INGEZONDEN Nieuws uit Haarlem Orde en Arbeid. Gemengd Nieuw, Sport en Spel Telegrammen Git den Omtrek Korte Berichten Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Ou weer een kerk leeggeroofd. Alle siera den zijn verdwenen. Bij de definitieve stemming der ha venarbeiders te Danzig werden 513 stem- 'men vóór en 265 stemmen tegen het her vatten van het werk uitgebracht. - Blijkens een verslag van den com missaris van politie te Londen zijn, er in 1919 door ongelukken op straat in de En gel scho hoofdstad 688 personen gedood, tegenover 612 in 1918. Het aantal gekwet- Bte personen was 19.027 tegenover 15.091 in ■1918. Het cijfer van 1919 is het hoogste se dert 1916. Van het totaal aantal ongelukken met 'doodelijken afloop in 1919 werden 136 ver oorzaakt door autobussen, 42 door tram- Wagens, 26 door taxi's, 138 door particu liere auto's, 25 door motorfietsen eu 203 door vrachtauto's. Onder de gedooden waren 20 personen, die in strijd met de roorechriften achter voertuigen reden. Van het totaal van 19.027 gewonden in (919 werden er 1953 veroorzaakt door autobussen, 2608 door tramwagens, 3724 ioor particuliere auto's eu 2335 door .vrachtauto's. In Weenen blijven voortdurend sta kingen uitbreken. Nu zijn het dc bedien den in den boekhandel, die tot staking be sloten hebben. De kappersbedienden be reiden een staking voor. Te Halle zijn zeven leiders der com munistische arbeiderspartij gevangen ge nomen. Zij worden verdacht wapens uit de omliggende streken opgekocht en naar Halle te hebben vervoerd, waar ze motsten dienen bij een op touw gezetten opstand. Behalve communisten moeten nog an dere kringen bij deze zaak betrokken zijn' Be verdachten weigeren iedere inlichting. In de Carmarthen® teenkolemmijn waren driehonderd mijnwerkers en aanko mende jongens opgesloten door het inval len van een deklaag, waardoor de uitgan gen waren afgesneden. Zij ontkwamen door een luchtkoker op twee mijl afstand van de plaats van het ongeval. Zij klom men langs ladders en touwen naar boven. De algemeene bond van Fransche wijnbouwers beeft een onderzoek inge steld naar den oogst, dat tot de conclu sie komt, dat er dit jaar 4 tot 5 millioen H.L. wijn minder zal voortgebracht wor den dan in 1919, op voorwaarde, dat de, wijnstok niet te erg te lijden heeft onder slecht weer en insecten. DE OPHEFFING DER UITSLUITING IN DE BOUWVAKKEN. Aan den Centraien Raad in de Bouw vakken voor Nederland en den R.K. Bonc van Bouwvakpatroons heeft de Federatie van Bouwvakarbeiders thans bericht, dat krachtens een door de leden bij meerderheid van stemmen genomen besluit het hoofdbe stuur gemachtigd is te verklaren: le De Landelijke Federatie van Bouwvak arbeiders in Nederland, is 'bereid de collec tieve arbeidsovereenkomsten met de Chris telijke, R. K.. Moderne en Neutrale groepen reeds afiesloten. mede te ondeiteekenen. 2e. De punten van overeenstemming, he: hoofdbestuur per schrijven van 27 Augustus 1.1. toegezonden, worden door onze Federa tie geaccepteerd. In een beschouwing nopens deze punten en de collectieve arbeidsovereenkomsten hiervoren bedoeld, wilde de Federatie niet treden. Het federatiebestuur zegt evenwel in zijn schrijven aan de patroons het volgende: „Slechts de enkele mededeeling. dat de basis, noch van het een noch van 't ander ïfdoende waorborgen biedt aan de arbeiders m behoorlijk in hun levensonderhoud te runnen .voorzien, wenscht ons hoofdbestuur aan het voorafgaande nog toe te voegen. Inderdaad is uw bewering juist, neerge legd in uw schrijven van 27 Augustus i.l.' dat uw oordeel over de beteekenis dezer vér- kregen overeenstemming voor ons slechts betrekkelijke waarde heeft, wijl wij dit toch niet kunnen onderschrijven: Daarvoor loepen de uitgangspunten van beide partijen te veel uiteen. Intusschen verzoeken wij U. ons wel in kennis te willen stellen met het tijdstip, waar op onze voorzitter en secretaris de collec tieve arbeidsovereenkomsten kunnen komen teekenen. Woensdagmiddag 12)4 uur waren onge veer 800 federatieleden aangekomen oj> het voormalige Park Schouwburgterrein, te Am sterdam. alwaar het besluit van het federa tiebestuur medegedeeld werd.Aan de aanwe zigen werd medegedeeld, dat in de federa'tie- Amsteram 1407 stemmen uitgebracht waren zn wel 028 voor teekening van het collectief contract 355 tegen. 112 blanco en 12 van onwaarde. Omtrent de cijfers uit andere plaatsen kou nog geen mededeeling gedaan worden. Nadat eenige sprekers den gescha pen tcestand uiteen gezet hadden, werd ae bijeenkomst gesloten. SPOORWEGDIEFSTALLEN. In de Kamer van Koophandel en Faibrie ken te Enschede kwamen ter sprake de vele diefstallen aan het station der Staatsspoor jddaar. De Raad van Toezicht öp de Spoorwegen deelde naar a au lei-ding vaa de klachten iinedfi, dat door de recherche dor Maatschap, -pii eenige personen te Enschedé, verdacht van diefstal van verzonden goederen, war ca gearresteerd. Of dezen echter ook de ,<Jaderg zijn van de diefstallen, waarover de Kaaner heeft geklaagd, i» nog niet bekend. Yoor Enschede oordeelde de Kamer eed afzonderlijke recherchedienst noodig; met algemeene stemmeu werd besloten, bij do autoriteiten op instelling daarvan aan te dringen. EEN VLIEGONGELUK. Dinsdagavond om half 9 cirkelde bo ven het feestterrein te Schiedam een vliegmachine. Bij het terug keuren naar sot landingsterrein aan den Ketelweg Wder VlaardLngen vloog- de aviateur, door de duisternis misleid, bij hét landlen tegen een boom, met het gevolg, dat een dei' vleugels getroffen werd en do machi ne met den kop in den grond sloeg. MOORD TE SCHIEDAM. In den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft er op den V laar drager d ijk te Schiedam een moord plaats gehad. Een drietal Duitsche bet on-werkers, die de-s avonds laat van het werk d'er firma Wil ton aan de Vijf Huizen, terugkeerden, kregen waarschijnlijk onderling twist, niet het gevolg, dat de 23-jarige K. M. geboren iu Pruisen, .doodgestoken werd. De politie heeft een onderzoek ingesteld; verscheidene personen zijn in vexhoor ge nomen. De vermoedelijke dader is be kend. DE NATTE KERMIS TE ALKMAAR. Van bevoegde zijde wordt uit Alkmaar gemeld, dat de drankbestrijders aldaar het voorstel hadden gedaan, om dit jaar ook te Alkmaar de kermis droog- te leg gen. De Raad is daartoe echter niet overge gaan en heeft zich destijds vereenigd niet het praeadvies van B. en W. om zich te bepalen tot hét tegengaara vu drankmis bruik met behulp van de vergunning- en verlofhioude-rs. Thans, nu de kermis is af geloop-en, kan geconstateerd worden, dat deze proef uit stekend. is gelukt. Ergerlijke tooneelen hebben nergens plaats gevonden; bijzon der krachtig is de politie niet opgetreden, maar dat behoefde zij ook niet. Wel was hét de bevolking bekend, dat de politie zeer strenge instructies liad om op den eersten oproep der drankbestrijders ter stond de nooclige maatregelen te nemen. Het resultaat is geweest, dat op de ker mis nagenoeg geen dronken lieden wer den aangetroffen. EEN GEHEIMZINNIGE HISTORIE. Een Duitsche kunstenares, afkomstig uit een der groote stéden niet ver van de Neder- landsche grens, had in het begin van dit jaar een kunstreis door ons land gemaakt, verge zeld van haar echtgenoot, een gestudeerd man. Het verblijf in ons land van melk en honing had het echtpaar doen besluiten zich voorgoed hier 'te vestigen en alle maatregelen voor de verhuizing werden getroffen. Het ka pitaal der familie werd bij 'n Nederlandsche Bank gedeponeerd, de meubelen werden ge transporteerd. en in het begin van Augustus werd in een groot hotel van -de Duitsche grensstad aan vrienden en bekenden een af scheidsfeest gegeven. Terwijl het feest in vol len gang was, trad uit een ziideur, toegang gevende tot de feestzaal, een lange, bleeke, zwarte man binnen, die den echtgenoot der kunstenares eenige oogenblikken sterk fixeer de en zich daarna weer verwijderde. Een enkel moment hielden de feestelingen zich met deze opvallende verschijning bezig. De gastvrouw wendde zich tot haar moeder met de vraag of die zwarte mijnheer de ho telier was. terwijl de moeder nog de aan dacht vestigde op de vreemde handelwijze van den als toevalligen indringer. Er werd echter over dit kleine incident heen gefeest, doch de volgende gebeurtenissen hebben het weer in de herinnering der gasten terugge roepen. 's Morgens vroeg te half zeven stond de echtgehoot, die met zijn vrouw te halftwee ongeveer onder heel gewone omstandigheden zich te bed had begeven op. om zich naar het toilet ie begeven. Hij heeft zich. zooals later gebleken is, geheel gekleed. alleen zijn vest is blijven liggen is langs den portier naar buiten gegaan, dien hij gezegd heeft om half acht terug te zullen komen om te ontbijten: hij wijde een uurtje de frissche lucht ingaan. Sedert dien heeft men in de Duitsche stad niets meer van den man vernomen. Het gekste van het geval is echter, dat reeds enkele uren daarna, .het geheele ka pitaal der familie, dat bijna een halve ton bedroeg, hij de bank in de Nederlandsche stad, waar het gedeponeerd was. door den man zelf werd opgenomen. Hij zou dus met een auto in razende vaart of anders per vliegmachine naar de stad. waarin hij zich vestigen wilde, moeten gekomen zijn. Dezer dagen kwam nu aan de afdeeling poste restante van het postkantoor in diezelf- die stad en draadloos telegram, geteekend door den verdwenen Duitscher en afkomstig van een zich in volle zee bevindend Ne- derlandsch passagiersschip me het verzoek alle aan hem geadresseerde brieven door te zenden naar Lissabon. De in doodelijke ongerustheid verkeerende kunstenades heeft zich tot de recherche van bdoeld'e stad gewend, die een Sherlock Hol mes onder haar inspecteurs heeft opgedragen dit mysterieuze geval op te lossen. Volgens de verklaringen van de vrouw is er geen sprake van dat haar man om een of an dere reden is gevlucht en hun huwelijksleven was allergelukkigst. Zij vreesc. dar haar echtgenoot het slachtoffer is geworden van een of meer misdadigers, die over de mo dernste hulpmiddelen der techniek beschik ken en dat de bleeke man van den festavond hem heeft gehypnotiseerd en aart zijn wil onderworpen. Het eerste onderzoek van de politie heeft uitgemaakt, dat zich inderdaad aan boord van het passagiersschip volgens de pas sagierslijst 'n man bevindt, die den naam van den echtgenoot der kunstenares draagt. Aan de bank is men zoo „d'icht als een pot" men zegt daar de grootste stilzwijgendheid, ook tegenover de familie, te hebben beloofd. Klaarheid zal er in de zaak niet kunnen komen vóór men uit. Lissabon portretten van den vluchteling kan krijgen. Het is een tegenslag voor de politie, dat het draadloos overseinen van foto's, in de oractiik nog niet meer toepassing 'heeft gevonden, schrijft 't fib ld" waaraan wij deze geheimzinnige ge schiedenis ontleenen. Op het Kagermeei is yan een zeiler een vest- over boord geraakt, waarin een bankbiljet van 1000, een gouden horloge met ketting en een gouden ring. Voor het inden en -terugbezorgen ervan is 100 uit geloofd. De landbouwer Overgoor te Mechelen (Geld.) is aan een groot gevaar ontsnapt. Nabij Ulft werd zijn paard en wagon door ae passeerenafe tram aangereden. Het paard werd gedood en do wagen verpletterd. De bes-tuurder kwam er wonder genoeg, zonder letsel af. Het comité voor Oostenrijk je Weesp ontving van (Jen vooiz.itter van het Ned. Ii.-Kath. Huisvestingscomité te Den Boself liet telegraphisch bericht, dat de vermiste Gustav Hofmann uit Graz naar Oudsubosch doorgezonden was. Na afloop van de Oranje-feesten te Steen wijk is lievig getwist. Woensdagmor gen werd blijkbaar in verband daarme de in een bos eb.ie te. Havelterberg het lijk gevonden van den landarbeider Oioel", Van den landbouwer W. G. te Stellen' dam (Z.-H.), is door tot nog toe onbekendd oorzaak afgebrand de landbouwscliuur me 't zich daarin bevindende graan. Eveneens werden 'n hooischelf en 'n wagenhuis een prooi der vlammen. Assurantie dekt de schade. In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Doetinchem ingebroken in ds villa ,.De Hulle," bewoond door den heer Dieg Stierburg. Verschillende zilveren voorwet-, pen, sieraden, k loeder en zjiu meegenomen. Uit het Huis van Bewaring te VG-ra- venhage zijn ontvlucht zekere A. A. K., 18 jaar en J. B. I,.. 24 jaar. Woensdagmorgen ongeveer om half zeven zijn aan boorl van het stoomschip „Paclang" te Rotterdam eenige opvaren den door de reeling gezakt en vervolgens to water geraakt. De bemanning slaagde er in de drenkelingen te redden, behalve den 17-jarigen bankwerker D, v. O. De ze verdween in de diepte eu is waar schijnlijk verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Bi.i den te Nieuwcr-Amstet op 28 dezer plaats gehad hebbenden braad bi.i den land bouwer Groeneweg aan den Legmeerdijk, gingen onder meer verloren een hooiberg met 5000 K.G. hooi. 6 H.A. tarwe, 2 H.A. haver. 2% H.A. rogge, een 6 P.K. electri- sche dorsmachine, benevens wagens, graan molens en nog diverse andere landbouwge, reedschapen. De aangerichte schade wordt geschat op ongeveer 50.000. Maandagnacht is ingebroken in het station der S. S. te Waspik (N.-B.) Met een s-eiusleutel is de brandkast geforceerd en eegi bedrag van 1800 gestolen. Als verdacht, van dezen diefstal is onder Waalwijk een woonwagenbewoner aangehouden. Naar uit Sneek wordt gemeld, zijn tw-e 7-jarige meisjes, van S. A. te Balk en M. D. te Harich, bij het .bloemenplukken in de Luts geraakt en verdronken. De bejaarde landbouwer v. G., uit Overberg, gem. Ameixmgen, die naar de markt te Veemdoel reed, wilde de spoor lijn Overstaken,, toen de stoptrein uit Utrecht juist gepasseerd was. Van de an dere zijde kwam een andere trein, dien de oude man taiet had ■opgemerkt. Een botsing was onvermijdelijk door den geweldigen schok tuimelde de bestuurder van do kar, gelukkig zonder eenig letsel te bekomen. Het paard was terstond ge dood en de kar beladen met eenige kon derde eieren geheel verbrijzeld, v. G. was gért-imen tijd sprakeloos van schrik. De trein stopte zoo spoedig doenlijk; de ma chinist beeft geen schuld aan dit onge val. Te 's-Gravenhage is Dinsdagnamid dag een meisje van zes jaar, uit de Ja cob Catsstraat, onder bet spelen aan de Hooftskade bij den Z.W. Buitensingel te water geraakt en ver dronk eu. Een paar uren latei wend het Hikje gevonden. De politie heeft dezer dagen te Am sterdam gearresteerd twee mannen en een vrouw, afkomstig uit Rotterdam, Üie er schijnbaar hun werk van maken met hazardspet h ier en d,aar hun stag te slaan. Dit spel, renpaardspel genaamd, wordt gespeeld met 3 halve wa,[notendoppen, een klein zwart balletje en een hoed. In een café had bij dit spel een Duitscher veel geld verloren en toen hij geen geld genoeg bij zich bleek te hebben, boden de anderen hem f 150 ter leen aan, waarbij liij als panden eenige gouden voorwer pen afgaf. In plaats van geld te halen, wendde hij zich tot de politie, die het drietal m arrest stelde. van den 8-urendag. Heet juist Kan ik mij dit art. niet meer herinneren, doch in hoofdzaak kwam het neer op een dienst van twee ploegen, welke 's morgens zeer vroeg begon en 's avonds zeer laat ein digde. Thans wordt zijn vrees reeds be waarheid. Ziehier het geval. In het Provinciaal Ziekenlmis nabij Santpoort wordt voor een gcdeelie van het verplegend personeel de 8-urendag ingevoerd met een dagdienst welke be gint 's morgens 7 uur, om des avonds om 11 uur te eindigen. Toch doet men maar 7y* uur per dag dienst, maar de verdeeling des' dienst- en rusttijden is zoodanig ver brokkeld, dat men iodereu dag een ande ren dienst heeft, waardoor oen geregeld huishouden totaal in de war dreigt te loopen, zelfs zoo, dat de. eclitgenooten der verpleganden zich genoodzaakt zagen een schriftelijk protest bij de directie in te dienen, daar door genoemde dienstrege ling liet gezinsleven vernietigd wordt. Na- tuu' lijk zonder succes. Ook de bezwaren van het personeel zelf, door de verschil lende organisaties kenbaar gemaakt, wer den totaal genegeerd, en andere uitwer pen voor een betere regeling verworpen. De verbittering onder het personeel is dan ook zeer groot.. En uit alles blijkt dat trice, want de voorgestelde regeling, in liet een stijfhoofdig drijven is der direc? gaande 1 Sept. is ook tégen den zin der beuren doktoren, daar naar men zegt, deze veiklaard hebben, geen verantwoording op zich te kunnen nemen voor den goe den gang van zaken. Maar er zit neg meer aan vast, dan men cogenschijnlijk zou denken. Im mers in de krankzinnigenverpleging is het een eerste vereischte, dat het perso neel kalm en frisch is. Door de nieuwe regeling nu zal het dikwijls voorkomen, dat het personeel geen votdpende nacht rust krijgt terwilte van den 8-urend.ag (did-t gelat voorat voor hen die in Haar lem, schoten eu 8'antpcpi t wonen). Di*. en .de heerschendc verbittering maakt het personeel zeer prikkelbaar en in een in richting waar men steeds zich zelf snoet kunnen beheerschen, zal zulk een prik- kelaaarheid onwillekeurig tot enge- wenschte gevolgen leiden, uus worden ten slotte de ongelukkige patiënten de dupe yfm de historie. Maar er is nog meer. Meermalèji is al geklaagd en er op ge wezen dat de provinciate ziekenhuizen zooveel meer kosten, dan andere gelijk- snertige inrichtingen. Zonder op de ei gent,jne (oorzaken dezer duurdere exploi tatie in te gaan, welke lieel andere zijn dan- w aar sen ij ii lijk vermoed wordt, i.3, het .toch niet van belang ontbloot, er op, te wijzen, dat met de invoering der voor gestelde dienstregeling een veel gr cube re f uitbreiding yan personeel noodig is dan met pene der andere ontwerpen, wat de provincie natuurlijk schatten zal kosten. En dat alles, volgens eigen verklaring der directrice, tot welzijn der patiën ten en „om de verpleegsters, minder tijd ta g even om aan mooie blouses te den ken." Het gezinsleven der gehuwde verple gende» wordt niet in aanmerking geno men en dreigt aldus vernietigd te wor den. VERPLEGER. ZEILEN. De wedstrijden van de Koninklijke wer den .Woensdag voortgezet en hadden de volgende resultaten: 12 Yoets jollen. 1. Beatrya III, C. N. Hin (Haarlem), in 1 uur 23 min. 58 sec.; 2. Peggy, J. Sarlet (Haarlem), in 1 uur 25 min. 46 sec.; 3. Beatrys I, Tonny Hin (Haarlem) in 1 uur 26 min. 13 ®ec. Scheidejollen. ,1. Wildzang, G. J. A. en F. O. N. Hin (Haarlem), iu 2 uur 59 min. 43 sec.; 2. Willy, J. de Vries Lemtsch (Nieu we nel am) in 3 uufc 1 tan in. 0 sec. Regenbcogk lassé. .1. Holland. M. de Wit c.s. (Zaandam) in 2 uur 25 min. 22 sec.; 2. Greta, I. Broer (Amsterdam) in 2 uur 27 min. 48' sec.; 3. Kwikstaart, B. Hulsïnga (IJsselmonde) in 2 uur 27 min. 52 sec. De wedstrijd van de Regenboogklasse ging tevens om den Lucassenprijs. Op grond van .ejón der artikelen van het reglement kon deze prijs niet aan „Hol land" warden toegekend en moet flus na der beslist worden. DE OLYMPISCHE SPELEN. y erliezersronde. SpanjeZweden 21 De Hockeywedstrijden, zijn Woensdag begonnen, de uitslagen zijn: EngelandDenemarken 5—1. Frank rijkBelgië 23. Geachte Redactie, Eenigcn tijd geleden verscheen in fle „Ni H. Orit," een artikel Van dein heer Krijgsman, .waarin gewaarschuwd werd, tegen mogelijke ontreddering van het huisetjjk leven, tengevolge dar invoering DE PO ULVCii-U USSISCH E OORLOG. BERLIJN, 1 Sept. Volgens een tele gram uit Kowno heeft een Foolschc af deeling van vier regimenten infanterie en 1 escadiou ruiterij en een batterij de Lithausch-PooLche demarcatielijn bij Augustowo overschreden en rukt zij op Soewalki aan. Het kwam tot een treffen met een veel zwakkere Lithausche afdeeling, waarbij aan beide zijden gewonden en dooiden vielen. De Lithausche regerering lipeft haar ver tegenwoordigers te Londen en te Parijs verzocht, protest tegen deze schending van de neutraliteit aan te teekenen. het nieuwe RUSSISCHE OFFENSIEF BERLIJN, .1 Sept. Een nieuw Russisch offensief doet zich gelden. De Polen schij nen zich in de buurt van Grajewo niet meer veilig te gevoelen en den terugtocht voor te bereiden. Het offensief der Rus sen bij Bialystock en het resultaat daar van is wel de reden yan deze onrust. Volgens bericht uit Kowno is een groot Russisch offensief vóór Grodno voor de eerstvolgende dagen te verwachten. De bevelhebbel' Axelrod hoopt dat 't geluk ken zal, den Poolschen corridor opnieuw af te snijden. DE POLfBN EN WRANGEL. WARSCHAU, 1 Sept. Men bespreekt hier de mogelijkheid eener gemeenschap pelijke actie tusschen Wrange! en de Polen. Passen-ellende en fietsrijders. Cornelis van Dokkum schrijft in de „Tel. de volgende ontboezeming Op het hoofdbureau van politie te Amsterdam haal ik mijn papier, om met dit bewijs inHaarlem 'n pas te gaan halen voor Zwitserland. Een blonde jonge man overreikt 't me zonder iets te zeggen. Ik vraag „Wanneer kan ik in Haarlem terecht „Gaat u maar zoo gauw mogelijk, 't is ontzet tend druk 1" is 't niet zeer duidelijke antwoord. En voor ik nog iets vragen kon, behandelde hij reeds nieuwe aanvragen. Ik sprong direct op de fiets en kom om 3% uur in Haarlem aan. „U is te laat, mijnheer, tot 3 uur kunt u hier terecht. Morgen kunt u de pas krijgen, of over 'n paar dagen sturen we ze naar Amsterdam." Ik klaag dat men mij niet ingelicht heeft in Am sterdam. „Het wordt altijd gezegd, zoo neem ik aan, dat het ook u gezegd is," is het vriendelijke antwoord. Ik mopper iets terug, voel me beleedigd en zeg, dat ik morgen de pas zal komen halen. Tegen m'n zin fiets ik den volgenden dag weer naar Haarlem en voel me 'n beetje opgelucht, als ik met de pas in m'n zak, 'n flink windje in den rug naar huis glijd. Vele fietsers ontmoet ik, die over 't4-fietspad rijden, sommigen wijken uit, anderen gaan me ra kelings voorbij op het smalle paadje dat eigenlijk alleen voor mij, als rechtsrijdend» is. Een onaan genaam gevoel, afhankelijk te zijn van anderen, want uitwijken kan ik niet, en de ander-» wel. T Daar k mt '-en groepje. De leiaers neeren gaan r jstig bijtijui op zij. De bij hen behoorende dames, twee naast elkaar, volgen. Op het allerlaatste oogenblik zonder reden, wijkt de binnenste dam niet alleen niet uit, rijdt ook niet recht door, doch zet het wiel dwars over het weggetje. Een vreese- lijke botsing volgt. Ik lig nu in het ziekenhuis met 'n gebroken arm en heb de kans in de uitoefening van mijn beroep 'n groote tegenslag te ondervin den. Wat dit vooruitzicht zeggen wil voor mij, die to.t nu toe niet zonder succes mocht optreden in binnen- en buitenlandsche concert- en theater zalen, behoef ik wel niet toe te lichten. Ik vraag dringend in het belang van hen, die nog niet het slachtoffer werden, meer regel, meer duidelijkheid en meer orde. Een verbod voor menschen, die niet weten, wat rechts is om te fietsen. Dat bij mijn eerste bezoek op het politiebureau het personeel zich zoodanig met 'n dronken bezoeker amuseerde, dat ik mij niet eens verstaanbaar kon maken, en dikwijls niet wist of de beambte tot mij sprak, of zich bemoeide met den schreeuwerigen dronkaard, zal ik maar buiten kwestie laten is echter teekenend. Nieuwe zaak. Sinds Dinsdag heeft de firma C. J. Gutle, cuisinier haar zaak verplaatst naar 't Bron gebouw (keuken1), ingang tuin Dreefzijde. Dat dit een enorme verbetering is. behoeft nauwelijks gezegd t wordden. Het doel van den bekwamen vakman, de uitzending van diners aan huis, volgens 't systeem C. A. Metzei aar, te Amsterdam, zal voorzeker goed tot zijn recht komen, maar op de le plaats is het Brongebouvv te felioiteeren met de aanwinst van dezen kok, omdat 't louden van partijtjes en diners in de Bron nu moteen 'ai proeve zal zijn van die hoog ste culinaire heerlijkheden. Er waren bloe men gebracht bij den heer Gudte on toen wij een bezoek brachten aan ziin heiligdom, leek dat wel een bloementuin. En in de keu ken blonk alles als een spiegel en vierde de zindelijkheid een hoogtij, 't Ziet er keurig uit. HEEMSTEDE. ZwemfeestMet voldoening mag het Bestuur van de Heemsteedsche Bad- en Zweminrichting weer terugzien op een uitstekend geslaagd zwem feest op Koninginnedag in de zweminrichting nabij „Groenendaal." Evenals andere jaren was door het aanbrengen van vlaggen een feestelijk aanzicht gegeven aan het geheel. Altijd treft weer de idyllisch gelegen inrichting, die er zoo keurig verzorgd uitziet en waar men ver scholen achter het groen weinig bemerkt van de minder gunstige weersgesteldheid. Aan het bezoe.t was ook niet merkbaar dat het weer niet zoo moo i w«is, slis wsl voor een zwemfeest wen^cnelijK is. Ook de zwemsters en zwemmers lieten zich niet afschrikken en waren de deelnemers trouw opgeko men. In afwijking van vorige jaren v/as geen mu ziekkorps doch 'n draaiorgel ter opvroolijking aan wezig. Op het laatste oogenblik was bericht van verhindering van het muziekkorps ingekomen. De jury bestond uit de heeren Mr. J. D.van der Plaats, J. A. Hoekendijken J. C. F. Kroon. De wedstrijden zelf werden weer op uitmuntend wijze geleid door het Bestuurslid, den heer J. dt Jong, Hoofd van de O. L. School. Begonnen werd met 50 M. schoolslag snelzwem. men door jongens, winner H. Schönhuth in 51 sec, 2e H. Baak in 56 sec3e G. P. Bronkhorst it) 56. 1sec. Dit nummer werd gevolgd door 50 M. rug-snel zwemmen door meisjes, eerstaankomende A. Cra mer, 60.7 sec. 2de L. Rosier, 63 sec. 3 de L. Wigers ma, 75.9 sec. Hierop volge estafette zwemmen, (met drenke ling) door leden van de Heemsteedsche Redding» brigade voor Drenkelingen. Laat ik hieivan allee, zeegen dat het in dit opzicht door den heet Meijerink gezaaide zaad in de Heemsteedsche af. ling aan het ontkiemen is. Weer kwamen er jonge dames aan ae beurt mei 50 M. borst- snelzwemmen (schoolslag) en was u dit nummer de eerstaankomende A. Gramer m 6< sec 2 de L. Rosier in 68.5 sec. en 3 de L. Wigersm in 69.2 sec. Het bekende nurnmer popduiken ontbrak ook hier niet en toonden de leden van de Heemsteed sche Reddingsbrigade hierin al een zekere vaardig heid te hebben verkregen. Vooral de gebr. Mooie, naar zijn een tweetal met het water vertrouwd! klanten, die ook mooie duiktoeren lieten zien. Zi, beiden brachten het witte monster het eerst en wel in resp. 57 en 60 sec. op de daarvoor bestemde plaats. De heeren J. Kodde en G. J. van Kuyk de- den hierover resp. 64 en 93 sec. Bij 200 M. snelzwemmen lieten A. J. Braam eu C. L. Arnold zien, dat zij dezen afstand in resp. 74 en 126 sec. konden afleggen. Vervolgens liet de Heemsteedsche politie zien dal ze onder het corps zwemmers heeft die zich in he' water thuis gevoelen. In het nummer too m. snel zwemmen kwam als eerste aan de Inspecteur var Politie C. Id. Kemper m 67.5 sec. H. Mulder ia 81.5 sec. J. C. Mak in 91.5 sec. en J. Boks in 92.5 se< Een aardige afwisseling was het sprietloopen dooi meisjes. Hiermede werd de eerste prijs gewonne- door I. Braam, 2 de door L. Wigersma; 3 de doo M. van der Heijden en 4de door A. Cramer. De leden van de Heemsteedsche reddingsbrigad volgden met een goed geslaagd nummer onder wa ter zwemmen. Hinderniszwemmen door jongens werd met veel belangstelling gevolgd. Hierbij bleek het wortel happen voor de meesten het grootste struikelblok te zijn. Winners waren P. J. Glas en G. P. Bronk horst, voorwaar vlugge klimmers in het water. Door oudere jongens werd ook nog een nummei hinderniszwemmen uitgevoerd, waarbij A.J. Biaan de baas bleek te zijn. Het politienummer, geheel uitgevoerd door he. Heemsteedsche politiecorps, voorstellende de ar restatie van vischstroopers werd uitstekend uitga Ook gekleed is de Heemsteedsche politie in het water thuis en 'tblijkt wel dat er dezen zomer vea met succes is geoefend. De Inspecteur geeft daarbf zelf een goed voorbeeld. Het laatste nummer de pantomime wekte alg& meenen lachlust. Voorgesteld werd een vroolijk ge zelschap in een bootje uit visschen gaande. Het nummer werd goed uitgevoerd met als slot alle da mes en heeren van het gezelschap te water, du natuurlijk gered worden door de reddingsorigada leden. Na afloop dezer nummers werden aan de vei schillende eerstgekomenen door den heer Dr. E. A. M. Droog, Voorzitter der Vereeniging met een toe passelijk vaak zeer geestig toespraakje prijzen uit gereikt, bestaande uit kunstvoorwerpen. Bijzondere dank werd gebracht aan de Heem steedsche Reddingsbrigade, die een z'lUf.rf* medaille ontving en aan de Heemsteedsche Rouue. Vervolgens ging de Voorzitter over tot de uitrei king van de diploma's aan de zwemsters en zwem mers die dit jaar hun proef met goed gèvolg hebbea Hn opgewekte stemming keerden de bezoekers huiswaarts voldaan over het welgeslaag de zwem feest. BEVERWIJK. PersonaliaTót con cierge aan, Éet gebouw der K. S. A. alhier ie uit 33, sollicitanten benoemd de heer G. Doove te Noordwijk aan Zee. CORRESPONDENTIE. Plaatsgenoot Hillegom. Ongeteeken de stukken verdwijnen in die prullemaiad

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6