mm buitenland BI N N EN LAN D DINSDAG 14 SEPTEMBER 1920 44ste JAARGANG No 15281 DÊlioSÜiËN^rajS BEO KA ACT VOOR KAAKLEM EN AGENTSCHAPPEN t PER KWARTAAL 1 3-25 PER WEEKt 0 25 FRAKCO PER POST PER KWART. BIJ VOORUITBETALING f 3.577, NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1426, 2741 EN 1748. ADVERTENTIÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING. DE PüüLSCH.RUSSISCHE OORLOG. BELANGRIJKE VERKLARINGEN VAN MiLLERANO. De bewapening der Iersche rijkspolitie met het laatste modelgeweer en krachtige revolvers gaat nu zéér vlug. Een deel van het nieuwe bewapenings-plan is het verster ken van stalen borstplaten voor politie mannen, die een gevaarlijke taak hebben te vervullen; die platen worden gedragen onder de uniformjassen. De mannen in de kazernes worlen thans voorzien van stalen over-alls", te gebruiken iu geval een aan val op de kazernes wordt gedaan. Wapens voor de loyalisten? Te Belfast is een groote hoeveelheid ge weren en revolvers aangebracht met een regeeringsschip. Men gelooft dat deze wa pens bestemd zijn om te worden gebezigd door de loyalisten. Zooals reeds gemeld werd, heeft ten deputatie van de Ulster Unionist Labour Association er bii de re geering OP aangedrongen een speciaal po litiecorps te vórmen uit de gelederen dezer arbeidersorganisatie om de militairen bij te siaan. De aankomst der wapens te Belfast wordt nu opgevat als een bewijs, dat de regeering dit denkbeeld heeft goea gekeurd. Sinn Fein in Schotland. De correspondent van de „Westminster Gazette'' te Edinburg meldt, dat er in Schotland een Sinn Fein-leger is. toegerust met wapens en dat in het geheim geoefend wordt. De politie te Glasgow, waar een talrijke Iersche kolonie is. houdt haar aandacht op de zaak gevestigd Er zijn daar 4000 jonge Ieren, m imu.aire eenheden georganiseerd, die 's Zondags oe fenen. De correspondent meldt, dat er bij dit leger cok veel ongunstige elementen en bolsjewieken zijn. DE DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING. Een draadloos bericht uit Londen meldt: Ofschoon het onjuist zou zün te beweren dat er beslist teekenen van verzwakking zijn. zijn er toch teekenen. die er op wij zen.' dat een deel der mijnwerkers aarzelt. Niet alleen dat er vele ontevredenen zijn over de onbuigzame houding, aangenomen door het federatiebstnur. waardoor be con ferenti© met minister Home onvruchtbaar werd en de openbare meening zich tegen de mijnwerkers keet. er is ook een groo. deel der mijnwerkers op wie niet te rekenen valt voor een staking. Reeds hebben eer groot aantal mijnwerkers in Zuid-wa'a waar de uiterste elementen talrijker zijl dan in eenig ander kolen district, zich c. van onthouden hun verklaring cat zij zm .en staken, in ie leveren. DE MOEILIJKHEDEN IN HET ENGEL- SCHE ELECTRISCH BEDRIJF. De bii het conflict in het electnsch be drijf betrokken werkgeversvereoriigingen do Engineers en de National Employers Federation, hebben een verklaring gepuoii- ceerd, waarin zii uiteenzetten, dat do aan gekondigde uitsluiting niet kon worden op geschort. hangende de instelling van een hof van onderzoek, onrdat de getrokken werkgeversfederaties aldus het beginsel zouden erkennen, dat hun verantwoorde lijkheid voor de leiding der industrie in alie gevallen van geschil ondergeschikt zou zijn aan het verslag over een onderzoek van buitenaf, vanwege de regeering ingesteld. Onder zulke omstandigheden is een lei ding der industrie een hopeloos geval. ITet gaat hier. zeggen de werkgeversvereeni- gingen, om een iundamenteele kwestie; hei is "het aanvechten van het recht van de werkgevers om hun beheersfuncties uit te oefenen. De secretaris van de Londensehe afdee- ling van den bond van werklieden in het electnsch bedrijf heeft gisteren officieel aan electrische tram- en spoorwegmaatS'Cha p- pijen doen weien, dat de werkaeden za terdag a.s. zullen ophouden te arbeiden, indien de u 1 ts lu i t i ng s - a f kon digi ng e nui - gevaardigd door de werkgeversverenigin gen niet worden ingetrokken. ,x,„-rr, DE CONFERENTIE VAN GENEVE. ecMtrlSKE BUiTOCL. BERICHTEN, verdediger VAN HET VOORONT WERP; WEELDEBELASTING Nederland en België Binnenlandsch Nieuws. ONTOELAATBARE TOESTANDEN. De overledene was Ridder in de Orde van den H Gregorius den Groote en Rid der in de orde van den Ned. Leeuw. tegenspraak. Onlangs deed in de pers het bericht de ronde, dat ds. Ter Haar Romeny. te Gen nep. ontslag uit zijn dienst had gevraagd, omdat hij communist was geworden. Thans bericht hij aan de „Standaard", dat bii wel ontslag gevraagd heeft, maar dat hij geen bolsjewist is en zich ook niet bii de commu nistische partij heeit aaneesdoien L- - f; l'- BUREAUX: Van het front. Het Poolsche legerberieht van 11 dezer luidt: De vijand herhaald© zün aanvallen Aan het overige gedeelte van het front en. op het zuidelijk gedeelte van het front, die echter voor hem bloedig werd afgeslagen. b« Brest-Litowsk kwamen onze troepen al vechtend vooruit en bereikten de linie aan de Osipowca-rivier. Aanvallen van het rooae leger op het spoorwegstation Shabinka werden onder zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan het overige gedeelte van het front plaatselijke gevechten en levendige verken ning. Uitstel vertrek der Foolsch gedelegeerden. De Poolsche delegatie heeft haar vertrek naar Riga moeten uitstellen wegens de moeilijkheden van het transport over 2ee. De regeering heeft zich tot de Entente-autori teiten. gewend om het vertrek der delegaie dat waarschijnlijk Woensdag zal plaats heb ben. te vergemakkelijken en te bespoedigen Polen en Littauen Volgens een bercht uit Kofno hebben de Polen in do richting van SoewaLki troepen geconcentreerd en zijn nieuwe aanvallen op de Lithausche troepen begonnen. Eveneens zijn nieuwe aanvallen op de Lithausche stel lin.gen bij Gramssy en het front bij Mariam. pol gedaan. Tot nu toe werden de aanvallen afgeslagen. Na de beëindiging van de eerste conferentie met Giolitti, heeft Millerand achtereenvolgens Italiaansche, Engelsche, Amerikaansche eni'ran- sclie journalisten ontvangen, wien hij de vol gende verklaringen deed. Onze gesprekken werden op een zeer harielij- ken en vertrouwelijk'en toon gevoerd. Wij waren het natuurlijk er over eens, dat overeenstemming tusschen Italië, Engeland en Frankrijk onmis baar is, niet alleen in het belang van de drie verbonden mogendheden, maar vooral ook voor de handhaving van den wereldvrede. Het is dui delijk en het behoeft geen nader betoog, dat een einde moet worden gemaakt aan den oorlog. Daarom rieden wij Polen gematigdheid aan, wel ken raad Polen geneigd schijnt op te volgen. Ook moet het verdrag van Versailles worden toegepast, evengoed als dat van St. Germain en alle andere, want zij vormen een geheel, het eene kan niet onuitgevoerd blijven zonder dat de an. deren daardoor worden getroffen. Ik ben het in dit opzicht volkomen eens met het standpunt, te Luzern ingenomen; zij moeten met gematigd heid worden nageleefd door de overwinnaars, maar tevens met loyauteit door de overwonne nen. De resultaten van de hervatting der handels betrekkingen tusschen Italië en Sovjet-Rusland spreken duidelijke taal: 4000 ton graan van slechte kwaliteit werden in het geheel geleverd aan onze vrienden te Rome. Bovendien ben ik er lang niet zeker van, dat de sovjettistische handelsagenten, waar zij werden toegelaten, niet een geheel andere zaak behartigden (dan alleen het aanknoopen van handelsbetrekkingen). Het eenige artikel, dat Sovjet-Rusland kan uitvoe ren, schijnt wef zijn propaganda. En dat is een artikel, waarvan ik den invoer in Frankrijk niet wensch te begunstigen. Verder hielden wij ons bezig met de regeling van andere hangende kwesties, inzonderheid die- van de Adriatische Zee. Daarin is onze positie duidelijk omlijnd. Engeland en Frankrijk te San Rcmo, hébben naai uk!, 'ijk erop gewezen dat noch Engeland, noch Frankrijk liet rech heeft van de twee betrokken partijen de regeling over te nemen van de kwestie, die hen geschei den houdt. Wij kunnen en moeten echte; pogin gen doen, om onze Italiaansche en Zuid-Slavi sche vrienden te overtuigen, dat de belangen van hun eigen landen en van de vvereli gemoeid zijn met een zoo spoedig mogelijke regeling, in ■een geest van gematigdheid en billijkheid, van ,it reeds te lang hangende geschil. Ook zijn wij iet er over eens, dat het beste middel om te doen zien, dat een nauwe entente moet bestaan tusschen Frankrijk en Italië, is deze te verwe zenlijken door concrete verdragen en zoodoende te bewijzen, dat de overeenstemming tusschen beide mogendheden volkomen is. Reeds het verdrag van Turijn van 1917 mach tigde Italië tot uitvoeren, tot een waarde van meer dan een milliard. Onder het ministerie- Orlando werd een conventie geteekend, waarbij de emigreerende Italianen voor de wet gelijk werden gesteld met Fransclien, welke overeen komst een voorbeeld is van een liberale regeling. De twee regeeringen zijn nu besloten in deze richting voort te gaan. De plannen van Giolitti komen overeen met de mijne; wij willen beiden aldus handelen, om door daden den wensch van beide volken naar eenheid te doen uitkomen. Aangaande de conferentie te Genève verklaar de Millerand: Tot deze bijeenkomst werd be sloten te Spa op 7 Juli 1.1. en nochtans werd zij tot dusver niet gehouden. Ook thans nog is het onmogelijk uit practische overwegingen, haar te doen plaats vinden vóór de financieele confe rentie te Brussel op 24 September. Aan den an deren kant hebben België en Frankrijk gewezen op het belang, dat zij zouden hebben bij een hervatting door decommissie van herstel van haar taak om de kwesties te bestudeeren, waar na de regeering-en zouden moeten uitmaken, wat zij te doen hebben. Giolitti verzette zich in geen enkel opzicht tegen deze zienswijze, sche spoorwegen te regelen vslgens het verdrag van 1919. Ook over die vraagstukken bleek een zelfde opvatting te bestaan. DE TOESTAND IN IERLAND. Betoo^iiigcn. Tienduizend personen woonden Zondag de betoog ing bij te Glasgow in verband met den Ierschen toestand. De sprekers be klaagden er zich bitter over dat de Britsche arbeiders er niet in geslaagd waren een flinke houding aan te nemen betreffende Ierland, zooals zij het hadden gedaan ten opzichte der munitie voor Poien. non der gelijke demonstratie werd ook gehouoen te Southward, in het Zuiden van Londen. Politie-bewapening. Gisteren meldden wii. dat de Confer ent. e van Genève vermoedelijk zal worden Uitge steld. Uit Parijs wordt nu verder gemeld: Er is nog niets beipaald omtrent de deel neming van Frankrijk aan de conferentie van Genève. De besprekingen hierover tus schen de geallieerden uuren voort. Frank rijk heeft een formeel bezwaar gemaakt ten aanzien van den datum, welke samen zou vallen met dien van de financieele con fei en- tic van Brussel, en een principieel bezwaar wat betreft het doelmatige der conferentie van Genève. De „Temps" meent te weten, dat eerst Zaterdiag te Lenden het officieel© stuk is ontvangen, waarin de Fransche regeering, wenschelijk voorkomt om de conferentie van Genève te hóud-en en in overweging wordt gegeven het aan de commissie voor hot herstel over te laten bet Duitsche aan bod te onder-zoeken. TEGEN MOSKOU. De landelijke vertegenwoordigers van de onafhankelijke socialistische partij in de republiek Saksen hebben Zondag te Leipzig met 44 tegen 3b stemmen een voorstel aan genomen. ingediend door het partijbestuur. In düt voorstel wordt gezegd, dat niettegen staande het juiste begrip voor de moeilijke positie, waarin Sovjet-Rusland zich thans bevindt en niettegenstaande de bereidwillig heid der onafhankelijken °m Sovjet-Rusland krachtig te steunen, de voorwaarden door Moskou gesteld voor het opnemen van de Duitsche onafhankelijken niet aanvaard kunnen worden, omdat Moskou niet den juisten weg heeft ingeslagen om tot het doel te geraken: een krachtige socialistische Internationale te stichten. Dertig miliioen menscben met den honger dood bedreigd. Fen draadloos JS. T. A. bericht uit Anna polis meldt, dat in de noordelijke provincies v-a-n China dertig miliioen menscben met den hongerdood bedreigd worden, omdat tengevolge van do groole droogte de oogst slechts 8 pCt. yap het normale cijfer be draagt. De correspondent van de „Temps" te Brussel heeft Delacroix geïnterviewd. Deze verklaarde onder meer. dat de Belgisch© re geering het sovjet-bewind niet zou erken nen. ook al zouden sommige bevriende naties dat wel doen. Detze verklaring is des te be langrijker, omdat zij een verandering in deze in de Belgische politiek aanduidt. Dr. Roux, directeur van bet instituut Pasteur, wordt te Brussel verwacht met het oog op de bestrijding der veepest. In de „Friedrich Alfredbiitte" van de Kruppfa-brieken in Rheinhausen richtte een brand een schade aan van één miliioen mark. Clemenceau zal den 22-en September met de mailboot „Cordilleras" n-aar Indië vertrekken. - Het water n den Donau bereikte den llden September 's avonds den hoogsten stand, ij.. 4.78 M. ioven norm-aal peil. Het water begint langzaam te vallen. - Do Nare dok Listi" meldt, dat het kabinet-Huszar in cfen tegen Dinsdag bijeen geroepen ministerraad wegens de onhoud bare toestanden in de coalitie zal bestuiten af te treden. i"vu, vru^ll" wnuv-u ei In uitsluitend economisch opzicht werd van J zich aansluitend bij het standpunt van de Italiaansche zijde de kwestie van de verdediging Belgische regeering en wijzend op de bezwa- van de Duitsche schepen en de levering van phosphates door Frankrijk ter tafel gebracht* door Frankrijk de kwestie van de Lombardi- ren door den Am-erjkaansehen gedelegeerde bii die commissie voor het herstel ingebracht, de redenen uiteenzet, waar.o-m het haar niet Tot nu toe lieten wij eenige critici en bedil- s van het veel besproken wetsontwerp van ,J inister De Vries, waarvan wij gaarne erkennen ,;-en bewonderaars te zijn, aan 't woord. Ihans hceit hei wetsontwerp ook een verdedi- ;;-r gevonden. Mr. P. van Je Helm oordeelt in .Bergopwaarts", ethisch weekblad voor Chris- -■ti-dom en Cultuur, dat daarmee gebroken wórdt net het stelsel van directe belastingen en dat an heffing naar draagkracht zooals dat wordt ',egepast. Uitvoerig zet hij dat uiteen en vervolgt dan: „Het ware te wenschen, dat dit de eerste lap is in de richting van de afschaffing van aile directe belastingen en de invoering eenei Afgebreide verteringsbelasting. Bij eenen der- gelijken radicalen maatregel behoeft men werke. i;k niet bang te zijn, dat de officieele „rijken" -mn aandeel niet zullen opbrengen, daar hij, die veel verteert, ook veel zal moeten betalen, maar aan den anderen kant zullen ook de honderddui zenden, die in dezen tijd, waarin eenvoud er, -paarzin moesten regeeren, hun onverwachte miliioen guldens verspillen aan verstrooiing en genot een grooter aandeel betalen, dan nu het geval is. Een groote aantrekkelijkheid (voor zoover een belasting aantrekkelijk kan zijn) van eene alge- neene verteringsbelasting, die de noodzakelijke tevensbehoeften onbëlast laat, is verder, dat de menscben het zelf 4e hand hebben, hoeveel belasting zij zullen betalen. Terwijl iemand met bijv. f 5000 inkomen thans onherroepelijk vast zit aan een zeker belasting-percentage, onver schillig wat hij verteert, kan hij onder bet ré gime van eene verteringsbelasting, die sti'gt met het weeldekarakter, <ler belaste artikelen, door sobere levenswijze 2Ün last verminderen zoo veel hij wil." Verder schrijft M»>* v- d. Helm, dat hij met genoegen heeft gezien, dat de bezoekers van ho- tels, café's, banketwiukels en bioscopen den be- 'astiiiggreep niet zullen ontkomen Hei verwondert ons, dat de heer v. d. Helm, die vrij grondig het wetsontwerp bespreekt en hct van vele kanten- beschouwt, de vraag on-be- antvvoord Iaat, of de 'n bet ontwerp opgesomde ar li kei en tot de weelde behooren en of ander zijds de lijst wel vdlledig is. Het antwoord zou even moeilijk als omvang- r:ik zijn, zegt hij. Zeer waarschijnlijk; maar aangezien er slechts weinigen zullen zijn, die geen belasting op echte weelde-artikelen wenschen, zoo zou de heer v. d. Helm met een deugdelijke, met redenen om- kleede schifting der in het voorontwerp opge somde artikelen, o.i. nuttiger werk verricht heb ben, dan met zijn pleidooi voor afschaffing van alle directe belastingen, dat het wel met verier zal brengen dan tot den rang van een vromen wensch. HET TYTELINGEN-G' ESCHIL. Naar het Engelsche blad „Common Sense" schrijft, doet de Britsche regeering stappen om de beide partijen tot elkaar te brengen en door een vergelijk het Wielingen-geschil, dat de oor zaak is geweest van het onderbreken van de onderhandelingen inzake de herziening van de verdragen vn 1839, te beëindigen. Het vergelijk zou bestaan in een overeenkomst krachtens welke het Wielingen-geschil zou wor den gebracht voor een commissie, samengesteld uit twee vertegenwoordigers van Brittannk-, Frankrijk, Nederland en België. De beslissing van deze commissie zou bindend zijn voor bei de partijen. Het blijkt, zegt het Engelsche blad, uit de Nederlandsche pers, dat de Nederlandschc re geering ge-en bezwaren heeft tegen een dergelij- ken gang van zaken. Een schitterende gelegen heid zal daarom aan de Belgische regeering ge boden worden om te bewijzen, dat haar besluit, om de onderhandelingen met Nederland inzake het Wielingengeschil af te breken, geen anderen beweeggrond had dan dengene, dien zij opgaf. Indien België weigert het Britsche voorstel van een commissie inzake het Wielingengeschil te aanvaarden, zai er niet langer twijfel bestaan, dat dit land het Fransch-Belgisch verbond wenscht te gebruiken, om de oogmerken van zijn annexionisten te bevorderen. Volgens het „Handelsblad'', waaraan wij het bovenstaande ontleenen, voelt men in regeenngs- lcringen te Brussel nog steeds weinig voor dc instelling van zulk een commissie als hier be doeld. Nochtans loont de minister-president De lacroix in den laatsten tijd meer neiging tot toenadering. INVOER VAN BOTER IN BELGlë. Van af heden is de invoer van natuur boter aan consent onderworpen. Msb. BLOEMENHULDE TER EERE VAN H. M. DE KONINGIN. Uit Den Haag wordt aan de „Msb." ge meld. dat het aantal vereenigingen, zoowel in ais buiten Den Haag. dat zich. aanmeldt voor do nationale betooging met bloemen hulde ter eere van H. M. de Koningin, op 21 September a.s„ met den dag grooter wordt. Bepaald! is, dat de vereenigingen cm 2 uur des middags aantreden in de Maliebaan, vanwaar Ui langs de bo3cliwachterswoning door het Bezuidenhout naar het paleis „Hu-is ten Bosch" trekken. He aanbieding der bloemenhulde zal te ongeveer kwart over 3 uur plaats hebben. De terugweg is nog niet vastgesteld. Het bestuur van den Oranjetbond, vraagt de medewerking van Rijk. Gemeente en patroons teneinde hen, dje aan de betooging wenschen deel te nomen, daartoe in staat te stellen door hun van 12 uur af vrijaf te geven. VERHOOGING VAN PENSIOENEN. Ingediend! zijn wetsontwerpen tot -ver- hooging van verschillende hoofdstukken der S t aa ts b eg r o 01 i ng 1920hoofdstuk II met ƒ30,000. III met ƒ22,000. IV met ƒ242,000. V met 56,000, Va met 1,140,000. VI met 1,576 000. VII B met 1,094.726. VHI met 1,602,000. IX met 120.000, X met 20.000. Xa met 24,000. XI met 29,000. De wetsontwerpen zijn een gevolg van de wet van 29 Mei tot verhooging van de pen sioenen. De familie Huisman te Zoetermeer (Z.H.) had dezer dagen een dreigbrief ontvangen, waarin een som gelas werd geëischt en met brandstichting werd gedreigd. Het geld werd echter niet voor de heeren inbrekers op de opgegeven plaats gelegd, en de hoeve werd als gevolg van het dreige ment onder strenge bewaking gesteld. Vorige week werd reeds bii de familie in gebroken, waarbij geen buit kon worden gemaakt. Zondagavond nu stond plotseling u!e groote boerderij in vlammen; ze is on danks het verken van de brandweer bijna geheel afgebrand. Verzekering zou de schade dekken. GEMEENTELIJKE MAXIMUMPRIJZEN. De Minister van Landbouw heeft tot de ge' meentebestuien een circulaire gericht, waarin hij dc aandaent vestigt op hun bevoegdheid om maximumprijzen vast te stellen voor levensmid delen. Op grond van de Distributiewet doet de regeering dit enkel ten opzichte van regeenngs- brumbrood. Daaromtrent kunnen de gemeente besturen dus niets bepalen. Anders staat het met alle overige artikelen en nu heeft het de aandacht des ministers getrokken dat de ge meenteraden nergens van hunne bevoegdheid gebruik makeu. „Toch wil het mij voorkomen," schrijft de Minister, „dat daarin een mid-del ligt, om in verschillende gevallen op de daartoe meest aan gewezen wijze, tegen onredelijke prijsopdrijving te walken. In vele gevallen toch (het blijkt mij o.a. dui delijk ten aanzien van het wittebrood, het vrije tarwebrood) wordt in verscheidene gemeenten van het publiek een onredelijke prijs gevraagd. Uniforme vaststelling van een maximum- mijnerzijds heeft het bezwaar, dat met den in vloed van plaatselijke factoren, niet afdoende of niet billijk gerekend kan worden. Zoo kun nen de aroei-dsioonen, de kosten van gas en elec- triciteit, de hoogere algemeene bedrijfskosten, aanzienlijke afwijkingen vertoonen. Verder zai in de eene gemeente de voorzie ning van het publiek in hoofdzaak geschieden door goed geoutilleerde grootbtdrijven, wier onkosten, omgeslagen per eenheid, ook minder zijn dan in de kleinere, elders zullen middel- of kleinbedrijf regel zijn. Thans krijg ik den indruk, dat niet zelden ook de grootere bedrijven in hunne prijszetting zich richten naar den eisch of het verlangen van dwerg'oedrijven, zonder dat eenige redelijke grond voor het bestaan van zoodanig bedrijf valt aan te voeren, of die prijs voor het grootbedrijf redelijkerwijs verdedigbaar is. Zoo deed ik, op een klacht over den brood prijs uit een der kleine steden, aldaar een on derzoek instellen naar de winst door de bak kers gemaakt. Vier bedrijven werden onderzocht: twee coö peraties, een middelgroot en een zeer klein be drijf. Resultaat van het zeer gedetailleerde onder zoek was, dat bij den thans geheven prijs de ge maakte winsten per week bedroegen resp. 512, 120, 107, en 11.75 (waaronder in de twee laatstgenoemde bedrijven niet is berekend een bedrag van 4680 per jaar, uitgetrokken als loon voor de drie medewerkende firmanten en 1300 als loon uitgetrokken voor d-en eigenaar bakker). Werd de prijs jnet 2)4 cent per K.G. witte brood verlaagd, zoo zouden die winsten bedra gen 425, 96, 0.89 en 0.50 per week. Kennelijk was hier dus de prijs geregeld naar de behoefte van het allerkleinste bedrijf, ten koste van het publiek. Zoodanig onderzoek, met inachtneming van alle factoren, kan onmogelijk in alle gemeenten door de landsregeering worden ingesteld. Wel echter zou dat, waar het noodig blijkt, door de stedelijke overheid kunnen geschieden. Het wil mij dan ook voorkomen, dat hier een middel ongebruikt blijft, dat, goed aangewend, en toegepast, heilzaam kaj werken. Ik veroorloof mij, met aandrang de bijzonde re aandacht der gemeentebesturen hierop te ves tigen. Wanneer, ingeval van klachten over, of twijfel aan de redelijkheid van sommige prijzen, een nauwgezet onderzoek plaats heeft, en daarne vens (b.v. door speciale commissies van advies, waarin belanghebbenden allen vertegenwoor- zijn) afdoende waarborg geboden wordt voor een redelijk winstcijfer, zou zoodoende, op de meest daartoe geëigende, meest soepel werkende wijze, tegen werkelijke uitwassen kunnen wor den opgetreden. Mijnerzijds zou daarnevens kunnen worden medegewerkt, door ten aanzien van regeerings- meel en andere artikelen, waarvan eventueel ver. sterking van Regeeringswege mocht plaats vin den, den overtreder van zoodanige verordening, die bij gewijsde door den rechter is schuldig verklaard, onmiddellijk en voor goed van het verkrijgen dier artikelen uit te sluiten of te doen uitsluiten." DE SOCIALISATIE. Uit de kringen der soc. dem. Kamerfrac tie heeft „Het Volk" vernomen dat deae overweegt aan een commissie uit de fractie het uitwerken en indienen van enkele wets ontwerpen op te dragen, ten einde met de socialisatie een begin te maken op den grondslag van het socialisatie-rapport der S. D. A. P. Men heeft daarbij het oog op den landbouw, de suikerfabrikage en ©en der takken van transport. TEGEN DE WEELDEBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te I'urmerend heeft aan den minister van Fiuanciea een aires gezonden, waarin zij zegt, dat, wan neer geen andere belastingen bestonden, voor een belasting op de weelde veel zou zijn te zeg gen. Echter meent de Kamer, dat het zeer moeilijk is te bepalen, wat onder weelde dient te worden verstaan. In de bij het ontwerp gevoegde tabel komen zeer vele artikelen voor die tot de levensbehoeften van ieder mensch kunnen worden gerekend Bo vendien achte de Kamer dit ontwerp van wet vrijwel onuitvoerbaar. Een leger van ambtenaren zou er noodig zijn om een zoodanige wet maar cenigszins aan haar doel te doen beantwoorden en een groote administratieve rompslomp zou er uet gevolg van zijn. Ook ziet de Kamer in dat t aantal knoeierijen op belastinggebied reusach tig zal toenemen, dat prijsopdrijving nog meer zal plaats hebben en dat ten slotte handel en in dustrie groote schade zullen ondervinden De Ka mer meent dan ook, dat wanneer meer geld in de schatkist moet vloeien, dit gezocht moet worden in een reorganisatie van het bestaande belasting, stelsel en wel zoodanig, dat zij, die 't grootste inkomen hebben, het meest in weelde leven, ook progressief het meest in de belasting bijdragen. Dit te meer, daar het bestaande stelsel, door ge brek aan goed onderlegde ambtenaren, niet tot zijn recht komt, en bij de invoering van een weeldebelasting, de achterstand en chaos op be lastinggebied nog grooter zou worden. VINCENT VAN DEN HEUVEL, f ,Te Eindhoven la Maandag in den ouder dom van 65 jaar overleden, d® heer Vin cent van den Heuvel, industrieel aldaar Gedurende de jaren 1903—1911 vertegen woordigde hii het district Eindhoven in de I weede Kamer. Sinds 12 Maart 1897 had hu zitting in de Prov. Staten van Noomd- Brahant, die hem in 1909 tot Gedeputeerd lid verkozen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1