Nieuws uit Haarlem Rechtszaken Telegrammen I'orhtgeesdic missionarissen; de de oogst ging te niet. het katholicisme werd ver- -volgd, en Celebes werd overgeleverd aan vie protest an tsehe zending. Deze had geld. had beschermers, en de zoo héérlijk ont luikende plant der Poi'tugeesche geloofs- predikers werd door de Hollanders uit getrokken. Hebben wij daardoor, a]g Ne derlanders, niet een hijzonder groote schuld jegens Celebes te vereffenen ge kregen! Het was dan ook schuldbesef dat, naast ijver voor de verbreiding vaa het Kijk Gods, leidde tot vorming van onder staand Comité. Het stelt zich tot doel fi- nancieelen steun te bezorgen aan de pas opgerichte apostolische prefectuur vaa Celebes. Ken viertal kerken, een veertigtal kerk jes, bijna evenveel scholen en een kweek school voor onderwijzers en catechisten moeten er in stand gehouden worden. Buitendien moeten er nieuwe kerken en scholen gebouwd worden, nieuwe stand plaatsen voor missionarissen moeten op gericht worden, en de apostolische pre lect vraagt dringend om geld. Er zijn zooveel zielen te winnen; maar er moet veel geld zijn om onze verwaarloosde oiede-onderdanen van onze geëerbiedigde Koningin, de Toradja's, Makassaren, Boegineezen en Minahassers tot broeders in bet geloof te maken van ons, Katho lieke Nederlanders. Het Comité meent zich daartoe het eerst de hulp te moeten verzekeren var, de vrouwen en meisjes en vooral van de kleinen, van de kinderen, wier onschul dige harten zoo graag spoedig kloppen voor edelmoedige voornemens, voor grootmoedige daden. Het vraagt de me dewerking onzer kloosterzusters, onzer zustexs-onderwijzeressen, onzer katholieke leeken-onderwijzeressen, die zoo goed be grijpen, dat in deze tijden niet hard ge noeg kan gewerkt worden voor de goede zaak. Het Comité vraagt aan alle dezenpop pen in te zenden, gekleede poppen, om te worden verloot ten bate van Celebes, tegen half November. Kan men niet alleen een pop bekostigen dan koopt men ze met een groepje samen, een schoolklas b.v. koopt een pop, de voorgangster laat haar fantasie werken en dirigeert, en ieder kind werkt mee om het poppentoilet te voltooien. Een pop Jdeeden, 't is een echt prettige bezigheiu voor het kind; een ontspanning voor de kundige, vindingrijke vrouwenhand. En kopien dan uit alle deeleu van Ne derland poppen iu, rijke poppen, beschei den poppen, groote, kleine, voorname, leuke, schilderachtige of modieuze poppen mama's en zuigelingen- schoorsteenve gers en koksjongens, negers en Chineezen en Japanneezen en Roodhuiden; dan moe ten heel veel moeders voor een kwartje de kans willen koopen. zo'on heerlijke pop in bezit te krijgen voor bet aanstaande St. Nicolaasfeest. Eu als de poppen blijk geven, waar nie mand aan hoeft te twijfelen, vaa den goe den smaak onzer katholieke vrouwen, dan worden ze tentoongesteld en leveren naast een onschuldig vermaak, een kijk op de talenten en do edelmoedigheid dei' Katholieke vrouwen- en kinderwerelds Komt, katholieke vrouwen van Neder land, u die zoo bekend staat voor uwe offervaardigheid en vrijgevigheid, doet nu eons ruimschoots mee en vermindert den nood der Missie van Celebes. De Katho lieke mannen, die we aanschreven om prijzen voer de te bekronen poppen, ga- 0 ven bijna allen een gunstig antwoord; be antwoordt gij nu ook onzen oproep gul, zendt ons poppen en koopt later onze lo ten. God zal er u om zegenen! Voor het Comité van Celebes, (met goedkeuring en instemming van het Dioseeaan Missiecomité en onder be- sehprmhepi'Scbap van den hoogeerw. heer C. van Son, deken van Nijmegen) Mevr. J. KLOPPENBURG-VER- STEEGH, presidente. Sint An- nastraat 130, Nijmegen. Mevr. J. R. VAN DER LANS- Rf SSEL, secretaresse, Parkweg 126, Nijmegen. VAN ONZE, RECHTBANK. Opnieuw in de rechtszaal. Eerst de rol in gekeken, niet minder dan 17 zaken zullen vandaag worden opgeroepen. Wij slepen een punt aan ons potlood. Eerst wordt een burgerlijke zaak met gesloten deuren afge handeld. Te 1034 uur verschijnen de rech- jongen heeft zich aan diefstal plchtig ge- zicni. Men vangt aan met het uitspreken der vonnissen over de zaken verleden week en nog vroeger onderzocht. De eerste die wordt opgeleid is een veer tienjarige knaap vol onevenwichtigheid. De jongen heeft zier aan diefstal plichttig ge maakt. Zijn kinderlijke rechtsbegrippen zijn in de war. ziin opvoeding moet nog ge maakt worden en daarom zal hij in een ge- sticht of in een huisgezin geplaatst worden OP Staatskosten. Het sc/mwaal ie Zandvoort. Achtereenvolgens komen de drie schuldi gen plaats nemen op het bankje vóór de ïechters. De hoofdplichtige verneemt met groote ontsteltenis dat hij voor zijn misdaad zes jaar moet boetén. Het is een man ge bouwd als een stier. „Ik wist niet wat ik deed" zegt hij ontroerd, .die straf js te zwaar" „Zoo gij er bezwaren tegen hebt, kunt gij deze laten gelden binnen de 14 dagen ttwi de Rechtbank te Amsterdam. We gaan over tot de volgende zaak'', klinkt het ijs koude antwoord van den techter. De ha- liaan die mede in de zaak was betrokken» wordt met 2 jaar opsluiting 'bedeeld. Het is een jongmensch van '2o jaar. De derde as een aankomend jongeling van 17 jaar met sympathiek uiterlijk, 't Is niet ie begrij pen hoe de eerlijke inborst van zoo een jongmensch niet in opstand is gekomen bij het plegen van die gruweldaad. Hii zal nu gedurende zes maanden daarvoor mogen zuchten- Bedelen ij. Nu verschijnt weer de oude SI. waarover wij het hadden in ons vorig verslag. Er zit geen puf meer in den man. Moeiteschuw. Geen zin c-m te werken, lijntrekken en lan terfanten zijin zijne kenmerken; 3 dagen cel en 1 jaar in een staatswerkinrichtirig moe ten hem dat afkeren. Diefstal van kanerdraad, J. F. C.. 25 iaar had op 22 October 1918 telefoondraad behoorende aan het Rijk, mee naar huis genomen en later verkocht. Het was slechts 850 M. draad en de Staat is toch zoo rijk! Op 2 Sept. 1919 werd hij daarvoor gevonnisd. Hij ging in beroep, want zeer elastiek is de wet, meende hij, en ook de rechtskundige geest. Maar de rechtbank verklaarde ziin verzet niet ont vankelijk. Sedert ziin misdrijf had de man nochtans blijken van beier inzicht gegeven, hij is nu weer goed op dreef en 't is jam mer dat hij die straf nog moet gaan uit boeten. De voorzitter raadde hem aan een rekwest in ie dienen. Handkar gestolen te Heenstede. R. d. L. 47 jaar had op 26 Juni eene handkar van den wagenmaker Vosse als hem toebehoorend aangezien en hii was ze gaan verkoopen. Een der getuigen afwezig zijnde, wordt de zaak tot e.k. Donderdag uitgesteld. Rijwieldiefstal te Zaandam Een 19-jarige suikerwerker H. B. staat terecht wegens het stelen van een dames fiets uit een winkelgang. De betichte loo chent al wat er in het proces-verbaal staat neergeschreven. Men legt hem zijne hand- teekening onder de destijds gedane verkla ringen voor en toch blijft hii beweren van heel de zaak niets af te weien. De jongen heeft een in-treurig verleden, hii werd bij zijne grootouders opgevoed; ziin vader ver blijft in Amerika, zijn moeder is te Utrecht. Aan zijn opa ontvreemde hii destijds 125 en bij een vroegere baas had hii chocolade gestolen. Hii beweert te zwak te ziin van ge stel dra in de suikerfabriek te kunnen blij ven werken. Dat ziet men hem trouwens ook aan. Maar zijne houding in deze zaak is zoo zonderling, dat Mr. Vis. ziin advo caat er heelemaal door onthutst is en zijne verdediging niet kan op zich nemen. De Officier van Justitie is erg gebeten op den betichte, die zoo halsstarrig 'beweren durft zelfs niet naar Zaandam te zijn geweest. Hij eischt vier maanden gevangenisstraf in plaats van clementie ie verzoeken, wat zijn eerste inzicht was. Diefstal in de N.V. Optische Industrie. R. H. wordt beschuldigd een aantal arti kelen van groote waarde (voor ongeveer f 5000) uit hef magazijn van ziin patroons te hebben weggenomen om ze bii een con current te Amsterdam te gaan verkoopen Wanneer de Officier van Justitie vroeg aan een der getuigen aan hoeveel hii de apparaten te koop had geboden, die hii zelf voor 'n spotprijsje, ver heneden hun waarde had gekocht, bleek dat ze vier maal zoo duur werden verkocht. Nou, maar iedereen weet toch, dat een handelaarsgeweten zeer rekbaar is. Zaakjes zijn zaakjes, niet? De eisoh tegen R H. was 8 maanden op sluiting. Nc/r een rijwieldiefstal. J.jr. S. was op 18 Mei' 1.1. naar IJmuiden gegaan; onderweg maakt hii met zekere D. H. kennis en samen zien zij ergens een rij wiel staan, in treurige verlatenheid. Voor de lol springt J. v. S. cp de fiets en rijdt er ongeveer 300 meters ver mee. Een politie man hield hem toen staande, vroeg naar de herkomst van het rijwiel, J. v. S. beweerde dat het van die heer ginds was (wijzende naar D. H. maar deze scheen hem niet te kennen en zoo werd dan tegen v. S. proces verbaal opgemaakt. De eigenaar van de fiets kwam ten voordeele van den betichte getuigen en het Openbaar Ministerie stelde een eisch van 4 maanden om aan v...S. af te leeren voor een lolletje andermans goed te gebruiken. Beklaagde drong aan 0111 in elk geval slechls voorwaaardelijk gestraft te worden. Hierna werd de zitting geschorst tot 2 uur. De middagzittinQ. De imiddagzitting begon me<t een zaak je 'met gesloten deuren, cn d,aarna kwa men enkele zwijntjesjagers voor. M. A. V. had op den 25 Juni een rijwiel inge pikt en hoorde hiervoor 1 jaar tegen zich eischen. J. G. v. L. bad in den nacht vaar 1213 Juni 2 rijwielen ont vreemd* eisch 1 jaar en 6 maanden. A. S. v. B. en J. IJ B waren er sa men op uitgegaan en hadden den 19 Fe bi', en den 28 Febr. met elkaar 4 rijwielen achterovergedrukt (ze zagen er tenminste niet zeer fraai meer uit.) De officier eisehte teigen ieder 8 maanden, terwijl de heler L'. v. B. eveneens 8 maanden tegen zich hoorde eischen. Mr. Simons pleitte clementie. FJk moet zijn eigen pak je dragen. P. T. drentelde alleen langs de straten toen hij door iemand die zwaargeladen was, verzocht werd even voor hem een rol koperdraad te willen dragen. Hulp vaardig van aard zijnde nam P. T. de rol aan, borg hem onder zijn frak cn ging er mee vandoor. Een politie-agent vond het dien dag goed at die voorbijgan gers eens af te tasten. P. T. liet plots zijn rol vallen, 't kon hem niet schelen, 't was van hem niet. Toch staat h,ij te recht voor medeplieliUghieid in diefstal. De zaak wordt verschoven. Geen spek voor zijn bek. B. S. had 9 stukken spek gekaapt bij H. G. v. L., en die verkocht voor 68 gl maar nu krijgt hij het ergerende besef dat hij daardoor misdeed. Echo van de staking in het transportbedrijf P. J. S. wordt vervolgd omdat hij te Velsen tegen werkwilligen bedreigingen heeft geuit, „ats jullie niet terug gaat, hak ik jullie dc kop in," zou hij ge roepen hebben. S. loochent dat hij zulks gezegd zou hebben, de eenige getuige aan wezig durft onder eed niet verk!aren dat het precies uit den mond van beklaagde is, dat hij die woorden hoorde. Andere getuigen zullen e.k. Donderdag worden opgeroepen. P. J. S. zou graag ook een 20-tal stakers hebben laten dagvaarden die wel weten dat hij zoo iets niet geroe pen heeft. Daar komt echter niets van hoeren wij mompelen achter In de zaal waar ook van klassen-justitie wordt ge sproken. Eene vreemde melancholie heeft zich van ons meester gemaakt. Wij trek ken er uit. Uitspraken van 19 Augustus. M. P., visschei' te Zandvoort. verzet ver vallen verklaard. H. S.» zeeman te Amster dam, voorvv. gev.straf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. W. G.. seheops- klinker te Landsmeer, voorw. srev. straf van 14 darren met een proeftijd van 2 jaar. A. B. K„ colporteur te Haarlem, verstak von nis bekrachtigd. J. U. v. N. te Haarlem, thans god. H. v. Bew. Haarlem, 4 maanden gevangisstraf met aftrak preventieve hech tenis. G. H.. los werkman, te Koog aau de Zaan. thans ged. IJ. v. Bew. te Haarlem, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. S.. timmerman- zonder vaste woon- of verblijfplaats, thans ged. H. y. Bow. te Haarlem. 3 dagen hech tenis en plaatsing in een Rijkswerkinrich ting voor den tijd van 1 jaar. J. P. de L. te Krommenie, thans ged. H. v. Bew. te Haar lem. het voortgezet misdrijf van diefstal, zönder toepassing v-an eenige straf tor be schikking van do Regeering gestold. F. Oh. L., chauffeur te Amsterdam, thans ged. H. v. Bew. te Haarlem, 6 jaar gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis. M. S., theaterbedien.de te Amsterdam, thans ged. Jl. v. Bow. te Haarlem, 2 jaar gevangenis straf met aftrek preventieve hechtenis. M. B.. kellner t© ZanöYoort. thans god. H. v. Bew. te Haarlem, 6 maanden gevangenis straf mot aftrek preventieve hechtenis. Een groote verbetering. Men schrijft ons: Heden was meu in de gelegenheid van een groote verbetering kefinis te aemen, welke door zeer vele inwoners op prijs gesteld zal worden. Herhaaldelijk is reeds geklaagd over de gebrekkige resultaten van het Gemeente- veer over liet Noorder Spaame, doch wie zijn wandeling eens tot de Noorder Spaar ne-oevers uitstrekt., zal met vreugde van dit veer gebruik maken, hetwelk nu voorzien is van een solide Penta-motor, voor welker gunstigen inbouw, aan de scheepsbouwers de firma G. J. Beus en Zoon alle eer toekomt. De overtocht duurt niet langer dan 2 minuten, zoodat inderdaad in een behoefte voorzien is. Geloof en Wetenschap. De vereeniging Geloof cn Wetenschap heeft een 'bijzonder gelukkigen greep ge had mot Dr. M. J. Metzger, uit Graz, Oos tenrijk, hoofdleider v.d. R.K. Wereldvre de bond uit te noodigen hier ter stede 'n rede te houden over het onderwerp; „De Volkenbond en de Katholieke Internatio nale". Dr. M. J. Metzger was daartoe be reid en heeft in de bovenzaal vaa café „De Ivroon" de leden van G, en W. een buitengewoon leerzamen en prettig'en avond bezorgd. Zoo ooit, dan hebben gis terenavond de afwezigen ongelijk gehad. Dr. M. J. Metzger, een jonge, sympa thieke figuur, is een man van ongewone bekwaamheid, een eminent geleerde, een redenaar in merg en been cn bovendien vurig apostel met een priesterhart van goud. Hij is een vail die mannen, die de wereld op hun schouders kunnen schragen die bezieling wekt door zijn overtuigend woord in de lanwste zielen; die het be kende, nieuwe charme geeft door zijn frissehe gezichtspunten en door zijn kla re betoogtrant; die een eer is voor de vereeniging, die hem als spreker laat op treden. Zijn Duitsch, opgebouwd in ma gistrale zinnen, is zoo vloeiend en zoo zuiver, dat een Nederlander, die niets daa de herinneringen aan zijn school- Duitseh behouden heeft, bij wijze van spreken, hem volgen kan. De voordracht en de verschijning van den priester al leen reeds zijn een genot. En dan die heerlijke gedachte, dat die buitenlander daar ideeën verkondigt, zoo doordrenkt van liefde tot onze Moedei' de H. Kerk en alles wat ons dierbaar is, alsof hij on ze naaste buurman is. Wat sterkende ge dachte, dat wij broeders hebben ia het buitenland, in de geheele wereld, bij wie dezelfde gedachten leven als bij ons. Wij herhalen; G. W. heeft een mooien avond meer te boekeü en „les absents avaient tort", de afwezigen had den ongelijk, is hier meer dan ooit van toepassing. Over de rede zelf moeten wij kort zijn. Allereetst om de plaatsruimte, daar voor een behoorlijk verslag, bijna ai.ets van de twree uur lange redevoering kan ge mist worden. Bovendien trad dr. Metzger reeds in andere plaate-cn van ons land op en hadden wij gelegenheid t.z.t. publi citeit aan zijn ideeën te geven. Dr. Metz ger gaf, ua een overzicht vaa den voor oorlogs-toestand, een duidelijke uiteenzet ting van doel en samenstelling van den Volkenbond, dien hii een uitkomst noem de om de samenleving uR de huidige el lende te helpen. De toehoorders kregen een duidelijk beeld van dezen bond niet alleen, maar ook van dc ontzaglijke voor deden, die zij brengen kan. Fraai bracht dr. Metzger naar voren o;; welke grond slagen de Volkenbond moet rusten en wel als voornaamste; de christelijke demo cratie. Om dat/Je bereiken, riep hij de katholieken van alle landen op, zijn toe hoorders bezielend voor den wereldbond met zijn Weltkultur. zijn Weltwirtschaft, zonder nationaal ëgoisme. Hoofdzaak is de ziel van den Volkenbond en die ziel moeten de katholieken er in brengen, don christelijken ondergrond. In het tweede deel van zija rede was het daarna gemak kelijk voor den eminenteri spreker, da wensehelijkbeid en de noodzakelijkheid aan te tooneu van de katholieke interna tionale, zulks in verband met den Vol kenbond, op wiens tot standkoming dr. Metzger vast rekent. Het was een leer rijk mooi betoog. De voorzitter van G. en W.. de lieer A. B. Michielsen, zelf een begaafd spre ker, leidde dr. Metzger in en zegde hem met ©en hartelijk woord, in 't Duitsch, dank en electriseerde op zijn benrt de aanwezigen door zijn geestdriftig woord. Wij hopen, dat G. W. nog dikwijls zulke mooie avonden moge orgamseeren en dat de leden daar dan ook belang stelling voor tooneu. Gouden feest. Ter gelegenheid van het 50-jarig hu welijksfeest van ,W. J. Kruijer en echt genoot© op Donderdag 19 Aug. j.l. wonen de Spaai'nwouderstraat No. 112 ad., werd dien middag dooi' 't bestuur der straal- vereeniging bij monde van den voorzitter den heer M. Petzon, een hartelijke toe spraak tot de jubileerenden gericht en namens de vereeniging eene enveloppe met inhoud aangeboden. Door de vele bloemstukken, waarmee letterlijk de woning weid overstroomd en door het uitsteken der vlag van Uc buren word groote belangstelling met dit feest betoond, hetwelk de oudjes nog lang in herinnering moge blijven; tevens bhe-t op dien datum in lipt huwelijk tre den hunner jongste dochter. Excursie op Tuinbouwgebied. Men schrijft ons Donderdagavond maakte dc vereen, van Oudleerlingen der R. T. C. een exursie naar de kweekerij „Zwanenburg" van de firma Tubergen. Welwillend rondgeleid door den Heer Hoog Jr. kregen wij allereerst te zien een kas met knolbegonia's, uitsluitend ge bezigd voor zaadteelt.Hieronder waven pracht variëteiten, zoowel dubbele als enkele, han gende (pendule.) cn gefrafijerde (crispa) tls- ook een zéér "eigenaardig soort met navcisvor mige bloemen. Daarna Kregen we prachtige soorten Montbrcsie en Delpinuims te zien in groote hoeveelheden Langs vele vaste planten, te veel om te noemen, Kwamen wij aan de groote partijen met schitterende Dalhia's in alle Kleuren en vormen die er zijn. Voor liefhebbers een pracht gelegenheid om een Keus voor bestel ling te doen. Daar echter het daglicht begon te minderen waren wij genoodzaakt om deze exursie te staken. Onder dankzegging voor het genot, dat ons dezen avond was gegeven, gingen de ruim 20 tal bezoekers welvoldaan huiswaarts. Een inzending- Gladiolus op de Tentoon stelling te Antwerpen. Andermaal is op de internationale Bloemen feesten tc Antwerpen een Hollandschc inzen ding Gladiolen in gereedheid gebracht, meldde het Wkblad van BI. C. Ongeveer 15.000 bloemen (van elke soort minstens 200 stuks) in manden verpakt, wer den medegenomen de volgende firma's had den bloemen toegezegd Stoutcnbèek van Til, Jonkheer en Zonen, C. Colijn en Zonen N. V. Kweekerij Meilust, L. Stassen, E. H. Krelage en Zoon, L. van Leeuwen en Zoon, P. van Dcursen en J. VerWey, Lisserbroek. Woensdagnacht ging dc wagon met bloe men achter den posttrein naar Antwerpen mee den IJcer L. van Til. Lz. De commissie onder leiding van den onder voorzitter der vereeniging, de Heer A. S. Rijnierse, bestaat behalve deze uit de vieren K. Velthuijs, L. van Til Lz W. Rijnierse, C. Ludwig, J. G. Ballego, Joh. Ballego, Jan Frissel en den vv. n. Secretaris van den N. T. R G. J. Paiiriekoek, terwijl ais arrangeurs medegegaan, de lieercn A. Koper, A. van Zetten en B. Lampfers. Landbouw en Visscherij DE LANDBÖU WTENTODNSTEIJANG TE SCIIAGEN. De groote landbouwtentoonstelling te Scha,gen zal op Vrijdag 11 Sept. dooi den Minister van Landbouw geopend wor den. DE VEEPEST IN BELG IE. De gecombineerde besturen van de afdee- lingen Limburg'. Noord-Brabant en Zeeland van den Nederlandschen Bond van Veehan delaren hébben te Rotterdam vergaderd, om maatregelen te treffen, dat besmetting vati ons land wordt voorkomen. Van de Regeering worden gevraagd: strenge bewaking op het verkeer van vee en paarden aan de grenzen, zoowel de Belgi sche als de Duitsche, verbod van veemark ten en tentoonstellingen enz. in de grensge bieden met uitzondering van slachtvee, di rect voor het abattoir; betere ontsmetting de veewagens; geen veewagens naar het buiten land laten gaan. Besloten werd volgens „De Veehandel" de leden, die smokkelen, te roveeren. In een onderhoud, dat afgevaardigden van den Nederl. Bond van Veehandelaren met dr. Remmelts. den directeur van den Veeartsenijkundigen Dienst, hadden, vestig de deze er de aandacht op. dat het noodza kelijk is. in de grensstreek geen vee te koo pen. Men moet zich eerst overtuigen, dat het vee. dat men koopt, niet in den laatsten tijd is aangekocht, daar dan besmetting mo gelijk is. Blijkt dit wel in den laatsten tijd te zijn aangekocht, dan is het beter, het o»p stal ie laten. Als men toch een ziek dier heeft gekocht, laat men het dan niet weder verkoopen. doch het eerst door een veearts laten onderzoeken. De Veehandelaarsbond heeft van den mi nister van Landbouw een telegram ontvan gen, waarbij o.m. wordt medegedeeld, dat de uitvoer van herkauwende dieren en var kens uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar het overige gedeelte van ons land verboden is- BELEMMEREN DEIi vrijheid van BEWEGING. Voor t Kantongerecht te Zutphen zijn, naar de „Zutph. Ort." meldt, behandeld drie zaken wegens het „belemmeren van de vrijheid van beweging". Ze standen in verband met de uitsluiting iin de bouw vakken. Bekl. ontkenden allen, dat zij de vrij heid van beweging van zekeren B. be lemmerd hadden. Maar een der bekl, er kende dat zij er op uit waren gegaan om te demons! re er en, iets waartoe hij meende, het volste recht te hebben. Geëischt werden straffen vaal een week, zes dagen, en tóén dag hechtenis. TOT SCHADEVERGOEDING VEROORDEELD. Iemand had een paard gehuurd, dat kort daarna bij hem stierf. Hij gaf na verloop van een maand daarvan aan den eigenaar kennis. Het p.aarcl was verze kerd, 'doch dc verzekering-maatschappij weigerde de uitkeering, omdat zij veel te laat van het sterven van het paard, kennis kreeg. De "eigenaar sprak nu deiï, huurder van het paard in rechten aan voor hét bedrag, dat de verzekering-maati schappij hem anders zou hjebben uitbe- keerd. De huurder beriep zich op h,et feit, dat er geenerlei beding was gemaakt dat hij binnen zekeren tijd van 't ster-, ven van het paard moest kennis geven'. De rechtbank vcreenigde zich met dit standpunt, doch liet gerechtshof te Arn hem was van oordeel, dat waar alle over eenkomsten te goeder trouw moeten wor den uitgevoerd, de goede trouw had mede gebracht dat de huurder 't sterfgeval da delijk aan den eigeaar had mcegendeciklt ook al was zulks niet bepaald overeenge komen. Het liof veroordeelde den huur der tot schadevergoeding. DE RUSSISCHE V REDE-S VOOR WA AII DEN. WARSCHAU, 20 Aug. De voorwaarden voor den vrede tussclien Rusland en Polen zijn gisteren te Minsk door den voorzit ter der Russisch-Oekrainische vredesdelega- tie meegedeeld. Ze luiden als volgt; 1. Erkenning der onafhankelijkheid van Polen, hoewel het recht van het Poolsche volk erkend wordt om zijn regeerihg naar eigen wensch te kiezen. 2. Rusland en Oekraine zien af van elke schadevergoeding. 3. De Oost-grens van Polen zal onge veer loopen volgens de in de nota van lord Qn'zon op 1 Juni aangegeven Win. doch deze linie zal ten Oosten van Bialistok bij Cholm ten gunste van l'olen verder naar het Oosten worden verlegd. 4. Polen mag niet meer dan 50.000 man militaire strijdkrachten onderhouden, doch ter beveiliging van het land kunnen deze door militie worden aangevuld. De organi satie dezer militie en de nadere voorwaar den zulien nog worden geregeld. 5. Terstond na onderteekenmg van het ver drag moet de militaire ontwapening begin nen. die binnen een maand afgeloopen moei zijn. 6. Polen behoudt slechts wapens en oor logsmateriaal voor 50.000 man. De rest moet binnen een maand aan Rusland wor den uitgeleverd. 7. Polen houdt terstond .op met hei ver voer van oorlogsmateriaal. 8. Polen mag aan geen enkelen buiten- landschen staai zijn land ter beschikking stellen als operaiie- of etappe-basis tegen Rusland of de Oekraine. 9. De vijandelijkheden worden binnen 72 uur na onderteekening van het vredesver drag gestaakt. Het Russische leger blijft in het "door de Russen bezette gebied, echter niet ten Westen van de in dc nota van lord Curzon aangegeven lij". Het Poolsche legei gaat 50 werst van de tegenwoordige li"ie terug. Het tusschen de twee legers liggende gebied wordt neutraal onder bestuur van Polen en van een ge mengde commissie, welke door de vakver- eenigingen zal worden benoemd. 10. De terugtocht van het Russische leget zal gelijken tred houden met de ontwape ning van Polen. 11. Polen geeft al het spoorwegmateriaal benevens al het landbouwmateriaal en de industrieele machines, die het in het voor jaar uit het door de Polen bezette gebied heeft weggesleept, aan Rusland- terug 12. Polen moet gelasten, dat gratis land wordt verstrekt aan je achtergebleven be trekkingen van de in den oorlog gevallen Poolsche soldaten. 13. Aan Rusland wordt het transitover- kfeer voor reizigers en goederen door Polen toegestaan, waarbij Wolkowist. Bialistok en Grajewo in het bezit en onder controle van de Russische republiek komefi. 14. Polen verleent volledige politieke en militaire amnestie. 15. Polen moet terstond na de ondertee kening van het verdrag -het vredesverdrag en alle met den oorlog tusschen Polen en Rusland verband houdende documenten pu- bliceeen. MUITERIJ AAN BOORD. HAMBURG, 21 Aug. Aam boord van het in de haven van Hamburg liggende stoomschip Jan v. Nassau, i? Donaerdag- avond muiterij uitgebroken, daar de be manning voor het grootste geueeLe uit Chineezen bestaande haai' gage in Duitsch geld uitbetaald zou krijgen. Het kwam tot een gevecht, waarbij van mes sen en revolvers wrerd gebruik gemaakt. De haven-politia moest ingrijpen en heeft eenige der muiters in hechtenis genomen. De kapitein van het stoomschip kreeg ten gevolge van de opwinding een be roerte. Hij overleed. Het stoomschip Jan van Nassau, gioot bruto 3330 ton van den West-Indische» maildienst is gebouwd in 1913. STOOM,SCHIP GEZONKEN. BREMERSHAVEN, 21 Aug. De stoom boot Schuding van de Bremershavensch,© Visscherij is in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. Twee man ver dronken. De overigen werden, nadat zjj 8 uur in een open boot op de Noord zee haddon gedreven door een Engelschciir visschera-trawler opgenomen en zijn te Bremershaven aangekomen. POOLSCHE TROEPEN VOOR KATTOWITZ. BERLIJN, 20 Aug. Poolsche troepen gijn in den afgeloopen nacht de grens van Öpper-Silezië overgetrokken en staan voor Kattowitz. een radenrepubliek in RIJNLAND. DUSSELDORF, 20 Aug. Te Velbert (Rijnland) is een radenrepubliek uitge roepen. 100 man hébben het Raadhuis be zet en ia de stad auto's en paarden gere^ quireerd. Te Essen, Barmen en Remscheid roepen aanplakbiljetten ten strijde op. De veilig heidspolitie meent den toestand meester, te kunnen worden. Bij de welgestelden wordt geld afge perst. De rijksbank moet reeds een mil- lioen mark afgedwongen zijn. De bew®-, ging moet vaa de „Communistische Ar beiderspartij van Dnitsohland uitgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10