Wat is het Schrijfmachine-nieuws? asssBasaaaia \sl Vraag en Aanbod JS Advertentiën Wisselkoersen en koersen van Bankpapier Kweekschool v. Onderwijzeressen -cursus bergen N.H. Pensionaat St. Antonius Speciale opleiding voor Eind- dtploma M. U. L. 0. vttwui NIET OFFICIEEL LATERE KOERS 6.- 6.20 6.10 6.30 Bankpapier 6.10 6.30 6.20 6.40 parijs 21.75 21 95 21.80 22.— Bankpapier 21.85 22.05 21.90 22.10 23.121% 23.32H 23.15 23.35 Bankpapier 23.22H 23.42H 23.25 23 45 WEENEN. 1.35 1.55 1.371% 1.571% Bankpapier 1.30 1.50 1.321% 1.52% 10.96 11.— 10.97 11.01 Bankpapier 10.98 11.02 10.99 11.03 Stockholm 6230 62.75 62.321% 62771% 45.30 45 55 45.32i« 45 57% 45.30 45.55 45.271's 45.521% BAZEL 50.60 50.90 50.55 50.85 3.04 3.07 3 04t>4 3.06314 Medegedeeld door DE SPAARNEBANK. O. TH. DANTUMA, Zijlstraat SO, Haarlem. iSJÊlS tsüdilsl tfjisj lajjï} [k biedt ZICH AAN: X het ding had met de beioi*. u*rt hij het niet' gebruiken zou. 's Maandags was ik naar huis geweest en wilde Bom teen het geld te ruggeven. Maar Bom was in Utrecht, waar ik hem Dinsdag in de 2e klas wachtkamer emmoétte en kun de f 1000 in 10 buutten van f 100 texuggaf. Bom had het accep; niet bij zich. Hij zou het sturen en na eenige dagen hoor ik dat hi; een klacht tegen mis ingediend had. Ik geef de Rechtbank de verzekering dat het nooit miisn. bedoeling is geweest het accept als echt uit te geven, cept hebt opgemakat. President: U erkent dus dat u dat ac cept hebt opgemaakt. Beklaagde: Dat erken ik. Pres.: U zegt dat u die 1000 hebt te ruggegeven aan Bom. Bekl.: Ja. Pies.Wanneer: Bekl.: In de 2e klas wachtkamer te Utrecht op 29 Juni. Rechter Wiarda: U zegt niet de bedoe ling te hebben gehad dat stuk voor echt uit te geven. Wat was dan wel uwe bedoeling? Bekl. (aarzelt even). Ik kan dat niet pu bliek zeggen. Mijn grootste vijanden staan hier in de zaal en hebben leedvermaak. De Pers is er tegenwoordig en zorgt voor de publicatie. Het ziin details die ook anderen, ook derden betreffen. Ik kan het niet zeggen misschien wel aanduiden met een Fransch spreekwoord. Het „cherchez la femme" speelt een rol. Ik kan daar niet publiek over uitweiden. Rechter Wiarda: Waarom niet. toch wel aanduiden. Bekl. Urn dtrden niet te compromitteeren. President: U dacht toch bit het opmaken van het accept aan Filippo? Bekl. Dat kan ik niet zeggen. Het adres, dat in het accept staat, bestaat niet. Dus niemand kon er nadeel van hebben. Pres.: U hebt toch wel eens zaken gedaan met F. Bekl.: Ja. wel eens. Rechter Wiarda: In de stukken staat dat tl dat accept uit „Hoogheid" zoudt geschie- ven hebben. Mij is dat niet duidelijk. Wat is dat en Bekl.: Dat door u bedoelde stuk is van den rechter van instructie te Haar,em.Maar bij Mr. Josseiin de Jong kon ik niet in de stukken krijgen, wat ik wilde. Het woord is niet duidelijk: Ik bedoelde „uit iidelheid". Mr. Wiarda: Het is de rechtbank niet duidelijk wat u met „iidelheid" bedoelt. Up vragen van den president vertelt bekl. dan hoe hij met Bom in aanraking is ge komen, n.l. door 't gezamenlijk koopen van huizen. Samen hadden zii bii den verkoop van huizen f 300 elk als plok verdiend. Hij had er ennis aan. maar een vriend van hem was £>om met. D an wordt als eerste getuige gehoord de makelaar Bom te Amsterdam, 47 jaar oud, die verklaarde wel eens met Blom in aan- laking te ziin geweest bij «'t koopen van huizen. Hij had wel eens huizen gekocht voor Blom. Deze geldige Verklaarde van Biom een telegram te hebben gehad en daarna bezoek van hem op 26 Juni. Blom bau hem medegedeeld f 3600—3900 te henoen ver mi en bij spel met leden van 't s Fraasphe Gezantschap en geld noodig te heoben. "600 a 700. Get. had niets dan f 300 en een briefje van 1000. Bekl. vond 300 te weinig en accepteerde de 1000. Dat gebeurd voordat bekl. aan get. gezegd hau; „ik kan u wei andere waarborgen geven" en aan get. toen het accept op naam van Filippo in bewaring had gegeven, met verzoek dat te 'bewaren. Bekl. zou 's Maan dags het geld teruggeven. Bekl. had ge zegd dat ziin geld op de Haarlemsche bank stond en slechts met 3 dagen opvorderbaar was. Wat de terugbetaling van die 1000 betreft, dat is. verklaarde Bom, een novum wat spr. voor 't eerst hoort. Blom heeft spr. het geld nooit) terug betaald. Gei. heeft Blom ontmoet in den tunnel te Utrecht en toen sprak hij van 't geld voor notaris Booy wegens den koop van een huis. Get. zeide toen tegen BI, „dat komt wel in orde." Wat 't accept betreft, vroeg get. het aan, hem getuige, te endoseeeren, omdat hit er zoo niets aan had en beki. zeide toen nog: als ie het gebruikt, moet je het laten bijzegelen Bekl. had meerdere accepten bii zich. Get. nam het accept met den jongsltn datum. tot get. Bom: U ontkent dus die r?, r|e hebben terug ontvangen?. Bom; Absoluut. Bekl. B. opspringend: Wel waar. Ik heb ze u gegeven in die wachtkamer te Utrecht. Pres.: Kalmte De verdediger Max Bruck verzoekt dan voorlezing van de verklaring, die get. Bom aflegde voor de politie en ddaar met ziin naam onderteekende. Daaruit bleek dat get. Bom voor de politie verklaard had dat eerst het accept was getoond en daarna de f 1000 was gegeven en hier verklaart get. juist het omgekeerde. De verdediger verzocht akte er van dat get. de volgorde der feiten veran derde. r Get. Bom zegt dat de verklaring voor den rechter vano Instructie te Haarlem niet juist is hoewel door hem onderteekend en blijft bii de verklaring, die hii nu aflegde. Verder releveerde verdediger Bruck nog een uitspraak van Bom. waarin hii zeide dat die 1000 gediend zouden hebben om een automobiel en autotochtjes voor Blom te betalen. Verdediger legdde een tweetal kwitanties over. waaruit bleek dat die au totochtjes enz. op het oogenblik dat die f 1000 weiden geleend al betaald waren. Pres.: Maar wat doet dat af aan deze zaak en Verdediger: Ik wil alleen doen constatee- ren dat de verklaringen van Bom niet kloppen. Wanneer de verdediger nog eenige vragen van dien - aard doet wordt daarmede niet doorgegaan omdat ze niet in verband met de zaak staan. Dan wordt de heer Filippo. 31 iaar oud, pit Schoten, als getuige gehoord. Deze ver klaarde geen geld schuldig te zijn, ook nooit te zijn geweest aan Blom en ontkende de juistheid van het accept. Op een vraag van Mr. Wiarda of er an dere Filippo's in Haarlem wosen, ant woordde deze get. dat er wel wonen, doch die schrijven hun naam met Ph. De president vraagt den verdediger of deze het verzoek van bekl. om nadere ver klaringen te geven in gesloten zitting on dersteunt. Mr. Bruck wil dat verzoek wel ondersteunen, want het is mogelijk dat er verklaringen komen, die meer licht in de zaak ontsteken. Mr. Wiarda verzoekt bekl. dit verzoek nader toe te lichten. Beklaagde zegt dan dat door ziin verkla ringen in 't openbaar andere personen compromitteerd worden, dat er een hoop zedelijke ellende uit zou voortvloeien, wat onnoodig is. dat er procedures van kunnen komen. En gebeuren de verklaringen in ge sloten zitting, dan moet men nog altijd maar raden, wat hier binnen is gezegd. De ambtenaar van het O. M. vindt niet noodig het verzoek om een zitting met ge sloten deuren in te willigen. De rechtbank, na in raadkamer te zijn geweest, besliste echter dat de deuren zou den gesloten worden op grond dat de open bare orde en zedelijkheid zouden kunnen verstoord worden bij behandeling der zaak in openbare zitting. Requisitoir. Na heropening der openbare zitting, nam de ambtenaar van het O. M. requisitoir. In verband met de verklaring van getuige Bom dat niet eerst 't accept getoond is en daarna de f 1000 zijn gegeven, trekt de ambtenaar het ten laste gelegde wat de oplichting be treft in en handhaaft alleen de beschuldi ging van valschheid in geschrifte. Die valschheid in geschrifte staat, volgens spi'. vast. Bekl. gaf op het „uit grootheid" te hebben gedaan en niet de bedoeling gehad te hebben het accept uit te geven. Maar IB Juni maakte bii het op en 16 Juni gaf hij het uit. Volgens spr. kon uit het accept ze ker nadeel voortvloeien. De strafmaat be sprekende gelooft spr. niets van de aanstel lerij van bekl. Hii noemt hem een come- diant. Hij doet graag groot. Ook tegen Bom deed hij root. Hii rijdt in een auto om te geuren. Bovendien is deze bekl. reeds meer malen veroordeeld, o.m. eenmaal voor op lichting en eenmaal voor het maken van een valsche verklaring. Spr. noemt bekl. in dit opzicht een onverbeterlijk mensefi en vraagt geen clementie te gebruiken, doch een zware straf, n.l. 1 jaar gevangenisstraf. Pleidooi. De verdediger, Mr. Max Bruck. begint ziin pleidooi met een klacht tegenover het O. M„ wiens uiteenzetting spr, eenigszins verward noemt. Hii had gehoopt dat het O. M. niet zou zijn gaan grabbelen in het ver leden van bekl., over feiten, die 17 jaren geledenziin voorgevallen, alsof de Recht bank niet genoeg had aan het bloote feit. Nu echter verplicht het O. M. den verde diger ook uitvoeriger te zijn. (Bekl. staat te weenen. Pleiter wil dan herinneren aan een rapport dat in 1908 door psychiaters over bekl. is uitgebracht, en dat bii Blom psy chische afwijkingen constateerde en nog de zer dagen verklaarde dokter Hoogenbeek aan pleiter, dat hii vurig hoopte dat bekl. zoo'n straf zou krijgen dat ziin zenuwgestel er niet onder zou lijden. Komende tot de feiten zegt spr.. dat bekl. zeer afkeurens waardig heeft gehandeld, maar, aldus plei ter. hoe meer u dezen mensch bestudeert, hoe duidelijker u alles wordt. Er moet iets niet in orde zijn, want bijwijlen is zijn handelswijze zoo vreemd, dat men zegt, daar moet een deskundige aan te pas komen. Pleiter' heeft dam ook gezegd: veron derstel eens dat alles waar is wat 'Bom zegt, wel dan ben je stapelgek, dan moet je onderzocht worden. ,Want wie doet nu zoo'n stomme streek 1 Het is de eerste de beste niet, deze man. Hij heeft vele officieuze diensten bewezen aan onze re geering, hij ontving telegrammen yap vreemde kanselarijen, stond in betrek king met buitenlandsohe regeeringen en deze man begaat met deze chéque te tee kenen, de grootste domheid, handelt zoo tegen alle logica in, dat ik niet andere kan zeggen, dan dat het mij totaal raadselach tig is geweest en gebleven. Het is zeer moeilijk voor een leek een oordeel te yjel- len, waar zelfs de deskundigen het niet eens zijn dikwijls. Mm.v spr. zou de Recht bank in overweging willen geven: iaat de deskundigen jui dezen aan 't woord, laat de deskundigen dezen man onder zoeken. Komende tot de feiten, zegt pl. aieh te zullen bepalen, tot de ten laste gelegde valschheid ia geschrifte. Het misdrijf valschheid in geschrifte, zegt pl., sluit in zich de bedoeling om het valsche geschrift te gebruiken. Wan neer het oogmerk, om het stuk te gebrui ken er niet is. dan is het heele misdrijf er niet. Welnu, betoogt pl» bekl. heeft het stuk niet geschreven om er gebruik van te maken, maar uit doodgewone ijdelheid en het is doodgewone noncha lance geweest dat bekl. er gebruik van maakte. Het bewijs daarvoor baalt plei ter uit de getuigenis van Bom voor den rechter van instructie afgelegd, verseh onder den indruk der feiten dus. Blom had van Bom, zo0 luidt het daar, 1000 gekregen. Hij had dus het geld reeds. Bij het verlaten der kamer denkt Blom: maar nn moet hij niet gaan twijfelen aaa mijn gegoedheid en laat Bom zoo'n ac cept zien. Was het daar maar bij geble ven. Maar Bom zegt, ja, geef hier. dat is goed en even laterendosseer het op mijn naam. Blom, door de omstandigheden ge dwongen en om geen kwaad figuur te slaan doet het, maar zegt er bij: „Je kunt het niet gebruiken, het Is onvoldoende ge zegeld; gebruik het niet; laat het niet aaa derden zien; ik zal je het geld terugge ven." Bom aanvaardde dat en gaf een schriftelijke verklaring, dat hii het stuk alleen in bewaring heeft en geen eige naar ie van lu?t stuk. Deze laatste haod- teekening heft dus de handteekening van het endossement op. Bom kon er geen ge bruik van maken. vvl Toen dacht Blom: nu kan ik gerust naai' huis gaan. Niets kwaads vermoe dende. Ik laat in 't midden of Blom de f 1000 heelt teruggegeven of niet. Daar kom ik niet in. Maar Blom had de verze kering dat Bqpi van het stuk geen ge bruik zou maken. Intusschen informeerde Bom, nog andere zaken te doen hebben de, eens bij Filippo en daar bleek de on juistheid, met als gevolg een klacht, die veel stof doet opwaaien in Schoten, waar Blom vele vijanden heeft, maar ook vele vrienden nog, waarvan ©r hier in de zaal aanwezig zijn o.a. de gemeente-opzichtei yan Schoten (waarschijnlijk bedoeld de opzichter der reiniging Magendans. Bed.) die .ook bereid is a décharge te getuigen. Het is •vreemd dat bek]. Blom. die vele oounectiee in het buitenland had en niets diat hem hier bon», verder medewerker is van „Het Vaderl-amien aan vee] buiten- landteche bladen. Het ia vreemd dat B-lom die, in het buitenland hoort van ziin opspo ring. zich in Amsterdam ter beschikking van de politie komt stellen. Dat komt om dat bjj zich van geen kwaad bewust was. Ale hier valschheid in geschrifte gepleegd is, omdat er een problematisch voordeel uit te halen zou zijn, weet pleiter het niet mieer. De mogelijkheid van voordeel is een objectief bestanddeel van het delict-, en die mogelijkheid moet in dit geval nog bewe zen worden. Dat ddt noodig ie voor een v®r* oordeeling tracht spr. te bewijzen met voorbeelden van. andere arresten. Het oog merk om nadeel te berokkenen is hier af wezig. Het betrof hier niet een gewoon ac cept, dat van hand tot hand gaat-, maar een gedomicilieerde wissel, alleen betaalbaar aan huis van Filippo, en nu meent pleiter wel, dat Filippo die handteekening nooit zou gehonoreerd hebben. Het eenige wat hier dus aan te merken valt is dat er aan het geven van het accept absoluut geen voordeel verbonden was Het is. volgens pl. ook absurd een accept van 6600 te geven voor 1000 schudd. Waarom dan mar niet 5000 gevraagd b.v.. Hieruit bKïkt dan ook volgens pl.. dat het niet de bedoeling kon zijn. dat accept uit t« geven. Blom heeft dat accept alleen uit ijdelheid gege ven. D«n doet spr. een beroep op de huma niteit van de Rechtbank. Een jaar gevan genisstraf is te veel voor iemand. dje nog nooit kanand in zijn leven geldelijk bena deeld heeft. (v. d. Stel maakt leven op de tribune, de president dreigt met ontruiming). Pl- her haalt: nog nooit iemand financieel bena deeld heeft, integendeel royaal was. In dit geval is het de werkelijke bedoeling ge weest van Blom het geud terug te geven en niet gebruik te laten maken van het ac cept, Een jaar is verschrikkelijk. Laat de Rechtbank voorwaarden stellen, bekl. lan gen tijd, zeer langen tüd onder toezicht der bekend© vereenigingen laten, maar laat hem niet buiten de samenleving. Hii is fail liet verklaard. Voor de tweede maal! Voor de eerste maal betaalde hij 100 procent pit. Dat zal ook nn zoo zün. Maar geen procu reur was bereid, tenzij voor geld, protest aan te teeekenen tégen het faillissement. Bekl. moest zelf do formaliteiten gaan ver vullen, wait de officier in Amsterdam hom vergunde. Zijn vrouw en kinderen loopen kans uit huis gezet te worden. Pl. heeft dat tot nu toe kunnen voorko men. Maai' er zijn geen woningen, ook geen noodwoningen. Waar moet het gezin heen? Gaat het aan dezen man. voor zijn monchalance, nog langer aan de samenle ving te onttrekken en zijn gezin aan ellende prijs te geven? vraagt ol. en verzoekt dan de Rechtbank te overwegen of bekl. niet uit de preventieve hechtenis kan worden ont slagen. Repliek. Het O.M. beantwoordt den verdediger. Het acht psychiatrisch onderzoek niet noodig én zegt dat Bom iet accept wel degelijk als re?u heeft gekregen. Ontslag uit preven tief acht het evenmin noodig. Mr Bruck repliceert. Hij dringt niet aan op ontslag uit de hechtenis, maar als het kan, zal hij het gaarne aanvaarden. Vrees voor herhaling of ontvluchting behoeft er niet te zijn. Mr. Wiarda tot bekl.: U bent al eens we gens vabchheid in geschrifte veroordeeld. Wat betrof dat? Bekl.; Een contract. Pleidooi van beklaagde. Dan krijgt bekl. nog het woord. Hij zegt, dat het misschien wel arrogant is met den ambtenaar van het O. M. in de bat te treden, maar hij protesteert toeh tegen diens uitdrukking dat hij (bekl.) een oomediant zou zijn. Hij protesteerde daartegen voor zijn kinderen Als de amb tenaar spr.6 veileden oprakelde, had hij uitvoeriger moeten zijn en moeten ver tel lei) ook, dat spr.'s lichaamsgebreken een gevolg zijn van het afschuwelijke cel systeem in Breda, waar spr. half verlamd is uitgedragen en waarna spr. toen is verzorgd in een sanatorium in Zeeuwsch Vlaanderen, Er was en is gevaar voor blijvende krankzinnigheid. Bekl. zegt dan dat na dien alles goed ging, totdat hij in Haarlem een man op zijn weg ont moette, die gewetenloos en ten koste van honderden guldens in zijn privaat leven ging wroeten en dat publiceerde. Een ge- wetenlooze schurk. En toen spr. kwam bij den Off. van Justitie te Haarlem, toen was er geen hulp voor een ontslagen ge vangene en werd achter hem om een ge heime nota aan den burgemeester van Schoten geschreven om voor te stellen die zaak maar niet te vervolgen in het be lang van Schoten. Een afschrift van die nota kreeg bekl. van den vroegeren in specteur van politie te Schoten. Spr. heeft het over zijn huis. Men dreigt hem met uitzetting en de 2500 die spr. daarop betaalde zijn nu opgevorderd door zijn curator, die tevens pleitbezorger is van den huisbaas. De eenige vordering in zün faillissement Is or zelfs nog geen. Als men in Schoten weet wat ik in mijn jon ge jaren gedaan heb.... De president verzoekt om nu verder bij de zaak te blijven. Bekl. zegt dat zijn zenuwgestel ge schokt wordt. Hij leeft in een toestand, die naar krankzinnigheid toegaat; hij heelt hallucinaties. Bekl. heeft geen rechtf, kunnen krijgen, de eene beroerdigheid volgde op da andere. Toen hfj uit de ge vangenis kwam sprak hij 4 talen; hj| heeft er nog meer bijgeleerd. Hij spreekt er 10. Hij heeft zich weten op te wer ken. In den oorlog kwam spr. uit Zwit serland terug en werd ontboden bij Min. Gort v. d. Linden, omdat hij zulke goede informaties kon geven. In 's lands be lang zal hij daar niet verder op ingaan, maar wiL het de rechtere wel mededeelen schriftelijk. Toen kwam die man op zijn weg en sleurde zijn naam door 't slijk en die zijner kinderen (Met verheffing van rtem): Zij zfjn de moordenaars van mijn kinderen!... Spr. vraagt de Recht bank wel zijn toestand in aanmerking te nemen. Daarna gaat de Rechtbank in Raad kamer om te beslissen over het verzoek om ontslag uit de preventieve hechtenis. Na terugkomst verklaarde de president dat dc Rechtbank geen termen aanwezig vond om reeds thans den beklaagde uit de preventieve hechtenis te ontslaan. De uitspraak werd bepaald op Don derdag 2 September. Zusters Ursulinen van hel Bisdom Haarlem. 1-4 regd* p. plotting i 0.60 L~ tSJ Elke regel neer t o,15 Lï. taJ Bii vooruitbetaling, [f_ Winkeljuffrouw, goed verkoop- •ter. R.-K.. in manufact. a®sk. Liefst intern. Brieven onder No. 4052. Bur. v. d. blad. KRUIDENIERSBEDIENDE of een flinke aankomeling gevr. SIMON DE WIT. ié&traat I® Gen. Or on- 4061 EEN BLEEJKERSKN ECHT gevraagd bii Wed. J. O. GEHRELS. Overveen. 4947 Een zeer soiled R.-K. persoon, 20 jaar oud. welke een keurig nette band schrijft, in verschil lende zaken ontwikkeld is en welke sinds eenige jaren zelf standig zaken beeft gedaan en geleid Bloesak weekorsbedryf), wenscht van BEROEP TE VERANDEREN en zoekt op deee manier een hém passende betrekking. Briewen onder No. 4942. Bur. v. d. blad. DAGMEISJE GEVRAAGD. BADHDISSTRAAT 19. Gevraagd in een net gezin een fatsoenlijke NOODHULP. loon 10 per week v.g.g.v. Br. onder No. 4959, Bur. v. d. blad. EEN FLINK PERSOON gevraagd, die zich uitsluitend belast met het incasseer en van achterstallige vorderingen. Leeftijd niet beneden 30 jaar. Br. onder no. 8570 aan het bu reau van dit blad ER BIEDT ZICH AAN Net degelijk persoon. 83 jaar, voor hulp in de Bakkerij, be kend met specula aasniiden. Ook genegen met den wagen te loopen Br. No. 4956. Bur. v. <L blad. Overhemden Strijkster» on aan komende Strgkstero gevraagd. N. DELFOS. Nieuwe Kruis straat 12. 4962 T E K O O P. Aangeboden een zoo goed als nieuw Centrifugaalpomp, com pleet met diraaistroommotor, 3S0 rolt. leiding, afsluiter, alles oompleet geleverd door GROE. NE VELD en REL VP OLD, Am sterdam. Te bevragen bij J. X. A. KRIEK P. H. straat 9, Krommenie. 8573 T E K O O P een goed beklante Groenten wijk met Plette Wagen en f™, wegens verandering "an zaken, een goed bestaan. Br. fr. Agent N. H. Courant, J. BAKKER, Wijkeroog. Velsen. EEN NETTE JONGEN GEVRAAGD 495B .ange y eer straat ta. LOOPJONGEN GEVRAAGD, niet ouder dan 14 jaar, bjj E v. d. STEUR. Barteljoriastraat, hoek Krocht. 4953 GZVRAAGD SLAAPKAMER MET PENSION door Juffrouw, h.b.b.h.h., in be zit van eigen bed. Brieven on der No. 4946. Bur. v. d. blad. T E K O O P. Te koop aangeboden Bedezaak, wegens ziekte, direo te aanvaarden. Br. onder N« 4939. Bur. v. d. blad. T© koop prachtig mooi AM. ORGEL met spiogeltop. 13 registers mei koper binnenwerk voor slecht* 360. Br onder No. 4954, Buï van dit blad. MEEGELOOPEN een donkerbruine hond vanaf Halfweg. Tegen advertentiekoo ten terug te halen bij L. TER VOORT. Driehuis, Velsen. 494t BALLEN. 2 stel ivoren biljartballen t« koop. 60 en 30 gulden. Kinder- t huisvest 49 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 3