Indrukken van den dag BINNENLAND Kerk en Schooi. Kunst en Kennis. 2ATER0A6 li SEPTEMBER 192» 44ste JAARGANG No 13279 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 3.25 PER mEKI f 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BIJ V00RUIT8ETALIN8 f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1428, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL. DIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. EERSTE BLAD DE LEIDING BIJ ONZE SPOORWEGEN. CHOCOLADE Hïj;*K-ege!B« ÖvarHeerlSjk Volle Melk reep Fiets reep Amandelreep Chocolat fin Nederland eh België Binneniandsch Nieuws. Luchtverkeer Drankbestrijding. Landbouw en Visscherij 1 UWAA RL EM SC HE C0URAN1 BUREAUX) XXXIX. BOE IERSQHE „MARTELAREN.'' Meer dan vier weken heeft Mac Swiney, de burgemeester van het Iersche stadje Cork zijn hongerkuur -nu volgehouden, wanneer hij althans op het oogenblik, dat wij dit schrijven, nog niet is bezweken. Den hongerdood sterven heeft altijd voor de - menschel-ijke verbeelding tot de grootste ver schrikkingen en tot de ergste straffen behoord, 't Is dan ook geen wonder, dat de Iersche nationalisten, die zich zelf, vrijwillig, tot den hongerdood veroordeelen, de aandacht van de geheele wereld tot zich trekken. Het geval van den Corkschen burgemeester heeft, behalve het sensationeele van den vrij- willigen hongerdood, nog verschillende interes tante kanten, welke het bekijken wel even waard zijnhet Iersche volk is Katholiek en juicht niettemin zulke proefnemingen met doodelijk gevolg, toe. Men spreekt van het toedienen der H.H. Sacramenten aan den zich zelf tot den dood uithongerenden burgemeester. En verderheeft deze ongemeene proef kans van slagen enmag de Engelsche Regeering zulk uitnongeren duiden, of, althans, doet zij ver standig zulke „martelaren" te maken Ziedaar vragen, die zich bij het lezen van de berichten over Mac Swiney voortdurend op doen. Is het geoorloofd door voedsel te weigeren een eind aan zijn leven te maken Het geval laat zich denken, b.v. een Israëliet, wiea men alleen verboden spijzen zou voorzetten en deze zou weigeren. Zoo iemand zou een martelaar van zijn overtuiging kunnen worden. Maar het doel van den hongerstaker van Cork is een heel andergevangen genomen als Iersch nationa list, op gronu van rebellie tegen de Engelsche regeermg, wh hij de oveiheid door voedsel- weigenng dwingen, hem vrij te laten, haar met Zijn leven tartend tot het uiterste. Laten wij nu eens aannemen, dat het doel van Mac Swiney goed is, dan gebruikt hij in ieder peval om net te bereiken een ongeoorloofd middel, een middel dat met anders dan zelf moord kan genoemd worden. En nu lijkt het in onzen tijd niet zoo moeilijk verklaarbaar hoe de volksgeest zelfs van een katholiek volk kan afdwalen, wanneer het nationaal gevoel zeer sterk spreekt. De groote oorlog, wence achter ons ligt, heeft daarvan onder meer droeve bladzijden bewaard in uitin gen van Eransche Katnoneken tegenover Duit- sche en omgekeerd. De vermanende stem van den H. Vaaer uit Rome kwam dan tijdig waar schuwend tusschen beide om te herinneren aan het groote gebod van christelijke naastenliefde, hetwelk den volkerenhaat veroordeelt. In een dergelijken roes van nationalisme verkeert ook-Ierland Weer en van dat land is het goed te begrijpen, dat de vaderlandsliefde tot uitersten voert; aan het Groene Erin met zijn eeuwenlange historie van vertrapping en onderdrukking is veel meer te vergeven, n dien cnauvinistiscnen geestestoestand ziet men op het oogenblik in allen, die voor de Iersche zaak lijden, martelaren en vergeet men ie middelen te toetsen, welke die strijders voor ierland's onafhankelijkheid gebruiken. En zoo juicht men ook den gevangene toe, die, om wille van de Iersche zaak in den kerker gewor pen, Zich laat doodhongeren. Maar niettemin is die volkswaan een verkeerde en, wanneer zelfs geestelijke personen er door blijken aange tast, kunnen wij niet anders dan die misvatting ten zeerste betreuren. Aan den anderen kant dringt zien onmiddellijk de vraag opmocht de Engelsche regeering het zóó ver laten komen en mag zij Mac Swmey laten verhongeren Wat dat laatste betreft, wij gelooven, dat de Engelsche Overheid moèilijk terug kan. Lloyd George heeft het reeds in verschillende inter views verklaard: wanneer wij den burgemeester van Cork vrij laten, zou dat een vrijbrief zijn aan de Sinnfeiners <Jm met het vermoorden van politieambtenaren, met vernieling van regee- fingsgebouwen enzi, door te gaan. En dat is juist. Maar dat is ook het ver schrikkelijke in een eenmaal begane politieke lout, dat zij zulke ernstige gevolgen na zich sleept. De Engelsche Regeermg kan nu haar prestige niet meer te grabbel gooien, nu zij een maal tot gevangenneming van Iersche opstan- digen moet overgaan. Maar zij had het zóó ver niet moeten laten komen. De gerechtigheid heeft al tal van jaren om recht voor Ierland geroepen. Nooit heeft de Engelsche regeering de kwestie zóó ter hand genomen, dat men den indruk kreeg, dat alles gedaan werd om het ongelukkige land in eere te herstellen. En deze tijd na dezen oorlog, die immers ging om de rechten der kleine staten te verzekeren, schreeuwde om oplossing der Iersche kwestie. En nog werd de zaak sleepend gehouden. Het volk, tot het uiterste gedreven, is in opstand en begaat daden yan geweld en vervalt tot misdaad. Daden, des te erger, omdat zij niet als misdaden worden gevoeld. De strijd, welken 't Iersche volk tegen de Engelsche ambtenaren heeft aangebonden, beschouwt het als een guerilla-ooriog, zooals indertijd de Transvaal- sche boeren voerden. En wie er hunnerzijds bij vallen, vereert men als martelaren. Ongelukkig het Rijk. waar zulke dingen gebeuren; zijn grondvesten ziin wankel ge worden. Minister Bonar Law. plaatsvervanger van Lloyd George, legde dezer dagen deze tee kenen de verklaring af: „De regeering begrijpt zeer goed welk een groo ve rol het gevoel speelt in alle menschelijke han delingen, en indien het mogelijk ware, zou zij gaarne den Engelschen koning nagevolgd heb- J ben, die van een tegenstander verklaarde Hij heeft besloten zich tot martelaar te maken en ik ben vast voornemens, hem dat te beletten.' Dit drukt den ernst van den toestand wel zeer juist uit. Zoo is hethet hart van de wereld klopt voor het recht, dat is voor Ierland, al zegt het verstand, dat de Iersche nationalisten zich te buiten gaan en de Engelsche overheid bij de handhaving van het gezag niet anders kan handelen. Maar wee hem, die zulk een tweestrijd tus- schen gevoel en rede uitlokt Met het Zomerseizoen is het nu vrijwel uit. Dit seizoen is naar de meening van velen voor onze spoorwegdiensten een fatsoenlijke misluk king geworden, gelijk trouwens de directeur der Nederlandsche spoorwegen dit in zijn bekend interview met zooveel' woorden erkend heeft. Men krijgt trouwens wel eens den indruk, dat de dienst van ons voornaamste publieke ver. voermiddel van den noodlottigen isten Augustus 1914 af één doorloopende, slechts door zeer korte tusschenpoozen onderbroken, mislukking is geweest. In de „N. R. Crt." wordt een artikel aan het beheer onzer spoorwegen gewijd, waarin o.m. het volgende te lezen staat: „De vraag werd ons wel eens gedaan, of de groote fout van onze spoorwegorganisatie niet hierin bestond, dat liet ter allerhoogste plaatse te zeer ontbreekt aan aanpassingsvermogen aan de eischen van den nieuwen tijd, aan modernen geest. Ons werd wel eens verzekerd, dat het groote gebrek in ons spoorwegbeheer eigenlijk voor een goed deel hierop neerkomt, dat de zaak te ouderwctsch wordt opgevat, en uitsluitend van bovenaf wordt geregeerd. Regeling van het spoorwegverkeer is een moeilijk vak, en bij de centralisatie, die in ons spoorwegwezen heeft piaats gegrepen, is het er waarschijnlijk niet ge makkelijker op geworden. Het vereischt pract- vsc.he en technische kennis, ervaring en inzicht als nauwelijks in een man of in een college kan vvord-en aangetroffen. Waar bet daarom in een bedrijf als dit niet minder op aankomt, 3an op tommercieele leiding, is de in alle rangen van het corps sluimerende kennis op te. roepen to; samenwerking; van de daar opgedane onder vinding partij te trekken, eu met de voorlich ting, die daar verstrekt kati worden, zijn voor deel te doen. Nu denken wij. hierbij niet in de eerste plaats aan diet machine- en rangeer-per- soneel, dat zeker ook menige nuttige aanwijzing kan doen, -doch wellicht over het algemeen zijn kennis wel wat al te hoog aansi'aat en alles te eenzijdig tot een loonvraagstuk pleegt te redti- ceeren, ntaar aan dat gedeelte van het perso neel, dat in de gelegenheid is, onderdeelen yan den dienst in hun geheel en in hun samenhang met andere te overzien. Bij de in onze. spoor wegorganisatie overheerschende geestesrichting schijnen nu deze ambtenaren nog steeds tneer ails werktuigen, dan als medewerkers aan te worden gemerkt, 'en, naar ons verzekerd wordt, is deze opvatting, gelijk trouwens vanzelf spreekt, weinig bevorderlijk tot heilzaam en naar verbetering strevend initiatief. Hoe vergaande oud-bureaucratische opvattin gen nog bij de directie rondzweven, geeft lie interview, dat de heer Kalff heeft gehad met het „U. D.", een pakkend voorbeeld. De heer Kalff is erg getroffen door het omvangrijke rij. vvelvervoer en noemde dat „een belangrijken fac tor, die voor een vfugge afwerking van d treinen in hooge mate belemmerend is'', Eii zijn conclusie was, dat er maatregelen moesten worden genomen, om het fietsvervoer te doen verminderen. Zie hier nu toch een staaltje van de meest ouderwetsche en armelijkste politiek, die in een dienst ten publieke nutte denkbaar is. Men staat er reeds verbaasd over, dat een vervoer, dat nu toch niet van vandaag of gisteren do teert, de heeren plotseling zoo over het hoofd loopt, dat het als een zeer belaigrijken 'factor van treinvertraging ten tooneele komt, maar de verbazing stijgt ten top, als men dan leest; dat het eenige wat de heeren ter vermindering: van dezen nadeeligen „factor" weten is., verminde ring van het fietsenvervoer. Let wel! daar wijst de praktijk' van het spoorwegverkeer op een be. sitaande behoefte. Geen onredelijke of onbegrij pelijke behoefte, integendeel, het ligt geheel in de opvattingen van den nieuweren tijd eu in de ontwikkeling van de sociale toestanden, dat steeds meerderen gelegenheid zoeken om met een ideaal vervoermiddel als de fiets is, die vermaak geeft en tegelijk gezonde lichaamsbe weging verschaft, naar buiten te gaan. Men zou nu meenen, dat een spoorwegdirectie, die de teekenen der tijden verstaat, zich geleidelijk en deugdelijk op dit nuttige vervoer zou hebben ingericht, ja het, ware alleen ui commercieele overwegingen de berijders van de fieten ple gen tcx?h immers een vervoerbiljet voor zich zei ven te nemen ook, zou hebben aangemoe digd en vergemakkelijkt. Men zou verwachten, dat. nu dit niet het geval bleek en het gebrek aan voorziening een nadeeligen terugSiag veroorzaakt op het gansche spoorwegverkeer, met allerijl maatregelen zouden worden genomen, om het verzuim te herstellen, opdat de nuttige beweging zich zal voortplanten maar ons! de hooge wijsheid, die de heer Kalff er op weet. is „ovérwegen. aat er gedaan kan worden om het fietsenvervoer op de spoorwegen te doen verminderen." Het is mogelijk, dat de directeur onzer spoorwegen een man is met ruimen kijk, die slechts, toen hii zich zoo uitte een kleine af dwaling in zijn gedachten heeft gehad. Zoo niet. dan mag men toch vragen, of een or ganisatie, waar zulke denkbeelden kunnen opkomen, en zoo er geen alarm geblazen wordt, uitgewerkt zuilen worlen op den koop toe. nog inderdaad voldoend geoutil leerd is, om met vertraden 1° toekomstige ontwikkeling van ons spoorwegwezen te kun nen tegemoet zien." j DE NED. BELGI8CH1Ê ONDERHANDE LINGEN.' Uit Brussel wordt aan de „Meb." ge seind. dat da onderhandelingen spoedig zul len hervat worden. De ..Etoile Beige schrijft hierover, dat het moeilijk is om een antwoord te geven op do vraag wan neer do onderh&ndetangen met Nederland inzake de herziening der verdragen van 1839 zullen worden hervat, maar het is aai geen twijfel onderhevig dat het geschiede! zal. Lenigen tijd geleden, vertelt het Bel gische orgaan, had de Nederlandsche re gee ring aan de Belgisch© voorgesteld de kwes tie dr Wielingen u3n een internationale commissie voor te leggen, die zou ziin sa. mengesteld uit vier leden. n.l. een Ln. gelschman, een Lranschman. een Nederlan der en een Belg, Do Belgische regering heeft inzake dit 'voorstel geen definitieve be slissing genomen, maar ze schijnt er nie' veel sympathie voor te voelen. Men zou van meening kunnen geweest zijn. dat Lr ank rijk en Engeland inzake de kwestie der herziening yan de tractaten aart do zijde van België zotfdén gestaan hebben oi' tenminste aan onze gewettigde eischen moreeien steun zouden hebben verleend, doch beide landen zullen niet tusschenbeide komen en, zoo wij wei zijn ingelicht, zou do heer MiÜe-rand als zijn oordeel hebben uitgesproken dat de onderhandelingen tus- schen Nederland en -België zonder tusschen komst van eenig- ameter land bvhooren te worden voortgezet. Wat er ook van zij, de heer Delacroix, Minister van Buitenlandsehe Zaken ad Lm torim, schijnt voornemens de besprekingen te hervatten en we hebben allen grond te gclooveu diat d'O hred-erLandiSch© regie-ering fcr naar verlain&t de goed.© betrekkingen tusschen bei-de landen hersteld te zien. DE ONTOELAATBARE MELKPRIJZEN Het bestuur van hot Algemeen Neder- landsch Vakverbond heeft, naar aanleiding van mededeeüngen in de pers omtrent het besluit van het dagelijksch bestuur van den Bond van Melkveehouders in de Provincie Zuid-Holland o*Q o-en vcrkoopsprijs der melk gedurende den aanstaanden winter te stellen op 25 cent per Liter-, aan den Mi nister van Landbouw ©eu schrijven gezon den. waarin onder 's Ministers aandacht ge bracht wordt, dat- een nor gelijke prijsopdrü- ving niet zonder meer dour (je arbeiders getolereerd kan worden en den Minister ge vraagd wordt of hii aanleiding kan vinden legen bedoelde plannen maatregelen te treffen. 8UIKERMI86RE. Naar de „Mab." verneemt, zal de firma J. A. van den Dnngen, Cacaofabriek te Nij megen. zich genoodzaakt zien in ,-[ea ioop der volgende week haar bedrijf stil te leggen. He bond van Chocolade- en Suikerbe werkers heeft zich reeds telegrafisch tot den,Minister van Landbouw gewend. Door het stopzetten der fabriek konten pint. 125 man personeel werkeloos. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM HAARLEM. Het verschenen Programmaboek van den achtsten Katholiekendag ia het Bi&d,am Haarlem, die Dinsdag a.s. te Leiden zaj ge houden worden, bevat o.m. de namen der leden van het Hoofdbestuur, Algemeen Co- 'mUÓ- Uitvoerend Comité en d,e Commissie yan orde. Verder verschillende wenken en inlichtingen, maatregelen van orde en het eigenlijk© programma benevens d© conclu sies der inleiders, welke wij reeds publiceer- een De tekst de>r uit te voeren liederen sluit het overzichtelijke boekje BOOKEN IN VERGADERINGEN. Ia de „Msb." houdt Ba.roa ,van \vijaber- Ken een pleidooi voor het niet meer roo- ken ia vergaderingen. Niet slechts, aldus de '^mriiver, zoa mea daarmee de vrouwen, die eea meer en meer belangrijk aandeel nemen aan het sociaal leven dus ook aan vnrgad©riogen, ten zeerste aan zich ver plachten. doen ook hot aigem©ea maatschap pelijk belang zou daardoor op vergaderin gen ea bijeenkomsten, waar mannen en vrouwen samen zijn. gediend worden. Haar, waar zulks thans reeds niet ge schiedt heeft de ervaring geleerd, dat een haartoe strekkend verzoek, door liet bestuur gedaan, gaaru© wordt opgevolgd. HET .WEGEN-CONGRES. Op Maandag 20 Sept. begint in den Haag iH.ejfe Eers.te N ede t l, fl&góA-eoügr.eyv i waar izeer actueele vraagstukken zullen behandeld iworden. Onder de onderwer pen die ter tafel zullen komen, bekoort ook het rapport uitgebracht door den h,eer Ir. Bijl, ingenieur van den Haarlemmer- meerpolder. Ir. Bijl bescjhouwt de wegen in den Haarlemmermeerpolder as een onderdeel van een .wegennet voor Nederland; oor spronkelijk menden deze wegen voor den Landbouw en was het dus rationeel, dat de polder verplicht was hen te beh.eeren. Thans geeft echter de poider een niet onbelangrijk bedrag aan wegenonderhoud uit, ten dienste van het doorgaande ver keer. Voor zoover een doorgaande ver bindingsweg in den HaailemmermeerpoL- der is gelegen, is een gewenschte en bil lijke oplossing, dat de Staat dezen weg overneemt, verbreedt, yerbetert en onder houdt. De van provinciaal belang zijnde Kruis;- en Venneperwegen behooren aan de Provincie te worden overgedragen, en de traversen in de dorpen aan de ge meenten. Het overblijvende gedeelte van 't wegermet omvat wegen, die allen nog 't karakter van polderwegen heuben, en behooren in beheer en onderhoud bij den polder te blijven. Voor deze wegen, waar van de wegconstructie niet op doorgaand automobiel verkeer berekend is en die voornamelijk gebruikt worden door land- bouwpaarden, die weinig of niet aan auto mobielen gewend zijn, zou het geweusckt zijn, dat ze dcor Gedeputeerde Staten van Noord-Holland voor automobielverkeer gesloten werden, waarbij aan enkele be Langliebbende automobilisten ontheffing verleend kon worden. KONINKLIJK BEZOEjK AAN SCHAGEN. Vrijdagmiddag arriveerde H. M. de Ko ningin te 1 uur 49 min. met een specialen trein aan het station te Schagen. Het ge volg van H. M. bestond uit viif personen, waaronder de Darticuliere secretaris van H. M., baron Van Geen en baron Ben- tinck. De vorstin werd aan het station door den burgemeestr verwelkomd en begaf zich on middellijk naar de tentoonstellingsterreinen van de Hodandsche Mij. van Landbouw, waar H. M. werd rondgeleid. Na het bezoek aan het tentoonstellings terrein vertrok H. M. naar het stadhuis, waar de «burgemeester eenige woorden van aanhankelijkheid jegens het koninklijk huis sprak. Velschillende personeu werden hier aan H. M. voorgesteld, waarna de thee werd aangeboden. Voor het r aadhuis werd een welkomst- cantate gezongen. Hierop werd per auto een rondrit door de stad gemaakt en begaf H. M. zich naar het station, waar zii in den koninklijken slaapwagen zou overnachten om aan Alk maar een bezoek te brengen. HULP VERLEENING AAN OOSTEN' RIJKSChE geestelijken. Bij het Priestercomité tot huipverleening aan Oostenrijksche Geestelijken (Zwijn straat 5, Tilburg) is ingekomen van; 15 tot en met 31 Augustus f 3.752.23 kr., 19.200, R. M. 320. Vorige opgaven 'be droegen f 11.117,16. kr. 66.223.70. R. M 603, frs 5. Zoodat in totaal is ingekomen f 14.869.39. kr. 75.423.70, R M 923, fr 5 STEUN AAN WEENEN. Woensdag 8 September kwam het Comi té uit de Vakcentralen voor steunverleening aan Weenen. bestaande uit de heeren C Kupers N. V. V. plaatsverv., J. S Rappere C N V., F. C. van Lngen Schenau A.NV en J Th Nykamp R K V bijeen, tenemde de boeken te con troleer es en de afrekening vast te stellen van de gelden, welke na de vorige controle nog waren binnengekomen. De boeken en bescheiden werden geheel in orde bevonden. In totaal is er thans ingekomen de som van f 522.423.03, waarvan, na aftrek der totale onkosten, de verdeeling is ais volgt: N V V f 258.603.10K. R KV 115,767,52. C. N. V. f 64.880.04. A N V f 44,845,231/9.. De besturen der Plaatselijke Comité's of organisaties en eventueel de werkgevers, welke nog gelden voor Weenen in hun bezit mochten hebben, worden verzocht, deze spoe dig aan den Penningmeester van het noow comité voor Weenen J- te 12, Utrecht (Girorekening 22696) over te maken. DtE MELKPRIJS- Het Volk" verneemt uit Den Haag: In verband met de berichten omtrent een melkprijs van 25 cent per liter in de win- termaanden, vernemen we, cat de minister in deze nog geen besluit heeft genomen. Den vorigen winter verstrekte het zuivel- kantoor op die melk een bijslag die in de groote siteden drie cents bedroeg, terwijl het publiek 20 cent voor de melk betaalde. Men acht thans een verhooging van den winter-melkpriis niet onwaarschijnlijk, maar oordeelde het daarnaast niet uitgesleten, dat ook voor het aanstaande winerseizoen een bijslag door het zuivelkantoor zal wor den verstrekt. DE RIJKSSU1KERKAART. Van Maandag 13 Sept. tot en met Zon dag 19 Sept. zullen geldig ziin de bons nos. 49 en 50. DE VLIEGKAMPEN TE VEERE EN SOUBURG. Naar verluidt worden door de Nederlandsche Viiegtuigenfabriek Fokker pogingen in het werk gesteld om in bruikleen dé beschikking te ver krijgen over de marine-vliegkampen te Veere en te Souburg, teneinde deze als burgervliegkamper te kunnen exp'.Voiteeren. Drankbestrijders-Bedevaart naai' Hello. De Bedevaart der Mar ia-Vereen igingen en Kruisverbonden uit Noord-Holland boven het IJ, op den feestdag van Maria-Geboorte, is een heerlijke manifestatie geweest. Begunstigd door zeldzaam prachtig weder trokken de pelgrims naar Maria's Genade-oord, waar te half n de H. Mis werd opgedrager door den Z.E.H. Peeperkorn van Limmen, ge assisteerd door de Eerw. heer Karskens van Rinnegom en Busch van Heiloo. Onder de H, Mis richtte de Z.E.H. van Adrichein, Rector vat de St. Josephsgezel'ien te Amsterdam, het woord tot de bedevaartgangers. Hij behandelde de drankbestrijding, die als maatschappelijk werk en als werk' der Chr. naastenliefde kan beoe- fend worden, uit het oogpunt van versterving, waardoor de wil gesterkt, het lichaam aan den geest onderworpen en de strijd tegen den ouden zondigen mensch, die Ln ieders binnenste huist, vergemakkelijkt wordt. Te hai'f 2 deed' de E. Pater v. d. Elzen hei Lof, waarna sacramentsprocessie. In de mooiste orde trokken de zeer talrijke pelgrims onder af wisselende gezangen en gebeden op naar den Kruisberg, waar de E. P. Rogerius een predi katie hield over het vaste vertrouwen, dat ook de drankbestrijders mogen en moeten hebben in hunne goede Moeder Maria. In deze processie telden we een 12-tal vaandels van de verschil lende afdeelingen. Moge deze bedevaart rijke vruchten afwerpen Vi.-or tijd en eeuwigheid. De vraag dringt zich op, of het niet wen- schelijk mag geacht worden, deze jaarlijksche bedevaart, waarbij de deelname zoo groot is. en de orde niets te wenschen overlaat, nog alge- meener te maken en haar voor het geheele dio cees te doen gelden. Het regeiingscomité zal hieraan stellig zijn aandacht willen schenken. GIFTEN. Wij ontvingen nog voor Pastoor Grabe te Berlijn van N. N. Resteerend geld van de Keve. laarsclie reis: „Wie volgt?" 84 Mark. fi. K. ARTSEN-VKREENIGINGU. Volgens mededeelingen in de „Msb." van Dr. A. C. A. Hoffman te Gouda, zal' weldra de R.K. Artsen-Vereeniging voor het voetlicht treden. Deze vereeniging kwam op initiatief van Dr. Verberne tot stand. Zij werd opgericht den 20 Dec. 1919, met aanvankelijk een vijfde van ai onze Kath. arteen als lid. Arts Jorissen tg Amersfoort heeft de benoeming tot voorzitter aangenomen. t NAAR DE MISSIE. Zaterdag 25 September vertrekken met de „Pabiia" van de Rotterdamsohe Lloyd naar de Java-missie de Weteerw. paters J. Huijgeus S. J., G. Minderop S. J. en P, Preanthaler S. J. en de Eerw. fraters P. Darmosepoetro S. J. ©n F. Satimau S. J, MAX KLOOSr—JULIUS RöNiGEN. Naar wij vernemen zuilen de baszanger Max. Kloos en de pianist Julius Röntgen Sr. in Hol?, en in het buitenland onder leiding van Ernst Krauss. leider van den Egmondschen Kunstkring, kamermuziekavonden geven, soortgelijk de vroe gere „Messch aert-Röntgen^A vonden." De Nederlandsche uitvoeringen beginnen Woensdag 13 October met een concert in „Dilft. gentia" Den Haag. BEDROG IN DEN HANDEL VAN MESTSTOFFEN. De Vereeniging van Aeuenanasche Zaadhaa deferen heeft een adres gezonden aan den Mi nister van Landbouw, naar aanleiding van het ontwerp van wet tot het stellen van bepalin gen ter bestrijding van het bedrog in den han del' van meststoffen, zaaizaden en veevoeder. De bedoeling om bedrog m den handel te>- gen te gaan, kan, zoo zegt adressante, niet an ders dan te billijken zijn; in genoemd wetsont- werp schuilt echter niet weinig overdrijving. D» maatregelen, welke nu worden voorgesteld, zijr van dien aard, dat men zal stuiten op bijna on. overkomelijke bezwaren van practische beteeka nis. Er wordt vee! te weinig rekening gehoudet, met de practijk van den handel. Verschillende verzamelingen, welke a?s regel reeds onder Kiemnormen zijn gekocht, zouden volgens het nieuwe ontwerp 200 lang aan de grens moeten blijven liggen, totdat het laatste resultaat van onderzoek opnieuw is vastgesteld. Bij enkeie artikelen zou hiermee zooveel tijd verloren gaan, dat importeeren hiervan op deze wijze on mogelijk wordt. Wanneer de zaadhandel onder zu;ke bezwarende maatregelen gebukt moet gaan, kunnen ve?en met allerlei importartikelen gerust hun zaak sluiten. Daarbij komt, dat de zaadhandel in binnen- en buitenland reeds ta melijk hooge eischen aan het te leveren zaad' Stelt, zoodat deze bezwarende formaliteiten ook uit dat oogpunt weinig doel zouden treffen. Wanneer men bijv. na het plotseling binnenko men van een of ander artikel per draad in het buitenland bestelt, onder beding van bepaalde normen van kiemkracht en zuiverheid en na eeo toch reeds lange reis, zou dit zaad eerst nog een: 3 a 5 weken aan de grens moeten vertoeven voor 't onderzoek, dan is de zaaitijd intussched verstreken. Het geheele ontwerp is dan, vooral voor zoover het betreft de zaaizaden ook in de zen vorm af te keuren, waarom adressatite ver zoekt dit ontwerp, niet tot wet te doen verhef fen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1