Een gemeene Daad. Wat de Pers zegt BUITENLAND Kunst en Kennis Gemengd Nieuw VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1920 ONS VROOLIJK HOEKJE anthracietmijnen e GEMENGDE BUITENL BERICHTEN, herdenking van alberdingk bijtijds ingerekend. Korte Berichten Naar aanleiding van het feit dait bij een >rand te Santpoort de blusscbers weigerden verder te werken tenzij hun looneischen wer den ingewilligd, signaleerden wij dli't geval als een dier uitvloeisels van onzen van ma terialisme doortrokken tiidgeest en voelde ons genoopt dien kreet te doen weerklinken: „te rug naar Godll" Ti De Tijd" nam onze bescouwingen over en „Het Volk" las ze in „De Tijd". Zonder verder acht 'te slaan op den oorsprong van het artikel ging het socialistische orgaan het Amsterdaimsdhe R.K. dagblad te lijf en dien- dte 't een afstraffing toe die eigenlijk ons toe kwam. Tot onzen spijt zagen wij deze ka- pitteling van „Het Volk" over het hoofd, tot wij er kennis van namen door 'n artikel van prof. Kernkamp in De Amsterdammer. „Het Volk5' zag dan in de beschouwingen van „de Tijd'' (de N. H. Crt. Red.) eenzij digheid. en meende dat „die Tiidi" over het hoofd zag. dat den ontberenden arbeider, die zijn slag sloeg in een angstig oogenblik, niet is kwalijk te nemen, wat van de insge lijks handelende bezitters niet wordt ver meld. Want van den handelenden stand kon hét niet opvallen, dat hij van een tekort aan voorraad ter eigen verrijking misbruik maak te. al ging ook de massa der bevolking daar bij te gronde. En dian schreef „Het Volk" verder: „Den koopman neemt men niet kwa lijk, dat hij overweel de perst uit de nood druft der massa. Wie verwijt een hond het blaffen, den nacht zijne duisternis, den wind dat hij loeit? Maar de ar beider, die „de hoogere standen" na volgt. diie precies, zij het hongeriger, wat armer nadioet wat de van God gezegen de bourgeoisie hem heeft voorgedaan, hij trekt in zijn verwildering de ontstel de aandacht van den „Tijd"-man. Prof. Kernkamp noemt naar aanleiding hiervan in De Amsterdammer (weefcbl.) het artikel van „Het Volk" een typeerend voor beeld!, hoe een handelen in strijd met alge meen mensdielijke (begrippen van moraal, met propagandistische bedoelingen kan wor den goedgepraat. Het leidt de aandiacht af van het min ne gedrag dier brandweermannen te Velsen en vestigt de opmerkzaamheid op een soortgelijk vergrijp van hen. die in de laatste jaren misbruik hebben ge maakt van d)e omstandigheden om over matige winst te behalen. Eenige overeen komst bestaat er zeer zeker tusschen de handelwijze van menschen, die bij een brand hunne noodzakelijke diensten al leen tegen hoogen prijs willen veikoo- r; onder bedreiging anders den brand! laten voortwoekeren, en het bedrijf van hen, die met de tijdsomstandigheden hun voordeel hebben gedaan, woeker winsten hebben gemaakt ten koste van de gemeenschap. Maar van een afkeuring van de daad der faunen te Velsen wordt in het artikel van „Het Volk" met geen woord gerept. De menschen, die overmatige oorlogs winst behaalden en nog behalen, dra gen een collectieve verantwoordelijkheid, wordt door elk individu afzonderlijk niet gevoeld, zoo min als wij allen onver schillig tot welk volk of tot welke maat schappelijke klasse wij behooren. de ver antwoordelijkheid gevoelen die wij allen gezamenlijk hébben te diragen voor het uitbreken van den oorlog. Wanneer een O.-W.er een transactie sloot, waarbij hij woekerwinsten bedong, dan ziet hij niet onmiddellijk de noodlottige gevolgen die zijn daad voor andterem had. in tast baren vorm voor zich; hiji dacht er zelfs niet aan. Anders stond het te Velsen. Daar woedde een brand. De mannen die daar weigerden het blusschingswerk te verrichten, zagen die onmiddellijke ge volgen van hunne daad voor zich; zij wisten, dat er een groote ramp zou plaats hebben indien hun hooge looneischen wet den afgewezen; zij handeldlen niet an ders dan een struikroover, die zijn slacht offer het pistool op de borst zet: „je geld of je leven." Prof. Kernkamp vergelijkt het incident verder bij het misdrijf, dat geneesheeren zou- den begaan wanneer zii bii het woeden van een gevaarlijke epidemie hunne diensten al leen zouden willen aanbieden tegen een overmatig hooge blooning. „Hier was de gelegenheid om aan de bourgeoisie te verwijten, dat haar oor- logsmakerdj in het wezen der zaak niet van veel beter allooi was dan wat er te. Velsen was geschied: ziin voordeel te doen met dien nood van het oogenblik. Die gelegenheid werd ruimschoots ge bruikt. Maar verzuimd werd de daad te Velsen te merken met den naam dien het verdient; een gemeene daad." Men km de bestaande werkgevers uitschakelen, op een of andere wijze, in een of andere vorm keert toch het patronaat weer terug. Leiding en verantwoordelijkheid kunnen nooit geheel collectief worden gemaakt. Zelfs die organisatie heeft het p e r- soonlijke organiseerend talent noodig, anders sterft zij. Een bouwgilde is zondier bestuur niet denkbaar. Naast de opzichters en uitvoerders blijven noodig de leaders, de organisa tors, de. personen, die de verantwoorde lijkheid dragen. Dezen zullen behooren tot den be- stuurskring en worden dte nieuwe pa troons. Daaraan is niet te ontkomen en daar om achten wij de oprichting van bouw- gilden met uitschakeling van de pa troons een groote fut." Hiet patronaat moet worden geband1- haafd. Voorkoming van machtsmisbruik door organisatie van en in het bedmf ri' het doel. WAARDEERING DER KATHOLIEKE JOURNALISTEN t Het ,,Ov. Dgblo." schrijft: I Enkele katholieke bladen eritiseeren de regeering naar aanleiding van het feit, dat de katholieke pers bij den lint jes-regen werd vergeten. Immers de eenige gedecoreerde katho lieke journalist, de heer van Term te Maastricht, werd onder de gedecoreer de anti-annexionisten vermeld, en werd dus niet als katholiek journalist ge huldigd. Als journalist werden slechts de heeren de Meester en Elout gedeco reerd. twee mannen uit het liberaal kamp. Het komt ons voor. dat deze critiek gerechtvaardigd is. „De pers speelt in ons land meer voor het paard, dat de haver verdient." Volkomen juist, al is het het een beetje de eigen schuld van de pers. Dat bijvoorbeeld thans de voorzitter der R.-K. Jöurnalistenvcreeniging, die zijn zilveren jubileum gedurende den oorlog ook al vierde, zonder dat hem een pauselijke orde gewerd zijn er in ons land wel pauselijke ridders-jour. nalisten? is toch wel een beetje erg. Niet dat zulike menschen de waarde van 'n lintje overschatten waarom heeft de regeering maar niet voor goed vergeten er nog aan te doen doch ais anderen de „have.r" krijgen, zelf gepasseerd te worden, dat brengt de zaak op ander terrein. Wij katholieken, en christenen in het algemeen, hebben behoefte aan een sterke pers. Daartoe ziin noodig bekwame journalisten. En deze kriigt en houdt, men alleen door ze te waardeeren en te erkennen." HET PATRONAAT. De directeur van den gemeentelijken Woning-dienst to Amsterdam, de beer Keppler, bepleit de oprichting van bouw- gilden. Echter wenscht hij bouwgilden, uitslui tend gevormd door de arbeiders. Het 'bestuur en de leiding moeten wor den gelegd in handen van bekwame vak- yereenigingsleiders. Het patronaat behoort te worden uitge schakeld. Dit is z.i. overbodig. Bovendien hij ge looft niet aan de broederlijke samenwer king van patroons en arbeiders en ver wacht daarvan niet het minste resultaat. De „Stand." wijst er eerst met reden ©p, dat zich hierin weer de vijandige ge zindheid der sociaal-democraten tegen de werkgevers en de socialistische dwaling openbaart. Daarna vervolgt het blad: it. T s* pilot patronaat is onmisbaar. DE POOLSCH-EUSSISCHE OORLOG. De onderhandelingen. Prins Sapieha, de Poolsche minister van bniitenlamdsehe zaken, heeft aan Tsjitsjerin een draadloos telegram ge richt, waarin hij nog eens wijst op de moeilijkheden die de Poolsche delegatie bij het overleg met haar regeering onder vond en voldoening er over uitspreekt, dat die Sovjet-regeering ook overtuigd is van de noodzakelijkheid de onderhande lingen te verplaatsen. Sapieha wijst er op, dat hij het voorstel der Russen, om de onderhandelingen naar Esthland te verplaatsen, ontving toen hij de Lettisehe regeering reeds ver gunning had gevraagd om te Riga te eon- fereeren, hetgeen werd toegestaan. Om tijdverlies te voorkomen verzoekt de Pool sche minister daarom instemming der Russen met de verplaatsing der onder handelingen naar Riga, Uit Marschau wordt gemeld, dat Riga nn definitief als plaats voor de verdere Poolsch-Russsche onderhandelingen is aangewezen. Hoe het te Minsk toeging. De correspondent van de „Petit Pari- sien" te Brest-Litowsk, heeft de daar te- rugkeerende Poolsche onderhandelaars gesproken. Ze achten de voortzetting der besprekingen te Minsk volstrekt onmoge lijk. Ze waren er als het ware gevangen gehouden. Slechts in auto's, door roode soldaten begeleid, konden ze uitgaan. Op aanplakbiljetten werden ze uitgetart. Daarop stond, dat ze niet gekomen waren om vrede te sluiten, maar om het rood© leger te spionneer en. Ze mochten niet zelf hun eten koop en. De voeding hun door de bolsjewiki opgelegd, was heel slecht en onvoldoende. Verscheidene hunner werden ziek. Ofschoon de bolsjewiki hen van den ommekeer op het front onkundig tracht ten te houden, ging het Poolsche draadloo" ze station eiken middag het Poolsche le- gerberieht op. O© vorige week was de toon der boïsjewiekscke onderhandelaars veel vriendelijker. Een waarschuwing, Naar een draadloos N. T. A.-telegram uit Horsea meldt, waarschuwt de „West- minster Gazet" de Polen tegen de eer zuchtige denkbeelden van Pilsoedski. Zulk streven, zegt het blad, kan Polen slechts naar een onherstelbare ramp voe ren. De geallieerden hebben hun begeer te getoond om Polen te herstellen in vol ledige onafhankelijkheid en met zijn recht matige ethnografische grenzen. Maar die grenzen gelden niet alleen voor de buren van Polen, doch ook voor Polen zelf. Wij kunnen niet zijn veiligheid en integriteit waarborgen als het voortgaat tegen onze wensehen een spel te spelen in de hoop, die grenzen te, kunnen uitbreiden POLEN EN FRANKRIJK. Te Parijs is aangekomen de Poolsche minister van financiën Grabski, vergezeld van den onder-minister van handel en in dustrie, Strassburger, alsmede van twee vakkundigen. Het hoofddoel van hun komst is om economische relaties aan te knoopen met de entente, speciaal met Frankrijk. Het betreft in de eerste plaats de uitvoer van Polen naar Frankrijk, spe ciaal van suiker en petroleum. DE WAARHEID OVER RUSLAND. De Dnitsche onafhankelijke socialist, Dittmann heeft in eenige artikelen zijn ervaringen in Rusland beschreven en deelt o.m. de volgende opmerkelijke bij zonderheden mede: De leuze uit den eersten tijd van de bolsjewistische revolutie: „Alle macht aan de arbeiders-, boeren- en soldatemra- den", heeft al lang afgedaan. Die tijd heeft nauwelijks een jaar geduurd. In dien tijd kwamen de bolsjewistische aan voerders tot het ontmoedigend besef, dat noch de stupide boerenmassa in de dorpen, noeh de meerderheid van het industriee- Ie proletariaat rijp waren voor en in staat tot bet democatisch zelfbestuur van het economische leven en den staat in socia listische geest. Dit was reeds in den zo mer van 1917 tijdens de Kerenski-episode, tc Stockholm voorspeld door de aanvoer ders van de internationale mensjewiki. De bolsjewiki bestreden dit toen. Zij bouw den op de „scheppingskracht van de mas sa". Zij hebben daarop de proef op de som genomen. De massa is niet door dit examen gekomen, de massa, van Russische boeren en arbeiders d.w.z. een onbeschaaf de, economisch en politiek onwetende, cri- lieklooze massa, daarom tot handelen niet in staat! De bolsjewiki stonden voor de keuze hun koene poging te staken of op het voor-kapitalistische ecnomische leven in Rusland de socialistische productiewijze te enten. Zij deden het laatste, om de heer schappij voor zich alleen te behouden. Zij gaven het denkbeeld van het democrati sche zelfbeschikkingsrecht en zelfbestuur van het Proletariaat prijs en ging er stap voor stap voor stap toe over een systeem van Staatsdwang in te voeren op alle ge bieden van dictatuur van het proletariaat hetgeen zij oorspronkelijk gewild hebben, een dictatuur over het proletariaat ma- keu. Het proletariaat als klasse werd object van hun politiek. Dit was alleen mogelijk omdat boeren en arbeiders, ten gevolge van de onbeschaafdheid, politick onverschillig en pa6Sjef zijn, steeds ge wend bovendien autocratisch geregeerd te worden. Slechts op het fundament, van de passiviteit en do de oncultuur der Russische volksmassa^ in stad en land, kon de bolsjewistische dictatuur opge richt worden. Dittmann deelt vervolgens mee. dat we gens het officieele rapport van het, revo- lutionnair tribunaal te Moskou van 25 Juni van dit. jaar 893 personen zijn dood geschoten op bevel van de „buitengewone commissies'" die belast ziin met de organi satie van de terreur tegen de contra-revo luties. Bii deze executies ziin niet begrepen d& „adniinj8tra{ieve'v ©*ccutie.s. .De verkiezingen voor de sovjets hebben in het openbaar plaats in vergaderingen. Geheime verkiezingen zün verboden. De verkiezingen zijn echter doorgaans indirect en geschieden ouder terroristischen druk, zoodat er van een oppositie nauwelijks sprake is. Verkiezingen met niet gcwenscht resultaat worden nietig verklaard. „Daar voor heb ik uit Moskou uit absoluut be trouwbare bron onbetwistbare documen ten gezien." schrijft Dittmann. DE DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING. Volgens den correspondent va: orning Post" in Northumberland an de „Morning Post" in -Northumberland deelen de mijnwerkers aldaar niet het vertrou wen der leiders ten aanzien van den afloop van het conflict. Zu ziin iB een stemming om vrede te sluiten ia ruil voor een kleine loonsverhooging en zyn dus voor het denk beeld van een compromis. De parlementaire medewerker van de „Daily Chronicle" zegt. dat men gelooft, dat de mijnwerkers den eiseh tot vermin dering van den kolen prijs met 14 gh. 2 pence zullen laten vallen en alleen den eisch zullen handhaven inzake een loonsver hooging van 2 sh. Tot dusver hebben er geenerlei officieele of nieriofficieele conferenties plaats gehad tusschen de regeering en de mijpwer]j0'rs 0f andere vertegenwoordigers van vakver- eeniglngen. sedert op 26 Juli e^},^ der mijnwerkers verworpen werden. In de mijnwerkers-conferentie van gis terenmorgen is °P, advies van het bestuur besloten, in alle districten de stakingsaan kondigingen in te zencien bii de directies, met dien verstande, aat overal die aankon, digingstermijn niet later dan 25 September ^al afloop en. DE DREIGENDE STAKING IN DE President Wilson hoeft aan de gedele geerden van de arbeiders uit de anthra- eietmijnen van Pennsy.vainë. die hem kwa men vragen binnen dne dagea ]let nii;)der- heids-rapporte der ar>thraciet-commissie goed te keuren, daar anders 170,000 mijn- werkers in staking zouden gaaDi meege. d«eld. dat hü de beslissing der commissie teet kon en wilde terajd© stellen en dat aiiiix uitdaging wetrü aanvaard. COMPLOT IN KOREA. -De politie te Seoul arresteerde een bende Koreanen. welke bekende het plan te heb ben bommen te werpen op de rondreizende Amerikaansche congresleden, teneinde aldus een oorlog tusschen Amerika en Japan te Prevoceeren. [Vliegramp, j Uit Morris town in New-Jersey Wordt gemeld dat twee vliegers in regeerings,- dienst levend verbrand zijn in een post vliegtuig, dat uitsluitend uit metaalon- derdeelen ,was /samengesteld, Het; vlieg tuig viel in' een van de s'traten van Mor- ristown, terwijl het bezig was van New- York naar Cleveland te .vliegen. Het vliegtuig vloog laag; en boeren die bet zagen kregen den indruk dat er aan de motoren iets haperde. Plotseling zagen die. waarnemers het toestel duiken, ter wijl de vlammen uitsloegen. Het vlieg tuig kwam met een vreeselijken smak op den grond, hetgeen een geweldige ont ploffing teweegbracht. De explosie was. zoo hevig dat de postzakken honderden meters ver geslingerd werden. De vlie gers, die onder den wrakhoop lagen, wa ren tot onherkenbaar wopdens toe ver koold. Onregelmatigheden be Augsburg, Tengevolge van levensmiddelendemon straties ontstonden gisteren te Augsburg botsingen tusschen de menigte en de Rijksweer. Tegen drie uur togen onge veer duizend personen naar hef Raad huis. Toen zij op de Rijksweer afkwa men, loste deze eenige schoten. Het pu bliek week niet. De Rijksweer moest in grijpen, waarbij eenige soldaten werden mishandeld. Het kwam tot een schiet partij en een handgemeen, waarbij drie personen werden gedood en verscheidene gewond. Een af ge vaardige werd tenslotte in het Raadhuis toegelaten, en brachjt de eischen der demonstranten over. De wet op de dotatie der oud-strij ders in België, goedgekeurd door Kamer en Senaat, is Dinsdag door den Koning onderteekend geworden. De Koning heeft er zijn volddoenmg over uitgedrukt dat hij vóór zijn reis naar Brazilië, de wet heeft mogen be krachtigen, waarbij een strijdersfonds in gesteld wordt. Verder heeft de Koning aan Janson, minister van Landsverdedi ging, medegedeeld, dat hij persoonlijk een half millioen aan het fonds zal schenken. De Hongaarsehe regeering heeft, vol gens de bladen besloten alel woningen met meer dan drie kamers aan een pro- gessieve belasting te onderwerpen, die zal stijgen naar gelang van het aantal kamers. Reeds de vierde kamer wordt met duizend kronen per jaar belast, elke kamer meer met een toenemend bedrag. In verband hiermee melden de bladen cok, dat de regeering ter verlichting van den woningnood het plan heeft opgevat om vijfduizend kleine woningen voor ar beiders en ambtenaren te stichten en reeds aanbiedingen van banken en groote ondernemingen heeft ontvangen om het ncodige geld daarvoor te verschaffen. Dit kapitaal zou door den staat gewaarborgd en uit de bovengenoemde nieuwe Woning belasting terugbetaald worden. Het Journal verneemt uit Rome, dat in Vaticaansehe kringen de opvatting be staat, dat mgr. Touehet, de bisschop van Orleans, benoemd zal worden tot aarts bisschop van Parijs, als opvolger van den dezer dagen gestorven mgr. Amette. Men acht de benoeming tot kardinaal van mgr. Touehet zeker. Vijf leden van de roeivereeniging te Schwerin die van een roeitochtje naar Bad Kincn terugkeerden, zijn veronge- lulct. Den volgenden morgen vond men hun bcot omgeslagen drijvende. De lijken zijn n,og niet gevonden. Vobr hun vertrek had men de vijf waaghalzen voor het ge vaarlijke van hunne onderneming gewaar schuwd. Behalve in Frankfort zijn ook in Augsburg hongerrelletjes voorgekomen. Een betooging zocht daar ruzie met een afdeeling rijksweer, waarop een handge meen volgde. De rijksweer loste schoten met scherp, waardoor drie menschen zijn gedood en verscheidene zwaar gewond. De correspondent van de „Petit Pa- risien" te Genève seint, dat de vólkern bond te Genève een paleis voor vijf- en-een-half millioen Zwitsersdhe franken heeft gekocht. Het gebouw moet nog ver andera worden. Men hoopt het echfer in November tc kunnen betrekken. Tengevolge van de staking .van ty pografen t e Manchester en Liverpool, is er, voor het eerst sedert 112 jaar, in laatstgenoemde stad geen ochtendblad uit gekomen en voor het eerst sedert 50 jaar geen avondblad. .Tengevolge van geschillen tusschen de verschillende dokwerkersvereenigin- gen is het tot een botsing gekomen, waar bij revolverschoten werden gelost. Zes dokwerkers werden gewond. GEVONDEN. Vader kwam o-p 'n middag droef vertel len dat hij zijn portemonnaie verloren had onderweg varn zijn kantoor naar 't postkan toor. Hij had de politie verwittigd, maar 't verlorene was nog niet terecht. In den namiddag komt zijn tienjarig dochtertje hem blij tegemoet. „Pa," zegt ze- „Uw portemonnaie is gevonden!" „Zoo meisje," zegt pa blij, „wie heeft 'r gevonden?" „Dat weet ik niet pa. maar ik ben dien heelen weg langs gegaan, en zii lag er niet meer!" THIJM. Dinsdagmiddag te 3 uur vangt in de Louis XVI-zaal van het Stedelijk Muse um te Amsterdam de gedachtenisviering aan in tegenwoordigheid van den alge- meenen eere-voorzitter Jhr. Mr. Ch. Ruys do Beereubroueh, die daarna de tentoon stelling zal openen. De eere-voorzitter van het uitvoerend comité dr. P. J. H. Cuypers, hoopt mede aanwezig te zijn. De hem- M. A P. C. Poelhekke zal de gedach tenisrede uitspreken. Mevrouw Manie Gil- kuys-Sasbacb zal proza en poëzie van Al berdingk Thijm decla-meeren en onder lei ding van den heer Theo van der Bijl zul len enkele liederen door Thijm's meest ge liefden bioeder Lambert gecomponeerd, deels door Joseph A. Th. gedicht, worden gezongen door soliste en knapenkoor. De tentoonstelling zelf wordt gehouden in de tijdelijk ontruimde lokalen van het Bilderdijk-musenm en het daaraan gren zend vertrek. Voor een groot deel bestaat zij uit die collectie van dr J F M Storck, de Bibliotheca Thijmauaa.' en de collectie-van V aardenburg, alsmede enke le andere inzendingen, D© conservator van de Bibliotheca-Thijmiana, Pater H. D. Duurkens SM. richt thans met den heer L. van den Broek©, secretaris van het Uit voerend Comité, die tentoonstelling in. Pooit den overvloed van voorhanden zijn- do documenten en de betrekkelijke be perktheid der ruimte kan slechts van, een keuze-tentoonstelling, sprake, zijn, DE GEARRESTEERDE SPARTACIST. Over de arrestatie van den 20-jarigen Sparta eist Hanseler. die thans in het huis van be w ar ine te Arnhem opgesloten zit. in afwachting van zijn uitlevering deelt d© „Arnh. Ot." mede, dat hü bii ziin verhoor den inspecteur der recherche, den heer Broe een volledige bekentenis heeft afgelegd omtrent zijn aandeel in den roof van het geldtransport der firma Krupp. Hanseier was zonder werk. hü was chauf. feur geweest in het Roode Leger, had een der aanvoerders gereden, maar er was nu niets meer voor hean te doen. In Gelsen- kireben, waar hü woonde, ontmoette hy iemand die hem te kennen gaf. dat er wat te verdienen viel. Dit is het begin geweest van het komplot om het loontraneport van twee millioen in de wacht te sleepen. Er werd besloten een automobiel te huren met een chauffeur. Het komplot werd tot- gebreid tot vüf personen en hiermede de tocht aanvaard. Onderweg besloot men den chauffeur tot de auto te zetten. Een van het vüftal ging met hem mede al® waarborg dat de auto zou worden teruggegeven, ter- wül den chauffeur een flinke belooning werd toegezegd. Toen buiten Gelsenkirchen het met twee paarden bespannen rütudg waarin het geld vervoerd werd, naderde, werd de auto dwars over den weg gezet. De bandieten, die ge maskerd waren en soldatenjassen haddeni aangetrokken, begonnen toen den aanval. De koetsier van het rijtuig deed een ver- geefsche poging om langs de auto heen te rüden. Daarop werden van weerszijden schoten gelost. Drie van de transportge leiders werden gedood, de vierde zwaar ge. wood, terwül ook een der bandieten door een kogel getroffen werd. Daarna werden de tasschen met geld tot het riittog ge sleept en de roevers verdwenen met hun buit. Drie hunner werden in Duitschland gei arresteerd. Hanseier die als zijn aandeel on geveer 400,000 Mark ontving, wist te.ont-i komen. Een gedeelte van het geld werd ts Gelsenkirchen in den grond begraven. Met het overige kwam hü Vrijdag over de grens; hü ging terstond door naar Arnhem, waar hü in een pension zich uitgaf voor handelaar in automobielen, die hier zaken kwam doen. Door den zoon van de pensionhoudster kwam de recherche er Maandag achter dat Hanaeler hier vertoefde en dat hjj zijn geld in een kluis bewaarde. Terwül de zoon van do pensionhoudster voorloopig op "het poli tiebureau bleef, werd het huis onder bewa king gesteld; de inspecteur der recherche Bros nam voorzien van ©en machtiging van den officier van justitie 't geld in de kluis in beslag en wachtte in het bankgebouw d® komst van Hanseier af. Inmiddels verliet de verdachte met een motorfiets zün pension. Do rechercheur v. d. Meüden wist den niet® kwaads vermoedenden bandiet met ©en zacht lijntje naar het politiebureau te brengen. Eerst toen hü daar was aangekomen begreep hü dat het niet om zün motorfiets die hü inderhaast te Vordcn had gekocht 1 maar om hem zelf te doen was. DE MOORD TE STEENWIJK. Omtrent den te Steenwük op Arend Orseï Bzn. uit Havelterberg gepleegden moord wordt van daar gemeld: Woensdag is het parket- uit Heorenveen alhier gearriveerd. Ongeveer vüftien perso nen werden in verhoor genomen. Vijf be- vindten zich op heden nog in arrest, terwijl het gerecht zün onderzoekingen voortzet. Van den dader is echter tot heden uog niets bekend. Db verslagene. ©en oppassend 18-jarige, die nooit misbruik van 6terken drank maakte, bevond zich van het Steen, wüker Konanginuefeest op weg naar de ouderlijke woning teen de daad gepleegd werd. Op het lük worden een horloge, een portemonnaie, ©en sigarenkoker en oen tabaksdoos vermist. Het vertoond® onder en boven op zij in de borst twee diepe steek wonden waardoor de lonen doorboord waren. Het gerecht heeft den glheelen dag zijn onderzoekingen voortgeeet. Heden. Vrüdag, zullen de rijf verdachten naar Heerenveen overgebracht wor<fen. Het echtpaar M. A. B. en G. H. O. B„ kermis-artisten, die ter gelegenheid van de herdenking van Groningen© ontzet, op IJ. Zaterdag 28 Augustus, binnen Gruno's vest® hun kunsten hadden vertoond, hadden zich na afloop der feesten door diefstal verrijkt met een tweetal rijden d&mescostuums en nog wat dames-ondergoed tot een ge- zamenlüke waarde van ongeveer 300. ,Van dien diefstal werd aangifte gedaan bij d« Groninger ï-oBtde. die dadelük alles in het werk stelde het echtpaar op te sporen. Men vernam, dat het echtpaar de reis naar Antwerpen had ondernomen. De politie te Rcosencaal werd telefonisch met het val in kennis gesteld en een signalement van d© verdachten overgeseind. De majoors van de Roosendaalsche politie, trokken er op tot en arresteerden de dieven in den trein naar België van 6.20, die juist op ver. trekken stond. Onder de nooddge belangstelling van het publiek, werden ze naar het politiebureau gebracht en Woensdagmorgen onder poli tip, geleide naar Groningen getransporteerd, waar de onbetrouwbare artisten aan de justitie ter beschikking werden gesteld. Woensdagavond beeft de 38-jarige W, H, te Kootwijkerbroek (Geld,) zijn 45-ja rigen buurman, C. Jansen, gehuwd en va- dien: yan 6 kmdcren. doodgestoken,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5