SCHULD EN BOETE BUITENLAND FEUILLETON. Bijna Misdadig. VINSDAG 17 AUGUSTUS 1920 15248 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AOENTSCHAPPENj PER KWARTAAL T 3-25 PER WEEKf 0-25 FRANCO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL, DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Communistische schimptaal. HAARLEM-KEVELAER. JDaar komen ze aan, Annie, gelukkig I Ik MILLERAND ZOEKT STEUN BIJ DE VER. STATEN. Een paar weken geleden, werd m een Noord-Hol Landdek dorp 1) Qe naam doet er overigens weinig toe een groote hooi berg door den bliksem getroffen, waarbij de brandweer van die plaats hulp verleende. Daarbij hebben zich ernstige misstanden voorgedaan. Het hooi moest n.l. uit elkaar worden ge haald. Men was biertoe slechts bereid tegen een belooning van 2.50 per uur. De ópper- brandmeester ging nasr oen Burgemeester en deze zeide dat hij naar omstandigheden moest- handelen. Na onderhandeling waren de mannen bereid het voor 2 per uur te doen. In den gemeenteraad is op dit ernstig ge- Tal gewezen. Met liet oog op het gevaar voor de boerderij was de opperbrandmeester verplicht aan den omgehoorden eisch toe te geven, zoodat bovendien de brand de ge meente een groot bedrag zal kosten, want er zijn mannen, die 30 of 40 hebben ge maakt. Daarbij kwam. dat de spuitgasten ontevreden werden en ook méér eisch ten, waarop deze &0 cent per uur kregen. Daarentegen kregen de mannen van het kader de vastgestelde 2.50. Eén lid van het kader h.ad 6 verzuim en meest, er duo geld bijleggen. 2). Tot zoover de mededee- deeling. In den gemeenteraad van Velsen werd, naar aanleiding van dit geval, aangedron gen op een vrijwillige brandweer en deze zal er dan ook wel komen. Maar voor ons is er nog een andere kant aan de kwestie n.l. die van het verantwoor deliikheidsgevoel. Het is een bedenkelijk verschijnsel, dat iemand het hachelijk oogenblik van brand durft te kiezen om eischen of wen- sohen nog daargelaten, of zii redelijk zijn ingewilligd te krijgen. Waar blijft toch in onzen tijd het gewe ten van den mensch? We hebben het nu reeds meegemaakt, dat harde, vinnige winterkoude of dreigende werkloosheid in honderden fabrieken, kolen- delvers en kolensjouwers niet weerhielden van staking: nog onlaags zetten ergens liikenbidders een Üik langs den weg neer en •weigerden het naar de begraafplaats te ver voeren alvorens loonsverhooging te hebben gehad en wat te zeggen van die misdadige bouwvakarbeiders, die steigertouwen door sneden meer dan waarschijnlijk met het doel hun werkwillige medearbeiders te laten ver ongelukken Weigering o.m bij brand de helpende hand uit te steken, zullen wy niet nader quaüficeeren, maar wij vinden het weinig minder dan misdadig. Of zal het straks gewoonte worden, dat iemand alvorens een drenkeling van den dood te redden eerst gaat vragen of de be- looning wel hoog genoeg ig en een men- sehenleven laat afhangen van een dubbeltje fooi meer of minder? Welke begrippen in onze Maatschappij ook mogen veranderen, laten alle partijen en geestesrichtingen, wii spreken nu eens niet van het groote gebod der naastenliefde laten alle partijen en richtingen zich toch beijveren, althans de menscklievend- heid op de eereplaats terug te brengen, die zij door alle eeuwen heen innam. Dergelijke, als de hierboven gesignaleerde, uitvloeisels van onzen van materialisme doortrokken tijdgeest, gespeend van allen godsdienstzin en menschenmin maken onze samenleving tot een hel. Die onverdraagzaamheid intnssohon. doet luider den kreet weerklinken: Terug naar God!! De zoogenaamade „Heilige Vader", hoofd der katholieke kerk en vertegenwoor diger van het hemelsche koninkrijk hierop aarde, is over den loop der zaken ern stig bezorgt. Geen wonder. terwijl het papendom in het kettersche Nederland er nog niet zoo slecht voorstaat, dreunt in het katholieke Italië met ziin hoofdstad Rome, de bodem waaroo de „Heilige Stoel" rust. van den felsten klassenctrijd. In dezen nood klemt zijne heiligheid zich aan den fraditioneelen stroohalm vast. hetgeen hij overigens niet onverdien stelijk doet. blijkens het „Motu Proprio", afgedrukt in de Maasbode" (door pro fane bolsjewiki Maasriool genoemdt). Verder wordt Z. H. Paus Benedictus door het lijfblad van David Wijnkoop en Van Ra- vesteyn uitgemaakt voor een ..dienaar van God Mammon". Maar de cynische onbeschaamdheid van dit blad stijgt ten top. wanneer het aan het eind zijner schandelijke schimppartij schrijft ,.Het is niet onze bedoeling om onaan genaam of hatelijk te ziin." Men moet toch van alle schaamtegevoel ontbloot wezen, om dan °og zoo iets op het papier te durven zetten. 1) Santpoort onder Velsen. 2) Nadat- wii dit geschreven hadden, ver nemen, wü nog, dat deze brand de gemeente kP Z 1200, zegge twaalfhonderd gulden zal Komen te staan. Alleen om onze lezers en lezeressen eens te doen zien,welke gevoelens het revolutio nair-socialistisch volksblad „De Tribune" tegen den Vader der Katholieke Christen heid bezielen, laten wij hier de volgende schandelijke tirade uit dit blad volgen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Lloyd George, die de vorige maand van een algemeene vredesconferentie te Londen gedroomd heeft, een conferentie die het te Spa begonnen werk zon voort zetten en het vredeswerk ook over -Rus land zou uitstrekken, ziet zijn verwach tingen den bodem ingeslagen door de sensationeelc afvalligheid van zijn trouw- sten bondgenoot, Frankr-ijk. De Bolsjewiki worden bij hun opmarsch in Polen door velerlei politieke factoren gesteund en allereerst door de West-Eu- ropeesche arbeiderebeweging ,die in elk streven om het Bolsjewistische imperia lisme te stuiten, een poging ziet om de Russische revolutie aan te vallen. Het is wel zonderling, dat dezelfde En gelse he en Fransehe socialisten, die het communisme in eigen kring met de groot ste heftigheid bestrijden, alle pogingen hunner regeeringen, om het opschuiven van het Bolsjewistisch gevaar naar het westen tegen te gaan, als één man pogen te verijdelen. Dat de Weensehe socialis tische arbeiders een dergelijke houding aannemen, behoeft niet te verwonderen. Het bestuur der Oostenrijksche arbeiders partij heeft, op Bolsjewistisch voorbeeld, een oproep ,,aan allen" verspreid, waar in het interna tiocaaal proletariaat wordt aangespoord om de Russische Sovjet met alle middelen te hulp te komen. Dit be hoeft niet te verwonderen, herhalen wij, daar de Oostenrijksche socialistische ar beiders het Bolsjewisme reeds zeer dicht genaderd zijn. Hetgeen ook hieruit blij ken mag, dat een motie der Oostenrijk sche Communisten, die tot strekking heeft om Sovjet-Rusland bij te vallen en de wereldrevolutie te propageeren, slechts met een kleine meerderheid door de Oostenrijksche partü is verworpen. Doch dat de Engelscbe en Fransehe ar beiders de Bolsjewisten ongehinderd naar het westen laten trekken en aan Lloyd George waar zij maar kunnen den voet dwars zetten is, nn de legers van Trotzky tot aan den Weiehsel door gedrongen zijn en ten noordwesten van Warschau staan, een ernstig en droevig verschijnsel. Ten deele is deze houding misschien wel een gevolg van oorlogs moeheid, van vrees, dat West-Europa in nieuwe oorlogsavonturen betrokken zal worden, in hoofdzaak echter zal do hou ding van de C. G. T. en van de Labour Party verklaard moeten worden uit het feit, dat de partijbestuurders hun com munistische tegenstanders geen vat wil len geven en niet den schijn op zich wil len laden, dat zij antir-revolutionnair ge len laden, dat zij anti-revolutionnair ke- geeringen heulen. Overwegingen dus van partij-politiek, die intusschen voor Weet- Luropa uitermate gevaarlijk dreigen te worden. De Conféderation Générale dn Travail Het Bestuur deelt mede, dat de extra trein voor de bedevaart op 6, 7 en 8 Sept. verzekerd is. Zij die zich reeds hebben opgegeven en een uittreksel uit het bevolkings register hebben ingediend, worden ver zocht de kaartjes a f 14.50 per stuk vóór Zondag 22 Augustus te komen halen aan de bekende adressen. Voor hen, die zich nog niet hebben aangemeld, zijn nog een beperkt aantal kaartjes op dezelfde condities verkrijg baar. Na 24 Augustus zijn beslist geen kaartjes meer te verkrijgen. Niemand kan de Bedevaart mede maken, zonder een uittreksel uit het bevolkingsregister te hebben ingediend. HET BESTUUR. maakt front tegen de anti-sovjet-politiek van Millerand en zegt, dat alle regeerin gen de plicht hebben, om met Ruslarad vrede te sluiten. Alsof Lloyd George en Millerand dit niet geprobeerd, hebben! Maar het is Rusland, dat van een vrede, een verdrag met z.g. kapitalistische re geeringen niet weten wat wil en de West- Europeesche diplomaten „aan het lijntje houdt." En wat de Engelsche arbeiders betreft, het Vrijdag te Londen gehouden oongres van vakvereenigingen „begroet met vol doening de verklaring der Russische re geering, dat zij de onafhankelijkheid in Polen zal eerbiedigen" en spreekt zich „met algemeene stemmen" uit tegen militaire interventie ten nadeele van Sov j et-Rusland, Misschien zal Sovjet-Rusland de onaf hankelijkheid van Polen eerbiedigen, maar uitsluitend een Bolsjewistische on afhankelijkheid van een Bolsjewistisch Polen. Want terwijl dé Poolsche vredes- delegatie te Minsk ontvangen wordt, staat te Bjelistok reeds een Poolsche Sovjet-regeering gereed om zich naar Warschau te hegeven, zoodra de Poolsohe hoofdstad door de Russen genomen is. Omtrent de onderhandelingen te Minsk worden op zijn vroegst Woensdag pus berichten verwacht. Zaterdagochtend om vijf uur beraükten de Poolsche gedele geerden de Russische voorposten, maar zjj moesten toen nog een afstand van 250 mijlen naar Minsk afleggen over slechte wegen, zoodat het feitelijk onmogelijk is iets te doen voor vandaag. Warschau is thans van alle kanten om singeld. Het Poolsche leger heeft zich terugge trokken op de buitenforten; Poolsche of ficieren verwachten de verdediging min stens 10 dagen te kunnen volhouden. In het noorden en oosten zijn de Russen nog slechts 14 k 15 K.M. van de stad verwij derd; zwaar geschut wordt door hen aangevoerd. De houding der Engelscihé arbeiders. Het blijkt nu. dat de conferentie van vakvereenigingen en leden der arbeiders partij heeft besloten, tot instelling van een comité van actie met groote macht ter bereiking van: le een garantie tegen elke leger- of vloot-actie tegen Rusland, 2o het voorkomen vaa een blokkade van Rusland, 3e de erkenning van Sovjet- Rusland. Thomas voegde hier aan toe: „Deze be sluiten bedoelen niet een eenvoudige sta king. Zij bedoelen een uitdaging van de heele constitutie van het land." Aan het slot der vergadering werden staande de „Red Flag en de „Internatio nale" gezongen. De „Daily Chronicle" vat het dreige ment der arbeiders nogal kalm op eu tracht aan tetoonen, dat de eischen der arbeiders juist verwezenlijkt worden door de politiek Lloyd George. „Als de regeering niet deed, wat zij doet, dan zouden we revolutie maken." Aldus vat de >'D. C.do zaak Bamen: Immers de politick van Lloyd George is er een van vreedzame middelen. De ar beiders hebben zelf als voorwaarde van hun eischen gesteld, dat Polen onafhan kelijk blijft zij vertrouwen in dat op zicht op Rusland. Welnu, als Rusland zijn woord houdt, is er geen enkele reden voor een militaire actie of blokkade. En wat de erkenning van de Sovjet-repu bliek betreft, de onderhandelingen zijn reeds gaande. De „Westminster Gazette" ziet in de beweging der arbeiders niet een speciaal politieke beweging. Volgens dit blad, heb ben de Labourmannen eenvoudig de lei ding op zich genomen van de gevoelens die in het geheele land onder alle klas sen leven gevoelens van afkeer tegen een nieuwen oorlog, wantrouwen in de re geering wat betreft de buitenlandsehe zaken en de erkenning van de hulpeloos heid van het Parlement. Vooral ook dit laatste, het Parlement boezemt noch door zijn ontstaan, noch door zijn handelingen, vertrouwen in. DE .TEMPS" OVER DE ACTIE DER ENGELSCHE ARBEIDERS. De Temps bespreekt ook het belangrijke feit van de actie der Engelsche arbeiders. Het blad wijst in de eerste plaats op de wijziging in de houding der Engelsche ar beiders. Tot nog toe bemoeiden de Engelsche vakvereeniingen zich alleen met de vak belangen der leden. Nu echter gaan zij zich met buitenlandsehe politiek bemoeien. Zoo heeft Smillie reeds gedreigd met stopzetten der Engelsche kolenaanvoeren indien Frank rijk Wrangel gaat steunen. Zoo stei'en ze "u eischen ten opzichte van de politiek met Sovjet-Rusland, onder bedreiging van alge meene staking. Wat zal nu daartegenover de houding der Engelsche regeering zijn? Zal zij zich laten regeeren door de synaicalen? Of zal zij het roer in handen houden en re geeren met het parlement? Lloyd George zelf ziet het gevaar wel in. Zoo heelt hij op een dejeuner verklaard dat de arbeiders nu een radicale wijziging van methode verlangen om de zaken der wereld te regelen. Werkelijk voegt de Temps er vin nig aan toe. een bedreiging met algemeene staking is een geheel nieuwe methode in de buitenlandsehe politiek. Lloyd George heeft dus te kiezen, ol hij gaat met Frankrijk, met de Vereenigde Sta ten, met de beginselen waarop zijn eigen re geering berust, ofwel zich onderwerpt aan de sovjets in Londen, die door elke concessie veeleischender zullen worden Het is een geweldig probleem dat zich hier voordoet. Wij twijfelen er niet aan of Lloyd George begrijpt ten volle de beteekenis er van. Wij wachten op de beslissing diehijaa. Maandag in het parlement zal mededeelen, aldus eindigt het blad. DE ENGELSCHE ARBEIDERS EN RUSLAND. Men meldt uit Amsterdam: Door de den 14 Augustus te Louden ge houden vergadering der moderne Britsdie vak- en arbeidersbeweging Is aan het te Am sterdam gevestigde secretariaat van het I. V. V.. telegrafisch bericht, dat de BritsChe ar beidersbeweging besloten heeft zich te ver zetten tegen elke tegen de sovjet-regeering gerichte interventie te land en ter zee. Het comité van actie ontving de opdracht voora te gaan, totdat zal zijn verkregen; le. Volledige garantie, dat Groot-Brittame geen gewapende troepen zal gebruiken om Polen, Wrangel, of eenige andere militaire onderneming tegen de Sovjet-regeermg te steunen. 2e. De terugtrekking van aile Britsche strijdkrachten ter zee. die werkzaam zijn om direct of indireca de blokkade tegen Rusiand toe te passen; 3e. De erkenning der sov jet-regeering en het herstellen van onbeperkte handelsrelaties tusschen Groot-Brittannië en Rusland. De vergadering wees alle verbinding en ie der bondgenootschap van de hand tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk of eenig an der land. dat Engeland de verplichting zou opleggen Wrangel of Polen steun te veriee- nen of ammunitie of oorlogsmateriaal voor aanvallen op Rusland te leveren. De vergadering machtigde het comité ten slotte de nederlegging van den arbeid in ie- deren denkbaren vorm te proclameeren, in dien dit noodi mocht worden geoordeeld. In verband hiermee heeft het I. V. V. aan de naar het Engelsch vaü A. S. Swan] Geautoriseerdg vertaling Ik zal aan een ouden vriend van mij schrijven, die fruitteler is in Ontario. Ik jrned°nnT'dat Geoffrey in de Nieuwe Wereld goed ontvangen Wordt en hem den eersten tijd voorthelpen. Er zei geld noodig zijn om Geoffrey te he pen, Clara. maar d?t \A (k wel vinden, en ik ben ei zeker ven dat ik het tot den laatsten stuiver terug krijg." Zij zaten nog lang te prater om de zonder- Unge gebeurtenissen dier laatste dagen, die zoo diep in hun leven ingrepen, en toen ze eindelijk naar bed gingen kon Claia den slaap niet vatten. Voortdurend stond Annie Fletcher's bleek f3;* kaarvoor de geest. De volgende morgen dadelijk na het ontbijt g;ng ze naar de kleme woning waar ze de arme Annie gevonden had. Aan de deur werd zij door mrs. Betts verwel komd. „Het kindje is gestorven, zuster," sprak de goede vrouw. „Nu is het een engeltje in Gods schoone Hemel, en misschien is het maar beter zoo." Clara kon haar moeilijk tegenspreken. In haar hart herhaalde ze de Woorden,door mrs Betts gespioken, maar de arme moeder moest getroost worden. Ze deed haar uiterste best en was blij dat ze Geoffrey dien dag niet ont moette. Met succes trachtte ze Annie's ge dachten te rich en op he nieuwe leven dat haar aan de overzijde der groote zee wachtte. Drie weken later, op een der heerlijkste dagen van de maand April, reisden de heer Armstrong en Clara van Easi-End naar Euston om het jonge psar nog een keer vaar wel te zeggen en hun Gods besten zegen in de nieuwe wereld toe te wenschen. Het waren drukke weken geweest, en of schoon Clara en Geoffrey elkaar niet dikwijls ontmoet hadden met Oom CDnde was Geoffrey des te meer samen geweest, en ex Was een buitengewoon vriendschappelijke ver houding tusschen hen ontstaan. Toen Clara en haar oom op den steiger ver schenen had Geoffrey al eenigen tijd tever geefs uitgeicenen. Opeens werd zijn blik zach ter eu weiden zijn oogen omfloerst daar Waxen ze. transportarbeiders, zeelieden en spoorwegar beiders aller landen een oproep gericht om alle vervoer van legerbehoeften en troepen ten behoeve van bestaande en dreigende nieu we oorlogen te weigeren. Naar aanleiding van de Amerikaansche nota aan Italië over de sovjet-republiek en Polen heeft Millerand zich gehaast een no ta ie sturen naar Washington, waarin hij verklaart het mei de Vereenigde Staten vod- komen eens te zijn. In zijn antwoordnota deelt Millerand me de, dat ook hij van meening is. dat de bol sjewiki niet steunen op den vokswil. dat men hen niet kan vertrouwen, en de sovjet-repu bliek dus niet kan erkennen. Verder moet Po len onafhankelijk blijven. De Parijsche correspondent van de „Man chester Guardian" wijst erop. dat deze over eenstemming in gevoelens maar schijnbaar is. lmmeis over Kusiand heerscht tusschen Frankrijk en Amerika verre van 'n communi. opinio. De aistand van Bessai abie aan Roe menië. van Galicië aan Polen, zijn geheel in strijd met Wilson's wenschen. De nota van Millerand bepaalt zich dan ook tot vage ter men van overeenstemming en wekt sterk den schijn dat er de bedoeling achier zit, im Amerika's steun te verkrijgen inzake de er kenning van generaai Wrangel. Zoo kan men er zelis een wijziging in politiek achter zoeken een poging om Engeiand te laten schieten en aansluiting te zoeken bii Ame rika. Belangwekkend is wat de correspondent meedeed over de geschiedenis der nota. Toen men in Parijs de samenvatting der nota kreeg geëischt, wilde men die niet eens pu- bliceeren. zoo weinig overeenstemming kon men ontdekken tusschen het Amerikaansche standpunt en het Fransehe. Eerst na het be kend worden van den volledigen tekst, kwam men in Parijs tot de ontdekking dat men in de formuleering der nota aanknoopingspun- ten kon vinden voor overeenkomst. Z. H. DE PAUS EN POLEN. De „Osservatore Romano" bevat een offi cieus artikel over de houding van het Vati- caan ten opzichte van Polen: Lloyd George, zoo heet het heeft verklaard dat in den huidigen Russisch-Poolschen oor log Polen het offensief nam. dat dit offen sief ongemotiveerd was, dat Frankrijk en En geland Polen herhaaaldelijk voor een derge lijk optreden gewaarschuwd hebben. Wii kunnen noch willen hier onderzoeken of Rusland dan met Polen verantwoordelijk is voor het offensief en ook niet of Engeland en Frankrijk getracht hebben Polen van dit avontuur af te houden. Wat we echter zon der vrees van tegengesproken te worden ver klaren kunnen, is. dat de H. Stoel van hel oogenblik af. dat Polen weer onder de onaf hankelijke naties opgenomen werd. niet opge houden heeft Polen aan te sporen tot beza digdheid, wanneer het er om ging. streken op te eischen of eenvoudig te aanvaarden, die hoofdzakelijk door andere nationaliteiten be woond werden. Deze aanmaningen ziin herhaaldelijk en te Rome en te Warschau, gedaan geworden. Nu de oorlog zulk een keer genomen heeft, heeft de H. Vader, zooals reeds in een schrijven aan Kardinaal Pompili, Zijn wensch te ken nen gegeven dat in al de kerken zou gebeden worden om van God af te smeek en, dat Po en zijn. onafhankelijkheid niet moge verliezen en dat Europa de gruwel van nieuwe oorlo gen moge gespaard worden. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN. Een bloedbad te Madrid. .Naar de correspondent van de .Temps" te Madrid meldt, heeft Zaterdag aldaar een ernstige gebeurtenis plaats gehad. Door een vt a ch t-a u to mobieldie met anelle vaart reed, waren een viertal perso nen omver gereden. De menigte geraakte daardoor zóó in opgewondenheid, dat zij de automobiel den weg versperde, het benzine- reservoir stuk sloeg en den wagen in brand stak. Politieagenten te paard kwamen op het rumoer aangereden en schoten dadelijk op de opgewonden menigte, waardoor zes per sonen werden gewond en een kind van twaalf jaar werd gedood. De pers geeft heftig af op het optreden van de politie en herinnert er aan, dat op zou niet graag heengegaan zijn zonder hun nog een keer vaarwel gezegd te hebben." De heer Armstrong had het opzettelijk zoo ingericht dat ze niet meer dan vijf minuten zouden hebben om afscheid te nemen. Hij had eenige ervaring omtrent zulke pijn lijke oogenblikken en al dikwijls had hij ge- wenscht dat het toch mogelijk ware al dat afscheid nemen in het publiek voorgoed af te schaffen. Ook voelde lxij zich niet heel en al gerust omtrentClara.De laatste week had zij er voortdurend zeer bleek en vermoeid uitge zien. En haar gelaat klaarde alleen op wanneer zij Geoffrey in zijn nieuwe nette reiscostuum zag en in hem ^eer bon ouden Geoffrey her kende, zoodat zij er bijna toe kwam heel het laatste jaar als een langen, boozen droom te beschouwen. Zonder een oogenblik te aarzelen trad Geof frey, nadat hij den heer Armstrong de hand gedrukt had, met Clara ter zijde. Hij had haar reeds alles gezegd wat hij zeggen moest, al wat mogelijk was om zijn dankbaarheid zoo krachtig mogelijk uit te drukken was, ge beurd,maar toch bad hij nog een laatste woord tot Clara te zeggen. Haar lippen beefden en haai kleur veranderde, toen ze in zijn oogen las wat hij zeggen wilde. „Geen dankwoorden meer, Geoffrey," bracht zij er met moeite uit. „Ik hoop van harte dat het jou en Annie daarginds goed moge gaan. Schrijf ook zoo gauw mogelijk aan je moeder." „Dat zal ik doen. "Hij had zijn pet afgeno men en stond blootshoofds voor haar. „ioch zijn er nog een paar dingen die ik je zeggen moet, Clara, omdat wij scheiden misschien voor het leven. Ik wilde je zeggen dat,wit ik ook in de toekomst voor goeds nog mag doen, alles jou werk en enkel jou werk zal zijn. En God moge mij straffen als ik ooit vergeet. „Stil, Geoffrey, ik geloof dat we naar den trein moeten. Ze zwaaien al met de vlag. Je zult zeker niet hier achter willen blijven. „Neen, maar toch nog één woord, Clara Je moet,zoo gauw je kunt,Bryan zien of schrij ven. Hij is altijd zoo goed en zoo hartelijk voor mij geweest, en ik zou heel graag willen.dat je hem alles vertelde wat je van deze laatste da gen hem zeggen wilt. Ik vertrouw je Bryan en de zorg van Annie's vader toe." Clara keek met onvasten blik langs hem heen, zich verbaasd afvragend hoe hij op dat oogenblik er toe komen kon over Bryan te praten. Bryan is zoo'n beste kerel, Clara." ging Geoffrey voort, „en als het nog eens mocht gebeuren dat je hem ging liefhebben, hij is je ten volle waard. Ik heb geen schaduw van recht om je dit te] rzeggen, maar wanneer ik mijn recht tot spre ken als maatstaf zou willen nemen, zou ik niet beter Kunnen doen dan heelemaal te zwij gen. Vaarwel Clara. Een man in mijn toestand Kan niet alles zeggen wat hij voelt. Maar ge loof mij, ik zal je vei trouwen nooit meer be schamen." „Dat weet ik, Geottrey," glimlachte zij door haar tranen heen. „God zegene je, vaar wel. Wees goed voor Annie een liefde als de hare is zeldzaam op deze wereld." Ze trad op de coupé toe in wc-lne de jonge vrouw reeds plaats genomen had, fluisterde haar iets toe. Kuste haar hartelijk en toen stapte Geoffrey m en het portier werd ge sloten. Lang voordat de zware trein het perron voorbijgegleden was waarop zooveel meu- schen met kloppend en benauwd hert achter bleven, hed Clara zich schreiend afgewend. Nü behoefde ze zien niet meer in te houden, en ze begon uu de gevolgen van haar over spanning te ondervinden. Haar oomstak zijn arm onder den haren en voerde haar zachtjes weg. „Het ia vandaag Vrijdag, kind," sprak hij, „morgen gaan we samen naar Felcote, Ik heb i,n langen tijd geen.Zondag vrijaf gehad.",.- Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1