binnenland EERSTE BLAD Orde en Arbeid. Gemengd Nieuw SIPKES' JAMFABRIEK. ■HAARDAS 33 AUGUSTUS 1320 44ste JAARGANG No 15267 »E ABOKWEMETfTSPBÏjS BEDRAAGT V008 HAARLEM EN AOENTSCHAPPENt PER KWARTAAL 3.25 PER W&EK 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. Bïl VOORUITBETALING f 3.571/, HASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Hoe in Rusland gewerkt wordt. HET LAST ER-SCHANDAAL VAN „HET VOLK" Binneniandsch Nieuws. DE GRAANPRIJZEN. Luchtverkeei Eigen vruchtenkweekerijen. Uit onze Oost EEN BERUCHTE KERKDIEF AANGEHOUDEN. duitschland. BUREAUX: iLht nummer bestaat uit 2 bladen jHct het oog- op den verjaardag van H. M. de Koningin, zal de „Nieuwe Haarlem- sehe Courant'' DINSDAG 31 AUGUSTUS reeds te 12 UUR VERSCHIJNEN. Beleefd verzoekon wij eventueel© adver tentie-opdrachten zoo vroeg- mogelijk in te zenden. DE ADMINISTRATIE. Als middel tegen de arbeidslusteloosheid en de daardoor ontstane geringe werkprestatie bevelen de socialisten aller graden de sociali satie aan. Door dit wondermiddel moet de ver loren werklust terugkeeren en de arbeidspresta tie toenemen. Hoe het staat met werklust en prestatie in het gesocialiseerde Rusland, verneemt de „Tijd" van een correspondent. Het Petersburgsche blad der Russische communistische partij „Prawda," dat niet in verdenking kan staan van anti-bolsjce wisme, publiceert in zijn nummer van 13 juli van dit jaar een opstel van den bekenden Rus- sischen schrijver Maxim Gorki, die zich zelf en zijn kunst in dienst heeft gesteld van het Bol- sjcewisme. Dit opstel ontwerpt een bemerkens- waardige schets van den Russischen arbeid en geeft daarenboven een diepen kijk op den ver- schrikkelijken chaos, die in Rusland heerscht. Volgens Maxim Gorki heeft de arbeid in Rus land thans het karakter van schaamteloos laat- maar-zeiien-zooals-het-zeilt en steekt vol van bij zonder boosaardig onverstand. Men ziet overal belachelijkheden, waarbij de domheid met de wreedheid wedijvert en de arbeidsonkunde met Óen tegenzin, om helpend en beleerend tusschen - beiden te komen. Op het ijs van de Newa trekken met kromme ruggen, op het punt van ineen te storten, zes pitgehongerde inwoners een zware slede, die beiaden is met planken van oude schuiten. Zi glijden uit en vallen. De planken glijden her haaldelijk van de slede en glijden weg over het Ijs. Deze ongeluksarbeiders worden door acht opgeschoten kerels met het geweer in de hand begeleid. De heele processie gaat langzaam als een begrafenisstoet. Het zou voor de begeleidende manschappen niets beteekenen, om een handje te helpen bij de onhandigheid van deze menschen die voor de eerste maai handenwerk verrichten. Maar dezen komt het zelfs niet in hun gedachten pm de planken, die van de slee glijden, zelfs maar met hun geweerkolven tegen te houden. Ze slen teren mee, schelden, omdat ze door het verve lende van hun werk geprikkeld zijn, fluiten 'r deuntje en vergooien zinneloos den kostbaren tijd. Hen goederenwagen wordt geladen. Op een kant van den wagen, op de eerste as. worden 2wara vaten met cement en menie gerold. Zwa re machinestukken komen er ook nog bij. Op de andere as leggen de laders door elkaar huishoudelijken inventaris, rieten stoelen, kinder wagens en andere lichte dingen. Het is duidelijk, (jat de te zwaar beladen as heet moet loopen en de wagen op de vaart defect zal raken. Ik ben zelf, aldus de bolsjewist Gorki, in- en uitlader geweest. Ik ken het vak. Vroeger zou je weggejaagd zijn, als je zóó geladen had. En dat zou verdiend zijn geweest. Met een zaag worden balken en planken van een afgebroken huis stukgezaagd. Het hout zit !rol spijkers, de zaag piept en knerst jammer- ïjk, de tanden worden direct stomp en breken lf. Wij hebben echter geen zagen. De prijzen fijn zóó hoog, dat ze opwegen tegen zeer vele silo's brood, waaraan eveneens gebrek is. Op schandelijke wijze worden de houten hui >en uit elkaar genomen, om brandhout te krijgen. De vensterruiten, die er bijna niet zijn en die zoo gemakkelijk héél uit de omspanningen te nemen waren, worden eenvoudig in duizend stukken eruit geslagen. Maar in de kazernes zijn de leege ramen dichtgemaakt met duur hout dat geen licht doorlaat en geen warmte houdt, waardoor onnoodig verbruik van brandhout ontstaat. Dakzink ligt maandenlang in het vuil nis en puin, daar, waar vroeger dis houten hui zen stonden, verroesten is niet meer te gebruiken Door de eveneens doorgeroeste daken der bewoon de huizen echter sijpelt de regen. En er is geen materiaal voorhanden, om ze te repareeren. Van de plafonds der bovenste verdiepingen valt stukadoorwerk naar beneden. Goed gebouwde huizgn worden onbewoonbaar. Door den regen *°mt het weer in de tegels. 2oo vernielen de menschen uit domheid, uit Oneerbiedigheid jegens hun eigen werk de schat ten der natie en sturen het huishouden der re Publiek in de war. In de straten ligt overvloed van oud ijzer, jre boeren hebben echter niets, waarvan ze een °'k, een pin, een spijker, een hoefijzer of een Ploegtand kunnen maken. De boer gaat óf naar ue spoorbrug en probeert er het stuk ijzer uit te zagen, dat hij noodig heeft, óf hij haalt de bou ten uit de rails en steelt op het station het een of ander va-; ijzer. Voor een wagen oud ijzer zou de boer thans een wagen vol brood geven. Hij «ou die honderden en duizenden kacheldeurtjes Vi?„°Leralu0p.,straat 'n bet vuil liggen, prachtig en vensters "dp611' Z°U °ok de Posten der deuren en vensters, de ramen en de deuren zelf, die wij in de stad als brandhout gebruiken, met buiten gewoon nut kunnen gebruiken. Onze lezers hebben in de vorige nummers omzer krant kunnen gewaar worden, wat voor soort individu die C. van der Pol is, wiens laster tegen een geestelijke uit Alk maar, zoo gretig door „Hot Volk", werd opgenomen en daardoor verspreid. Door de Katholieke pers daartoe gesom meerd. ia deze renegaat in het ham volko^ men.. wa'ardige dagblad voor de arbeiders partij. eindelijk los gekomen. aar wie meent, dat het heerschap zijn laster heeft herroepen, kent dat soort af- va li i jr e Katholieken ndet. De man komt met het onnooaeto praatje ■voor den dag, dat zijn verwees- in de kraIH to groot zou worden en de redactie dan .w anhopig» zou maken. - erder komen zijn kantteekeningen ueer op de volgende even laffe ale dwaze uit vlucht: „We staan hier weer voor een van dtie eigenaardige stukjes journalistiek, waarvai de R.-K. pers. enkele gunstige uitzonderin gen daargelaten, het niet zeer benijdens waardige monopolie bezit. Tot in de kleinste bijzonderheden was ons deze lezing bekend vóór wij ons tot schrijven zetten. Een ver rasaing is ze dus niet. Om vele daarin ver melde feitelijkheden recht te zetten, zou een de directie wanhopig makende ruimte noo dig ziin. Wij bepalen ons dus tot een hand. haven van de verleden week gegeven lezing een uittreksel van een lijvig dossier, dat ter aangehaalde piaats goede diensten zal be wijzen. Overigens achten wii het goedt hij het stadium waarin de zaak thans is ge komen, do wederpartij zoo -wijs te laten als zij meent te zijn. Wanneer de lezers der roomsche bladen het daar gemelde goed onder de loupe nemen, zullen zii zonder veel moeite de zwakke punten in het relaas zelf wel ontdekken." Intusschen zullen hem wellicht, en binnen niet te langen tijd wel andere bezigheden verstrekt worden, dan het schrijven van las terlijke beschuldigingen tegen R--K. geeste lijken. In overleg met zijn raadsman Mr. A. J- Leesberg, advocaat te Alkmaar, heeft de WedEerw. Heer Bilars thans de volgende aanklacht ingediend en bii den officier van Justitie te Alkmaar ingediend: De ondergeteekende H. A. Bilars. kape laan. wonende te Alkmaar, doet bii deze klacht© van het volgende: In .,Het Volk'' van Vrijdag 20 Augustus 1920, tweede blad, tweede pagina, derde ko lom. staa.t onder het opschrift: „Een Katho liek zeöenschanda-ai" een stuk gerelateerd als geschreven door C. van der Pol te Den Haag. Ondergeteekende ziet daarin ©ene op zettelijke beleediging van ziin eer of goeden naam. die het karakter draagt van smaad, smaadschrift althans een eenvoudige belee diging. Ondergeteekende legt een exem plaar van genoemd blad over en vestigt speciaal de aandacht op het opschrift en °P deae zinnen: (Volgt een citaat van het lasterstuk.) Dit alles is totaal onwaar en ik leg bij dezen een exemplaar van .,Ons Blad" van 23 Augustus 1920 over, waarin de juiste toedracht is vermeld. Het stuk in zijn geheel, het opschrift en de geïncrimineerde zinnen zijn v-oor elk fat- so.eiili.ik mensoh befeedigend. t© voor een Itriester. die voor ziin wijding c£e be- lofte van zuiverheid doet en in ziin Kerke lijke bediening die deugd naar voren pleegt te brengen. Klager verzoekt eerbiedig strafrechtelijke vervolging tegen Mr. P. J. Troelstra en J- F. Ankersmit, redacteuren van .Het Volk" en C. van deir Pol. schrijver van het stuk te Deu Haag. alle drie en elk afzonderlijk wegens smaad, smaadschrift, althans een voudige beleediging. Alkmaar, 27 Augustus 1920. In verband met de woonplaats der be klaagden zal de vervolging wel te Amster dam en (of) Den Haag geschieden. In sommige persbesehouwingen is den Minister van L. N. H. verweten, dat hij de graanprijzen wil opvoeren tot den we i eldmarktprijs. Naar aanleiding hiervan lezen we in de „Msb." dat er geen andere mogelijkheid bestaat dan dat bet graan tegen den we reldmarktprijs wordt aangekocht. Immers de tarweproductie van ons land is zoo klein, dat deze slechts voldoende zou zijn cm IA maand a 2 maanden in onze be hoeften te voorzien. Het grootste deel van de tarwe voor onze broodvoorziening moet dus wel in het buitenland worden aangekocht. Nu waren vroeger de vrije vrachten belangrijk hooger dan de vrach ten van de gerequir eerde schepen De mi nister was toen derhalve in staat, door schepen voor het graanvervoer te requi- rearen, de, tarwe hier te lande beneden den wereldprijs aan te voeren. Thans ech ter zijn de vrije vrachten zelfs lager dan de op de wet gebaseerde vrachten van ge requireerde schepen.. Hieruit volgt, dat 't graan, dat thans aankomt, moet geleverd worden tegen den wereldprijs en het wit tebrood slechts dan goedkooper zou kun nen worden verstrekt, indien de minister naartoe de beschikking had over een door bririgestaan crediet. De bruin brood verstrekking geschiedt inder- oaad beneden dea wereldprijs, doch op kosten van de schatkist Met de rogge staat de zaak anders De rogge-produetie hier te lande is gróoter dan de consumptie. Dientengevolge kan de minister door deu uitvoer van rogge te verbieden of te beperken, op den prijs van de rogge en daardoor vaa het rogge brood invloed uitoefenen. Ten aanzien van de tarwe echter is dit niet mogelijk R.-K. MIDDENSTANDSCONGRES. In de Zaterdag gehouden vergadering der congres-commissie te Roermond, werd omtrent het congres, dat was vastgesteld op 20 22 September, met algemeene stem men besloten, aap het hoofdbestuur der fe deratie het voorstel te doen het congree te verdagen tot het voorjaar van 1921, wegens het late inkomen der preadvie zen, waardoor het congres eerst in No vember zou kunnen plaats hebben en de ze maand als niet geschikt wordt be schouwd. Ook de winkelweek wordt uitgesteld tot in de congresweek van bet volgende jaar. ONZE GRENSBEWAKING. Een der medewerkers van de „N. R. Ct." ade zich Vrijdagavond per auto van Roo sendaal naar Antwerpen begaf, bad zich voorbereid op een geduchte controle aan de grens, daar men, in verband met de veepest in België, hiertoe wel uitgebrei de maatregelen zou hebben genomen. Bij de grens gekomen, bleek de weg- niet afgesloten. Wel was er licht in de woning van de douane, maar dit was ook bet eenige toeken van leven. Na een minuut of 5 gewacht en met den hcorn zeer harde en doordringende gelui den gemaakt te hebben, kwam er nog geen leven, waarna de chauffeur er ver der den brui van gaf en kalm naar Ant werpen reed. KATHOLIEKENDAG TE LEIDEN OP 8 SEPTEMBER 1920. Het hoofdbestuur van de Katholieken dagen in het diocees Haarlem verzoekt bekend te maken, dat het navolgende wij zigingsvoorstel is ingediend op de 8de conclusie van Prof. Veraart ia de 2e af- deeling (arbeid): „toe te voegen aan het slot der conclusie: „en door het opwek keu en aankweeken'Van den waren geest van naastenliefde." ONS INTERNATIONAAL LUCHT VERKEER. De Koninklijke Luchtvaart-Maatschappij voor Nederiand en Koloniën gaat met in gang van 1 September haar luchtverbindin- gen uitbreiden, zoowel voor personen- als voor postverkeer. Dan wordt een nieuwe dienst A'damBremenHamburg, War- nemünde—Malmö— Kopenhagen geopend ter wijl de bestaande dienst, Amsterdam—Lon den, eenige verandering en uitbreiding on dergaat. Dank zij de energieke leiders van de K. L. M. blijft Nederland op het gebied van het vliegtuigenverkeer dus niet ten achter. Een algemeen Nederiandsch belang is hier mede gemoeid, omdat het voor ons land van beteekenis is. dat het transitoverkeer er niet :angs maar er doorheen gaat. Dat gelde evengoed voor hei iransito luchtverkeer, als voor nat over land. Alleen door op 1 uchtvaararebied vooraan te blijven. Uan n;ea het internationaal verkeer tot zicii trekken. Dat de K. L. M. erin geslaagd is. hiervoor nieuwe uitbreidingen met het buitenland tot stand te brengen, is een prestatie van te meer gewicht waar de Maatschappij nog steeds zonder regeeringssteun werkt. Voor het postverkeer heelt men intusschen de medeweking van de betrokken postadmini straties. De luchtverbinding met Engeland wordt sedert den lbden Mei af onderhouden. Het was een proef, welke volledig geslaagd mag heeten en dus zal worden voortgezet Sedert dat op 15 Mei 1.1. met het lucht- vaartverkeer tusschen Nederland en Enge land werd aangevangen is slechts één dag niet gevlogen van Engeland uit en slechts één (andere) dag niet vaü Nederland, zoo dat liet niet is voorgekomen dat er heele- maal geen vliegtuigverbinding was. In totaal zijn 248 vliegtochten zonder stoornis gedaan: 128 van Engeland uit en 120 van Nederland mt. Wil men nog enkele andere cijfers om trent de totneming en de veiligheid van het DE CRISIS IN DE BOUWVAKKEN. Uit 's iïage wordt van de betrokken organisaties vernomen, dat ook de lood gieters in hun Vrijdagavond, gehouden vergadering besloten de patroons-voor waarden te aanvaarden, nadat dfaarin eenige kleine wijzigingen waren aange bracht. Het ligt nu in de bedoeling met ingang yan heden Maandag a.s. ook voor de modern-georganiseerde Bouwvakarbei ders de bedrijven wederom open te stelLen. Naar vanwege de modern-georganiseer- den werd medegedeeld zullen die arbei ders dan ook heden het iwerk hervatten. Te Delft wordt door den Ned. Aanne- mersbond en den R.K. Bond van bouw- patroons de uitsluiting voor modern en neutraal georganiseerde bouwvakarbei ders met ingang van heden [Maandag 30 Aug. opgeheven. Uit de Sigarenn ij verh eid Da R.K. Vereeniging van Sigarenfabri kanten h eeft in haar te ÏEindhoven gehou den algemeene vergadering als haai' mee ning uitgesproken, dat, tengevolge van de geringe medewerking der arbeiders individueel de bijna algemeene ontduiking van het collectief contact, en de klaar blijkelijke onmacht der besturen van de Werkliedenvereenigingen om deze ont duiking tegen te gaan, de R.K. Vereeni ging van sigarenfabrikanten moreel niet gebonden is te achten aan het coiiectief contract. Zij heeft het hoofdbestuur op gedragen, in onderhandeling te treden met d e andere partijen, ten einde een wij ziging of ontbinding van het collectief contract te verkrijgen. HET viiegtuigverkeer. de volgende zijn aan Én gelsche opgaven °n 0,1Van 't vliegveld te Croydon, hij Londen, van waar ook de vliegers naar Nederland vertrekken en waar die uit ons land aankomen, vertrokken in Augustus 1919 slechts o toestellen per week, thans bedraagt het aantal vliegluigtochten meer dan honderd P0r week. in Ju]; j j wer_ den 933 passagiers van Gioydon naar Parijs vervoerd. In één iaar werden van Croydon nit 1650 vliegtuigtocHien naar Pariis onder nomen; slechts in l6 gevallen werd het eind doel niet bereikt. NIEUWE LOONREGELING. Bet. bestuur van den R.-K. Bond van Overheidspersoneel deelt ons mede, diat meermalen bij de regeering aangedron gen we,rd op invoering' van den kinderbij- Mag. Thans werd. wat betreft het perso neel van oorlog, bericht ontvangen, dat tiet overleg, wat inzake de loonregeling plants vond tusschen dit departement en dat van Arbeid, dozer dagen geëindigd is zoodat de openbaarmaking van deze rege ling binnen korten tijd te verwachten is. «terby sloot zich aan de mededeeling vao den minister van Oorlog, <je uit- keering van den kindertoeslag over het reeds venstreken deel van 1920 eveneens spoedig kan worden tegemoet gezien. »De Banier", christelijk weekblad voor ed.-Indië, meldde met groot© stelligheid mt prof. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid v'an den Raad van State, Graaf van Lim burg Stirum zou opvolgen als gouverneur generaal van NecL-Indië. Staatsraad Struycken verklaarde aan een vertegenwoordiger van het Haagschs Aueta-kantoor, die zich tot hem om in richtingen wendde, dat hij eerst thans en voor het eerst kennis nam van deze me dedeeling en van een komende benoeming tot landvoogd van Oost-Indië niets afwist GEWICHTIGHEDEN IN WESTLAND. Op de veiling te t. onselersdiik. vertelt de „Tuinbouw," ontmoetten zii elkaar Maan dag LI., drie „gewichtigheden", n.l. een pompoen van 38 pond. een meloen (carhon- kel) van 18 pond en een tTOS Alicantedruif van 5 pond en 1 ons. Dergelijke buitengewone exemplaren ko men voortdurend op de veilingen, vooral in den nazomer. Zij worden niet altüd op de veilingsbrieven vermeid, alleen in bijzon dere gevallen. Voor de jrrootste bossen druiven is bet nog te vroeg. L>e zwaarste moeten nog komen. Doch de meloenen zijn ai in de dalende lijn. Carbonkels van groote zwaarte zijn ook elders aangeboden. Te Kwintslieul weird er onlangs een van 19 pond aange voerd. de zwaarste, die in dit seizoen bekend is geworden. Eenige weken geleden werden in de kerk te Neder weert (Limb.) de offerblokken ge licht. Daar er in dien tiid een verdacht per soon in de nabijheid gezien was. vermoedde men dat deze daaraan niet vreemd was Dezelfde persoon werd nu dezer dagen in Nu enen gezien. De veldwachter ging daar op op zeek en in de nabijheid van (ierwen ontmoette hij een persoon die aan het ge geven signalement voldeed. Na zijn aanhou ding bleek hij in het bezit te zijn van een looper en een massa klein geld. Na hem in verzekerde bewaring te hebben gesteld, ging de veldwachter naar Gerwen. waar hjj ver nam dat even to voren in de kerk de offer blokken gelicht waren. De politie heeft met de arrestatie van den kerkdief een goede vangst gedaan, daar het een berucht persoon is, die reeds met zijn 15de jaar wegens diefstal werd veroordeeld en zijn verder leven m gevangenis en krank zinnigengesticht heeft doorgebracht. VALSCH BANKPAPIER. De Haagsche recherche heeft aldaar aan gehouden den Oostenrijker Mozeg Tanzer, uit Mannheim, en den Nederlander Wolf van der Sluis, uit Scheveningen. die sinds lang verdacht werden van de uitgifte van valsche Duitsche bankbiljetten van 500 Mark. In een wisselkantoor trachtten zij de biljetten te wisselen, met succes. Toer de recherche hen aanhield in het wis- -i- toor, hadden zij nog een groot aantal val sche biljetten in hnn bezit. De beide mannen ziin ter beschikking van de justitie gesteld. Waarschijnlijk z;in de biljetten in Duitsch- land gefabriceerd en over Kerkrade ons land ingevoerd. GEWELDIGE BRAND TE TILBURG. Zaterdagmiddag half een brak brand uit de wollenstoffenfabriek der firma W. Brands en Zn., te Tilburg. De brand werd ontdekt in het wolmaga zijn. hetwelk eenige minuten later in volle vlam stond. De daarboven gelegen weverij bleef vooxloopig gespaard, doordat het ge bouw geheel uit beton is opgetrokken. Door de geweldige hitte echter zakte te ongeveer uur heit geheele gebouw ineen. De kostbare weverij, waarin ongeveer 100 getouwen stonden, stortte in den vuurpoel. De brandweer, di© tegen het geweldige vuur ui ets kon uitrichten, wijdde toen al haar aandacht aan het stukken-magazijn, doch hoe ontzettend hard de brand, weer mannen ook werkten, en zelfs met levensgevaar het onmogelijke beproefden, niets mocht baten en te 9 uur stond ook dit gebouw in lichte laaie. Een 10-tal minuten later stortte dit ge bouw plotseling ineen en wijl de muren naar buiten uitvielen, werd belangrijke schade aangericht aan de naast de fabriek gelegen werkmanswoningen. De toestand werd op deze plaats werke- liik hachelijk. De brandweer concentreerde alle krachten op deze plek en vermocht er in te slagen deze woningen te behouden. Intusschen echter woedde de brand niet onverminderde hevigheid voort. De kantoor lokalen en het garen-magazijn liepen thans zeer groot gevaar. Het dak brandde reeds en een verstikkende rook vulde het geheele ge bouw. Toch aarzelde de brandweer niet en trad onversaagd het brandende gebouw bin nen. teneinde van de binnenzijde het vuur te bestrijden. Na een langdurige en ge vaarvolle worsteling kon zij dan ook de voL doening smaken het vuur op deze plaats ia den aanvang te doen smoren, zoodat te on geveer half tien het gevaar voor uitbreiding zoo goed als geweken kon worden be schouwd. De verbrande oppervlakte bedraagt circa 60000 vierk. M.. terwijl de aangerichte schade niet bij benadering is te schatten. Groote hoeveelheden wol en duizenden af gewerkte stukken zijn een prooi der vlam men geworden. 175 werklieden zijn door den brand werk, loos geworden. De oorzaak van den brand moet waar schijnlijk worden toegeschreven aan het broeien der aanwezige kunstwol. Behalve dat een <Jer brandweerlieden door de plotseling uitlaaiend© vuurzee het linker oog vrii ernstig verbrandde, zijn geen per soonlijke ongelukken te betreuren. EEN SUCCESVOLLE VISITATIE. Meu schrijft aan de „Tijd": Een lange rij Duitschere, allen smokke laars, keerde uit de winkeltjes langs de grens terug, belast en beladen. Daar de controle aan het grensstation Herzogen- rath zeer scherp i<s, stappen de Duitschers meestal uit en om Dusseldorf afkomstig bij voorkeur in een station tusschen Her- zogemrath en Aken op den trein. Zoo geschiedde ook begin der vorige week, doch in Herzogenrath moeeten de passagiers allen uitstappen. Een leger van 50 politiemannen en 50 ambtenaren hield visitatie. De verwachtingen werden overtroffen. In beslag werden genomen: SOOO Sigaretten, 3000 pond koffie, 100 pond tabak, sigaren ,zeep enz. Een smokkelaar had in een paar zakken slechte 80 witte- brooden. De grens handel leeft weer en de Hol landers, die een hannonika-geweten heb ben, verdienen geld als water. GEEN INVOER VAN HARING IN Naar het ..Hbld." verneemt is in een op 24 dezer gehouden vergadering te Berlijn door het ministerie voor Volksvoeding be sloten, dat de invoer van Hollandsche ha ring in verband met de nog aanwezige groot* voorraden Noorsche haring dit iaar nog niet kan worden toegestaan. Vermoedelijk zal de vriie invoer eerst op 1 Januari as. wor den hersteld. GEVAARLIJKE KOOPWAAR. Een te Rottendam gevestigde kopergietei heeft bii de politie een granaatsasbuis gede poneerd. die door hem bij een partij oud ko per in de gieterii was aangetroffen. Eenige dagen tevoren was in die gieterij een dergelijke buis ontploft, waardoor een der aanwezigen ernstig was verwond. Dergelijke buizen, waaronder er ziin van zeer zwaar ka liber. worden hier te lande, bij partijen oud koper, uit Duitschland aangevoerd en tal van handelaren, zoowel hier als elders, móeten in het bezit van dergelijke sashuizen zijn. De bii de politie gedeponeerde sashuis bieek bij onderzoek een zeer gevaarlijke explosie- stof fe bevatten, die bii ontploffing groote verwoesting zu kunnen aanbrengen. EEN OPLICHTERSFIRMA. In de jongstleden gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel te Maas tricht werd een schrijven behandeld, waarin geklaagd werd over het optreden der firmg „Urania" uit Valkenburg. Zij adverteert een vloeistof die de brandbaarheid van het hout verhoogt. Voor duizenden peseta's bestellin gen heeft die firma reeds ntvangen, waar van het geld gedeeltelijk is betaald, maar tot nu toe is geen enkele bestelling uitgevoerd Uit ingewonnen informaties is gebleken, dat men hier te doen heeft met een echte op- ïchtersfirma. die overal slachtoffers heeft gemaakt. Men wachte zich dus voor schade. HOOG WATER IN FRIESLAND. De ongewoon zware regenval der laatste weken heeft het boezemwater thans, in de maand Augustus, reeds zoo hoog opgevoerd, dat de meeste oobediikte boezemlanden reeds ziin ondergeloopen of zoogenaamd splis staan. Op sommige ligt het half aange- droogde hooi of het pas gemaaid gras. Daardoor is aan de boeren, voooal de klei ne. die voor hun paar koeien die boezemlan den huren om daar dagelijks het benoodig- de gras te maaien, voor duizenden guldens schade berokkend, want al komen de landen weer boven water, dan heeft het gras een der- gelijken reuk. dat de beesten het niet meei, eten. Men ziet thans de boeren door het water halen en het in te kuilen. Velen voeren thans reedis hun beesten met het gewonnen hooi»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1