SCHULD EN BOETE FEUILLETON. BUI TEN LAND. NIEUWE TIJDEN. SIPKES' Limonades. WOEKSBAS SS AUGUSTUS 1920 44ste JAARGANG Ho 15288 PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEK I f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57 V, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1743. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. duitschland. Drinkt OURANT DE ftBeKNEMENTS FRSJS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN: BUREAUX: Een vcreeniging van winkc bedienden, die, in een stad, waar reeds wettelijke winkel sluiting voor de avonduren bestaat, aan den gemeenteraad verzoekt om boveiul en tc gelasten dat de winkels in de middaguren gesloten moeten worden, komt den oppcr- vlakkigen krantenlezer ietwat veeleischend voor. Om geen sterkere uitdrukking te bezi genj - Zijn die bedienden dan nooit tevreden i vraagt hij zich, onder den eersten indruk, wellicht af. Maar bij nadere beschouwing, zu er toch meer aan de kwestie vast. Wij leven in nieuwe, snelwisselende tijden, en wie geen vreemdeling in onze samenleving wil worden, zal goed doen zich aan nieuwe tocstauden vrijwillig aan te passen. Anders Wordt hij er, op misschien minder prettige manier, toe gedwongen. Om bij zulk een verzoek van winkelbe dienden te blijven, behoeven wij er slechts op te wijzen, dat we gaan in de richting van wettelijke regeling van den arbeidstijd. Daar is nu eenmaal weinig aan te doen en de Staten Generaal hebben de wet op een koiteren arbeidstijd reeds goedgekeurd en ook voor het winkelpersoneel wordt straks een wettelijke arbeidsduur ingevoerd. Het getuigt bij belanghebbenden van goed inzicht wanneer zij tijdig een oplos, ing trach ten te vinden, etie allen bevredigt. In het onderhavige geval dus èn winkelier en be diende èn ja ook èn het publiek. Bepaleu wij ons voor dezen keer eens tot een regeling van winkelsluiting om tot een behoorujk geregelde» werktijd te komen waartoe de wet straks zai verplichten. Dit vraagstuk leent zich bij uitstek tot een minnelijk overleg tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties, omdat, wanneer één groep zijn verlangen eenzijdig naar voren brengt, net gevaar ontstaat, dat niet het algemeen belang voldoende behartigd wordt, en andere partijen in het nadeel gebracht worden. Wij bedoelen in dit geval met andere par tijen niet alleen de winkeliers maar ook het publiek. Zoo kunnen wij ons voorstellen dat, wan neer een gemeenteraad, op verzoek v.m één groep belanghebbenden, zou besluiten alle winkels in de gemeente van 12 uur tot 2 uur te sluiten, een deel der winkeliers, voor wie de grootste afzet van een dag juist in die uren valt, daardoor zou benadeeld worden. Evenzoo wanneer den gemeenteraad zou besluiten dat alle winkels na 6 uur 'savonds of vóór 's avonds 10 uur moeten gesloten zijn. (Jok voor het publiek kunnen dat zeer Ongeriefelijke uren zijn. Minnelijk overleg tusschen belanghebben den bet ligt voor de hand dat uit in onzen tijd zijn de organisaties zal allicht in dezen tot een overeenkomst kunnen leiden, die vrijwel alle partijen bevredigt. Het is duidelijk dat ook, na zulk overleg, misschien wel voor ieder nog wat te wenschen overblijft, maar, zooals wij hierboven schre ven, iedereen zal moeten trachten zich aan nieuwere tijdsomstandigheden aan te passen. Het zal moeten zijn hier wat krijgen en daar wat geven. Bij zulk overleg zal dan ook b.v. ter sprake kunnen komen wij büjven bij ons voorbeeld van winkelsluiting of het wel noodig is zulle een winkelsluiting in verordeningen vast te leggen. Er zullen winkeliers zijn, die terecht zeggen wat doet het er toe op welke uren een Winkel geopend is, mits de bedien den niet gedwongen wordt zijn wettelijken arbeidstijd te overschrijden Hiertegenover kan dc v,aag geuit worden door de winkel bedienden tl,.l zulk een vrijheid de deur open zet voor n.isb.uiken en wetsontduikingen, en andere wmKeiiorb zullen wijzen op grootere exploitatiekosten, die van ongereglcmenteerde winkelsluiting het gevolg kunnen zijn, door dat zij b.v. gedwongen worden een ploegen- stelsel in te voeren dat meer personeel vor dert. Menige winkelier zai ook voor zich de vrijheid vragen om althans gedurende een deel van den dag rustig zijn middagmaal te kunnen gebruiken en niet altijd de slaaf te zijn van het publiek. Anderen eischen de vrijheid op in eigen huis en willen van geen wettelijken dwang weten. Hiertegenover stel len hun beste vrienden dan wellicht de lessen der practijk, die, volgens hen, leeren dat juist j[Vrij naar het Engelsck van A. S. gwanl Geautoriseerd© vertaling OlJ Zeker iieb je wel gehoord van den ouden Hardery die, op verzoek van Clara's oom, mij geholpen heeft. Deze nederzetting be hoort nog aan hem en ik betaal geregeld af. Nog twee jaar, als ik een beetje geluk heb dan zal alle scnuid betaald zijn." ader heeft mij verzocht je te zeggen dat je zooveel geld van huis kunt krijgen als je maar hebben wilt." Gcoi'trey schudde het hoofd. .y;hyu." sprak nij, „net is beter voor mij uit2)?/ t0 tlcdpen om °P de gewone manier, ca ,,:;.,°,pbrengst van den grond, mijn vriend ma?i-t hctner -HarderY af te betalcu- Hij Zoo heeft hiiX?iet °nSewoon gemakkelijk, i'eid de beste Üe^ u 13 onfetwij" over twee iaar JS Zooals lk reeds zei, wannecr het goed gaat, de minste vrijheid daar bestaat waar de vrij heid niet aan banden wordt gelegd. Zij kun nen er dan op wijzen hoe dikwijls onderlinge fspraken schipbreuk leden omdat er één onwillige was, die zijn wil als tyrannie oplegde an alle winkeliers in zijn branche. Ten slotte kunnen er ook zijn winkeliers en bedienden die een rijksregeling prefe- reeren boven plaatselijke verordeningen, hoewel een rijksregeling waarschijnlijk moei lijk uitvoerbaar is daar de levensomstandig heden in de verschillende dcelen van liet land zoozeer verschillen. Ook kunnen wij ons voorstellen dat ei gemeenten zijn, waar een regeling van win kelsluiting niet noodig is b.v. omdat er bijna geen winkels zijn met personeel of omdat een goede onderlinge afspraak mogelijk is. En zoo is er meer dat aan studie kan woor den onderworpen. Wij willen met bovenstaand voorbeeld aantoonen hoe wenschelijk het is dat organi saties in haar omgeving eens rondzien om tc ontdekken wat haar hand ook in uczen te doen vindt. Wij leven in een tijd van sociale vervorming en nu is het zoo Wenschelijk dat allen en alles aan de goede doorvoering van nieuwe maatregelen medewerkt, opda.t niet alles van boven af „gemaszregelt" behoeft te worden, wat het gevaar medebrengt d; het bijna niemand bevredigen zal. In onzen tijd met organisatorischen zin zijn de organi saties daar, als het ware, voor aangewezen. Daar kunnen alle belangen gewikt en gewo gen worden, om zoo tot een dragelijk geheel te komen. De adviezen, die op deze manier uitgebracht wordenzullen voor hen, die leiding moeten geven, van onschatbaar nut zijn. En hen, die schrikken van elke nieuwig heid wordt, zouden wij den raad Willen ge ven: werkt mede om alle goeds zoo goed moge lijk Ac maken en na dat gedaan te hebben, schikt u in nieuwe toestanden, want er aan ontkomen zal moeilijk gaan. LLÜYD GEORGE EN GIOLITTI. Uit het communiqué van Engelsche zijde over het resultaat oer besprekingen te Eu zern tusschen Lioyd üeorge en den ltali aanschen Minister Oioiitti, aai wij in dit no. verkort weergeven, wijkt ouideiijk dat de Britsche eerste Minister veei neiging toont om naaf iiet Franscne standpunt te rug te keeren. ivuheranü heelt de rechte lijn in zijn ten opzichte van Rusland ge volgde politiek gehandhaafd. Zijn Britscne ambtgenoot is er van aigeweken. heeft een bochtige iiju gevelgu, maar te Luzern is weer een aanknoopingspunt gevonden. De vreuesvoorwaarden van isjitsjerin che door Kamenef te Londen gepubliceerd weraen, hebben Lloyd üeorge er klaarblijkelijk van overtuigd aat met ioegevenoheid van de Kussiscne regeering niets verkregen worct. De voorwaarden van isjitsjerin worden uoor iialiè en Engeiand voor i-oien on aannemelijk geacht, doch daar de economi- scae nood in Oost-Europa en in trouwens geheel Europa, een spoedigen vrede nood zakelijk maakt, willen de üealiieerde mo gendheden al het mogelijke doen om een einde te maken aan de nog bestaande in ternationale geschillen. De Sovjet die niet heeft willen hooren zal nu maar moeten voe.en. üiolitti en Lloyd üeorge zijn het daarover eens geworden en zij hebben aan het slot van hun conierentie een zeer vriend schappelijk gesteld telegram aan Milterand gezonden, die Lioyd üeorge ous weder be- ïouwvol tot den huiselijken haard van het bondgenootschap terugkeeren ziet. Het on verholen streven van de Soviet om een indi- recten aanslag op de vrijheid en de onaf hankelijkheid van Polen te plegen door aan Warschau een voorpost van de Russische Sovjet op te dringen, heeft Lloyd üeorge bekeerd. Hij heeft het eerst met t9egevend- heid en zachtheid geprobeerd en ai het mo gelijke gcuaan om Rusland in de gelegen heid te stelten een eerlijken vrede te sluiten, maar nu clc Sovjet aan het voo.'tzehm van de Bolsjewistische propaganda de voorkeur s f bovei1 het herstel van aen vrede, dien Jost-Europa en Rusland evenzeel beiioeit, snijd, de Britsche premier het tafellaken tusschen hem en 'Isjitsjerin door. Is dit nu een definitief besluit? Wij weten het niet, zoo min als wij weten welke middelen Gio- leiti en Lloyd üeorge wilien aanwenden om "alles afbetaald zijn, en dat uit eigen kracht. Ik ben toch reeds veel gelukkiger dan ik ver diend heb te worden.' Op dit oogenblik verscheep. Ci&ra, met haar mouwen opgeschoven tot aan de ellebogen het s ond haar allerliefst en met een grooi tafellaken in de handen, in de deuropening. „Geoffrey," sprak ze, „je moet me voor het doiiKer wordt je boomgaard eens laten zien hoor. Ik ben klaar." Hij sprong op en stond al vóór haar. „Ik zal een omslagdoek halen. Annie ver telde mij zoocven d,at de dauw hier bij het invallen .der duisternis haast als regen neerslaat.En het wordt al donker, Bryan, als jij nu eens ging uitpakken. Ik heb mijn avond maal hier al verdiend, maar jij nog met. Kom mee, dan zal ik je even laten zteh waar onze koffers staan en waar we slapen moeten. Wacht je even, Geoff Bryan volgde hen de smalle trap op, naar de lange, kale, alwat zonderling uitziende- slaapkamer boven de huiskamer. Ietwat tot zijn verbazing wierp zij zich in zijn armen zoodra zij alleen waren. „O Bryan, beste jongen," riep ze, „ik ben toch zoo gelukkig. Houd me goed vast mijn Rusland dwang op ie ieggen. Van een her stel der handelsbetrekkingen zal in ieder ge val voorioopig wel niets komen, zoodat Ka menef en Krassin hun koffers wel weer kun nen pakken. Zoo lang het Russische volk kan teren op de voorraden die de erfenis van het keizerlijk bewind uitmaken is het afbreken van de handelsbetrekkingen voor de Sovjet geen doodwond. Maar ook aan dien voorraad komt eenmaal een eind. Het is belangwekkend te lezen wat daarover van Russische zijde wordt opgemerkt. De Parij- sche correspondent van de N. R Ct. haait aan wat de volkscommissaris Mancelski daarover in de lswestia schrijft en wit hoo ren hier c.us eens het onverdacht oordeel van een bolsjewiek over het Bolsjewistisch beheer. „Tot nu toe hebben wij geleefd ais ver kwistende erfgenamen van wat het kapita listische stelsel heeft overgelaten. Wij reis den in waggons, die voor den oorlog waren gebouwd, of in automobielen, die in de op slagplaatsen aan het front gevonden waren. Urn ons te kleeeen namen wii intendance- stoffen. En nu komen wii nader bii den af grond. op den bodem waarvan ons gevaar ligt. Ais wij willen oestaau. moeten wij werken. Dit is evenwel uiterst moeilijk, we gens de lijdzame, en daardoor des te ergere vijandigheid, die de bevolking tegenover al onze pogingen tot toenadering stelt. Wij zijn alleen en gehaat door allen. Wat te doen? Ziehier een wanhoopskreet die voorspelt dat het sovjet-bewind, aan zichzelf overge laten op den duur aan zün eigen kwaad ten onder moet gaan. BELANGRIJK COMMUNIQLé UIT LUZERN. Uit Londen komt de tiiding dut een com muniqué inzake do bijeenkomst van Lloyd George en Giolitti te Luzeru. den nadruk legt op de overeenstemming tusschen Enge land en Italië inzake het gr«üte belang van herstel van den vrede over de geheele wereld. Diep wordt betreurd, dat de sovjet- regeering ondanks haar verzekeringen van het tegend-eel getracht hoeft aan Polen voorwaarden op te leggen onvereenigbaar met de nationale onafhankelijkheid. Het communiqué verwijst naar de vierde der sovjetvoorwaarden en noemt deze een zijdelingsche methode om de democratische Pcolsche grondwet omver te werpen. De vrees wordt geuit, dat da samenstelling van het leger, dat aan Polen vergund zal wor den te handhaven, geschoeid zal zijn op de leest van het roode leger. Het communiqué verkJaart. dat liet op leg:/7en van zulk een voorwaarde een grove trouwbreuk is. die onderhandelingen moei- lijk zoo niet onmogelijk maakt. Als de sovjet-regeering bij dit heillooze voorstel volhardt, kan geen vrije regeering de sovjet- oligarchie erkennen of er mede onderhan delen Do wereld roept luide om vrede, doch deze 'is alleen te verkrijgen op den grond slag van een volledige erkenning van de vrijheden der volken. Giolitti en Lloyd George hebben het vol gende telegram aan Müierand gezonden. ,,Aan het einde van onze beraadslagingen te Luzern zenden wij oen hartelijken groet. Met genoegen zien wij de volgende gelegenheid tegemoet om Uwe Excellentie te ontmoeten. HET PUTSCH-GEVAAR jpf Volgens berichten uit Berlijn nemen de teekenen dat er in Durtsehland ©en nieuwe Putsch dreigt toe en 't is enkel maar de vraag van welken kant zij dreigt. De meeste kans ij>- volKens die berichten, dat de eerste poging worden gedaan door de reactionnairen rn Oost-P ruisen. Het ..Berliner Tagebla vernam van zyn cor respondent ut liomng&bergen, j.g ^oe- stand daar ernstig wordt geacht. Alle reactionnaire organisaties hebben zich aan gesloten bii de vee esprokeil „Orgesch"' en volgens de en beschikken zij over 40.000 man en 20U.UUU geweren. Het schijnt dat de offici€ren. arJ. Qe veiligheidspolitie worden ingedee 'J deze beweging, die over groote geldsommen beschikt en onder leiding staat van een gewezen officier der veiligheidspolitie genaamd Kreu. De arbeiders-vak vereen igjngen zjjn een tegenbeweging egonnen en de Ober Priisi- van jongen, anders bega ik nog dwaasheden zuiver geluk. Hij had daartoe geen tweede aanbeveling noodig en voor °°£enblik waren ze niets dan twee liefhebbende zielen. „Ik heb nog het een en ander met Geoffrey te bespreken dat v hem alleen bestemd is, Bryan," sprak ze toen. Ga dus naar beneden een beetje met Ann ot met Aaron praten en volg mij niet. 2e stak grappig waarschuwend den vinger op, vloog de Happen weer af en stak met een echt-vrouwelijk geDaar haar hand door Geof frey'ds arm. in de andere hand hield ze iets, dat in 'n stuk paprer gewikkeld was en dat ze verder nog in het einde van haar lichte boa verborg. „Het is hier een heerlijk plekje, Geoffrey," begon ze, „en ik zou zoo gaarne willen dat je vader en je moeder je hier zoo zagen. Als ge het vraagt komen ze zeker kijken. Ik geloof dat je moeder wel een beetje jaloersch op mij was. En dat zal ze nog meer wezen als ik terug kom en haar vertel hoe we hier alles gevonden hebben." Dus teleurgesteld ben je niet Neen, ik ben overvol van vreugde over dent heeft, om een splitsina van de provin cie in twee vüandiee kampen te voorkomen, een oproeping gericht tot alle klassen der bevolkina om een corps te vormen tot ver dediging van de arenzen. Naar het „Tageblatt" meldt, hadden aan vankelijk de onderhandelingen tusschen de Duitscho nationalisten en de meerderheids- socialisten succes. maar de ,,Orgesch''. spionnen trachtten nu een botsing met de Duitsche „bolsjewiki" uit te lokken. Te Weissersee. een Berlijnsche voorstad, is een botsing geweest tusschen communisten en een patrouille van de veiligheidspolitie, die naar verborgen wapens zoekt. Bii die gele genheid werd een politieagent doodgescho ten. In W es t-Du i tsehl and hebben de commu nisten zich ook weer geweerd in den laat- sten tijd. Toen de Bolsjewistische legers in Polen nog oprukten en de val van War schau ieder oogenblik verwacht werd, acht ten zii het oogenblik gekomen om in Duitschland de lang vooraf beraamde actie te beginnen. Heet gebakerde communisten in Riinland riepen in het plaatsje Veibert zelfs de Raden-republiek uit. bezetten het stadhuis, persten de burgerij geld af en plunderden de bank. kortom, gedroegen zich naar het voorbeeld hunner Russische leer meesters. Hoe lang die Raden-republiek bestaan heeft, is moeilijk te zeggenmen heeft er sedert niet meer van vernomen, maar een lang bestaan zal ze niet hebben gehad, want de groote meerderheid der ar beiders wilde er niets van weten en na de debacle van het Sovjet-leger in Polen, waar de roode troepen van Warschau zijn verdreven en hals over kop moeten terug trekken, zullen hun communistische en spartacistische vrienden in Duitschland het oogenblik minder geschikt achten om hun omwentelingspoging voort te zetten. Maar dat ze op den loer blijven liggen en de eerste de beste gelegenheid zullen aangrij pen om hun slag te slaan, daar kan men zeker van zün. Het Putsch-gevaar blijft nog altijd dreigen. DE ONDERHANDELINGEN TE MINSK Ia toonaangevende kringen verluidt te Weenen, dat de Poolsche regeering heeft verklaard, de Russische voorwaarden, zooals die haar door een draadls tele gram uit Moskou zjjn bekend geworden, uiet te kunnen aanvaarden. Tsjitserin heeft thans aan de Brit sclie regeering een nota gezo.nmu, waarin hij prtesteert tegen de houding der Po len, die de onderhandelingen voortdurend vertragen De zitting die den 23en Augustus te Minsk moest plaats hebben, is op verzoek der Poolsche regeering uitgesteld. Thans zijn ook berichten uit Minsk via Moskou ontvangen. Daaruit blijkt dat de sovjetregeering weliswaar bij het onder zoek der geloofsbrieven der Poolsche gede legeerden eenige bezwaren heeft gemaakt, doch ze tenslotte goedkeurde. Uit de mededeelingen in de Moskousehe pers blijkt, dat de voorwaarden die Rus land stelt in sommige opzichten scherper en zwaarder zijn, dan die welke zij door Kamenef heeft laten meedeelen. Deze voorwaarden zullen onder geen be ding door Polen worden goedgekeurd. Van Poolsche zijde wordt er verder op gewezen, dat de beloofde dagelijksche draadlooze telegrammen uit Minsk niet zijn ontvangen en dat dus de Poolsche re geering voor het verkeer met hare ge delegeerden volstrekt niet de faciliteiten bezit, die oorspronkelijk waren toegezegd. OPROEP DER KATHOLIEKE VOLKS PARTIJ IN OPPER-SILEZIE. Naar uit Berlijn gemeld wordt heeft de Presse-Centrale der Katholieke Volks partij voor Opper-Silezië den volgenden oproep openbaar gemaakt: De betreurenswaardige gebeurtenissen in Opper-Silezië nopen ons vast te stellen, dat de Katholieke Volkspartij en overi gens ook de Christelijke vakvereenigin- gen in geen enkel opzicht geraadpleegd zijn over de demonstratie ten gunste van de Duitsche neutraliteit, ,,Wij wijzen onder alle omstandigheden elke poging af, om de Opper-Silezische kwestie door geweld en het vergieten van bloed op te lossen. Smaken zuiver en verfrisschend. „Wij willen een vrije en onbelemmerde volksstemming, opdat ons arm, gekweld volk zoo spoedig mogelijk rust moge vin den. Een uitstel van de stemming kunnen wij niet goedkeuren en evenmin verant woorden. „Wij zijn zelfs bereid met onze Poolsche tegenstanders over hun standpunt in over leg te treden om aan het Opper-Silezische volk alle noodeloos bloedvergieten te be* sparen, en om den strijd verder te voeren in den geest van rechtvaardigheid en liefde. „Boven alles moet het welzijn en de red ding van het Opper-Silezische volk gaan. GEMENGDE BUiTENL. BERICHTEN, België en Polen Maandagmiddag heeft in het Ministerie van Financiën te Brussel onder voorzit terschap van dea heer Delacroix een Mi nisterraad plaats gevonden. Alle minis ters waren aanwezig. Na afloop vau de zitting, die drie uren duurde, werd de vol gende iuededeeürig bekend gemaakt De regeering besloot niet op haar vroe ger genomen besluit betreffende haat standpunt ten opzichte van Polen terug te komen, zooLang niet bewezen is, dat de vredesvoorwaarden, welke thans be sproken worden, de volledige onafhan kelijkheid van Polen bevestigen, zcoals dooi' het vredesverdrag werdt bepaald. Omtrent de zitting van den Minister raad verneemt de „National" nog, dat da regeering besloten zou hebben Polen te hulp te komen, indien de besprekingen te Minsk doen blijken, dat de Bolsjewiki niettegenstaande hun nederLaag en om danks den wii der mogendheden, de ge steLde vredesvoorwaarden handhaven. Engelsehe eigenaardigheden. Mevrouw Asquith, de vrouw van den ex-premier, schrijft haar gedenkschriften die .weldra in boekvorm zullen verschij nen. Zij ontvangt daarvoor een honora rium van 13,500 pond. .Winston Churchill, minister van oorlog, levert nu en dan bijdragen aan sommige bladen. Hij krijgt daarvoor 500 pond per, artikel. Deze stukken verschijnen steeds in couranten die een hevige campagne voeren tegen Lloyd George, hoofd van het ministerie waarvan Winston OhurchiiJ deel uitmaakt. Milton ontving 5 pond voor zijn „Paia* disc Lost." De houding van Sir Tower. Aangaande het veelbesproken verbod van sir Reginald Tower om munitie voor Polen, jn Dantzig te landen is men te Londen van meening dat van kwaden trouw geen sprake kan zijn. Tower stond voor een ernstig practisch probleem, dat hoofdzakelijk .veroorzaakt werd door de weigering der Duitsche vakvereeniging om die goederen te behandelen. Toen nu de Duitsche arbeiders weigerden, zou hef wel mogelijk geweest zijn ze door Polen te laten lossen, doch dit zou ongetwij feld aanleiding hebben gegeven tot bloed vergieten. Sir Reginald is aansprakelijk voor de handhaving der orde, doch be schikt niet over de noodige militaire krachten om op te treden in geval van een ernstig conflict. Dit is waarschijn lijk .de verklaring voor zijn besluit, meent men in EngeLand's hoofdstad. De onlusten iu Opper-Silezië. De intergeallieende commissie in Op- peln heeft verklaard, dat zij het optre den der Poolsche benden in Opper Bile- zië als tegen baar bestuur gericht, be schouwt. Zij is besloten met alle kracht tegen deze beweging in te gaan en de ontwapening der benden door te voeren, en .voor het volkomen herstel der orde en bescherming der wecrlooze bevolking zorg te dragen. Uit Kreuznach wordt gemeld, dat de „Frankfurter Zeitung" in bet door de Franschen bezette gebied voor drie dagen is .verboden. hetgeen ik hier gezien heb. En Anme ziet er zoo gelukkig uit en ze is zoo trotsch op je. Dat ben ik ook, Geoffrey, en eigenlijk ben ik toch je oudste vriendin, al uit de dagen in Felute toen we niet elkaar kibbelden en el kaar in de oude schuur opsloten. En nu zijn we schoonbroeder en schoonzuster geworden. Zou nu het kibbelen voor goed uit wezen „Dat denk ik niet," lachte Geoffrey gul- uit. „Waar breng je mij heen, Geoffrey," vroeg Clara. Dit is Annie's geliefkoosde wandeling Ze voert naar een klein meertje dat liaa- schijnt te herinneren aan het meertjein der buurt van Felcote. Het is een eenzaam plekje, maar me dunkt dat je het er aardig zult vin den. Ik kan haast met gelooven dat we hier bent "a^U Z^n Cn en Hryan hier bij ons En toch is het de volle waarheid. Ik had er geen denkbeeld van wat een schitterend land het hier is. Je kunt trotsch zijn op je werk, Geoffrey. En het geluk E je nu gunstig geweest ook." tt „Ja zeker, de meeste dingen die ik hier gedaan heb ziin heel coed gegaan, maar ie moest eens weten hoe goed mijn vrouw mij altijd geholpen heeft „En daar had ze gelijk in. Wat zeg je er wel van dat Bryan alleen aan het hoofd van de mijnen komt te staan zoodra wij terug zijn hê? Je vader wordt oud en raakt uitgeput, Geoffrey hij moet noodig zijn rust nemen." „Maar hij maakt het toch goed, nietwaar „Zeker, maar ik denk dat het hem toch nóg betei zal gaan als ik hem zulke gunstige berichten van jelui breng. Ik heb iets voor je meegebracht, Geoffrey. Je vader en moe der verzoeken mij je dat te geven als een bewijs hunner volkomen vergiffenis." Ze maakte het pakje open en er kwam een prachtig portret van den ouden lieer en mevrouw Faussit met Bryan en Clara uit. Geoffrey was diep ontroerd. Hij greep op nieuw haar arm, in woorden, gloeiend var dankbaarheid, sprak liij uit wat hij aandc jonge vrouw tc danken had. Ze sloot hem den mond, en stil-gelukkig keerden ze naar huis terug. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1