Het Zwaneneiland BUITENLAND FEUILLETON. VERZOEK. In en om Haarlem. DONDERBUS m AUSUSTUS I82Ö 44sie JAARGAMG No 15264 ®E ABONNEffiENTSPRUS BE3KMGT VOOS HAARLEM EN ASENTSCBAPFEN PER KWARTAAL t 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAASS 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL BI3 CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Teneinde de advertentiën niet de *er- eiachte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzoeht, hunne, yoor de Zaterdagsebe Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën ineer worden aangenomen. u bij dat ontslao- den hamer niet ter hand hebt genomen, niet hebt gevraagd of een der raadsleden er tegen was en toen nief den hamer weer hebt laten vallen. .,De Raad lachte. Het was een zeer eenvoudige oplos sing voor de vergissing van den heer Pop- pe, waaruit zonneklaar blijkt de waarde van een hamerslag en de wenschelijkheid dat alle raadsleden ook aan de mededee lingen de noodige aandacht schenken. De agendapunten zelf waarender het voorstel tot toekenning van de vergoeding bedoeld bij art. 59 decies der wet op het lager onderwijs aan elf bijzondere scholen gaf geen der raadsleden slof tot praten. Alle voorstellen en mededeelingen van B. en W. vonden een gewillig oor bij de raadsleden, zelfs de inspecteur van Licha melijke Opvoeding behield zijn titel, totdat de heer Peper zijn eigen geesteskind niet verloochenen kon en het woord vroeg over zijn motie betreffende de straatcolportage. Deze motie hield in dat de Raad zich zou uitspreken geenszins de 'bedoeling gehad te hebben alle straatcolportage onmogelijk te maken. De heer Peper vertelde dat de aanleiding tot deze motie was geweest het feit dat een zijner partij genooten in de Groote Houtstraat was bekeurd geworden wegens colportage. Een adi ucict-inspeiTeu r van politie moet toen gezegd hebben dat alle colportage verboden is. De raad moet nu uitspreken, aldus de heer Peper, dat dit niet zoo is. want ook de kantonrechter leest de betreffende bepaling zoo. En de heer Reinalda ondersteunde warm het pleidooi van zijn rooden broeder. „Ja de Raad moet even uitspreken dat niet bedoeld is alle straatcolportage onmogelijk te maken," zei- de hij. „Monnikenwerk," antwoordde daarop de heer Bruch. „noch de rechte, noch zijn helpers, de politiemannen, behoeven zich en zullen zich aan zoo'n motie storen. Zij hebben alleen te maken met de wet, zooals gij, die gemaakt hebt. Meent men dat een bepaling niet iuist wordt uit gelegd, dan kan men dat door den Hoogen Raad laten uitmaken. Maar een motie geeft niets. Of doe een verzoek aan de rechtsge leerde commissie om de redactie te wijzi gen." Dat betoog was afdoende en onweer- temmiTlcr ai onze ui-z legbaar. Maar' de heer Reinalda. onbe- sïïm?ng°ook af9 weer niet volkomen!" daar' .stond Wjm zeide: j^het is juist UIT DEN GEMEENTERAAD. Het gebeurt wel eens, wanneer ie van een gebruikelijke visite bij een bevriende fami lie komt, dat ie 'bij het naar huis gaan tot je huisgenooten zegt: 'n stille avond. Er viel dan op zoo'n bijeenkomst niet veel te doen of te praten. Daaraan deed de raads vergadering van gisterenmiddag denken. Het was de traditioneele Augustuszitting. een raadszitting, die gehouden zou moeten worden, ook als de voorzitter besluiten zou in de vacantie in 't geheel niet te vergade ren. Want eind Augustus brengt het einde der groote zomervacantie voor de scholen en daarmede het 'begin van het nieuwe leer jaar. Dan zijn er allicht vacatures in de onderwijzerswereld te vervullen en die nieu we leerkrachten worden, uit den aard der zaak, kort voor het begin van den nieuwen cursus, benoemd. De paperasserii. die er aan vast zit. is dan wel zoo wat geregeld. Zoo betroffen nu vijftien punten van deze raadsagenda benoemingen en wel geteld zuilen niet minder dan 64 personen van ons gemeentebestuur een briefje tehuis krij gen dat de Raad hem of haar met een be noeming heeft gelukkig gemaakt. Men kan d'us ook al weer niet zeggen dat de ge meenteraad zijn tiid gisteren in ledigheid heeft gesleten. En bii deze benoemingen-la wine had de voorzitter dan n>r: eemge puntjes op de agenda geplaatst, die echter weinig stof tot napraten gaven. Nu heeft zoo'n kalme raadszitting onge- al is onze m- te groote kalmte en zwijgzaamheid ons in zekere ongelegenheid brengt voor een raads overzicht. Toch willen wii er althans iets van zeg gen. Even, het was bii den aanvang der zit ting dreigde een onweer en nog wel naar aanleiding van de immer zoo onschuldige vaststelling der raadsnotulen. Het was de heer Poppe, die de bui losliet. Deze beweer- de dat ten onrechte in de notulen van de raadsvergadering van 28 Juli was opge nomen een besluit van ontslag van den heer Sorgdrager als directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs. Zulk een besluit zou niet ge nomen zijn volgens hem. Was het daar nu bij gebleven, dan viel over zulk een vergis sing te praten, maar de heer Poppe ver troebelde het punt dat hij aansneed weer eens door op de geschiedenis van den heer Sorgdrager terug te komen. En de voor zitter liet dit uitstapje in deze milde va- cantie-zitting toe. Maar andere raadsleden volgden op het glibberige pad en het ge drentel buiten de orde nam een kostbaar half uurtje in beslag. Hevig flitsten de bliksems in de richting van de groene ta fel en wie op dit moment de raadszaal zou zijn binnengekomen, had niet anders ge dacht dan dat straks een motie van wan trouwen heel het sterke college van B. en W. zou omkegelen. Wel kwam vast te staan en de heer Poppe beaamde het dat B. en W. niets anders dan het belang van den heer Sorgdrager ten zeerste hadden bevorderd, maar de heer Poppe- hield vol. •diat B. en W. informeel waren geweest. Het bleek echter dat het ontslag ook formeel wel had plaats gehad in die vergadering, n.l. bij de mededeelingen. Dat was aan de aandacht van den heer Poppe ontgaan. Tableau! En de heer Poppe begroef lachend zijn strijdbijl. „Ziet mijnheer de voorzitter," zei de de heer Loosjes, „dat komt nu omdat mijn bedoeling omdat met deze motie aan de rechtsgeleerde commissie te vragen'' Helaas stónd dat niet in de motie en zoo deed de heer Reinalda ons denken aan dien advo caat in het bliispei van Courteline. Die ad vocaat konn, de rechtszaal in. houdt een vurig pleidooi en wordt aan het slot, dooi een confrère opmerkzaam gemaakt dat hij niet zijn cliënt maar den aanklager verde digd heeft. Hij gaat dan doodkalm door en zegt: „Ziet. zoo had ik kunnen spreken ais de aaii-clager mijn cliënt was geweest. Maar t. ons c'oor ixiii aangevoerde en scnijnbaar zoo sterke argumenten wat na der beschouwen. Dan blijkt dat geen enkele steek houdt!.... De motie werd verworpen, maar kreeg toch nog 13 van de 27 stemmen, die der socialisten en van den communist. Vrage: Hoeveel soci's zouden met overtuiging vóór gestemd hebben? Edoch, getuigen heeft bij wijlen ook waarde. De rondvraag was evenmin belangrijk. Men zie het verslag. Mevr. Willekes Mac- donald deed een poging om kinderen onder de 12 jaar, en onder goed geleide, tot de orgelconcerten toe te laten. De Raad1 voel de er weinig voor. na het uitstekend betoog van wethouder Bruch, die wees od den hin der die zulke kinderen veroorzaken. - Ons dunkt ook dat het nu maar veel beter is den eenmaal geschapen toestand te besten digen. Onze orgelconcerten zijn te mooi om ze, op welke wijze ook, te doen versto ren. De heer van Liemt hamerdie nog eens op het enkel spoor in de Kruisstraat. Het ijzer is heet. denkt de heer v. Liemt. nu de Bartelj onsstraat onder handen genomen wordt. De Kruisstraat-bewoners zullen hem dank weten. De heer Klein vroeg om be vroren vleesch en had het genoegen te hoo- ren dat B. en W. er aandacht aan schen ken. Op een ander belangrijk punt dat be treffende de verhooging van huurprijzen van gemeentewonimgen zal de heer Slin- gemberg. die afwezig was, in de volgende raadsvergadering wel antwoorden. De heer Koppen vroeg om het rapport van den Rijkskeuringsddenst omtrent broodvei'val- sching. Het werd hem toegezegd. En zoo eindigde deze raadszitting, dank zij de zeer lange rondvraag, toch nog pas om half vijf. HET MES OP DE KEEL. Miileraad. de Fransche minister van Bui- tenlandsdie Zaken heeft reden tor tevreden heid. Immers, de beginselen die thans in za ke de Poolsch-Russiscne aangelegenheid door Lloyd O eorge en Gioliifi zijn aan vaard, heeft hij altijd voorgestaan. Dat het resultaat der conferentie tusschen den Brit en den Italiaan den toestand min der gespannen maakt, kan echter niet ge zegd worden. De Britsche regeering heeft de Sovjet thans het mes op de keel gezet rnet een ul timatum. door Balfour aan Kamenef over handigd. in dit ultimatum wordt de Sovjet uitgenoodigd en ie de gelegenheid gesteld cm haar vredesvoorwaarden ui overeen stemming te brengen met de door Lloyd George en Gioiitti opgestelde beginselen. Uiterlijk Vrijdagavond zal Balfour op deze nota antwoord ontvangen moeten hebben. Wat zat de Sovjet doen? Nu staan de Ge allieerden eensgezind achter Polen. Volgens den correspondent van de „Daily Chronicle" te Warschau zouden de Boisje- wiki hun voorwaarden reeds gematigd heb ben. onder den indruk van de Pooische over winningen ia 't 'bijzonder wat art. 4 betreft, waarin de vorming van een arbeidersleger in Polen wordt geëischt. Maar tegenover dit optimistische bericht staat een ander rechtstreeks uit Moskou ontvangen, een te legram dat vrij alarmeerend klinkt. Volgens dit bericht heeft de Sovjet een proclamatie uitgegeven waarin art. 4 gehandhaafd blijft, waarin openlijk wantrouwen wordt uitgesproken tegen de Pooische bourgeoisie en haar den vrede saboterende delegatie, en waarin de strijd tot het uiterste wordt geproclameerd. „De strijd tegen de dieven vau de witte garde is onze allereerste poli tieke plicht!" roept de Sovjet uit. En in een regeeringsconfereniie te Moskou is een dienovereenkomstige motie aangenomen. Het westelijk front zal met alle middelen ver sterkt en het front van Wrange! zal vernie tigd worden. Rusland wordt tot een alge- meene krachtisinspamiing opgewekt. In verband hienneae zijn de ïongste uit latingen van eeii Duitschen minister Simons belangwekkend en zij zullen te Pa rijs zeker een alarmeerenden weerklank vin den tenzij men ze daar opvat ais wat zij vermoedelijk zijn: een aanbod tot hulp mits de vredesvoorwaarden van Versailles verzacht worden. Simons spreekt nogmaals een vonniss over iet miderteekenen van de voorwaarden vai1 saj'les en oeeit mede dat hij, ten aanzien van den Russisch-Pool- sehen strijd diet vermoeaeüik weldra een Russisch-Europeesciien zal heden vol strekte neutraliteit voorstaat. Maar onmid dellijk op deze neutralitedsverkiaring iaat hij volgen: .,TusSCaen Oost en West kan Duitschland slechts een slagveld zijn of een verbinding vormen. Ln Duitschland zal naar het laatste .^rPven- Wat wil de Duitsclie regeering a De vrees voor. de afkeer van het Bolsjewisme is te Berlijn te groot, dan dat een aansluiting van Duitschland hu Kusiand verwacht kan worden, ofschoon men daarvoor in Frankrijk zeer beducht is. Indien men Duitschland te gemoet koft eal aile hrond voor die vrees natuurlijk vervallen- -Maar indien men bij de vijandige houding jegens Midden-Euro pa volhardt zal de Berlijnsc]ie regeering zeker een volstrekte neutraliteit handhaven en daarmede de reorganisaie der Bolsjewis tische strijdkrachten tegen West-Europa bevorderen. EEN PROCLAMATIE DER SOVJET- REGEERING. Uit Moskou wordt geseind dat de Sovjet- regeering de volgende proclamatie heeft afgekondigd Wij moeten thans waarborgen eischen tegen nieuwe aanvallen. Wij stellen ver trouwen in de Pooische arbeiders en eischen dat zij gewapend worden, maar wij stellen geen vertrouwen in de Pooische bourgeoisie, wier delegatie thans de vrede sabotpert en dat nog meer doet nu zij onze tegenslagen van de laatste dagen verno men heeft. Wij moeten dus op dat front den beslis- senden strijd uitvechten. Wij moeten onze helden steunen in den strijd met de die ven der witte garde. Dat is onze eerste po litieke plicht. De regeering te Moskou heeft, na het rapport van Boesjarin over den interna tionalen toestand der republiek, ea over de taal der Russische Communistische partij de volgende motie aangenomen: „In aanmerking nemende, dat ons wes telijk leger tengevolge van den steun aan Polen door de Fransche regeering, ernsti ge tegenslagen heeft geleden, terwijl het Wraagelfront eveneens van groote betee- kenis wordt en het Koeban- en Donetz-ge- bied bedreigt, is het noodzakelijk het wes telijk front met alle mogelijke manieren te steunen en tegelijkertijd het Wrangel- front te vernietigen. Alle partij-organisaties worden opgeroe. pen zoo snel mogelijk te mobiliseeren en de ondersteuning van het tegen Wrangel gerichte front te bespreken. DE SOCIALISTISCHE MOORDPARTIJ. Inzake den ai'sehuweiijken aanslag te Abbadia in Italië op Katholieke geeste lijken door Socialisten, waarvan we de zer dagen melding maakten, wordt uit Rome aan de „Msb." bericht, dat de A ve nire d'Italia" onomwonden den soeialisti- sekcii afgevaardigde Mascagni aanwijst ais den eigenlijken dader. Abbadia S. Salvatore ligt bij Genua. Mascagni heeft woord gehouden, schrijft 't blad. Voor eenige weken immers werd in het parlement op een interpellatie van den socialist Piccoli en den popolare Gal- ia het feit besproken, dat de socialisten erg-ens tn de provincie Vicenza geweid hadden willen plegen. Het gevolg was geweest, dat één der woestelingen op den drempel der pastorie, waarin hij met zijn kornuiten wilde binnendringen, gedood werd. Mascagni had toen zijn sectarischen haat niet langer kunnen bedwingen en in een oogenblik van meer dan gewone open hartigheid den Katholieken toegehuild: „We zullen jullie kerken binnenvallen en jullie priesters afranselen en vermoor- den!" - Intusschen heeft Mascagni zich na zijn opruiende rede niet meer laten zien en kwam eerst 's Maandags om elf uur weer te voorschijn. Alle bladen, van welke richting ook, be halve natuurlijk de socialistische „Avaa- ti", betuigen luide hun walging over het beestachtig gedoe der roode terroristen. De ,,Trihuna" wijst er op, dat de socia listische agitatoren bedrogen zullen uit komen, wanneer ze meeneu op die wijze de Katholieken te kunnen vernietigen. Ze dienen niet te vergeten, dat martelaren, zelfs de kleinste, meer beteekénen dan hoogdravende meetings-reden en dat een priester, die in de deur van zijn bestorm de kerk voor zijn geloof sterft, altijd nog sterft voor een beschaving en een traditie van twintig eeuwen. Het volstrekt niet Katholieke blad keurt het ten zeerste af, dat de autoriteiten niet beter de vrijheid van godsdienst weten te beschermen. BEMENGDË BUiïENL BERICHTEN. De Aartsbisschop van Toulouse over Polen, Ook de aartsbisschop van Toulouse heeft in een schrijven zijn diocesanen opgewekt voor Polen te bidden en open bare gebeden voorgeschreven. Na er aan te hebben herinaerd, dat Po- ien Europa voor een invasie der Turken heeft behoed, betreurt de aartsbisschop in zijn schrijven het feit, dat de volkenbond, die een einde moest maken aan de gewa pende conflicten en alleen op de mensche- lijke wijsheid was gebaseerd, de eenige in ternationale macht, die in staat is zicb boven de eigen belangen te verheffen en de eischen van rechtvaardigheid te be spreken en tevens de eenige zedelijke macht is, welke de rechtvaardigheid aan de wereld kan opleggen, heeft uitgescha keld. Russische verliezen. Uit Londen wordt gemeld, dat de Po len J63.000 gevangenen hebben gemaakt, benevens 800 kanonnen en. 1000 machi ne-geweren hebben veroverd. De volksstemming in Opper-Siiezië. Volgens een Silezische krant is het tijd stip voor de volksstemming in Opper- Siiezië bepaad op de eerste week in Oc tober. De toestand in Ierland. De Lord Mayor van Cork, die nu reeds gedurende dertien dagen geen voedsel heeft gebruikt, wordt steeds zwakker. Hij was gisteravond bij bewustzijn, doch zijn toestand wordt bedenkeLijk ernstiger. Een menigte van eenige duizenden hield gis teravond yoor de Bris ton-gevangenis te Londen een demonstratie, wr aar bij geroe pen werd: „De handen van Ierland af!" De politie hield de menigte in beweging, doch zette later de straten, toegang ge vende tot Brixton Hill af. De Belgische minister van oorlog. Na minister Hymans, is ook de heer Janson, minister van oorlog afgetreden, Lloyd George en ex-koning Constantijn. De „Daily Mail" verneemt uit JLuzern, dat Lloyd George een brief kreeg van den ex-koning ,van Griekenland Gaos tantij n, waarin deze hem om een onderhoud ver zocht. Lloyd George antwoordde, dat do onlangs gepoogde afschuwelijke aanslag op het leven van Venizeloa het Rem on mogelijk maakte het onderhoud toe to staan. Een wonderbare genezing. Aan de „Maasb." wordt het yolgende geval eener wonderbare genezing uit itome gemeld: .Zondag is te Padua by het graf yan den H- -Antonius de 22-jarige Maria Car rara na een vijfjarige ziekte, waarop se dert drie maanden een algeheele yerlam- ming der linker lichaamshelft was ge volgd, plotseling genezen, erge ze Ld yan een broer en jeen zuster, bad ze zich Zondagmorgen naar de basi- Liek begeven biechtte en communioeerde en liet zich toen achter het altaar der, reliekkast dragen om de H. Mis bij te wo nen. Op een gegeven oogenblik zeide ze met duidelijke stem: „Ik gevoel me beterl" Daar ze sedert hare verlamming steeds stamelde, veroorzaakten deze duidelijk uitgesproken woorden by haar broer en zuster niet weinig verbazing. Toen ze zich tegelykertyd trachtte op. te richten en haar broer hierbij behulp zaam wilde zijn, riep ze luide: „Neen, neen, dat is niet noouig nu ben ik gene zen!" ,en ze begaf zich yóór naar het aL- taar. Naar de „Liberta" van Padua mede deelt, zal, het feit door geneesheeren wor den onderzocht. Uit Konstantiaopel wordt aan de „Ti mes" gemeld, dat de Turken weer op. groote schaal christenmoorden bedrijven in Klein-Azië ten zuid-oosten van Isrnid Er moeten volgens de berichten, minstens vijfduizend christenen vermoord zijn. De nationalisten beweren, dat deze gruwe len dool' ordelooze benden worden ge pleegd, maar het staat vast dat de meeste, wreedheden op rekening komen van een geregelde troep, die onlangs van Angora is gekomen en genaamd de „Gyok Bai- rak", of „troep van de blauwe banier.'* Anj naar bet Fransch van E, Enault. Het dal van Müritz ligt in Mecklenburg- Schwenn, nabij de grens van Mecklenburg- Strelitz. De natuur toont zich daar in al haar pracht: een meer met sierlijke bochten, dicmt begroeide oevers en een schilderachtig eiland dat vroolijk als uit het heldere water op duikt, houtrijke omstreken met boschaohtigie heuvelen aan den gezichtseinder; kortom een tooverachtig vergezicht, dat men met oen blik overziet. Om de aantrekkelijkheid van 4it landschap nog te verhoogen, hebben de Wmzienlijke Mecklenburgers uit beide Her togdommen in die streek, half verscholen tus schen weelderigie en dichte groepen wilgen, elzen en populieren, tal van fraaie villa's ge bouwd. Op bet laatst van Juni 1841 werd er in oen der prachtigste woningen, aan den oever v!an bet meer gelegen, een partij gegeven, die met •en bal werd besloten. Dokter Savarus, eaa mager, Lelijk en zeer spotachtig, oud heertje doch tevens een der grootste geneeskundige celebriteiten van het land, was de gastheer. De grondige studie, die hij van het mensaiiie- lijk geslacht had gemaakt, had hem in zóó hooge mate de achting voor zijn evenmensch benomen, dat hij weLeens beweerde, flat de inensch verreweg het slechtste en gevaarlijk ste van alle ondermaansche wezens is. On danks deze zwartgallige opvatting echter, was hij niet ongezellig. Hij bezocht vele bij eenkomsten, waar hij steeds een welkome cn vroolijke gast was, en gaf partijen te Schwe- rin, .waar hij het grootste gedeelte van het jaar practiseerde, of te Müritz, waar hij het schoone seizoen doorbracht en waar men hem van heinde en verre kwam raadpegen. Onder de rijkgetooide en bevalligste dames die zich in de salons bevonden, viel dadelijk het oog op een jonge bankiersweduwe, Aurelia Friesburg genaamd. Zij schitterde, omgeven door tal van bewonderaars, aan wie zij met vorstelijke gratie een blik, glimlach of .woord schonk. Blijkbaar echter trok een knap jonkman, met een innemend, doch bleek gelaat, die peinzend tegen een vergulden deurstijl deunde, bijzonder haar aandacht. Maar zelfs de teedere lonken van deze vrouw, die ontegenzeggelijk cie koningin van het feest was, schenen niet bij machte hen» -iil zijn dröomerijen te kunnen wekken. Eensklaps stond z'j CP. en ging naar hem toe. „Waar denkt gij toch aan Herman," vroeg zij liem eenigszins spijtig. „Gij zjjt heden avond alles behalve galant. Toch vertrouw ik, dat gij mij vooi^ den volgenxjea ^ans wel zult willen vragen." „Gaarne zal ik aaa "ie Wensch gehoor geven, schoone nicht, untwoordde de jonge ling. „Ja, gij wilt mijne wenschen opvolgen, maar geeft u toch de moeite niet, ze le voorkomen." Herman Wrangel leidde haar nu in een kring dames, die <>P de muziek van een uit muntend orkest dansten. Tusschen twee mannen, die uit een hoek der zaal de kunstgreep der jonge weduwe hadden gadegeslagen, ontspon zich het .vol gende gesprek: t „Het lijkt mij toe, dokter," zei majoor (Or- nulf tot den ouden Savarus, „dat de schitte rende Aurelia naar alle regelen der kunst het hof maakt aan lxaar sen Lmien teel cn neef." „Gij bedoelt zeker aan zijn miliioen flo rijnen," hernam de Esculaap lachende. „Natuurlijk, ofschoon Herman Wrange! er goed genoeg uit ziet, om ook zonder dit een vrouw te bekoren." M p .Die lieve mevrouw Freisburg bewondert, onder ons gezegu, alleen haar ejgeu persoon. Daarbij zit zij, sedert den dood van haar man, zoo diep in schulden, dat fortuin in haar oog wel de voornaamste eigenschap zal moeten zijn van den man, dien zij tot opvolger van den overleden echtgenoot bestemt." „Men zegt, dat zij ten naastenbij geruïneerd is.' ls dat zoo dokter Y" „Laat dit „ten naastenbij" maar weg, waar- do majoor, en zeg liever totaal, dan zult gij u geen kreutzer vergissen. In de drie jaren van haar .weduwlijken staat heeft zjj onge veer vijftig duizend llorijnen verkwist; dit komt zoowat overeen met hetgeen de bankier haar naliet, die, dank zij vooral de levens wijze van zijn prachtlievende wederhelft, op het laatst ook niet al te best meer bij kas was. Sedert zeven of acht Vnaanden bestrijdt zij al haar uitgaven met geleende gelden; men zegt, dat zij nu in handen van woeke raars is gevallen. Waarlijk, het wordt .tijd, dat zij een tweeden kapitalist huwt" „Nu, Herman Wrangel kan best daarvoor doorgaan en mevrouw I-Teisburg is op den goeden .weg om daar een aardige vangst U doen. j Li Ui „Nog aardiger dan gij u voorstelt, majoor!" „Hoe bedoelt gij dat, dokter f' Savarus ging op. tie teenen staan en fluis terde langzaam zijn onuervragcr in het oom „Die jonkman leelt geen jaar meer." Undanks zijn onwrikbaar kalme houding ging majoor .ümulf een kleine rilling door de leden. „Waarachtig," vroeg hij. En weet mevrouw Freisburg dit?" „Nagenoeg even goed als ik. Haar genees heer, die tegenwoordig was bij het consult van drie of vier mijner collega's, die uit Schwerin en Strelitz op verzoek der family Wrangel waren bijeengekomen, heeft het haar haarfijn verteld. Wij hebben toen allen verklaard, dat die arme Herman een onge neeslijke hartkwaal heeft. Het spreekt van zelf, dat wij, zoowel voor dien armen jongen, ais voor zijn bejaarde bloedverwanten, in hoofdzaak de treurige .waarheid verzwegen ^Maar' toen ik denzelfden avond voorbij de yjjja van mevrouw Freisburg kwam, hoorde ik duidelijk hoe de vriendelijke dokter zijn bekoorlijke patiënte uitvoerig het resultaat van ons onderzoek meedeelde. En van dit oogenblik af is de kokette nog oneindig voar komender en beminnelijker jegens haar lievei neet. Waarlijk, majoor, de goede .God heeft vrouwen geschapen, die geen haar beter zijn dan de duivel." {Wordt vervolgd] NIEU1 ARLEMSCHE COURANT Het was een raadszitting vol zonneschijn en zomerweelde. Dus: de strijd tot liet uiterste. Dit besluit van de Sovjet etcsleid het hier bedoelde, ia Duitschland opgevangen telegram wordt bevestigd is een openlijke oorlogsverkla ring aan West-Europa. En wat zullen de Geallieerden tegenover deze uittarting stel len? Zullen zij eindelijk zwichten voor den dwang der gebeurtenissen en zich met mid den-Europa tegen Oost-Europa verbinden? Want hce anders willen zij Polen op af doende wijze te hulp komen en een strijd met Rusland snel tot een beslissing bren gen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1