EERSTE BLAD. Indrukken van den dag BINNENLAND E «IRIJÜAa 3 SEPTEMBER 192i 44ste JAARGANG No 15271 BE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAOT VOOB HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN l PER KWARTAAL PER WEEK*»•».;- fRAWeO PER POST PER KWART. Bil VOORUITBETALING f 3.57*/, BURE AUXt NASSAÜLAAM 49» HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGELr BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. Mg? DE WUSHEiD VAN DEN ECONOMISCHER BOND. OUDEGEEST EN HET BQLSJEVJISME. Binnenlandsch Nieuws. maximum-turfpruzen. UWE HAARLEMSCHE COURANT Dit nummer bestaat uit 2 bladen LXXXV. NA VIJF JAREN. De R.K. Werkgeversvereeniging in Neder land heeft dezer dagen feest gevierd, groot feest, waarvan men in ons blad bijzonderhe den heeft kunnen lezen. Het meest bijzon dere van deze feestelijkheden zal voor me nigeen de aanleiding zelf zijn geweest, n.m. het feit. dat de Vereeniging vijf jaren heeft bestaan. Wie maakt er zooveel drukte bij een eerste lustrum» zal wellicht menigeen ge vraagd hebben. Daarom een enkel v» ood over deze herdenking. Terecht hebben de R.K. Werkgevers de eerste de beste gelegenheid aangegrepen om uiting te geven aan hun vreugde over het (bestaan en de instandhouding hunner ver eeniging. Want het feit van dat bestaan en de zekerheid van voortbestaan, in weinige jaren verkregen, zal te allen tiide het meest merkwaardige aan de Algem. R.K. werk- geversvereeniging blijven. Wij hebben in de laatste jaren op het wereid'tooneel zóóveel aan onze oogen en onzen geest zien voorbijgaan dat de snel le groei van de R.K. Werkgeversvereeni ging in Nederland nu al haast geen indruk meer op ons maakt. En toch. wie tien jaar geleden had durven voorspellen, dat ae R-K. Werkgevers in 1920 oen lustruf zouden vieren van een aan be staande krachtige organisatie, een lustrum, waarbij heel Katholiek Nederland geestdrif tig zou komen complimenteeren. zou op z'n minst voor een utopist zijn aangezien. Toen waren wij nog niet verder, dan oat de werkgevers aigemeen en ook de Katnohe- - T>. x 'f---**1:-; r-*|U; met een andere maat gemeten werd'en dan zij." i 1 Ziedaar voor ons het voornaamste in deze feestviering: het feit. dat de katholieke Werk gieversvereeniging werd opgericht, in enkele jaren tot een organisatie groeide, welke ten volle haar naam waardig is en thans staat ais een macht, die niet meer omver te haien 5i'lu het „Katholieke" ligt de kracht, schuilt de oorzaak v^n deze vroege maar gewettigde feestviering. Hadden vooruitziende mannen niet te juister tijd de organisatie oo katho lieken grondslag aangepakt, dan waren werkgevers en werknemers tegenover elkaar blijven staan en waren de arbeidsconflicten van de laaiste jaren zeker veel scherper en omvangrijker geweest. In den korten tiid van haar bestaan mag nu reeds de R.K. Werkgeversvereeniging er op bogen verschillende malen een ernstig conflict tot een voorspoedig einde te hebben gebracht. Tot de groeiende soüdariieitsidee heeft de Roomsche patroonsvereemging machtig veel bijgedragen en daarom ver heugt katholiek Nederland zich te recht op dit eerste lustrum, omdat het voor de naaste toekomst van deze organisatie nog zoovee heil verwacht. De A. R. K. W. V. zal die verwachting niet beschamen: daarvoor ziin de kranige leiders borg! Wij ontvingen nog voor pastoor Grabe to Berlijn: van een gezellig avondje f 1 De Economische Bond, die heeft inge zien dat hii alleen, weinig in de politieke ke beuonnèn"in"'tè'ziiam dat er tegenover dej-en sociale melk te brokkelen heeft, wil aan- mach. van de arbeidersorganisaties eensiuiüng der Vrijzinnigen stijgende macht van de arbeiuersor een tegenweer moest worden gesteld. Men wilde zich, zij het noodgedwongen, wel vei- eenigenmaar dan allen ie samen, zondei onderscheid van godsdienst of nolitieke r'cn- ting. Een vereeniging a us ais stnidmiuaei maar zonder leidende Katholieke beginselen Professor Van Aken drukte dat indertijd zeer juist uit, toen hij schreef: „Men wilde somwijlen die banden oer kathoueice begin seien wel den arbeiders aanleggen ttot eigen beveiliging, doch zelf wilde men dever de banden wat meer vrii houden tot afweer en desnoods ten aanval." Wie even terug gaat niet zijn gedachten naar dien tiid. nog zooveel iaien niet gele den. zal zich de gro-oie ergernis herinneren, door die houding dear Roomsche patroons gegeven, al mag het oordeel daarover niet te hard ziin, wanneer men de zaak be schouwt in t raam van den. tijd en tien tijd geest van toen. Maar die houding was een ernstig inconvenient voor de geheele katho lieke vakbeweging, een voortdurende steen des aanstoots voor Roomsch Nederland. Zoo juist is dat geieekend ddoor den gees telijken adviseur der thans iuhileerende ver eeniging in het onlangs verschenen eerste jaarboek. „Voor de confessioneele vakorganisatie der arbeiders traden Bi schoppen en Gees telijkheid steeds strenger en sterker op. Het moest! Want de zielen liepen gevaar. Kias- seustrijdlust kwam over een groote massa nog-geioovige arbeiders, en met trosjes vie len zij, argeloos vaak. den klassenstrijders ia handen. Totdat zij rij,p waren voor het on geloof en voor de Kerk verloren. Geen waar zielzorger of zielenherder, die dat werkeloos kon aanzien. „Het socialisme moest bestreden als eene der gevaarlijkste ketterijen. tn de katholieke arbeider moest vernemen en erkennen, dat het lidmaatschap der onder sterken rooden invloed en roode leiding staande „moderne" vakorganisatie, voor hem uitmaakte eene „naaste gelegenheid" tot geloofsafval. En dan was de gevolgtrekking gemakkelijk te maken. Dan stond hij voor de keuze zijn ge loof. zijn Kerk en het Socialisme. Het lezen derverboden vakbladen, het lidmaatschap der verboden vereeniging en, dat alles was reden, om hem te behandelen als iemand, die de naaste gelegenheid tot zonde niet wii prijsgeven en dus aan de zonae zelve ge acht wordt te hechten, wien men - dus het ontvangen der Sacramenten en gevolglijk de kerkelijke begrafenis weigeren moet. Een Strenge maatregel, maar een nog veel meer noodzakelijke. „Men behoeft maar heel weinig thuis te zijn in de vakpers der roode broeders, slechts even gehoord te hebben de gesprekken op werkplaatsen en elders, waar rbeiders van verschillende richting bijeen moeten zijn, om ie weten, welk een verschrikkelijk wapen de patroons, die maar niet van katholieke ver eeniging wilden weten, daarmede den soci aal-democraten in de hand speelden. Op al lerlei toonaarden werd den katholieken ar beider voorgezongen of sarrend werd hem 'toegebeten, dat hij,, de lafaard; zich door de Geestelijkheid liet ringelooren en aldus de arbeiders scheiden liet en splitsen, terwijl de patroons ongemoeid werden gelaten, wan neer zij beier dan de arbeiders, toonden te begrijpen, dat zij maling moesten hebben aan de Geestelijkheid, zoodra die ophield hunne brandkasten te beschermen, en dat de ►atroonsbelangen over alle geloofsverdeeld- leid heen. verdedigd moesten worden door het vormen en in stand houden van een on gespleten bloc van alle kapitalisten. ,,En de Roomsche arbeider stond meeSten-, tijds met den mond vol tanden, wierp de (verleiding misschien honderdmaal van zich af, en ontkwam toch ten slotte niet aan de obsessie, dat misschien de patroons toch wel Wel is op de bekende vergadering van 10 Juli j.l. gebleken, dat er van eenstemmig heid omtrent de to volgen gedragslijn geen sprake H en heeft de Vrijzinnig-Democrati sche Bartii bij monde van haar nurkschen veelal in de contramine verkeerenden leider Marchant verklaard, dat zii van die aaneen, sluiting of te wel fusie, niets wil weten maar dit heeft niet kunnen verhinderen dat het Hoofdbestuur van den Economi- sciien Bond de zaak nu nog eens heeft toe gelicht in een praeadvies op 'n paar moties Het nog ai lang ademiig stuk komt eigen lijk op het volgende neerveel is ©.- voor vrijheid te swg^ea, meer Xioiz voor eenheid. Uo volgende zinenede veerdient echter de aandacht: „W-at thans op het spel staat, is van de allerhoogste orde. Het ware te wenscken, dat onder den druk der geweldige proble men van den tegenwoorddgen tiid alle na galmen der religieus-politieke antithese zouden wegsterven, en dat althans van dog matisch godsdienstige zijde geen pogingen tot onderdrukking van de geestelijke vrij heid meer te duchten waren 1 Dooh zoover ziin wii helaas noar niet!'' Wanneer er iets in ae laatste zes. zeven jaren naar voren gebracht is. dan is het wel de godsdienstige gedachte. En die zou de Economische Bond maar liefst willen zien „wegsterven." 't Is fraai. We vragen ons af: hebben de geweldige gebeurtenissen der oorlogsjaren aan ae mannen en vrouwen van den Eoonomiscben Bond dan niets geleerd? Als er ooit een straatveger voor de ver keerde deur bezig was. dan is het deze Economische Bond zegt do „Resb." terecht. „Wat zal er nog veel moeten gebeuren, vooraleer do vrijzinnigen tot het beset komen van het ware geluk van een volk, dat niet steekt in economische zaken, maar in de religieuze! Die alleen ziin „van de allerhoogste orde." Terwijl het congres der bolsjewisten te Moskou den oorlog <>p leven en dood ver klaarde aan de Amsterda-msehe Internatio nale der gele vakvereenigingen. koos in dan oorlog tusschen. Rusland en Polen deze gele Internationale de partij der bolsjewisten en schreef Fimmen een vriendelijk briefje aan een hunner kopstukken. „kameraad" Tsjitsjerin. Oudegeest, de andere secretaris van het I. V. V., komt ons nu in het „Volk" ver tellen, hoe hy over het bolsjewisme en do bolsjewisten denkt. Allerlei uitheemsche woorden heeft hij noodig om hen en hun aard te teekenen Hij gewaagt van het brutale despotisme der Russische dictators, hun „Unverfroren- heit," hun cynisme, hun „Rücksichlosig keit." In het Hollandsch overgezet, beteekent dit, dat hii den leiders der bolsjewisten dwingelandij, hondschheid, schaamteloos heid. gewetenloosheid toeschrijft. Wii dingen op deze waardeering niets af, schrijft „De Volkskrant," maar mogen het nu toch nog meer dan eerst vreeand vinden, dat Fimmen een dezer dictators gemoede- lijk-vriends'ohappolijik a,ia „kameraad" be titelde. Doch dit is ten slotte Fimmen's zaak en smaak. Oudegeest zegt verder, dat het bolsje wisme in de oogen van het heel© bestuur van het I. V. V. het meest dwaze. meest on mogelijke dwangsysteem eenex samenleving van mensehen is. En op de verklaring, d-at hii geenerlei neiging heeft het bokiewi&m-e te bevorderen, laat- hij volgen, dat hij het ook niet vreest. Van beJang ia het te .vernemen, dat Oude geest het bolsjewisme niet wil bevorderen, want het manifest van het I. V. V. inzak© den boycot van Polen liet een tegenoverge stelde opvatting toe. Men moet zich n.l. herinneren, dat het manifest was uitgevaardigd toen de Russen voor de poorten van Warschau stonden en het mensehelijkenwijs allen schiin had. dat de Polen het onderspit zouden delven. Toen. in dat hachelijk oogenblik. den toe voer van manschap-pen en munitie voor Polen afsluiten, atond gelijk met het land aan de Russen over te leveren. Ware dit gelukt, dan zou polen een Rus sisch wingewest zijn geworden, ware oo;k daar het bolsjewistisch bewind ingevoerd en zon het gemakkelijk zijn gevallen het van daar verder over Europa te verbreiden. Wat het- I. V. V. heeft gedaan, ia wel degel ijk een bevordering geweest van het bolsjewisme, dat Oudegeest thans zoo kras eroordeelt en verwerpt. Het is heel dapper van Oudegeest. liet bolsjewisme niet te vreezen. maar wii wach. ten nu o-p daden van do sociaal-democratie, waaruit dit zal blijken, en 00,k zal blijken dat zii tegen het bolsjewisme front weet en durft te maken. M. a. w., dat in de toekomst niet meer mogelijk zij, dat Wijnkoop, sla bh 0 ti-ansportstalci-ng. van de sooiaal-democgaten en hun vakorganisatie; kan getuigen: loopen ons trouw na. Wat wii tot heden ervaren hebben: e optreden nu weer van het I, M. v. tegen Polen en Fimmen's briefje aan een oer Russische dictators, is weinig geschikt om ondanks Oudegeest'a dappere betuigin., tot gerustheid te stemmen. De Minister is. schrijft de „N. Grt althans wat de Friesclie ven-en betreft met zijn maximumprijzen te Dat gekomen De meeste turf is al verkocht en verseneept ook. Pas was de eer3te turf droog on dit was dit jaar door den moeien voorzomer zeer vroeg of de fabrikanten kochten groote voorraden op en gingen zoo snel mo gelijk het gekochte verschepen. Do afvoer was zoo groot, dat sommige burgemeesters in de veenstreken hun ge meen t-enaren aanrieden zoo spoedig moge- Hik hun wintervoorraad in te slaan, opdat zii niet .te laat zouden komen en alle turf was verkocht. De vearveners hebben veel hooger prijzen gemaakt dan nu thans door den minister als maxima vustg-esteld. Handelaren en schippers, die nog door hen gekochte turf in het veen hebben staan, probeeren wel om de verveners te bewogen hun piüs te verlagen, tot dien van den minister, doch de vervenors treden daar niet in. Willen de handelaren en schippers de ge kochte turf niet ontvangen, dit laat den vervener koud. Do groot© voorraad is duur verkocht en een klein gedeelte wil hii wel een iaar over laten staan. Maar dit zal niet noodig zijn. want er zal gebrek aan turf komen. Daarvan is hu overtuigd en dan zal do maximum-prijs wei weer omhoog gaan... D© beste, droge turf ia mt-usschen al lang verscheept, de jcnjper© turf is> uor 1 slechte weer nog lang niet droog. Menig verbruiker, die nog niet insloeg, zal daarop aangewezen ziin. Het zal weer een winter worden met slechte en dure turf, een misère, ondanks den maximumprijs, die al leen in theorie bestaat. DE BI7ITSCHE CREDIETEN. Do eenstc termijn der Neder la-ndschc predict en aan Duitsohland tijdens den oor Log voor de N. TJ. M. het Centraal Verre- konkantoor voor brandstoffen en de ver eeniging tot regeling van het ijzervervoer verleend, vervalt dien eersten October a a. Tot dusver waren er gromden te ver moeden, dat Duitsohland uitstel van de aflossing zou verzoeken. Thans verneemt het „Tlbld.", dat do eerste termijn reeds 18 September a.s. zal worden voldaan. HET TAPVERBöd. Naar gemeld wordt is het door den raad der gemeente Amersfoort aangenomen tupverbod door Geaepute-erdie Staten bij de Kroon voor vernietiging voorgedragen' De Gedeputeerde Staten kunnen naar men weet, een verordening 0p twee gron den ter vernietiging voordragen, ten eer ste op grond van m strijd zijn met de wet, ten tweede op grond van in strijd zijn met het algemeen belang. Nu zijn tapverbodbe-pa.ling.eü al ver schillende malen op oen eersten grond ter vernietiging voorgedragen, dooh de re geering heelt dat telkens afgewezen en beslist dat de Raad ('en-er gemeente tol het uitvaardigen van dergelijke bepalin gen wel bevoegd is, dat er geen strijd be staat met de wet. In het huidige geval heeft het ooilege van Gedeputeerde Staten vernietiging ge vraagd van het tapverbod, niet op den eersten grond, maar op den tweeden, dus als zijnde in strijd met het algemeen he- TcUlig, Daar op dezen grond nog geen enkele beslissing is gevraagd en -genomen, zal de zaak dus thans principieel worden behan deld en moet de regeering zich ook hier over uitspreken. SNELLE WONINGBOUW. Eenige Apeddoornache aannemers, waar onder de heeren J. van Ernst. L. Amers foort en H. Wassink, hebben het initiatief genomen tot inassa-oroduetie van alleen staande huisjes,, welke niet van steau wor den opgetrokken, maar toch van beproefde' materialen, welke bestand' ziin teren alle w eer en wind. Deze woningen bestaan, zoo verneemt de „Maaab." uit een houten geraamte en zijn zoodanig bekleed met asbest-cementplaten, dat tusschen de 1 c.M. dikke buitenplaat en de 6 m.M. dikke binnenplaat een afstand van 7 c.M. bestaat, zoonat zich tusschen de wanden een stilstaande luchtlaag bevindt, waardoor 's zomers d-e warmte wordt ge keerd en 'g winters behouden. Het dak is be schoten en met pannen gedekt. Gelijkvloers bevinden zich het portaal, de W.C. met waterspoeling, de woonkeuken van 4.73 bij 3.90 M.. een slaapkamer van 3.10 bii 2.31 M., een bijkeuken met aanrecht van 2.85 bii 2.31 M„ van waaruit de kelder te berei ken is, terwijl boven nog twee slaapkamers met een flinke zolderruimte worden aange troffen. alles voorzien van naar buiten draaiende ramen. De huizen rusten op beton-fundeeringen en ook de keider wordt in beton uitgevoerd het raamwerk wordt met ijzeren staven aan de fundeering bevestigd. De afwerkingvan het interieur geschied-t met stoel- en schil derijlijsten en voor de wanden wordt spat- werk gebeaigd. Dergelijke woningen ziin reeds in Zwit serland in gebruik, waar zii meer dan 40 jaren werden bewoond en no-g steeds goed voldoen. Het groote voordeel van dergelijke kuizen bestaat hierin, dat ze voor den halven prijs van steenen woningen kunnen worden ge bouwd en in enkel© weken gereed zijn; veertien dagen na aankomst van het mate riaal ter plaatse van den bouw kunnen ze betrokken worden. Tijdens een rondreis, welke de onderne mers door het land hebben gemaakt, legden zij hun plannen o.m. ter beoordeeling over aan Dr. Kuijsten. inspecteur van de volks gezondheid te Wageningen, die aan den Minister van Arbeid omtrent, een en ander rapport zal uitbrengen. Professor van Ittersum. heeft.na goed keuring door den betrokken Minis ter en op advies van de aan de Staatsmijnen ver bonden ingenieurs, voor rijksrekening op dracht. gegeven tot den bouw van voorloo- pig 25 dezer woningen te Nuth (Limb.) tot den prüs van ruim 100.0Ü0, in welken prijs begrepen is de aanleg van e'ectrische verlichting (5 lichtpunten per woning) en waterleiding: de normale prijs, alleen van de woning, is 3600 a 3900. Ook de directie van de Oranje-Nassaumijn besloot in beginsel tot het doen bouwen dezer woning-en en de Nederlanrfsoh® Kunst zijdefabriek te Ede. Philips' Gloeilampen fabriek te Eindhoven, alsmede verscheidene gemeentebesturen uit de industrie-centra betuigden reeds hun instemming met deze poging tot vermindering" van het woning tekort. Do aannemers-combinatie heeft inmiddels eene Naa-mlooze Yennootschap gevormd met een kapitaal van 250.000, waarvan bij de oprichters circa 100.000 is geplaatst. Reeds is een bestaande timmerfabriek te Apeldoorn en ziin in Zwitserland groote hoeveelheden cementplaten aangekocht en getracht wordt, de productie, welke voor- lcopig op 550 woningen per iaar wordt ge schat. dermate op te voeren, dat do ven nootschap tevens een pannen fabriek uit sluitend voor haar rekening kan laten werken Tot dusver wordt slechts een type arbei derswoningen vervaardigd, doch het voor nomen bestaat tevens middenstandshuizen en zomerverblijven te gaan bouwen, waar voor reeds tal van aanvragen binnenkwa men- De woningen worden onder contróle van een ingenieur gesteld en het type ont worpen in overleg met den Rijkswoning- nood-dienst. EERSTE LUSTRUM DER R.-K. WERK GEVERSVEREENIGING. Donderdaof werd in Hotel de Witte Brug te 's Hage de algemeene jaarvergadering ge- iiouaen van de R-K. Werkgeversvereeniging. Aan deze bijeenkomst waren levens enkele feestelijkheden vebonden, ter geiegenüeidvan bet eerste lustrum, dat de vereeniging vier de. Om half 10 werd een H Mis opgedragen door den Z.Eerw. heer pastoor J. H. G. Jansen, geestelijk adviseur der vereeniging, tot intentie van haar levende en overledene leden in de kerk van O. L. V. van Lourdes, te Scheveningen. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. B. van Dijk, die in zijn korte welkomstrede o.m. memoreerde den arbeid, dien prof. Van Aken voor de sociale actie der katholieke werkgevers verrichtte. Enkeie wijzigingen werden aangebracht in het huishoudelijk reglement, terwijl ook het rapport werd ontvangen der commissie te Maastricht op 21 Juni 1920 benoemd, in zake de verhouding der vereeniging tot die der hoogere standen. Op voorstel van den voorzitter werd bij acclamatie besloten dit rapport door middel van het PatroouSb'iad ter kennis van de le den te brengen, de Commissie op te dragen diligent te 'blijven en overleg te blijven ple gen met de Vereeniging der Hooger© Stan- den. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Lh. Stulemeijcr te Breda. Spr. had zien tot onderwerp gekozen: „De vertiou- oiag der R.K. Werkgeversvereeniging tot die der hoogere standen", en kwam daarbij tot de volgende conclusies: I- a. Het is in het belang der tegenwoor dige maatschapp-inrichting en van het ka tholiek vereenigingsieven. dat de groepeerhte dergenen die deelnemen aan de productie en verdeel Laar der economische goederen Ge schiedt in vier standsorganisaties, n.m. die der arbeiders, landbouwers, middenstanders en werkgevers. t>. De R.K. groot-werkgever behoort alzoo deel uit te maken van de stands organisatie der werkgevers, n.m. de A. R. K. W. V. II. a. De katholiek tot een der vier sub Ia genoemde standsorganisaties behoorend. vol doet niet aen zijn socialen plicht, door het alleen en uitsluitend bekleeden van het lid maatschap eener gezeschappelijke sianden- vereeniging. b. De R.K. wedkgever kan lid ziinde van zijn standenorganisatie de A. R. K. W. V. ook toetreden tot de R.K. Vereeniging der Hoogere Standen. III. Een samenwerking tusschen de A. R. K. W. V. en vereenigingen als die der Hoo- gede standen kan nuttig ziin doch dan is onderling vertrouwen noodig, en moet het be staansrecht der A. R. K. W. V. als stands organisatie niet worden betwist. Naar aanleiding van het tweede punt ont spon zich tusschen enkele der aanwezigen 'n den inleider een debat, waarbij besloten werd de redactie van dit punt eenigszins te wijzi gen. Tijdens de vergadering kwam een telegram binnen van Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, dat als volgt luidde: „Hartelijke gelukwenschen bii eerste lus trum, tevens dankbare waardeeding. voor hetgeen u verrichtte tot bevordering der goe de verstandhouding tusschen werkgever en werknemer. Moge God uw werk blijven ze genen. Aartsbisschop." De voorzitted sloot daarop met dank aar den heer Siulemeijer. voor het gesproker woord, de morgenvergadering. Aan den lunch, den leden in het Hotel Dr Witte Brug aangeboden, bevonden zich dï ministers van Binmenlandsche zaken. Arbeid en Landbouw. Li de namiddag-vergadering wee® Mr, Kortenhorst op het belang eener goede verhouding tusschen de stands- en vak organisatie. Spr. achtte liet gewenseht da kwestie van "de afperking der bevoegd heden in studie te nemen en op de ver gadering ia October te behandelen, tevens zou. dan onder het oog kunnen worden gezien, in hoever de verplichting moet worden opgelegd aan de leden der A, R. K W. V. om ook lid te worden van de afdeeling, waaronder zij thuis be- hoeren. Pater Oassianus Hentzen sloot zich aap bij het betoog van mr. Kortenhorst en meende dat bij het nemen van een beslis sing in deze ook de betrokken personen* n.l. de R. K. Bond van Werkgeverevak- vereenigingen in de gelegenheid moeten worden gesteld hun meening daarover te. doen kennen. Conclusie I van den Inleider werd met een kleine wijziging en conclusie n on gewijzigd aangenomen. Bij conclusie III merkt pater Oassianua op, dat bij het overleg het soms ge wenseht is, dat de A. IË K, W> V, d« leiding van het overleg op zich neemt bij v. voor de leden, die niet in vakver eenigingen georganiseerd kunnen zijn. Naar aanleiding van deze opmerking, wijzigde de inleider zijn conclusie III al dus: „Naast het Verbond kan echter d«. A. R. K. W. V. bij dat overleg gewichtige diensten bewijzen, mede door dat over leg te plegen voor hare leden, die niet in een R. K. Vakorganisatie zijn ver- eenigd." De aldus gewijzigde conclusie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De heer H. Van der Marck te Roermond sprak over de verhouding van de It. K. Werkgevers tot de neutrale Vereenigin gen der Werkgevers. Spr. toonde aan de juistheid der stel lingen: De samenwerking wordt het best geregeld in federatief verband. In hoofd zaak" kan de samenwerking plaats vinden door middel van de besturen. De samen werking mag er nimmer toe leiden, dat de R. K. beginselen gevaar loopen. De conclusies door den heer Van der Marck gesteld werden ongewijzigd aange nomen. Vervolgens kwamen de Ministers Buys de Baerenbrouek, Aal her se, van IJ&selsteijn, mgr. mr. dr. W. H. Nolens es mr. J. C. A. Everwijm, de vergadering me; hum tegenwoordigheid vereeren. Toen de autoriteiten gezeten waren, verleende de voorzitter het woord aan den heer Henri Hermans, lid van de Tweede Kamer. Deze wees er op, dat ia ons land de in- dustrieelen wel wat achterlijk zijn ge- WGGst. De Katholieke arbeiders hadden eer dei en beter „Kerum Novarum" begrepen, dan de Katholieke patroons, zooals spr. met voorbeelden aantoonde. Spr. herin nerde dan aam de minder aangename wijze, waarop degenen, die de Katholieke sociologie propageerden werden bejegend en wees in dit verband op hetgeen toen tertijd mr. Aalberse moest ondervinden. Eerst later kwamen de Katholieke werk gevers tot de conclusie, dat ook zij zich principieel moesten organiseer en en kwam dank zij vooral de actie van pxofcssoi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1