BERICHTEN Geboren, d. van G. M. TurkenburgGa lama. z. van A. M. de KievitVogel. i1— d. van J. v. d. Horst— Ballast. z. van ty. Th. v. d. ValkTurken burg. Overleden. Cora. v. Gulik, echtg. van C. F. V. d. Heuvel 1. 69 jaar. BEVERWIJK. Raadsvergadering. De Raad *nzer gemeente kwam Maandagavond in Apenbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Steenvoorden wegens ziekte. Met de gebruikelijke formaliteiten instal leert de voorz. het in de vacature-Jongejans benoemde lid C. J. Harmeiier. De voorzitter brengt namens het college en den raad hulde aan den heer Comelissen, die over eenige dagen 25 jaar raadslid zal SPin. Goedgekeurd worden de rekeningen der gemeente over het dienstjaar 1919. In bespreking komt de in handen van B. en W. gestel dde motie Steyn. waarin de wensch wordt uitgesproken tot invoering van den vrijen Zaterddagmiddag voor het ge- meentepersoneel en van eene commissie voor georganiseerd overleg. De meerderheid van het college is van oordeel, dat het gemeentebelang zich er te gen verzet om juist des Zaterdags in de werkuren voor de gemeente-werklieden, be last met het schoonhouden der openbare we gen. andermaal wijziging te brengen, door den z.g. vrijen Zaterdagmiddag in te voe ren. Aanvankelijk was het uur waarop de werklieden des Zaterdags eindigen bepaald op namiddags uur. Hierin werd destijds wijziging gebracht en werd he bepaald op 6 uur namiddags. Daarna werd bij wijze van proef besloten den werktijd op ddien dag te bepalen tot na middags 4 uur. De ondervinding heeft geteerdi. dat die z.g. proef niet heeft beantwoord aan de veri wachtingen, dat het werken tot des namia1- dags 4 uur voldoende kan worden geacht. Men heeft daarin alleen berust, omdat men de moeilijkheid inzag zoo niet de onmogelijk heid. terug te komen op het aanvankelijk later gesteld uur. Voor oogen dient ook te worden gehouden, dat in deze gemeente het vreemdelingenver keer vooral op Zon en feestdagen bijzonder groot is. Een zindelijk en zooveel mogelijk net aan zien van straten, wegen enz. is dan ook van groot belang. Dit kan nieü anders dan het vreemdelin genverkeer ten goede komen. De socialisten en communist Tijssen verde digen den vrijen Zaterdag met hand en tand.. De heer Harmeijer vraagt zich ai. als de lui zoo op rust Staan, waarom zij dan de tuintjes van anderen gaan opknappen? De heer Steyn zet op bezadigde wijze zijn standpunt omtrent de door hem gestelde motie uiteen. De heer Eijking ziet in de houding der socialisten slechts propagandised gedrijl Waarom aldus ijveren voor overmatig kor ten arbeidstijd, als men zelf, gelijk dte heer Steyn. van 's morgens vroeg tot avonds laat, zelfs 'sZondags in de weer is? De heer v. Helden weet dlait men tuintjes opknapt omdat men nu eenmaal geld noo- dig heeft. De voorz. dringt er op aan dat mm slechts oogen hebben moet voor het gemeentebe lang, dat hier geschaad zou worden. Wil men van de beginselkwestie afwijken en een verkapte kxmsverhooging bewerken, dan dient men de salarissen te herzien. De heer Tijssen maakt er den arbeiders verwijt van dat zij elkaar oneerlijke concur rentie aandoen door te werken na hun acht «ren in andere bedrijven. De Voorzitter ziet slechts in dat er har der. en meer gewerkt en zelfs wei 'a beetje getranspireerd moet worden. Weth. Gorter verwiit den voorzitter dat deze altijd tegen dien stroom in wil en vreest dat men daarmede op den duur zal vast- loopen. Het voorstel B. en W. wordt verworpen met 7—5. Het vraagstuk der invoering van het ge organiseerd overleg komt later in behande ling. aangezien het nog in onderzoek is. Naar aanleiding van het bü B. en W. Ingekomen en bereids aan den Raad medege deelde verzoek van het gemeentebestuur van Alkmaar om aan die gemeente over 1920 te vergoeden een beddrag van 900. wegens de ten laste dier Gemeente blijvende onge dekte kosten van het onderwijs van ddrie leerlingen uit deze gemeente op de handels dagschool en van twee leerlingen op de hoo- gere handelsschool, stellen B. en W. voor daaraan te volden. Het college is tot de over tuiging gekomen dat het aan de onderwijs^ Inrichtingen te Alkmaar verstrekte handels- ondderwijs. voor deze gemeente in eene nood zakelijke behoefte voorziet. De beide socialisten stellen voor een wel- ktandsgrens voor de ouders der leerlingen te •tellen. De heer Tijssen heeft een motie ingediend waarbij de gemeente al'le kosten voor on derwijs op zich neemt De voorzitter weerlegt de bewering van •ommige leden als zoude de Alkmaarsdie •chool alleen toegankelijk ziin voor kindde- ren van welgesfelden. Wefh. Gorter stipt nog aan dat logisch de Bemeente moet bijspringen voor het «vraag de boven het normale schoolgeld. Ook de heer Eijking kan zich niet met het voorstel B. en W. vereenigen. De heer Steyn kan. zich van menseden, die voor den vooruitgang zijn. niet begrijpen hoe ze kunnen zijn tegen tegemoetkoming als hier gevraaagl. Het amendement der socialisten wordt ver worpen en het voorstel B. en W. aangeno men. Tusschen die ingekomen stukken zijd: 1. Het advies van het met de betrekkelijke affaire belaste bureau te Amsterddam in zake de fussie Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin. B. en W. zullen Gedl Staten polsen UIT ONZE VORIGE OPLAAG DE DUITSCHE ONAFHANKELIJKEN EN DE SOVJET. BERLIJN, 31 Aug. Een deel der te Ber lijn van het congres der 3e Int. van Mos kou teruggekeerde leden der Duitsche Onafhankelijk en, is tot de conclusie geko men, dut de Onafkankelijken zich moeten onderwerpen aan de Russische Sovjets. Woensdag zullen hierover te Berlijn be slissende besprekingen der partij-organi satie worden gehouden. Men moet reke ning houden met de waarschijnlijkheid, dat er splitsing zal ontstaan in de Duit- sohe Onafhankelijke Soc. partij. Bij de verdere ontwikkeling der gebeurtenissen wordt verwacht, dat het deel der Onaf hankelijk en met de communisten zal sa mengaan. DE VEREENIGDE STATEN EN ITALIË WASHINGTON, 31 Aug. De Staatsse cretaris van Buitonlandsche Zaken heeft meegedeeld, dat de Italiaainsche regee- ring' ter kennis van de Vereenigde Staten heeft doen brengen, dat zij betreffende Polen en Rusland practisch met haar eensgezind is. Voorts verklaarde hij, dat gelijke verzekering van Polen is ont vangen. wordt door 21.000 artsan erkend als het besta versterkingemldde^ voor Zenuwen en Lichaam.'-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2