemen." Zoo zegende de vredespaus reeds in Juni 1917 het werk van dr. Metzger. i En thans, nu de Internationale van de socialisten voor heel de wereld een misluk king is gebleken en blijkens het .congres, hetwelk nu dezer dagen in Genève laan den gang is, een mislukking blijven zal, nu de andere, de bolsjewistische Internatonale van Lenin en Trotsky eer de omverwerping dan de opridhtimg van de wereld voorspelt, nu gevoelt deze Katholieke apostel des vredes nog meer den .drang in zich .om ziin ideaal van een Roo-msche Internationale te verwe zen,lijken. Hij is er de aangewezen man voor. De groote internationale vredesbijeenkomsten der laatste jaren woonde hij alle bij. En gij, moet hem met enthousiasme hooren verha len hoe protestantsche voormannen in een vergadering te Bern opstonden en een plaats voor den Paus eiscliten in den Volkerenbond, den Paus des vredes en hoe geheel de ver- gaderintg met luid applaus instemde. En 'heeft Lloyd G-eorge ,in zijn nieuwjaarsbood schap van id-it jaar niet gezegd, dat van den- godsdienst alleen heil was te verwachten in dezen verwarden tijd; dat de kerken- de vol k-eren moeten terugvoeren naar een betere samenleving?' i En wie zal dat beter doen dan de Room- sche kerk? -Miaar wij zullen geen paragra fen-Volkerenbond stichten, zooals Wilson deed, Daar te Versailles beging men de dwaasheid van te zeggen, hoe de .wereld in elkaar moest worden gezet ,om den vrede te waarborgen: men maakte het geraamte, het lichaam, anaar vergat de ziel. Wü ech ter werken van tinnen uit naar buiten; eerst de mensdhen en den- memschelijken geest ver vormen en richten en dan een nieuwe ge meenschap van volkeren opbouwen. Met zulke gedachten raakt dr. Metzger ,Ln vuur. i, i Hij is hier gekomen om het 6de Interna- tionale Katholieke esperantistencogres in -Den Haag bij te wonen-, hetwelk 15 Augus tus a.s. begjinit. Want ook de wereldtaal wil hij dienstbaar maken aan ziin 'ideaal. En door heel 'Nederland zal hii een rond reis doen ,en van het succes van zijn wel sprekendheid zijn !wij. ina ons kort onder houd, nu reeds overtuigd. Aan hem zelf zul len wij; hdt verder overlaten ziin ideaal te bepleiten. Een ding hebben wii hem nog moe ten beloven en iwel er onze lezers opmerk zaam op te maken-, dat ook deze propagan da en het heilzame charitatieve werk van het Witte 'Kruis niet zonder ruime middelen kan worden verricht. En deze ontbreken to taal in Oosten-rijk. Mochten todh vooral de Nederlandsche Katholieken, aldus was zijn laatste woord, die in zulke gunstige om- iStanighéden verkeeren, begrijpen, dat met- weinige Hollandsche guldens door den la gen valutastand, zoo enorm veel is te doen, een wetenschap, die de Joden in Oos" ten-rijk zoo goed benutten! In Haarlem za-1 hij eimidu Augustus voor Gel-oof en Wetenschap spreken. Het adres van Dr. -Max Jozef Metz ger is tijdens zijn verblijf 'in Nederland, bij den heer Heilker te Hoofddorp. ALS DE KINDEREN DE SCHOOL VERLATEN, Het Haagse h Comité tot zedelijke ver heffing-, waarbij ook is aangesloten de Ned. R.K. Centrale Vereeniging ter be scherming van Meisjes verspreidt onder de ouders van de kinderen, die de school verlaten, de voLgendc behartigingswoou- dige wenken, die eigenlijk wel niets nieuws [bevatten, maar die weer eens, no-oit genoeg te herhalen waarschuwingen in eenvoudigen en bevattelijken vorm naar voren brengen: Het oogenblik waarop de kinderen de school verlaten ia bet tijdstip waarop vo-or de ouders de groote verantwoorde lijkheid aanvangt voor bet zedelijk wel zijn van hun zonen en dochters. Zoolang de schooltijd djuurt wordt de verantwoordelijkheid voor d.e opvoeding van h.et kind, dóór de ouders gedeeld met den onderwijzer. Daarna js niemand meer .vanzelf aangewezen om yoorlich- tiilgi te geven. Als gij, ouders, dan .voorlichting noo dig hebt, zult gjj die moeten zoeken. Mogelijk kan de onderwijzer van Uw kind ook in de toekomst Uw raadsman blij ven. Als hij dat niet kap. en gij komt vo-or moeilijk he den te staan, waarvoor gij geen raad weet, -wendt ,U dan tot een vereeniging, die het welzijn yan de jeugd beoogt. Er zijn er' .vele, die dat doen. Kent 'gij er geen, wendt dan tot ons en wij zullen U den weg wijzen. Dwaling bij de opvoeding na den schooltijd was vaak de oorzaak van een verongelukt leven. Uw groot© jongens en meisjes hebben evengoed leiding noodig als de kleine. Geeft Uw kinderen een godsdienstige opvoeding. In ieder menscheukind leeft een verlangen naar het hoogere, het eeuwige. Een sterke godsdienstige over tuiging ia de krachtigste zedelijke steun voor wie niet slechts jLn naam maar in waarheid een goed leven ,wil leiden. Maar waakt gij er voor, dat het goede zaad niet door slechte invloeden wordt verstikt. Maakt het thuis gezellig yoor hen. Een, ongezellig tehuis heeft menigen jongen en menig meisje ertoe gebracht hun gezelligheid te zoeken op straat. Tracht zooveel mogelijk Uw kinderen van de straat te houden. Velen gaan jaar lijks ten gronde, die bewaard hadden kun nen blijven, als zij behoorlijk beschermd waren geworden do,or de ouderlijke wo ning. Stelt Uw huis open ,voo<r hun vrien den en vriendinnen. De goede vrienden zuLlen gaarne komen en gij leert op die wijze degenen kennen met wie Uw kinde ren omgaan. En wie .weet of er onder deze niet eenzamen zijn, die in hun eigen omgeving geen gelukkig huiselijk leven vo-or zich zien en die gij dpor den in vloed van Uw huiselijkheid ,voor afdwa ling kunt behoeden. Zij, die geen geluk kennen, worden zoo licht het slachtoffer v,an' verleiding. Zoekt het vertrouwen van .Uw kinderen en weest niet te streng. Ontzegt- hun kleine genoegens niet, tenzij gij daar voor een ernstige reden hebt, die zij kun nen begrijpen en eerbiedigen. .Ouderlijke liefde- -die zicii uit in te groot» gestreng heid, al komt deze voort uit plichtsge voel, wordt slechts zelden door kinder lijk vertrouwen beantwoord. Hebt gij wel eens gedacht over het gebrek aan vertrouwen, dat ,wij overal om ons heen waarnemen? Naarmate er meer vertrouwen zal zijn tusschen ouders e,n hun kinderen, zal .er ook meer .ver trouwen komen tusschen de menschep on derling en er zal niet zooveel kwaad in het verborgen blijven voortwoekeren. Leert Uw zonen het meisje niet aan te zien met onreine gedachten, en waakt over hetn, dat zij niet verleid worden tot een onzedelijk leven, voordat zij zich nog rekenschap geven van het onderschjeid tusschen wat geoorloofd is en wat niet. Ziet toe, dat zij niet in aanraking ko men met verdorven vrouwen, wier om gang hen zedelijk en lichamelijk ten gronde zou richten. Ep waarschuwt hen vooral, .voor den drank, die den wil ver lamt en de stem yan het verstand, ver dooft, De jongens hebben dik wij is nog meer dan de meisjes, bescherming en lei ding] noodig. Dpor Uw zonen voor zede lijk verval te behoeden en hen rein te houden in hun doen en denken, beschermt gij de dochters van andere ouders, waar uit uw jongens zich later een vrouw zul len kiezen. Als uw dochters uw huis verlaten om onder vreemden te. gaan, weest dan niet te goed van vertrouwen maar informeert naar de omgeving, waarin zij zullen leven. Kr ia veel, dat mooi schijnt maar het in werkelijkheid niet is. .Waarschuwt Raar, als zij op eigen beenen moeten staan, voor te. groote lichtgelovigheid. Het kost zoo weinig moeite een argeloos meisje te misleiden. Als g|ij het vertrouwen yan uw kinderen bezit en u tracht te herinneren wat gij zelf fn uw jeugd yan het leven gevraagd hebt, zullen uw waarschuwingen niet on gehoord aan hen voorbij gaan en zult gij inde toekomst geen d.oor eigen schuld verloren geluk behoeven te betreuren. Wij leven ip een tijd van zedelijk ver val. Onder de jonge menschen zijn er heiaas velen, die schijnen te meenen, dat alles geoorloofd js, wat oogenblikkelijk genot geeft. Gij ouders hebt het in uw hand en op u rust de plicht, gezonde be grippen over zedelijk» verantwoordelijk heid aap te kweeken in het opkomend geslacht. Wilt gij ons toestaan n daarbij behulp zaam te zijn? VRIJHEID EN BOLSJEWISME. Herhaaldelijk hebben wii reeds gelegen heid' gehad er op te wijzen, dat vrijheid onder bolsjewistisch regiem een ongeken de weelde is. Gevangenis en doodstraf, onderdrukking en willekeur ziin er erger dan onder het meest zwarte despotische bestuur. Een nieuw staaltje levert weer het volgende: Alexinsky, het gewezen socialistisch lid van de Russische Do-ema (die uitgesloten is van de tweede internationale) heeft tot de Engelsche arbeidersdelegatie, die in Rusland ga weest is, den volgenden open brief gericht, die in de .,La Cause Com mune" van j.l. Zaterdag werd opgenomen: ,Jk zou gaame de volgende feiten te uwer kennis willen brengen. Gedurende uw reis naar Rusland zijt gij ontvangen door den Typografenbond, welker leden u op de hoogte brachten van den tegen- woordig-en toestand der arbeidende klas sen in ons land, zonder iets te verzachten of te verbergen. Onmiddellijk na uw ver trek werden de leidende leden van den Typografenbond op de meest wreede wijze door de sovjet-regeering vervolgd. Uit of ficieel© mededeelingen in de sovjet-pers blijkt, dat de Bond door de regeering ont bonden is verklaard. Ik ontving tevens bericht van de arrestatie van den alge- meenen secretaris, kameraad Kefali, een welbekend sociaal-democraat. Ik was zelf de stichter van een der af- deelingen van den Russischen Typogra fenbond en werd door dien bond candi- daat gesteld bij de verkiezing voor de tweede Doema en heb bet recht in het openbaar deze vraag tot u te richtenZijt gij van meening, dat het enkele fedt, dat wij u hebben ontvangen en u ingelicht omtrent de ongelukkige werkelijkheid vau het bolsjewisme, voldoende is om de vervolging van uw Russische kameraden door de bolsjewistische tirannen te recht vaardigen t Meent frij piet, dat het uw plicht is hen te verdedigen en.uw stem te verheffen om te protesteeren tegen de ze lag© daad van de regeering van Lenin! Of geeft gij er de voorkeur aan uw kame- raad Kefali in ziin communistische cel aan zijn lot over te laten en daardoor den l.u.ük te wekken bij de Russische arbei ders, dat de solidariteit van het proleta riaat slechts een holle frase is!" Ziedaar weer eens een onverdacht ge tuige voor de waarheid van bovenstaande stelling. ALS TWEE HETZELFDE DOEN. .Uit Washington wordt gemeld: Na een onderzo eik, dat drie maanden duurde, zijn Wil ham Bross Lloyd, de „roede miliionair", en negentien andere leden der communistische arbeiderspartij veroordeeld wegens samenspanning tot omverwerping der regeering. Lloyd is veroordeeld tot vijf jaar ge vangenisstraf en 7000 boete. Dat gebeurt heel kalm ia het ultra-de mocratische Amerika. En bij ons huilt een groot deel van de pers, wanneer er eindelijk eens aan een wet gedacht wordt om de veiligheid van den staat te,beschermen. Wat zou ,,het vrije Nederland" dan wel doen, wanneer er bij ons eens 20 commu nistische raddraaiers tot 5 jaar gevange nisstraf veroordeeld werden! DE BOYCOT. Dat dé boycot verkeerd is aangekomen en Oostenrijk, waar de socialisten en de communisten de eerste helpers van den heer Fimmen vormden, veel meer van de Aansterdamsche terroristen te lijden heeft, dan het christelijk Hongarije, blijkt meer en meer. De liberale ,,Frankf. Zeitung" bericht, dat de Oostenrijksche industrieelen krach tig bij hun re.geering protesteeren tegen de gevolgen van den boycot, die de nijver heid in hun land dreigt stil te leggen. Ook de Oostenrijksche hoeren en zelfs een deel dei- socialistische arbeiders begint den druk ernstig te voelen en op te staan. Het kan nauwelijks meer een week duren, schrijft het blad, of de boycot moet een roemloos einde vinden, Inmiddels hebben de socialisten en communisten van Weenen.... een nood kreet tot het I. V. V. gericht om hulp te gen Hongarije. Em de heer Fimmen liet, volgens de socialistische „Arbeiter- zeitung" te Weenen, dapper antwoorden: ,,Wij steunen het beroep der Oostenrijk sche kameraden krachtig en hebben de aangesloten vakvereenigingseoniité's in Frankrijk, Engeland en Italië uitgenoo- d-igid, onverwijld bij hun regeering stappen te doen en alle middelen aan te wenden, opdat het Oostenrijksche volk voor nieu we ellende gespaard blijve." Natuurlijk, schrijft „De Tijd", zullen die regeeringen antwoorden: Begin met uw terreur tegen het Hongaarsohe volk op te heffen, opdat dit tegen nieuwe ellende ge spaard blijve. Gij zelf hebt den thans drei genden nood over Oostenrijk gebracht. Wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook aan andereu niet." Binnenlandsch Nieuws. ZUIVERING VAN AFVALWATER. Bij Kon. besluit is bepaald dat wordt in* gesteld een Instituut voor zuivering van af valwater. De zetel van Let instituut is ge vestigd te 's-Gravenbage. Het instituut heeft ten doel de waterver ontreiniging te bestrijden en te voorkomen en wel door het verrichten van onderzoekin gen zoowel aan het instituut zelf, als aan proefinstallaties elders, en door andere werk zaamheden, dié ten deze door den minis ter van landbouw nijverheid en handel, voor zooveel noodig in overleg met den minis- teer van arbeid, dienstig worden geacht. Aan het hoofd van het instituut staat als directeur de scheikundig adviseur bij de ar beidsinspedie. Er wordt ingesteld eene commissie van toezicht öp het lnstituu voor Zuivering van Afvalwater, welker leden od voordracht van de ministers van landbouw, nijverheid en handel en van arbeid door de Kroon worden benoemd. De verdere organisatie en de werkzaam heden van het instituut en van de commissie van toezicht, worden geregeld door den minister van landbouw, nijverheid en handel, voor zooveel noodig in overleg met den mi nister van arbeid. UITVOER VAN BOTER. De minister van landbouw heeft bepaald: dat zijn beschikking van 15 Augustus 1919, houdende bepalingen ten aanzien van het verleenen van vergunningen tot den uit voer van boter, wordt gewijzigd als volgt: a. in de plaats van 1 Mei 1920. vermeld in art. 1. wordt gelez: .,1 Mei 1921"; b. voor het eeTste lid van art. 12 zal zijn te lezen: 1. De uitvoer, respectievelijk de uitklaring van boter, geschiedt uitsluitend langs de kantoren; Amsterdam, Budel, Eysden. Groesbeek, Hansweert, Harlingen. Lobith. Maastricht- Wijk, Nieuweschans, Oldenzaal. Roozenxlaal, Rotterdam, Sas van Gent. Simpelveld. Vlis- singen, Vlodrop en Zevennaar. BUITENLANDSCHE BOEKWERKEN. Namens de Ministerieel© Departementen is er de aandacht van cellegos, ambtena ren en autoriteiten op gevestigd, dat door meerdere boekhandelaren bij de omreke- ni-ig in Hollandsch geld van den prijs van buitenlandisohe boekwerken en tijdschrif ten te booge bedragen aan het Rijk in rekening gebracht worden. Naar aanleiding hiervaai wijst men er op dat buitenlamdsche periodieken door tus- schenkomst van de postkantoren kunnen worden besteld en dat uit ervaring is ge bleken, dat de koersberekening dan veel veordeeliger uitkomt. JOUENALISTISCH CONGRES. Bij het bestuur van den Ned. Journa listenkring is een voorstel ingekomen, om Journalistiek Gongres te Rotterdam niet te. houden op, 26 en 27 September, maar op 16 en 17 October a.s. Aangezien het dage lij ksch bestuur zich met dit voor stel vereenigd heeft zal het Kringbestuur vermoedelijk tot dit korte uitstel beslui ten. Het Congres zal door het gemeentebe stuur van Rotterdam officieel ontvangen worden jn het nieuwe Raadhuis. De direc tie van de Holland-Amerikalijn zal het Congres een eere-maaltijd aanbieden aan boord van de „Rotterdam". De Senaat vau de Ned. Handelshooge school heeft de au La., van lijet Universi teitsgebouw als vergaderlokaal aangebo den. Nadere voorschriften voor woningbouw. De minister van arbeid heeft een circu laire tot de gemeentebesturen gericht, waar in o.a. gezegd wordt; De ervaring heeft geleerd, dat het voor woningbouwverenigingen en gemeentebe sturen wenschelijk is, eenige normen te heb ben, waaraan zij zich bij het ontwerpen van bouwplannen van arbeiderswoningen kunnen houden. Dit geldt in het bijzonder de inhouds- ruimte van woningen en de verhouding tus schen exploitatiekosten en huurprijzen. Ik ben daarom voornemens in het vervoig de volgende schaal toe te passen bij de 'be- oordeéling van woningplannen. Woningen met een inhoud van minaer dan 225 M3 moeten in den regel opbrenger aan huur ten minste 50 pet. van de exploi tatiekosten; woningen met een inhoud van 226275 M3 in den regel ten minste 60 pet. van de exploitatiekosten; woningen mei een inhoud van 276300 M3 in den regel ten minste 70 pet. van de exploitatiekosten Voor woningen met grooteren inhoud wor den voorschotten en bijdragen niet verleend. Ik vestig uitdrukkelijk uwe aandacht ei op, dat bovenstaande percentages, die aai huren moeten worden opgebracht, minimi zijn en dat bij de vaststelling van de deiini- tieve huren rekening moet worden gehouden met de hoogere draagkracht van de huur ders. Winkels vallen buiten deze regeling, zij worden met de daarboven liggende wo ningen als een geheel beschouwd, dat een huur moet opbrengen, die de exploitatiekos ten dekt. Voor woningen voor groote gezinnen ben ik bereid eenige afwijking van deze schaal, zoowel wat inhoud als wat huur betrft, toe te staan. De inhoud van de woningen wordt ge meten buitenwerks van den bovenka»' van den vloer; heeft de woning- een schuine kap, dan tot de halve kaphoogte. Opdat zooveel mogelijk nuttige woon ruimte worde verkregen verdient het aan beveling, geen hooge schuine kappen to maken, maar lage gebroken kappen. Voor hocgte van woonverdiepingei. moet als regel worden aangenomen 2.70 M, voor hoogte van slaapverdiepingen 2.40 M. Bij de berekening van den inhoud van d© woningen worden buiten rekening ge laten schuren en kelders, bij verdiepings woningen bovendien een matige berg ruimte op den zolder. Kelders kunnen wegens de hoogere kosten slechts bij uit zonderingen worden toegelaten en dan nog alleen indien de meerdere bouwkos ten van de kelders door hoogere huurop brengst worden gedekt. In den regel kan met kelderkasten worden volstaan. Indien boven- en benedenwoningen ge bouwd worden, behoeven de benedemvr ningen niet aan den eisch betreffend* drie slaapkamers te voldoen, wanneer 't aantal van die woningen niet meer dan een derde van het geheele bouwplan be draagt. Op de teekeningen van bouwplannen waarvoor steun wordt gevraagd, moet ie het vervolg de inhoud van de woningen worden vermeld. Het heeft meermalen de aandacht van den Minister getrokken dat, ook in bouw plannen van vrij beperkten omvang, ver schillende type van woningen worden opgenomen, die zich meermalen dan nog kenmerken door grilligheid en gezocht heid. Blijkbaar bestaat er een streven, oir de schoonheid te vinden in veel afwisse ling van woningtype en grilligheid en gezochtheid van lijnen voor ieder type Dit alles drijft de kosten op zonder dat de schoonheid gediend wordt. Met den meesten aandrang wijst de cir culaire <>p de noodzakelijkheid, in dezer de grootste soberheid te betrachten, zoo wel ter besparing van onnoodige kosten, als ter wille van de schoonheid, die hier zonder kostenverhooging kan worden ge diend. In het vervolg kan dan ook niet meer worden gerekend op steun voor plannen als hier bedoeld. Binnenkort zal den gemeentebesturen een verzameling woningtypen worden toegezonden, die als grondslag voo» bouwplannen kunnen dienen. Met betrekking tot den bouw van mid- denstamdswoningen merkt de minister hel volgende op: In het vervolg zal subsidie alleen ge- geven worden voor woningen die niet meer dan 450 M3 inhoud hebben, gemeten all hierboven aangegeven. In den regel be hoeven de woningen niet zoo ruim te zijn maar kunnen zij min of meer beduidend beneden deze grens blijven. De huur moet voortaan berekend wor den op den grondslag van 170 200 pet. van de bouwkosten van 1914. De bovenstaande nadere regeling voor arbeiderswoningbouw en voor midden- stands woningbouw zal niet gelden voor plannen, waarvan de voordracht var B. en W. bij den Raad reeds aanhangig was op den dag, waarop de circulaire den gemeentebesturen werd toegezonden. B RUENBRGODKA ART. De directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt be" kend, dat als bruinbroodkaart voor het BUREAUX! - -v-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1