DERDEBLAÜ SCHULD EN BOETE Medische Praatjes. BUITENLAND FEUILLETON. SS? SVSLfc-s -f vo,™ V ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1920 DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG de kosten van den volkenbond. Nerveuse maagstoor nissen. Het zenuwstelsel speelt in onze 20ste eeuw, van beschaving en uitvindingen, een bijzon dere groote rol in verband met onze gezond heidstoestand. De mensch heeft zich moeten aanpassen aan de haast, waarmede alles om hem heen gebeuren moet, terwijl wij thans een tijd beleven, waar van ons ieder veel geëischt Wordt. In de groote steden hebben wij bovendien nog verschillende vermakelijk heden, kortom de jacht naar genot op allerlei gebied, die beslag op ons komt leggen en zoo is de rust en de kalmte en het regelmatig leven voor de meesten onzer verdwenen. Het behoeft ons dan ook niet te verwonde ren, dat onszenuwstelsel zich aan al dat roezemoezige niet heeft kunnen aanpassen. Een buitengewoon groote invloed nu heeft deze omwenteling in ons bestaan gehad op onze maag, zoo zelfs, dat er een heirleger van t erveuse maaglijderessen en lijders is ont staan. Wie een open oog heeft en vooral degene, die in een groote stad woont, kan de kantoorbediende, het ateliermeisje enz. enz. 's morgens vroeg naar hun werk zien hollen, vaak nog met een stuk brood achter hun kie zen. De medicus echter hoort meer dan de opmerkzame voorbijganger ziet, want aan dien tocht naar kantoor of atelier is reeds een half uur a drie kwartier van zenuwachtige haast voorafgegaan. Het aankleeden geschiedt in een vloek en een zucht en het ontbijt gaat vaak gepaard met allerlei noodzakelijke kleinigheden, die verrichten moet worden, als schoenen aantrek ken, hoed opzetten, jas of mantel aandoen enz. Na al deze emoties wordt de dagtaak aanvaard en is men 's avonds vrij van werk zaamheden, dan Wordt deze vrije avond besteed met uitgaan, als bezoeken afleggen, uitvoeringen bijwonen en dergelijke. Dien tengevolge laat naar bed en na een korte nacht is de kringloop voltooid. Het laat zich begrijpen, dat een dergelijke levenswijze, di~' ik li hierboven schilder en die absoluut geen uitzondeiing is of te overdreven is voorge steld, zich op de een of andere wijze moet wreken. De maag is nu het orgaan, dat vaak het meest zijn lijden onder dergelijke omstan digheden uit. Een ieder onzer weet uit eigen ervaring, Welk een grooten invloed de uit wendige omstandigheden op onze maag uit oefenen. Immers, gij gaat met goeden eetlust aan tafel en het menu laat zich goed smaken, doch plotseling komt een voor U verplette rende tijding en zietuw eetlust is geheel en al verdwenen, omgekeerd zult ge absoluut geen eetlust hebben en ge zit er een beetje mee in, hoe 't zal gaan, aan het diner dat u te wachten staat, doch gij hebt eenmaal de siitnoodiging aangenomen, dus gaat. Maar ziet, onder het aangename gesprek en in zulk een gezellige omgeving merkt ge niets van uw gebrek aan eetlust en als ge den volgenden dag nog tens het menu langs gaat, dan staat ge zelf verbaasd over uwe prestaties. We zien dus uit deze voorbeelden, welk een wissel werking er plaats heeft tusschen onze maag eji de uitwendige omstandigheden. Op welke wijze dit geschiedt weet men niet precies. Niet alleen bij den mensch bestaat deze, doch men heeft haar ook aangetroffen bij de die ren. Dat deze maagstoomissen een mensch z'n leven kunnen vergallen, behoef ik u niet te zeggen. Men heeft voortdurend een gevoel van volheid en zwaarte. Zoo zelfs dat men na het eerste hapje al reeds hetzelfde voelt als na een copicusen maaltijd. Tenslotte kan dit zoo ernstig worden, dat mui aan een belang rijke ondervoeding gaat lijden en men niet tot werken in staat is. Als men niet behoefde te eten, zou men volkomen gezond zijn en menige paiient(e) slaakt dan ook de zucht, dat het eten een Ware bezoeking is. Dat der gelijke menschen een kruis voor zich zelf in de allereerste plaats en tevens vo0r haar om geving zijn, daarover kan ik zwijgen. |Hct is echter ten allen tijde "gewenscht, bij een maaglijder in welken vorm ook een deskundige te raadplegen, daar b.v. een maagzweer, die onder meer, meestal heftige pijnen met zich mede brengt, ook kan verloo- mn onder de tcekenen van een nerveusfe naagstoomis en aldus opgevat zonder medi- ■n lmlP nopèlottig zou kunnen worden, tiid v^rbV,mulSe mensch zal dus behoorlijk twijfel, dat dit SzTSJ?15 hM 6'™' wil 71'i haar 7^ i - ™aag van noode heeft vervuilen.' Jge taak naar beh°°ren MEDICUS. Het antwoord uit Moskou. De Matin geeft het antwoord van Mos kou aan Lloyd George, dat Kamenef van daag zal overhandigen, als volgt weer: De bols je wik i kunnen op het oogenblik den opmarsch tegen Polen niet staken. Zij nieenen van militair en volkenrechte lijk standpunt het recht te hebben dien voort te zetten. Zij zijn bereid de wapen stilstands- en vredesonderhandelingen te hervatten, zoodra de Poolsche afvaardiging volgens afspraak, te Minsk terug is. Zij zijn bereid Polen volkomen onafhankelijk heid en een voordeelige gTens toe te etaaa zoodra de onderhandelingen werkelijk zijn aangeknoopt. Moskou antwoord dan ook op de Brit- sche nota van 29 Juli, die na de confe rentie te Boulogne gezonden is en welke aandringt op deelneming van de randsta ten aan de vredesconferentie te Londen. Moskou verklaart dat de gedelegeerden volmacht hebben, om een vredesverdrag met welk Entente-land ook of Polen te teekenën, maar het kan niet meer dan een vertegenwoordiger per Russische rand staat op de conferentie toelaten. Fransche persstemmen. De Fransche bladen zien Polen's mili tairen toestand wat lichter in. De meeste dringen op onverwijlde zending van geal lieerde afdeelingen naar Polen aan. Nu kunnen deze nog beperkt zijn, later zou den vele divisies naar den Rijn moeten gezonden worden. In offieieele kringen meent men dat dat niet zoo makkelijk is. Met zwakke deta chementen zouden Engeland en Frankrijk niet kunnen volstaan en het zou lang duren voor ze daar zijn. De Oeuvre vindt den toestand op het oogenblik niet minder ernstig dan toen, 6 jaar geleden, in het Oosten de wolken opkwamen, waaruit de oorlog ontsproten is. De bladen achten mogelijke hulp van Tsjecho-Slowakije en Roemenië aan Po len uitgesloten. Volgens een verklaring van Beaes, schijnt eerstgenoemde wanneer het wordt aangevallen, slechts defensief te willen blijven. De Matin" verneemt, dat Roemenië, dat S maanden lang volstrekt niet door de bolsjewiki bedreigd is, niet aan een initiatief tegen hen denkt. Het „Journal" gelooft, dat de reis van Veuzelos naar Londen eer met de Russi sche gebeurtenissen dan met het Itali- aanseh-Grieksche geschil verband houdt. Het Helleensche leger zou zoo noodig een belangrijk deel van het Engelsche voor Polen kunnen vervangen. Engelsche persstemmen. De „Daily News" meldt, dat Londen aan de Polen verzocht heeft, bijzonder voorzichtig te zijn en zich niet in metho des te begeven, welke de Russen als trouwbreuk van hun kant zouden kunnen beschouwen. Het is zoodoende duidelijk, dat de Britecke regeering, ofschoon zij haar vastberaden houding handhaaft, tot steun een billijke en liberale regeling voor Polen, alio mogelijke voorzorgen neemt, om een gebeurtenis te vermijden, die aan den voorspoedigen afloop van de buitengewoon kiesehe en ingewikkelde 'on derhandelingen afbreuk zou kunnen doen. Bijna alle Engelsche bladen zien den toe stand ernstig in. De „Daily Telegraph" erkent dat er geen enkele westelijke democratie is, die niet met den grootsten weerzin de gedach te van een nieuwe oorlogoperatie zou overwegen. De Engelsche natie en de Fransche natie willen niet met de Russen of met iemand anders vechten, maar eer en plicht staan op het spel. Zij zullen aan redelijke beroepen, die hun regeeringen op hen mochten doen, gehoor geven. De „Daily Chronicle" zegt; Lloyd Ge orge had, zooals de heele wereld weet, zijn hart gezet op de conferentie, die tot vol- ledigen vrede in het oosten zou moeten lei den en tot hervatting van het verkeer met Rusland. Niets ontbreekt daaraan dan alleen d'e wil tot vrede van de Russen zei ven, de deur is niet gesloten; indien de bolsjewiki hun onstuimigen opmarsch tegen de Poolsche hoofdstad willen sta ken, zal er vrede komen Protest der Engelsche arbeiders. Arthur Henderson heeft een telegram gezonden aan alle plaatselijke afdeelingen van de arbeiderspartij, aandringende op betoogingen om tegen een tusschenkomst in Polen te protesteeren en vredesonder handelingen en 'opheffing van die blokkade te vereischen. Do voorwaarden van Rusland De „Petit Par is ie 11" meent te weten, dat Tsjitsjerin in antwoord PP. het En gelsche ultimatum, dat den stilstand van den opmarsch van het roode leger dat tegen (Warschau optrekt, eischte, o.a. ver klaart: le. dat de Sovjet-regeering bereid is een afzonderlijken vrede met Polen te sluiten; 2e. dat zij bereid is, de onafhankelijk heid van Polen te erkennen; 3e. dat de krijgsverrichtingen yan 't roode leger voortgezet moeten worden, tot de Poolsche algevaardigden met vol machten om een wapenstilstand en den vrede te sluiten, terugkeeren. 4e. de Sovjet-regeering is niet van plan vredesvoorwaarden te stellen, die evenredig zijn aan het succes van de kr ij gsverricht ingen De,,Deutsche Algemeine Zeitung" zegt uit goede bron bericht te hebben over de Russische vredesvoorwaarden. De pool sche troepen zouden ontwapend moeten worden. Die ontwapening zal moeten ge schieden onder toezicht van Ppolsch.e ar beiders-organisaties, waarschijnlijk door Rusland op te richten Poolsche sovjets. Polen mag gedurende de vredesonderhan delingen geen munitie ontvangen. Zal Polen toegeven? Wolff meldt uit Berlijn: .Volgens ver scheidene bladen heeft de Poolsche re geering besloten toe te stemmen in den eisch der bolsjewiki om dadelijk een de legatie naar Minsk te zenden, die over den vrede zal kunnen onderhandelen, mits aan die delegatie yrij telefonisch en telegrafisch verkeer met de Poolsche regeering gewaarborgd wordt. De Entente en Rusland. Volgens de „Weensche Tagezeitung" heeft de commissie van herstel te Wee- nen 'gelast, dat de Russische gedelegeer den te Weenen geen draadloos telegra fisch verkeer meer mogen hebben met de Russische Sowjet-regeering. De raad van <Jen volkenbond, te San Sebastian bijeen, heeft niet alleen met het oog op de aanstaande finaneieele conferen tie te Brussel van uit de hoogte een blik moeten werpen op de groote finaneieele wereldproblemen, maar is ook genoodzaakt geweest om, m©er laag bjj den grond, de finaneieele positie van den volkenbond zelf onder de oogen te zün. Die bond namelijk, hoe jong hij ook nog is. begisrt. al verschrikkelijk duur te kosten, vanwege de steeds toenemfende benoemin gen van nieuwe, aan den bond verbonden personen tegen stevige salarissen, vanwege de kosten der bijeenkomsten enz. En het is blijkbaar hoog noodig geworden, dat er wat orde geschapen wordt in de geldzaken van den bond. Een officieus telegram uit San Sebastian over de bespreking van de begrooting van den bond drukt het namelijk op vriendelijke wijze aldus uit: „Het bleek, dat de financiën van den bond deskundige behandeling vereisehten, sinds men ten deele leeft op bankcredieten." Dat is keurig gezegd schrijft de N. R. Ct. en men kan het zeker sléchts met instem ming begroeten, dat de bond. onder wiens hooge auspiciën 'e werelds desperate finan eieele toestand beredderd meet worden, het goede voorbeeld gaat geven, door zijn eigen finauciëelen toesitand aan de noodzakelijk ge worden ..aeekurwiijgje behandeling" te onder- werpen. De bond bliifct. thans namelijk reeds on geveer 40,000 pond sterling per maand te kosten en de raming van kosten voor het volgend half jaar beliep een half millióen pond sterling! Daarin zijn geraamd 86,000 pond voor de uitgaven, die het toenemende werk van den bond moeten bestrijden, 162,000 pond voor d-e onkosten van het in ternationaal arbeidsbureau. 25,000 pond voor de bijeenkomst te Genève (hetgeen 11,000 lager is. als raming, dan Ge kosten, die de arbeidseonferentie te Washington hadden meegebracht). De leden van den bond worden verdeeld in zeven kategorieën en zullen in de kosten biidragen naar een verhouding, die onge veer zal overeenkomen met die. welke vast gesteld is voor de were! d-postunie PERZIë EN DE BOLSJEWIKL De Times verneemt- uit Teheran, dat de Europeanen te Tabrig aanstalten maken om vandaar weg te gaan wegens do nade ring van die bolsjewiki uit het Noorden. De Engelsche troepen nemen nu een betere defensieve stelling ia vóór Kaswin. De Perzische regeering treft toebereidselen, om een strijdmacht van gendarmen te zen den om de bolsjewiki te bevechten. (WAAR IS EIGENLIJK DE VREDE? In een der jongste nummers van de „Ofiiscrvatore Romano Wordt een Jhoofd- tikel gepubliceerd onder Ret opschrift: „overwiimingsvrede lof .vrede door over leg-. Het jartikel herinnert aan. het schrijven van Z.H. den Paus 'va-n 1 Augustus 1917, waarin ieen vrede d,oor overleg werd voor gesteld. Deze brief werd met beantwoord, of hoogstens op een absoluut onvoldoen de wijze. Do voorstellen, later d.oor pre sident Wilson gedaan in zijn bekende 14 punten werden verwaterd en verslech terd. Heeft, zoo vraagt de schrijver zich dan af, de vrede van Versailles de groote offers gerechtvaardigd, die van de menschheid werden geëischt? In antwoord daarop, gaat hij de .verschillende bepa lingen van dien vrede na en oefent er een scherpe critiek op uit. De gebieds- kwesties, zoo luidt 't o.m. zijn niet opge lost in overeenstemming met de beginse len der gerechtigheid en de rechtvaar dige aanspraken der volken. Wat de Duitsche kolonies betreft, wordt opgemerkt, dat deze niet terug gegeven zijn, maar van den anderen kant ook niet tot welzijn ,van allen zijn be houden. Twee rijken, zoo heet het verder nog, zijn omvergeworpen, maar men kan de oogen toch niet sluiten voor het feit, dat de Duitschers, ook al hebben zij 'n president aan hun hoofd, jnplaats van een keizer, het talrijkste yolk van het Oosten gebleven zijn. Uit de oude Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie is een nieuwe, veel aggresiever en gevaarlijker staat opgestaan, die de voorhoede vormt van een aa-n den Latijn- schen cultuur vijandig ras, een land dat vol is van trotsche aspiraties op de he gemonie over het vasteland en de zee. Italië weet daarvan mede te praten. De schrijver besluit zijn artikel met de vraag: waar is dan eigenlijk de vrede. Hij heerscht noch onder de vijanden van gisteren, noch onder de groote of kleine volken, noch onder de nieuw-gevormde naties, die gedwongen zijn zware lasten inbaar jong bestaan te dragen. Te mid den van die ontzettende werkelijkheid vol ontgoochelingen en bedreigingen klinkt het woord van den Paus, dat het ware heil te zoeken je in sociale orde en samenwerking. MGR. ROPP OVER HET BOLSCHEWISME. De katholieke aartsbisschop van Peters- burg en Mohileff. baron Edward Ropp, die dezer dagen uit Posen te Berlijn aangeko men is, deelde aan den correspondent van de „Times" aldaar, het volgende mede om trent zijn meening over het bolschewisme. Het bokebewisane. aldus de aarts-bisschop, is niet, zooals in de laatste dagen wel eens voorgesteld werd. een nationale Russische beweging. De Russische emigranten te Berlijn, die van meening zijn, dat het een nationalistische beweging geldt, zjjn ab soluut niet op de hoogte. Zii hebben alle relaties met bet land veiibroken. Een wer kelijk nationaal gouvernement zon natuur lijk het einde bet-eek en en van heit eigenlijke bolschewisme. De groote meerderheid v«n het Russische volk is in politiek Opzicht een inerte massa, heen en w-eer gestuwd door Trotiziki, ofwel Braunetein, Rad el. of So- belsohn, Zinovieff en de andere leiders, wier namen heel wat verschillen mn dien, waaronder ze eerst bekend waren. Er is een kleine groep van fanatieke, maar oprecht eerlijke communisten, die van een wereldrevolutie droomen en die zich abor geen en'kele overweging, noch een politieke, noch een moreele. van de ver- wozenlükitur hunner plannen terug willen laiten houden. Onder heil zijn &r echter maar heel weinig zuivere Russen. De overigen zün Joden. Lebten, Polen. Duitschers enz. In Petersburg en Moskou zjjn aan de Russen nog altijd een aantal posten en posities toebe<3eeid. Tschitscherin en anderen zijn daar voorbeel den van. Volgen, miin klee echter zijn de leidende mannen Trotakj en zijn geloofsge noot-en. EINDE VAN DEN BOYCOT. Naai- Reuter-Havas uit Boedapest seint melden de Waden daar. dat de boycot over Hongarije met 15 dezer zal ophou den. Het Intematitoaal Vakverbond te Amsterdam zou er toe hebben besloten op verzoek van de vak-commissie te Wee nen. Het Handelsblad deelt intusschen mede: Bij informatie aan bet seoetariaat van het internationaal verbond van vakver- eenigimgen deelde de heer Oudegeest ons mede, dat de beraadslagingen omtrent den boycot nog in vollen gang zijn. Pas Maandag as. zal men de vraag of de boycot verscherpt dan wel opgeiheven dient te worden, definitief beantwoorden. GEMENGDE BU1TENL BERICHTEN, - Tegen de hooge drukkosten. De vereeniging van uitgevers van groote dagbladen heeft in Berlijn vergaderd om middelen te beramen ter verlaging van de ongekend© prijzen van papier en drukinkt. Alle aanwezigen waren van oordeel, dat een spoedige vermindering tot de helft van de papierprijzen noodig is, om een gezonden i 1 toestand in de pers te herstellen. .Voor dan* drukinkt, die 40 maal zoo hoog is als voo»' den oorlog, is een nog vee] grootere prijs verlaging noodig. De inktfabrikanten ovesr-» vragen schromelijk en strijken woekerwin sten op. Het bestuur heeft ten slotte op dracht gekregen de stichting van een eigen druk-inkt-fa-briek voor te bereiden. De rüksafgevaardigden dr. Reischerfc en HuFsnberg hebben bij de regeering aan gedrongen om maatregelen te nemen tegen 'de verregaande smokkelarij, door de bewo ners aan de Nederl. grens gedreven. --Te Beinighausen bij Ludenschejd heeft een 22-jarige arbeider zijn moeder en broer met rattenkruit vergiftigd. Bij zijn beken tenis vertelde de dader dat hjj de werkiug van het gif eerst op een varken en een hond had geprobeerd. Hij was tot het mis drijf gekomen, omdat, zijn moeder hem niets gunde." Een gasontploffing heeft te Ohligs een huis geheel vernield. Yan. het gezin dat er woonde zijn de vader en 5 kinderen, bene vens een Engelsch soldaat de er ingekwar tierd was. gedood. Gebleken is dat da va-der. die al lang met zelfmoord plannen rondliep, in zün kamer de gasleiding had geopend en toen het vertrek vol gas stond, er de vlam in had gestoken. Bü het uitbaggeren van de kanaal haven te Bottrop is een mammoetht&nd ge vonden ter lengte van 284 cM. en met een gewicht van 100 K.G. Veel opzien baart te Parijs een moord, dien mevrouw Weisamann er op haar man, een wel gestelden industrieel, gepleegd heeft. Zü heeft haar man in zijn slaap doodge schoten. het Rik in een koffer gepakt en dien aan een gefingeerd ad-res, te Nancy, afgezonden. Nadat mevrouw Weiesmana, toen de ver dwijning van haar man de aandacht begon te trekken, eerst volgehouden had, dat hü waarschijnlijk met een zijner minnaressen op reis was. heeft rij later toen de koffer in het station te Nancy gevonden en het lijk van Weissmann er in ontdekt was, aan. den rechter van instructie een volledige be kentenis afgelegd. Uit Parijs wondt gemeld, dat de Itali- aansche regeering bereid is zich neer te leg gen bij de regeling, die ten gunste van Grie kenland is gemaakt, op voorwaarde, dat Ita lië Rhodos in bezit houdt, welk eiland de basis moet worden voor Italië's moreele en economische expansie in het nabije Oosten. Omtrent de overeenkomst tusschen Ita lië en Albanië wordt nog gemeld: Italië er kent de onafhankelijkheid van Albanië en krijgt recht zich van de baai van Valona Het krijgt reert zich van de baai van Valona te bedienen en de strategische punten, die den toegang beheerschen. te bezetten. Het eiland Saseno wordt een Italiaansche ma rinebasis. Italië krijgt bijzondere rechten no pens de exploitatie der Albaneesche mijnen. Graaf Beatty, de Engelsche vlootvoogd en maarschalk Foch zijn uitgenoodigd, om de volgende maand Amerika te bezoeken als gasten van het Amerikaansche legioen. De Dom-vereeniging heeft een oproep tot het Duitsche volk gericht om een bedrag van 8 millioen Mk. bijeen te brengen voor restauratie van den Dom te Keulen, die noo dig is om het verweringsproces van het tra chiet te stuiten. In den oproep wordt o.m. gezégd, dat elke Duiischer het een eereplichf moet achten tot het behoud van den Dom mede te werken, opdat de komende geslach ten zullen weten, dat Duiischland trots zijn armoede en vernedering, in waarachtige geestdrift en eensgezindheid de in gevaar gebrachte nalatenschap der vaderen, „den Wachter aan den Duitschen stroom" niet in den stede heeft gelaten. De staking van veldarbeiders in het district Wolfenbuttel heeft tot bloedige on lusten geleid. Boeren en werkwillige arbei ders zijn door stakers mishandeld en van de velden, waar zij werkten, verjaagd. De veiligheidswacht is omboden om de boeren en werkwilligen te beschermen. In het Lagerhuis is het wetsontwerp tot instelling van bijzondere rechtbanken voor het berechten van misdrijven in Ier land met 289 tegen 71 stemmen in tweede lezing angenoroen. De Figaro vertelt als waar gebeurd het volgende historietje: In de hal van een hotel te Parijs zat een jongeman rustig een pijp te rooken. In zijn knoopsgat droeg hij het oorlogskruis en het rood van.'het Legioen van eer. Het was een Engelschman. die tijdens den oorlog vlieger officier was geweest en deel had uitgemaakt van het beroemde eskader Nieuwpoort no. 46. Hij was een van de vliegers, die, bij ge legenheid van den aanval van Vimy in en kele minuten twaalf Duitsche ballons neer schoten. Zooals men ziet heeft hii dus een roemvolle en bewogen militaire loopbaan achter den rug. Terwijl hii zoo zijn pijp zat te rooken,kwam er een andere man het bleek een Amerikaansche toerist te zijn naar hem toe ai vroeg hem joviaal weg: Hallo, reist u voor uw genoegen door Frankrijk? Hebt u de slagveldoi gezien? (Vrij naar het Engelsch van A. S. Swan] Geautoriseerde vertaling 39 „Geen nood, beste. De meeste van naar heb je al voor je gewonnen, en de ande ren zullen vanzelf wel volgen. En wat de jotage-meis jes-elub betreft, je kunt er nog wel een oogje op houden, maar zuster j Catharina zal er verder voor zorgen." „Dus u vindt dat ik het doen moet, 'oom," vroeg Clara nogeens ze zag er toch wel erg tegen op. „God heeft je tot ons gezonden pp het oogenblik dat wij je noodig haddien, kind. Hij zorgt altüd op het juiste 'oogenblik." Clara kon dieu nacht geheel niet sla- upÏ!" boe vreemd het ook sehij- stfngen haar gedachten maar de Paussits. TwT „T T ter Lad ae ™,rSÏd yan den heer Faussit omgegaan,, en het was een heerlijke tijd geweest met de vier jongens haar eigen broers waren er natuurlijk ook altijd bij. Haar kindsheid was inderdaad een tijd van heerlijk ge luk geweest al was ze dan ook zelden ia gezelschap van andere meisjes ge weest. Ze had altijd evenveel van de vier jongens gehouden en was voor hen allen een trouwe kameraad geweest. Hoe droevig waren thans de dingen ver anderd, hoezeer waren die gelukkige da gen weggezonken in den naoht der ver getelheid, hoe weinig had de herinnering er aan kunnen bijbrengen 'om Geoffrey op den rechten weg te honden 1 Ze vroeg zich af waar hij nu tooh wel zijn mocht 1 Heel dikwijls wanneer ze hier de een of andere droeve ervaring had opgedaan, was niet plotseling zün gelaat haar voor den geest gekomen, terwijl ze zich afvroeg of hü te gronde gegaan dan wel ear in geslaagd was aan den anderen kant van den Oce aan een beter leven te beginnen. Ze dacht niet meer aan Geffrey met de liefde van vroeger die was gestorven maar wel met een eindeloos medelijden, en dikwijls viel ze in slaap met een ge beid over hem op de tippen. De .volgende dag was het Zaterdag, een moeilijke dag in Dondensche huis houding. Het is de betaaldag, maar welk gedeelte van de loonen komt aan. de huis houding ten goede- Dat is de vraag waar mede menige vrouw zich pijnigde terwijl ze zich in den grauwen Sep tem bermorgen aan de dageliiksode pRchfep begaf. Na den Zondag, die geheel aan allerlei oefeningen van godsvrucht en christelijke naastenliefde gewijd was, kwam de dag waar up Clara haar eerste groote vrouwen bijeenkomst had. Ae werd 's middags te half drie gehouden ia het gebouw, dat voor dit doel door een edelmoedigen on bekende geschonken was. Die bijeenkomst was altüd een heerlük tooneel. De sprekers die van tijd tot tijd kwamen om over deze groote vergadering een rede te houden, namen altijd èen kos- tetijken indruk van deze büeenkomsten mede. Bü aan rij zaten daar de vrouwen, dicht op elkander, alle even eenvoudig gekleed, de meeste met gelaatstrekken die van een zuur en moeilijk leven spraken, en allen luisterden in stilte naar de ver klaring der godsdienstige waarheden, die alleen nog in staat waren wat kleur aan haaT overigens zoo somber leven te geven. Toen de slanke figuur van zuster Clara, aan deze allen reeds zoo goed bekend, op de kleine verhevenheid verscheen, die juist hoog genoeg was om de spreekster in staat te stellen de geheele vergadering te overzien, ging er een zacht gemompel van bewondering en sympathie door de vergadering. Ze was nog zoo jong en zoo echt vriendelük en goedhartig, gn de vrouwen voelden haar hart sneller klop pen als ze haar aanzagen. Wat kon zulk een jonge vrouw, een kind haast oog, te zeggen hebben tot zooveel ouders, over wie de stormen des levens waren heenge gaan! Wat kon ze voor hen doen! Wat ze doen kon, ze kon zichzelf geven. Ze had een heerlijk welluidende stem, en haflT woorden, hoe eenvoudig ze ook klonken, waren vol hoop en vertrouwen, ze waren moedgevend in de hoogste mate. In ee- nige korte zinnen, met ©en glimlach op dat oogenblik, een traan eventjes later, deelde ze deze vrouwenschaar mede, dat zy aangewezen was om gedurende eeni gen tijd hare bijeenkomsten te leiden. Op deze mededeeliag brak een storm van vurige toejuichingen los sommige van de vrouwen juichten letterlük, ande re zwaaiden met haar zakdoeken. Er viel niet aan te twiifrieQ of het nieuws was dubbel en dubbel welkom. Clara stond een oogenblik verbaasd en als verdoofd. Beste zusters," sprak ze eindelijk, „ik zou u nog even willen zeggen dat ik nooit de pretentie zou willen hebben hier te staan als iemand die u komt onderwijzen de meesten van n weten immers van het leven meer dan ik. Als uw zuster eu uw vriendin kom ik hier tot n. Wij zul len met elkaar praten over hetgeen God ai voor ons gedaan heeft en over wat Hü nog voo ons kan loen en zoo zullen we eenig begrip en inzicht krijgen omtrent de werken van Gods Voorzienigheid." Zoo wist Clara den juisten toon aan te slaan om het gemoed van allen die onder haar gehoor waren te treffen. Ze wist zelf niet hoe gauw het uur, voor de vergade- ring bestemd, om was. Aan liet einde van de bijeenkomst zeide ze nog dat ze na afloop een half nur blyven zou en dat iedereen die wat bijzonders te zeggen of te bepraten had bü haar kon komen. Het scheen wel of niemand haast had om te gaan. Ze luisterde naar de eene ontboeze ming na de andere, en ze beloofde heel wat bezoeken te brengen op plasteexi waar ie tot nu toe nog nooit geweest was' (Wordt vervolgd-*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9