1 Thuis spreekt men over ons cehrijfmachine-nieuws Piano's - Orgels PRIJSVRAAG INGEZONDEN W. HECK „DE SPMIHESTM Kunst en Kennis. Kerk en School. Handel en Nijverheid Gemengd Nieuws Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting van ]OHsJACK 2 stel ivoren Biljartballen te koop 60 en 30 gulden. Kinderhuisvest 49, Haarlem gen z.i«n wordt overwogen, dat het niet op den weg lag der vergadering over de technische onderdeelen van het rapport te cordeelen; waarin ♦en slotte nogmaals uit drukkelijk als besluit wordt vastgelegd niet te treden in een discussie over details en zich te vereenigen niet de groote liinen van her rapport. Bovendien werd. ook door de Commissie 'dij het rapport had samengesteld, herhaal delijk nadruk gelegd op het tijdelijk karak ter van de voorstellen der Commissie. En dan was wel een der meest opvallende verschijnselen te rvergadering, dat zij die zich uitspraken voor een zoo spoedig moge lijke doorvoering der ontwapenings-idee, al lerminst hadden te klagen over gebrek aan instemming. De Utrechtsche bijeenkomst was een nieuw bewijs voor de waarheid, dat de Neöerland- sche Katholieken iedere ook maar eenigs- zins mogelijke beperking van bewapening zuilen toejuichen. Voorstellen ia die richting zullen door hen met sympathie worden be groet. En het ligt voor de hand, dat zij te eer met piannen in die richting zullen mee gaan. als zij afkomstig zijn van een Re geering, waarin zij vertrouwen stellen. VERDEELDHEID ONDER DE COMMUNISTEN Even als iedere dwaalleer draagt het Socialisme in zioli en vertoont het naar .buiten de kiemen en teekemen van ont binding. Voortdurend is het in zich zelf ver deeld en daardoor een altijd borrelende bron van onderlinge tegenspraak, vam splitsing en scheuring. Dit verschijnsel doet zieh in ons land natuurlijk ook voor bij de Communisti sche partij, die de socialistische begin selen consequent in toepassing wil 'brengen. Zij heeft de jaren barer prille jeugd nog niet of nauwelijks achter den rug, Unaar de ruzie is reeds in vollen gang. In tijdschrift en dagblad der partij komt dat steeds duidelijker aan 't licht. Wijnkoop en dr. v. Ravesteijn eener- zijtls, dr. Gorter en dr. Pannekoek aadcr- zijds verkondigen er tegenovergestelde uieeningen en, zooals onder revolution- naire heeren gebruikelijk is, niet op de meest broederlijke wijze. Van Ravesteijn brandmerkt o.a, het optreden zijner met hem van meening verschillende partijgenooten als „idiote en onvruchtbare politiek". Hij en Wijnkoop wilden zelfs niet met Gorter en Pannekoek in het Amsterdam- eche sub-bureau der Derde Internationa le zitting nemen; en bovendien komt uit, dat speciaal Pannekoek het niet eens is met Lenin en bezwaar heeft tegen het op komend opportunisme in het Russische bolsjewisme. Het is om er draaierig van ie worden, spot bet „Centr." Maar in elk geval blijkt nu cok ia de communistische en bolsjewistische gele deren al weer een conservatieve(f) en 'n radicale vleugel te bestaan, die niet al tc best met. elkander overweg kunnen. Eu dit verschijnsel bepaalt zich natuur lijk geenszins tot ons laad. Het is internationaal. „Onverzoenlijken en gematigden" staan bier en elders reeds zwaar geharnast te genover elkaar en een aieuwe scheiding in het revolutionnaire kamp schijnt nog slechts een kwestie van korten tijd. Wie telt de socialistische fracties en tere en kleinere roode secten, die dan facties, de groepen en groepjes, de groo- al .veder met eenigo vermeerderd zullen zijn? En wat zal er worden van een „rijk" dat zoo sterk in zich zelf is verdeeld? Nederland en België DE KWESTIE DER WIELINGEN. Hit Parijs wordt aan de „Msb." geseind dat men er zich in Brussel over verwon dert, dat do stappen, welke Frankrijk en Eugelaad in Den Haag zouden doen inza ke de kwestie der Wielingen, nog niet ge schied zijn. De Brusselsche correspondent van de „Temps" zegt o.m. het volgende: „België weet, dat het kan rekenen op den warmen steun vaa Frankrijk, maar de Belgische regeering zal niet onvoor waardelijk kunnen meegaan met het voor stel van Engeland, dat een commissie wenscht ingesteld te zien, bestaande uit vier leden n.l. een Engelschman, een Ne derlander, een Franschman en een Belg, welke commissie bare meening over deize zaak zon ten beste geven zonder! dat dit oordeel de partijen zou binden en zonder arbitrair karakter. Volgens dezen correspondent zon het aanvaarden van deze commissie door de Belgische regeering den indruk geven, dat België zou erkennen dat er aan de Ne- d«rlandsehe arkumenten een zekere waar de kan gehecht worden, terwijl toch vol gens de publicatie van den Antwerpschen professor Nijs, Nederland geen enkel reëel recht voor zijn these kan aanbren gen.. Alsof de publicatie van dien Belgischen professor voor Nederland gezaghebbend was! Het zijn toch naievelingen. die Belgen. EEN lOOSTE OPVOERING. In weerwil van het minder gunstige weer is de 100ste opvoering van „De Pa radijsvloek" te Valkenburg, door een tal rijk publick bijgewoond. O.m. waren aan wezig de ministers Ruys de Beeren- brouck en Van IJsselstein. De burgemees- Ier van Amsterdam die tijdelijk in Lim burg verblijft, zond bericht van verhin dering. De schrijver, Alphons Laudy, was ook aanwezig. Alle spelenden werden met bloemen, kransen en warm applaus gehuldigd, evenals Adr. v. d. Horst, de regisseur. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft de volgende WelEerwaarde Heeren benoemd; tot kapelaan te Vogelenzang: J. D. Sistermans; Roelof ar endsveen: E. Mathot; Krommenie: H. W. v. d. Waar den; Middelburg: C. de Koster; Soeter- meer: A. G. de Boer (29 Mei 1.1. priester gewijd); te Hoorn: P. Braak; Boskoop: W. C. v. Benten; IJmuiden: L. J. M. Janssen Schmidt; 's-Gravenhage (H. H. Engelbewaarders)G. H. Dessing, die ka pelaan was te Noord wijkerhout (H. Jo seph). f GEBED VOOR POLEN. De Romeinsche corr. van het Centrum" schrijft. Aan Zijn Emin. Kardinaal Pompili Vic. Gene raal, heeft Z. H. het volgende schrijven gericht Met de meeste belangstelling hebben wij ver nomen, dat Gij overeenkomstig Ons verlangen hebt voorgeschreven dat Zondag a.s in de eer biedwaardige kerk van ,.Jesu" op plechtige wij ze vurige gebeden moeten gestort worden tot den Allerhoogste om de barmhartigheid des Heeren in te roepen voor het ongelukkige Polen Zeer gewichtige beweegredenen do. n Ons den wensch koesteren dat het door U gegeen voor beeld, H e Kardinaal; moge gevo gd worden door ai de bisschoppen der katholieke wereld. Bekend s nde daad de mo de: ijk angstige be- sorgd e d waarmee de H. Stoel steeds de nood lottige wisselvalligheden der Poolsche natie heef gevolgd. Toen al de civiel: naties zwijgend buk ten voor het overwicht van de macht ten koste yan het recht, was de H. 'itoel de eenige om te protesteeren tegen de onrechtvaardige schei ding van Polen en de niet minder onrechtvaar dige onderdrukking van het Poolsche volk. Maar heden geldt het een veel ernstiger zaak heden is niet alleen het nationaal bestaan van Polen in gevaar, maar geheel Europa wordt be- d eigd met de verschrikkingen van nie we oor logen. Het is daarom niet s echts der iefde voor Polen maar ook de liefde voor geheel Europa die Ons vurig doet verlangen dat alle geloovigen zich met Ons vereenigen in het op enden hun ner gebeden tot den Allerhoogste, opdat door tusschenkomst van de Allerheiligste Maagd, Beschermster van Polen, Hij het Poolsche volk voor deze allergrootste ramp wille sparen en te ven3 van het uitge.Ioede Europa dezen nieu wen geesel wille verwijderd houden. God smeekende, dat de harten der geloovigen aan den o roep van den Vader mogen gehoor ge ven, verleenen Wij U van (.anscher harte, Heer Kar dinaal den Apostoiischen zegen. Van uit het Vaticaan 5 Aug. 1920. BENEDICTU3 XV Aanstaande crisis in den suikerhandel? Uit New-York wordt via Londen aan het „N. v. d, D." gemeld, dat de sui kerprijzen voortdurend dalenjd zijn. .Verscheidene groote koopers staan te genover hun ondergang. Suiker, voor het buitenland gecontracteerd tegen een shilling per pond, wordt tegen 8 pence afgegeven. De volgende week verwacht men een prijs van 7 pence. EEN DRAAIBAAR iBED. In „De Hotelhouder" deelt de heer H. K. F. Douglas te Den Hanig uit zijn reis door de Vereenigde Staten bijzonderhe den mee, omtrent een nieuwe inrichting van de bedden in de hotels. „Ik zaL eens iets .vertellen van de mo derne hotelkamer-inrichting, zooais ik die zag en waardeerde in San Francisco, Oak land, Chicago en New-York, om maar bij eenige van de yoornaamste plaatsen te blijven. De. nieuwere hotels hebben allen door gevoerd bet systeem: elke kamer, of elke twee kamers voor families, moeten een badkamertje hebben, waar tevens yaak ook de waschtafels aangebracht zijn. Doch hoe vreemd staat men daar als vreem deling niet te kijken, als men na het nut tigen van het ontbijt op zijn kamer terug komt en in plaats vaar een slaapkamer een keurig zitkamertje ziet? Men staat verbaasdhet bed verdwenen en op, dfe plaats staat thans b.v. 'a keu rig schrijf lessenaartje, of wel de wand vox-toont een mooie Fransche deur met ggeslepen kristalruitjes! Natuurlijk is het vertrek door die metamorphose yeel rui mer geworden en thans ook kunt ge u verklaren hoeh et mogelijk was, dat uw buurman, een handelsreiziger, gisteren een kleine show hield, yan zijn artikelen in zijn „sLaapkamer." De hotels, evenals overtalrijke Appai-te- menthotxses enz., zijn geïnstalleerd met z.g. OeciLlating Portal .Walibeds, d,at zijn opklapbare bedden, bevestigd b.v. aan 'n draaibare deur, die aan do andere zijde b.v. een schrijftafeltje draagt of een spie gel enz. Des avonds wordt die deur weer omge draaid en het ledikant, kant en klaar op gemaakt, blijkt als een pak van slechts een halven meter dikte, aan de keerzijde bevestigd te zijn. Een kind is in staat het neer te trekken, daar alle mechaniek op kogeLs loopt. UIT ZUCHT NAAR AVONTUREN. Te Kampen heeft de politie de hand go legd o>p een 16-jarig meisje (naar het uiter lijk echter 7 8 jaar ouder), dat er haar werk van maakte in de beste hotels (te logeeren eu zonder betaling te verdwijnen en dat gehuurde rijwielen ten eigen bate aan den man bracht. Na deze practijiken met succes (te Apeldoorn te hebben uitge oefend. lie<p zij te Kampen in de fuik, door dat toevallig bleek, dat de opgegeven naam en familiebetrekking valsch was. Naar het schijnt onder den invloed van opwindende lectuur was zii haar zwerftocht begonnen. ONREGELMATIGHEDEN OP EEN DISTRIBUTIE-KANTOOR. Uit een ingesteld onderzoek is dezer dagen gebleken dat er in 1919 onregel matigheden zijn voorgekomen bij de distri butie in de gemeente Rozenburg. Door twee ambtenaren ter secretarie, die, onder leiding van den vorigen burgemeester, destijds met de distr ibut ie-adminis tra tie waren belast, is de vorig© week onder pres sie van den Raad. een tekort van pl.m. 3600 aangezuiverd. Zij kwamen tot de erkenning van hun schuld nadat hun de ver zekering was gegeven, dat geen verdere maatregelen tegen hen zoudgn worden ge nomen. De vorige burgemeester, die in verband met zijn verantwoordelijkheid in deze. aller eerst gehoord werd. bleek van de zaak niets te weten: hij had alias aan de heide amb tenaren overgelaten. Deze laatsten zijn notabene in hunne functies gehandhaafd. De tegenwoordige leider van het distribu tiebedrijf, de heer v. d. Wiidt, staat geheel buiten het geknoei. DE SCHOENPOETSERSPLANT. Een plantkundige schrijft in het „Hbld.": ,.Wij hadden het wel honderd malen ge hoord uit den mond van oud-Indische gas ten. dat <Je bloemen, de groote roodgekleurde kelken van Hibiscus syriacus. in de tropen gebruikt werden om er d© schoenen mee te poetsen. Meermalen hebben wij er om ge lachen, dachten aan een fabeltje, aan een tropisch leugentje, totdat het ons gisteren werkelijk ernst bleek. En toen de gasten weg waren, zijn wij naar de warme planten kas gegaan, waar twee bloemen van de achoenpoetsersplant, moede van het stoeien de randen samenvouwden, teeken dat het feestvieren voor wat ernstigers moest plaats maken. Kijk, dachten wü, met die twee zouden ,wij een proef kunnen nemen. De bottines werden van de stof ontdaan, de bloemen tot een propje vervormd en daarmede over 't zwarte leer gewtretven. Met 't vocht door de kneuzing te voorschijn ge komen, konden wij den geheelen schoen in smeren om daarna met een gewonen borstel het voorwerp glimmend te maken. De proef is voortreffelijk gelukt, de schoenen waren gitzwart en glommen' als een spiegel, zoodat wii in de toekomst weten wat wii met de uitgebloeide bloemen van deze Malvaceae zullen doen. Jammer, dat wii haar niet als een kamer plant kunnen aanbevelen, anders had men de schoensmeer" steds bij de hand." Korte Berichten. .Vrijdag geraakte te Geieen-Spanbeek een spoorwegarbeider onder een goede rentrein. De man werd op slag gedood. Het hoofd was bijna geheel van lipt lichaam gescheiden. Te Zuidwolde (Dr.) is het 2-jarig zoontje van den heer R, .Withaar ia een pot met heete melk gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. Het vaartuig van den schipper J. Kopp uit Mainz is Vrijdagavond, toen hij met zijn sleepkaan Gasp, geladen met ba- zalt, voor De Lemmer, op weg was yan Urk naar Lemmer, door stormweer over vallen en gezonken. De schipper, vrouw en zes kinderen, waarvan de. jongste vier dagen, konden zich in de eigen sloep redden en zijn des nachts t-e twee uur te Lemmer aangekomen, Te Grijpskerk is op de kermis, de boerenzoon Simon Sippkema van Den Horn doodgestoken. De vermoedelijke da der J. P. te Nietijl is uit zijn bed ge licht en opgebracht. Te Assen is gevankelijk binnenge bracht Rink A. arbeider te W.eex'dinger- veen, verdacht van diefstal van f 5000 uit de woning van den veenbaas Knigge te Weerdinge. j De .Delftsche Centrale keuken, welke meer dan een toxx goud heeft gekost aan gebouw en installatie, zal vom 31.000 ver kocht worden. De laagste inschrijver wou er ook nog een zoet winstje uitslaan door slechts f 14.000 te bieden. R. A. te Emmen, die te Bellingwolde werd aangehouden wegens diefstal xn het kantoor van den heer Knigge te Weerdinge, van een bedrag van f 5000, had bij zijn aan houding nog 2800, waarvan 800 in marken, in zijn bezit. Hij heeft bekend. Te Musel (Gr.) zijn 21 korenmijten afge brand. Te Heerenveen zwierf gisteren een nog jonge moeder met twee kinderen uit Leeuw arden, die door haar man verlaten was. Uit vertwijfeling sprong zij in de kolk, terwiji ha '.r kinderen op den wal stonden. Door het publiek werd de vrouw gered. De staking der smidsgezellen te Almelo, die 7 Juni j.l. is aangevangen, kan als geëin digd beschouwd Worden. Enkele gezellen hebben het werk reeds her vat, terwijl de overigen zullen volgen, op de loonen, vóór de staking door de patroons aangeboden. Voor den Inhoud dezer rubriek «lelt i Redactie zich niet aansprakelijk. Katholieken van Nederland. De arbeiders der „St. Ludgerus"-pa- roehie te Zuilen (bij Utrecht, vflagen uw steun. Aan den Amsterdamschen straatweg (Eliackwijk), in de onmiddellijke nabij heid van Utrecht, moet zoo spoedig mo gelijk een nieuwe kerk gebouwd worden. In hun noodkerk einde 1917 gezet voor 600 Katholieken zijn hoogstens 350 plaatsen, terwijl nu de parochie, - sinds den oprichtingsdatum van 1 Ja nu-' alri 1Ö19, reeds ruim veertienhonderd! communicanten telt, welk getal over eert .paar jaai; wel aanzienlijk vermeerderd za* zijn. Iedere week offeren zij trouw hun geld voor een nieuw Godshuis, maar- u zult begrijpen, dat, ze onmogelijk voldoende gelden bijeen kunnen brengen. Immers de bouwkosten voor een kerk gebouw zijn bij de beseheidenste eischen reeds schrikbarend hoog, f 200.000 is nau welijks voldoende. Teneinde den bouw van hunne nieuwe kerk to bespoedigen, besloot het kerkbe stuur van „St. Ludgerus" om aan H. M. de Koningin van Nederland toestemming te vragen, voor het aanleggen en houden van een loterij. Hare Majesteit verleende op dit verzoek schrift den 2en September 1919. No. 148, Haar goedkeuring en het kerkbestuur van ,,St. Ludgerus" orving daardoor machti ging tot een uitgifte van vijf en twintig duizend dolen, waarvan de priis mocht wor-i den vastgesteld op één gulden per lot De resultaten van den verkoop zijn he laas, ondanks vele werkzaamheden en moei* ten en trots groote financieele offers, be-" paald teleurstellend. Om de attractie van deze liefdadigheids- loterii naar vermogen zoo hoog mogelijk op (e voeren en de verloting daarmede meer be kendheid te geven, hebben pastoor Schilie en zijn ijverige kerkmeesters gemeend, een aantal kostbare vdorwerpen als prijzen in uitzicht te moeten stellen, met het goed vertrouwen op betere uitkomsten. Kaholieken, helpt de parochianen van St, Ludgerus" dan. door een of meerdere lo- ten te koopen. De parochianen,- voor 90 procent arbei-' ders, vertrouwen op u. Niemand verzuime ditmaal een lot te ne men. Schrijft s v.p. nog heden een postwissel om loten aan den administrateur: joh. J, van Zeist. Douwes Dekkerstraat 14bis, ia Utrecht. Er zijn meer dan vijfhonderd waarde volle prijzen. Onder deze prijzen is een geschenk van! Mgr. H. van ae Wetering, en wel. een prachtig zwaarzilveren inktstel. De meesta prijzen bestaan uit religieuse-, luxe- en huishoudelijke artikelen, bovendien vela genotprijzen. Zoo beboeren o.a. tot de prijs zen: Een Westminster klok, een gouden horloge, een dames- en heerenrijwiel, oen 1 eet- en ontbijtservies, een koperen klokgar- nituur, een trapnaaimachine, een groot II» Hart Beeld, een Bureau Ministre, eeu thee- kast. een koperen schemerlamp. Voorts honderden ander© nuttige priizen als: beelden van Maria enz. Verder huishoude lijke prijzen als b.v. pronktafeltjes. schilde rijen, theebladen, wasebstellen, wekkers, enz, Zoomed© o.m. de volgend© luxe priizen: sigarenkokers, damestassellen. enz. En dan nog: als genotprijzen tienduizend sigaret ten. duizend sigaren van beslist le klasse fabrieken, fijne doozen bonbons. gTOota flacons Eau de cologne, luxe doozen: zeep, enz. enz. Do trekking zal, zonder uitstel, vóór 1 September 1920, door het kerkbestuur en onder toezicht van een openbaar ambtenaar plaats hebben. De uitslag dezer trekking wordt direct door middel van dit blad bekend gemaakt.. Prijzen zijn, één dag na do trekking, on middellijk ter beschikking der winnaars ert kunnen afgehaald of voor hunne likening bezorgd worden. Toezending der prijzen geschiedt onder controle van het kerkbestuur. Loten zijn tegen één gulden Per stuk verkrijgbaar bij de Zelateurs en Zelatri- cen of bij den heer Joh. J. van Zeist, Dou wes Dekkerstraat no. 14 bis. Utrecht. Luchtverkeer EEN VLIEGTUIG VERONGELUKT. Het visschersvaartuig „E H 25" heeft dwars van Nieuwediep Zaterdag uit de Noordzee opgehaald en bij d© strandvon derij te Enkhuizen afgegeven ©enige over; bljjfselen (van een .watervliegtuig, waar. onder een stuk van een schroef. Het vlieg tuig was blijkbaar door brand vernield. O. TH. DANTUMA - ZljU T i.^AT 90 - HAARLEM. Grootste keuze, w.o. Iste klas merken: Ibach, Steinvveg, Schiedmayer, Hebei Lechleiter. Riimulier, W. Spaethe, W. Blesse,! enz. GED. ©UDE GRüCfST 118 - TELEFOON 1338 HELDER WASCHGOED Lange Heerenvest 136138 HAARLEMMERMEER. Openbare Vrijwillige Verkooping ten overstaan van Notaris J, A. WILKEKS te Haarlem, op Donderdag 30 Sep tember 1920, n.m. 1 uur, in het koffiehuis „de Beurs" te Hoofddoip (Haarlemmermeer) van De kapitale boerenhofstede, getd- 196 en gend. Boomkamp" mei afzondert arbeiderswoning, schu ren, stalling, hooiberg, verdere aanhoorigheden, erf, werf, tuin, boomgaard en diverse perceelen uitmuntend bouwland, geheel ge draineerd en eenig weiland, al lesaaneeniiggende in de gemeente en den polder Haarlemmermeer, Afd. Rijk, strekkende van de Hoofdvaart tot Kagertocht, nabij den Vijfhuizerdwarsweg, samen groot 50 H.A. Verhuurd aan den heer L. van Reeu- wijk: bouwland tot blootschoof en weiland tot Kerstmis 1921, de ge bouwen tot 1 Mei 1922. Aanvaarding bij de betaling vóór of op 11 November 1920. 60% van de koopsom kan als eerste hypotheek op het verkochte gevestigd blijven. Nadere inlichtingen ten kantore van Notaris Wilkens, voornne'"^, Waacuureg 58- ORUKKERIJ Nassauiaan 49, Haarlem. Levert netjes, vlug en billijk i 8017 Correspondentiekaarten Ondertrouwcirculairee Reclamekaarten Geiioortekaarten Gelegenheids-Couverts Rouwkaarten Rouvvcirculaires Bidprentjes. Brier hoofden Labels Handelsenveloppen enz. SPECIALITEIT 113 ABOÏ11SEERT U DIT BLAD. I Werkt oud systeem Geen moderne Waschmachlnes Dus slijtage tot het minimum teruggebracht BALLEN lv-, y

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6