BINNENLAND Orde en Arbeid. Kerk en School Gemengd Nieuw SOLIED SCHOENWERK .HET VOLK" IN ZIIN WARE GEDAANTE. KINDEREXPLOITATIE. AAN DE LËDEN VAN DEN R.-K. VROU WENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. HULPVERLEENING AAN OOSTENRIJKSCHE GEESTELIJKEN Binnenlandsch Nieuws. 68 INTERN. KATHOLIEK ESPERANTISTEN CONGRES. Uit onze Oost Bj0.NCKfti.0EDT ftAfiTEUOQISSTRAAT «oor DAMES, HEEREN «t KINDEREN i [deeelfde (jiiia.o, i»,j ue ïovokitiioBdiaire ^takinfr in 1917. eveneens door de polnfcie j 'een bloedbad vrerA aangericht. Maarschalk Joffre naar Hoemenië. Maarschalk Joffre is Zaterdag uit Parijs Tertrokken. om zich naar Roemenië te be dreven. waar hii. in naam van de Fransche 5 legeering. het oorlogskruia aan de steden V Boekarest en Maracesta zal overhandigen. Op het einde van de maand zal de maar- •chalk terugkeeren. Eerst had het verluid, dat maarschalk Foeh naar Roemenië zou gaan. hetgeen ;rL verschillende Fransche en Engelsche bladen aanleiding gegeven had tot de veronderstel ling. dat men in Frankrijk een reorganisa tie van do Roemeenecbe troepen beoogde tegen sovjet-Rusland. De post van French gestolen. Voor de derde maal is Zaterdag te Dublin de officieele correspondentie voor lord French bestemd, gestolen. De postwagen, die van het station kwam Werd onder een viaduct door een troep ge wapende mannen aangehouden. In enkele minuten tijds waren de postzakken in een •nto overgeladen, die in volle vaart ermede wegreed. De postzak met de particuliere t brieven voor den onderkoning werd piet medegenomen. Duitschland en Amerika. De Nordde utschc Lloyd besloot het directe verkeer met New-York weder te hervatten. De eerste stoomboot, waarmede dit geschieden zal. is do „Susquehanna", die den 4en Sept. hare vaart begint. Tot nu toe konden verzendingen van Bremen naar New-York slechts indirect over Holland plaats vinden. Opruiing op de Engelsche Oostzee-vloot. Bij matrozen van Engelsche oorlogssche pen in de Oostzee, ziin pamfletten gevonden, geteekend door den revolutionnairen Raad der Baltische vloot waarin er hii de EngeL johe matrozen op aangedrongen wordt, van kunne officieren opheldering te verlangen aangaande de redenen, die Engeland er toe nopen, opnieuw zijn schepen naar de Oost- we te zenden. De Engelsche soldaten moes ten er toe gedwongen worden, als beulen op te treden tegenover hen, die het eerst de •Javenkctenen van het kapitalisme hadden verrboken. D' Annunrio weer op de valkte. De Fransche bladen hebben een bericht nit Rome, dat d'Annunzio besloten heeft om 11 September de onafhankelijkheid van Fiume af te kondigen, ter gelegenheid ran den jaardag van zijn expeditie. Munitie voor Wrangel aangehouden. De Britsche raad van de arbeidersactie beeft een telegram ontvangen van Huys- mans, den secretaris van de Tweede Inter nationale. meloende, dat munitie, bestemd vcor Wranged, reeds te Antwerpen is aan gekomen. waar de voorraden door de Bel gische regeering zijn vastgehouden, daar de ïrbeiders weigerden ze te verwerken. Het verspreiden van lengenberichten. Uit het onderzoek van de papieren, in be slag genomen in het bureau te Maagden burg tot verspreiding van valsche en ver- valschte berichten over links-radicale revo- hitionnaire woelingen, blijkt steeds duide lijker, dat in deze vieze aangelegenheid vele leden van de rijkaweer ziin betrokken. Die echter van niets weten, zoo ais in deze trim gen te doen gebruikelijk is. Een van de ge- compromitteerden is luitenant Eger van de actieve rijkaweer te Hallo. Bij hem is huis- aoeking gehouden. Toen hij zelf niet in zijn woning aanwezig was, ging men hom in de bazerne zoeken. Daar verklaarde zijn chef, majoor Eckerhardt. dat hij Eger ia het ge heel niet kende. Het gelukte da politie Eger toch te vinden, die zeer verontwaardigd was, dat de majoor hem niet wilde kennen. Den dag te voren had hij persoonlijk hem nog 52 documenten ter onderteekening overhan digd! Het personeel van de verschillende tramlijnen te Hamburg en van de scheep vaart op den A later, heeft tot algomeene Staking besloten. Te Parijs zijn vier gevallen van builen pest geconstateerd, waarvan één met deode lijken afloop. Men kan denken gelijk men wil over het aange kondigd wetsontwerp Weeldebelasting, en het spreekt van zelf dat over de wenschelijkheid om dit of dat artikel al of niet te belasten en voor zoo veel procent te belasten, verschillend zal worden geoordeeld. Men kan daarover schrijven en redeneeren zonder een groote keel op te zetten tegen een der politieke partijen of een der kerkgenootschappen. Het door haat tegen den Godsdienst verblinde „Volk" kan echter van het wetsontwerp over de weeldebelasting niet gewagen, zonder over het geginsel van het wetsontwerp te spreken als van *n „jammerlijk uitdenksel" van een „heeschzuch ig en elk levensgenot doodend clericaüsme." Clericalisme 1 Men zou zoo vragen wat heeft bet „clericalisme" nu met bedoeld wetsontwerp te maken Het raadsel wordt heel gauw opgelost. „Terwijl men alle weelde wil treffen aldus „Het Volk" wordt uitdrukkeijlijk in de kerk de meeste uitbundige weelde vrijgelaten." Het is dus de vrijstelling van goederen bestemd voor den Kerkdienst, die., Het Volk" niet verkrop pen kan. Het dagblad voor de arbeiderspartij heeft hier wsn goede gelegenheid onbenut gelaten om nu eens practisch te toonen, dat het de geloovigen in het geen hun dierbaarst en het hoogst is eerbiedigt. De kerk is het huis Gods, maar ook het huis van Blle geloovigen, kleinen en grooten. Wat tot opluistering van God huis strekt „uit bundige weelde" is er zeldzaam verheugt het hart van alle geloovigen. Tast gij de kerk aan, dan vergrijpt gij u ook aan den kleinen man. De uitval van „Het Volk" tegen het „brutaalste slericale partijbewind, dat men zich denken kan," is tactisch dom, schrijft de „Volkskrant om dat hij onze menschen weer eens duidelijk maakt, vrat de sociaal democraten in den regel ontkennen of pogen te bewimpelen, dat de sociaal-demooratie in den grond een anti-clericale vereeniging is. Ware zij dat niet, dan zou zij in haar orgaan over de vrijstelling ten behoeve van de kerken niet zoo veel ophef hebben gemaakt en niet zoo geweldig tegen het „clericalisme" hebben uitgevaren. Het is intusschen wellicht goed, dat het Volk en haar partij zich af en toe eens in hun ware gedaante vertoonen. Tot nu toe genoot het Kurhaus te Seheveningen de reputatie van een in richting, welke men over het algemeen gerust en zonder gevaar voor moreele er gernis kon bezoeken. Thana echter dreigt de danswoede ook het Kurhaus zijn goeden naam te ontne men. Reeds een paar weken terug, beklaagde zich een dame in de liberale Nieuwe Crt", over het feit, dat bij 'n daneuit- voering in genoemde inrichting zulke schandelijkheden waren vertoond, dat verschillende bezoeksters en bezoekers zich tijdens de voorstelling verwijderden, onder het te kennen geven van hun ver ontwaardiging. Op het programma voor deze week wordt een kin der matinee aangetroffen met optreden van een 13-jarige danseres uit Mönchen in haar dansfantasien. We weten natuurlijk niet wat het ar me kind zal te dansen krijgen. Gelet ech ter op hetgeen men ook door zulke jeug dige wezentjes aan gewaagde en gedurfde dingen meent te kunnen laten verrichten, hebben we ook op dit punt niet te veel vertrouwen in de toelaatbaarheid der uit voering. Maar alleen reeds het feit dat men hier een kind van 13 jaar als danseres voor het publiek laat optreden, is voldoende reden om daarop eens in scherp afkeuren den ziu de aandacht te vestigen. Op Dinsdag 14 September an. zal te Lei den de achtste Diocesane Katholiekendag worden gehouden. Het onderwerp dat behandeld zal wor den: „De drie geneesmiddelen tegen de kwalen van onzen tijd; Gebed. Arbeid en Spaarzaamheid", zal voorzeker u aller belangstelling hebbeD. Dit is echter niet voldoende. Gij moet die belangstelling toonen door in grooten getale, op 14 September naar Leiden te gaan en de sectievergaderingen, zoowel als de hoofdvergadering bij te wonen. De Roomsche vrouwen en vooral de le den van den R. K. Vrouwenbond, mogen op 14 September niet ontbreken. Steunt ook het werk der vereeniging, door n als vast lad v. d. Katholiekendag op te geven 't Lidmaatschap koet slechts 1 per jaar en geeft vrijen toegang tot de vergaderin gen. Een verslag met volledigen inhoud der inleidingen wordt bovendien den le den toegezonden. Laten de besturen van de afdeelingen van den R. K. Vrouwenbond er voor zor gen dat zij door minstens een bestuurslid vertegenwoordigd zijn en propaganda ma" ken onder de leden, voor het vaste lid maatschap der vereeniging, op de eerste plaats, en ook voor het bijwonen der vergaderingen op 14 September as. Men kan zich als lid opgeven bij den secretaris van het uitvoerend comité, A. H. Boekraad, Oude Singel 58, leiden, bij wien tevens afzonderlijke toegangskaar" ten a 75 cent verkrijgbaar zijn. Vóór 4 Septemher a.s. kunnen de leden een gereserveerde plaats in de algemeen» vergadering aanvragen. Niet-leden kun nen hierop geen aanspraak doen gelden. Namens het Dag. Bestuur v. d R. K. Vrouwenbond in het Bisdom Haarlem M. BONNIKE, Voorzitster. D. OOEBERGH, Secretaresse. Het Nederlandsche Priester-Comité tot blijvend hulpbetoon aan Oostenrijksche Geestelijken, schrijft ons: De eerste hulpcolonne voor de Oostenrijksche priesters kan vertrekken. De eerste tien duizend guldens zijn bijeen, en zij kwamen bijeen, uit gif ten van 'n gulden, uit giften van meerdere hon derden guldens tegelijk. Arm en rijk heeft er aan mede geholpen, om deze hulpverleening moge lijk te maken. Kleeding, schoeisel en levensmid delen zullen ontvangen priesters, die gebrek hebben aan dat allesuwe gaven zullen worden overgereikt aan priesters, die God zullen danken, voor het goed dat gij aan hen hebt gedaan. Groot is de nood en nijpend het gebrek in Wee- nen en in gansch Duitsch-Oostenrijk. Het priester-comité tot hulpverleening is thans in staat om eene allereerste hulp te kunnen bie den. Het stelt zich echter voor, om te blijven hel pen, zoolang de noodtoestand voortduren zal. En-daarom doet het een beroep op de Katholie ken van Nederland om te blijven steunen en om een aalmoes af te zonderen voor de noodlijdende Oostenrijksche Geestelijken. Zoo hoog is de nood gestegen, dat hier het woord van den H. Ambrosius zou kunnen worden aan gehaald „Spijzig den van honger stervende, hebt gij hem niet gespijzigd, dan hebt gij hem ver moord." Gij kent wel het verhaal uit Sint Mat heus' Evangelie. Christus zal zeggen in het oor deel tot hen, die aan zijn rechterhand staan „Komt, gezegenden mijns Vaders, neemt bezit van het rijk, dat voor u bereid is van de grond vesting der wereld af. Want ik was hongerig en gij gaaft mij te eten." En als dan de rechtvaar digen zullen vragen „Heer, wanneer zagen wij U hongerig en spijsden U Dan zal de Koning hun antwoorden„Voorwaar, ik zeg uwat gij aan één van deze mijne geringste broeders hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan." Hier biedt gij door uw aalmoes, hulp en steun en spijs^üet aan den geringste van Christus' broe ders, maar aan zijne priesters, aan zijne vrienden, aan zijne gezalfden. En wilt gij helpen, helpt dan spoedig en zonder uitstel naar het woord der H. Schrift„Zeg niet tot uw naaste„Ga heen en kom terug, morgen zal ik u geven," als gij op staanden voet geven kunt." De eerste hulpcolonne gaat vertrekken, helpt mede door uw aalmoes ter liefde Gods gegeven, om spoedig een tweede en derde te kunnen laten volgen. Bijdragen in geld gelieve men op te zon den aan den Secretaris-Penningmeester, den Wel eer*. Heer Alb. van Macklenbergh, rector, te Tilburg, die is aangesloten bij den Postcheque- en Girodienst onder Na, 28782bijdragen in natura als schoeisel, kleeding. levensmiddelen, etc. aan Gerard Noodtstraat 13, Nijmegen. DiEFILé VOOR H. M. DE KONINGIN EN! PRINSJES JULIANA. Maajadiagmorgen 10 uur heeft de 0e 'Com pagnie van he* He Bataljon van het Reg. Vesting-Artillerie, onder bevel van kapitein Batner, die op den marech van Breda W d,e legerplaat £W(e»hr,ae]ft in 'Apeldoorn ingekwartierd is geweest, voor H. M. de Koningin en de Prinses op het' Loo gedefileerd met een halve batterij zware houwitsers met muildieren bespan ning. Te paard gezeten lieten de 'Konin gin en de Prinses de beide stukken en munitiewagens aan zich voorbijtrekken. DE TWEEDE BAN DER HAVENEE^ER .VISTEN. Maandagmorgen hadden zich een aantal havenarbeiders van de tweede ban van het aanneemkasitoor aan de Maashaven te R'dam en van dat aan den St. Jobs- weg aldaar vereenigdd om door een de monstratie voor de kantoren der Scheep- vaartvereeniging Zuid aan het JWillems- plein kracht bij te zetten aan hun eiscbsn. De politie was t ijdig met üe voofmemens der .havenreservisten op de hoogte en had eenige bruggen in de omgeving alge-: zet. Met zaehten dwang frempreidde ei| de demonstranten. BOLSJEWISTISCH GOUD TE KOOP. Volgens de „Tribune" schreef de hoofd commissaris van politie te Amsterdam in een circulaire, d.d. 7 Augustus: Blijkens een bij mij ingekomen bericht, zou zekere Ondentlich (uit Estland)) to Stockholm zijn aangekomen, welke per soon belast zou zijn een partij bolsje wistisch goud te verkoopen, hetwelk de groote Zweedsche banken niet durven te accepteeren, noch verhandelen. Hij zou worden ter zijde gestaan door zekeren Gerodas, die het goud naar Amsterdam zou begeleiden. BADGASTEN TE KATWIJK AAN ZEE Het getal badgasten te Katwijk aan Zee is dit jaar zeer groot Alle pensions en villa's zijn geheel bezet. Het aantal gasten kan dit jaar op ongeveer 3000 gesteld worden. SCHADELOOSSTELLING BIJ DE ZUIDERZEE-DROOGLEGGING Afgevaardigden van alle plaatselijke co-; mité's waren Zaterdag door het Centraal- Comité naar Amsterdam bij Krasnapolsky, opgeroepen. Het omvangrijke materiaal, maanden lang in de 25 aangesloten Zui- derzeegemeenten verzameld en gecontro leerd door twee onpartijdige, deskundige commissies, was nu bijeen en de groote vergadering kon thans beslissen, hoe de verdere actie geleid dient te worden. In de lijsten bleken opgenomen 13 diverse bedrijfsgroepen, totaal ongeveer 500 be drijven als: vischrookerijen, exportinrich-; tingen, zouterijen, scheepswerven, grof smederijen, zeil-, touw-, mast-, kuipen-, kisten- en mandenmakerijen, taanderijen nettenfabricage, transportbedrijf, eenden fokkerijen, nest- en zeegrashandel, di versen benevens een kleine 800 viseh- venters arb. personeelen, enz. Uit de schadelijsten bleek dat de ma- terieele schade matig geschat alleen reeds voor de bij het O. C. aangeslote nen beloopt ruim 1.1 millioen gulden, ter wijl de bedrijfs- en loonschade geschat wordt op een jaarlijkech yerlies van een millioen gulden. Verschillende afgevaardigden uit Zui derzoedorpen brachten verslag uit ,van de zittingen der (officieele) staatscommissie voor de schadevergoeding, waar de be- trókkenen locaal gelegenheid hadden zich te doen hooren. De indruk in het Centraal Comité is dat de Staatscommissie is samengesteld uit mannen, die de groote belangen in de talrijke nevenbedrijven niet goed kun nen overzien en zich blijkbaar niet kunnen verplaatsen in den toestand yan men schen, wier bestaan voor de drooglegging hun wordt ontnomen. De vergadering vroeg het bestuur krachtiger actie te gaan voeren voor de belangen der aangeslotenen, de gedachte ingang te doen vinden, dat schadever goeding slechts een eisch is van billijkheid1 en rechtvaardigheid en te verzoeken de officieele Staatscommissie noodzakelijk aan te vullen met mannen uit de praktijk, die geheel op de hoogte aujn met de vis- scherij en nevenbedrijven en met kennia van al de beetaans takken rondom de Zui-. derzee. WAARSCHUWING AAN SUIKER GROSSIERS. Maandelijks wordt door den Minister van L, N. H. de prijs vastgesteld, waartegen de Centrale Suiik er-Maat schappij suiker eerstehand moet leveren en tevens aangegeven, welke prijzen de grossiers voor deze suiker mogen in re kening brengen. H«t is uitdrukkelijk de bedoeling van de regeering. dat deze prij zen niet overschreden worden, waartoe ook geen aanleiding bestaat, aangezien met de belangen der grossiers in billijk heid is rekening gehouden. Niettemin schijnt het voor te komen, blijkens klach ten van winkeliers en gemeenten, dat een groseier niet bereid is aan de gestelde prijzen zich te honden en slechts suiker wenecht af te leveren tegen hoogere no teeringen. Door dergelijke praktijken geraakt de kleinhandelaar ia moeilijkbe den, aangezien deze. althans bij de goed koops huishoud-bonmen-suiker, niet vrij is in de beperking van zijn winstmaken. Het is daarom duidelijk, dat ook ter wil le van een geregelde suikervoorziening die op deze wijze gevaar zou loopen, de ze prijsoversehrijdingen niet kunnen wor den geduld. Mede ka bun eigen belang zij daarom den grossiers in suiker drin gend aanbevolen zieh stipt aan de vast gestelde prijzen te houden. Mocht name lijk blijken, dat ondanks deze waarschu wing een grossier toch voortgaat met de hierbedoelde ongeoorloofde pract ijken, dan zal, volgens het Corr. Bur. hij van verdere leveringen van suiker door de Centrale Maatschappij worden uitgeslo ten. i UITVOER VAN HOOI. Het uitvoerverbod van hooi is met in gang yan 20 Aug. opgeheven. FRANSCH BEZOEK. Naar ,wii vernemen, zal het Fransdhe op leidingsschip ..Chamois", onder commando van kapitein Galvet een vierdaagsch bezoek brengen aan de Amsterdamache havens. Het schip .wordit Dinsdag of .Woensdag. te Vlissingen verwacht en zal Donderdag 19 Aug. a.s. te Amsterdam aankomen. Hoewel reeds ia een drietal werkzit tingen veel en belangrijke voorberei den- de arbeid was verricht, werd het 6e In t'era. Katli. Esperantisten-Congres eerst Zondag officieel geopend. 's Morgens om 12 unr kwamen de con gressisten iu de Kerk vaa O. L. V. On bevlekt Ontvangenis in de Elandstraat te 's-Gravenhage bijeen ter bijwoning dezer H. Mis, welke werd opgedragen door den Benedictijner Pater L. Koller, pastoor te Göttweig (Beneden Oostenrijk). Het hoofd altaar was rijk versierd. Onder en na de H. Mis werd door alle aanwezigen gezon gen het „Veni Creator", de ,,Himno Ka tolika" en ,,Ni vola® Döon", beide laatste in 't Esperanto. Na dé H. Mis beklom de WelEerw. Heer Wouter Lutkie, uit Gemonde, on der-voorzitter van het Congres, den kan sel en hield een predikatie in het Espe ranto. Om half 2 was er een gezamenlijke lunch in het St. Alphoneus-Patronaat, waarna ten half 3 de openingszitting plaats had in de versierde zaal van ge noemd Patronaatsgebouw. Deze zitting werd o.a. bijgewoond, naast zéér veel belangstellenden en con gressisten, door Prof. J. A. Veraart, hoogleeraar te Delft, Dr. L. J. Dicking, rector van het Katholiek Lyceum in den Haag en Mr. G. Kropmann. hoofdredac teur van „De. Nieuwe Eeuw", leden van het eere-comité. (Wordt vervolgd.) 7 BRUTALE PERSONEN. Zeven personen, waarvan twee met een re volver gewapend, drongen, naar het „Bat. Nieuwsblad" meedeelt, de nog openstaande woning van een Chineeschen landheer te Paal Merah, binnen. De Chinees, ziim vrouw en kinderen werden door de indringers met de wapenen in bedwang gehouden en de landheer werd gedwongen tot afgifte der sleutels van een geldtrotnmel, waaruit plm. 4000 aan bankpapier en een paar gouden armbanden werden medegenomen, alsmede een geladen jachtgeweer. Alvorens met den buit te vertrekken, had den de indringere het zich in de woning van den landheer bevindende telefoontoestel on. fclaar gemaakt, zoodat de politie niet onmid dellijk kon worden gewaarschuwd. Twee der daders zijn bij d® politie bekend. DE STAKING BU DEN FRANSCHEN BAZAR. Ondanks de staking is de Fransdhe Bazar te Amsterdam weder geopend. Een 40-tal bedienden zijn weer aan 't werk. DE ARBEIDSDUUR IN DE TEXTIEL INDUSTRIE. Gelijk bekend, heeft de deskundige Commissie voor het textielbedrijf uit den Hoogen Raad van Arbeid eenstemmig geadviseerd als over gang de 48-urige werkweek toe te staan gedu rende den tijd van 2 jaar. Werkgevers uit het bedrijf hebben den Minister van Arbeid verzocht om de eerste 2 jaar 51 uur en de 2 volgende ja ren 48 uur te mogen laten werken. Zij koeste ren de verwachting dat hun zal worden toege staan langer dan 48 uur te werken en waren bij een verleden wéék gehouden bespreking betref fende de hernieuwing van een collectief con tract niet genegen de 48-urige, laat staan de 45- urige werkweek vast te leggen. „Het Hoog-Ambacht", officieel orgaan van den Ned. R. K. Textielarbeidersbond St.-Lamber- tus, komt tegen de uitspraak van de deskundige commissie en het streven der werkgevers met klem op en zegt haar vertrouwen alleen nog te stellen n Minister Aalberse. Het blad verwijt aan de technische commissie en speciaal den arbeidersleden ervan, dat zij bij het bestudeeren der overgangsbepalingen, zich niet heeft gewend tot de werknemersorganisaties om advies. St.- Lambertus heeft nu een audiëntie aangevraagd en verkregen bij den Minister om zijn argumen ten uiteen te zetten teneinde van den minister tegen alles in, toch voor de textielindustrie de 45-urige werkweek te verkrijgen. Het resultaat van dit onderhoud wordt in het orgaan niet medegedeeld. Wel staat er o. m. het volgende te lezen Als echter, zooals de heeren textielfabrikanten dat zouden wenschen, de 51-urige werkweek als overgang voor de textielindustrie zou wor den toegestaan, waaraan we geen oogenblik denken, doch waarop de werkgevers nog altijd schijnen te hopen, dan zouden onze textielar beiders zich over de geheele linie daartegen ten scherpste verzetten en ze zouden in dit verzet ons bestuur en onze organisatie aan hunne zijde vinden. Inderdaad uit alles blijkt, dat ondanks de te gemoetkomende houding van den Hoogen Raad ten opzichte der Twentsche textielindustrieelen, met voor hen een uitzondering toe te staan van twee jaar, deze daarmee nog niet tevreden zijn. Ze zullen trachten met alle hun ten dienste staande middelen nog verdere concessies te be dingen. Het verwondert ons niet. Echter ook onze arbeiders zijn met de beslui ten van den Hoogen Raad niet tevreden. We erkennen, dat men den Minister in een moeilijk parket gebracht heeft. Zou het niet beter zijn geweest althans ééne partij tevreden te stellen en wel die, waarvoor de omstandigheden tot op heden nog weinig aan leiding gaven om tevreden te kunnen zijn Misschien is het nog niet te laat. DE HOOGEERW. PATER THEISSLING De „Tijd" schrijft bij de herinnering aan het 40-jarig prietserfee8t van den Hoogeerw. Pater L. Theissling O. P., den eersten Nederlandschen Generaal aer Dominicanerorde: „De vier bestuursjaren van den H. E. P. Ge neraal getuigen van een jonge, sterke werkkracht, die aan de heele orde ten goede komt. Reeds spoe dig na zijn keuze ondernam Zijn H. E. een groote visitatiereis naar de Philippijnen, Japan, China, Amerika. Deze veelvuldige bezoeken aan ver schillende landen en orde-provincies, waardoor Pater Theissling de heele orde kent als geen ander, maken het hem lichter om de werkkracht der orde tot een volkomen harmonisch geheel te orgamseeren. Op het pas in Spanje gehouden generaal-kapittel der orde hebben de afgevaar digden der verschillende provincies opnieuw zijn groote kennis van alles wat de orde betreft en zijn uitnemend bestuursbeleid bewonderd. Na een vis>tatiereis door Frankrijk en Duitsch land komt de H. E. P. Generaal naar Holland waar de Hollandsche Dominicanen de komst van vOOK.fi e.ff r» P W TVv'££HUWS£N jN? 27. TeuiPMOOw N9I770 hun grooten confrater en hoogsten overste met groot verlangen tegemoet zien. Al is de ontvangst niet zoo grandioos als in Spanje, waar de pompeuse Spanjaarden den H. E. P. Generaal als een Spaanschen grande open lijk huldigden met optochten en militair vertoon, hartelijker dan in Nederland kan ze nergens zijn. En gelukwenschen, die het Katholieke Ne- derland heden aan zijn voeten legt, zullen den Hoogeerwaarden Jubilaris, hopen we, bijzonder dierbaar zijn." VERDUISTERING VAN BLIK. Een dezer nachten heeft de politie te Uit hoorn een partij blik van ongeveer 1500 K.G. in beslag genomen» welke was verbor gen in een motorboot, te Amsterdam, lig gende om herstellingen te ondergaan, en toebehoo rende aan Th. Kortokaas. motor- schipper, wonende te Uithoorn. Al het blik is door den kapitein van <ïe Toekomst. G. Luipen, naar het „N. r. d. D." van de Uit- hoornsche politie vernam, uit een lading, welke hii ongeveer 14 dagen geleden achter heeft gehouden, verduisterd en voor een ge ringen Priis van 30 de 100 K.G. aan Kor- teikaas verkocht-. De werkelijke prijs van het in beslag genomen blik ia ongeveer 80 a 90 de 100 K.G. Het onderzoek zal vermoe delijk spoedig nog meer verduisteringen van schippers aan het licht brengen. EEN MODERNE STRAATVIRTUOOS. Zondaganiudag kon men op het Singel bij den Heiligenweg te Amsterdam, een vrij groot klompje menschen aanschouwen om «en straatvirtuoos. De straatkunstenaar, een jonge man met een gunstig voorkomen, vrij goed gekleed en oip witte sportschoenen, bespeelde eensigarenkistje. Aan dat kjeje had hij 'n vrij langen, primitieven hals verbonden, daarover twee snaren gespannen, waarvan de quint van metaal was. en met een gewonen strijkstok droeg hij. natuurlijk wat veel postament» en bij voorkeur in de hoogste hoogte, zijne aria's voor. De moderne Paganini bleek een EngelscE. man te zijn en nam met veel gratie de oen- ten in ontvangst. Ben zomergrap weer of bittere ernst? EEN GEMEENTE, DIE NIET BETAALT. In de Donderdag gehouden ra adsvergadw ring; van Envmen (Drentel, heeft burg©, meester Kootatra meenetleeld'. dat wellicht op 1 September alle betalingen van de ge meente moeten worden gestaakt, ook die van de traktementen van de gemeente-amb tenaren. Het tekort bedraagt dan ongeveerl 150.000. RAADSLEDEN MET TE VEEL SPREEKWATEK In de jongste raadsvergadering der g» meent» Wüiie (O.), heeft de burgemeester, baron de Vos van Steen wijk, onmiddellijk bij den aanvang namens vele ingezetenen een verklaring afgelegd met betrekking tot den omvang die de besprekingen indenlaatsten tijd hebben genomen, wier lengte hij weet aan de sociaal-democraten, die steeds maar weer lichtvaardig en zonder maar in 't mjinst rekening te houden met de draag kracht der gemeente, voorstellen indienen tot eubsidievenhoogmg, opdrijving van trak tementen ena. Dt, en he feit dat zii een er gerlijke obstructie voereu. zal ten gevolge hebben, dat de eerste ingezetenen zich niet meer zullen laten vinden voor het raadslid., maatschap. Ten slotte verklaarde de Burgemeester, mede namens vele raadsleden, dat zij in het welbegrepen belang der gemeente besloten hebben, niet meer met de soc.-dem., wanneer zü op den ingeslagen weg voortgaan, te diecussieeren. doch eenvoudig zich er toe te bepalen, hun stem tegen de soe.-dem. voor stellen uit te brengen. De heer Jansen (s. d. a. p.) kwalificeerde de door den burgemeester aangegeven hou ding als „muilkorftactiek". Hii wenschte te weten, welke leden die wensokten. Niemand verlangde echter het woord en hiermee was het voorspel der agenda geëin digd. DE GRUWEL DEK BOLSJEWISTEN. (Verhaal van een ooggetuige) Een der 107 Beleen, die voor een week fe Antwerpen zijn aangebracht uit Rusland met het Stoomschip „Czar". vertoeft thans te Maastricht. Wij maakten van de gele genheid gebruik, vertelt de ..Limb. Koerier" om hem te interviewen en vernamen ontstel lende bijzonderheden, die de mededeelingen van andere ooggetuigen over de vreeselijke toestanden van het zgn. ..vrijheidsegiem" ia Rusland aanricht, volkomen bevestigen. ,Oaze zegsman is de heer Aug. Betton- ville. geboortig uit Tongeren (België), die sinds 23 jaren in Rusland woonde. Zijne vrouw, eene Poolsche. die mede de Russi sche hel ontvlucht is. konden we niet te spre ien krijgen; zii ligt ziek tengevolge van de uitgestane ellende en ontberingen. Hetgeen men zich eenigszins kan voorstellen, als men Iredenkt, dat deze dame te Moskou gedwon gen werd als dienstmeid in gemeentelijken dienst te werken en daarbij op kolfstooten en slagen onthaald werd. Die heer Bettonville. die een gefortuneerd man was vóór den oorlog, toonde ons de kleeren, waarin hij en zijn echtgenoote Rus land hebben verlaten. Het waren lompen, die een bedelaar hier niet aan de deur in ontvangst zou willen nemen; de broek o.a. was aan alle kanten gelapt met stukken voering en oude sokken. Ook liet de heer B. ons een stukje van het regeeringsbrooJ zien. waarmee inwoners

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2