Nieuws uit Haarlem Sport en Spel Kerk en School, Kunst en Kennis Gemengd Nieuws Uit Boek en Blad. De vlieger-officier neemt ziin pijp uit den mond en zegt vriendelijk «n rustigNiet aa den oorlog! Waarop hii verderrookte terwijl het stil bleef. DE OLYMPISCHE SPELEN. De schietwedstrijden. De ol'fieiecle resultaten van de Olym pische wedstrijden te Beverloo zijn, na oversehjeten: Equipe 300 H.: 1. Denemarken, 266 p.; 2. Ver. Staten, 255 p.; 3. Zweden, 255 p.; 300 M. liggend: 1. Ver. Staten, 289 p.; 2. Frankrijk, 283 p.; 3. Finland, 281 p.; 600 H. liggend: 1. Ver Staten, 287 p.; 2. Zuid- Afrika 287 p.; 3. Zweden 287 p.; 300 en 600 H.; 1. Amerika, 573 p.; 2. Noorwegen 565 p.; 3. Zwitserland, 563 p.; 300 M, knie lend en liggend: 1. Amerika 4876 p.; 2. Noorwegen 4761 p.; 3. Zwitserland, 4700 punten. Personeel 300 M. staande: ,1. Osburn (Amerika) 56 p.; 2. Madson (Deen) 56 fj.; 3. Meusslein (Amerika) 56 p.; 300 M. liggend: 1. Olssen (Noor) 60 p.; 2. 'Johnson (Frankrijk) 58 p.; 3. Kuchen, (Zwits.) 57 p.; 000 M. liggend: 1. Jo- kaïissen, (Zweed) 58 p.; 2. Eriksson. (Noor wegen) 56 p.J 3. Spooner (Amerika) 55 punten. Equipe, revolver: 1. Amerika, 1309 p.; 2. Gruternland, 1283 p.; 3. Zwitserland 1270 p.; 30 M. (in drie houdingen): 1. Amerika, 4879 p.; 2. Noorwegen, 4743 p.; Zwitserland, 4698 p.; 50 M. pistool i. Amerika, 2174 p.; 2. Zweden, 2289 3. Brazilië, 2264 p.; kleine karabijn 50 M.: 1. Amerika, 1899 p.; 2. Zweden 1873 punten. Revolver personeel, 30 M.: 1. Pa- jraense (Braz.) 2. Braoken (Amerika); 3. Larssen (Deen); 4. Olstenssen (Noor). Personeel pistool: 1. Frederick (Ame rika); 2. Da Costa (Braz.) 3. Lane (Ame rika) 2. Personeel kleine karabijn: 1. Nüs- slein (Amerika); 2. Rothroch (Amerika) 3. Penhon (Amerika). Het boogschieten. Het resultaat van de Dinsdag en .Woens dag gehouden Olympische wedstrijden .boogschieten, equipe op 450 M. Luidt: 1. België met 2690 punten; 2- Frankrijk, «et" 2491 punten. WIELRIJDEN. Onze landgenooten te Ziirich. Zondag j.l. reden v. Nek en Leene een eesuurs koppelwedstrijd te Zürich, waarin volgens de „Tel", de Nederlandsche kleu ren schitterend verdedigd werden. Zij waren op hnn tegenstanders reeds 14 punten voor toen Leene kwam te vallen- Van Nek reed nog een poos alleen, doch Ml later ophouden. R.K. VOETBAL (Ingezonden.) Weldra zullen de competitiewedstrijden weer beginnen; seriewedstrijden zetten overal het seizoen in. Maar nu vragen wij publiek alle E.K. voetballers zich openlijk te verklaren als Katholiek. Duizenden R.K. voetballers zijn neutraal georganiseerd, d. w. z. met allerlei jon gens en jongelingen gaan zij vriend schappelijk om. Wij weten uit ondervinding dat zeer velen door dien intiemen omgang onver schillig worden en niet weinigen langza merhand hun H. Geloof verliezen. Waarom dan thans die gevaarlijke or ganisatie niet verlaten! Gij, yoetballars, weet zelf hoe gevaarlijk die organisatie voor u is. Ook-gij, oudere spelers, kom toch tot ons. Gij moet ons helpen de. jeugd to redden. Wij vragen den ouders en onze Katho lieke organisaties ons te helpen, opdat on ze toekomstige mannen voor veel gevaar 'behoed blijven. De adviseurs van de R.K. Sport- beweging. BEGEERJNG>SOOMMISSIE VOOR KWEFKERS-OREMET. ingesteld Ls een R-egeeringsconimissie voor Kweekerscrediei. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter mr. D. Fock, voorzit ter der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; tot leden dr, L- N. Deckers, mr. H. O. Dresselhuys, mr. V. H. Rutgers, allen lid van do .Tweede Kamer der Sta- tcn-Geoeraal en H. C. Valeton, secreta ris van den Nederlandse hen Tuinbouw- raad, a'.Ien tc 's Gravenhage; tot secre taris K. I. B. A. de Ooster, te 's-Gra- venhage. Het voorlcoptg adres dier commissie is 2de Swealinckstraat no. 84. VOCIÏ DE WEESJES VAN PASTOOR GRABE. Ter eere van den H. Aatoni us 1. Nederlandsche organisten-vereenigiug. Woensdag 1.1. werd te Amsterdam de 31e. jaarlijksehe vergadering gehouden. Het ledental is gestegen tot 325, dank zij ue actie van de commissie tot salarisver- betering. De heer C. Immig Jr. adviseur dier commissie gaf een uitvoerig verslag van zijn vele bezoeken aan en uitgebreide correspondentie met de verschillende kerkbesturen. W egeras zijn buitengewone verdiensten in deze werd de heer Immig bij acclamatie tot eerelid dor Vereeniging benoemd. De beer Joe. A. Verheijen, se dert de oprichting der Vereeniging haar voorzitter, wenschte wegens zijn hoogen leeftijd zijn functie neder te leggen. De vergadering huldigde hem dioor de aan bieding van het eerevoorzitterschap. De heer J. A. de Zwaan te 's-Gravenhage werd tot 1ste voorzitter benoemd en als nieuw bestuurslid gekozen de heer 01. Koop te Amsterdam. Da statuten werden «enigszins gewijzigd. Een voorstel om ©enige scheiding te-maken tusschen be- roeps- en dilettant-organisten wend ver worpen. De mogenjKiieid 'om te zarnen met de Ned. Tctomkun.sfenaars-Vereeni ging en het Muziekpaedagogisch Verbond een blad uit te geven als og-aan, zal met de besturen van genoemde vereenigingen overwogen worden. De volgende jaarvergadering zal te Zwolle worden gehouden. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE bevat deze week het volgende: PLATEN: Roomseh Turnfeest te Oudenbosch (3 foto's) Vliegen zonder motor. Het R.-K. Centraal Bureau voor onderwijs en opvoeding. Een nut tige palm. Leerlingen der cultuur school te Soekaboemi (Java) bij de practi- sehe oefeningen. De droom van een staker. Uitslag foto-wedstrijd lachen de gezichten (17 foto's) Bij het gouden juibilé van Coudéwater (2 foto's Te geltableau voor de kapel. Kijkje in een der zalen. Een schilderachtig hoek- jo van het park. Tommy aan den ar beid. Een zeventienjarige melaatsclie. Treebeek als badplaats. De kroon prins van Djokjakarta te Haarlem. Kazernebraud te Breda. Motorwed strijd te Boxtel. Oefeningen met een watervliegtuig. TEKST: Leo la's erfenis, roman van Charles Garvice. Een nieuwe foto-wed strijd. Op jacht naar een ridderorde, door Victor Fleischer. Overbrugd, door Anny Hulsmans. Drieërlei menschen, door Henri. DE LEUGENAARS DER SAMENLEVING. P. K. schrijft in het „Hold." Plaats der handelingeen Kalverstraat- café. JacoDs :„Go<4en middag. Partij Diljarten Lodewijks :„Nou, eerst 's even uitblazen, en een glas bier drinken. Of nee, ik neem een whisky-soda. 't Kan eraf varfdaag. „Jacobs :„Hoezoo Lodewijks Jou wil ik het wel vertellen. Ik heb vanmorgen de honderduizend in ontvangs genomen. Jacobs :„Ik feliciteer je. H'm.kun jerne ook aan honderd pop helpen tot de eerste?" Lodewijks :„Het spijt me, beste kerel. Als je een half uur eerder gevraagd had graag. Maar de kwestie is dat ik de heelc bom zoo juist aan 'n neef van me heb geleend en. Jacobs (hem in dc rede vallend) :„Ik wist niet dat jij een neef had Lodewijks (haastig) „Ja, zeker wel. Een oom van mc, een broer van mijn vader, heeft in Indië .fortuin gemaakt in de rubber. Zijn eenige zoon Frans studeert hier. 'n Jonge doordraaier !_Hij kwam bij me, bar in de pe narie. Speelschulden en zoo, en geen duit meer in zijn zak. Nou ik kon 'm aan die paar duizend pop helpen. Als zijn oude heer weer stuurt komt 't in orde. Hij is ziekelijk mijn oom. Maar die wil Indië nou maar niet uit hè. Als|hij dood gaat verwacht ik tochjminstens een legaatje van een vijftig mik ^Jacobs -.„Gelukkige kercljjij." (Na oen kor' e pauze) :„A propos, neb je al van mijn nieuwe onderneming gehoord Lodewijks :„Nee. Wat voorgondernen.ii g Jacobs „Ik heb een „Naaml. Venn, tot Temming van Leugenaars" opgericht Lodewijks Wat een mop Jacobs :„Mop Heelemaal geen mop. Het is een feit. Een reuze-ondèrr eming. Er zi n een heeleboel leugenaars in deze wereld en de familieleden en vrienden van sommigen dier hceren hebben er wel iets voor over om ze het liegen af te leeren. Onze N. V. nu, stelt tegen een bepaald bedrag een fameuzen leugenaar ter beschikking een e. h n zie je, een volbloed. Onze beroepsleugei a .r bezoekt den gewoon teleugenaar en.geneest hem lodewijks (lachend) :„Maar beste kerel dal i, toch een onzii nig idee. Hoe in 's'hemels- naam - Jacobs (diep ernstig) „Hoe? Eenvoudig genoeg. Kijk eens de gewoonte-leugenaar heeft geen Hersens. Eigenlijk is dat gebrek aan hersens een der redenen waarom hij liegt. Natuurlijk fzijn er wel een paar artistieke woordverdi aaiers maar niet veel die degen gecultiveerd hebben tot „kunst". Ver- onderstelfnu eens, dat een gewoonte-leuge naar in aa raking komt met een artiestiken leugenaar. Wat gebeurt er dan Lod-Wijks:(uit het.veld geslagen) „Weet ik ve Jacobs (n >S altijd zeer ernstig) :„Ik zal het je vcrtell n. Do ^gewoonte leugenaar begint zijn fab ri cs te vertellen en spreekt zii.li z- If twaalf maal in het kwartier tegen. De artis tiekleugenaar echter liegt maar niet in 't wild weg. OU nee. Hij kan een ontroerend ver haal vertellen waarvan ie.Ie re zin geb.ase. rd rchiint op de meest fune am nteele waavh 'd. Hoe" komt dat Omdat liig-n zijn kiu st is n niet zijn z wakheid. Hij weet hoe hoog hij stij gen kan e,. iedere zin is een trede solide en stevig, stuk voor]stuk Hij klimt maar en zijn bewo deraa s kijken met open morel toe, Hij weeft dc mooiste artistieke leugens en terwijl hij spreek, gelooft de ander,,de amateur' leugenaar hem woord voor woord. Maar als de amateur-leugenaar weer aan zichzelf over gelaten wordt, voelt hij zich een stumper, een kruk.in het liegen Zijn liefhebberij om te fantaseeren is hij kwijt, hij voelt zijn minderwaardigheid tegenover den brillahtea leugenaar Lodewijks (zijn geduld verliezend) „Schei uit niet dien onzin. Jc maakt mc duizelig." Jacobs (triomfantelijk) Juist, precies. Dui zelig, dat is het eerst symptoom Begrijp jc me niet Kijk een ik ben de artistieke leu genaar en jij, jij bent een ster van mindere grootte. Als je leugens vertellen wilt, verzin dan goede, als bijvoorbeeld mijn N. V. tot Temming van Leugenaars Lodewijks (opvliegend) :„Wat bedoel je Jacobs (zich de handen wrijvend :„Dit dat ik toevallig weet dat je vader geen broers had, dus dat jij geen oom hebt, behalve die eene waar je tusschenbeiden je horloge naar toe brengt. Dat je dus ook geen neef hebt. En dat ik zelf de honderdduizend getrokken heb en de duiten bii mc draaghier is mijn porte feuille BLIKSEMGEVAAR YOOR DEN WIELRIJDER. De kana. oom ia het open veld door den bliksem getroffen te worden, is absoluut niet bijzonder hoog, maar wel betrekkelijk, schrijft de .Kampioen'". .Van de ruim 30 personen die. blijkens bij het Meteorologisch Instituut ingekomen berichten jaarlijks hier te lande door den bliksem worden getroffen, zal ongeveer drie vierde zich buiten hebben bevonden, terwijl toch verreweg het grootste deel der bevolking binnenshuis is. Doze verhoogde trefkans berust hierop, dat personen in het open veld het hoogste punt van hun onmiddellijke omgeving vor men. Voor den wielrijder wordt het gevaar ver hoogd omdat metalen voorwerpen van eenigszins grootere afmetingen gemakkelijk door den bliksem worden getroffen. De tref kans voor het rijwiel neemt nog toe, zoodra de banden en de bodem door regen bevoch tigd zijn. maar dan begint tevens het rijwiel eenigszins als bliksemafleider te werken en wordt de kans kleiner dat bij treffen doort den berijder ernstig letsel wordt ondervon den. Ook is in het algemeen de kans op inslag het grootst, vóórdat de slagregen is begonnen. In alle opzichten is dus het ge vaar voor den wielrijder het grootst vlak vóór het overtrekken der bui. Bij wenken voor een gedragslijn bij nade rend onweer moet- nu onderscheiden worden tusschen het warmte-onweer van den vallen zomer dat lang op eenzelfde plaats blijft hangen, zonder duidelijke verplaatsing en de storm- en bui onwoderg die snol overtrek ken, kort duren en zich in een bepaalde rich ting bewegen. De eerste soort kondigt zich. voor wie eenigszins op het weer let. reeds lang van to voren aan door de hoog-opgestapelde don derkoppen en het geleidelijk betrekken der lucht; de wielrijder zal bijna steeds den tijd hebben, nog vóór de bui losbarst, een schuil plaats te vinden. Overvallen zal eerder plaats kunnen vin den bii de in een bepaalde richting trek kende buien. De snelheid daarbij loopt zeer uiteenmeestal ligt die tusschen 15 en 50 K.M. per uur. Trekt nu de bui langzaam en in eenzelfde richting als waarin de wielrijder zich begei't, wat men aan de lucht kan zien waar de bui een duidelijk front vertoont, daar kan hij door het tellen van de seconden tusschen bliksem en donder trachten den afstand vast te stollen (elk drie tellen is 1 K.M.) en nagaan of hij de bui kan voorblijven tol de naaste schuilplaats. Trekt d0 bul snel do wielrijder tegemoet of dwars, dan za! meestal geen schuilplaats (liefst hard gedekt huis met bliksemafleider of metalen goten) te bereiken ziin. Is dan de weg geheel open, dan kan men hot ge vaar alleen verminderen, door het rijwiel plat meer te leggen en zelfs op een behoor lijken afstand van hot- rijwiel en a.lle metaal draden. enz. ouder zijn regencape eveneens plat op den grond te gaan liggen, voor de bui te dichtbij is. Zijn er boomen langs den weg. dan make men onderscheid tus&chen eiken, populieren, wilgen en iepen, die vaak getroffen worden Under de laatstcn kan men tamelijk veilig schuilen, mits tn-en hot rijwiel onder een an deren boom plaats als dien, waaronder men schuilt. De eerstegenoomde boomsoorten gebruike men liever als bliksemafleiderd. w'. z. men hpuue het midden van den weg; zoodra het flink regent, is er dan uiterst weinig kans, dat men. zelfs wielrijdeiide, getroffen zal worden: vóór den regen is de trefkans giooter. maar toch voel geringer dan in het open veld, zoodat gaau liggen overbodig schijnt en afstappen en het rijwiel op ecnigen afstand plaatsen'reeds een zee» groote veilig heid geeft. ■-* 1 i v A Personalia. Naar wij vernemen is voorgesteld den heer A. G. Maas, thans adjunct-inspec teur bij de gemeentereiniging, te bevorde ren tot inspecteur. De heer E. J. Maters, thans tijdelijk bewaarder is benoemd tot bewaarder in het Huis van Bwaring alhier. Mej. D. Beu,ge, bij de Rijksbelastingen is als klerk benoemd bij de Rijksbelastin gen te Amsterdam. Voor het examen llcog Dorische taal (L. O.) slaagde te Den Haag o.m. de heer II. Ritman van liier. Bij het te 's-Gravenhage afgenomen examen van de Nederlandsche Toonkun- stenaars-Verceniging slaagde o.m. voor piano (I. O.) de heer J. F. van Dantzig aihier. Voor 't examen Engelscli M. O. akte A. slaagde te Den Haag de heer W. F. L. Mügge, van liier. Voor 't examen Fransch L.O. slaagde te I)cn Haag o.m. mej. II. E. Citroen, van hier. Voor het examen L. O. handtceke- nen, slaagde tc Den Haag o.m. mej. W. L. A. Moerbeek, van hier. Mu: iekcaucours. Aan het groot Nationaal Muziek-eon- ccurs to Monster, uitgeschreven dcor het muziekcorps „Prinses Juliana" aldaar, zal ook deelnemen liet E.S.A1. Fanfarecorps alhier, Directeur de heer Reijnier van 't Hoff. Het komt uit in de ai'deeling „Uitmuntendheid Fanfare" met het ver plichte nummer „L'Orfivre d' OrvaL", Ouverture Gui bment. Eigen gekozen nummer» „Marehe de Triomphe" J. Oou- chard. Kamer vsn Koophandel. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat een der ka mers van Koophandel en Fabrieken zal gevestigd zijn tc Haarlem. Deze Kamer zal omvatten de gemeen ten Haarlem, Sloten, Haariemmerliede en Sihiarnwoude, Spaarndarn, Velsan, Scho ten, Bloemend aal, Zand voort, Heemstede, Bermebrcck, Aalsmeer en Uithoorn. Gomeontereiuiging. Naar wij vernemen wordt het nadeelig slot van den dienst 1820 der gemeente- reiniging geraa,md op f 394.829.22 (v.j. f 325.820.10). Gasbedrijf. Bij een totaal aan inkomsten en uit gaven van f 4.016.042, wordt het batig saldo der gasfabriek Voor 1921 geraamd op f 116.268.34. Voorgesteld zal worden 25 pöfc. der winst jn het reservefonds te. storten. VAN ONZE RECHTBANK. Heling. In de middag zitting stond terecht P. J. E 21 jaiar oud, van beroep electricien en wo nende te Amsterdam. Deze beklaagde had zich schuldig gemaakt aan heling. Onge veer een half jaiar geleden had hij van L. R. B. uit Haarlem, kantoorbediende bij den heer A. D. te Amsterdm, een partij stoffen gekocht. Naderhand is gebleken, datL. It. B. deze stoffen van zijn patroon ontvreemd had. L. R. B.. die als getuige optrad, verklaarde, dat bekl. hem dikwijls gewaarschuwd had op te passen, daar hij reeds voorwaardelijk veroordeeld was en hij zoo dit uitkwam achter slot en grendel zou gaan. De bekl. ontkende dit. De Officier wees hém erop dat de getuige onder eede gehoord werd, wanneer hij dus onwaarheid sprak kon hij in d© gevangenis terecht komen. De bekl. bleef bü hetgeen hij gezegd had. De getui ge eveneens Het O. M. elsehte 6 maanden gevangenis straf. y? De verdediger mr. F. Pauwels uit'Am sterdam vond den heler beklagenswaardi- ger dan den steler, die in dirt geval een lich tere straf had gekregen. De beklaagde was getrouwd en had voor vrouw en kind te zorgen, terwijl do steler nog bij zijn ouders in huis is. Dan wees spr .er nog op, dat in dezo zaak de broeder van bekl. geheel bui ten kwestie werd gelaten en deze toch de aanleiding was geweest van het koopen door beklaagde. De broeder had bet eerst met den dief onderhandeld en gecorrespondeerd en toen is bkl. ook maar hem gegaan om stof fen te koopen. Dit alles bii elkaar genomen, vroeg spr. een lichtere straf. Faillissementen. 5 Augustus zijn in staat van faillisse ment verklaard: Ie. Johan Pet-riek, wo nende te Haarlem, Rozenstraat No. 51. Rechter Commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin de Jong. Curator Mr. A. H. J. Merens. 2e. P. Bladergroen, wonende te Haar lem, Kruisweg SOrood. Rechter Gommis- naris Mr. H. van Loghem dé Josselin de Tong. Curator Mr. P. Tideman. BLOEMEND AAL. Geborend. van G. VeldhuizenLee wis. Getrouwd: H. Saugster en Ch. W. War- naars. Overleden: P. Serné, 56 jaar, Th. M. H. Vangers van den Biesen, 47 jaar. SCHOTEN. Gemeenteraad. (Slot.) Een verordening, regelende het verleenen eener bijdrage in het schoolgeld van te Haarlem schoolgaande kinderen, wordt, na eenige inlichtingen, die den voorzitter ver strekt, goedgekeurd. Een voorstel tot het toekennen, van een subsidie aan het 'bestuur der bewaarschool van de Ned. Hery. Gemeente wordt aange houden. Een voorstel tot afwijzing van het ver zoek der 'bijzondere schooi van het St Lucia- geslich't wordt aangenomen, evenals een voorstel tot toekenning van subsidie ad f 26.84 per leerling aan de teekenschool der St. Jozefsgezellen-vereeniging. De wijziging der verordening, bedoeld in art. 7 der Drankwet wordt aangenomen. C. K. H. Heidweiller verzoekt om schade vergoeding, die hii bij zijn verhuizing gele den heeft, B. en W. praeadviseeren afwij zend. De heer Bies geeft op een vraag van' den lieer Verkooy inlichtingen. De burgemeester heeft dadelijk na uitzetting, alle voorzor gen laten nemen, dcch de uitgezettenen wa ren weigerachtig daartegen over. Zij wilden niet hun intrek nemen in een school, zoo dat de boedel een nacht onder den blooten hemel heeft doorgebracht. Daarna is de boe del naar het gebouw der Centrale Keuken vervoerd, waar zij tenminste een mensch- waardig onderkomen hadden. Het gemeentebestuur heeft dus gedaan waz het kon en kan geen schuld van gemeente wege erkennen tegenover dit gezin, dat wel wat halsstarrig is geweest! De heeren Boxs en Loerakker bestrijden dit betoog, dat door den voorzitter en den heer Hooy ondersteund wordt. Het voorstel van B. en W. wordt dan aangenomen. Het verzoekschrift der wo- ningbouwvereeniging „Eigen Hard", die ver zocht den grondprijs op f 10 terug te bren gen in plats van f 12. De heer Boxs betoogt, dat de prijs van f 10 nog veel te hoog is. daar de grond de gemeente maar f 6 heeft gekost, wat hem het verwijt van den heer Verton op den hals haalt, dat het niet aangaat den Raad van afzetterspolitiek te beschuldigen: de heer Bies legt daar nog een schepje bo venop. Het-voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen. Bij het voorstel lot het verleenen van een voorschot aan woningbouwvereenigingen zegt de heer Iioov, dat, wanneer morgen hekend wordt, dat er 68 woningen spoedig zuilen worden gebouwd, er een iubel in de verschillende huisgezinnen zal opgaan. Niet temin blijft het een feit, dat de annuïteiten zoodanig zijn vastgesteld, dat de huurprijzen van f 7 tot f 8 varieeren moeten. Dat zal den jubel wel eenigszins temperen. De heer Verton zegt, dat. terwijl in 't verleden de zaak stagneerde, doordat het niet zeker was, dat de gemeente de benoodigde 25 pet. kau opbrengen, en het gevaar dreigt, dat de groote meerderheid der aanstaande bewoners de risico niet zal aandurven, hui zen te betrekken, waarvan de huur boven hun financieeie draagkracht gaat: De heer Bics 'beantwoord de sprekers wat de afmetingen betreft, daarover zal geen moeilijkheid rijzen. Wat de verhoogde huurprijzen betreft, spr. raadt aa& niet te pessimistisch te zijn. Er wordt genoeg geij verd, om die zoo laag mogelijk- te krijgen, zoodat spr. wel gelooft dat. als deze wonin gen er eenmaal staan, de prijzen wel zullen meevallen- De heer Verton zegt, dat tnj zijn stem aan de voordracht niet zal geven, tenzij de wo ningbouwvereenigingen verklaren wel te we ten wat zij doen. De heer Bies beanwoordt het zakelijk ge-j deelte der verschillende redevoeringen. Hijg betoogt, dat de verzwaring der huishuren wel aanmerkelijk zal zijn. maar in 't alge meen tcch niet boven /6a/ 6.50 zullen gaan. Uit de oprichting van Centrales der woningbouwvereenigingen blijkt verder wel dat tegen de huidige regeeringspolitiek in zake woningbouw steiling wordt genomen. De lieer Soeverein vraagt of het voorbeeld van Haarlem zal worden gevolgd, n.l. of de gemeente dus ook een zeker percentage van de te bouwen woningen zal opvorderen. De voorzitter zegt, dat dit, denkbeeld zal worden overwogen. De heer Bies voegt er aan toe. dat gemeenteambtenaren, die lid cener wouingbouwvereeniging zijn. den voor rang zullen hebben. De heer Soeverein zou het >och toejuichen, dat men de beschikking had over een zeker aantal woningen. Het voorstel wordt dan aangenomen. Als laatste punt prijkt een artikel op di agenda tot vaststelling eener verordening, regelende het georganiseerd overleg tussche® de gemeente en haar personeel. Eenige w« kengeleden hebben we daarvan reeds ha' een en ander medegedeeld. De heer Hooy leidt de zaak in. Bedachi moet worden, dat men in ieder geval 'n stuk van de bevoegdheid van den Raad Prijs geeft De ervaring in andere plaatsen opgedaan, ontbrak overigens. Men is uitgegaan van het standpunt, aai tegenover merkwaadige arbeidsvoorwaarden de verplichting diende te slaan van het per soneel om liet rendement zoo hoog mogelij;,) op te voeren. Het verantwoördelijkheidsge voel moet meespreken, dat zal niet dan op voedend werken. Natuurlijk heeft men de lessen van dc laatste jaren, die de economie ons geeft niff voorbijgezien en daarom het gemeenieperso- neel tot zekere hoogte medezeggenschap ge geven in de exploitatie der bedrijven Nu geeft de Centrale Commissie slechts advies. Spr. erkent dat. toch bedacht moet worden, dat dit niet het einddoel van het streven der commissie is. Doch vooralsnog dient bedacht, dat het deelgeven van dt werkkrachten in het directorium van een be drijf, in dezen tijd nog een gevaarlijke proef neming zou zijn. De heer Verkooy acht het bij de artikels- gewijze behandeling niet gewenscht dat drie raadsleden in de Commissie van Overleg zit ting hebben Dit kan tot allerlei minder ge wenschte toestanden voeren. Hij stelt dus voor. deze bepaling te laten vervallen. De heer Pruschen, die toch niet veel heil ziet in de C. v. O. acht het bedenke dik 't nu reeds te verzwakken, wat spr. toch a niet zoo bijster sterk lijkt. De heer Hooy zegt nogmaals dat me., geen praktijk heeft. Er is dus evenveel tegen als voor te zeggen, zoodat spr. adviseert, vooralsnog het voorstel der commissie tc volgen. Men gaat dan nog niet zoover alt in- Zaandam, waar men den Raadsleden evenveel stemmen toekent als aan de orga nisaties. Hier zullen de raadsleden alleen een adviséerende stem hebben. Dit acht dc commissie, gezien het feit, dat de voorzit ter een lid van B. en W. is een voldoend vertegenwoordiging van* den Raad in dt C. v. O. De heer Loerakker vraagt of, als dit arti kel ongewijzigd wordt vastgesteld, de S.D A.P. zal weigeren, zitting in de C. v. O. te nemen. Spr. antwoord daarop ontkenirend al is hij niet erg op het lidmaatschap die» commissie gesteld. Voor het overige geloofv spr. niet, dat de C. v. O. er minderwaardig om zou worden, wanneer zij met 3 raads leden verminderd zou worden. De stemming over het amendement-Ver- kooy heeft tot resultaat, dat dit word aau- genomen met e stemmen der S.D.A.P. en die van de heeren Loerakker en Soeverein voor. Na nog enkele opmerkingen werd het ont werp artikelsgewijs en daarna in ziin geheel goedgekeurd. Vervolgéns had een discussie plaats over de woning van het hoofd der school, waar- orient wij voor eenige dagen reeds mede- deelingen plaatsten. Besloten werd tenslotte B. en W. uit te noodigen. voorstellen te doen betreffende de nadere bestemming van de woning voor het hoofd der school. RONDVRAAG. De heer Boxs vroeg of B. en W. Wel ha recht hadden om de particuliere gronden vóór de Ilvo af te rasteren als is geschied, De voorzitter verzocht den heer Boxs deze vraag schriftelijk te willen indienen. De heer Soeverein gaf zijne verwondering erover te kennen, dat B. en W. in het gehee. geen rekening hadden gehouden met de wen schen in de vorige raadszitting ten opzichte van de Ilvo geuit. Verder sprak hij over d< brandweer-zaak. Wethouder Bies zide. dat het de bedoe ling is laatstgenoemde zaak in eene volgen de raadszitting te behandelen. De heer Pruschen zeide. dat er den laat sten tijd in Schoten dingen voorvallen, waar» over hij zich zeer verwonderd heeft. Nu dc burgemeester echter reeds enkele malen ach tereen op de raadszitting ontbreekt, komt de Raad niet in de gelegenheid zaken als roeds door de heeren Boxs en Soeverein ge noemd, te bespreken. Mocht de burgemees, ter ook verder afwezig blijven, dan is hef volgens spr. noodzakelijk, dat de wethouder» diens verantwoordelijkheid overnemen. AK de gereele Raad 'n wensch te kennen geeft zooals de vorige maal ten opzichte van het parachute-springen - op de Ilvo, dan moet daaraan worden tegemoetgekomen en gaat het niet aan om dien wensch te negeeea We kunnen dan a's raadsleden wel thuis blijven. Mevrouw Weber vroeg, waarom het voor stel voor 'n vacaniie-toeslag niet an de agen da stond. Zij kreeg een ontwijkend antwoord Nog deelde de voorzitter op een vraag van den heer Pruschen mede, dat de onderwijzer! slechts 150 voorschot hadden ontvangen omdat de Minister niet meer beschikbaar had gesteld. Zoodra er meer geld uit der Haag komt volgen de resteerende 50. Om 7 uur wonit de vergadering gesloten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10