VAN ALLES WAT. BUITENLAND. BINNENLAND Trekken uit Kennemerland. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1920 VERSTANDIGE MENSCHEN. Er zou een heele boom opgezet kunnen worden (ver de vraag wie van beiden het grootste blijk geeft van gezond verstand Frits, die onder den geur van een imitatie-havana eenzaam op zijn werkkamertje 'n trek uit Kennemerland schrijft of de honderden van beiderlei kunne, eiken rang en eiken leeftijd, die zoo tegen den avond 't is Zondag met verbrande toeten en leege magen van Wijk aan Zee komen gesukkeld per rad of te voet. Het is voor onze badplaats maar gelukkig, dat de vele bezoekers zich des morgens voor hun vertrek de hersenen niet plagen met dergelijk ge vraag, want wis en zeker zoude zoo'n praemedita- tie velen terughouden, die weten wat het betcekent des Zondagsavonds den weg af te leggen hoe dan ook van Wijk aan Zee naar Beverwijk, 't Is voor z'n „genoegen" dat men er heen ga. En dan getroost men zich graag 'n offertje, hoe mal het moge klinken. Wee echter, indien jan en Alleman, die thans trouwe Zondagsgasten van ons brokje strand zijn, ter vervulling van een of anderen plicht de route te maken kregen. Vast vloeide daar een algemeene staking uit voort en ging geen mensch er heen. Want 't is er stoffig en verschrikkelijk meer dan iemand, die dat grapje nooit heeft mee gemaakt, zich kan indenken. Oorzaak daarvan is vooral de windrichting. Moeder de Zee immers heeft de aardigheid in dezen tijd flink van zich af te blazen en dan liefst altijd in't verlengde van be doelden weg. Deze los, zanderig, hobbelig en kurk droog, bereden bovendien door honderden elkaar gestaag volgende kruisende voertuigen van elk soort en gehalte,heeft begrijpelijkerwijs veel meer van een tegen de aarde bezwijmende lange wolk den van een begaanbaar en inderdaad ook druk begaan pad. Trouwens of men loopt dan wel rijdt, het portie stof krijgt men toch en dan niet in dis- tributiemaat. Slechts hebben de rijdenden dit voor op de voetgangers, dat zij eerder uit die hel verlost rijn. Ik zou intusschen al een heel slecht adspirant- Groot-Beverwijker zijn, indien ik de zeelievenden onder mijne lezers niet aanstonds gerust stelde voor het volgend jaar. Als niet het Bolsjewisme voordien ons landje in een heilstaat, dat is in een staat, waar niets goeds meer gedaan hoeft te wor den, heeft omgeschapen, zou het kunnen wezen, dat de onderhavige weg dusdanige veranderingen heeft ondergaan,dat men er den geheelen dag voor mijn pleizier op en neer blijft wandelen. De nieuwe burgemeester van Wijk aan Zee heeft zijn bestuur geopend met een voorstel in die richting. Ergo komt de mooie stoffrije klinker-of steenweg er eer lang en schept tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee een verbinding, die de badplaats op slag honderd procent aan attractie doet winnen. Een verstandig mensch och, nu we ze zoeken lijken ze gezaaidj als gras dan ook lijkt ons de directeur van ons bioscoop-theater, die plannen maakt om het vol gend jaar een bioscoop-inrichting te Wijk aan Zee aan te brengen. Jammer y ,or dezen ondernemenden exploitant moge het heeten, dat de door den Raad van Beverwijk ingevoerde belasting op de open bare vermakelijkheden zijne zaak zoodanig ge troffen blijkt te hebben, dat de recettes vaak aller bedroevendst zijn en de goede man er ernstig over zou kunnen gaan denken om zijne zaak op te doe ken. Ik weet, dat de populaire Frans Hart respect heeft voor het Katholieke gevoel en steeds met programma's tracht te komen waaraan wij geen aanstoot kunnen nemen. Ik weet ook, dat hij niet altijd daarin slaagt. Maar zeker zouden wij zijn doek niet gaarne willen missen,-omdat er veel leer zaams vertoond wordt en er door de filmliefheb bers werkelijk aangename uren gesleten worden. Intusschen geen nood. Ondanks de verhoogde entree-gelden, ondanks de stedelijke belasting, zal de bioscoop weer vol lcopen, zoodra de lieve zomer ons verlaten heeft en de winten r t ons rillend iui.r de kachel jaagt. Vol ongeduld sluit ik dit ka;ittel, want sinds eenige minuten „spookt" een ander verstandig mensch door mijne verbeelding. Dit ongeduld al leen kan mijn excuus zijn tegenover hen, die mij van oneerbiedigheid betichten, wanneer het hier geldt den persoon van pastoor Haver, den bouwer en den beheerder van de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad. 't Is alles verstand en kunstzin, wat men aan hem zelve en zijne kerk vindt. In dit schoone gebouw in Krophollerstijl opgetrokken, past deze eerbiedwaardige geestelijke als in eene hem geèigende lijst. In gewaad, in woorden, in houding en manieren, zooals in elk detail Yan zijne kerk, heeft hij gelegd de majesteit van Christus' stichting, in dezen tijd van gezagsvertrapping en klassestrijd doet het zoo goed dergelijke dienaren van onzen grooten Verlosser te zien, die met alles, wat zij bezitten, trachten hun beschouwende om geving terug te voeren in de eenige sfeer, waarin de nk t-ontkerstende ziel nog gezond kan ademen, nu al mime de gasdampen van het materialisme langs ae aarde trekken. Voor deginen, die zich afvragen met welke be- i leling bovenstaande regelen geschreven lijn, zij gezegd, dat velen zich in hun kort begrip vergissen üi de waarde dezer schoone dingen en zich zelfs durven ergeren juist aan datgene, waaraan zij zich moetc-n stichten. Wie echter een godsdienstoefe ning bij wil wonen met een maximum van aandacht en godsvrucht, die ga naar de kerk aan den ArcndsJ weg. De schitte-rende symboliek van dit kerkinte rieur, de wijdig, plechtstatige gangen en gebaren des priesters en niet het minst de practische in deeling der plaatsen voor de geloovigen geven een voldoening aan de ziel, zooals niet alle kerken dit vermogen. Daarenboven beschikt deze parochie over een koortje, dat er mag wezen. Wij woonden dezen morgen de Hoogmis bij en werden getrak teerd op de beroemde 8-stemmige Perosi-Mis. Wel nu het was geslaagd, werk, waarvoor èn den directeur èn den leden een complimentje te dezer plaatse zeker toekomt. Het wordt te lang. En ik had nog iets te zeggen over een ander verstandig mensch, ditmaal „in poiiticis." Wij hebben ergens gelezen.dat de heer Hennernan, lid van den raad van Heemskerk, zijn zetel gaat verlaten. Nu moet het mij van het hart, dat genoemde heer in deze een'wijze daad pleegt, v/elke in eventueele gevallen navolging verdient. Het is in dien raad wat men populair „hommeles" noemt. Niet sinds vandaag of gisteren, maar sedert de jongste gemeenteraadsverkiezingen. De heer Henneman, die jarenlang wethouder was, dacht aan zijn gevoel van eigenwaarde verplicht te zijn om zekere ons onbekende redenen het wethouder schap te weigeren. Van den anderen kant kon hij zich geen oogenblik vereenigen met de politieke lijn van de benoemde wethouders, werd dienten gevolge tot oppositie genoopt, bracht daardoor eenigen tijd geleden een wethouder ten val en zou zeker ook diens collega het aanblijven opden duur onmogelijk hebben gemaakt, ware de heer Henne man zelf niet tot het inzicht gekomen dat plicht en eer als Katholiek hem geboden heen te gaan, Voorwaar een verstandige daad, waartoe niet ieder een den moed zou bezitten. Wij hopen vaak gewag te mogen maken van dergelijke oplossingen in moeilijke gevallen. FRITS. TE GEWAAGD. VerdedigerIk kan je niet verdedigen ronder dat je me de heele waarheid zegt. Heb je nu alles verteld. Dief: Alles. Behalve waar het geld ligt. Dat hou ik zelf. DE SAMARTINE EN ZIJN BOEK. Het is bekend, dat de Fransche dichter Sa- martine zeer ijdel was. Eens vroeg hij een zij ner Kennissen: „Hebt gij mijn nieuw boeK al gelezen?" Ik kon, zoo verhaalt die kennis zelf, bevestigend antwoorden. Toen vroeg de schrijver mij„Hoeveel maal Ik zei natuurlijk „Een keer," waar op Samartine antwoordde „Dan kent u het volstrekt nietIk heb het na 't schrijven vier maal gelezen en eiken keer ontdek ik er nieu we schoonheden in." DE RESULTATEN VAN CURSUSSEN VOOR STOTTERAARS. De duurzame resultaten, die bereikt wor den met de cursussen n'dcze spraaKgebrek- t Kigen blijken volgens de oordeelvellingen van den laatsten tijd, niet aande verwachting, die men er van had, te beantwoorden. Ofschoon de directe resultaten zeer goed zijn, blijkt een groot deel dei leerlingen geheel en al tot de oude kwaal terug te vallen. Om deze opvatting nader te toetsen aan de eigen ervaiing heeft dr. van Voorthuysen (blijkens een artikel in het Ned. Maandschrift ;voor Geneeskunde) een na-ondeizoek inge steld van de leerlingen, die van 1913 tot een tnet 1917 aan de cursussen voor spreakgebrek- kigen te Groninger hadden deelgenomen. Het waren 143117 jongens en 26 meisjes. Het •4liiecte resultaat Was in 70 a 80 pet. bcvredi- DE TOESTAND IN OPPER-SILEZIë. Mins tens even belangrijk als de bloedige krijgsbedrijven die zich om Warschau en elders tusschen do Polen en Russen afspelen rijn thans de gebeurtenissen der jongste dagen in Opper-Süezië, dat op het oogen blik. dat wij dit schrijven, eon Europeeson broeinest dreigt te w-oroen. Niet alleen, dat de politieke gebeurtenis sen in Europa hier in alle bijzonderheden nawerken, maar het is zelfs mogelijk, dat tengevolge van de nationale opwinding in O pper-S ilczi de conflicten tussohen Duitschland ©enerzijds en de Fransehen en Polen anderzijds, zelfa voor Europa nood. lottige gevolgens zullen hebben. Ook wanneer de Franschen zich volko men neutraal gedragen hebben en de Polen onschuldig het slachtoffer zijn geworden van de betoogingen, blijkt toch uit alle be richten dat de rassenhaat ten hoogste is gestegen. Slechts hierdoor is het te verkla ren dat een bekende Poolsch© dokter dr. Milecki met planken is doodgeslagen en zijn lijk in het water werd geworpen, omdat men, ofschoon ten onrechte, geloofde, dat uit zijn huis op de menigte werd geschoten Naar de correspondent der..,Nieuwe GrU' dan ook uit Oppeln seint, is de toestand in Opper-Silezië buitengewoon ernstig. Er zijn aan Duitsche zijde steeds nog drie stroomingen en wel het verlangen naar een autonomen bondsstaat, ten. tweede naar een zelfstandige provincie en ten derde naar een vrijstaat. Tengevolge vam de Duitsche revolutie was n.I. in den beginne de stemming bij de fabrikanten en later bij de arbeiders niet bijzonder Du i teek gezind, daar de economi sche toestand in DuitBchland zoo ongunstig en in Polen beter was. Tengevolge van de Poolsche ineenstor ting en het mislukte economische beheer al daar. is hierin een algebeeJe verandering gekomen en allen zien thans in dat slechts van aansluiting bij Duitschland heil te ver wachten is. Nader vernam bovengenoemde correspon dent, dat de Poolsche benden geen geregelde troepen waren zooals de Duitsche berichten meldden. HET POOLSCH.RU SSISCHE FRONT. Op het Poolech-Rusaisohe front knijpen de Polen de tang, waartussohen het roode centrum ten Oosten van M arechan zit, steeds verder dicht. De verovering van Brest Litofak wordt bevestigd en tevens wordt ge meld dat Siedloe (Sjeüües) en Sok oio f in Pooleche handen zijn. Beide plaateen liggen aan de spoorlijn OetrolenkaIwamgorod, Sokolof 30 K.M. benoorden Siedloe en onge veer even ver bezuiden MaUnn, waar deze spoorlijn den Boeg snijdt. De uitgang van lie terrein waar de roode troepen zijn saam- gedrongen. wordt dus snel kleiner en hun verder verblijf daar steeds gevaarlijker. Toch blijven de bolsjewiki nog het oog op Warschau gericht houden. Het Poolsche stafbericht van 19 dezer zegt, dat rij met het grootste gedeelte der tusschen den Weichsel en d© Duitsche grens staande strijdkrachten een aanval op Plock (Plotzk. W. N. W. van Warschau) hebben gedaan, om te trachten daar d®n rivierovergang te forceeren en de hoofdstad ook uit het Westen te kunnen aantasten. De aanval is echter, met behulp van de bevolking van Plock, afgeslagen. Generaal Weygand. de Fraasehe militairo adiviseur der regeer in g te Warschau, blijkt van oordeel, dat de overwinning van het Poolsche leger niet alleen Warschau buiten gevaar heeft gebracht, maar het begin kan ziin van de volslagen vernietiging der ioode militaire macht, als de Polen er voldoende partij van weten te trekken. Of zij daartoe in staat zijn. moet echter nog blijken. Vol gens berichten uit Neidenburg zijn roode versterkingen in aantocht. DE ONDERHANDELINGEN TE MINSK. Terwijl op het front de gebeurtenissen zich verwonderlijk snel ontwikkelen, blijft het met de vredesonderhandelingen te Minsk een slakkengang gaan. Thans eerst zijn de voorwaarden, die de Russen steilen. bekend. Ze komen vrijwel overeen met die, weike Lloyd George Dinsdag van de vorige week in het Lagerhuis heeft meegedeeld, maar bevatten toch enkele nieuwigheden. Rusland verklaart zich bereid de onafhankelijkheid van Polen te erkennen, „onverminderd het recht van het Poolsche volk om een regee ring naar eigen keuze te vormen." Verder ziet Rusland, dat ook namens de Oekraine spreekt af van elke schadeloosstelling. Aan de voorwaarde over de beperking van het Poolsche leger tot 60.000 man is toege voegd: „In het belang van de veiligheid des lands kan dit leger worden aangevuld met een militie, wier organisatie en de voorwaarden waaronder zij zal geschieden, nader zullen worden vastgesteld." Dan wil Rusland Polen een volkomen politieke en militaire amnestie opleggen en vordert het teruggave van alle spoorwegmaterieel en machines die de Polen in het voorjaar uit het door hen bezette gebied hebben weg gevoerd. Hoe de Sovjets de militie, waarmee zij Polen gelukkig willen maken, denken te re- cruteeren, is al bekend. Zij moet bestaan uit stedelijke arbeiders en kleine boeren, -die 't gemakkelijkst toegankelijk zijn voor de bols jewistische leer, en op den duur een werk tuig in de handender roode propaganda worden. De amnestie-eisch is. als inmenging in de binnenlandsche Poolsche politiek, al even onaannemelijk voor de Polen, die na hun militaire successen van de laatste dagen wel niet happig zullen zijn op vrede onder zulke bezwaarlijke omstandigheden. EEN GOEDE RAAD. Het „Journal des Débats" raadt de Polen aan, om zich niet opnieuw in het Russische wespennest te steken. Hun huidige taak, uit een militair oogpunt, is. de rooden uit het werkelijk Poolsche gebied te verjagen, en daarna om zich te versterken, ten einde zich te beveiligen tegen iederen terugkeer van de Sovjetistische legers. De grenslijn, die in Juli door Lloyd George is aangegeven, schijnt in 't algemeen goed, met uitzonde ring van Galicië, waar er voor de Polen geen enkele reden zou bestaan om de streek van Lemberg af te staan, en misschien van de zone vn Bialostok, waar de rooden zelf erkennen, dat hun tegenstanders het recht hebben om zich wat meer naar het Oosten uit ie breiden. Door deze Oostelij ke grens zoo min mogelijk te overschrijden, zouden de Polen bliik geven van wijsheid en diplomatieke bezadigdheid, die Lloyd George welwillend jegens hen zal stem men. Daarna zou Polen zoo veel mogelijk haast zetten achter de onderhandelingen. Een volk heeft er altiid meer belang bii om vrede te sluiten, als het overwinnaar is, om zich aldus het risico te besparen van een ommekeer in den toestand. Het „Journal" scbmft verder: De bols jewiki schijnen de vredesvoorstellen te hand haven, waarvan Kamenef het voornaamste aan de Engelsche regeering heeft medege deeld. In Engeland meende men. dat ze aanvaard konden worden. Wn zijn nog steeds van tegengestelde meening zelfs voor het geval, dat Polen op militair gebied het onderspit zou hebben gedolven. Thans zou 't onzinnig zijn. om ze aan de regeering te Warschau te willen opleggen. De bepalin gen nopens het grondgebied kunnen tot het onderwerp van een ernstige bespreking worden gemaakt, maar de bepalingen, die Polen zouden ontwapenen, die zich zouden bemoeien met de agrarische kwesties, en die de spoorlijn Wolkowisk-Bialostok-Grojewo onder toezicht van de Sovjet-republiek zou den stellen, dienen onvoorwaardelijk ver worpen te worden. EEN COMMUNISTISCHE STAATS GREEP IN KöTHEN (Anhalt). Uit Leipzig wordt gemeld, dat het stad je Koethen (Anhalt) het tooneel geweest is van een eommunistischen staatsgreep. In den nacht van Zaterdag j.l. werd het door 100 gewapende arbeiders, die van buitenaf gekomen waren, overvallen. De zen bezetten 't raadhuis en de overige openbare gebouwen en zetten het spoor wegverkeer over Koethen stop. Ook goe derentreinen worden niet doorgelaten. De boemel- en sneltreinen worden langs een anderen weg gezonden. De raad vaa staten te Dessau zond een militaire pa trouille op vrachtauto's naar Koethen en ook zijn er afdeeliagen veiligheidspolitie nit Halle en Dessau onderweg. Naar men uit Maagdenburg meldt, hebben de communisten te Koethen den burgemeester en de leiders der meerder- heidssocialisten in hechtenis genomen en do radenrepubliek uitgeroepen. De arbei ders werden uit de fabrieken gekaald. Lang van duur is de vreugde voor de communisten niet geweest. Hun onderneming is spoedig ineen gestort. De leiding van den staatsgreep berust te bij Dr. Berg, een leeraar van de H. B. S. en reserve eerste luitenant, die het valsche gerucht had verspreid, dat te Halle,' Leipzig en Maagdenburg de raden republiek was uitgeroepen. Toen Berg echter kennis kreeg van het mislukken van den eommunistischen opstand in de andere deelen van het rijk, ontbood hij vlug het inmiddels gevormde revolution- naire uitvoerend bewind, dat reeds de Koetliensche radenrepubliek uitge roepen, zonder een gevecht met lot naar Koethen opgerukte bataljon rijksv-ew- baarheid uit Dessau aan te binden. De overheid ws voordien al ©en tegenstaking begonnen. De rust is inmiddels te Koe then hersteld. De raddraaiers zijn ont snapt. De raad van State voor Anhalt heeft den staat vaa beleg afgekondigd voor de stad en de kreits Köthen. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Het Katholicisme in Siberië. Over het Katholicisme in Siberië deelt de „Köln. Volksztg." de volgende bijzonder heden mede: Er bestaan in Siberië 4 katholieke dekena ten, n.I.Omsk, Tomsk, Irkoetsk en Wladi- Wostok, met samen ongeveer 40 parochies en volgens opgave 125.000 katholieken, meest van Poolsche en Litausche afkomst. In wer kelijkheid zou het aantal katholieken echter dubbel zoo groot zijn. De parochies hebben een bijzondere uit gestrektheid, doch,- staan slechts onder lei ding van één enkelen zielzorger. De opperste leiding berustte tot nu toe bij den aartsbisschop van Mohilew, die in St. Petersburg resideerde. Naar te hopen is, zal e, rang in dezen toestand door de politieke veranderingen in sovjet-Rusland, waardoor het kerkelijke en godsdienstige leven der katholieken in Rusland en Siberië zonder staatsdwang zich vrijer zullen kunnen ont wikkelen, wijziging komen. De hongerstaking van den burger meester van Cork. De burgemeester van Cork (Ierland) is veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Zooals men weet past hij in de gevangenis te Brixton bij Londen de hongerstaking toe. Thans wordt gemeld, dat hij reeds zoo verzwakt is, dat hij zijn vrouw geschreven heeft, zich gereed te houden om ieder oogen blik naar Londen te kunnen vertrekken. De reis van het Belgische Konings paar rutar Brazilië. Het Braziliaansche pantserschip „Sao Paulo", dat het Belgische Koningspaar en Prinses Marie José naar Brazilië zai brengen is te Portsmouth aangekomen,waar het voor de reis in orde zal worden gebracht. De „Sao Paulo" is de grootste dreadnought van de Braziliaansch marine. De reis zal een maand heen en een maand terug duren. Sympathie-betuiging aan Polen. Het Brusselsche college van burgemeester en wethouders heeft op voorstel van burge meester Max een telegram van sympathie betuiging gezonden aan de bevolking van Warschau, jjet college heeft voorts de wensch te ke nnen gegeven, dat de Belgische regeering de Poolsche bevolking geen belemmering in den weg zal leggen, bij haar levensmidde lenvoorziening. De Bond van Zeelieden heeft den Bel gischen matrozen verlof gegeven allen arbeid te weigeren aan boord van schepen,waarop zich oorlogsmaterieel bevindt. De bijeenkomst van den Volkenbond. Volgens 't Journal des Débats verwacht' men, dat de vergadering van den volken bond, welke 15 November te Genève bij eenkomt vijf of zes waken duren zal. De aanslag op Venizelos. De beide Griekscke officieren, die ge tracht hebben .Venizelos te vermoorden* verklaren, dat zij geen medeplichtigen hebben gehad. Een Grieksche kruiser heeft de beide zonen van Venizelos naar Marseille ge bracht, vanwaar zij onmiddellijk naar Pa< rijs zijn vertrokken. De regeering van Letland. Dezer dagen is het bericht verspreid, dat de. Lettische regeering te Riga zou zijn omvergeworpen. Van bevoegde zijde werdt dit gerucht absoluut tegengespro ken. Uit het Saargebied. De Fransche regeeringscommissie in het Saargebied heeft alle redacteuren van de Duitsche bladen te Saarbrugge met een termen van 48 uur uitgewezen. Ook zijn zestig opzichters van de door de Franschen beheerde kolenmijnen ontsla gen, omdat zij aan de staking hebben deelgenomen en ten derde gaf de regiee- ring van het Saarbekken alle gezinnen van het spoorwegpersoneel te baarbrugge en Trier Jast hun woningen onmiddellijk te ontruimen. 70 inwoners gedood. Tijdens een hevige storm is te Manilla des nachts een berg ingestort waardoor een geheel dorp onder honderd voet aarde be graven werd. Zeventig inlanders werden gedood. MIS BEREDENEERD. De ,,N. Crt." heeft zeer on.angs een ook door ons overgenomen bericht in de pers gelanceerd over voorstellen, die de Minister van Oorlog zou indienen om de mobilisaüe- sterkte van ons leger tot 100.000 terug te brengen. Over dit haar eigen bericht is het Haagsche vrij-liberale orgaan danig in de benauwdheid. Het tracht zooveel mogelijk stemming te maken tegen eventueele voorstellen van bo vengen oemcen aard. Het betoogde ojn. dat de Rechterzijde toch wel heel moeilijk met zulk een belang rijke vermindering van bewapening zou kun nen meegaan en het beriep zich daarbij op de omstandigheid, dat de Anti-Revoiutio- nairen en de Christelijk-Historischen liefst een zoo sterk mogelijke weermacht willen en op 't Katholieke Defensierapport. dat op de laatste vergadering van den Algemeenen Bond van R.K. Rijkskieskringorganisaties is behandeld en .,in hoofdlijnen aangenomen" en dat ook spreekt over aantallen regimen ten. kanonnen enz. Dat mag nu wel aardig gezegd zijn, zeg* de „Res.b.". maar toch is het mis. Op de Bondsvergadering van 29 Mei werd een motie aangenomen, waarin voorop wordt gesteld, dat de militaire lasten, per soonlijke zoowel als financieele. moeten worden beperkt, zoover 's lands veiligheid dit toelaat, waarin voorts en dit vooral had de „N. Crt." niet over het hoofd mo gend geweest. Van 115 oud-leerlingen geluk te het voldoende gegevens voor een oordeel te verkrijgen. Het Was niet altijd gemakkelijk een oordeel te vormen. Door de grilligheid van 't spraakgebrek, dat door zoovele facto ren wordt beinvloed krijgt men vaak op een gegeven moment een geheel verkeerd beeld. Ook noemt dr. van Voorthuysen als een te omzeilen moeilijkheid in het maskeeren van het gebrek door de personen zelf en het negee- ren er van, zoowel bij hen zelf als bij hun oti- ders. Om deze redenen won hij ook inlichtingen in bij de ouders, de leermeesters en de pa troons. beperkt resultaat in 10 pet, onvoldoende resultaat in 54 pet. Ofschoon de schrijver opmerxt dat het spraaxgebreK nu en dan ook zonder es ïige beha.ndeling verdwijnt is hij van meemng, dat er in een aantal gevallen Wel degelfiK veel baat bij 't volgen van den cursus is gevonden. Hem bleeK verder, dat de Kens om degenen, die het gebrek op zijn hevigst vertoonen, te herstellen, zeer klein is. Hij zou hen echter niet gaarne van het ondeiwijs willen uitslui- ren, omdat eenige verbetering wel is te ver krijgen. Ook heriditeit van het gebrek had eenigen invloed op 't bereikte resultaatde kansen van de niet hereditair belasten Waren beter dan van degenen, die Wel stotteraars in de familie hadden. Een bepaalde leeftijd, waar op de kinderen 't best voor verbetering vat baar zijn, bleek niet te bestaan. Het intellect van de leerlingen gaf ook eenig onderscheid in het bereikte resultaatbij degenen, die meermalen waren blijven zitten, was het resultaat iets minder goed dan bij hen, die nooit bleven zitten. T®s slotte spreekt dr._.van Voorthuysen als zi n meening uit, dat de resultaten Wel zoo zin, dal zij de voortzetting der lessen op de- zci d Wijze wettigen. een zonne-oven. Een technicus van het Smithsonian Insti tuut heeft een toestel bedacht om brood te bakken e. d. zonder brandstof, door gebruik te maken van de zonnewarmte. Het is be- pioefd en goed bevonden op den top van den Mount Whitney (Californië) boven de sneeuw- grensi Er zijn reeds vele toestellen voorgesteld om de zonnewarmte om te zetten in mechanisch arbeidsvermogen, maar steeds blijkt die om zetting nog veel te kostbaar te zijn een beter rendement krijgt men door de warmte als Warmte te gebruiKen. De zoogenaamde zonne-oven bestaat uit een ijzeren halven cylinder, die van binnen met reepen spiegelglas is bekleedde opge vangen zonnestralen Worden teruggekaatst en geconcentreerd langs de lichaamsas van den cylinder, die tevens as is van een vrij dun ne metalen buis. Deze buis bevat olie, die door de warmte der stralen uitzet en dus lich ter Wordt, het verlengde van de buis gaat ach ter den spiegel om, zoodat de olie rondloopt, als een ketting zonder eind. Tijdens de bewe ging van de olie door de buis koelt ze afde zonnehitte dwingt echter de afgekoelde olie de opstijgende verhitte olie te volgen, daar er anders een luchtledig zou ontstaan, en zoo is er voortdurende circulatie. De buis gaat met eenige kronkelingen door een doos of kast en deze bevat den oven, waarin gekookt en zelfs gebakken en gebraden kan worden. Deze korte beschrijving die we aan Sc. Am. ontleenen, bevat geen nadere mededeelingen omtrent den ami van de olie, afmetingen van spiegel, buis en oven, veiligheids-inrich ting, enz. De constructie is echter weer een gevolg van dea noodzakelijken eisch zoo spaarzjam mogelijk met de be.chkbare zwar te steenkool om te sprineen. EEN ANDER LAND. Een jongedame, die naar Californië vertrok om een bestaan te zoeken, vertelt in het H.bl. van zichzelf en van een pas in Californië aan gekomen jong meisje, dat zij met het zoeken naar werk had geholpen. „Ik ben op 't oogenblik bij vrienden op hun ranch in Petaluma, dus ging iK nsar de stad (San Francisco) om Z. (een Holl. meisje, dat naar Californië ging om te werken in 't tuin- bouwvak.te halen. Ze was verrukt van Cali fornië, en we keken uit naar geschikt werk voor ham Ik nam haar mee naar de State- Employment- Office en daar maakten we ken nis met een allervriendelijkste dame. Al pra tende hoorden we, dat ze hoofd was van een meisjeskamp op een bessen-ranch. Het is nu de vruchtentijd en iedereen kan veel verdienen met plukken. De meisjes hebben een allerge noeglijkst buiten-leven en als je gezond en vlug bent is dat een heerlijk bestaan. Ze sla pen in tenten, dragen overalls en er is iemand die voor ze kookt. Als ik jonger en sterker was zou ik me geen oogenblik bedenken en er aan meedoen, want later komen perziken, abriko zen, pruimen, vijgen, peren en appelen, enz. Z. geniet er van. Ik zei haar hiermee te begin nen, en dan rond te zien, zooals ik ook doe. In dit land moet je beginnen met om je heen te kijken om de manieren en gewoonten te leeren kennen en er geleidelijk in te komen. In het begin moet je niet kieskeurig zijn en alles aannemen. Maar er is een hoop werk en het spijt me altijd dat de meisjes, daar in Eu ropa niet den durf hebben, om over te komen, „Er is hier een groot gebrek aan verpleeg sters en dames voor de huishouding of die zouden willen koken, zij zouden flink kunnen verdienen als zij haar werk verstaan. Ik doe op 't oogenblik het huishouden bij een rijke, aardige familie, heb een beeldige kamer en I word beelemaal als lid van de familie oe- schouwd. „In den zomer hebben verpleegsters niet veel te doen, en dan neemt men het werk aan dat zich voordoet, en in Oc:ober als de men- schen van hüa reizen terug komen vinden ver pleegsters weer zooveel werK als ze hebben willen. „IK heb verbazend veel vrijen tijd, mijn werk bestaat uitKOKen, de dining-hall stof fen en verder geef iK mijn bevelen per telefoon. In October ga ik toch weer verplegen, dat doe ik liever en daar verdien je meer mee. „In dit land moet je vlug kunnen besluiten en kunnen bandelen vooral niet weifelen Het is goed een vak grondig te kennen en j. moet de menschep niet vervelen met het oe sommen van de vele kleine bijdingen a;e jp hebt geleerd .Ze vinden gauw genoeg uit, wae je kent en wie je bent en kan je je werk niet aan, wel, dan laten ze je gauw genoeg schiet ten. „Dit gedeelte van het land heet Sonoma Country en het is God's Country genoemd omdat het zoo rijk en vruchtbaar is. „Wanneer ik schrijf over buishoudsters en cooks" moet je vooral niet denken aan het soort „dienstmeisjes", dat jullie daar in Euro pa hebt. Want, evenals ik nu worden die meis jes hier veelal als huisgenooten beschouwd.'5 NOGAL GLAD 1 Man en vrouw zitten in de bioscoop. Ei wordt een roerende liefdes-verklaring afge speeld. De vrouw „Waarom heb jij nu zóó nooit je liefde aan mij vendaard De man Omdat iK er niet zoo goed voor be taald werd als die Kerel."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5