buitenland iCHULD EN BOETE In en om Haarlem, FEUILLETON. VERZOEK. DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1920 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN PER KWARTAALI 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V* BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Rond den Poolsch Russischen oorlog. li w Teneinde de advertentiën met de *er- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsciie Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor bet Zaterdagnummer geen advertentiën meer wordeu aangenomen. UIT DEN GEMEENTERAAD. „Niemand meer iets voor deze zitting! een, twee, andermaal." En de hamer viel. 't Was vier uur. De heeren keken elkaar verbaasd aan; □iemand had iets voor de rondvraag ge had dit keer. En dan te vier uur eindigen! Do bode hield, verschrikt door den hamer slag op dit ongewoon uur. midden in zijn tweede theeschenkerij op en vluchtte de zaal uit. Waarom die verbazing? Is het nu zoo erg, om een flinke agenda want die lag toch ook gisterenmiddag ter tafel in een paar uur af te doeu? Kwam dit omdat ditmaal bij uitzondering een acht tal raadsleden afwezig waren en men zich in vacanüestemming gevoelde? Moge de Raad dan altijd zoo zomersch gestemd blijven! Het begon al dadelijk met een zeer be langrijke mededeeling: Wethouder Slin- genberg vertelde, dat de conferentie met het bestuur van „Spaarnoog" tot een be vredigend einde van het hangend geschil had geleid. Beide partijen waren op hun standpunt Wijven staan, maar .aan weers kanten was er wat toegegeven: de Wet houder had van de 44 woningen niet de volle 20 pet, doch slechts 6 woningen voor de gemeente opgecischt met de be lofte, dat dit getal misschien nog wel tot 5 zou worden teruggebracht en de ver- eeuiging nog gelegenheid zou krijgen om enkele perceelen meer te bouwen. Het bestuur van Spaarnoog"- had zijn opzet: „alles of niets" laten varen en had met deze concessie genoegen genomen. En toen de Wethouder daaraan toevoeg de, dat ook de andere vereenigingen slechts een negende van haar woning voorraad aan de gemeente behoefden af te staan, was ook de Raad content. Zoo ziet men dus: wanneer men maar met elkander praat en in der minne over legt, dan komt men wel tot een schik king. Booae tongen fluisterden wel, dat Mr. Slingenberg eerst den gestrengen rechter had gespeeld, met een ei&ch van de volle 20 pet., ofschoon hij formeel zulk een recht niet kon laten gelden; en dat hij tenslotte was teruggekrabbeld, uit vrees, dat de Raad hem niet zou steunen in zijn voorstel om de woningen van „Spaarn oog" verbeurd te verklaren. Maar, wie dat beweert, zou als onpartijdige de voor besprekingen moeten hebben bijgewoond. En zulk een neutrale partij was ia dit geding niet aanwezig. Dies houden wij ons aan de officieele mededeeling vata 't dagelijksch bestuur en verheugen ons over den goeden afloop. Ln den geest van het seizoen kwam daarop de zwemsport in het debat, met den heer Jonckbloedt als voorman. Bij de vaststelling van een verordening op de gemeentelijke bad- en zweminrichting, vroeg dit Raadslid, of het niet mogelijk was, de badmeesters tot 'onbezoldigd rijks veldwachters aan te stellen. Wanneer zulk een beambte thans waarschuwt tegen gevaarlijke proefne mingen van overmoedige zwemmens, krijgt hij ten antwoord: wat gaat het jou aan of ik verdrink. De man moet dus macht hebben. Wethouder Bruch, onder wien deze fris- sche tak van gemeentedienst ressorteert, merkte op, dat de Haarlemsche badmees ters dan wel eens macht zouden moeten uitoefenen in een andere gemeente, wat tot moeilijkheden aanleiding zou geven. De eenige oplossing is in gevallen, als de heer Jonckbloedt bedoelt, een agent' van politie te roepen. Toch had de heer Joncbloedt nog succes: het sluitingsuur in den zomer zal niet op 9 maar op 8 uur bepaald wordeu, overeenkomstig zijn voorstel en toen hij hij een volgende voordracht, waarbij B. en W. voorstelden om een crediet te verleenen tot oprichting van een nieuwe bad- en zweminrichting aan de Kleverlaan informeerde naar de verdere toekomstplannen, speciaal voa(r het misdeelde Amsterdamscbe kwartier, benevens naar de wijze van exploitatie van deze inrichtingen, bracht dit de Wet houder tot de volgende mededeelingen de inrichtingen zullen zoowel kosteloos als voor betalenden worden bestemd. Aan den Inspecteur voor Lichamelijke Opvoeding is reeds last gegeven plannen voor een derde sport- en zwemschool te ontwerpen. Deze laatste zal vermoedelijk niet aan het Spaame komen, waarheen de heören Jonckbloedt en van Groenendael verwezen hadden, omdat het water daar niet friseh is. Toen kwam opnieuw en voor de zoo- ste maal de Tram! Men heeft gelezen, dat B. en W. de door de Mij. voorgestelde loonregeling 'onvoldoende achtten en zelf er een ont worpen hadden op den grondslag der loo- nen van de gemeentewerklieden. Althans, zoo stond in de toelichting. ,,Dat is wel heel mooi, zei de heer Dijk, en voor die poging zijn wij, sociaal-demo craten, ook zeer erkentelijk. Maar prac- tisch blijven de trambeambten in het voorstel van B. en W. heel ver bij de gemeentewerklieden ten achter." Daarom had hij zelf een geheel nieuw voorstel ontworpen, met hoogere cijfers en terugwerkende kracht tot 1 Januari 1920. Dit laatste hadden de heeren Vis ser en eenige andere Katholieke raads leden echter al vóór hem voorgesteld. De heer Klein wilde ook nog vijf in plaats van vier loomklassen instellen, maar kwam hierop terug, toen de Wet houder zei, dat de organisaties zelf met vier klassen genoegen hadden genomen. Het voorstel-Dijk nam mr. Slingenberg 't gevoeligst onderhanden en trof daarbij de zwakke plek, dat voorgesteld werd pe riodieke loonsverhoogingen toe te kennen. Zie daar je reinste inconsequentie! De Raad van Haarlem heeft zelf onlangs de periodieke verkoogiingen afgeschaft; de S. D. A. P. strijdt daarvoor in het ge- heele land en nu zullen wij dit stelsel aan een concessionaris gaan voorschrijven! Wat de terugwerkende kracht betreft, had de Wethouder formeele en juridische bezwaren: men moest een ander niet op leggen een hooger loon te betalen 'over een reeds afgeloopen tijdperk; en tot 1 Januari ging zeker diet, omdat de nieuwe concessie-voorwaarden van Juni dateer den. Wethouder Bomans herinnerde er bovendien nog aan, dat de Haarlemsche loonsverhooging eerst 1 Mei was inge gaan. Hoe kon mpn de Tram dan dwin gen een hooger loon van 1 Januari af uit te betalen? Dit laatste sloeg in en de heeren Visser e.s. veranderden den dlatum in 1 Mei. Toch bleef de Raad gevoelen, dat de tramboarubten een heel eind achter het gemeentepersoneel bleven, wanneer het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De heer Van Liemt vond een uitweg door voor te stellen het premievrij pen sioen in te voeren. De heer Peper lachte om al dat zoeken en meten. Hij rekende een beetje globaal uit op een dubbeltje kijkt een communist niet dat de gem een te werklied ep nog 4.50 per week meer zouden hebben dan de trambeambten, wanneer bet voorstel van B. en W. werd aangenomen. Dus verhoog ik de cijfers van dit laatste alle met 4.50 zei hij; en klaar was de zaak! De heer Reinalda wierp zich nog in den strfjd om de periodieke verhoogingen voor dit geval goed te praten Zelfs de Minister van Waterstaat kwam er bij te pas als getuige. Maar hij kon bet niet winnen. De Wethouder hield beau aan de inconse quentie. Beter stond de heer Van Liemt er voor, tegens wiens voorstel geen deug delijke argumenten waren aan te voeren en B. en W. waren dan ook maar zoo verstandig het over te nemen. De voorstellen Dijk en Peper werden verworpen (het laatste op het kantje af, met 12 stemmen voor en 14 tegen!) en het gewijzigde voorstel-de Visser aangeno- nomen, alsmede de geheele voordracht van B. en W. 't Is nu een stuk, waar men mede bij Gedeputeerden komen kan. Gelukkig! Want dezen eersten keer moet de ge meente bet zeker winnen. Het gaat om haar prestige tegenover de Tram te her winnen. En dat zal ook wel de reden zijn geweest, waarom de heer Slingen berg zulk een voorzichtige voordracht ontworpen had. De burgemeester vergat in overigens prijzenswaardige spoed een eigenaardig punt van de agenda aan de orde te stel len: bet beloofde pvaeadvies over het voorstel-Vau Liemt tot asphalteering van de Kruisstraat. Hieromtrent was geen enkel stuk verschenen, omdat de voorbe reiding tot Woensdagmorgen had ge duurd. Wethouder Slingenberg gaf daarom het praeadvies maar mondeling en wel een afwijzend: aan de nieuwe be strating zou, uit een oogpunt van weers gesteldheid, niet vóór 1 September be gonnen kunnen worden, wanneer de ma terialen althans aanwezig waren. Maar- de benoodigde houten blokjes konden eerst over vijf maagden geleverd worden en dan is het irartib winter! En dan nog een klein bezwaar%osten van asphaltee ring voor het strikje Kruisstraat tus- schen Barteljorisstraat en Nassau straat... f 52.500! We behoeven biet te zeggen, dat dit laatste cijfer een begrooting is van Pu blieke Werken, wélke dienst nooit iets voor asphalt gevoeld heeft. De heer Van Liemt was natuurlijk ver re van voldaan en haalde nogmaals de kwestie van enkel en dubbel spoor op. Hij had twee oud-wethouders naar den uitleg van het raadsbesluit van 1914 ge- vraagtd en heiden hadden gezegd: met het besluit was enkel bedoeld een ant woord te geven aan de bewoners van de Kruisstraat, eenigen invloed op de concessievoorwaarden kon daaruit niet worden afgeleid. Mx. Slingenberg hield echter aan zijn 'opvatting vast, dat men die tram slechts tot het leggen van enkel spoon kan dwin gen, wanneer men de geheele Kruisstraat ging asphalteeren. Maar hij wilde de zaak nog wel eens onderzoeken en met de Tram onderhandelen. En met die belofte scheidde de Raad na bet doen van benoemingen. Gisteren schreven wij, dat de Engel- sehe Regeering, ondanks de dreigende houding tegenover Rusland, wellicht nog wel een gaatje zou vinden om het niet tot een oorlogsverklaring te laten komen. En die hoop blijkt inderdaad niet zonder grond. Het vervolg van de rede van den pre mier in bet Lager Huis, brengt belangrij ke mededeelingen, onder meer de voor waarden van Rusland aan Polen te stel len (men lette op de allures, welke de bolsjewisten van de geallieerden hebben overgenomen) en dan op den slotzin, waar in Lloyd George erkent: dat er een nieu we toestand is ontstaan. Ziehier bet vervolg van de rede: Lloyd George verklaarde, dat de ver nietiging van Polen niet alleen een mis daad, maar ook een gevaar zou zijn. Het eenig doel van be geallieerde politiek is om een vrede te verzekeren op den grondslag van de 'onafhankelijkheid van het ethnografische Polen. De geallieer den hadden geen verder doel. De gealli eerden kwamen in de conferentie te Hy the overeen, om den Polen te raden vrede te sluiten op dien grondslag. Als de Polen TVijj naar het Engelsch van A. 3. jgwanj Geautoriseerde vertaling - 43.) Ze gingen even naar boven, bleven een «ogenblik bij het jonge vrouwtje en toen «prak Llara: „En nu uog eens, Geoffrey, houd moed. Ik zal je bij oom Claude bren gen - neen, je moogt niet weigeren. Al zou Ik bier den heelen avocad moeten blijven om je te overreden ik g& jjgt weg zonder jou." Er was iets eigenaar dig bevelends en dwingends in den blik van haar oog en en in den toon van haar stem dat bij vroeger niet in baar gekend bad. Geen gewone belangstelling sprak mafJ veeleer bet bijna hartstoch telijk: verlangen eener zelfopofferende sul om anderen op te beffen en te helpen (Wanneer dit verlangen in heel zijn zui vere bedoeling een menischenziel be- heerscht, dan is haar macht en invloed onberekenbaar. Eindelijk legde Olara^eenvoudig haar roods en witte torentjes van het gebouw als beloften van hoop en hulp in het ge zicht. Olara hoopte vurig dat haar oom op zjjn kantoor zou zjja. Nooit was zijs hulp méér noodig geweest dan hier. Ze hield zich niet bij den portier op, maar ging Geoffrey dadelijk voor op de groote breeds steenen trap en daarna op de gang waar de kamers van den rector lagen. Het was half acht het avond maal moest al sinds eeu half uur afgeloo pen zijn. Als haar oom geen afspraak met dezen of genen gemaakt had moest hij nu op zijn kanier zijn. Haar gebed werd verboord. Oom Arm strong zat met een heelen stapel corres pondentie voor ztoh aan zjjn lessenaar en dicteerde aan een bediende de antwoor den. Hij stond op om zijn nicht te be groeten en zag met eenige verbazing dat zij niet alleen was. „Mag Barker een oogenblik weggaan, oom," vroeg ze haastig, en hij hoorde aan haar stem hoe zenuwachtig ze was. De rector gaf de bediende een wenk en deze verliet et vertrek. „Oom Claude, bier is Geoffrey Faussit uit Brancthorpe. Ik ben bij zijn vrouw ge roepen, maar ik wist niet dat zij bet was vóór ik bij baar bed stond, Geoffrey over een overeenkomst te Minsk onder bandelen, is bet volstrekt niet ons plan om tusschenbeiden te komen eu eenige schikking- onmogelijk te maken, die voor de Polen aannemelijk: zou zijn. Als de Po len de voorwaarden mochten weigeren, die de Sovjetregeering in elk geval ge rechtigd zou zijn te stellen, dan zouden de geallieerden Polen niet steunen. Indien echter de Sovjetregeering zou staan op voorwaarden, die volkomen on- vereenigbaar zijn met het bestaan van een onafhankelijk Polen, dan zou een ern stige toestand ontstaan. De. geallieerden zijn niet alleen verplicht in te grijpen, als het leven van Polen wordt bedreigd, maar er zou een gevaar ontstaan voor den vrede van Europa als een groot agressief Sovjetrijk de buurman van Duitschland zou worden. Er zal niet tot actie worden overgegaan behalve als het noodig is steun te ver leenen in den strijd voor het bestaan en de onafhankelijkheid van Polen en wij zullen, zeide de minister, dien steun al leen geven aan een natie, die zelf strijdt. Daarop gaf de minister een overzicht van de maatregelen, die men zich voor stelt te nemen, als de onderhandelingen te Minsk mochten mislukken. Geallieerde troepen zullen niet naar Polen worden gezonden. De Minister eindigde met een scherpe tegenspraak van de bewering van arbei- derszyde, dat de regeering betrokken was in een reactionnaire samenzwering om een democratische regeering, die boe ren en arbeiders vertegenwoordigde, te vernietigen. Toen tijdens de op de redevoering van den minister volgende discussie de heer Clynes het woord voerde, ontving de eerste minister een document met de voorwaarden voor den wapenstilstand en na het debat las Lloyd George dit docu ment voor, dat hem door Kamenef was ter hand gesteld. De voorwaarden betreffen in de eer ste plaats de vermindering van het Pool sche legor tot 50.000 man. De overtol lige wapens zouden aan de Sovjetauto riteiten moeten worden uitgeleverd. Alle oorlogsindustrieën zouden moeten worden opgeheven. Troepen noch oorlogsmateriaal mogen van buiten wordeu aangevoerd. Aan de betrekkingen van de in den oor log gedoode Polen zal kosteloos land ter beschikking moeten worden gesteld. De Russische troepen zullen van het Pool- sche front worden teruggetrokken, naar gelang de demobilisatie in Polen voort gang heeft. De wapenstiistandslinie zaj zijn, de linie v,au bet status quo, maar zal niet verder oostelijk loopen, dan de linie door lord Curzon in zijn nota van 20 Juli aangegeven. Het Roolsche leger zou op een afstand van 50 werst van deze linie moeten te rugtrekken en aldus een neutrale zone moeten laten. De grens van den onafkankeiijken staat Polen zou in hoofdzaak gelijk zijn aan de lfnie in Qurzon's nota aangegeven, maar fn bet oosten zou nog eenig gebied aan Polen worden toegewezen. Lloyd George verklaarde, dat hij on middellijk deze voorwaarden aan Polen, Frankrijk en Italië had doen meedeelen. „Wij hebben,'" eindigde de minister, aan de Pooisehe regeering onzen aanvanke lijken indruk doen kennen, maar verder meenen we nu niets meer te mogen zeg gen daar het naar' mijn meening niet bit- lijk zou zij n de onderhandelingen uit han den van de Poolsche regeering te ne men. De minister erkende, uat een aieuwe toestand is ontstaan, lte houding van de Ver- ecnigde Staten, In een nota aan den ltaiiaanschen ge zant verklaart de Amerikaansche regee ring, dat zij alle beschikbare middelen zat aanwenden om haar politiek ten gun ste van het behoud .van een vrij, onaf hankelijk Polen kracht bij te zetten. A1-. hoewel de Ver. Staten niet gekant zijn tegen een Russisch-Poolschen wapenstil-: stand, zullen zij thans niet deelnemen aan een algemeene Europeesche conferentie, daar d eze waarschijnlijk de erkenning van het bolsjewistisch stelsel en de regeling van het Russische vraagstuk op den grondslag van een verbrokkeling van Rus land zou inhouden. De Ver. Staten zijn te allen tijde be reid het Russische volk te helpen. A1-: hoewel zij de noodlottige overgave te Brest Litowsk (die aan Rus lands deelne-. ming aan den oorlog tegen de Oentra- Len een einde maakte) ten zeerste betreu ren, begrijpen de Ver. Staten evenwel ten volle dat het Russische volk niet verant woordelijk is. De Ver. Staten koesteren niet den geringscen twijfel dat het da huidige anarchie en de groote armoede* waaronder het lijdt, zal overwinnen. De correspondent der „Daily Telegraph'* te Washingtos meldt dat in sommige krin gen en in een deel der pers betreurd wordt dat de regeering zich niet uitlaat over den Russisch-Poolscnen crisis. De pers van fiearst verklaart tevreden te zijn dak Wahingion zich stil houdt, doch andere bladen, o.a. de „New York Tribu ne" betreuren het gebrek aan leiding. „Wil son leidt niet," zegt dit blad. „omdat hij siet weet waarhéés te leiden, tiii heeft niei de oefening, noch den gedacbiengaag om praciische leiding te geven in internationale aangeiegenhecen," en bet blad meent da; het voor de natie des te beter zal wezen als de Amerikanen spoedig een anderei leider te Washington zullen hebben. Tegenover cie meening staat dat vermeid wordt dat Wilson zeer onder den indruk is van hetgeen gebeurt en de „New Vork World" beweert dat er spoeaig een verkla ring van de regeering te Washington over de Russisch-Pooische situatie zai komen Die verklaring, dus vervolgt de „Daiiy le- legravlr'-comsponüent zal den vorm aanne men vas een uitlatisg dat de Vereemgde Staten gekant zijn tegen elke vermmsmg van Ruslanü en daarom een inval der Poolsche strijdmachten in Rusmd auteur- oen. Aan deu anderen kant zai gezegd wor den dat de Vereenigde Staten voixomeq sympathiseer en met oen Poolscheu strijd voor een nationaal bcsiaan eu niet zmien aanmoedigen dat die herboren ntie ,.ver- bolsjewiekt'* zal worden. Noch de repuoli- keinsche, noch de democratische candtaaa voor het presiuentschap hebben een wooiti gezegd dat speciaal betrekking heeft op den toestand, doch beiden geven er hun voi- aoeaiing over te kennen dat de Voikenoond een hoofdpunt bij de verkiezingen moe, wezen. Generaal Wejgaud, Poolsdi opperbevelhebber De Poolsche aerensieraad beeft generaal Weygand bet opperbevel aangeboden met de verantwoordelijkheid voor üe operaties. Men gelooft, dat Weygand het voorstel me' heeft afgeslagen doen enkele voorwaaroen heeft gesteld.; hij wil alle beschikbare strijdkrachten concemreeren aan Mtaüen- Weicnse! en San voor een nieuw groot of fensief. De raad schijnt te aarzeien en zien siet te kunnen neeneggen bij zulk een groot offer. Weygand zou zijn beslissing ondergeschikt maken aan bet antwoord, dat de Sovjetregeering zai geven od de laatste nota van Polen. Petersburg en Moskou. Naar „Berlingske Tidende" uit fielsings- fors verneemt, blijkt uit daar ontvangen Russische couranten, dat de bolsiewistiche bladen een veel scherperen toon aanslaan tegenover de Polen dan de regeenngsor- ganen in Moskou. De Petersburgsche ola- den eischen. dat hebt burgerlijke Polen vol komen versietigd zal worden en Warschau 'bezet. De b;aden te Moskou daarentegen verklaren, dat de sovjet-regeering zeer goed met het burgerlijke Polen vrede kan slui ten, en dat het met het oog op den alge- meenen toestand ook zeer wenschehjk zou zijn indien dit inderdaad geschiedde. DE REGEERING-WRANGEL ERKEND, Een Reutel-bericht uit Parus mciui Oat de ITanjsclie regeering heeft beeioten d© re geer ing van generaal Wrange! te erkennen als de facto-regeering vau /.uul- uusiaud en een Pranaehen diplomatioken agent naar Se- hand op zijn arm en nam hem mee. Twee straten ver gingen ze in stilte naast elkander voort, en eerst toen ze in bot volle godrang der. menigte kwamen, waagde Hij ©en vraag, „Clara," sprak hij, „waar wilt go mij ook weer heenvoeren?" „Naar mijn oom Olande. Ge herinnert u hem toch zeker? Toen je nog een klei ne jongen was kwam hij dikwijls op Feleote. Hij weet overal raad op en wei nigen slechts verlaten hem zonder ge holpen te zijn. Er moet een einde ko men aan je kwellingen en tegenspoed, Geoffrey, dat voel je zelf maar al te goed." Hij voelde zich niet in staat zich te ver zetten, al zou hij het ook gewild hebben. Zes maanden bittere armoede en van zware lichamelijke ontbering kunnen een man in een staat van willoosheid en on gevoeligheid brengen* niet ongelijk aan den toestand, die door een langdurige gevangenschap veroorzaakt wordt. Clara liep veel sneller dan ze zelf wist; bovendien vermoedde ze niet, hoezeer Geoffrey door gebrek aan voedsel ver zwakt en uitgeput was. Gelukkig was St. Anna niet ver weg. Reeds kwamen de echter heeft onze hulp nog harder noo dig dan zij." Na deze woorden verliet ze haastig de kamer en liet de beide mannen alleen. De rector zag een oogenblik met diepen ernst op Geoffrey Faussit neer, als wilde hij den afgrond van ellende peilen, waar in de jonge man verzonken was. „Ga zitten, best© jongen," sprak hij vriendelijk, ,,is het zóó erg met je!" „Ja meneer Armstrong," antwoordde Geoffrey diep neerslachtig. „Wanneer ie mand als ik eenmaal bergaf gaat is er weinig aan te doen. Alles schijnt tegen ons saam te spannen. Een havenarbeider beeft bet beter dan ik." .Misschien wel ja, maar laten we niet te veel zien naar wat achter ons ligt. Als je mij wat te zeggen hebt, vertel het mij dan maar heel openhartig. Ik zal graag zien wat ik voor je doen aan Iemand die zijn leed openbart is bijna altijd te hel pen, Wil je niet wat diebter bij het vuur komen? Je ziet er koud uit." En scherper ziende dan Clara, maar ook nog meer dan zij vertrouwd met de ellende eener wereldstad, bemerkte hij spoedig wat hier het meest noodig was. Hij schelde. „Breng eens een kop ster ke koffie en wat brooid met rookvleesch," sprak hij tot het binnentredende dienst meisje. Met opmerkelijke vlugheid, die bewees dat men in het huis op zulke din gen steeds voorbereid was. werd aan de opdracht voldaan. Het duurde nauwelijks enkele minuten of er werd een blad bin nengebracht waar alles op stond. De rec tor wendde zich om naar zün lessenaar. „Ik heb nog een paar gewichtige brie ven te schrijven," sprak hij. Als ge mij dus even wilt verontschuldigen kunt ge u intnsschen wat verkwikken. De brie ven moeten vanavond nog weg." De heer Armstrong deed opzettelijk vrij lang over zijn brieven, en toen hij weer van zijn lessenaar opkeek was al het brood op en de koffiekan leeg. Hij bracht zelf de kopjes en bordjes naar buiten, sloot de deur, en wierp zich in zijn leunstoel. „Ziezoo, beste jongen," sprak hij, „ver tel nu maar eens op." Wie den heer Armstrong goed aankeek op dit oogenblik, wist nu dat Clara dat eigenaardig dwingende in haar blik en optreden van haar moederszijde had. fWordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1