Stadsnieuws DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1920 gemeenteraad. Gub Gemeente-Archief. Beivpemingf&n. Het verzoek van D. Koel om te worden benoemd tot makelaar in onroerende goederen werd afge wezen op grond van art. 64 Wetboek van Koop handel. (Vervolg) Verweer in rechten. B. en \V. stellen den raad voor te besluiten dat de gemeente ook in hooger beroep zich zal verwe ren tegen den eisch der fa. Groenen berg Kruithof en Sloet, te Voorburg, tot schadevergoeding in Verband met den door haar uitgevoerden bouw van de H. B. S. met 3-jarigen cursus enz. Verhuren van grind. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van de woning bouwvereeniging „Ons Eigendom" om haar bouwterreinen aan den Kleverparkweg en de Klevcrlaan in erfpacht te geven voor den bouw van 39 middenstandswoningen. Goedgekeurd. Vergunning. B. en W. adviseeren gunstig op een adres van het Provinciaal Eiectriciteitsbediijf van Noord- Holland te Bloemendaal on vergunning voor het leggen van een hoogspanningskabel in den weste lijken berm van den Spaarndamschen weg. Goed gekeurd. B. en W. adviseeren gunstig op een verzoek van den directeur van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noord-Holland om ten behoeve der drinkwatervoorziening van de gemeente Ben- nebroek en de buurtschap Vogelenzang een hoofd leiding en de noodige dienstleidingen te mogen leggen in een gedeelte van den aan deze gemeente in eigendom toebehoorenden weglangsde Leidsche Vaart. Goedgekeurd. Gem. Bad- cn zwcmhu-ichtöng B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een verordening op het gebruik van de Gemeente lijke Zwem- en Badinrichting. De heer JONCKBLOED vraagt of het niet wen- schelijk is dat de badmeesters tot onbezoldigd rijksveldwachters worden aangesteld. De heer BRUCH zegt dat dit moeilijk is want ten eerste zou daarvoor de toestemming van de gemeente noodig zijn, waarin eventueel de inrich ting gevestigd is en ten tweede is het niet noodig, want bij eventueele weigering om de inrichting b.v. te verlaten kan de hulp van de politie worden ingeroepen. De heer JONCKBLOEDT stelt voor de zwem inrichtingen, na 15 Augustus tot 8 uur 's avonds open te stellen, omdat na 8 uur niets meer te zien is. Dir wordt door B. en W. overgenomen. Het geheeie voorstel wordt aangenomen. Malariabestrijding In de raadsvergadering van 16 Juni j.l. werd op voorstel van B. en W. aangehouden de behande ling van hun afwijzend praeadvies in zake het ver zoek van de Afdeeling Noord-Holland van deg Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, om eene bijdrage van 5 cent per inwoner en per jaar, gedurende 4 of 5 jaar, voor een fonds ter bestrijding van malaria. De informatiën, welke B. en W. hieromtrent nader hebben ingewonnen van den Inspecteur voor het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, hebben intusschen hunne meening ten aanzien van de betrekkelijke aangelegenheid gewijzigd en de overtuiging gebracht, dat het in het belang der gemeente is, dat ook Haarlem in de algemeene kot ten van malariabestrijding bijdraagt. Hierbij zij opgemerKt, dat de kosten van den specialen dienst, walken deze gemeente bezit, voor zoover deze kosten betrekking hebben op de bestrijding van malaria, zullen worden gekweten uit hel gemeenschappelijk fonds. Een bijdrage van 2% cent per inwoner achten B. en W. inmiddels voldoende. Goedgekeurd. Regeling pcs tde gemeen te-werklieden. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een verordening, regelende de positie en de bezol diging van werklieden, op wie het Werkliedenre glement van toepassing is. De heer DIJK vraagt of doze wijziging is aan gebracht met goedvinden van alle organisaties. De heer BOMANS deelt mede dat de wijziging aangebracht in eenparige eensgezindheid van de commissie van overleg. De heer DE BRAAL zegt dat niet van instem ming aller organisaties kan worden gesproken, zoolang het reglement der commissie van overleg niet is gewijzigd in dien zin, dat alle organisaties »an het overleg kunnen deelnemen. De heer DIJK was anders ingelicht en meent dat een der organisaties haar stem afhankelijk heeft gesteld van een verklaring van den wethou der in den Raad. De heer BOMANS is den heer Dijk dankbaar voor deze opmerking. Inderdaad heeft de moderne organisatie haar stem van een verklaribg afhanke lijk gesteld. Spr. meende dat deze verklaring in het raadsstukje stond. Hij ziet echter dat het er niet in stond en daarom wil hij nog verklaren dat de moderne organisatie alleen met het voorstel meeging onder voorwaarde dat de regeling tijdelijk zou zijn en dat bij de eerste de beste gelegenheid zou ter sprake gebracht worden het verminderen van het aantal groepen tot vijf of minder. De voordracht van B. en W. wordt aangenomen. Loonregeling Brugwachters B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een verordening, regelende de positie, het loon en het dienstverband van de brugwachters aan de brug over de Ringvaart van den Haariemmer- meerpolder en van den brugwachter aan de brug over de JanGijzenvaart, tevens wegwerker aan den weg naar Spaamdam. Daarin wordt bepaald, dat het weekloon zal bedragen 31.95, waarin is begrepen, voor zoover een woning is verstrekt, 2.50 zijnde de waarde van het z not van vrij wonen. Goedgekeurd. Gelijk wij reeds hebben vermeld bieden B. en W. den Raad ter vaststelling aan een nieuw concept gemeentelijke archiefverordening en een concept instructie voor den gemeente-archivaris. Goedge keurd. Voetbal terrein. Naai- aanleiding van een ingekomen adres stellen B. en W. voor om onder eemge nader omschreven voorwaarden tot 31 December 1925 te verhuren aan het bestuur van de Racinb Club „Haarlem" een gedeelte grasland ter grootte van ongeveer 23000 M gelegen onder de gemeente Schoten, ten Westen van den Schoterweg, ten einde dit terrein als voetbal- en speelterrein te gebruiken. Goedgekeurd. Bouwterrein B. en W. stellen voor afwijking van het raads besluit toe te staan voor het bouwterrein aan de Tempelierstraat ten behoeve van R. Boerkoel. Goedgekeurd. NIEUWE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Reeds bij den aanleg van het speelterrein ten noorden van de Kleverlaan, alhier, is er rekening gehouden met het bestaand voornemen, om op den grond gelegen ten noorden van bedoeld terrein een bad- en zweminrichting te stichten, zoodat opgehoogd en gr°nd da" °°k SreHjRtijdig werden fhans zijnde voorbereidende werkzaamheden zoover gevorderd, dat straks tot openbare aanbe steding van de verschillende voor de stichting der bad- en zweminrichting noodige werken, kan wor den overgegaan. _Uit de stukken blijkt, dat voor de stichting van vorengenoemdeinrichtingeen crediet van 151.000 beschikbaar zal moeten worden gesteld. In verband daarmede stellen B. en W. den raad voor genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen De heer JONCKBLOEDT is blij dat het stuk nu eindelijk in den Raad is. Spr. heeft zeer dikwijls op spoed aangedrongen. De bewaarplaats van fietsen acht spr. te klein. Spr. vraagt hoe B. en W. zich dc exploitatie denken. Daar heeft spr. niets van gevonden. Verder vraagt spr. of voor het vol gend jaar ook verbetering kan verwacht worden voor de zwemschool aan de Houtvaart. O. m. is de pömpinstallatie daar niet deugdelijk. En spi. vraagt of er ook een zweminrichting in het Amster- damsche kwartier kan komen De heer GROENEND AAL dringt op spoed aan opdat de inrichting het volgend jaar klaar is. En ook ondersteunt spr. het verzoek om een inrichting in het Amsterdamsche kwartier te krij gen. B.v. in het Z. B. Spaarne. Men zegt dat dat niet gaat, omdat het stilstaand water is. Maar dan vraagt spr. om maar eens een commissie te benoe- een om dat te onderzoeken. De héér V. D. KAMP vraagt of het water van de Delft goed is. Spr. hoorde van visschers dat er geen visch in de Delft is, omdat het water te slecht is. De heer BRUCH gaf verschillende inlichtingen. Het water is voldoende goed. Er zal behoorlijk wa ter zijn om te zwemmen. De exploitatie zal het is spr.'s persoonlijke meening ongeveer gelijk zijn aan de exploitatie der oudeinrichting, dus met voiksbaden enz. enz. Wat een derde zweminrich ting (in het Amsterdamsche kwartier) betreft, daarover wordt gedacht. Spr. gaf reeds veel vroe ger officieus opdracht aan den inspecteur der Lichamelijke opvoeding zoeken naar een geschik te gelegenheid om een derde speelterrein en een derde zwemgelegenheid te stichten. De kwestie is moeilijk. Het Spaamewater is niet zeer geschikt. Met den opbouw van het nieuwe badhuis zal spoed worden betracht. Na nog enkele opmerkingen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Lo>nregieling N-Z.H.T.M 3. en W. stellen voor de door de directie der V. Z. H. T. M. voorgestelde loonregeling niet goed te keuren. De heer VISSER stelt voor aan de loonregeling terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januar, 192C, en bepleit dat voorstel met warmte. De heer DIJK heeft waardeering voor de vlotte wijze waarop B. en W. deze zaak hebben behandeld Hij onderschrijft ook de bezwaren van B. en W. en kunnen zich wel vereenigen met de voorstellen van B. en W. Intusschen is de door B. en W. voorgestelde regeling niet, niet van dien gaard dat zij altijd gelijk zol zijn aan de loonen der gemeentenwerklieden. Hij becijfert dat en zegt o. m. dat het trampersoneel geen kindertoe slag heeft, geen premievrij pensioen en mist andere emolumenten. Spr. stelt voor een rnotie van den volgenden inhoud De Raad der gemeente Haarlem, gehoord de besprekingen, geeft als zijn gevoelen te kennen, dat de loonen van het personeel aan de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg-Maatschappij zouden moeten worden bepaald als volgt Poetser 31.05 per week, plus 6 Wegarbeider éénjaarl. verhoogingen Besteller ad 0.50 per week. Remise-beambte 31.95 per week, plus als boven. Conducteur 33.30 per week, plus als boven. Wagenbestuurder..../ 34.20 per week, plus als boven. Controleur175.— per maand, plus 5 één-jaarlijksche verhoogingen ad 5.per maand. En dat aan deze loonregeling terugwerken de kracht wordt ver leend tot 1 Januari 1920. De heer van LIEMT zou de voorstellen van B. en W. wel kunnen toejuichen als de loonen premie-vrij zouden zijn. De heer SLINGENBERG wijst er op, dat de wenschen hooger worden, hoe langer de onder handelingen duren. Spr. wijst er op dat de heer Dijk inconsequent is. Hij wil deloonendergemeen- tewerklieden. Maar voor de gemeenteloonen zijn de periodieke verhoogingen principieel ver worpen en nu komt de heer Dijk met een voor stel om weer periodieke verhoogingen in te voeren. Dat is inconsequent. Wat de 5e klasse van den heer Klein betreft, is door alle organisaties de voorgestelde regeling aangenomen. De cijfers door den heer Dijk genoemd, bestrijdt spr. even eens, ook de berekeningen, waarop die gebaseerd zijn. De heer Dijk heeft te veel naar de maxima gekeken e.i niet naar de mindere loonen. Wat de terugwerkende kracht betreft, tot op 1 Januari 1920, meent spr. dat de Raad voorzichtig moet zijn om dat te doen voor andere lichamen dan de gemeente. Het geeft aanleiding tot allerlei onvoorziene moeilijkheden. Bovendien dateert de overeenkomst met de N. Z. H. T. M. om de loonregeling te onderwerpen aan de arbitrage van Ged. Staten van Juli en dan gaat het ook op dien grond niet aan om een loonregeling te treffen tot op 1 Januari 1920. Ten slotte zeide spr. dat de organisaties tevreden waren met de voorstei len van B. en W. om de loonen gelijk te stellen met de loonen van de gemeentewerklieden. De heer DIJK repliceert en betoogt nog dat de voorgestelde loonen niet gelijk zijn met die der gemeentewerklieden. Zijn voorstel be doelt om de loonen met die der gemeentewerk lieden in overeenstemming te brengen. De heer van LIEMT heeft nog geen antwoord op zijn bemerking gekregen, dat de loonen van het trampersoneel niet gelijk zijn aan die der ge- gemeentewerkiieden omdat het trampersoneel van 't loon 5% premie voor pensioen moet betalen. Spr. stelt een motie voor om dit te bereiken. De heer KLEIN legt zich neer bij de meening der organisaties, die geen vijfde klas wenschen maar 4 klassen wenschen, intusschen verdedigt hij zijn meening oni een vijfde klas te scheppen. Spr. zal tegen het voorstel van den heer Diik stemmen omdat hij tegen de periodieke verhoo gingen is, daar hij er meer voor voelt de menschen ineens wat te geven dan dit te verdeelen over yijf jaar. Er zijn menschen die 2, 1 jaar en minder in dienst der N. Z. H. T. M. zijn. Die zouden er niet van proliteeren. De heer VISSER is niet overtuigd door den Wethouder dat zijn wensch om terugwerkende kracht te geven aan de regeling, ongemotiveerd zou zijn. De Raad kan toch ook zijn meening uitspreken dat de terugwerkende kracht noodig is om den ontstanen achterstand in te halen. De heer PEPER zegt, dat ook de heer Dijk met zijn voorstellen blijft beneden het loon der gemeentewerklieden. Het trampersoneel mist, bij vergelijking het kindersuppletieloon, vacantietoeslag en premievrij-pensioen. Spr. be rekent dat op 4.50 per week. Hij stelt voor op de loonen door B. en W. voorgesteld, een bedrag te leggen van 4.50 per week. De heer REINALDA ondersteunt het voor stel Dijk en beoritiseert de krenterige houding der directie der N. Z. H. T. M. Die beknibbelde op allerlei manier de loonen voor standplaats, kleedinggeld enz. daarom moet nu de Raad zich ook maar laten gelden. De periodieke verhoo gingen verdedigt spr. op grond dat die passen in het loonsysteem, dat de Minister van Water staat bereid is, goed te keuren. De heer SLINGENBERG bestrijdt nogmaals de naar voren gebrachte meeningen. Het meest voelt spr. nog voor het voorstel v. Liemt in zake premievrij-pensioen. Maar de moeilijkheid is, dat de N. Z. H. T. M. veel personeel in dienst heeft en nu voor een deel, dat van Haarlem pre mievrij-pensioen zou worden ingevoerd. Het is bovendien tactisch dat de Raad zijn prestige r.oog houdt en zich beperkt tot die wenschen, die hij met argumenten bij Ged. Staten kan steunen. Dat kan men met geen enkel voorstel dan alleen met dat van den heer v. Liemt. De heer BOMANS bestrijdt het amendement Visser om terugwerkende kracht te geven tot 1 Jan, 1920 op de gronden door Mr. Slingenberg ontwikkeld, maar ook op dezen grond dat de ge meentewerklieden vanaf 1 Mei het tegenwoordig loon verdienen. De Raad zou dus zeggen voor onze menschen was een loon van 27.vanaf 1 Jan. tot 1 Mei goed, maar voor het trampersoneel moet het 31zijn. De heer V. D. KAMP stelt-voor om de loonen met 5 procent te verhoogen als schadevergoeding voor het premievrij pensioen. Verder zegt spr. 1 i et te begrijpen dat de conducteurs niet hetzelfde loon krijgen als de wagenvoerders. Men mag niet rekenen op de fooien, die gegeven worden. De heeren v. Liemt en Reinalda repliceeren nog, waarna begonnen werd aan de stemmingen. Het voorstel-PEPER om op de voorgestelde^, loonen van B. en W. een bedrag te leggen van 4.50, werd verworpene met 1412 stemmen. Vóór: v. Vliet, MaarschalkKomin, v. Ommeren, v. d. Kamp, Peper, Klein, Kingma, Groenendaal, Reinalda, de Zeeuw, Dijk, Keerwolf. De motie-Dijk werd verworpen met 1610 stemmen. Vóór: de soc. dem. en de heer Boes. Het voorstel v. Liemt inzake premievrij pensi oen werd door B. en W. aangenomen. Het voorstel-Visser (de heer Visser stelde nu voor 1 Mei inplaats van 1 Januari) werd aangeno men met 21—4 st. legen de heeren Slingenberg, Bomans, Bruchen Loosjes. Hst voorstel van B. e W. werd aangenomen. Verhuur grond B. en W. steller, voor hen te machtigen, aan het bestuur der Coöperatieve Haarlemsche Groenten- veiling, voor den prijs van 600.en onder de nader door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden in huur af te staan, den grond gelegen aan het Donkere Spaarne, ter grootte van 143 M waarop is geplaatst het veilingsgebouw zulks ge durende het tijdvak van 1 Januari 1921—31 December 1921 en van de hand te wijzen het ver zoek der vereeniging, om de huur vast te stellen op 300.—. Goedgekeurd. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan H. F. Feije, aimer in koop af te staan voor de som van 603. met al zijn lasten, lusten, erfdienstbaarheden enz het kadastrale perceel sectie D no. 34S1, gelebegn aan het Klein Heiligland no. 47, alhier, een en an der onder voorwaarde, dat de kosten van over dracht voor rekening van den kooper komen Goedgekeurd. ■A slalt-ecring Kruisstraat. De heer Slingenberg adviseert namens B. e.i V* om het voorstel inzake asfalteering der Kruisstraat niet aan te nemen, op grond van het daarover door den directeur van Openbare Werken uitgebracht rapport. De prijzen der materialen zijn gestegen. De asfalteering voor dal kleine stukje Kruisstraat zou 52,500 kosten. Bovendien moet asfalteering gelegd zijn voor einde September, zoodat men u onmogelijk er mede gereed kan komen nog in dir seizoen. In alle geval zou men dus met asfalteering moe'.en wachten tot het voorjaar, want ook enkele materialen kunnen pas met vijf maanden geleverd worden. B. en W. adviseerden dus het voorstel van o.en heer v. Lie nt nix aan te nemen De heer van LIEM i vindt het jammer dat de asfalteering niet dit seizoen kan werden aange bracht. Maar spr. heeft het raa IsbesL ivan 1914 nog eens nagelezen en spr. is tot de conclusie ge komen en met spr. wa e i het twee oud-wet houders eens dat de Raad enkel spoor kan vorderen ook zonder dat de asfalteering wordt gelegd De Raad heeft alleen een besluit genomen op een verzoek der Kruisstraatbewoners. Daarom wil spr, voorstellen dat er enkel spoor in de Kruis straat 'moet gelegd worden tegelijk als de Bartel, jorisstraat ver' eterd wordt. De heer SLINGENBERG is het met de Opvat ting van den heer v. Liemt n.et eens en gelooft niet dat de tram kan worden gedwongen enkel spoor te leggen. Intusschen willen B. en W. wel met de tram onderhandelen. De heer v. LIEMT handhaaft zijn meening. De heer SLINGENBERG zegt dan fac B. en W. met de tram zullen onderhandelen, rnaar B. en W. zullen geen dwang uitoefenen Op de tram als z'j geen recht hebben. De heer v. d. ICAMP meent oat do gemeente wel degelijk het recht heeft om de tram te dwingen. De heer A. Cassée werd benoemd tot makelaar in meubilaire goederen. Tot hoofd van school no. c werd benoemd de heer G. A. L. Dcyer, te 's-Gravenhage. Hierna sluiting der vergadering. Onder de ingekomen stukken waren o. m. Een verzoekschrift van A. van Accelt om ont- sl g als leeraar aan de school voor U. L. O. lett. A Wordt voorgesteld te stellen in handen van B. en W. om prae-advies lo een verzoekschrift van Hoofden der Sociëteit „Trou moet Blijcken" om met de Societiet eene overeenkomst te willen aangaan waarbij, onder de thans geldende voorwaarden en met nadeie vaststelling van een termijn van opzegging m)t ingang van 15 Augustus 1921 de grond waarop de Buiten sociëteit is gesticht van jaar tot jaar kan worden ingehuurd. 2e een verzoekschrift van het Bestuur der Eer- ste Hulp Vereeniging „Snelverband" om eene subsidie te mogen ontvangen van ten minste 200.- als bijdrage in de kosten voor het geven van cursussen in het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. werd voorgesteld te stellen in handen van B. en W. ter afdoening d e. een verzoekschrift van Mej. j. m. Visser, eerares in de nuttige en fraaie handwerken aan e Meisjesschool voor Middelbaar Onderwijs om herziening van haar s risrege'ing In handen van B. en W. om advies, een verzoekschrift van het hoofdb stuur der Nederlandsche Maatschappij ter behartiging der belangen van vrouwelijke verloskundigen, die het diploma van vroedvrouw verworven heb ben, om inlichtingen waarom een verzoekschrift van Mevrouw J. Schenk-de Visser om te worden herbenoemd als gemeente vroedvrouw niet in behandeling is genomen. Werd voorgesteld te stellen in handen der commissie bedoeld in art. 1^°., gemeentewet Een motie van de heeren W. v. d. Kamp, K. Kingma, M. L. A. Klein en C. A. M. Jonckbloedtfl waarbij wordt voorgesteld nat de Raad uit overweging dat aan de Rechtsgeleerde Commissie het ontwerpen van eene strafverordening ter be teugeling van het drankmisbruik is opgedragen als zijn oordeel uitspreekt dat voor den Zondag kan worden volstaan met verbod van tappen van sterken drank tot 12 uur 's-middags. van den Minister van Arbeid te 's-Gravenhage is de meaedeeling ontvangen dat, aangezien de wettelijke regeling der ziekenverzorging nog niet is tot stand gekomen, er op dit oogenblik geen gelegenheid bestaat eene rijksbijdrage voor den bouw van een tubcrculose-ziekenhuis te verlee nen. De weg Spaarndam-SantpOort. Wij lezen in het „Alg. Hbld.": Een, in het bijzonder voor wielrijders, veel gekozen weg, die van Spaamdam naar Santpoort, aan den voet van den Rijcalandschen Slaperdijk, is zoo langza merhand onbegaanbaar geworden; voor auto's en andere voertuigen niet meer te berijden, voor geoefende wielrijders nog zoowat te passeeren; diepe kuilen in den weg zijn talrijk, het paardenpad is op ver schillende plaatsen weggezakt en na re gen zijn er plassen op den weg als slooten gelijk. We informeerden naar de oorzaak van dezen toestand, waarover wij thans het volgende kunnen berichten; de weg was i>n beheer van een commissie, officieel genoemd Commissarissen van den Straatweg Spaarndam-Santpoort, aan welke commissie tolheffing, voor het on derhoud van den weg, was toegestaan; de Nederlandsche Wielrijdersbond gaf, met het oog op het vele gebruik, dat door wielrijders van dezen weg werd ger- maakt, tot 1919 nog een subsidie voor het goede onderhoud, waardoor wielrijders van talbetaling waren vrijgesteld. In het College van Commissarissen kwamen mutatiën voor en in het bijzon der het overlijden van den heer Hoff man te Velsen, Rentmeester van den weg. was oorzaak dat het beheer en onderhoud werden prijsgegeven; de tolgaardster, wonende in het bjj den weg behoorende huis, ter plaatse waar van uit Schoten de Vergierderweg deze snijdt geniet voor de inning der tolgelden vrije woning met gebruik van tuin; zij weet echter met aan wien zij thans de ontvangen gelden moet afdragen en belegt ze maar op een Spaarbank; haar huis verkeert in verval len toestand, daar evenmin, als aan den weg, aan die woning de laatste jaren iets werd gedaan. Personalia. Voor 't examen Engelsch L. O., slaagden te Den Haag, o.m. mejuffr. E. Bakker en de heer A. O. Hendriks, beiden van hier. Mejuffr. P. M. Romeyn. alhier, silaagd© te Den Haag voor 't examen Fransch L. O. Voor 't examen Engelsch L. O. slaagde te Den Haag o.m. de heer H. v. d. Werff, alhier. Voor 't examen Handelswetenschappen M. O. slaagde te Den Haag o.m, de heer J. M. v. d. Wal alhier. De heer J. J. Bolland, alhier, slaagde te Den Ilaag voor 't exaanen handteekenen L. O. Onze stadgenoot©, mei. S. C. E. Haga, adjunct-commies tor secretarie van Bever wijk is met ingang van 1 September e.k. benoemd tot adjunct-commies ter secretarie van Bloemendaal. Zangwedstrjjd „Joban Schmier." Mij schrijft uit Amsterdam aan de „Msb.": Voor de hoogste afdeeling dubbel-mannen- k war tot ten schreef de bekende toonkunste naar Alphons Vranken een zeer interessant werkje. „Anima Christi" genaamd. Deze bekende (extra-liturgische) tekst van den H. Ignatius heeft Vranken geïnspireerd tot het maken van een smeekzang, den diep vromen zin dor dertien aanroepingen alles zins waardig. Bereikt de componist reeds in het derdie couplot bij het: ,,ne permittas me eeparan a te." ..sta niet toe. dat ik van u gescheiden worde" een treffend expressief hoogtepunt, het laatste couplet, dat in zijn geheel ©en gedachte weergeeft, namelijk de bede om in het uur des doods opgeroepen te worden on der het getal der heiligen, bekroont het gansche werk. Dit couplet is voor dubbel koor geschre ven. Een bijna te moeilijke eisch voor een dubbel kwartet dus. De meeste voldoening schonk het werk dan cok in de uitvoering door alle kwartet ten te zamen onder leiding van den compo nist. De eerste prijs werd toegekend aan Keere- wcer's „Euterpe". den Haag. -de tweede aan Hcogerwerf's „Inter Noe," Haarlem, de derde aan 't Hart's „Sine Nomine," Rotter dam. d© vierde aan vanZetten's ,.Ons Genoe gen," Koog-Zaandijk. Hooger werf protesteerde tegen deze uit spraak waarin hii door een deel van hot pu bliek werd gesteund, en trok zich voor den ecre-wedstrijd terug. Daardoor verkreeg Keereweer met zyn drie kwartetten zonder striid de drie eere- priizen. „Euterpe" den Haag den eersten, „A G. T." den tweeden, „Kunst en Vriend schap" den derden. De jury bestond uit de heeren: Fred. J. Roeeke, Alph. Vranken. J&c. Hamel, Jac. Bonzet en Nic. v. d. Linden. De wedstrijd had plaats in de Diamantbeurs, een zaal met onvoldoende acoustiek. N. Z. H. T. M. Uit 't jaarverslag van de Noord-Zuid HoL landsche Tramweg Mii. blijkt, dat de be- driifsexploitatie over 1919 op de lijn Leiden- Katwük-Noordwii'k en Leiden een voordeelig saldo bedroog van 79.469.28%; »P de lijn HeemstedeHaarlemO verveen bedroeg dit eveneens een voordeelig saldo van 80.942.24. Op de lijn LeidenHeemstede, en <>P de lijn HaarlemAlkmaar, viel een nadeel ig saldo te constateeren van resp. J 97.56/4 en 7955.69%. De bedrijfsexploitatie heeft dus een voor deelig saldo van f 152.413.26 /z. Op de lijn Leiden—Heemstede bedroegen de ontvangsten van het personen v er voer 143.984.41%np de Hinen Heemstede HaarlemOverveen 326.234.91: en op de lijn Haarlem—Alkmaar J 95.418.15. De totaal exploitatiekosten op de Hin LeidenHeemstede, bednoeg 174.765.73; op de lün HeemstedeHaarlem,Overveen 248.277.47 en op de lijn Haarlem-Alkmaar 137.884.23. DE E. S. M. EN E. N. E. T. Uit 't jaarverslag van de Electrisehe Spoorweg Mii. blijkt, dat 't aantal reizigers op 't baanvak Amsterdam—Haarlem ■Zandvoort in 1919 bedroeg 4.752.298op de ceintuurhaan; 2.129.333; oip het baanvak Haarlem,Bloemendaal 1.311.628 en op 't baanvak HaarlemOverveen 214.757. Ver der blijkt uit het jaarverslag, dat de ont vangsten per dag en per kilometer bedroegen Op de lijn AmsterdamHaarlemZand- voort 139.978, op de ceintuurbaan /64-764, op d© lijn HaarlemBloemen.liaal f 94.389 en op cfe Jüu HaarlemOverveen 19.673. Eveneens blijkt uit het verslag, dat de be- drjjfsexplioitiatie op de liin Amsterdam^— HaarlemZandivoort een voordeelig saldo 'bedroeg van 279.021.80%. op de ceintuur baan een nadeelig saldo van 86.053.82, op de lijn HaarlemBloemendaal een woordeer Mg saldo van 3.33935, op de lijn Haarlem— Overveen een nadeeüg said© van 29.559.44, totaal dus een voordeelig saldo var 166.747.89 K. De netto bedrijfsin&cmnster zijn 177.512.23. Programma voor de orgelbespeling in. de groote of St» Bavokerik te Haarlem, op Donderdag 12 Augustus 1920. 's avondfe van 7K8% uur, door den heer George Robert, 1. Praeludium b-kl.t., J. S. Bach. 2. Con cert A.gr.t., G. F. Handel. Largo. Allegro. Menuet. Fuga. 3. Andante uit het Requiem (Mattheus Evangelie. 25: 13). O. MaïLing. 4. Choral III, César Franok. 5. a. Epitha- lame. b. Postlnde, Louis Vieme. Programma voor het concert, te geven door de Muziek- vereeniging .«Harmonie-Crescendo", direc teur de heer H. W. Hofmeester, op Vrij dag 13 Augustus 1920. des avonds 8% uur. 1. Veteranenmarsch, Bauer. 2. Ouverture 1 /Pique dame". Suppé. 3. Carmen Sylva," wals, Ivanoivici. 4. Pavane écosaisee. Allier. 5. Fantasie-ballet, Montagne. 6. .«Unter der Linde," marsch. Bedssig. 7. Ouverture „Lug- dunum". Allier. 8. ,,Mein Traum," wals, Waldtteufel. 9. Potpourri No. 9, Renaud. Het volgende concert zal gegeven worden 17 Augustus, door het 10de Reg Infanterie. Tegen het mishandelen van dieren. De Inspecteur der Vereeniging tegen het mishandeleen van dieren voor Haarlem e. o. zendt ons het volgende verslag over de maand Juli 1920. Het gebruik van een paard dat kreupel ging en van een ander dat leed aan een open wond boven het bonsttuig. werd ver boden. Een koetsier, die ziin paard ruw behan delde, werd daarover ernstig onderhouden. Op hem woordt toegezien. Waar het voorkwam, werd baldadigheid jegens dieren belet. Op de groentenanarkt werden eenige hon den aangetroffen, die, terwijl hun meesters inkoopen deden, geen voldoende ruimte had den om te liggen. Er werd gezorgd, dat de dieren behoorlijk konden rusten. Een trekhond, die te elap Tan lichaams bouw was, werd buiten dienst gesteld. Door d© vriendelijke tusschenkoanst eener dame, die reeds meermalen tastbare bewij zen van belangstelling voor dieren gegeven had. werden Wee oude. afgewerkte trek honden door een hit vervangen. De honden werden pijnloos gedood. Op de paardenmarkt werd weder cürink- water aan de dieren verstrekt. Een kat, aangetroffen in handen van eenige jongens en door hen op straat geaert, werd voor rekening der Vereeniging in d«en Kennel Fauna opgenomen. Voor het dier" werd een goed tehuis gevonden. PERSONEEL IN 'S RUKS DIENST. In het gebouw „Sint Bavo". werd Woens dagavond een openbare vergadering gehou den van personeel in 's Rijks dienst. In ge combineerde vergadering waren bijeen de Centrale Bond van Ned. Post-, Telegraaf en Telefoonpersoneel, de R.-K. Bond ,<St. Petrus", de Christelijke Bond van P. T. en T. „Door Plicht tot Recht", de Centrale Vereenigingen van personeel in 's Rijks dienst, de Ned. Post en Telegraafbond en de bond van brievengaarders. De vergadering stond onder leiding van den heer J. v. d. Meye, voorzitter van den Centralen Bond. Do vorgaderig was goed be zocht. Vier sprekers zouden optreden met het onderwerp: „De noodtoestand, waarin het Rijkspersoneel verkeert." De voorzitter heette de aanwezigen wel kom en preeg de schitterende opkomst. Daaruit bleek, volgens spr., dat het onder werp. dat aan de orde ia, allen na aan t hart ligt. Het is dan ook duidelijk, aldus spr., dat er iets gedaan moet worden om in den oogenblilkkeliiken nood te voorzien. Alles wordt duurder en er dreigt groote achterstand te komen in de gezinnen. Daar om besloten de organisaties in de hoofdstad van Noord-Holland deze vergadering te be leggen. om kracht bij te zetten aan de wen schen: 1. een udtkeering van een maand salaris; 2. afschaffing van de 7 procent voor het weduwen- en weezen pensioen3. af schaffing van d© zoo gehate standplaateaf trek. Met een korte opwekking besloot de voor zitter zijn inleiding. Daarna was aan het woord de heer H. van Qiessel voor den O. B. P. T. T„ die uiteen zette, dat de noodtoestand van het Rijksper soneel niet dateert van vandaag of gisteren. De nood der Rijksambtenaren is spreekwoor delijk geworden. De opeenvolgende regeerin gen hebben altijd het Rijkspersoneel stief moederlijk bedeeld. Het scheen, dat deze regeering een beteren weg zou betreden, maar zij begon goed. doch daarna kwam de reactie. Naar de meening van spr., is het poetper- soneel altijd het minst bedeeld geworden. In 't kort ging deze sipreker de geschiedenis na van de laatste twee jaren. Spr. hekelde o.m. het bezoldigingsbesluit met name art. 40. waarbij de regeering zich voorbehoudt de salarieeen te verminderen als de duurte minder wordt. Dat is niet in orde. Maar de regeering moet. volgens spr.. nu ook de consequentie aanvaarden van dat art. en, nu de duurte grooter geworden is. een toe slag geven op het salaris. De regeering en ook de directeur-generaal zijn, volgens spr-, ondergegaan in reactie. Spr. protfste®.® tegen de uitdrukking, dat de actie voor hetere salarieering een poetaal re 'ou zün. (Applaus). Er zou goen gein znn. Maar de minister van Financiën ontving over hef e©rste half jaar 66 millioen gulden meer. dan waarop hii gerekend had. terwül ver betering voor het personeel 11 millioen zou kosten. Op dit chapiter ging spr. nog verder door. Tot slot sprak spr. de hoop uit. dfct ook bij volgende gelegenheden het personeel even massaal zal opkomen als nu. Daarna voerde de heer J- van Mierlo, vaq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5