Anton Bosse VOLLE MELK DE HANZEBANK in het Bisdom Haarlem REEP REGENJASSEN I ELK anderj H. E. W. Röbken.Stucadoor Levert Stueeioorsmeterialeii uit voorraad Gedurende 3 degen Haifjaarlijksche Opruiming M. L t d. LAAN I Co's MAX VAN OEN BERG en SEIGNETTE 12 Sarteljorisstraat 12 Leger en Vloot Rechtszaken Telegrammen Orde en Arbeid. Donkere Spaarne 50. Bil HBL El Nieuws uit Haarlem Potlooden Penhouders Griffels Schoolétuis Griffeldoozen dan houtweefsel. holle bouwplaten, Verkoophuis vin geregelde en enger. Heerenkleeding Duai^tebesf rijding. Verschoten Heeren- en Damescostumes worden goed lichtecht geverfd. Effecten - Coupons Prolongafiën Assurantiën 9313 Accountantskantoor van W.Roodeiiburg AMSTERDAM HAARLEM TELEFOON 163. De verhooging der deposito rentevergoeding ne 1 JULI (920, gevoegd bij het feit, dat de Hanzebank alsr instelling van DE HANZE streeft naar de vorming van een hechten, onafhankelijke#! middenstand, mag den Roomschen belegger van gelden niet langer doen aarzelen als ZIJNE instelling te kiezen. RENTEVERGOEDING DEPOSITO. 1 dag opzegging 2V? 1 mrad. 3 id. 6 id. 1 jaar 2 id. 23/4o/0 3 °/0 4 5 v/0 RENTE SPAARKAS 3 Bij sparen op termijn hoogere rentevergoeding. Zoo juist ontvangen een enorme partij Waterdichte merk Luyten. GIPSPLATEN, STEENGAAS, prima kv/aliteit Duitsche PORT. CEMENT. Tijdelijk Telephoon 56 Eföaandegg G j üivasdag 1 Woensdag 8 j wasa ALLE voorradige tegen zeer lage prijzen met en zonder band. Tevens honderden van onze bekende Engelsche manchester broeken welke gij jaren kunt dragen. Verder een groote keuze in Fantasie Pantalons van de goedkoopste tot in de fijnste soorten. WED. H. VAN ALPHEN BREESTRAAT 9 HAARLEM 9^- MET BEHOUD VAN MODEL "W8 Ververij J. LOTTGER8NG Gr. Houtstraat 5" Tel. 771—1561 Lid v/h. Ned. Snstit. v. Acc. Oud Rijksaccountant KEIZERSGRACHT 170, SANTP00RRTESTR. 4S f Eenigen tijd geleden wercl een be ambte der kaacfabriek te Spijkerboor (N.-H.) aangebonden; hij was gesignaleerd als deserteur en wend vervoerd naar Amersfoort. Nadat hij drie weken in ar rest was geweest bleek aldus het Hbl. dat men zich vergist had. Ia verband met do arrestatie van den Spartacist Hansel er. die thans in het Hui6 van Be-waring te Arnhem is opge sloten, in afwachting van zijn uitleve ring, kan nog worden gemeld, dat hij bij sijn verhoor oen volledige bekentenis af gelegd heeft omtrent zijn aaadeel in de ■berooving van het geldtransport der fir ma Krupp. Op last der justitie te Heerenveen ver schenen daar Woensdagmorgen aan het pa leis drie jonge koeien uit Tijnie. Een gede tineerde, verdacht een dier koeien gestolen [te hebben, moest dat dier aanwijzen. Doch hij achtte het blijkbaar gewenscht het te her kennen en de viervoetige getuigen konden weer gaan. Uit Ede (Geld.) meldt nien, dat wegens een tekort aan bouwvakarbeiders aldaar, de werkgevers pogingen aanwenden. Duitsche bouwvakarbeidrs te doen overkomen. GARMZOENSWIJZIGING. Naar die „N. Ort." meldt beflbaafc het voornamen, het 4e regiment huzaren, thans te Deventer en Zutpben in garni zoen, met 1 Januari as, geheel naar De venter over te brengen, terwijl het 2e bat, 19e reg. infanterie uit Deventer naar Arnhem ^al verhuizen. Deze veranderingen zullen ook in de overige garnizoenen in het Oosten des lands wijzigingen teweeg brengien. ONDERHOUDSPLICHT. Eer brengt een arme vader met zorg zes kinderen groot, Dan diat zes rijke kinderen hem koesteren in zija nood. In het hier volgend geval had de oude vader wel geen zes kinderen groot ge bracht, doch wel vijf. Hij was nu echter 80 jaar oud gewor den en had met zijn nog in leven zijnde echtgenoot© een zeer bezorgden ouden dag. Wei kreeg hij den laatstan tijd oentg auierdomspensdoen en ook was hij bij de 'kerkelijke diaconie geweest. Deze laatste instelling had zich met één gulden per week "over de oudjes ontfermd. Voor het Óverige moesten de kinderen zrgen. Vier Üjner kinderen gaven dam ook wekelijks iets, doch de vijfde zoon weigerde. Hij be weerde dat vader gekl genoeg had en hij het zijne zelf wel op kon. Dit laatste wa ren da andere kindleren ook met hem eens doch dat gold voor ieder van hen even zeer. En zoo kwam do vader er toe, het- zij dan uit eigen Initiatief hetzij dan op aandringen zijme-r andere kinderen, dien zoon voor den rechter te dagen om hem in rechten 2,50 af te dwingen; daar zooals de vader zei hij wel 40 per week verdiende. Zoonlief bleef echter ook voor den rech ter beweren dat hij, die zelf drie kinde ren had, niets kon en wilde betalen en toen heeft de rechter getracht te onder zoeken wat die zoon wel verdiende. Zulk een onderzoek is echter niet ge makkelijk, doch het liep toch daarop uit, dat hij werd veroordeeld aan zijn vader wekelijks 0,75 te betalen. Tegen deze uitspraak kwam de zoon toen ook nog in hooger beroep, daa.r 75 cent per week voor zijn ouden vader hem ook nog te veel was. Het Gerechtshof heeft toen aangenomen dat de verdiensten van dien zoon wel niet precies waren vast te stellen, maar wel vaststaat dat de vader hulpbehoevend is en de zoon tot onderhoud verplicht, zoo- d'at hij tegen zijn bovengenoemde veroor- deelink geen rechtmatig bezwaar kan hebben. Ontboezeming van een Vlaming, die den zomer te Zandvoort doorbracht. De tijd is zoo kostelijk, het werk zoo drukkend, de zee zoo aantrekkelijk, dat er ons ternauwernood een oogenblikje overblijft om door de duinen of door de prachtige landouwen die Haarlem omgeven wat rond te slenteren. En alles is hier en ginds toch zoo mooi, dat we in aanbidding komen te staan voor al wat we zien de zee, de lucht, de aarde, de vruchten, de boomen, ja de boomen vooral, en de wolken en de vogels en de zonne o de zonne 11 en de wind Ja wij allen zijn beste vrienden, wij kennen ze en zij kennen ons. Een regenbui scheidt ons niet, en wij spreken tot ze en zij spreken tot ons en we be grijpen elkaar. Heerlijk begrijpen En wij spreken b. v. tot den wind en vertellen hem onze angsten over Vlaanderen en ook zoete woorden opdat hij ze over den Moerdijk late galmen, woorden van hope, van moed en van liefdeen dan zijn we ver heugd en gelukkig als kleine jongens. „O 'k sta zoo geren te midden in 't veld „En schouwe in de diepten des hemels 1 „Dan voel ik mijn herte dat groeit en ik beef. o Neen, dan en ben ik geen slijk meer In deze tijden van laf geleef mag men geen slijk meer zijn, het ruime en heerlijke moet ons aantrek ken, niet het enge en bekrompene waar de meesten blijven in ploeteren. In Aerdenhout troffen ons reeds de lieve witte huisjes die in Zandvoort zoo menigvuldig zijn door witte schelpieswegen en dito hekjes met elkaar verbonden. Was het niet Ada Nigri die het lieve liedje zong van „Witte huisjes in het zonlicht blin kend, met open vensters omgroeid door looveren." In zoet gepeins verzonken dolen wij erlangs en moeten er steeds naar kijken naar die lieve stille nestjes.In de kamers staan leliën en theerozen of gardenla-bouquetten die zoetgeurend verwelken. In het huiselijk naaikistje liggen tusschen naalden, schaar en draden, helkleurige linten, sieraden en billets-doux, zorgvuldig saamgebonden. De muren behang zijn met pastels behangen, links en rechts keurige i snuisterijen. Dartele kinderen ziet mer tja voortrljen, hun stemmetjes menge lend met de vogelenzangen. Bij valavond zit het vredig oudje weggedoken in haar grooten leunstoel en de bril voor de oogen vertelt zij aan de beide kinderen om haar heen van draken die in vlammen- mijnen wonen, terwijl het bedrijvig moedertje met Maartje voor het avondeten zorgt en vader ernstig zijn krant lezend is. Alles ademt er rust en vrede en men denkt aan zoo iets als een hemel op aarde. Zandvoort dat een Eden gelijkt is als alle gelukkige volkeren de gemeente heeft geen geschiedenis, dus geen beroerd verleden. Misschien is het nog velen onbekend hoe die badplaats is ontstaan. Luister dan Het was op een stikheeten zomerdag van het jaar 1825 dat de heeren Jhr. W. Ph. Barnaart, lid 'van gedeputeerde Staten van Noord-Holland, Mr. D. J. van Lennep, lid van de Staten van Holland en professor aan het Atheneum van Amsterdam, Mr. P. van Lennep, Hd der Staten van Holland, W. van der Vlugt, bankier en Mr. Jac. Enschedé, lid van den Raad van Haarlem, het plan opvatten van Zandvoort een badplaats te maken. De mulle zandweg aan den Heerenweg onder Heemstede moest eerst bestraat worden om. tot het ontworpen badhuis een toegang te geven. Een plan van, .negotiatie" werd voorgelegd en bij K. K. Besluit van 2g-3-1826, no. 39 goedgekeurd, tevens een leening van 15o.ooo uitgeschreven. De Koning nam tien aandeelen van f looo terwijl de overige meest door ingezetenen van Haarlem werden ge nomen. De straatweg werd aangelegd en in 1828 het Groot Badhuis gebouwd. Voor de betaling van het onderhoud van den weg werden'twee tollen opge richt maar deze dekten de kosten niet. De finan- cieele uitkomsten van de zeebaden waren ook niet schitterend. In 18g7 werd een en ander door den heer J. J. F. F. Muller, makelaar te Amsterdam afgekocht maar pas wanneer spoor- en tramweg werden aan gelegd nam Zandvoort uitbreiding als Noordzee badplaats. Voor de eigenaardigheid geven wij hier den tekst van de eerste reklameplaat van het Groot Badhuis, in het Nederlandsch, Fransch en Duitsch opgesteld. „Dit etablissement beveelt zich aan door de nabijheid der steden Amsterdam en Haarlem gelijk mede de schoone omstreken van Bloemendaal en Heemstede. De baden zijn hoogst gemakkelijk in gericht, hetzeewater is voornamelijk daar ter plaat se bijzonder sterk daar Zandvoort zeer ver van de monden der rivieren afgelegen is. Het Logement vereenigt goede bediening met zindelijkheid ook zijn de prijzen in hetzelve vee verminderd en rijke lijk onder het bepaalde in andere diergelijke inrig- tingen. Tot nadere inlichtingen vervoege men zich met brieven franco aan de H. H. Commissa rissen van het Zeebad-Etablissement te Zandvoort bij Haarlem, Koningrijk der Nederlanden." Een zaak staat vastdoor het stichten van het badhuis en het aaleggen van het Zandvoortsche strand, waarheen men van uit Haarlem per tram of te voet, in de beste voorwaarden geraken kan, is meer bereikt voor de volksgezondheid dan door alle anti-alcoholische vereenigingen en dergelijke hygiënsche organisaties, hoewel wij nochtans het nut en het prijzenswaardige van die strevingen niet onderschatten, wel integendeel. Alleen willen wij doen uitschijnen hoeveel practischer wij het ach ten voor het bevorderen der volkskracht dat vóóraf de huisvesting van arm en rijk worde verbeterd en wel in den zin waarop zulks te Zandvoort werd ge daan. De hierboven beschreven witte huisjes gelden niet alleen deze van rijke lui want schier evenveel kan gezegd worden over de, door de gemeente nieuw gebouwde arbeiderswoningen. En niet ge noeg kan er op gewezen worden dat de volksgezond heid een alles overtreffende rijkdom is en heel wat wanorde, slordigheid en mlsmoea zou weggevaagd worden indien overal in den heerschenden woning nood praktisch werd voorzien door het uit den grond doen rijzen van nieuwe agglomeraties van witte huisjes, voornamelijk in den omtrek van groote steden of nijverheidscentra. V/ie van Haar lem of Amsterdam naar Zndvoort gaat komen van zelf die gedachten te binnen en de ijveraars voor de vreedzame oplossing van het sociale vraagstuk zullen het hierover wel allen eens zijn. Het past echter niet in dit bestek uit te maken hoe het komt dat in onze eeuw van vooruitgang en groote be schaving nog duizenden menschen in steegjes en krotten hun leven moeten slijten. Maar met dit alles zijn we eigenlijk van ons onderwerp afgeweken en de ons bestemde plaatsruimte is wellicht reeds overschreden. Maar kom, we zijn nu toch genood zaakt Zandvoort te verlaten. Nog lang zullen we droomen ook van de bewe gende armen en beenen in de golvende zee die we hebben zien blikkeren onder de zon of grauw in roering komen onder de overtrokken lucht. En ook dat gewemel van badgasten en stoeiende kinderen allen genietend met volle teugen alsof zij werkelijk dien hemel verdiend hadden. Dat is nu in waarheid de heerlijke genieting die wij meedragen van ons verblijf te Zndvoort en van onze dagelijksche wandelingen van daaruit naar Haarlem. KREIN. DE POOLSCH RUSSISCHE OORLOG. PARIJS, 2 September. Het bolsjewisti sche leger bericht van 1 September luidt: Benoorden Sokolka plaatselijke gevechten In dc streek van Cholm leveren onze troe pen den vijand slag, die voet heeft gezet op den rechteroever van den Boeg'. Bij Opalin wierpen wij hein op den. linker oever terug. In de streek van Wladdmir Wolinski ontwikkelen onze troepen een offensief en namen na Hroebiszfof te heb ben bezet, verscheidene plaatsen 10 werst bewesten die stad. In de streek Lemberg weken wij onder vijandelijken druk Oost waarts in den sector benoorden den spoorweg LembergBrody. In den Krim- sector bij Borislaf en Oreehof bestrijden onze troepen den.vijand, die zich hard nekkig verweert. WARSCHAU, 2 September. (Havas). Het Poolsobe legerbericht van 1 Septem ber luidt: Het centrum van bet derde le ger heeft een groot succes op de troepen van Boedienny behaald, 't Offensief van het twaalfde sovjet-leger is verijdeld. Langs den Boeg konden do sovjet-troepen geen weerstand meer bieden en trokken plotseling terug. Den 29sten Augustus kwam Boedienny te Zamosc, waar hij stuitte op den weerstand van het 31ste re giment infanterie en op afdeelingen van de 6a Oekrainsehe divisie. Na een aanvanke lijk suoees van de bolsjewiki werd aan den vijand een eerste nederlaag toege bracht in de streek van Bobrownik. Een brigade werd volkomen vernietigd. Toen Haller de achterhoede van Boedienny vervolgde, zag deze het hem dreigende ge vaar en sloeg op de vlucht, maar zij on dervonden hevig verzet van de Polen. De strook van Wladimir Wolinski is bevrijd. Het leger vaa Boedienny is vernietigd De vervolging voltrekt zich in ons voor deel. BERLIJN, 2 September. Het Poolsche legerbericht meldt een ernstige nederlaag van Boelienny, den -Russischen ruiter generaal. DE GRUWELEN IN OPPER SILEZIE. BEUTHEN, 2 September. Gisteren zijn drie slachtoffers uit Josefstal begraven. De anderen worden morgen aan den 6choot der aarde toevertrouwd. Hun na men zijn thans alle bekend. Bij de sectie is gebleken, dat de lijken behalve schot wonden ook andere zwaro verwondingen hadden, zoodat aangenomen moet worden dat de slachtoffers ernstig mishandeld zijn. Gisteren is een zoon vaa Paduschek uil Bobrek, die 's nachts door vier gewapends mannen uit het huis van zijn ouders was gesleurd, met uitgestoken oogen op de spoorbaan gevonden. Hij is aan zijn ver wondingen overleden. I)E DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 2 September. Men moet niet meenen, dat de beslissing der mijnwerkers om aankondigingen va.n stakingen in te dienen bcteekent dat de staking onvermij delijk is, want die aankondigingen treden uiet iu werking voor 25 September, en voor dien datum kan veel gebeuren, of schoon opgemerkt wordt, dat er niet op vrede en een compromis wordt aange stuurd door de mijnwerkers. Als zeker wordt aangenomen, dat andere vakverce- nigiagen iu 't bijzonder de parlementair# commissies van het vakvereenigingscon- gres, dat de volgende week te Ports mouth bijeenkomt wanhopige vredospogin gen zullen aanwenden, en dat, iu navol ging van de spoorwegstaking van het vo rige jaar, een commissie voor onderhan delingen met de regeering zal worden aangesteld. v De toestand is dan, hoewel ernstig, eu kritiek, toch volstrekt niet hopeloos. ACTIE IN HET LANDBOUWBEDRIJF. Ia de verschillende Drentsche monden (Nieuw Buinen, eerste en tweede Exclo- mond, Gasiselternijeveen), alsmede Stads kanaal, zijn vele mannen en vrouwen, werkzaam in het. aardappelrooieu, vanaf Maandag én X>insdag in staking. Ge vraagd wordt een tarief voor het rooien vaa 40 et. per rij van 1G roe. Tot dusver wordt betaald 30 a 32 ets. per- rij. Te Nieuw Buinen willigden reeds vier landbouwers den looneisch in. De Veenkoloniale Werkgeversbond in het Landbouwbedrijf heeft afwijzend be schikt op het verzoek van den Neder landsch en Landarbeidersbond, om een duurte toeslag vaa 10 toe te staan op do uurlooneu, tarieven voor het aardappel- rooien enz. 9344 ÏO id. 99 99 99 99 99 99 3l2 rgroo/er COUPONS AMSTLR0AM N Z. Voorburgwal 254 HAARLEM Parklaan 91

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6