INGEZONDEN Orde en Arbeid. Handel en Nijverhei( Sport en Spel Uit den Omtrek HAARLEM. zekere mate van zelfstandigheid te verlee- nen, doch kort geleden zijn. zit van meening veranderd en nemen thans ten opzichte van dit vraagstuk hetzelfde standpunt in als de vroegere tsarenregeering. DE INNEMING VAN. BREST-UTO,WSK. BERLIJN» 21 Aug. Het Poolsch legerbe- richt luidt: Noorderfront: Onze tegenactie in W. Pruisen heeft geleid tot een herovering van Strasburg en Neumark. In de gevechten om Strasburg verloor de vijand 400 dooden. Acht Duitschers. van wie bewezen kon wor den. dat zii de bolsjewiki geregeld hadden ondersteund, werden op staanden voet neer geschoten. In den sector Plotsk drongen on ze infanterie-afdeelingen den vijand uit de omgeving van de stad en maakten verschei dene machinegeweren buit. De burgerbe volking nam met groote toewijding aan de straatgevechten deel en leed zware verliezen Na den terugtocht heeft de bevolking vast gesteld, dat gruwelen op de gevangenen wa ren gepleegd. In den sector Cichanow behaalden onze afdeelingen een groot succes. De stad Ciechanow, die tijdelijk was ver loren gegaan, werd heroverd. De positie der bolsjewistische legers, de tuscchen der. Wechsel en de Duitsche grens opereeren wordt steeds meer kritiek. Afdeelingen van ons le leger vervolgen den viiand, die in wanorde naar Ostrowo terugtrekt. Centrum. Het succesvolle offensief van ons cen.ruoileger ontwikkelt zich uitstek end.Den I9en dezer tusschen 5 en 10 uur 's avonds rukten afdeelingen der 3e Legioenen-devisie Brest-Litowsk binnen. De oostelijke forto werden bezet. In Drohiczyn werd de stal van de 17e bolsjewistische divisie en een gedeelte van den staf, waartoe afdeelingen van de 2e en 27e divisie behoorden, gevas- gen genomen. Het opper-legercommando roemt met groo te erkentenis de bijzonder patriottische hou ding van de burgerbevolking van de opnieuw bevrijde gebieden. Enkele dorpen brengen geheele troepen gevangenen bij ons en treden tegen hen op, wanneer zij tegenstand bieden. Het aantal gevangenen is den laatsten tiid tot I8.QOO gestegen ANTI-BOLSJ E WlSTISCflF» REVOLUTIE TE BAKOE. WARSCHAU, 22 Aug. Het Toolseh Te le graaf-Agentschap bevestigt het terichjt, volgens hetwelk te Bakoe een revolutie iegten het Bolsjewistische regime zou zijn uitgebroken. KRTTTEKE TOESTAND TE DANZIG LONDEN, 22 Aug. Uit Danzig wordt gemeld, dat de toestand aldaar kritiek is. De Polen worden bijna nergens bij bij geraadpleegd. Poolsche soldaten wor den op straat uitgejouwd.- De Duitschers vertconen er zich in Duitsche uniformen. Alle belangrijke regeerings-depajtemein- ten staan onder leiding van Duitschers. De Engelse he Hooge Commissaris, eir Re ginald Tower, heeft behalve vijf Engel- schen, niets dan Duitschers tot zijn be schikking. De „Times"-correspondent ver neemt, dat een Fransche kruiser, ondanks de order van. den Engelsehen Hoogten Commissaris, wapens voor de Polen zal aanvoeren en tegen Dinsdag te Danzig wordt verwacht. Het schip zal waarscbjijn- lijk de haven binnenkomen. Welke aanleiding dan hadden wij om speciaal aan den blauwen kiel'' te denken, daar ons absoluut niet bekend was wie bij den brand tegenwoordig newee t waren? Integendeelwij moesten denken gn daenten ook dat ingeze e c n zonderonderscheid ean 't blusschingswerk deel genomen hadden zooals ap dorpen te doen gebruikelijk is. Inzender had dus oiet „de blauwe kiel" naar voren moeten brengen want hij werpt zoodoende onverdiend een blaam op den werkmansstand en daar protesteeren wij krachtig tegen, althans wat onze goede R. K. arbeiders betreft, die hebben christelijke naasten liefde genoeg in d'r harten om zelfs, zonder ver goeding, dc helpende hand uit te steken. Inzender doet verkeerd, en om dat aan te toonen behoeven wij alleen te wijzen op de meer dan schit terende Haarlemsche Vrijwillige Brandweer, die nacht en dag gereed is alle opofferingen te brengen en deze ook brengt met opgewektheid. Ieder lid stelt er persoonlijk de grootste eer in, het moeilijk ste, gevaarlijkste en langdurigste werk bij een brand te,verrichten. Dat is eenvoudig schitterend; D.ze Haarlemsche brandweer bestaat r.iet uitslui tend uit werklieden. De inzender informeere daar eens naar en slikke, na informatie, zijn ingezonden tuk geheei in. Dat er alleen over geld gesproken is, toen alle gevaar geweken was, klopt niet met de lezing, die wij ontvingen. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. MISDADIG. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het stukje in uw blad van Dinsdag j. 1. met het geschriftBijna Misdadig verzoek ik u beleefd een kleine ruimte voor het volgende Wat is misdadig Wanneer een werkman bij het hooren der brand klok klaar staat om te helpen ook al heeft hij bij een brand van 2 jaar geleden maar 4% van het toegekende loon gehad Of is het een misdaad om naar de uitrukkende brandspuit te kijken en maar te denken, dat is goed voor de blauwe kiel Of is het een misdaad wanneer men om vrouw en kinderen denkt en zoodoende 90 cent per uur vraagt, daar er geen cent uit de huishouding kan Worden gemist., Of mag men niet f 2.50 per uur vragen voor werk, waarbij men ge va loopt om kleeding en schoeisel te verbranden? V/ie kan dat beter betalen, de Ge meente of de werkman Daarbij komt nog dat er niet over geld gesproken Is, alvorens alle gevaar voor dat oogenblik geweken was. En dan de vrijwillige brandweer. Een goede gedachte van het gemeentebestuur, maar dan alle maal leden met tijd en geld, want dezulken waren bij den bovenbedoelden brand niet te vinden en ook zij worden toch onder de menschen met naas tenliefde gerekend. Ook zag ik den werkenden stand gaarne als leden toetreden, maar onder deze voorwaarde Waarborg voor vrouw en kroost bij mogelijke ongelukken. Geheele vergoeding voor schade aan schoeisel en kleeding veroorzaakt door den brand. En het door hen verdiende dagloon uitbetaald. Dan kan er van naastenliefde worden gesproken en ook van plichtsgevoel voor vrouw en kinderen. Met hartelijken dank voor uw welwillendheid »er blijf ik uw. d. w. B. BEUNE. Santpoort. Naschrift der redactie. De inzender vraagtWat is misdadig Wij hebben het in ons artikeltje van Dinsdag gezegd. „Bijna misdadig" noemden wij het.dat menschen het oogenblik dat er brand is, het oogenblik,dat er gevaar voor have en goed is, misschien zelfs voor menschenlevens,uitkiezen om looneischen te stellen en weigeren de helpende hand uit te steken als die niet ingewilligd worden. Die eischen. die wenschen dienen op een anderen tijd gesteld te worden, hoe dan ook. Maar staken bij gelegenheid van een brand noemden wij bijna misdadig. En dat is ook het antwoord op de vraag van inzender wat is mis- ladig? De inzender doet het voorkomen alsof in het artikeltje de „blauwe kiel" nu eens flink veronge lijkt wordt. Inzender had dit niet moeten doen. Ook wij schreven in geen enkel opzicht kwaad van den blauwen kiel. Hoe zouden wij dat ookkun- nen doen Wij weten veel te goed, dat er onder den werkmanskiel over 't algemeen een gouden hart Hopt? Dat de arme in aardsche goederen dikwijls Jferzijnen rijkere broeders in naastenliefde over- STAKING DER GRONDWERKERS. Vanwege den Alg. Ned. Grondwerkers- boud wordt gemeld, dat in 't Wilhelm! nakanaal te Noord-Brabant een staking is uitgebroken bij de aannemers Arnz. a! daar en de Kok. Van de 500 stakende grondwerkers zijn ?r ruim 350 in de E.-K. organisatie geor ganiseerd, welke staken om in een hooge re klasse geplaatst te worden, tegen het advies van het R.-K. hoofdbestuur in. Vaa den Alg. Ned. Grondwerkersbond zijn er 150 in dit conflict betrokken. HET EINDE DER UITSLUITING NABIJ. Naar wij vernemen, zal aan de uitslui ting in de Bouwvakken, morgen, Dinsdag een einde gemaakt zijn. Reeds heden werden contracten afge sloten. SLUITING LUCIFERSFABRIEKEN. Naar aan de „Mb." gemeld wordt, zal einde volgende week de stoomlueifers- fahriek te Roosendaal worden stopgezet, waardoor omstreeks 120 man werkloos zullen worden. Te vorigen jare werd door de vennoot schap de fabriek in eigendom overgedra gen aan een Zweedsche combinatie, door welk consortorium in de vorige maand nog verschillende andere lucifersfabrie ken hier te lande, alsook in België, wer den opgekocht. In verhand met de heerschende over productie in de lueifersmdnstrie, zullen verschillende dezer fabrieken, hetzij wor den stopgezet of we] in productie gedeel telijk worden beperkt. Oma. zal de luci fersfabriek te Breda tot op een derde van het bedrijf worden beperkt. Eerst wan neer de toestand z»:h vrijwel hersteld heeft, zal de fabriek weer in bedrijf wor den gebracht, vermoedelijk zal dit eebter binnen de eerste 3 jaren niet en moge lijk zelfs pas na 4 of 5 jaren verwacht kunnen worden. OLYMPISCHE SPELEN. De athletiekwedstrüden. De Marathon-loop werd gewonnen dooi den Fin Kolehmainen. 48 deelnemers kwamen aan den start om den afstand van 42.750 H. af te. gaan leg gen. De Fin volbracht den afstand in 2 uur 32 min. 35 4/5 sec. Na zijn aankomst werd z'n hoofd ge sierd met den kleinen lauriertak, z'n li chaam omhangen met een grooten krans en men sloeg hem de Finsehe vlag om de schouders en de overwinnaar liep z'n eer er on dc en menigeen was stil en stond bewogen te kijken en als Kolehmainen naderde, zagen de 'n groote, stoere, blonde Fin, knikkend en blij glimlachend. De uitslag was: 1. Hannes Kolehmainen, Finland, 2 u. 32 min. 35 4/5 sec. 2. Lossman /Estland, 2 u. 32 min. 42 3/5 e 3. Arri, Italië, 2 n, 36 min. 37 4/5 sec. 4. Broos, België, 2 u. 39 min. 25 475 sec. 5. Kuosmiskozi, Finland, 2 u. 40 min. 18 seconden. 6. Safin Rose, Denemarken, 2 u. 41 min. 18 sec. 7. Lerogorgon, Amerika, 2 u. 42 min. 30 sec. 8. Hansen, Denemarken, 2 u., 41 min. 39 2/5 sec. 9. Fahlgren, Finland, 2 u. 42 min. 40 sec 10. Fater Kohlemainen, Finland, 2 u. 44 min. 30 1/5 sec. Wessel komt in goede conditie als no. 26 binnen in 2 u. 58 min. 53 sec. Ofschoon de afstand ditmaal ruim 2 K.M. langer was dan bij vroegere gelegd- heden en ondanks de sleehte weg, heeft Kohlemainen den wedstrijd binnen wereld recordtijd geloop en. Driesprong. 15.52 M. wereldrecord. Beslissing. 1. Funlos, Finland, 14.505 M.; 2. Jansson, Zweden, 14.48 M.; 3. Almlof Zweden, 14.27' M.; 4'. Sahlin, Zweden, 14.175 M.; 5. Landon, Amerika, 14.16 M.; 6. Aheam, Amerika 14.08 M. 4 maal 100 M. estafette. 2e serie. 1. Frankrijk, Pirard, Caste, Lorrain, Servin, 43 sec; 2. Engeland, Abrahams, d'Arcy, Ed wards, Hill, 44 sec.. Niet geplaatst Neder land, Wezenpoel, Van Rappard, De Vries en Heynneanan, alsmede België. Een zeer sipajnnenden strijd tussefhen' Nederland en Engeland om de tweede plaats, met enkele centimeters verschil door Engeland gewonnen. '3000 M. teamraee: 1. Amerika, Halloek, Dxesser..Deryaney. Shiala ea Schaxdt, ini min. 511/5 sec. 10 punten; 2. Engeland, Ble- with, Reill, Hattan, Mae. Phie, Seagrouel', 20 p.; 3. Zweden, Backman, Falk, Lind- grend en Johansford, 24 p.; 4. Frankrijk, Duquène, Huet, Burtin, Brossard 30 p.; 5. Italië, Ambrosini, Peroni, Martiningi en Maeeario. Discuswerpen. Beslissing. 1. Nicklander, Finland, 44.65 M.; 2. Taipale, Finland, 44.19 M. Boksen. De resultaten waren o.m.: Licht gewicht: Omsen, Noorwegen, wint van Rodriguez, Argentinië door disquali- ficatie van laatstgenoede in de derde ronde. W. Wester man, Holland, wint van Ran kin, Canada, door een knockout in dc 3e ronde. De bezoekers zijn bij dit resultaat zeer enthousiast en komen de Hollanders die met hun rood-wit-blamve vlaggetjes in de zaai zitten, gelukwenschen. Licht middengewieht. Sbannong, Dene marken, wint op punten van J. H. Heti- ckelbacb, Holland; Steen, Noorwegen, wint van Dellavale, Italië, die den strijd in de 2de rondo opgeeft. Vedergewicht. Clausen, Denemarken slaat Newton, Canada, op punten; Ziveié, Amerika, slaat Zanetti, Italië die op geeft; Étcell, Amerika, slaat Fritseh, Frankrijk op punten; Gauehet, Frankrijk, slaat Olsen, Noorwegen, op punten; Car ze- na, Italië, slaat Vinken, Holland, op p.; Bovy, België, slaat Hcterman, Holland, op punten; Cater, Engeland, slaat Niel- seD, Denemarken op punten. Nationale schietwedstrijd te Hoorn. De schietvereeniging „Hoorn" te Hoorn mag met voldoening terugzien op den af loop van de door haar ter gelegenheid van 't 25-jarig bestaan uitgeschreven national wedstrijden op geweer en buks. Op de ge- weerbanen zijn 330 en op de buksbanen 155 schutters uitgekomen onder welke de beste uit den lande, zoodat de strijd vrij schep is geweest. Hieronder vermelden wii den uit slag. voor zoover de schutters uit Haarlem en omstreken daarbij betrokken ziin. Korpswedstrijd geweer voor schiet- en weerbaarheidsvereenigingen lc vijftallen. Ie prijs. Generaal Jouberi, Overveen, 210 punten. 2e priis. Claudius Civilis, Haarlem, 204 punten, 9e prijs Ge neraal van Merlen. Haarlem. 186 punten. 10e prijs. Bloemendaa! Commando. Bloe mendaal, 177 punten. 2e vijftallen, le prijs. Generaal Joubert, Overveen, 191 punten. 4e prijs, Generaal van Merlen, Haarlem, 184 punten. Korpswedstrijd geweer voor Burgerwacht- ten: le vijftallen. 4e prijs, Haarlem. 176 pun ten. 2e vijftallen. 7e prijs. Haarlem, 120 pun ten. Korps wedstrijd buks voor schiet- en weer baarheidsvereenigingen. le. vijftal le prijs, Generaal joubert, 472 'punten. 3e prijs, Generaal van Merlen, 468 punten. 6e prijs. Claudius Civilis, 465 punten. 7e priis. Bloem endaal Commando, 464 punten. 2e vijftallen, le priis, Generaal van Mer len 456 punten, 3e prijs Claudius Civilis 437 punten, 4e prijs Generaal Joubert 431 punten. In deze afdeeling was hoogste korps- schutter met 98 punten C. van der Leek te Heemstede. Personeele baan geweer. 3e prijs P. J. Hekker, Haarlem, 45 punten 12e prijs M. A. Hoeben. Schoten. 44 punten 13e prijs J. Viets, Haarlem, 44 punten 23e prijs A. H. de Wilde, Haarlem, 43 p. 31e prijs J. Lindeman. Bloemendaal, 42 p 35e prijs P- Roozen, Overveen. 22 p. 41e pr. B. J. Bots, Schoten. 41 p. Eerewedstrijd buks. 2e prijs P. J. Hekker. Haarlem. 294 p. 4e pr. W. G. fioogensiein. Bloemendaal 293- p. Vrije baan geweer. 13e prijs D. C. Houtgraaf. Bloemendaa! 58 p. 20c prijs J. A. van Buggenum, Bloe mendaal, 57 p.; 21e priis C. van der Leek, Heemstede, 57 p.; 28e or. M. Henneman, Haarlem, 57 p. 32e prijs P. Langendonk, Bloemendaal, 56 p. 35e pr. L. van Keulen, Aerdenhuot, 56 p. 36e prijs P. J. Hekker, Haarlem, 56 p. 37e prijs J- A. Klikens, 56 p.; 39e prijs H. E. Stap. Haarlem, 56 p. 40e pr. C. van Zalen, 56 p. 46e Pms B. H. Wezenaar, Aerdenhout. 56 p. Vrije baan buks. le prijs J. A. Rijkens. Haarlem, 200 p. 4e pr. G. Janssen, Haarlem, 200 p. 5e pr. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal 200 p, jje prijs A. H. J Sausen thaler. Haarlem, 199 p 18e pr. P. Langendonk. Bloemendaa', 198 p. 19e pr W. J. Hoogenst-ein. 198 p. 21e pr. F. P. Hekker. Overveen, 197 p. 23e pr. J van Keulen. Aerdenhout. 1J7 p. 24e pr. P. Roozen, Overveen, 197 p. 28e prijs C. van der Leek. Heemstede 196 p.; 3ie pr. B. H. Wezenaar. Aerdenhout, 195 p.; 35c pr. J. Buren. Overveen. 196 p- 36e pr. L. de Raad, Heemstede, 195 P- 39e prijs P. J. Hekker, Haarlem, 194 Panten. Dagmedailles geweer. 9 Aug. B. H. We zenaar, Aardenhout, 29 punten. Dagmedailles buks. 8 Aug. J. A. Rijkens, Haarlem; 11 Aug. G Janssen. Haarlem; 12 Aug. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal; 15 Aug. A. H J Sausen thaler, Haarlem, allen met 100 punten. Brevet Meester flobertschutter. le pr. J. A. Rijkens, Haarlem, met 96 cartons; 8e prijs D. C Houtgraaf. Bloemendaal. met 92 cartons; 9e pr. P. J. Hekker, Haarlem, met 92 p.; 14e pr. P Langendonk, Blomendaal, met 85 cartons; 15e pr. AJb. Bos. Overveen. met 85 cartons. ZAANDAM. Geslaagd. .Voor 't ©samen Handelswetenschappen. M. O. slaagd'e te IJiMUIDEN. Aan de zuidzijde der via- scbershaven zullen twee vischrookerijen worden gebouwd, een voor den heer v. d. Toorn en een voor den heer Hoogendijtk. Den Haar o.m. de heer R. H. Rooda, al hier. VELSEN. De feesten. ZooaJs wij vroe ger berichtten, organiseert het Centraal. Drankweer-Comité in de gemeente Velsen kinderfeesten, benevens een gondelvaart op het Noordzeekanaal. Het kinderfeest is vastgesteld op Zaterdag 11 September a.s. Dit zal te Velseroord als centrum van de gemeente plaats hebben, waarvoor gevraagd zal worden het terrein van de voetbalvereeniging Stormvogels, of anders het land bij de gasfabriek. De kin deren van alle scholen in de gemeente zullen hieraan mogen deelnemen. Verschillende spe len en wedstrijden, waarbij ook prijsjes wor den toegekend, zullen gehouden worden. Hierbij is de medewerking van het onderwij zend personeel gevraagd, waarop gerekend wordt. Ook hoopt men op de medewerking van muziekcorpsen in onze gemeente. Voor dit kinderfeest is Dij het pestuur van het Drankweer-Comité en de leden der Financieele commissie tot nu toe ong. 500 aan giften ingekomen. Men meene echter niet, dat dit voldoende is, om aan eenige duizenden kinderen een feest te bereiden. Men wil alle kinderen onthalen op li- monade en koek en dan zullen ei ook een honderdtal prijsjes gekocht moeten worden. Men kan dan ook het voorbeeld van een IJ- muider firma volgen, die benevens een gift, een bus bisqait beschikbaar stelde. Ook prijsjes in natura zijn welkom. Dc gondelvaart heeft den avond te voren, Vrijdag 10 September, plaats. Dit heeft men gedaan, opdat ook de middenstanders kun- nen meedoen er is een afdeeling reclame- en het ook kunnen zien. Wat op Zaterdag natuurlijk niet mogelijk is. Waar het zeker 10 icUUf geleden is, dat hier een gondel\cU,r Werd gehouden, hoopt men dat de deelname groot zal zijn. Niet alleen van m ddenstan- ders, maar ook van particulieren en van ver- VELSEN. De bestelde motorbrandspuit ia opnieuw beproefd, waartoe B. en W. zon eter waarschuiwiinig last gaven. De sjpuit gaf thans onimiiddelijk water en is daarop door B. en W. geaccepteerd en door de gemeente overgenomen. speciaal voor de propaganda van de drank bestrijding en een voor alle andere vereeni- b"voor deze gondelvaart worden kunstvoor werpen als prijzen uitgeloofd. Van twee middenstanders mocht men reeds toezegging ontvangen dat zij gratis een voorwerp als prijs beschikDaar stellen, en ook hiervoor hoopt men dat dit voorDeeld navolging zal V "Gerekend wordt op nog vele giften, ook de kleine zijn zeer welkom. Aan de gemeente is een bijdrage van 250 gevraagd, speciaal voor het kinderfeest (de kosten voor de gondelvaart worden uit de kas van het Drankweer-Comité betaald), en men hoopt dat de raad niet zoo schnel zal zijn om dit betrekkelijk kleine bedrag te weigeren. Voor de gondelvaart hoopt men dat zich vooral muziek- en zangvereenigmgen zullen opgeven. Men lette er op, dat de aangifte daarvoor moet geschieden voor 1 September a.s. bij hei s cretariaatWiüebrordstraat 105 Velseroord. Dc Financieele Commissie bestaat rut de heeren W. Rol, J. Schuddeboom Joh. Reijn- tjes en S. Koning, allen te Wijkeroog. A. Eikclenboom, Santpoort, S. Klein en M. var. Velsen, beiden Middenhavenstraat te IJmu den en Y. J. Reitsma en J. Voet te Velseroord. ASSENDELFT. Ongeluk. Toen onze plaatsgenoot de heer D. Mijnen Ez van de marktte Punnercnd terugkeerde schrok zijr vierjarig paard, dat voor de tak gespannen was, voor een auto, zoodat het op nol sloeg Dc heer V; en i:ns zoon werden, doordat ij' onder het rijtuig terecht kwamen vrij ernstig verwond, en werden per auto naar huis gebracht. De overige personen die op het rijtuig hadden plaats genomen kwamen met den schrik vrij. Vrijwillige Burgerwacht. Onze vrijwillige burgerwacht geeft, dank zij de activiteit van den commandant den heer J. J. v. d. Laan, nog goede teekenen van leven. Maandag had er een algemeene ledenvergadering plaats Onder hei r okemvan een sigaar en het drin ken van een vrij gelagje werden de bmshou- deliike zaken besproken. Tevens w »d mec^e- decld dat de regeerir g 50 contra subsidie geeft voor het houden van een onderlinge schietwedstrijd. Besloten werd dan ook de schietwedstrijd te orgamseeren en deze te doen aanvangen a.s. Zaterdag 21 Aug. Ieder lid schiet 3 serie's van 5 schoten. Aan prijzen werden ongeveer voor 100 aan siga ren uitgt loofd. Er zullen zijn 20 prijzen bovendien krijgt c-lk schutter, die tot de gc- litkkice prijswinnaars behoort toch 5 sigaren t oost prijs. Die 's Zaterdags verhinderd is te schieten mag het. des Vrijdags doen tijde, s het gewone efenmgsuur. Zoo Dlijlt do animo er in Goc d zoo HAARLEMMERMEER. Op de agen da voor de vergadering van den gemeente raad op Dinsdag 24 Augustus 1920, des nam ddags te twee urn', komen de volgende punten voor 1. Vaststelling van de notulen der vergade- ring van 15 *9^®* 2 Ingekomen stukken en mededeelingen. 3 Vaststelling van de rekening en verant woording van de gemeente, van het Durger- lijk armbestuur en van het tijdelijk levens middelen Dcdr ij f over het dienstjaar 1919. a Adres van het bestuur der Zondagschool vèreeniging te Nieuw-Vennep om gebruik van een lokaal van school nummer 8 voor Zondagschoolonderwijs. 5. Voorstel inzake de drinkwatervoorziening. 6. Adres van twee leden der plaatselijke schoolcommissie. 7. Voorstel tot aankoop en aanvaarding in erfpacht van gronden in verband met den b uw van noodwoningen. 8. Nader voorstel inzake den bouw yan acht middenstands woningen te Hoofddorp. 9- Voorstel tot het aanvragen van rijks voorschot voor den bonw van arbeiderswoningen door wopingbouw- vereenigingen. 10. Eenige financieele rege- linrai. 11. Rondvraag- WAAR GAAN WE HEEN? Nationale kw&rtofrWOidrfhriJd vlaa het genA koor „RoljrhjWnia." Slaan wij de met zorg uitgevoerde, schooft met minder zorg gecorrigeerde FeestwijzêlK op, dan valt ons oog op de afbeeldingen vahj twee in Haarlem's zangerskringen heel bekeb^ de mannen. Beide hebben hun verdiensten,! doch op verschillend terrein. Over Willem Heope's succesvollen arbeid in 't algemeen, 1 zoo min als in Polyhymnia's belang in 't bijzonder, behoeven we verder uit te weiden.' Wel echter voegt het, te gedenken den stillen vverke, den ruggegraat van „Poly", (dit ia de door de weeksch naam van het koo Is de dag van 1 Juni voor het Koor een ge denkwaardige, zeer zeker is hij dit voor hem, wiens afbeelding naast die van Willem Heope ee plaats vond in den feestwijzer. De heer Jac. Bos n.l gedenkt op dien dag, hoe hij vóóï twintig jaar het initiatief nam tot jet oprich ten van het huidige koor. Dat zijn werk ge waardeerd wordt, blijkt ten overvloede uit de inleiding, die het tekstboek vooraf gaat en geschreven door den heer A. N. Zonneveld,n die ook in een gemakkelijk en vlot gesproken openingswoord den zangers en toehoorders het Welkomstwoord toeriep en tevens den heer Bos, dir. Heope en allen die hun krachten gaven en geven in 't belang van het koor dank en hulde bracht'. Dc heer Zonneveld spra.k dan nog de hoop uit dat de wedstrijd mocht hebben een vreedzaam verloop. Dan ging de bel aan de juryta.fel, en de wedstrijd was begonnen met de Tweede Afd. dubbel Mannenkwarteüen. Tweede afd. dubbbel niannearkwartten. Ik denk er niet aan, al deze kwartetten achtereenvolgens op de filmspreuk te brengen maar meen meer nut te doen met aam de hand van enkele algemeene opmerkingen het meest belangrijke na.ar voren te brengen. Men had te zingen behalve een koor naar Date vooraf een verplicht koor, geschreven door den directeur Willem Hespe. Het pre- tentielooze stukje dat aldus ontstond, heet „Haarlemsch liedeke" en vraagt op de eerste plaats een zorgvuldig afwegen van de klank in de vier stemmen groepen, zoodat al a,adelij m het oog moet vallen of het kwartet als zoodanig recht van bestaan heeft, ja dan neen, Het gaat toch niet aan, om maar vlug een achttal stemmen bij elkaat te roepen en dan naar den Wedstrijd te gaan. Daar moet gewerkt, in de voornaamste plaats klankstudie gemaakt worden en daarbij behoeft hij, die zich met de leiding belast, ziiji ooren niet in den zak steken. Dat klank- studie zeer nauw verba.nd houdt met juiste uitspraak, heeft deze wedstrijd ook eerw voor de zooveelste maal aangetoond. Zangers met mooie stemmen bereiken Weinig, enkel met hun Welluidend orgaan alleen. Zoo hoorde men opvallend goede stemmen, maar geep goed-overwogen klank verhouding in „Zanglust" Haarlem. Bovenr dien, was de opvatting van het vrije numme. „Eece quomodo m." van Handl er vlak naast maatstrepen en 't Wordt tijd dat er een an dere uit cave komt, die den geest van het stuk juister weergeeft. Het toonpeil bleef ook in creep, vah beide nummers constant ook deels een gevolg van onvoldoende kiankstudie. De jury die bestond (alfabetisch) uit de heeren Jac. Bopsch, W. Hespe, H. J. den Hertog, jos. de Klerk en Henn Fielage, voegde voor dit kwartet nog een prijs 4 c toe, die met algemeene stemmen Werd toe gekend. Eveneens viel het stemmatenaal te loven van het kwartet „Orpheus"Haarlem. Maar alweer uitspraak en samenzang lie ten te wenschen, zoo was de a van „sparen onplezierig-dikveel ledijker echter Was 't bii 't kwartet „Jos. M. Orelis -A dam, waar we hoorden „boarenü voarenü spoaren. Dit kwartet echter met zijn vrije nummer „Omhoog" onder zeer muzikale en vakkun dige leiding veel indruk, vooral in t mi( loen- deel. En om deze reden vooral was dit kwar tet een unicum. Want 't is opmerkelijk, hoe Weinig indruk er in t algemeen achter bleef. Met allerlei kla.nkvirtuositeit denkt men veel te bereiken. Zoo dit het doel Was va.11 de kunst, zou 't zonde en jammer zijd dat er, im onzen tijd, zooveel energie werd verprutst. Zoo viel bij „Onder Ons —Be verwijk de zuiverheid meermalen te loven, de Tempi echter waren sa.ai en zoet, de voor dracht dikwijls nuchter en kkindera.chtig en 't rythmc slordig. „Euterpe Schoten weet zelf heel goed, wat de fout is van zijn samenstelling. Hiermee houdt verband, dat de forti grof waren en, hoewel er wel op de voordracht gewerkt was, kon alles toch onmogelijk nobel klinken. Heel anders was de klankverhouding bij „Haarlems dubbel MannenkWartet. Ner gens was di klank ziekelijk-vertroeteld en geen dezer mannen is verliefd op zijn eigen stem Men kan dan zonder voorbehoud zeg gen, dat hier mannenzang gegeven werd. Dat er vlekken en vlekjes waren, zal men niet tegenspreken. Zoo is de klank der twee de tenoren nog te nuchter; mag de dir Booda aan de eerste tenoren wat meer ge legenheid geven, een hooge bes op „lokkende'" wat meer te kunnen uitzingen en te laten glanzen kon het toonpeil constanter. Maai den naam „Mannen"-kwartet draagt het met recht In zijn vrije nummer was de opzet veel beter dan bij „Orpheus*-Wormerveer, dat eveneens „Te huis van Bonsch zong. Dit kwartet echter, onder uitstekende lei ding maakte met het middendeel van dir werkje heel wat meer indruk, het „sprak meer. De tenoren gaven echter meermalen blijken dat hun zingen niet goed is ingesteld, zij bleken vermoeid. Twee kwartetten waren met opgekomen en het overige geeft geen agnleidwg tot bij zondere vermeldingna eenig over- en- weer-praten was men t aan de jurytafel eens, zoodat de heer Hespe, die als presi dent fungeerde, de volgende uitslag mee- deied prijs (4—1 stem) „Orelio"—A'dam. 20 Tjriis ("-{2 st.) „Haarlem 20 pr. (3—2 st.) „Haarl. dubbel Mannen kW 3e pr. A (4—1 st.) „Orpheus—Haarlem. pr. B (3-2 st.) „Onder Ons -BcyerW. 4e pr. A (3—2 st.) „Harmóme A^—A d-vh1^ ih lil L^CCCji gwyuvj'-i ij 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2