Gaat zien de Etalages van den grooten mtvritoop HV d Meer Belachelijke prijzen Schagchelstraat 7 - 9. Telegrammen Stadsnieuws LA A'l b'i'is iNlËUWg Rechtzaken Amsterdamsche Beurs. ScliooBlaarzen Korte berichten B. JONC&BB.OEDT, Landbouw en Visscherij ONDERZOEK VAN AARDAPPELEN. fransch gevolmachtigde bij Telegrafisch Weerbericht Het Gemeenteraadslid Blom voor de Amsterdamsche Rechtbank. mij krijgen." Bom accepteerde het accept op naam van Filippo. hoewel ik nog had. Ik was bijna de kamer uit. tooi Bom tegen mij zei: „Je mocht eens doodvallen. Endosseer dat accept even op mij. Dat deed ik en Bom gaf mij een bewns dat hi] De veldwachter was in aanraking met iden auto gekomen en had een wond aan het ■voorhoofd en een lichte hersenschudding gekregen, zoodat hij in het- ziekenhuis moest worden opgenomeD. De chauffeur kreeg brandwonden aan de beenen door ontsnap pend zwavelzuur, doch kon zich te voet naar zii® woning begeven. Een der zijwan den van den auto werd ingedrukt, terwijl ook het voorste gedeelte beschadigingen op liep. De straat werd door de gem oen te reini ging schoongeveegd DROGE EN NATTE KERMIS. De Raad van Holten (O.) heeft Dins dag met 6 tegen 5 stemmen besloten, af wijzend te beschikken op een adres van 360 ingezetenenn tot herroeping van het besluit tot drooglegging van dec kermis. Daar blijft de kennis dus droog. De Raad van Brammen (Geld.) heeft Terworpen met 6 tegen 4 stemmen een voorstel van soc.-dem. zijde om den bur gemeester uit te noodigen tot uitvaar diging van een tapverbod gedurende de kermisweek. Daar blijft de kermis dus nat. DAGJESMENSCHEN UIT DUITSCH- LAND. Over het intrekken der gemakkelijke bepalingen foor het bezoek aan Delfzijl voor Duitschers, schrijft de correspondent van de „Nederlander" de volgende wetenswaardigheden Bijna dagelijks kwamen hier de laatste weken booten van Borkum en Nordemey met Duitschers, die, nu door het paspoortenkantoor te 's-Gravon- hage voorschriften zijn vastgesteld, waardoor Teemdelingen zelfs zonder eenig legitimatiebewijs «n dag te Delfzijl aan land konden gaan, allerlei levensmiddelen gingen inkoopen en uitsmokkelen, vooral vet, meel, brood, boter en suiker. Allerlei staaltjes, proeven van slimheid, zijn te vertellen. Eén dame had zelfs de noodzakelijkste kleeding- Vtukken met suiker gevuld. Waar ze haar voeten neerzette, bleef een spoor van suiker achter, wat natuurlijk spoedig de aandacht trok, waarop de vlucht werd genomen naar een afgelegen plekje. Verschillende caféhouders hadden de vorige week ;en belangrijke schadepost te boeken. Eenige honderden Duitschers hadden op een dag een di ner besteld door tusschenkomst der reederij. Slechts weinig menschen maakten echter bij aan komst van de gelegenheid tot middagmalen gebruik. 3 voor een goed Hollandsch diner noemden ze afzetterij. De restaurateurs bleven dus zitten met pannen en potten vol heerlijke spullen. Verschillende vreemdelingen maakten van de pasfaciliteiten gebruik, nu ze eenmaal de Neder- landsche grens hadden overschreden, zonder in 't bezit te zijn van de vereischte passen, verder te reizen. Van één boot zijn zelfs 8 passagiers spoor loos verdwenen. Enkele anderen werden in de stad opgepikt, terwijl 2 Oostenrijkers met kaartjes voor Amsterdam door miiitaite politie uit den trein weTden gehaald om op last van den vreemdelingen dienst naar Harderwijk voor het depot voor bui tenlanders te worden getransporteerd. Op velerlei wijze is van de regeling, die uitsluitend was ge naakt voor een ééndaagsch bezoek aan Delfzijl, misbruik gemaakt. Toen dan ook voor eenige dagen weer een boot met pl.m. 300 passagiers van Borkum kwam, en bleek, dat de Duitschers deden alsof voor hen geen voorschriften bestonden, besloot de vreemdelingendienst aan de zaak een einde te maken en werd de boot onverwijld terug gezonden, tot groote woede der Duitschers, die den aanwezigen Hollanders allerlei vriendelijkheden als Hollandsche kaaskoppen etc., naar 't hoofd Slingerden, terwijl tenslotte uit volle borst het Deutschland, Deutschland über alles werd aange heven. Thans is van den Haag bericht ontvangen, dat de pasfaciliteiten voor Borkum en Nordemey geheel zijn ingetrokken, een maatregel, die ver wacht kon worden, hoewel het door sommige neringdoenden zal worden betreurd, dat een be langrijke bron van inkomsten daardoor is verdwe nen. Meende de regeering, dat een goede controle np binnenkomende vreemdelingen noodig is, dan moest wel aan de bestaande regeling, waardoor 't mogelijk was voorlederen vreemdeling, van welk land ook, zonder eenige van beteekenis zijnde pasformaliteiten zich in Nederland te vestigen, *n einde worden gemaakt. Naar wij vernemen wrdt zeer ernstig genoemd roor de functie van hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage de heer F. van 't Sant, thans hoofdcommissaris van politie te Utrecht. Uit de vaart te Hilversum is Woensdagmid dag opgehaald het lijk van het zesjarig zoontje van den heer W. aldaar, dat sedert den vorigen avond •werd vermist. In Staatsmijn Emma geraakte Woensdag namiddag de IV-jarige opzichterszoon Johan Ruwmi onder afvallend gesteente en werd dood daaronder vandaan gehaald. Woensdag omstreeks half één ontstond er brand op een zolderschuit geladen met ruwe ka toen,•iie aan eendersteigers aan deDeRuijterkade te Amsterdam lag. Bijna de gcheele lading werd een prooi der vlammen. Met twee slangen op de waterleiding werd men het vuur meester. Dinsdag brandde te jWbrmer, grens ,"Wormerveer af een pakhuis, toebehoo- xende aan de Fa, Bloemend-aal en Laan. Het was een oud geuouw, in gebruik door den heeer B., wiens inventaris mede een prooi der vlammen werd. Het pakhuis was laag en de inventaris van den heer B. was niet verzekerd. Te Dalen, Drente, is waarschijnlijk tengevolge van hooibroei» de boerderij, be woond dor S, Sybenga» tot den grond toe afgebrand. Bijna de geheele oogst ging verloren. Te Amsterdam is de milkiën V., de zer dagen als deserteur aangehouden en Sn voorloopige bewaring gesteld in een strafkamer in de Oranje-Nassau-kazerne, gietermorgen door verbreking van enkele sloten en het uitnemen van een tuimel raam aan de voorzijde van de kazerne ont vlucht. Hij is spoorloos verdwenen. Te Assen ie aangehouden en naar het Hnie van Bewaring overgebracht L. J. v. E., uit Utrecht, die zich te Assen heeft schuldig gemaakt aan zedenmisdrijf. De dreigende staking aan de werf Zeeland te Hansweert is voorkomen, om dat de directie de eischen der werklieden heeft ingewilligd. Woensdagmiddag is het vijfjarig aoontje van den landbouwer v. d. S. te Alphen a.d. Rijn te water geraakt en ver dronken. DE CONFERENTIE TE MINSK. LONDEN. 9 Augustus. Van de Poolscshe delegatie is geen nieuws ontvangen over de onderhandelingen. Blijkbaar ziin aan de Polen tot dusver geen faciliteiten verleend voor het doen van hun mededeel ingen. De Russische verontschuldiging van at mosferische storingen kan welhaast niet langer worden aangevoerd1. Nu ppa heeft men den journalisten die de Poolsche dele gatie vergezellen, toegestaan naar Minsk te gaan. Een Iersche Vredesconferentie? Volgens een draadloos bericht uit Londen bevatten de ochtendbladen te Dublin een mededeel ing betreffende een op 24 Augustus te Dublin te houden „Iersche" vredesconfe rentie. De uitnoodiging is gericht tot allen, dis in Ierland liever vrede dan oorlog hebben en die aan de beraadslagingen willen deel nemen, teneinde een krachtige poging te doen om liet Iersche volk zelfbestuur te waarborgen. HET POOLSCHE TEGENOFFENSIEF. PARIJS, 19 Aug. Uit Warschau wordt gemeld, dat de rechtervleugel der troepen van maarschalk Pilsoedski de Russische afdeelingen, welke op de hoofdstad aan rukken, dreigt te omvatten. De officieele berichten over het Pool sche tegen-offensief, welke thans in de Engelsche bladen worden gepubliceerd, doen zien, dat dit veel omvangrijker is geweest dan men aanvankelijk meende. Benoorden de hoofdstad hebben de Poolsche successen aan den spoorweg Warechaur-Danzig feitelijk den Corridor ontzet en ten Oosten en Z.O. van War schau heeft het breed-opgezette tegen offensief de rooden gedwongen in allerijl terug te trekken. De „Daily Express" schrijft: De on verwachte kentering in den toestand is te danken aan het feit, dat de snelle op- marsch der Russische troepen, dio meest uit ruiterij bestonden, werd aangemoe digd door den snellen terugtocht der Po len op de stelling van Warschau. Daar stuitten de Russen op sterke verdedi gingsposities, waartegen zij zonder zware artillerie en sterke infanterie machteloos ■waren. DE FRANSCHE LEIDING. PARIJS, 19 Aug. De bladen beschou wen het Poolsche succes als een resul taat van de Fransche leiding en verge lijken de redding van Warschau met die van Parijs in 1914. ,,L'Actio® Ftarxjaisc" zegt: Onze officie ren streden in de gelederen, onze gene raais leidden de chefs van het Poolsche leger. Het is Frankrijk's naaste belang om aan de zijde der Polen te staan, want het was onze vrijheid, die onze land ge noden aldaar verdedigden. Te Warschau beschermde Frankrijk de beschaving te gen een invasie van de barbaren uit het Oosten. De „Figaro" schrijft: De paci fisten zullen, tenzij zij de meest wreede vijanden van den vrede zijn, generaal Weygand wel diep bewonderen. Bernus juicht in het „Journal des Débats" ook mee, maar meent toch een waarschuwend woord te moeten laten hooren. Hij is van meening, dat de Polen moeten blij ven gevoelen, dat het Westen, welks be langen zij verdedigen, zich voor hen blijft interesseeren. Dat is een eerste plicht der geallieerden. Het munitie-vraagstuk moet onmiddellijk opgelost worden. In alle landen ziet men de socialisten en syn dicalisten zich tegen het transport van munitie verzetten. Dat mag niet getole reerd worden. Het zou een gevaarlijk precedent scheppen, indien de beambten der spoorwegen of havens hun autoriteit in de plaats van dio der regeering zou den stellen en ook uit internationaal standpunt is deze stelling noch op het recht, noch op de billijkheid gebaseerd. Een staat in oorLog heeft volkomen het recht om zich zijn munitie in het buiten land te verschaffen. Zij die zich hiertegen verzetten houden op neutraal te zijn, want zij nemen de partij der bolsjewiki. DE NEDERLAAG DER BOLSJEWIKI. BERLIJN, 19 Aug. Officieus iwordt uit Warschau gemeld: Aan het noordelijk front maakt ons, onder opperbevel van maarschalk Pilsoedski, ingezet offensief vorderingen. Onze afdeelingen ontwikke len zich langs de linie WarschauBrest. Litowsk en hebben Siedlecz heroverd. Zooals reeds thans blijkt, streeft de opperste legerleiding er naar den vijand in het oosten te omvatten om hem den terugtocht af te snijden en tegen de Oost- Pruisische grens te dringen. Voor zoover het den bolsjewieken niet gelukt den opmarsch onzer troepen defi nitief tot staan te brengen, blijft hun slechts de overgang naar Duitsch gebied. Het aan het zuidelijk front begonnen offensief heeft tot de inneming van fcSokolo Boesk geleeid. Onze afdeelingen drongen in weerwil van den verbitterden tegen stand des vijands ver in oostelijke rich ting dooi-. De minister-president en de minister Daszynski, Skoelski, Grabski en Sliwinski zijn van een frontreis teruggekeerd. De pantser trein, waarin zij naar het front reisden, werd bij Zegrze door de bol sjewieken hevig beschoten. DB STRIJD BIJ WARSCHAU. BERLUN, 19 Aug. Omtrent den strijd bij Warschau meldt het Poolsche legerbe- richt het volgende: De voorposten der vijandelijke rijterij, die trachtten den Weichsel te forceeren, stieten op den te genstand der bezetting van Wlodslawsk, die alle aanvallen afsloeg. Toen de vij and het mislukken dezer poging bemerk te, bombardeerde hij de stad. en richtte aanzienlijke Isöhade aan. - Ton 'gevolge van de zwakte der be zetting van Pommerellen hebben de voor posten der vijandelijke afdeelingen Lau- tenberg en Soldau bezet. Overal ondervonden de bolsjewiekselie afdeelingen krachtige ondersteuning van Duitsehe zijde. Onze tegenactie in den sector van Mod- lin stuitte op den hevigen tegenstand van den vijand. In weerwil daarvan ontwik kelt ons tegen-offensief zich gunstig. In verband met het offensief in het centrum ging ook de rechtervleugel aan het Warachausehe bruggehoofd tot 't of fensief over. De aanvallen der voorposten leidden na de ontwikkeling der tanks te gen den middag tot de inneming van Dombemielski. Onze afdeelingen rukten daarna op Novo-Minsk aan. MASSA-BEWAPENING. BERLIJN, 19 Aug. In een manifest der Russische vo 1 kseomrn issar|sBen wor den alle burgers onder de wapenen geroe pen. Medegedeeld d°or „De Spasme-Bank". De stemming op de Beurs is beden zeer vast. Staatsfondsen. 5 Nederland 86%. Culturen. Koloniale Bank 330. In dische Bank 292. Vorstenlanden 372. H. V. A. 793. Industrieele waarden. Insulinde olie 188. Oliewaaiden. Koninklijke 761. Con sols 285. Orion 79. Tabakken. Besoeki 166. Rotterdam Deli 360. Rubbers. Amsterdam Rubber 230. Deli Batavia 170. Nederl. Rubber 124. Rot. Tapanoeli 125. Seheepvaartwanfrdeu. Holl. Am. Lijn 390. Holl. Boot 174. Kon. Holl. Lloyd 160% Japanlijn 266. Paketvaart 200%. Scheep vaart Unie 236. Marine 30. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 91. Steel 105. Smelting 67. Ana conda 130. Cigar 71%. Atchison Topeka 98. Voting Rails 32%. Denver 7%. Southern Pacific 109. Union Pacific 139. Oliën: geconsolideerde eu koninklijke, vast. Ned. Scheepvaart Unie zeer vast. Scheepvaarten, culturen en tabakken: weinig affaire. AGENDA 21 AUGUSTUS. Sociëteit „Sint Bavo." Gewone zittin gen. Museum ivan Kunstnijverheid 105 uur Zomerten toons tel ling. Brongebouw 8 uur Muziek vereen i- ging „Harmonie Crescendo": Concert. VOOR PASTOOR GRABE. Van N. N. ƒ1 Personalia. De dames G. N. Nix en C. G. M. v. Nocy, alhier zijn geslaagd voor 't examen Fransch L. O. Nationalen wedstrijd „Polyhymnia." De feestwijzer, voor den nationalen kwar tetwedstrijd uitgeschm en ter gelegenheid van het 20-jairjg beet aan van het gemengd koor „Polyhymnia,welke wedstrijd zal ge houden worden op 21, 22, 28 en 29 Aug. en 5 Sept. 1920 in Ie Soc. Vereeniging, bevat uitvoerige bijzonderheden omtrent dezen wedstrijd. De jury bestaat uit de heeren: Jac. Bon set, Willem Hespe, H. J. den Hertog, allen fvaa Amsterdam en Joe. de Klerk en Henri Pielage. van bier. De feestcommissie ia samengesteld uit de beeren Hespe, A. N. Zonneveld. Jac. Bas, 'H. ülsamen, W. O. Bergisch. W. P. Has, J. Westerbeek. W. de Zaayer. L. v. Duiven- bode, J. J. Bos. M. Duivemman, G. Maste- ling, J. F. Kroone, W. Kaesner. G. Huyen, mej. M. Priesman en me.i. G. Schaehuis. Raad van Beroep. De Raad van Beroep te Amsterdam, heeft uitspraak gedaan inzake het beroep 'van de aannemers Metselaar en de Paus, en ver klaarde, dat wat de gewone arbeiders be- treft de beslissing van den Raad van Ar beid als juist wordt beschouwd, daar men de loonen dezer werklieden als wisselvallig heeft te beschouwen. De voormannen en uitvoerder, wier loon boven het bekende maximum gegarandeerd wordt, vallen even wel buiten de verzekering, zoodat de beslis sing vernietigd werd. In beroep kwam de H- Lambertus- Stichting te Overveeit (Huize Duinrust), tegen een beslissing van den Raad van Ar beid, alhier, waaibü het bestuur dezer Stichting verplicht werd de Eerw. Zusters, volgens de Invaliditeitswet te^ verzkeren. Als gemachtigde en verdediger voor de Eerw. Zustere kwam op de WelEd. Heer F, J. G. Raaymakers, oud secretaris van ü!e Rijksverzekeringsbank. Deze betoogde, dat de Zusters niet in loondienst zftn en beriep zich dienaan gaande op een beslissing van den R. v. A. te Amsterdam genomen den 22 November 1817. welke beslissing door den Oentralen Raad van Beroep werd bevestigd. Ook toen werd geen loondienst of arbeidersovereen- komst aangenomen. In deze zaak zal den 8® September uit spraak worden gedaan. Verder kwam nog in beroep de N.V. Lourens Coster alhier, tegen eene beslis sing van den R. v. A.. waarbij machine- zetters verzekeringsplichtig werden ver klaard!, terwijl zij volgens de N.V. niet ver zekeringsplichtig zjjn, wijl zij boven de 2009 per jaar zouden verdienen. W aaroinf Onder de kweekers heexech t een geest van verbittering, zoo lezen wii in het „Kweekersblad" onder dezen titel, omdat de handelaren tegen zulke lage prijzen trachten te koopen. De vrucht van een ge heel jaaar arbeid weidt nu tengevolge van een vermeend overschot wei 3050, soms 80 pGt. minder waard geoordeeld, omdat... «r hier meer ie dan het buitenland besteld heeft. ■■-*•-• De belastingaanslagen van den ex-kroon prins. Gedeputeerd© Sta,teu van Noord-Holland hebben opnieuw een suppletoir kohier, dienst 1919. waarin voorkomen de aansla gen in den hoofdalijikeu. omslag van den ex-kroonprins en majoor von Mülhcl.m, resp. naar een geschat inkomen, groot 42,000 en 4250, goedgekeurd. R.K. Broodbakkers- Donderdagavond had in gebouw St. Bavo een druk bezochte vergadering plaats van de R.K. Broodbakkers- Cacao en Suikerbewerkersvereeniging „St. Hu brecht'". De Bondsvoorzitter, de heer Sprokop uit Utrecht zette de voorstellen van 't Hoofdbestuur inzake wijziging loonrege ling per 1 Oct. a.s. uiteen. Er zal ge tracht worden alsdan een 45-urige werk week en een loonsverhooging van 10 pOt. te krijgen. De voorstellen van het Hoofdbestuur vonden algemeeme instemming van de ver gadering, terwijl ten sterkste werd afge keurd de houding van de Moderne orga nisatie. 't Verdere gedeelte van de vergade ring had een huishoudelijk karakter. O.m. werden besprekingen gevoerd om trent de viering van het 25-jarig bestaan der vereeniging op 19 Sept. a.s. De uitsluiting in de Bouwvakken. In aansluiting op een bericht elders in dit blad kunnen wij mededeelen, dat morgenmiddag de Haarlemscho bouwvak patroons vergaderen om den toestand te bespreken. Tegen Maandagmiddag zijn te Amsterdam de afgevaardigden uit ver schillende steden telegrafisch bijeenge roepen. Verondersteld wordt dat de uit sluiting in den loop der volgende week zal worden opgeheven. N.V. v- h. O. F Henuimig firma A Prinsen De welbekende, oude zaak in heeren en dameshoeden en mode-artikelen, die eenigen tijd te gast in een ander pand der Groote Houtstraat tijdelijk verbleef, betrekt vandaag haar oude, maar spik splinternieuw verbouwde huis op num mer 80. Het zal velen genoegen doen dit te vernemen en de nieuwe winkel pui heeft dezer dagen al zooveel belang stelling getrokken, dat iedereen wel weet dat de Groote Houtstraat hiermede een verfraaiing rijker is geworden. Ook bin nen ziet het magazijn er als een juweel uit. De ruimte, in vergelijking met vroe ger, is driemaal zoo groot. De verbou wing werd uitgevoerd door de aanne mersfirma B. Groenewegen, onder leiding van architect K. P. Tholens uit Amster dam. De eleetrische installatie werd aan gebracht door de firma Heringa en Wüth- rich, de montage der Jampen door de fir ma Boon en Wentholt. Verder troffen wij in den winkel aan een prachtigen haard, geleverd door de firma "Wed. L. de Jong, terwijl de winkelmeubileering van fraai mahonie aangenaam aandoet, evenals de keurige parketvloer. De firma voor de nieuwe periode onze beste wenschen! GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad van Haarlem vergadert OP Woensdag 25 Augustus 1920 des na middags ten half 2 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure. in den Sta tenzaal (Prinsenhof). BURGERLIJKE STAND. Geboren: 19 Aug. zoon van J. A. Ver merenSmit zoon van A. C. v. Eek houtTimmers zoon van B. G. Buur manWeesman 20 Aug. dochter van D. Kets de Vries—Klein zoon van S. E. Mo'kMok zoon van C. C. Moole- naarv. Dam dochter van C. H. v. d. ListSmits. Overleden: 19 Aug. E. de Jong, 63 jaar, van Berensteijnstraat. voor Jengens en «eisjes. Met enkels en dubbele zolen» Prima kwaliteit. Concurreerende prijzen BARTELJORISSTRAAT 21 27 EEN KATHOLIEKEN-CONGRES. Van 29 tot 31 Augustus zullen te Praag de Tsjecho-Slowaksche katholieken een nationaal congres houden. De katholieken! van alle landen der republiek, van Bohe-> men, Moravië, Slowakië en Silezië zullen aan deze grootsche manifestatie meedoen. De Katholieke jeugdbonden zullen er ver tegenwoordigd zjjn. Verschillende lan den, als Joego-Slavië, Italië. Engeland, België, Zwitserland Amerika enz. zjjn uitgenoodigd aan het congres deel te ne men. De Minister van L. N. en H.. heeft be paald. dat gelegenheid wordt geboden, in Nederland gegroeide, voor uitvoer bestemde aardiappelen, te doen onderzoeken vanwege den phytopathologischen dienst, ter verkrij ging van de bij invoer in h-et buitenland vereischte verklaringen. DE UITSLUITING IN HET BOUW BEDRIJF. Men meldt uit Amsterdam: Naar aanleiding van het bij den Alg. Bo u war bei d ersbon d ingekomen brief van do Al gom eene Patroons vereeniging, waar in laatstgenoemde organisatie zich bereid verklaarde, haar standpunt eventueel na der mondeling toe te lichten, heeft het bestuur van den Algemeenen Bouwarbei- dersbond een conferentie aangevraagd met dat van de Algemeene Pafcroonever- eeniging, welke heden (Vrijdag) middag zal worden gehouden. NEDERLAND EN RUSLAND, De heer Marchant. lid der Tweede Ka mer heeft aan den Minister van Buiten- landeche Zaken de vragen gesteld: 1. Heeft de regeering aan eenige regee ring eener vreemde Mogendheid toege zegd, dat zij tot een eventueelen economl- schen boycot van het Russische rijk haar medewerking zal verleenenï 2. Zoo ja, welk ie het Nederlandsche belang, waarvan de overweging tot de toezegging heeft geleidt DE NEDERLAAG DER BOLSJE WISTEN. PARIJS, 20 Aug. Door den aanhouden den en overweldigenden opmarsch der Poolsche troepen is de terugtocht der Russen ontaard in een nederlaag zonder voorbeeld sinds het begin van den oor log. WK ANGEL. PARIJS, 19 Aug. VJD. De heer Clin- chant, Franseh zaakgelastigde te Bern, is benoemd tot Fransch gevolmachtigde b« de regeering van generaal Wrangel. Medegedeeld door 't Kon. Ned. Meteorol Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen ln den morgen van 20 Augustus 1920. Hoogste barometerstand: 777.2 mM. te Valenda. Laagste barometerstand: 749.9 m.M. t« Skagen. Verwachting, van den avond van 20 tot den avond van 21 Augustus: Matige wind uit Westelijke richtingen; meest zwaar bewolkt; weinig of geen regen; iets zach ter. 1 JAAR GEVANGENISSTRAF GEEISCHT. Donderdag stond voor de Amsterdamsche Rechtbank ierechi, C. A. Blom. raadslid der gemeente Schoten, ter zake vaischheid in geschrifte suibsidair oplichting. Volgens de dagvaarding was hem ten laste gelegd: ie. dat hij op of omstreeks 15 J uni j.l. opzettelijk valschelijk een promesse, groot 6000 heeft opgemaakt en die heeft on derteekend „F. Filippo", met 't oogmerk om dat valschelijk opgemaakte stuk te ge bruiken of door andereu te doen gebrui ken ais echt en onvervalscht. terwijl uit dat gebruik nadeel kon ontstaan; 2e. dat hij op of omstreeks 26 J uni d-a.v. dit stuk na endosseering heeft ter hand gesteld aan den makelaar Th. Bom te Amsterdam, zulks ter zekerheidssteiluig voor een door hem, beklaagde van Bom geleend bedrag van 1000; subs, dat hij dien Bom, met 't oogmerk zich weder rechtelijk te bevoordeeiem heeft bewogen tot afgifte van 1000 door hem listiglijk en bedriegeüjk voornoemd valsch stuk in onderpand aan te bieden. Zooals wij reeds gisteren mededeelden werd het kwart over twee alvorens de zaak Blom voorkwam. De beklaagde Blom werd binnengeleid door twee veidvachtexs daar hij gedetineerd is in het huis van Bewaring te Amsiercam. Hij was gekleed in blauw coibert en was blijkbaar zeer zenuwachtig, hii vroeg on middellijk om een glas water, wat hem werd gebracht en keek in de zaai en naar de publieke tribune, wie er aanwezig wa.exn Op de vragen van oen president ant woordde bekl. te nee,en C. A. B.om. journa list te zijn, geooren ie Utrecht oo 19 Au gustus 1877 en in Schoten te wonen. De griffier las de aag vaar ding voor. In- tusschen was bek. bezig uit een ileschje wat over te storten in het glas water Op de informatie van ren President wat dat is antwoordde bekl. dat het Vaieriaan- tiruppeis zijn die hij m het water oeed op advies van den geneesneer, tegen de zenu wen. De President: Ais u er maar niet te veel in doet. Op het aanbod van den president om lie ver te gaan zitten, antwoordt B. liever ie blijven staan. Het accept ten name van Filippo te Haar leut opgemaakt wordt dan voorgelezen. Bekl. bekent dat stuk te hebben geschreven Piesident: Meent u niet dat u daarmede verkeerd deed. Beklagde: Mijn meening is dat ik wel iets deed wat ik moreel niet mocht doen. maar ik had en heb de overtuiging dat het straf rechterlijk zeker siet strarbaar is, omdat er in Haailetn geen firma Filippo bestaat. Wat oe politie in dezen heeft veklaaid is niet juist weergegeven. Ik heb niet opgege ven de bedoeling geüad te hebben hei s,uk ais echt te doen uitgeven. Toen ik hei stuk maakte had ik die 'bedoeling zeker nier. Dat idee is pas later door bijzondere omstan digheden gegroeid. Bekl. verfraait dan hoe hij tot de uitgifte van het stuk is genomen. Hii had te Scheveningen op den avond van 25 juni j.l. een bedrag van f 36003900 verspeeld, ik ben toen gegaan naar Hoiel Victoria en gaf den portier een telegram, ge adresseerd aan Bom. makelaar te Amster dam, waarin ik aankondigde den volgenden dag in Amsterdam te zullen komen. Ik wil de hem geld vragen. Ik had in mijn eigen huis wel meer geld dan dat. maar door huisfflijke omstandigheden bii mij thuis, wilde ik dien avond niet naar miin woning terugkeeren. Ik kan hier in 't publiek niet alles vertellen. Den anderen morgen ben ik naar Amsterdam gegaan en trof Bom met thuis. Er werd getelefoneerd om Bom en die kwam. Ik ben met hem naar boven ge gaan in zijn huis en vertelde hem dat ik gespeeld had en geld noodig had. Hii vroeg: is f 300 genoeg? Waarop ik ont kennend antwoordde. „Dan heb ik mets anders voor ie dan die rooie rug, zeide hij. Ik aanvaardde die f 1000 en omdat ik niét den indruk wilde geven dat ik a court d'argent was (geldgebrek had. Red.) zeide ik tegen Bom: ..Je kunt accept wel van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2