EERSTE BLAD Indrukken van den dag BINNENLAND Kerk en School, Gemengd Nieuws MrOENSCAS 8 SEPTEHER S920 «4ste JAARGAHG No 15276 PER WEEKi f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.57V, MASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- GEMEENSCHAPSZIN BIJ DE ARBEIDERS tfinnenlandsch Nieuws. DE STAKERS VAN 8 JUNI. Verkeer en Posterijen RIJWIELPADEN IN DE DUINEN. Uit onze Oost EEN NACHTELIJK AVONTUUR. DE A30NKÜÊMTSPRUS BEDRAAGT VOOR HAARLEMEN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 2 t 3.25 BUREAUX! jüit nummer bestaat uit 2 bladen LXXXVII. KAPITAALRENTE. Groote tijden werpen altijd groote pro blemen op en het is een merk waardig ver schijnsel, in heel de historie aan ie wijzen, dat die groote vraagstukken-van-demi dag bet meest door den eenvoudig en man wor den bepiekerd en besproken. In tal van Oude romaos en tooneelstukken, zelfs in de literatuur van vóór Cobristus, kan men een schoenmaker in zijn pothuis, een ke tellapper in een herberg op gewichtigen toon astronomische verschijnselen, ziel kundige raadselen en politieke problemen kooren bespreken. Voor onzen tijd, ook al niet voor 't eerst sinds da wereld bestaat, was 't voorbe houden het duurte vraagstuk in al zijn ne telige kanten te bestudeeren; en menigeen heeft er slapelooze uren mee doorgebracht al maar draaiend in den heillooeen cir kel. Totdat er eenigen opstonden, die het remedie wisten: „afschaffing van kapi taalrente!" Dan was het met de duurte op eens gedaan. Jammer genoeg is deze stelling ook in onze kringen gepropageerd op vergaderin gen en in brochures. Verschillende Katho lieke couranten lieten zich verleiden een polemiek over dat ontwerp te openen; spe cialiteiten wierpen zich op en zooals te verwachten was wie er mee begon, had spijt van den opzet. Wij hebben ons tot nu toe niet laten verleiden om een zoo netelig en in alle opzichten wetenschappelijk vraagstuk op de publieke markt te brengen. En wij heb ben daar geen spijt van. Vóór ons ligt een zoo juist uitgekomen brochure van pa ter A. Rijken, getiteld: I>e Leer en de practijk der Kerk inzake leenrente. Dit boekje vaa 32 bladzijden is een Overdruk van een reeks artikelen, welke de geleerde schrijver in „Het Centrum publiceerde. En wij vragen ons af, hoeveel lezers van dat volksblad dat streng we tenschappelijk betoog met al de verwijzin gen naar Sint Thomas' werken en de Pau selijke Encyclieken, heel den juridischen opbouw, zullen doorworsteld hebben. En toch is het zoo verklaarbaar dat de geleerde Dominicaner Pater tot die ar- tiikolen kwam. Hetzelfde blad had beschouwingen opge nomen, waarin 't leenrentesteisei aan een oritiek werd onderworpen, welke Pater Rijken meende zoo maar niet zonder meer te kunnen laten passeeren. Bovendien is -de brochure-van Well, met de verleidelijk-dwaze bespiegelingen over hetzelfde onderwerp te veel ver spreid onder onontwikkelden. Zoodat wij het kunnen begrijpen, dat de geleerde Do minicaan tot zijn artikelen kwam. Zelf echter maakt hij in de inleiding een excuse, dat het eigenlijk niet aangaat om over zulk een ingewikkeld onderwerp in dagbladen te schrijven en daarover op volksvergaderingen te debatteeren. En de genen, die hem tot dat betoog dwongen, dient hij deze niet nialsche vermaning toe„Men had (daarom) beter gedaan met zich aan de les te houden van Graves do oommunire, welke encycliek, opwekkend tot samenwerking van kapi taal en ai-beid, do ernstige waarschuwing geeft: „Daarom zwijg© men in dagbladen en populaire voordrachten over al te sub tiele vraagstukken van zoo goed als geen nut, die, om te worden begrepen, een flink verstand en ongewone studie ver- eischen." Spreek er eens over met sociolo gen, staathuishoudkundigen en moralisr ten van beroep: allen klagen, dat het vraagstuk zoo ingewikkeld is." De brochure van Pater Rijken bevestigt deze laatste uitspraak volkomen. Het mo ge dan oppervlakkig zoo lijken, dat er te genspraak is tussclien de kerkelijke leer, die woeker en verbruikleeniente verbiedt en de practijk zelfs van kerkelijke instel lingen en stichtingen, die zich bij geld- leeningen van een 6 procents rentetype en meer interesseeren. Het betoog van Pa ter Rijken toont glashelder aan, dat zulke tegenstrijdigheid geenszins bestaat en al het gepraat over afschaffing van rente, gebazel en domheid is, ja, werd er aan ge volg gegeven, heel ons maatschappelijk samenstel tot een ruïne en de nietebezit- ters tot bedelaars zou maken. Toch, de bedoeling van de bestrijders van leenrente was een edele en daarom lazen wij met instemming het slot van Pa ter Rijken's beschouwing, tevens een prac- tische raadgeving, welke wij hier wel eens af willen drukken: de ontzaglijke gevaren van den rijkdom, dien Hij echter niet veroordeeld heeft. Maar ongelijk hebben zij, met daartegen het eenige of voornaamste middel te zien in de afschaffing van het renteverbod. Moet men dan de rijkaards maar hun gang laten gaan? Het Christelijk ethisch middel is, dat de rijken, bij alle zorg voor hun toekomst en bij alle redelijk ophouden vaa hun stand, niet alleen een beetje van hun overvloed, maar zooveal moge- 1 ij k van hun overvloed leeren wegschen ken voor het godsdienstig en zedelijk, het geestelijk en tijdelijk welzijn van allen, overeenkomstig de Goddelijke vermaning: „Schenkt weg als aalmoes wat over is." In apostolische taal is die plicht nog eens ingescherpt door Z. D. H. den Bis schop van Haarlem in zijn jongsten Vas tenbrief. Ook de burgerlijke overheid kan in gun stige omstandigheden nog wat anders en zelfs meer doen dan leenrente verbieden, Behalve dat zij tegen de weelderigheid der rijkaards, 'n machtig wapen heeft in een f link-progressieve inkomstenbelasting, heeft zij ook het recht, voor buitengewo ne uitgaven verplichte renteloozo leenin gen uit te schrijven; door vermogensaan- wa&belasting het snel rijk-worden met z'n parvenu's ergernissen tegen te gaan; den gulzigen ophooper van altijd maar meer kapitalen een maximum vast te stel len, zooals dit voor het grondbezit be paald1 was in het Oude Testament Waar schijnlijk zou progressieve grondbelasting voor de bezitters van groad b.v. boven de '20 Hectaren al gunstig werken, evenals een verveelvuldiging der grondbelasting voor nict-zelf-ver bouwers. Maar hiertoe mag de Staat weer niet o\ er gaan dan indien en inzoover het be lang van het algemeen dit veroorlooft. Het zou dwaas zijn de ganzen en schapen te willen dooden, omdat ze „zoo warmpjes er in zitten", in hun dons of wol; men moest zich veeleer verheugen van ze te mogen plukken en scheren. Laat de kapi talistische schapen en ganzen er óók maar warmpjes in zitten; van hun dons en wol kunnen de productie en de fiscus dan des te beter profiteeren! Er wordt bij de af keuring van het kapitalisme en het kapi- taal veel te weinig overwogen, wat een enorm voordeel het voor de gemeenschap is, dat de durf, de energie, de onderne mingsgeest van de kapitalisten de produc tie ZOO krachtig vooruit-stuwen, oo.k al Is het streng af te keuren, dat zü hiertoe zoo dikwijls door heerschzuckt, geldzucht en genotzucht gedreven worden. Da-arom moeten wij ve-el moer verwach- ten van de doorwerking' der zedelijke be ginselen, dan van allerlei straffe wetten. Alles herstellen in Christus! ,,Men kan er gerust vaa overtuigd zijn, dat de nieuwe bestrijders van leenrente (en kapitaalwinst) geen volslagen vijan den zijn vaa kapitaal en kapitalisme; maar vijanden van de tergende weelde, de volks- ontetiohtende genotzucht, de ten-hemel schreiende onrechtvaardigheden en woe ker van zoovele kapitalisten. Hierin hebben zij volkomen gelijk. Nooit zijn de uitspattingen der rijkaards zoo streng veroordeeld als door onzen Goddelijken Meester, waarschuwend tegen Bij de N.V. Drukkerij en Uitgevers- .Vennootsehap Futura. Leiden, DAVID, DE OPPERBOLSJEWiST, David Wijnkoop is uit het Russische Luilekkerland terug en maakt zich ge reed om zijn bevindingen aldaar opge daan, op de publieke Nederlandsche markt te brengen. Tot diep in de tweede helft dezer maand neemt hij rust, om van zijn bolsjewistisch werken en zwoe gen Rij Lenin en Trotzky weer wat op verhaal te komen. Van welk een liefelijke gezindheid het gemoed van David doortrokken is en wel ke edele plannen hij in zich omdraagt, kan blijken uit do uitlatingen der Duit,- sche Onafhanketijken die pas uit RusLand terug zijn en waarover de correspondent te Berlijn van „De Tijd" enkele wetens waardigheden, die voor het Nederland sche volk niet zonder belang zijn, mee deelt: „Uit de verslagen der partij-conferentie te Berlijn blijkt, dat de radicaalste aller Bolsjewisten, onze groote waterheld Da vid Wijnkoop is. De Russen wilden den linkervleugel der Buitache Onafhankelijken in genade aan nemen. Zij kwamen tot dit besluit na de redevoeringen van Daumig en Stöcker Maar jawel, daar sprong Wijnkoop op en bulderde, dat hij alle hoop op den linkervleugel der Onafhankelijken liad opgegeven. Daarop prees Trotzky den uitnemenden HclLandschen anarchist. De Russen hadden een soort communis tische geloofsbelijdenis opgesteld. Deze zou in de afdeelingen behandeld iworden. De vertegenwoordigers aller landen wa ren er voor, dat de Onafhankelijken in die afdeelingen tenminste adviseerende stem zouden hebben. Daar sprong de groote comjjiunistische Hollander Wijnkoop weer op, en hij, hij alleen was er tegen. Ze mochten er niet in, in de commissies, die afvallige Onafhankelijken. Hij duldde het niet. De situatie was gespannen. Daumig snelde naar het spreekgestoelte en don derde w°oedend in die zaal, dat de Onaf hankelijken wel degelijk revolutionairen waren. 'Maar .Wijnkoop gaf geen pardon. De Onafhankelijken waren geen revoluti- onnairen en mochten niet in de commis sies. Toen verhief zich de Rus Sinowjew en las den g root-re volutionnair de les. Hij zeide, dat de Onafhankelijken, trots hun rechtervleugel, een massa-partij vormden en dat Wijnkoop, ofschoon hij ai 15 jaar aan het werk was, niet meer dan 1500 mannekes om zich had geschaard. David brieschto van woede en leed een zware nederlaag, want alle aanwezige bol sjewisten lieten hom in den steek eji lieten de Duitsche Onafhankelijken in Üe commissies toe. Daaruit blijkt, dat onze David alleen bolsjewist van het zuiverste water, de eigenlijke aarts-bolsjewist is. De anderen deden concessies, hij, de Communistische geestesreus bleef onwrikbaar. In den Haag is enkele dagen geleden een groote demonstratie voor socialisa tie dcor de S.D.A.P. gehouden. Sprekers waren de Rotterdamsche roode wethou der Heijkoop en de nog roodere heer Stenhuis, de voorzitter van het N.V.V, De heer Heijkoop verzekerde, dat „de massa's liever 9 uur met minder loon in gesocialiseerde bedrijven voor de gemeen schap werken, dan 8 uur voor een kleine kliek bezitters." Luid applaus volgde natuurlijk op de ze tirade. Geen wondei' schrijft „De Vaderlan der". Zoo'n boutade, in een volksmeeting geslingerd, moet er ais koek ingaan. Doch wat een onzin! „In gemeentebedrijven, in Rijksadmini straties en bedrijven, werken de ambte naren en beambten toch zeker niet „voor een kleine kliek bezitters" daar zijn ze in dienst va.n de gemeenschap, waarvoor zij zoo gaarne langer willen werken en wie heeft daar ooit iets van bij zonderen gemeenschapszin bemerkt, integendeel, de zucht naar hooger loon en minder werk viert juist daar hoogtij. Wij wil len dit thans niet critiseeren, slechts con- stateeren, teneinde het holle en onwaar achtige yan zulke beweringen in het lich|t te stellen, hetgeen ook daarom van be lang is, nu men aLlerwegen verkondigt dat de arbeidersklasse socialisatie wensebt. De roode arbeiders die op deze mee ting hun Leider Hèijkcop toejuichten, heb ben even warm den heer Stenhuis toe gejuicht,. die de heeren echter precies liet gevoelen wat er van de socialistische opwarmerij waai' is. De heer Stenhuis verkLaarde namelijk dat de bouwvakuit- sluiting geëindigd is met een nederlaag en noemde deze bet gevolg o.a. van het feit, dat de ontevredenheid der arbei ders greoter is dan hun offervaardigheid Is zulle een uitspraak niet treffend? On danks alle „vlammende" redevoeringen, manifesten, ondanks alle aetie van de groote roode Vakverbonden, is de offer vaardigheid yav de roode arbeiders voor huri uitgesloten iameradeu onvoldoende geweest. De schrijver wil niet critiseeren. Hij kan het egoïsme van de socialistische arbeiders zeer wel verklaren en verlangt van hen niet, dat zij hooger staan dan de beter-gesitueerden. Wij Laten dit gelden voor wat het is. Maar dan dient ook erkend te worden, dat met menschen die slechts door ge makzucht en egoisme geLeid worden, geen gemeenschapsmaatsc hap p ij is te verwer kelijken. Daarvoor ontbreekt net eerst-noodige: voldoende gemeenschapszin 1 Eenige dagen geleden hebben we mede gedeeld, dat ia de Centrale Commissie voor het georganJfifel<l 0verleg voor ge- lueentewerkliedenhe.angen, de afgevaar digden der drie grootte organisaties er op hebben aa.ngedroage" dat een streep zou worden gehaald door net gebeurde op 8 Juni, de demonstratieve staking. Nu verzoekt men ÜJU- aan het „Hbid." mee te doelen, dat die vraag werd gesteld omdat nu met algemeen© medewerking en overleg een röge'-s ontworpen tus- sdien de gemeente als werkgeefster en de organisaties vaü werknemers, in rede lijkheid verwacht mag worden, naar bet oordeel dier organismes, dat op de 8-Juni gebeurtenissen niet meer wordt teruggeko men. Het college van B. en W. zal over die vraag, die in de Centrale Commissie niet meer zal worden besproken beslissen. Voorts ver neemt t blad dat in de leden- Vergaderingen van alle gem. werklieden- organisaties, het concept voor de uiejiwe loonregeling goedgekeurd en het voorstel iu handen is gesteld van B. en W. Het voornemen bestaat de nieuwe loon- voorstellen in de tweede raadsvergadering vaa September te doen behandelen. dure PAARDENFOKKERIJ. V anwege het legerbestuur aldus wordt aan enkele bladen gemeld werd tijdens den oorlog een hengst uit Engeland aange schaft, met bet doel bu daarvoor uitgezochte merries jonge legerpaarden te fokken. In het geheel werden 14 veulens gefokt en by 60n landbouwer onder Voorscfiioten gedu- rencDe vier j&ren uitbesteed. Toen moeste*1 do dieren worden onderzocht met het ge- v°lg. dat er 12 werden afgekeurd als onge schikt voor het leger. Zij werden publiek verkocht, slechts twee paarden werden voor het leger bruikbaar geacht. Deze proeffokkerii kostte aan de Ned. Staat het bagatel van80,000. HONGAARSCHE DANK. Naar aanleiding van den terugkeer in Boedapest van een zeshonderd tal Hongaar- sohe kinderen, die in Hofland verpleegd zijn geweest, schrijft de .JPester Lloyd" een warm gestemd en dankbaar artikel, waarin het blad gewag .©gakt vaa die liefdexjik» be handeling. die de kinderen in Holland heb ben gevonden. DE HAARLEMSCHE KATHOLIEKEN DAG. Hieronder laten wij de indeeling volgen van den Haarlemschen Katholiekendag, die op Dinsdag 14 Spetember te Leiden zal ge houden worden lOYn uurH. Mis in de Mon-Pèrekerk (Haarlemmerstraat) op te dragen door Z. D. H. Mgr. A. J. Gallier. Bisschop van Haarlem. 1 uur: Afdeelingsvergaderingen. lste AfdeelingIa de kleine zaal der Stadsgehoorzaal, Breestraat. Sprekerprof. P. Groenen te Warmond. Onderwerp: „Het Gebed." 2de Afdeeling: In de Graanbeurg (naast het café „de Burcht") Burehtsteeg. Spreker: prof. mr. J. A. Veraart te 's-Gravenhage. Onderwerp„Arbeid''. 3de Afdeeling: In den foyer der Stadsge hoorzaal, Breestraat, Spreker: mr. L. G. Kortenhorst te Heemstede. Onderwerp: Spaarzaamheid." 4 uur: Algemeene vergadering fn de Groote Stadsgehoorzaal. Breestraat. Openingsrede door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer mr. J. N. J. E. Heerkens-Thijssen. Rede an den ZeerEerwaarden pater Jac. van Ginneken, S. J. Toespraak van Z. D. H. Mgr. A. J. Gal lier. Bisschop van Haarlem. Wijdingslied. muziek van mr. H. J. A. Lans. 6 uur: Gemeenschappelijke maaltijd in de bovenzalen van „In den Vergulden Turk," Breestraat. Het Secretariaat is gevestigd: Oude Sin gel 58. Leiden, INVOERVERBOD IN SPANJE. Volgens een Reuter-bericht, heeft de Spaansche regeering den invoer van alle vee en van droge huiden uit. Nederland verboden. OPENING DER STATEN GENERAAL. De stoet, waarmede H. M. de Koningin zich Dinsdag 21 dezer naar de grafelijke zalen zal begeven, ter openinig van het nieuwe zittingsjaar der Staten-Geoeraal, zal, naar wij vernemen, nog den even kleinen omvang hebben,, welken er sedert den mobilisatietijd aan gegeven was. DE REGEERING EN DE DUURTE. Door liet Best-uur van het Algem. Ned. Vakverbond is aan den Ministerraad een adres gezonden, waarin die noodzakelijk heid wordt betoogd vaa 'n ingrijpen door de Regeering in den eoonomisohen toe stand. ARBEIDSBESLUIT 1920. Verschenen is het „Artbei disbeis luit vaa 1920", waardoor de arbeid van jeugdige personen en vrouwen geregeld wordt, EEN GEMEENTE-LEENING VAN 7 De gemeenteraad van Dordrecht heeft Dinsdag op voorstel van B. en W. een leening aangegaan van 3 millioen, tegen een rent© van 7 De Vereeniging „Rijwielpad Zuid-Hol land' heeft het plan opgevat de oorlog wegen, die tijdens do mobilisatie door het Departement van Oorlog in de duinen zijn aangelegd of ontworpen, dienstbaar te maken aan het wandel- en rijwiel toerisme. Aangezien de aanleg van alle ontworpen oorlogswegen nog lang niet was voltooid, toen de oorlog eindigde en sedert dien niets meer daaraan is gedaan, vorderen zoowel het onderhoud dier wegen als de voltooiing daarvan belangrijke kosten, zoodat het werkprogram wel over eenige jaren ver deeld zal moeten worden. Om een begin van uitvoering te maken, stolt de vereeniging zich voor. hot eerst onder handen te nomen den weg bij Soheve- ningen achter het Stille Strand tot aan den eersten dwarsweg, die naar het terrein der Haagsche Burgerwacht gaat. ook dezen weg te verbeteren en aan to sluiten op een aan fiets- ea wandelweg- langs de schietbanen der Haagsche Burgerwacht tot aan het bosch van Poot. Onae Wegen-Oom- missie heeft het tracé van dezen, weg opge nomen en daarover een rapport uitgebracht met een raming van kosten, terwijl door het Dagelijksch Bestuur van den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, in be ginsel een subsidie van 400.in de aan- legkasten is toegezegd. NOODLOTTIG AUTOrONGELUK. Te Senmrang zoo wordt door Ane- ta d.d. 3 Sept. geseind is een ontzet tend ongeluk gebeurd. De auto van de firma Jonkhoff is omgeslagen. Twee in zittenden, de oatschepingsambtenaar Roggeveen, benevens de accountant van de firma Moneil, Verhoeve, zijn gedood' Hochart, employé bij Van Dorp werd zwaar gewond, de bestuurder Reaont licht gewond. Een later telegram meldt, dat de zwaar gewonde Hochart overleden is. DE STAKING BIJ DE DELI-SPOOR. Do staking van het spoorwegpersoneel breidt zich uit. Dit Atjeh zijn troepen gerequireerd ter bewaking van de Delispoorlijnen. De troe pen arriveerden per Nias. De Medansche Handelsvereeniging drong bij den gouverneur aan op dade lijks verlaging yan de rjjstRriizejh in ver,- 1 band met het voornemen van de Deli- spoormaatschappij om den stakers lcons- verhooging toe te staan, zoodra de bui tensporige rijstprijzen gedaald zijn. Een meeting van tweeduizend stakers besloot tot doorzetten. De administratie va.i de Delisncor stem de toe in een loonsverhooging met dertig procent met ingang op 1 Januari 1921; de stakers volhardden in hun eisch van vijftig procent. Ondanks het verbod van den Assisten- tenbond bewaken assistenten en gewa pende kolles de spoorlijn. R.-K. VOLKSUNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Het program ma-boek van het cursus jaar 1920—21 der R. K. Vo 1 ks-Uiti vereit ei t te Amsterdam is verschenen. Zij die zicb voor de reeks eiusussen die daar ge-geve: worden interesseeren, kunnen eeu pro gram aanvragen aan het Secretariaat der R. K. Volk-Universiteit, Beulingstraat 17, An sterdam. het GESCHENK DER GEESTELIJK HEID AAN MGR. TASKIN. De kapel van het Groot-Seminarie ta Warmond is verrijkt met een nieuwen mozaiek-vtoer van hcog artistieke waarde 't Is het geschenk, cLat de geestelij kh,eit. van het bisdom Haarlem heeft aangebo den aan den Hoogeerw. heer Mgr. H. J. M. Task in, president van het Semina rie, bij diens zilveren priesterfeest, 7 jaar geleden, Door verschillende omstandighe den is het werk eerst nu ten uitvoer kun nen worden gebracht. De marmeren vloer i3 gemaakt naar de teekeningen van Jan Brom en stelt voor in treffende, en fijn-gevormde symbolische beelden, de drie stadia in het geestelijk Leven, de weg der zuivering, der verlich ting en der vereeniging. „Sint Bavo" van deze week zal een be schrijving van dit buitengewoon schoone kunstwerk geven. In de stilte van den nacht van Maandag op Dinsdag, te omsitreeks half twee. klonk hulpgeroep uit een perceel aan de Oude Zijds Achterburgwal ie Amsterdam. Het bleek, dat daar een vechtpartij plaats vond. tusschen den bewoner van het perceel en een persoon, die aldaar was berooid. Surveilleerende agenten kwamen op het hoo- ren van het hulpgeroep naderbij. Heit ge lukte hun niet den bewoner van het perceel, die woest om zich heen sloes- en trapte, te arresteeren. Alarm werd geblazen en spoedig was de geheele bezetting van het bureau aan de Warmoesstraat ter plaatse gearri veerd, waarna men het huis binnendrong.. Het aldaar ingestelde onderzoek leverdf niets 0P- Toen ging men over tot de inspec tie der daken van de omliggende Derceelen eveneens zonder resultaat. De bewoner was nergens meer te ontdekken. Ondanks het late uur was zeer veel publiek getuige van dit nachtelijk avontuur. EEN DUUR UITSTAPJE. Een eerzame familie uit een onzer groote Zuid-Hollandsche steden maakte een vacan- tiereis naar Valkenburg en verbond daar aan een uitstapje naar Aken. Daar viel de aandacht van moeder de vrouw zeil zakenmensch bij een wandeling langs de winkel-etalages op 'n drietal mooie beeld jes. vogels voorstellend, van Turiinsch por selein. Na van den winkelhouder de verze kering te hebben gekregen, dat zii er aan de grenzen geen last mee kon krijgen, om dat luxe voorwerpen vrij mochten worden meegenomen, werd de koop gesloten voor 1220 mark. Aan de grens werd het gezel schap echter door de douanen aangehou den, de beeldjes, die de heeren blijkbaai mooi vonden, werden in beslag genomen. Maar daarbij bleef het niet. De vrouw, die de voorwerpen had gekocht, werd voor een smokkelaarster gehouden en naar den rech ter verwezen. Met een dame reisgenooie. die in 't zelfde geval verkeerde moest zij naai Aken terug. De familie bleef aan de grens en de echtgenoot gaf de vrouw nog f 240 Hollandsch geld mee. De chauffeur, die met den plaatselijken toestand bekend was, bracht de twee damei naar het aangewezen gebouw, waar zij alles behalve vriendelijk werden ontvangen. On ze dame werd eindelijik na heel wat forma liteiten aan het verstand gebracht dat zij vrij zou kunnen uitgaan wanneer zij on middellijk 3500 mark stortte. Zij brachl haar Hollandschen schat voor het lichf doch daarmede werd geen genoegen geno men. 't Moest Duitsch geld zijn. De chauf feur trad als redder op door aan te bieden het geld te wisselen. Het was echter no£ niet voldoende. De chauffeur die het gezel schap als betrouwbaar had leeren kennen, schoot het restant evenwel voor. Zoo werd de 3500 mark afgedragen en kon de vrouw weder naar de onsrerusi wachtende famine E en ^'poging 001 de Bekochte beeldjes terug te krijgen misiukre ook en zoo kwam het gezelschap ruim 5000 mark armer we der in Valkenburg aan. De familie, die uit medelijden menig Duitsch kind had gehuisvest, is van haar welwillende gezindheid jegens de Duit- schers geheel teruggekomen. JAN OLIESLAGERS VLIEGT NOG. Van den vóór ettelijke jaren bekenden. Antwerpsehen luehtduivel heeft men in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1