SCHULD EN BOETE BUITENLAND BINNENLAND FEUILLETON. Indrukken van den dag SIPKES* JAMFABRIEK. ftlAüNLAfci 9 AUGUSTUS 1920 43s«e JAARGANG No 15239 BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAAL *3-25 PER WEEKf 0.25 TANGO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57'/, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. T die Rusland aan Polen stelt. LXXIX. i DE EERSTE MAAL. Men mag er nog wat om heen draaien en ide pil willen vergulden, het feit staat vast, dat de boycot tegen Hongarije hopeloos is mislukt. Wat wij van stonde af aan zagen aanko men is geschied: niet Hongarije, welk land zich zelf grootendeels voeden kan. werd het slachtoffer van het dwaze 'besluit; maar de omliggende landen Oostenrijk en Tsjecho- Slowakiie hadden er van te lijden. Ten op zichte van Oostenrijk, welks socialistische raddraaiers in de regeering het plan van den boycot uitbroedden, kan men slechts zeggen: het heeft zijn verdiende loon! Inmiddels, het gaat hier niet zoozeer om de vraag of en hoeveel Hongarije en zijn buren van den boycot geleden hebben ai of er misschien nog een kleinigheid bereikt is, van wat de heeren van 't I. V. V. zich voor stelden. De hoofdzaak is. dat de boycot is mislukt en daarmee een gevoelige les gege ven aan degenen, die. onibevoegd en onge roepen in de regeeingsaangelegenheden van andere willen ingrijpen. Na al wat over de zoogenaamde witte ter reur ia Hongarije is gepubliceerd staat het nu wel vast dat de christelijke Hongaarsche regeering schandelijk is belasterd en dat, wat er mogelijk ook aan wraaknemingen op de volgelingen van Bela Kun is voorgeval len, de schuld daarvan slechts aan bepaalde personen en niet aan de Hongaarsche regee ring kan geweten worden. Maar ook al ware dit wel het geval ge weest, dan nog zou het Internationaal Vak verbond met den heer Fimmen met zijn boy cot zijn bevoegdheid verre te buiten zijn ge gaan. En dit is het groote punt in kwestie. Hongarije en de z.g. witte terreur waren slechts een aanleiding voor een krachtme ting van het roode vakverbond. Men zou ens zien hoever het in terna t onale prole tariaat het brengen kon. wanneer het een hem onwelgevallige regeering ten val wilde brengen. Welnu, die krachtmeting is een be wijs van groote zwakheid geworden, waar over heel de wereld zich verheugen kan. Hef ..internationale" van 't proletariaat bestaat, slechts in de phantasie van enkele heethoof den Wanneer de christelijke arbeider niet meedoen en ook andere groepen de onbillijk heid of dwaasheid van een besluit der roode „Internationale'' inzien, dan komt er van dat machtsvertoon niets terecht en wordt heel die krachtmeing 'integendeel 'n belachelijke vertooning. En zoo ergens dan is het hier het belachelijke, dat doodt. Fimmen heeft met zijn mislukten boycot aan de toch reeds zoo wankele socialistische aitfexiergbeweging op nieuw leeiijk afbreuk gedaan. Alle vrienden van redht en orde kunnen zich inmiddels niet anders dan hartelijk ver- heugen over deze mislukking. Nu de eerste proef fiasco heeft geslagen» zal men zich zoo licht aan geen tweede wagen. Wij mogen immers veronderstellen, dat, nu de 'heeren van het I. V. V. zich eenmaal aan dezen steen gestooten hebben, zij een tweede keer toch minstens even voorzichtig zullen zijn als de traditionele ezel van het bekende spreekwoord. Rond den Poolsch-Russischen oorlog. Betere verwachtingen. Ofschoon d© vooruitzichten nog ernstig zijn, achten de Engelsehe bladen de kan sen op vrede verbeterd als gevolg van Kaonenefs nota en van de belangrijke be sprekingen van Vrijdag. Als onmiddellijk gevolg van de nota is een kabinetsraad van de Engelsehe regee ring gehouden en na den middag werden Kamenef en Krassin uitgenoodigd den eersten minister en Bonar Law nogmaals ia Downing Street op te zoeken. Het tweede onderhoud heeft meer dan vijf uur geduurd. Een deel ervan is bijge woond door maarschalk Wilson en door Sir Manrice Handey, die juist uit War schau is teruggekeerd. Naar verluidt is het antwoord van de Sovjet-regeer ing van alle kanten bekeken en zijn met name de wapenstilstandsvoor waarden overwogen. Kamenef en Krassin verklaarden zieh bereid om de resultaten van het onder houd dadelijk naar Moskon over te seinen. De „Daily News" schrijft, dat de con ferentie in Downing Street in hoofdzaak over één punt heeft geloopen, ml. de sta king van de krijgsverrichtingen. Het Rus sische standpunt is, dat de opmarsoh van het roode leger voortduurt tot een wapen stilstand is geteekend. Lloyd George heeft er daarentegen op gewezen, dat de geallieerden niet langer werkeloos kunnen blijven als de Russi sche troepen, die reeds een aanzienlijk deei van Polen hébben bezet, hun opmarech voortzetten. De overheerechende indruk wordt weer gegeven door de opvatting van invloedrij ke kringen dat de toestand bepaald ge makkelijker was. De nota van Kamenef was niet geheel bevredigend, maar de be spreking ia den middag had heel wat moeilijkheden weggenomen. Volgens de „Daily Telegraph" heeft Lloyd George in zijn 'onderhoud met Ka menef en Krassin gewezen op den ernst van de verantwoordelijkheid van de uit voerders van de sovjets. Waren zij bereid, vroeg hij, een geheel werelddeel en mis schien meer in oorlog, chaos en ellende te dompelen uit louteren lust in het bolsje wisme en om Polen te vernietigen. Dat was ondenkbaar wanneer hun uitlatingen over vrede en mensehengeluk oprecht wa ren. Dit opende noodzakelijkerwijze den weg voor verdere discussie, bijv. over wel ke waarborgen er gegeven konden worden, dat wanneer Rusland haar legers ia Po len liet stilhouden. Polen niet daarvan ge bruik zou maken voor verdere krijgs operaties en nieuwe bewapening. Het is mogelijk, dat als gevolg yan die besprekingen de bolsjewisten de waarbor gen van Engeland of de bondgenooten aanvaarden. De „Daily Telegraph" waarschuwt te gen het aanvaarden van verontschuldigin gen en legt er nadruk op, dat hoewel de bolsjewisten weigerden onderscheid tus- schen wapenstilstand en vrede te maken, toch die onderhandelingen te Minsk een langdurig karakter schijnen te zullen dragen en daardoor de roode legers in staat zullen stellen misschien geheel Po len onder den voet te loopen. Om te wachten op de onzekere resulta ten van zulke besprekingen, zonder tevens vredesbesprekingen te voeren, zou, bjj de voorbereiding der geallieerden om Polen te steunen, een zeer gevaarlijke politiek zijn. Groot-Brittannië is het geheel eens met Frankijk over de noodzakelijkheid om de randstaten op te roepen naar de con ferentie van Londen, ofschoon Moskou dit denkbeeld niet gunstig gezind is, daar het een conferentie verkiest uitsluitend met de groote mogendheden hetgeen de er kenning van Sovjet-Rusland als zoodanig zou insluiten en waar Duitscbland bo vendien bij tegenwoordig zou zijn. De bespreking met de Russische dele gatie heeft nog vastgesteld, dat het Rus sische antwoord opgesteld was vóórdat Tsjitsjarin de Engelsehe nota van Dins dag ontvangen bad. Daar die Engelsehe nota zegt, dat het In elk geval zal Lloyd George tijdig te Londen terug zijn om heden, Maandag, de vergadering van het Lagerhuis bij te wonen en zijn verklaring over den inter nationalen toestand af te leggen. Bij de bespreking van Zondag waren Foch en sir Henry Wilson tegenwoordig en wanneer het antwoord van die Sovjet niet bevredigend geacht wordt er ernsti ge besluiten genomen worden. Als voor- loopige maatregel zijn er instructies ge zonden naar de bevelhebbers van leger eu vloot der bondgenooten in het (warte Zee gebied om gereed te zijn met generaal Wrangel samen te weTken. De toestand verergerd? De bijzondere correspondent van de „Times" te Hythe meldde echter gisteren avond, ten deele in tegenspraak met boven staande De toestand is in hooge mate ernstig, een antwoord van Moskou is ontvangen en is een vierkant verwerpen van het Brifsche voorstel, Vrijdagavond door Lloyd George gedaan. De Sovjet-reegeering verkiest recht streeks met Polen té onderhandelen en naar zij zegt is reeds een zoodanige regeling ge troffen, dat de Russische vertegenwoordigers Poolsche gedelegeerden a.s. Woensdag zullen ontmoeten. De „Times"-correspondent constateert, dat dit antwoord van Moskou aanmatigender van toon is. dan men had kunnen verwach ten, doch de Sovjet-regeering voelt, dat zij Polen bij dé keel heeft en wil blijkbaar nie mand tusschen haar en haar slachtoffer laten komen. Met het oog óp het onbevre digend antwoord besloten de leiders der Fransche en Engelsehe regeeringen Zondag avond de zaak te verwijzen naar hun res pedieve militaire en maritieme adviseurs Hun advies zal Maandag worden gesproken. Millerand zal derhalve zijn terugkeer naar Parijs tot morgen namiddag uitstellen en Lloyd George zal zijn beloofde verklaring niet eerder dan Dinsdag in het Lagehuis kunnen afleggen. Tot zoover de Times-cor respondent. Pretesten van de Ein&elach arbc iue: apartij. Da Ejngelsche arbeidsparty zond Zat er dag een „dringenden belangrijken brief' de wereld in, waarin een dringend be roep gedaan wordt op alle aangesloten bonden en liehamen om hun stem te la ten hooren tegen de bedreiging der geal-: lieerden om oorlog te gaan voeren tegen Rusland. De brief zegt: „Londen is de zetel der regeering. Het js de dringende: plicht der Londensche arbeiders de re geering te laten weten, dat het een bui tengewoon ongemakkelijke zetel zal wor den, indien het ongezond militarisme en anti-socialisme van Churchill succes krij^ gen. Stort moties uit over den premier, (Jurzon, de plaatselijke parlementsleden en de bladen. Laat hun weten, dat wij' er niet voor willen doorgaan met hen te hebben medegewerkt, akg wij voor hef oorlogsfeit staan, maar dat de hoofdstad' des rijks vijandig zal zijn tegenover' de chieaneerende helers van Downingstreet, die een misaddig zoodje van politiek dei wereld hebben gemaakt. Ghurchill zegt in een antwoord op de kritiek van de arbeiderspartij op zijn hou ding jegens Rusland, dat hij in den te plan van de conferentie te Londen in het öeaz'tJ Y3,1:17°^" ?orlo§. c^eelt' i maar het zyn diet de Lngeischen, die oor-, water zal vallen, wanneer Sovjet-Rusland vasthoudt aan den e-iscli om de vredes voorwaarden met Polen zonder medewer king van de mogendheden vast te stellen, is er nog eenige hoop, dat Rusland nog zijn houding, aangenomen in het antwoord van Kamenef, veranderen zal. Lord George en Millerand confereeren. Als gevolg van deze besprekingen heeft men een nieuwe conferentie tusschen Lloyd George en Millerand noodig ge- geacht. De twee eerste ministers zijn der halve gisteren te Hythe samengekomen om overleg te plegen. De Engelsehe regee ring hoopte dan in het bezit van het ant woord uit Moskou te zijn, zoodat de twee eerste ministers op grond daarvan wel licht tot een definitieve beslissing kunnen komen. log aanstichten, maar de bolsjewiki die op dit oogenblik de vrijheid van Polen vertreden en hun best doen de oorlogsvlam' in Perzië, Afganistan en Indië te laten oplaaien. Onderwijl regeeren zij hun eigen, volk zelfs in hun huis met de ijzeren roede van het despotisme. Ohurchill besluit: Het eenige doel is om zulk een afschuwelijke vreemde on-; derdrukking van Engeland verre te hou-: den. De houding der Fransche socialisten. De „Humanité" meldt, dat het Fran sche socialistische partijbestuur zich met het Algemeen Verbond van den Arbeid! in verbinding heeft gesteld om gezamen-. lijk onmiddellijk een krachtige actie te beginnen tegen de struikrooverspolitiek, die op de Russische revolutie is gemunt en opnieuw heel Europa in vlam kan zetten. De federaties worden aangespoord dadelijk een agitatie te beginnen om het volk over de misdadige plannen der re geerders en de gevolgen, die daaruit kun nen voortvloeien, in te lichten. Het mani fest eindigt aldus: geen man, geen cent, geen granaat voor het reactionnaire en kapitalistische Polen. Voor 5 jaar munitie? Naar uit Londen aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, berekent de militaire over heid te .Washington, dat de Sovjets ge noeg munitie hebben om den oorlog op den tegenwoordigen voet in polen vijf jaar voort te zetten. Zoo goed als al die munitie zijn voorraden, die de geallieer den in den oorlog aan Rusland geleverd hadden. De houding van Italië. Inzake de Russisch-Poolsche kwestie zeide Minister Sforza in de Italiaansche Kamer dat de expeditie naar Kief een misstap was geweest. Maar thans wil Po len oprecht den vrede. Men moet hopen, dat de Sovjet-regeering, ondanks haar ex pansie-neigingen, begrijpen zal, dat het haar belaug is vrede met Polen te sluiten. In zake de betrekkingen van Italië tol Sovjet-Rusland zegt Sforza, dat naar zijn persoonlijke meening de heldere Latijn- sche geest niet zal willen afwijken van een zekere en snelle evolutie van de eeu wenoude tradition. Deze gedachte volgen de, zoo zeide Sforza, heb is te Spa in voile openhartigheid kunnen spreken en handelen en zoo kon er een overeenkomst tot stand komen met de regeering van Moskou over het toelaten yan een ver tegenwoordiger van elk land, dat mede werkte aan de ontwikkeling van econo mische betrekkingen. Een sa vjet-bestuur iu Ocst-O'aiicië? De Vossische ZaRung eldt, dat, vol gens te Weenen i gxaemui berichten, ia Üost-Galacië reeds CCil Ö-vLVjtJl- regeering is ingesteld, die het bezit van de industriëe len, de banken en de groote grondbezit ters heeft in beslag genomen. VREES VOOR ONLUSTEN TE ANTWERPEN. De Volksgazet bevat onder den titel: „Re volutie in Vlaanderen: Pruisische maatre gelen te Antwerpen; uitdagingsagenten aan gesteld,'' een uitvoerig relaas van scherpe maatregelen, welke te Antwerpen zouden ge troffen zijn in verband met een revolutio naire beweging, welke 15 Augustus zou moe ten loskomen, doch waar niemand te Ant werpen of elders in Vlaanderen iets van af weet. De haven, telefoon- en telegraafkanto ren. gevangenis, gas- en electriciteitsfabrie- ken en banken zouden van nu af bewaakt en bij het minste onraad dadelijk militair bezet worden. Ook worden vele Vlaamsche en socialistische lokalen reeds bespied. 16 duizend patronen werden ter beschikking gesteld van den plaatselijken commandant. De Volksgazet beschouwt de getroffen maat regelen als een uitdaging van de Anti- Vlaam kaste. Het blad deelt verder mede, dat het socia listisch Kamerlid Eeckkelers zich in verbanc daarmede tot den voorzitter van het parle ment, zijn partijgenoot Brunei, wendde, die er zijn verwondering over uitdrukte. Ook Janson, de minister van landsverdediging, beweerde niets van de zaak af ie weten. Het blad stelt de vraag wie verantwoordelijk is voor deze uitdaging. DE MILITAIRE OVEREENKOMST TUSSCHEN FRANKRIJK EN BELGIë. De Fransche en de Belgische staf hebben aan Millerand en aan Delacroix den tekst overgelegd van de militaire Fransch-Bel- gische overeenkomst, waaromtrent reeds se dert verscheiden dagen overeenstemming be staat. Slechts de huidige buitenlandsche moeilijkheden hebben de hoofden van de re geering belet om een politieke bekrachtiging aan deze overeenkomst te geven. Maar men verzekert, zoo schrijft de Petit Parisien, da? tusschen Frankrijk en België de onmisbare bevestiging zal uitgewisseld worden ten op zichte van een ontwerp, waarmede maar schalk Foch en generaal Magünse hun in stemming betuigd hebben. DE HONGAARSCHE BOYCOT OPGEHEVEN. De Weensche „Arbeiiersztg." publiceert t Eigen vruchtenkweekerijen. het manifest waarin het besluit van het I. V. V. tot opheffing van den boycot van Hon garije medegedeeld wordt. Daarin wordt betoogd dat de boycot geëindigd wordt, niet omdat de eischen van het I. V. V. inge willigd zijn maar omdat deze bond nog niet sterk genoeg is. E)e grondoorzaak is echter dat de witte terreur" in Hongarije dooi de Entente-regeeringen gesteund wondt. Wanneer de Hongaarsche minister-president zijn beloften jegens de Hongaarsche arbei ders niet nakomt, dan is dit de schuld der Entente. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN. WAPENDIEFSTALLEN IN OOSTENRIJK. De Reichspost meldt uit Wiener Neus tad t. dat de politie een grootsch opgezetten wa pendiefstal in de munitiefabriek van Woel- lersdorf heeft ontdekt. Twee arbeiders van de fabriek verkochten aan een Hongaarschen majoor wapens voor het nationale Hongar- sche leger. Uit Graz melden de bladen, dat bij het overbrengen van wapens uit het munitiede pot te Hartburg. die naar Weenen moesten worden gezonden, zijn van de 1500 gewe ren er 500 gestolen. Vermoedelijk zijn zij aan de bewoners van de omliggende gemeen ten ter hand gesteld. In den Kreits Wolfenbuttel trekken benden van 40 tot 80 man stakende boeren arbeiders met knuppels gewapend naar de landgoederen waar neg gewerkt wordt en mishandelen daar de werkwilligen en ver- drijv hun van de landerijen. Te Neuhofen bij Fulda zijn 29 spoor wegambtenaren en arbeiders gearresteerd wegens het voortdurend stelen vangoederen Ze hadden zich reeds voor eenige millioener wederrechtelijk toegeëigend. In het Helmstiedter bruinkoleagebied is een staking uitgebroken als protest tegen den belasting-aftrek van het loon. De electriciteitsvoorziening loopt hierdoo» gevaar. Uit olficieele berichten blijkt, dat ei in Ierland 23 gerechtsgebouwen verwoest, 10 beschadigd, 8 vruchteloos aangevallen ec 4 bezet zijn. Verder zijn 101 niet gebruik te politie-kazemes verwoest en ziin 10 in vallen gedaan in kustwachtstations en 59 in andere regeeringsgebouwen. Er zijn 77 aanvallen op postwagens gedaan en tal van andere wandaden begaan, o.a. 145 brand stichtingen en honderden vreesaaniagingen. Reuter seint, dat er te Frankfort in Il linois ernstige relletjes tegen de Italianen hebben plaats gehad. Vijf menschen zijn er bij gedood. Er zijn vijftig huizen van vreem delingen in brand gestoken en op de bewo ners werd een aanval gedaan toen zij de brandende gebouwen uitvluchtten. Duizen den zijn er naar de stad gevlucht. De gou verneur heeft vijf compagnieën militie opge roepen om de orde te herstellen. TERRORISME IR HET ZUIDEN. In dezen tüd. nu de socialisten zich onder leiding van den. Leer Fimmen zoo druk rui ken om terrorisme te bestrijden, zelfs in ver. afgelegen landen, is het niet ondienstig ken nis te nemen van het volgende staaltje va? rood terrorisme in het zuiden van ons land waarvan het Dagblad van Noord-Brabant gewag maakt. Ter gelegenheid van het jubileum v*an d* R. K. Werkl-iedenvereeniging te Breda en de daarbij te houden meeting, had de afdee- ling Dordrecht van den Ned. R. K. Volks bond aanvankelijk besloten o-m per boot naai Breda te komen. Dat plan heeft men moeten laten v&rei en men besliste, dat de tooht per trein „vei iiger" was. Wa arom f Om de ervaringen, weike de Bredasoht meetingiga/ngers naar Dordrecht eenige we ken geleden hebben opgedaan. [Vj-jj naar het Engelsch van A 8. Swan' j Geautoriseerde vertaling 40.) Eindelijk raakte de groote zaal toeh leeg, en er bleef nog slechts één arme, slecht- uitziende vrouw over, die ©enigszins sohuw naar Clara opkeek, als wist ze niet hoe hetgeen zij te zeggen had opgenomen zou worden. ,,U kent mij niet, zuster," begon ze ein delijk. „Mijn naam is Betts en mijn man werkt in de havens. Ik heb niets voor mij zelf noodig, miss, en eigen-lijk bent u toeh waarschijnlijk ook wel te vermoeid om nog te luisteren." -,»Nu> dit eene oogenblik je kam er no-g wel bij, juffrouw Betss," antwoordde Clara met een vriendelijken glimlach. „Wat wil dot ge mij komen zeggen?" „Ik wou u spreken over een ongelukkige n'ouw, diie ik bij mij in hixis genomen /heb. Wij hebben een flink groot huis en ik heb bijna altijd iemand in de kost Zij komt uit dezelfde streek als u." ,.Wat zeg je." vroeg Clara, dadelijk met meer daa gewone belangstelling, want dit was voor het eerst dat zij hier in den maalstroom van het woelige Londen iemand uit haar eigen graafschap zou ontmoeten. Het had haar verbaasd dat zoo weinigen uit haar vroegere omgeving door de magnetische kracht der hoofdstad werden aangetrokken. „Hoe is haar naam," vroeg ze. „Ze noemt zich juffrouw Hartley, zus ter, maar ik ben er wel haast zeker van dat dat niet haar eigenlijke naam is. Het is een allerliefst vrouwtje en ze schijnt in groote moeilijkheden te zijn. Haar mam loopt nu al meer dan drie we ken zotnd.-f werk." „Is het een havenarbeider," vroeg Clara verder. Mrs. Betts lachte „Neen, neen, zuster," sprak ze, „het is geen werkman, maar bepaald een meneer. Het moeten rijke menschen geweest zijn, maar geducht achteruitgegaan „Hoe weet ge dat ze uit mijn graaf schap komen miss Betts? Kennen ze mij?" „Ze kennen uw oom, inr. Armstrong, zuster. Ze weet niet dat ik u over haar gesproken heb. Ze is geweldig trotsch en haar man ook, en van geholpen worden willen ze niet weten." „Is ze u geld schuldig, mrs. Betts?" ,,0, dat is haast niets, zuster, en het is ook heelemaal niet om dat kleine beetje geld dat ik u kom spreken." Olara glimlachte en liet haar hand zachtjes op den schouder van het aardige vrouwtje rusten. Langzamerhand begon ze die hartelijke hulpvaardigheid der ar men onder elkander te verstaan en te waardeeren; ze kende nu die bereidwil ligheid van zelf-amoe-lijdenden om alles met elkander te deelen, zonder ook maar te denken aan teruggave of aan beloo ning, Deze ervaringen hadden haar al dikwijls beschaamd gemaakt. Hier had ze opnieuw een bewijs van dde naasten liefde dergenen die zelf niets bezitten en ze begon met groote vreugde en voldoe ning haar 'onderzoek. „Ik kan ze maar niet thuis brengen," zei ik. „Ik heb nooit iemand van dien naam Hartley gekend. Het schijnt me een naam uit Y'orkhire toe, maar ik zal vanavond om een uur of zes even langs komen. Het adres heb je mij gegeven nietwaar?" Ze had het nog even over mr. Betts, knikte en vertrok blijkbaar bijzon der in haar nopjes en tevreden over haar zelf. Clara dacht niet verder over het geval na, want een heele reeks van an dere dingen namen haar aandacht in be slag. Trouw aan haar belofte kwam ze intusachen even na zes uur naar Holer ofi Raod. Zij was al lang gewoon aan die lan ge rijen van kleine steenen huisjes met geen enkel groen plekje er tusschen, en waar half aangekleede kinderen in groot getal loopen te spelen, terwijl hun vroolij- ke stemmetjes eigenlijk 't eenige vroolij- ke en aardige uitmaken in die sombere omgeving. Mrs. Betts, die aan het einde der smalle straat stond uit te kijken, had de slanke vepleegsteregedaante in den langen, blauwen mantel dadelijk, zoodra ze den hoek 'omsloeg in het oog, en ze snel de haastig op haar toe. „Ze maakt het vanavond niet erg goed," sprak mrs. Betts, „en de dokter zegt, dat hij haar kindje wel niet in het leven zal kunnen houden." „Zegt de wijkdokter dat," vroeg Clara vol belangstelling „Neen, zuster: mr. Hartley is erg trotseh zooals ik u al gezegd beb en hij wil van den armendokter niets weten. Ze lijden liever honger om den dokter te kunnen betalen, dan dat ze het van den arme hebben." Clara glimlachte medelijdend. Gezellig pratend stapte ze met mrs. Betts voort hier een knikje gevend en daar een glimlachje. Spoedig stonden ze voor het huisje waar haar tegenwoordigheid zoo dringend noodig was. „Ze ligt boven» zuster, op het achterkamertje. Ze is erg ziek geweest en de dokter zei, dat ze een kamer moest hebben heel ver van bet straatrumoer. De kinderen maken buiten altijd aoo'n spektakel." Het huisje zag er heel zindelijk uit; de trap, die vlak bij den ingang lag was hel der wit en Clara bemerkte hier niets van de luchtjes, die je anders zoo dikwijls in de woningen der armen tegemoetko men. Het eenige wat ze rook was een. beetje oor bol- en geneesmiddelen lucht. De slaapkamerdeur op het smalle overloopje stond wijd open; Clara stap te over den drempel en stond bijna dade lijk vkk vóór ket ledikant .(Wordt vervolgd.). NIEUWE CHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1