EERSTE BLAD Indrukken van den dag BINNENLAND Sport en Spel Uit den Omtrek WOENSDAG I SEPTEMBER 1920 44ste JAARGANG No 15269 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 3.25 per weekf o.25 FRANCO PER POST PER KWART. BSJ VOOBÜITBETAUNS f 3,577, BUREAUX: NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIËN 35 CENTS PER REGEL- BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- 'Dit nummer bestaat uit 2 bladen LXXXIII. WANKELENDE PIJLERS. Het gebeurt meer, dat, waaneer een ge zonde beweging eenigen tijd op gang is en aan bet welslagen al niet meer getwij feld wordt, er plotseling verschijnselen naar voren komen, die den ondernemers den schrik om het kart doen slaan en in staat zijn wanke 1 moedigen tot wanhoop te brengen. Zoo meenden wij de laatste jaren Y°or het geschokte evenwicht in 't economisch leven een geneesmiddel te hebben ge vonden in het collectief arbeidscontract Patroons en werklieden verbonden zich voor een bepaalden tijd om te werken en to doen werken voor een aotgesteld loon en onder nauwkeurig omschreven arbeids voorwaarden. En gednrendo den eontract- tjjd was de rust in het bedrijf gewaar borgd. Door verplicht lidmaatschap der yakvereeniging hoopte men de nakoming der bepalingen van het contract en do lust in het bedrijf te verzekeren, terwijl van verplichte arbitrage en publiekrech terlijke macht der vakverpeniging in de toekomst de ideale verhouding tusschen werkgever en werknemer, de lang var- beide rust in het economisch leven werd verwacht. Verschillende malen echter werd dit optimisme verduisterd, wanneer woelzieke elementen in roede vakverenigingen een aantal kameraden achter zich wisten te krijgen, om het met de bepalingen van een. collectief arbeidscontract zoo nauw ■niet te nemen, voordeelen te eisclien, wel ke dat contract niet inhielden; zelfs de ge sloten overeenkomst ais niet bestaande te beschouwen, wanneer de onrechtmatige eisohen niet werden ingewilligd. Gelukkig echter was in die gevallen steeds een deel der contractanten, n.m. de christelijk en katholiek georganiseerde arbeiders nooit bereid om aam die con tractbreuk mee te doen, waardoor de be- treurenswaadige opzet dan ook meest mislukte. Deze organisaties redden het collectief contract en daarmee een der pijlers, waar op de bouw vata bet toekomstig econo misch leven moot rusten. Den laatsten Tijd hebben zich echt ei- nieuwe verschijnselen voorgedaan, die andermaal onze bezorgdheid komen wek- jjkjgm Dezer dagen kwamen te Eindhoven de R.-K. sigarenfabrikanten bijeen, om uiting te geven aan een algemeen heerschende ontevredenheid over de werking van het collectief contract. Gebleken zou zijn, dat de vakvereeni ging van werknemers in genoemd bedrijf niet zooals verwacht werd 95 pet der werklieden omvatte, maar een veel kleiner deel. De huisindustrie tiert welig in het sigarenmakers bedrijf; tal van on georganiseerden en aangeslotenen, die maling hebben aan de bepalingen der ar beidsovereenkomst, doen aan de reëele in dustrie een moordende concurrentie aan, En die geneigdheid van vele werklieden om buiten oontractbepalingen dm te wer ken, wordt door vele ongeorganiseerde of kwaadwillige patroons in de hand ge werkt. Op de vergadering werd zelfs een mo tie aangenomen, waarbij de saamgekomen fabrikanten uitspraken zich moreel niet meer aan het contract gebonden te ach ten. Gesproken werd reeds van tal van opzeggingen in de R.-K. patroonsvereeni 'ging, ja zelfs van ontbinding der organi satie. Tweede geval: de R.-K. Vereeniging van Schoenfabrikanten heeft besloten het af- loopend collectief contract ia de schoen industrie niet meer te hernieuwen, tenzij daaraan een tot nu toe ongekende basis aan wordt gegeven. Geëischt wordt mm., dat in de overeenkomst een minimum-ar beidsprestatie wordt vastgelegd. Dit wantrouwen van oen der partijen Wordt verklaard door de antwoorden, welke de schoenfabrikanten gaven naar aanleiding van een ingestelde enquête, waariboj die vraag was: welke zijn uw ervaringen omtrent de werking van het collectief contract? Shakier eenige antwoord ent 1. Heel wat ontevreden menschen zijn hierdoor op de fabrieken gekomen. 2. Vermindering van arbeidsprestatie. Hot collectieve contract beeft niet de ze kerheid van het bedrijf gebracht^ die er .van verwacht werd. 1 3. De airbei dspr;acstatie is sterk ver minderd. 4. De arbeiders worden door hun lei- diers te weinig op hun plichten gewezen. 5, Het genieten van vast loon is oor zaak, dat de arbeider niet zijn volle oapa- ,ic&teit geeft en niet intens werkt. V Algeheela verslapping van de ar- beddsprestafcie. desenen, die niet willen of gunnen werken, zyn met het contract in genomen. Vele werkgevers en flinke ar- beaders zyn over het contract ontevreden 8. He patroons zijn aan alles gebonden De arbeiders hebben, zich aan niets ge stoord. Bijvoorbeeld: werken voor onge organiseerden en werken in vrijen tijd. 9. Van werknemerszijde werden de be palingen niet streng genoeg gehandhaafd. Zoo bijv. werken in vrijen tijd. 10. Het contract heeft van een vroege- ten. vluggen knecht nu een luien knecht gemaakt, tenzij men vijf gulden boven 't contract betaalt, en dat maakt de schoe nen duur enz. Ziedaar eenige antwoorden, welke wij zen op groote ontstemming in onderne- merskringen over de werking van de col lectieve contracten. Nu zou men o.i. verkeerd doen, uit deze feiten aanstonds de algemeene conclusie te trekken, dat de collectieve arbeidsover eenkomst op haar laatste beenen loopt. Op de eerste plaats maant die nooit ver wachte, plotseling na den wapenstilstand ingetreden handelsmalaise tot groote voorzichtigheid, een voorzichtigheid van oordeelen, welke vooral tegenover de sigaren- en schoenindustrie geboden is. In de eerste toch heerseht reeds lang groote werkeloosheid. Door allerlei oorzaken, waaronder niet al te wijze crisismaatregelen, is het vak be dorven. Reusachtige voorraden waren niet loonend meer af te zettten. De koop kracht van het rockend publiek was te- gt-n de noodzakelijke hooge prijzen van dit luxe artikel niet opgewassen. Bij zulk een toestand sluipen zoo ge makkelijk misbruiken in. Waar de prij zen op een onnatuurlijk niveau moesten worden gehouden en de werkloosheid zeer groot was, lag het voer de hand, dat dwingende bepalingen uit een normalen tijd, overhoord gingen en de werklooze slechts op verkrijging van eigen inkom sten en niet meer op de gezondheid van het bedrijf bedacht was. Voor een deel gelden dezelfde overwe gingen voor de schoenindustrie. De reus achtige voorraden duur betaalde huiden naast voordeelige buitenlandsche (Argen- tijnsche) aanbiedingen, houden den leder- prijs en diaarmee de geheele schoenenin dustrie onzeker. De bepalingeu van de collectieve con traeten zijn berekend op normale toestan den, Waarneer zij bij een wisselvallige ar beidsmarkt van thaos niet zuiver meer worden nageleefd, zou het verkeerd zijn, de instelling der arbeidsovereenkomst zelf •iaarom te wraken. Intusschen, de onrust dar tijden heeft nog meer ongewenschte verschijnselen naar voren gebracht waarvan de arbeids- sehuwheld een der leelijkste is. Daarnaast levert het hevig geschokte economisch le ven voor de industrie gi'oote moeilijkhe den op in de gebondenheid der arbeids overeenkomsten. Al deze overwegingen mogen voor de leiders der vakbeweging een aanleiding zijn om op do verdere ontwikkeling van het instituut der arbeidscontracten nauw keurig toe te zien. Voornamelijk zonden wij willen wijzen op een zwakke plek, wel ke den laatsten tijd is blootgelegd,' njn deze, dat de beteekenis der overeenkom sten door de leden der contracteerende organisaties individueel niet ten volle be grepen wordt. De contracten worden te veel door bestuursleden en niet door be- stuurdereD, die naar letter en geest de vereeniging vertegenwoordigen, gesloten. Men zal dienen zorg te dragen, dat de leden zelf van heeler harte en ia volle vrijheid meewerken aan de samenstel ling van het contract; maar ook doordron gen worden van den ernst der handtee- kening, welke het bestuur namens allen stelt. Niet eiLkel uit de twee bovenga- noemde bedrijven, maar ook uit andere vakken, welke minder van de oorlogscri sis te lijden hadden, vernamen wij klach ten, dat de hoofdbestuursleden te veel zelfstandig bedisselen en de leden te wei nig invloed hebben op dwingende bepa lingen, waaraan zij dagelijks onderwor pen zijn. Waakzaamheid lijkt hier geboden, opdat het collectieve arbeidscontract, waarvan wij zooveel verwachtingen hadden voor den opbouw van het economische leven niet bij werkgever en bij werknemer in disci edict gerake. Want, eenmaal verdwe nen, hob ben wij er niets beters voor in de plaats en vervallen dus ween tot de oude anarchie, waarbij slechts de ontevreden- hei dszaaiers kunnen gedijen. VOOR DE VARIATIE. In navolging van het „Vaderland", is „Met Volk voor de variatie weer eens een campagne begonnen tegen den Mi nister van Landbouw. En wel, omdat de Minister een Land' bouwraad tracht te stichten. Naar men weet, heeft er vroeger ook zoo jets als een Landbouiwcomité bestaan. Dat lichaam beduidde echter zoo weinig, als vertegenwoordiger der landbouwbe langen, dat de katholieke boerenbonden, ua, vroeger herhaaldelijk beproefd te lieb- lete dragelijks van te maken, er eindelijk den brui van gaven en het ta- te taken tussehen zioh en het comité door- smeden. Niet onbegrijpelijk, als men weet, dat in het A ed, Landbouweomité geen boeren maar libei ale landheeren, en heerboeren de lakenjs uitdeelden. Minister v. IJsselstein zal nu een land- Zoo ja, acht de Minister dan het bren gen, die, zooals 't hoort, werkelijk land bouwers vertegenwoordigt. Vandaar spektakel in het „Vaderland", een blad dat er anders groot op gaat, „ruim" te denken en te schrijven. Niettemin geeft dit vrijzinnig orgaan een enkele maal blijk van hardleerschheid en kan het maar niet verkroppen, dat het ook al in den landbouwkoek met de libe rale ovei'heersching gedaan is. En „Het Volk" maakt kabaal, omdat 't op haar vingers kan uitrekenen, dat geen verstandig Minister van Landbouw het in zijn hoofd zal krijgen, veel socialisten in een landbouwraad te benoemen. Binnenlandsch Nieuws. HONGAARSCHE KINDEREN IN HUN LAND TERUG. Uit Boeda-Pest wordt gemcldt, dat de trein met 600 Hongaarsche kinderen, die in ons land waren geweest, daar is aan gekomen en opgewacht werd dcor den Ne- deïland|Schen vice-consul, den regeerings- commissfuis graaf Ladlislaus Fzeckenyi en het bestuur van den Bond tot Kinder bescherming. De bladen schrijven opgetogen over 't goede .uiterlijk van de kinderen en roe men do zorgzame liefde en weldadigheid van Nederland. MAATREGELEN TEGEN DE VEE PEST. Op de vraag van het Kamerlid, den heer Braat betreffende het nemen van maatrege len tegen het overbrengen van de veepest uit België, heeft Minister van Ijsselsteijn het volgende uitvoerige antwoord gegeven, dat wij belangrijk genoeg achten om het in zijn geheel weer te geven: Onmiddellijk na het bekend worden van het voorkomen van veepest in België zijn dezerzijds de meest uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen, ten einde het over brengen van dteze ziekte naar ons land 'tegen te gaan. De tot nu toe genomen maatregelen zijn de volgende: 1. Vergunningen tot invoer en wederin voer van vee uit België ter beweiding of be- akkering van grenslanderijen langs de Ne- landsch-Belgische grens worden niet meer verleend'; bestaande vergunningen zijn inge trokken. 2. Vergunningen tot invoer van niest wor den niet meer verleend: loopende vergunnin gen zijn ingetrokken. 3. Dispensaties van het verbod van in- en dooivoer van eenhoevige dieren uit België worden niet meer verleend1; loopendie dis pensaties zijn ingetrokken. De in- en dooivoer van herkauwende dieren en varkens uit het buitenland is steeds verboden, Dispensaties van dit verbod worden als regel slechs bij hooge uitzonde ring verleend ten aanzien van fokvee, be stemd: voor erkende fokkers of fokvereenigin- gen. Eventueele aanvragen voor invoer van zoodanig vee uit België zullen niet worden verleend.) 4. De dispensaties van het verbod van in- en doorvoer van artikelen, afkomstig van herkauwende dieren en varkens, zijn ten aan zien van België ingetrokken. 5. De dispensaties van het verbod! van uitvoer van paarden en van herkauwende dieren en varkens ten aanzien van dieren, bestemd om naar of via België te worden uitgevoerd, zijn ingetrokken. 6. Het grensverkeer met eenhoevige die ren is stopgezet. 7. Verboden is de uitvoer van herkauwen de dieren en varkens uit de kringen, omyaiir tende Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuid-Lim burg. naar het overig deel van ons land. Ter ondersteuning van het grenstoezicht op het smokkelen van vee is: 8. Verboden het vervoer van herkauwende dieren in een strook ter breedte van 1 K.M. van af de Nederiandsch-Belgische grens» terwijl mede. ter voorkoming van contact van Hollanddsch mot Belgisch grensvee. 9. is gelast het opstallen van herkauwende dieren en varkens binnen een sitrook ter breedte van 300 M. van af de Naderlandsch- Belgisdhe grens, alsmede vanaf de Duilsche grens voor zoover betreft de gemeenten Vaals en Bochbl'tz. Ten slote wondit met ingang van 30 Au gustus verboden: a. de uitvoer van herkauwende dieren en varkens uit de gedeelten der provinciën N.-Brabant en Limburg, gelegen ten z. van den spoorweg Bergen-op-ZoomVenlo, met inbegrip van het gedeelte van de gemeen te Roosendaal ten Noorden van genoemden spoorweg gelegen: b. het houden van markten, openbare ver- koopingen. tentoonstellingen en andere ver- eenigingen van herkauwende dieren en var kens in de sub a bedoelde gedeelten van de provinciën Noord-Brabant en Limburg. tevens is door tusschen komst van de Com missarissen der Koningin aan de burge meesters der grensgemeenten verzocht hun igezetenen te wijzen op het gevaar van het m aanraking komen met Belgisch vee en van het toelaten van vreemden bij hun eigen vee. Voor de verkrijging van de medewerking van veehouders bii die handhaving der ver schillende maatregelen is de hulp ingeroepen van de betrokken landbouwmaafschappijen, terwijl voor de medewerking van den vee handel een beroep is gedaan op den Neder landsdien Bond van Veehandelaren. Bet is vooral de smokkelhandel, welke de grootste zorg b.aart. Met het oog hier op, zijn alle. bevoegde autoriteiten aange zocht hieraan hjun volle aandacht te schenken. De grensbewaking wordt uitgeoefend door belasting-ambtenaren, marechaussee, polirie- troepen. Rijksveldwachters en gemeente-po- litde. Speciaal met het oog op de veepest is dit toezicht versterkt met 'n aantal Rijksveld wachters en met 150 man politietroepen. De ze laatsten doen diens in groepen van 20 man. aan elk waarvan een bepaald grens- vak wordt aangewezen. Dit gedeelte wordt door hen bewaakt in z.g. vliegende colon nes, een wiize van bewaking, die zeer doel matig is gebleken. De algemeene leiding der grensbewaking is in één hand. die van den inspecteur der Koninklijke marechaussee. KONINGINNEDAG. De Koninginnedag is te Amsterdam blij en vroolijk gevierd. Er werd zeer weinig gewerkt, 't Was anders geen. weer voor Koninginnedag; toch vermocht de druilerige, grauwe lucht, niet de sfeer van blijheid te dempen. De vochtige wind was niet guur en met den regen liep het zeer los. Het oranje nationaal leek wel geen onderscheiding meer, zoo algemeen had men er zich Reden mee getooid. Groepjes kinderen, die soldaatje spelen, hebben er zich aan te buiten gegaan, met weeldige sjerpen van kleurig doek, die naast hen over de straat slepen. Oranje-negocianten, .waarvan velen ter wille van de smeer het rood ontrouw waren geworden, om het oranje te pro- pageeren, staken den grooten de strik jes of knoopjes gemakkelijk op de berst. Ook de oranjebloemen gingen gemakke lijk en sierden menig knoopsgat. Hier ,en daar zag men den oranjetooi ontaai'den in een oranjedas, wat echter graag vergeven werden. Overal was blijdschap en muziek, wel ke de feeststemming verhoogde. Ook te Rotterdam is Koninginnedag: feestelijk gevierd. Onder hoofdleiding van het bestuur der Vereeniging tot Verede ling van Volksvermaken, hebben verschil lende buurtvereenigiugen zich aan het hoofd daarvan gesteld en feestprogram ma's samengesteld. In de stad hier en daar vlaggen. Tal van straten en stegen waren weder op ouderwetsche wijze met groen en oranje versierd en prijkten 's avonds in illumi natie. De feestdag werd geopend met reveil les in verschillende deelen der stad en verder met koraalmuziek op den toren der Groote Kerk door de Harmonie-Ver- eeniging van Obadja. Dan volgden vLaggenoptochton, kinder wedstrijden en spelen, feestelijk onthaal der kinderen; tegen den middag orgelcon certen, muziekuitvoeringen, bioscoopuit- voeriugen enz. enz., terwijl onder de bur gerij ,een opgewekte stemming heerschte. Ook .waren er boottochten naar den Hoek van HolLand en naar üostvoorne ge organiseerd. In de Residentie werd de feeststem ming een weinig gedempt door een flin ke regenbui. Jammer voor de versie ringen die hier en daar aangebracht wa ren. Vooral in de Hemsterhuisstraat, die bij zulke gelegenheden altijd haar beste beentje vóór zet, was van de versiering veel .werk gemaakt. Hooge witte masten droegen er hun kleurige wimpels in top, over de straat gespannen guirlandes ver bonden de huizen in feestelijke eenheid en daartusschen wapperden de vlaggen in nationale, oranje en Haagsehe kleuren. Bloemen en bonte wapenschilden ver hoogden het feestelijk aanzien. Ook de meeste hofjespoorten, vooral in de omgeving v,an de Koningstraat waren feestelijk versierd. Sommige versieringen door de jeugd aangebracht, die dje voor bijgangers daarvoor enkele centen afbe delden zagen er wel wat poovertjes uit met haar oranje serpentines, enkele groo te lamprozen en een ingedeukte lam pion. Bij andere hofjes, waar blijkbaar ook de ouderen een handje hadden mee geholpen, maakte de versiering een iwat beteren indruk, daar vond men tenminste draperieën van oranje- en vlaggedoek, guirlandes, groen en bloemen, waartus- schen kleurige lampions: hingen. Op, de felicitatie-registers ten paleize werd zeer druk geteekend. HERWONNEN levenskracht. In het Sanatorium „Berg en [Bosch," te Apeldoorn is den 3Gsten Aug. de eer ste. patiënt opgenomen. PURMEREND REEFT W EER GEVLAGD Te Bur merend werd. op Koninginnedag weer „officieel" gevlagd. Van het Stad huis ,e.n andere openbare gebouwen wap perde die driekleur. EEN VLAGGENKWESTIE TE WOR- MERVEER. Uit YVorniervoer wordt aan die „Msb." gemeld, dat B. en W. aldaar Maandag j.l. in officieel© vergadering hadden besloten dat er op Koninginnedag niet zou worden gevlagd. Dinsdagmorgen werden op last van den burgemeester de werklieden toch op het dak van het gemeentehuis gestuurd om de vlag uit te steken. De wethouders verschenen en gelastten hun naar bene den te bomen met de vlag, hetgeen ge schiedde. Maar die burgemeester zond on middellijk de politieagenten met de vlag Drinkt SIPKES' Limonades- Smaken zuiver en verfrisschend. Sma het dak op. Het gemeentehuis werd afge zet en de toegangen tot het dak bewaakt Van den commissaris dier Koningin kwam, naar aan „Het Volk" geseind werd, een telegram ran den volgenden Inhoud: „Burgemeester zal door mij en onge twijfeld ook door regeering krachtig wor den gesteund als hij het besluit, om niet te vlaggen, niet uitvoert. Conflicten hierdoor veroorzaakt, komen voor reke- ndmg van de meerderheid, die zoodanig 'besluit nam'.' Verkeer en Posterijen NIEUWE DIENSTREGELING. Ingaande 15 October zal, volgens d« „N. R. Crt." de tegenwoordige dienstre geling op de Nederiandsche spoorwegen worden gewijzigd. Het aantal treinen zal worden verminderd. IIET VOETBALTOERNOOI TE ANT WERPEN, De Belgen slaan Nederland en komen tegen Tsjeclio-SJowaköe in de finale. Nederland—Bel gil. Onder leiding van den Engelschen scheids rechter komen de volgende elftallen tegen over elkaar: België: Doel: De Bie: achter Swarte broecks en Verteeckmidden Fierens. Haaz» en, Musch; voor: van Hegge. Coppée, Bra- gard, Larnou en Bastin. Holland: Doei: Mac Neill; achter: Denis, Verweijmidden: Bcsschart. Kuypers. Steè man; voor: v. Rappard. Bieshaar. Bidden Gnoosjohan en de Natris. De eerste aanval is voor de Belgen doch le vert niels op. Het begm is een zenuwachtig spel, doch spoedig komt er teekening in den strijd met België in de meerderheid: doch onze achter hoede houdt voorloopig stand. De enkele uitvallen van de onzen leveren niets op dan een paar hoekschoppen, welka verwerkt worden. Steeds komen de Belgen meer op de Hol- Iandsche veste aan. doch als de rust daar is. is de stand nog 00. Na de hervatting zitten de Belgen oogen- blikkeliik weer voor Mac Neill en Larnou geeft België de leiding. Spoedig hierop komt door een misverstand tusschen Verweii en Steeman no. 2 van den voet vas Hegge. 't Wordt een saaie strijd. Hollandd is to taal geslagen en de Belgen zijn zeker van d« overwinning. In de laatste minuten weet Bragard no. 3 te scoren. Alzoo een 30 zege voor de Belgen. Tsjecho-SlowaktjeFrankrijk. 4—1. Italië—Noorwegen 2—1. Als België in de finale verliest, is Hol land uitgespeeld, en wordt Frankrijk als verliezer van No. 1 nog in de herkan- sings-wedstrijden voor de 2e en 3e plaats opgenomen, met Joego-Slavië als verliezer in de eerste ronde van No. 1 en den winnaar van Italië versus winnaar Zweden Spanje. BLOEMENDAAL. Terug te bekomen bijN. j. Rietveld, Jan Gijzen vaart 71, Santpoort, een blau- wé ceintuurF. H. Nieuwenhuis, Rampenlaan 17, Overveen, een paardedeken Sweijen, Zomerzorger- laan 46, Bloemendaal, een net met tennisballen G. Vrenegoor, Tuindorpslaan 42, Overveen, een nikkelen brilaan 't bureau van politie te Over veen, een R. K. Gezangenboekje, een jongensjasje' een portefeuille. Komen aanloopen bij; C. Hobo, Duinlustweg 14 Overveen, een foxterrier. SCHOTEN Feestavond Internos. Zaterdagavond gaf Schoten's Mannenkoor, directeur N. Hogen- werf, ter gelegenheid van haar 1-jarig bestaan een welgeslaagden feestavond voor de leden met hunne dames, in de zaal „Flora", Pretoria-plein. Omstreeks 9uur opende de heer Loerakker, voor zitter der vereeniging, dezen avond, heette allen welkom en besprak de praestaties dit eerste jaai reeds verkregen onder leiding van haren bekwamen directeur. Spr. memoreerde met welk een succej reeds aan het eerste concours was deelgenomen, waar reeds een prijs was gewonnen. Eveneens werd hulde gebracht aan de heeren N. de Zwager en Hoogtijling voor het vele goeds wat ze voor de ver. eeniging reeds hebben gedaan. Daarna werden een tweetal nummers door het koor gezongen, waarvan 't nummer „De Avond" vooral veel bijval oogstte. Hierop voigde een aar. dige voordrachtenwedstrijd, waaraan een 6-tal personen deelnamen. De zang was hier over het ge heel het zwakke punt. De prijzen vielen tenslotta ten deel aan de heeren Lindeman, le prijs Jaling 2e prijs Godijn 3e prijsDunschoten 4e prijs. De kwartetwedstrijd, die daarna volgde, waaraan door een 10-tal kwartetten werd deelgenomen, was heel aardig en bracht verschillende verrassingen. Daar na werd nog een wedstrijd gehouden in dubbel, kwartetten. Ook de dames werden niet vergeten. Een wedstrijd in het ringsteken was voor haar geor ganiseerd, waaraan ook de noodige prijzen waren verbonden. De Telepaath bracht de aanwezigen in verrukking, terwijl een gezellig bal de aanwezigen tot ver na middernacht gezellig bijeen hield. Di* eerste jaarfeest is voor „Schoten's Mannenkoor" schitterend geslaagd. HEEMSTEDE. Bur£. Stand. Onder* trouwd. H. Hogenstein en M. M. Ver* schuur. E. Schelfcma en E. A. J. Con- radi. L Heyman en A. J. de Bruine. Getrouwd. J. H. H v d Putten en M. Q. C. Zweicher. E. J. Baliet met H Nuyea F. Huizinga en M. Ch. v. d. Meer. ISs

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1