EERSTE BLAD BINNENLAND De Katholieke Kerk in Rusland. SIPKES' JAMFABRIEK. Kerk en School. MftAHDAS 13 SEPTESBEIS 1928 44ste JAARSJiiSG Ho I528Q 1S& «Hl PER KWARTAAL T 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PER KWART. BO VOORUITBETALING f 3.57V, BUREAUX: NASSAULAAM 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748, ADVERTENTÏËN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen GEEN UITWEG. EEN 8CH0ÖL-1OYLLE !ïi T NOORDEN. Te Woldendorp, in de provincie Gronin gen, is een nieuwe Christelijke schooi ge opend. Bij die opening was veel helangsel- ling en o.a. werd het woord gevoerd door den heer J. Hommes, arroodisscinente- schoolopziener te Hoogezand. Hij zeide partijgenoot te ziin van wijlen den vrijz. dem. Dr. D. Bos. In de tweede plaats wenschte de heer Hommes openlijk uit te spreken, dat er wellicht geen plaats te vinden is in ons land, waar zoo hoog uoodig een Christelijke school moest wor den opgericht als te WoLdendorp. Hij schroomde niet te zeggen, dat men, ook als vrijzinnige, uit zijn vel springt, wanneer men de toestanden kent. die daar aan de openbare school heerschen. Woldendorps openbare school is verwilderd en al krijgen we nu hier aan de Christelijke school een Wildeman (het hoofd der school die zoo heet), spr. gelooft, dat de heer W. tegen de verwildering, die hier heerscht. zal opko men. Ze moeten, aldus de heer Hommes, hier opgevoed v/orden, hetgeen tot op he den niet gebeurde. Daarna richtte de schoolopziener zich tot mej. Wildeman, die onderwijzerees is eu zeide: „omdat er niemand anders te krijgen was. duld ik u. doch anders zou ik tot u zeggen: „Juffrouw, verdwijnt u uit de school; getrouwde vrouwen hooren in het gezin. Wanneer ik getrouwde vrouwen in de school zie. dan zou ik ze er wel willen uitraasden". Gtarne wilde spr. aan het hoofd der school dien heer Wildeman steun en medewerking toezeggen. Aldus het verslag in de JMiouwe Win- schoter Courant", die op een andere plaats mededeelt, dat de heer P. Smid. hoofd der openbare lagere school, ziin ontslag heeft aangevraagd. Alsof die aan kon 'blijven, na den uit brander hem door den schooloozieser Hom mes in 't openbaar toegediend! Nederland en België NEDERLAND EN DE FRANSCH-BELGISCHE MILITAIRE OVEREENKOMST, Binneniandsch Nieuws. Naar het „Centrum" verneemt, zullen in de commissie ter bestu-deerina van het vraagstuk der leenrenie. ingeleid doer den R. K. Central en Raad van Bedrijven, o.a. zitting- netnen Pater Rijken O. P., Prof. Aengenent, Pater Dr. van Beurden uit Heeswijk, Prof. Veraart de heer Ir. St. van Schaik te Velp. Beekman te Delft, Ser- rarens to Utrecht. DE MELKPRIJS. In tegenstelling met haar kortelings ge dane mededeeling, meldt „Het Volk" nu weer, dat minister van IJselsteiin niet we der een bijslag door het zuivelkantoor wil laten verstrekken. De melkprijs zal in de groote steden 25 cent per liter edragen. Door het zuivelkantoor zal melk worden bijgeleverd, daar anders de prijs nog aan merkelijk hooger dan een kwartje zou wor den. eeK grief der GEZAGVOERDERS ENZ. De vereeniging van Nederlandsche Ge zagvoerders en Stuurlieden ter Koopvaardij te Rotterdam heeft, naar de ,.N. R. Ct." meldt de volgende motie aangenomen: De vereeniging- mz - kennis genomen hebbend van het feil. dat ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Konin gin, zulks in tegenstelling met de tegen over hun Indische collega's gevolgde ge dragslijn aan geen enkelen gezagvoer der der Nederlandsche Koopvaardijvloot een onderscheiding is toegekend: dat zulks evenmin geschied U a«n een in ander per soon. die*"in dit bedrijf een leidende positie inneemt of daaraan in meer bescheiden werkkrig ziin krachten wijdt; betreurt, hier uit te moeten constateeren, dat de diensten welke de zeeman gedurende de oorlogsja ren, met groot levensgevaar en ten koste van vele mensehenlevens aan het Neder landsche volk bewezen heeft, zulks ten bate der voedsel- en branastofvoorziening. door de regering worden miskend of alreeds zijn vergeten. KASGELD-VOORZIENING DER gemeentel Naar de „N- verneemt, heeft de Vereen, van Nederlandsche Gemeenten zich adert eenigen h'd ernstig bezig gehouden met de moeilijkheden, welke gemeenten on dervinden bii de voorziening ja haar be hoeften aan kasgeld. In een bepaald op zicht zijn reeds resultaten van. die bemoedin- gen bereikt, waarvan naar valt aan te ne men, weldra zal huiken. Bestanddeel van de te verwachte11 organisatie zal ook uitma ken de vestiging van een bureau der Veree niging, hetwelk o.m. gegevens aanlegt be seffende de financieele positie van gemeen ten. Nog kan worden medegedeeld dat de Vereeniging heeft besloten tot herinstelling van een commissie^ welke tot taak zal heb ben te onderzoeken in welk opzicht maat regelen door gemeenten zijn te treffen om te strekken tot een economisch beheer bij de gemeenten in het algemem en bij haar bedrijven en diensten in het bijzonder. II.M. DE KONINGIN TE AJLKMAAR. Eigen vruchtenkweekerijen. Luchtverkeer WE HAARLEMSCHE COURANT BE ABOsNfcMEKÏSFKijS BEüRMüT V©08 HAftSLErA EM AGENTSCHAPPEN; Een Katholiek priester, die er onlangs in slaag' de uit Rusiand te ontsnappen en te Rome aan kwam, publiceert in de „Corriere d'Itaüa" een belangwekkend artikel over de godsdienstige toestanden in Rusland. Deze priester, de Eerw. heer Kalpensky, was getuige der geweldige gebeurtenissen, die zich in de laatste jaren in zijn land afspeelden. Qver de godsdienstige toestanden in Rusland spreekt hij dus met volle kennis van zaken. Ver scheidene malen getuigt hij dat, benevens de eco nomische crisis, het godsdienstig vraagstuk meest al het onderwerp is der gesprekken van klein en groot, arrn en rijk, en meer nog van de bekert'dan van de popen, eertijds slaven, nu slachtoffers van het verdwenen tsarisme. De laatste jaren, die den oorlog vooratgin gen, teekenden in Rusland niet alleen de ontbin ding van het politiek regiem, maar ook het verval van alle godsdienstig gezag. Het geweldigste communisme en nihilisme werd er gepreekt van alle daken. En de officieele kerk aan den troon gebonden, ging er gebukt onder den haat en de verdachtmaking, waarvan het tsaristisch regiem het voorwerp was. Heden heeft ae geestelijkheid alle gezag ver loren. Doch het godsdienstig leven is in Rusland vuriger dan ooit de kerken worden meer bezocht dan eertijdsen mensohen, die vroeger onver schillig of ongeloovig waren, ziet men heden hun troost en kracht zoeken in den godsdienst. Feitelijk gaat da leiding der kerk heden uit van de parochiale en diocesane comité's, waarvan vooraanstaande leeken het bestuur hebben de priesters hebben maar te gehoorzamen. De pries ters worden dus niet meer beschouwd als geeste lijke leiders en vaders, maar ais ambtenaars der kerkelijke bediening, 't is de eenige band die hen nog aan het volk verbindt. De regeering is bepaald anti-christelijk, beter gezegd joodsch, daar de voornaamste leden, te beginnen met Trotzki joden zijn daarom wordt de joodsche godsdienst alleen niet vervolgd, maar beschermd. De reactie nu tegen deze anti-christe lijke regeering gaat uit van de leeken. in lyiö was de Eerw. Kalpensky te Petrogra do getuige van een ontzagwekkende godsdienstige volksbetooging tegen de bolsjewiki, die zich mees ter wilden maken van het beroemde klooster van den H. Alexander. In dit geval werd de sovjet g' dwongen aan den wil van het volk toe te geven en vele dergelijke gevallen in steden en dorpen zou men kunnen aanstippen. Het volk, dat in zijn groote massa nog diep godsdienstig is, reageert dusde passieve geeste lijkheid niet. Wanneer de bolsjewiki hun plannen tegen den godsdienst uitvoeren, dan is het de scnuld der geestelijkheid die het volk niet steunt de geestelijkheid, eertijds slaafs, onderworpen aan de regeering, is voor een strijd niet opgegroeid. Wat we nu zien, aldus Kaepensky, is de laatste crisis van den ziekedood of genezing, 't Russische volk wil leven. 't Russische volk zoekt met al de krachten van zijn ziel en wie zoekt, die vindt. Weiken weg zal het godsdienstig gevoel de natie inslaan: Een dubbele -veronderstelling is mogeiijkOfwel ontaardt de Russische kerk in een liberale gemeente in protestantschen zin; ofwel verrijst ze tot de ware, universeele leven wekkende Kerk van Rome. Enkele geestelijken, vooral onaer de hooge geestelijkheid, sturen de zielen in de eerste rich ting; en iedereen weet in West-Europa, dat d Anglicanen sedert lang hana en goud reiken om de orthodoxe kerk in hun water te doen varen. Doch wat vöör den oorlog mislukte, heelt nu min der dan ooit kans op succes, daar het volk een geweldigen haat koestert tegen ai wat Engelsch is. Overigens vat het Russische volk den godsaienst kerkelijk op met al het uiterlijke der liturgie en sacramenten, met zang en bee.den, processies en bedevaarten. Het protestantsch rationalisme, het protestantsch individualisme is tegen den aard der Russische natie zeli. Blijft dus de andere hypothesede vereeniging met Rome. Is de vereeniging mogelijk, vraagt Kaepensky,is ze uitvoerbaar; Ja, antwoordt hij beslist, zis mogelijk en uitvoerbaar. De algemeens sympathie, welke de Katholieke Kerk, zelfs onder de geleerden, geniet, is daar een duidelijk bewijs voor. Hare vijanden van weleer achten haar he- - den als een universeele kracht, als de eenige Kerk, die aan de verwoesting der laatste jaren ontsnap te. Hare vrienden worden Katholiek ofwel be lijden in het openbaar hun onverdeelde sympathie voor de Kerk van Rome. Onder dezen schittert een vooraanstaand professor der universiteit van Petrogrado, Karsavin, beroemd om zijn wer ken over de middeleeuwsche geschiedenis. Vóór een iaar of twee pubiioeerde hij een werk over het Kahtolicisme, een ware apologie der Kerk, die diepen indruk maakte. Hij begon ook de uit gave der Katholieke mystieken doch, daar de sovjets het monopolie der drukmaterialen hebben, heeft hij dit werk moeten onderbreken. Is het uitgeven van boeken onmogelijk, de propaganda gaat toch actief voort door het woord Men zoekt de Katholieken, men benijdt ze; zij tenminste hebben vastheid in leer, leiding en or ganisatie in werken. Zoo zijn de individueele be keeringen niet zeldzaam, zelfs had men reeds het geval eener algemeene bekeering tot Rome in een parochiekerk van 6000 zielen in het district Charkofl. De geestelijkheid is wantrouwig, doch haar fanatisme tegen Rome is gevallen sedert de vrij heid van godsdienst door Kerensky werd uitge roepen. Kerensky kan andere fouten bedreven hebben, daarvoor zijn we hem toch dankbaar. Meer hoop op toenadering tot Rome bc-staat er voor de zoogezegde ,,Oude Kerk" van Rusland, die ongeveer 20 miiiioen leden telt, en die zich in de zeventiende eeuw van de officieele kerk los scheurde om dezer slaafsche onderwerping aan het tijdelijke gezag. De „oude geloovigen" zijn kerkelijk goeo georganiseerd hun hiërarchie werd vóór enkele jaren door Rome geldig erkend wegens hun oude veete tegen de officieele kerk, hellen ze veel meer over tot Rome. In een vergadering van Katho lieken en oud-geioovigen, heeft een hunner bis schoppen zélfs klaar en beslist de vraag der ver eeniging met Rome gesteld. Indertijd hebben vrij do lengen van „Het Volk"' aan dc kaak' gesteld, waarmee dit blad op de aan de redactie arglistige manier eigen, de verwerping der Duurte-wet op rekening der Regeering trachtte te schuiven. We toonden toen aan, dat niet de Regeering, maar de Socialisten de Duurtevvet lieten verwer. pen, de Socialisten, die zoo koppig waren om er op te blijven staan, dat de wet precies gemaakt wend, zooals ze verlangden en toen ze daarin hun zin niet kregen, tegen de wet stemden. Sindsdien 'en naarmate de duurte nijpender werdheeft „Plet Volk" zich in allerlei boch ten gekromd om toch maar uit die „impasse te geraken, waarin de Socialistische Kamerfrac tie door haar koppig tegenstemmen, de heelc Socialistische partij gebracht heeft. Echter, de onmogelijke toeren op het koord der drogredenarij mochten niet baten. Thans meent het blad een uitweg te hebben gevonden. Met instemming citeert de redactie prof. De Vooys, die omtrent wettelijke éuurtebestrijding schrijft: „Maar zal de strijd aangebonden wor den niet alleen tegen de kleinen, die de laatste prijsopdrijving toepassen, maar ook tegen de grooten, die het eerst er mede aanvingen, en die de grootste conjunctuur-winsten maakten, dan moet de organisatie strijdvaardig en sterk zijn," en zij meent naar aanleiding daarvan boven haar artikel „Een lapmiddel" te mogen plaatsen, blijkbaar bedoelend, daarmede het oordeel van prof. De Vooys over het ontwerp-Duurtewet in het kort samen te vatten. Terecht wijst de „Tijd" er op, dat ook bij de behandeling der Duurte wet er wel degelijk op gewezen is, dat juist de Centrale Duurteraad niet slechts in de kringen der middenstanders, maar ook ja vooral -hooger zou hebben te onderzoeken en hoe zou blijken, dat de oorza ken der duurte veelal in die hoogere regionen te vindien waren. Ook is er toen op gewezen, dat verschillende factoren zouden blijken te wer k'en, waartegenover een Duurteraad machteloos zou staan, gelijk b.v. de later ingetreden stij ging van den koers van dollar enzIndien echter ook al het betoog van prof. De Vooys geheel de strekking had', als door „Het Voik'! voorgesteld, kon het den sociaal-democraten toch niet baten. Immers: de sociaal-democraten vonden het ontwerp allerminst een lapmiddel, zoolang de arbeid'sloonen er niet onder gebracht waren, en vari die arbeidsloonen rept prof. De Vooys met geen enkel woord. Door die aanvulling veranderde 't ontwerp niet van karakter. De weg, dien „Het Volk" meent gevonden te hebben, om uit de moeilijkheid, waarin het rich vastgewerkt heeft te geraken, blijkt geen uitweg te wezen, maar we! een weg die dood loopt. Volgens de „Vingtième Siècle" is in de Fransch-Belgischc overeenkomst ook het geval voorzien van een Duitschèn inval door Neder- landsch gebied. Het schijnt, dat in dit geval sprake kan zijn van een, bezetting van Nederlandsch gebied. Bij nadere beschouwing, aldus vervolgt het blad, vau den toestand welke voor Nederland zou ontstaan, door een schending van zijn grond gebied door Duitschland, vraagt men zich af, hoe het mogelijk is, dat Nederland rich niet heeft willen aansluiten bij dit militair accoord. Door buiten het verbond te blijven, stelt Neder land zich aan hetzelfde lot bloot als België in 1914. Wanneer Nederland met Frankrijk en Bel gië een definitief verbond zou sluiten, zou het in staat zijn, aan een ieder te beletten zijn grondgebied te schenden en tevens de Fransch Belgische alliantie aanzienlijk versterken, ja, in zekere mate bijdragen den vrede in West- Europa te handhaven. Wat den Nederlandsclren eisch betreft, om het J um vandaar naar het stadhuis te worden ver- I «Anad fr, ntfTtliAaafAM Lof Klüfl Hf* pT3t1. trrtlrrrl accoord te publiceeren, zegt het blad: de Fran sche en Belgische regeeringen zullen niet nala ten de essentieele en definitieve gedeelten te pu bliceeren, maar inzake de tactische en strategi sche maatregelen kan het in geen staatsman, die art. 18 van de acte van den Volkenbond heeft opgesteld, zijn opgekomen, dat deze bepalingen van een militaire conventie moeten gepubli ceerd worden. De „Peuple", het socialistische orgaan zegt: Wij begrijpen, dat men niet zoo naief moet zijn Duitschland in kennis te stellen van de techni sche militaire bepalingen, maar wel moeten de betrokken volken op de hoogte gesteld worden van alles, wat de beide partijen, politiek, econo misch en militair bindt. Temeer moeten we dit eischen, omdat de edellieden van den Quai <1 Or- say schijnen te willen voorstaan met België ais een soort Portugal te beschouwen. BETERE BEREIDING VAN RRÜIN- BROOD. Op de vragen van het Tweede Kamerlid, A. P. Staalman, betreffende de slechte bereiding van het bruinbrood, luidt het antwoord van den Minister van Landbouw als volgt: „Het is den Minister bekend, dat geklaagd wordt over minder goede bereiding van het bruinbrood. Reeds is overgegaan tot uitbreiding van bet bestaande aantal deskundigen, die tot taak hebben toe te zien op de zindelijke en vakkun dige bereiding van het bruinbrood en zoo noo- dig aan de bakkers aanwijzingen te geven. Een gedrukte circulaire, waarin den bakkers wenken worden gegeven, waaraan zij bij de be reiding van bruinbrood moeten voldoen, zal de. zer dagen worden rondgezonden. In de distributieregeiing voor brood, bloem en meel zijn bepalingen opgenomen ten aanzien van straffen, welke aan bakkers kunnen worden opgelegd.'' DE VEEPEST IN BELGIë. trof. -dr. j. de Blieck, directeur van het insti tuut voor parasitaire- en infectieziekten der Vee artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht en dr. F. van Hcelsbergen, conservator aan genoemd Instituut, vertoeven in België om in opdracht van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel, de veepest te bestudeeren. COMMISSIE INZAKE DE LEEN RENTE Zaterdagochtend te ongeveer 9.15 arriveerde H. M. de Koningin met gevolg, uit de richting Schagen, in auto's te Alkmaar. Door eien drietal bereden politie-agenten af gehaald. ging de tocht allereerst naar hst station. volgd, De Burgerwacht en de Afd, van den Vrij wil ligen Landstorm had zich bij het station opge steld. Bij de Bergerbrug hadden Alkmaarschc turners een levende eerepoort gevormd; de jon gens van het Opvoedingsgesticht stonden bij het gebouw opgesteld en tusschen de Groote Kerk en het Stadhuis, brachten een 80-tal Alkmaar- sche organisaties een vaandelgroet. Vóór het versierde bordes van het stadhuis zongen de leerlingen der hoogste klassen, van de lagere scholen H. M. eenige liederen toe. Na de begroeting in de hal en na het aanbie den van bloem'en, door het dochtertje van den burgemeester, begaf H. M. zich naar de raad zaal, waar alle raadsleden uitgezonderd de soc. democraten aanwezig waren. Verder waren hier nog tal van autoriteiten aanwezig. Nadat de Koningin en haar gevolg hadden plaats genomen, sprak de burgemeester, mr. W. C. Xendelaar, de begroetingsrede. Daarna ver tolkte hij de gevoelens van aanhankelijkheid aan -het Koninklijk Huis, blijkende uit de eensge zindheid der bevolking, waar het betrof de ver siering der stad en de feestpiannen. Verder besprak de burgemeester den toestand der gemeente Na een enkel woord te hebben gesproken over de duurte, sprak de burgemeester over het vraagstuk der volkshuisvesting, aan welks oplos sing te Alkmaar flink' gewerkt wordt, maar dat desniettegenstaande toch nog met zorg vervult. Het verheugde den burgemeester, dat de Konin gin den vvensch had te kennen gegeven den nieuwen bouw te zien. Persoonlijk hoopte spr. dat dit bezoek van -de Koningin zal bijdragen tot het herstel van liet vertrouwen van volk en overheid jegens elkander Spr. besloot met als zijn overtuiging uit te spreken, dat door het overgroote deel der Alk- maarders dc bede wordt geuit, dat God -de Ko ningin en Haar Huis zal behoeden voor Neder land. Tegen half elf verliet H. M. het stadhuis, om een bezoek te brengen aan de ambachtsschool Een echt Alkmaarsche hulde was de aanbieding van kaas en bloemen door de kaasdragers op het Waagplein. Hierna volgde weer een rijtoer door verschil lende straten. Op dezen tocht werden bezichtigd de in den laateten tijd door Volkshuisvesting en de R.-K, Woningbouvvvereeniging Goed Wo nen gebouwde arbeidershuizen. Een indrukwek kende hu'debetooging had plaats in de Harddra- versiaau, mter een 80-tal vereenigingen stond opgesteld naast hunne vaandels en andere ken- teekenen. Een mannenkoor voerde hier het Domine Sal- vam fac uit, onder leiding van den heer Joh Kuiper uit Alkmaar. Door een, commissie werd een album aangeboden, waarin d? namen van de deelnemende vereenigingen. Bij het Victoriebceld (herinnering aan Alk- maar's Ontzei) had zich de Ontzetvereeniging opgesteld. De vice-voorzitter der Vereeniging, dc heer C. Naunes Gorter, sprak een kort woord van welkom op de plaats, waar telkcnjare op 8 October het ontzet herdacht wordt, Met den Koninklijken trein vertrok H. M uit Alkmaar IIET ISOLEMENT VAN EX-KEIZER WILHELM Naar de „Tel." meldt, wordt bij het in aanbouw zijnde inga-n-gsgebouw aan den. Langb ro-eksehen weg bii Huize Doorn, het verblijf van den gewezen Duitschèn Keizer, ©en afschutting gebouwd op pl.m. 30 M vau den weg. 't Geheel wordt opgebouwd met het hout door den ex-Keker gehakt. Het ligt in do bedoeling deze afscheiding door te trekken in de richting van Langbroek, waardoor het groote -vierikaint-e stuk bouwgrond voor het hu-is Doorn aan 't oog onttrokken wordt. Daarmede is tevens het vrije uitzicht op den voorgevel en den toegang tot het huis verdwenen. Als deze schutting gereed is, zullen die bewoners zich vtrii over het Oos telijk gedeelte der buitenplaats kunnen bewogen, zonder van dien weg af gezien te worden. D® WERKTIJDREGELING IN DE TEXTLELrIN DU STRIE. De R. K. Textielarbeidensbond heeft aan den minister van Arbeid een adres verzonden, waarin wordt verzocht, de commissie uit den Hoogen Baad van Ar beid voor de textiel-indu-strie in over weging te willen geven, alsnog een nieuw onderzoek te doen instellen naar de gron den, die er toe geleid hebben, te advi- seeren om voor dc textielindustrie oen overgangstermijn van 2 jaren toe te staan, waarbij den minister in overweging wordt gegeven om aan genoemde commissie of aan een eventueel andere commissie een of meerdere vertegenwoordigers der or ganisaties toe te voegen. DE HARING-KWESTIE MET DUITSCH LAND. In den laatsten tijd, zoo wordt uit Berlijn aan de „Msb." bericht, wordt Duitschland in de Nederlandsche pers beschuldigd, in het haring- vraagstuk geen eerlijke houding te hebben aan genomen. In Duitschland heeft zulks veel op zien gebaard. In goed-ingelichte kringen verze kert men dat de berichten in de Nederlandsche pers voorkomend, geheel bezijden de waarheid zijn. Het is waar, dat Duitschland nog i'A millioen ton haring van Holland moet afne men, maar dit zou volgens de overeenkomst eerst na de ratificeering van de crediet-overeen- komst met Nederland plaats hebben. Dat deze overeenkomst nog niet is geratificeerd, is niet Duitsdhland's schuld. Het zou liever heden dan morgen de overeenkomst teekenen, maar eerst moet êt tusschen Duitschland sa Nederland met A een derde mogendheid (zeer vermoedelijk Frank rijk), van het vastenland in de hoofdstad var laatstbedoeld land een slotbespreking plaats heb ben. Dat deze overeenkomst nog niet heeff plaats gehad, is wederom Duitschiand's schuld niet. Overigens is het nog de vraag, volgens de Duitsche opvatting, of Duitschland verplicht is, de haring van de vangst 1919 op te nemen, of dat het haring van den nieuwen oogst kar eischen. VRAGEN INZAKE DE VEEPEST. Het Kamerlid Braat heeft zich tot -den Mi nister van L., N. H. gewend met de volgende vragen Is de Minister bereid om strengere dan de tot dusverre genomen maatregelen, te nemen te gen de overbrenging van de veepest uit België naar Nederland, door: ie. Alle personen, wagens, voertuigen, auto's motor- en andere fietsen, aan de grenzen goed te ontsmetten? 2e. Het verbieden vau invoer van alle artike len uit of over België naar Nederland? Is de Minister bereid, om aan de landbou wers, die door de regeer in gsmaatregelcn wor den getroffen en hun vee moeten opstallen, wat thans voornamelijk voorkomt in de 300 meter, grensstrook, schadevergoeding te betalen? KONINKLIJK BEZOEK AAN FRIES LAND. De Koningin is voornemens 7 en 8 October a.s. een bezoek te brengen aan de provincie Friesland. Prins Hendrik zal H. M. vergezel len. Het bezoek zal geen officieel karakter dra gen. Op 7 October komt de Koningin naar Lemmer voor de officieele opening van het Provinciale stoomgemaal en gaat vervolgens naar Leeuwarden, waar ten huize van den Com missaris der Koningin wordt overnacht. In den namiddag keert het Koninklijk Echt paar naar het Loo terug. LUCHTVERKEER BOVEN ZWEEDSCH GEBIED. De Zweedsche regeering heeft de aan dacht gevestigd op de verordeningen dio gelden ten opzichte van het luchtvcnkeei boven ZweecLseh grondgebied. Vreemdelingen mogen, krachtens die be palingen niet boven Z woodsch grondgebied vliegen, dan met koninklijke toestemming Bij aanko-mst door die lucht boven Zweedseh territorium mag die territoriale grens slechts bij dag gepasseerd worden, terwijl hat ver boden is fotografie of radio-telegrafiebestcl. len met ziick mede te voeren. DE MOZAÏEKVLOER IN DE KAPEL VAN HET SEMINARIE TE WARMOND. Dezer dagen is eindelijk gereed gekomen dc kostbare marmeren mozaïekvloer in de kapel van het Groot-Seminarie. Eindelijk want deze vloer is door de geestelijkheid van het diocees aan het Seminarie geschonken bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den H. Eerw. President, gevierd den i5den Augustus 1913. Dit lange uitstel, en het ernstig beloopen .gevaar, dat er van het schoone plan nooit iets zou komen, staan op rekening van den oorlog. Het plan is ont worpen en de teekeningen der mozaïeken zijn op ware grootte vervaardigd door de meester hand van Jan Brom, die helaas de uitvoering van deze, een zijner stoutste scheppingen niet heeft mogen beleven. In den zomer van 1914 waren de cartons gezonden naar de werkplaatsen eener Fransche firma in de buurt van Maubeuge, die op zich ha geno men het mozaiekwerk in September van dat jaar te plaatsen. Toen brak de oorlog uit. Er was geen denken aan de teekeningen terug te krijgen uit het bezette gebied. Alle vrees bestond, dat zij verloren zouden zijn. In 1915 stierf de geniale ontwerper. Dit verhes leek onherstelbaar, want er bestond van het kost bare werk geen noemenswaardige schets of copie. Toch hielden de wakkere zonen van Jan Brom nog altijd een kleine hoop, dat er iets vam zou gespaard blijven. Zoodxa de wapen stilstand gesloten was stelden zij zich m ver binding met de fransche firma. In den beginne hadden zij weinig succesde berichten van December 1918 deden het ergst#1 vreezen. Maar zij gaven den moed niet op. In Augustus 1919 vernamen zij :„Certames parties de vos dessins ont été retrouvées, d'autres sont lacé- rées, et quelques unes manquent." Vijf maan den later, na veel geschrijf en moeiten, kwam eindelijk in Januari van it jaar het werk van hun overleden vader weer in hun bezit, en wonder boven wonder het was nagenoeg compleet en slechts weinig gescbonden. De fransche firma had verklaard niet bij machte te zijn het werk te leveren. Spoedig werd nu een andere gevonden, th?jis een Belgische Emile Godchoul te Gent, die dezer dagen Jan Brom's wonderbaar-schoone compositie w duizende en tienduizende stukjes marmer van allerlei kleur en tint heeft uitgevoerd op een wijze, die boven allen lof verheven is. De symboliek van Brom s ontwerp ont wikkelt zich uit deze treffende gedachte over de voorbereiding t°t het priesterschap, dat den seminaristen voortdurend voor oogen moet staan het Jiooge doel der seminari-op- voedingden weg der christelijke volmaakt heid te leeren bewandelen. Deze ccdachta

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1