INGEZONDEN SOLIED SCHOENWERK Achtste Katholiekendag het Bisdom Haarlem. Amsterdamsche Beurs. Stadsnieuws in (Van onzen eigen verslaggever.) (Per Telegraaf.) Door onze mooie Eiollandsche landou wen, waarop de late zomerzon door een zilveren nevel op duin en weiland goud poederde, treinden wij naar Leiden, waar vandaag de Katholieken uit Haarlem's Dio cees voor de achtste maal bijeen zijn. om met hun Bisschop katholiek te manifestee- ren ente werken! En. naar het zich laat in den morgen dat wii dit schrijven, laat aanzien, zal de Leidsche Katholiekendag niet de minst ge slaagde worden in de rii der Haarfemsche Katholiekendagen. Leiden is in feesttooi en lacht in zonne luister. Het geeft met die vlaggen, met geel-witten wimpel in sommige straten huis aan huis bijna machtig uiting aan Roomsc-he fierheid. Roomsehe kracht en Roomsch bewustzijn op dezen dag dat Haarlem's kerkvorst en de bloem der Haar lemsche katholieken in zijn midden vertoeft Op den Stationsweg is 't een drukte van belang telkens wanneer weer een trein uit Zuid, Noord of Oost een vloed reizigers uit het leeüike stationsgebouw gulpt. En dat is nog maar een voorspel: dit zijn nog maar de allervurig»ten, die ook de Mis willen bijwonen, wamt straks komt de groo- te stroom van deelnemers aan den Katho liekendag. die de altaren der afdeelings- yergaderingen en de groote vergadering niet willen missen. Men hoort hier reeds de taal van 11 Noordhollancsch platteland, het zuivere Amsterdamsehe accent ook. en zelfs in den vroegen ochtend het goed-ronde Zeeuwsch, want ook uit Zeeland schijnen reeds deel nemers hier te ziin. hoewel de stoere Zeeu wen er niet in overgroot aantal zijn. En allen spoeden zich te midden van de ietwat verbaasde Leidenaars naar één punt. naar de Haarlemmerstraat, naar de Mon Père-kerk. waar de dag devotelijk zal worden begonnen met het afsmeeken van den zegen van den Oever aller Wijs heid op de werkzaamheden van dezen dag. Juisit als wii daar aankomen, rolt een automobiel voor den ingang der kerk. Een priester in superplie kapelaan Leu- sen. den Haar.emmers niet onbekend - helpt onzen Bisschop uitstappen. De paar se baret en het paarse kleed schitteren in de zon. Van alle zijden schieten Leidenaars toe en knielen om den zegen van den Bis schop te ontvangen De deuren der kerk gaan wijd open, ook daar zijgt de menigte neer. Een kwartet zingt het Eece Sacerdos van Mgr. Lans en zegenend schrijdt Mgr. naar 't hoogaltaar, waar onmiddellijk de stille H. Mis begint. Pastoor Hafken- scheidt en kapelaans' Crom'bach en Leusen assisteeren. In het priesterkoor hebben o.m. plaats genomen Rector Stroomer de wel bekende geestelijk adviseur van vele veree- nigingen en veie geestelijken. Op de gere serveerde rijen merken wii o.m. op onzen Haarlemschen wethouder Mr. J. N. J. E Heerkens Thijssen, voorzitter van de katho liekendagen en andere leden van bestuur en uitvoerend comité; ook Thr. Alting van Geusau, den heer Hendrix, lid van Gedep. Staten van Noordholland, den heer v. d. Meer. Maar laat ons het namen noemen bewaren tot .de algemeene vergadering. Zoo lichtelijk is iemand om zeer geldige re denen verhinderd reeds zoo vroeg te Leiden present te zijn. De kerk is stampvol. En terwijl het koorkwartet nog uitvoert het Jesu dukeis van Kathee, het Ave Ve- rum van Wierts en het O Bone Jesu van Palestrina. overwegen wii dat het mooie van zoo'n Katholiekendag toch dit is: je ziet er 'fc Hollandseh landsv-olk naast de fine fleur van 't intellct. den stoeren werk- anan. welbewust in den besten zin des woords naast de aristocratie onzer groote steden; een ware familiedag, waarop ge beden en gewerkt wordt gezamenlijk, met inspanning aller krachten, voor dit ééne groote doel: herstel der Maatschappij in Christus. Na afloop van de H. Mis voerde het zangkoor Laudate Dominum van Wanna uit, waarna de deelnemers zich verspreidden tot 1 nnr. Het gebed. De eerste afdeeling Meld haar zitting, in de kleine zaal stadsgehoorzaal. Prof Groenen te Warmond behandelde daar het onderwerp„Het Gebed." Het bestuur van deze afdeeling bestond uit Piof. Dr. J. A. J. Barge, Leiden, voorzitter, H. Spendel, Leiden secretaris, J. B. van Dij it, Amsterdam, J Noordman, Leiden, Dr. J. A. Duffels. De conclusies van prol. P. Groenen zijn I. Het gebed, wat een spreken is met God, is een geneesmiddel bij uitstek in onze dagen. II. De wereld van heden miskent of erkent althans niet genoeg het oppergez?.g van God het gebed nu is een directe erkenning van dat gezag en tevens de uitdrukking van het ge loof in en een aanbidding van den persoon lijken levenden God, die in blijvende betreic- icing tot het schepsel staat. III. In de wereld van onze tijden ontbreekt de liefde tot den evenmensen een practiscüe beoefening der naastenliefde is juist het ge bed, waardoor bevestigd wordt de band, welke er tusschen de jnenschen bestaat. IV. Te veel wordt er onze dagen ge dacht aan en gestreefd naar vergankelijke en ijdele goederendoor het gebed, waarin de mensen als een Hulpbehoevende staat tegen over God, wordt de aandaent meer gevestigd op en hst verlangen gewekt naar geestelijKC en eeuwige goederen. V. Dat gebed moet beoefend worden door den mensch zoowel afzonderlijx als gemeen- echappelijk. Gemeenschappelijk in het huis gezin, in den openbaren eeredienst (medeleven met de liturgie) en in zuiver godsdienstige veieenigingen. 'Arbeid. De tweede aideeling „Aibeid" vergaderde in de Graan Deurs aan de Burchtsteeg, Prof. Mr. J. A. Veraart, te 's Graven hage, sprak er over het onderwerp „Aroeid". Voorzitter van deze afdeeling was de heer Jhr. G. A.A Alting von Geusau, te den Haag, secretaresse, Jonkvr. M. Alting von Geusau, te 's Gravcn- hage en verder de heeren C. J. van Bleijswük, R. Langemeijer en Mr. G. Meerocke, allen uit den Haag. De conclusies van Prof. Mr. J. A. Veraart te den Haag, luiden I. Den arpeid moeten wij onderscheiden ineconomische» aroeid, socialen arDeid, vrijen arbeid en srbe'd rechtstreeks ter eere Gods en voor het heil der zielen. Bij al deze groepen vinden wij geestesarbeid en lichame- Jijken arbeid. II. Een ernstige kwaal van onzen tijd is de onlust bij den lichamelijKen economischen arbeid, een onlust grootendeels veroorzaaxt door den haat, die tegen het zoogenaamd kapitalistische maatschappelijk stelsel is op gewekt. III. Dien arbeidsonlust moeten wij niet bestrijden met een verdediging van het zoogenaamd kapitalistisch stelsel, ma.ar me het opwekken v?n belangstelling en geest drift voor een zich ontwikkelenden orp. ni- schen bouw van de economische maatschap pij, waarin de lichamelijke economische arbeid een waardige plaats gaat verkrijgen. IV. De sociale arbeid en de vrije jroeid voor schoone cultuur-doeleinden moeten worden opgevoerd juist in die kringen, waar de lichamelijke economische aroeid door wet telijke beperking in omvang afneemt. V. De eerepl?,ats moet aan den arbeid, rechtstreeks ter eere Gods en voor het heil der zielen, worden toebedeeld. De heer W. Kager Cz. te Schoorl stelt voor aan het slot van Conclusie III toe te voegen ,,en door het opwekken en aankweèken van den waren geest van naastenliefde." „Spaarz;?mheid". In de derde afdeeling, die vergaderde in de foyer van de stadsgebouwzaal aan de Bree- straat, hield Mr. L. G. Kortenhorst, te Heem stede, een inleiding over „Spaarzaamheid" Voorzitter va.n deze afdeeling de ZeereerW pater M A van Everdingen, S J te Katwijk aan den Rijn, Mr E J. M. H. Bolsius, Leiden, secretaris, mej. B. Driessen, Leiden, L. F. Guit, te den Haag en Dr. W. Th. M. Weebers, te Leiden. De conclusies van Mr, Kortenhorst ijn I. Spaarzaamheid als geneesmiddel voor de kwalen van onzen tijd dient beoefening te vinden zooWel om het tekort aan goederen aan te vullen als om de deugden van matigheid zelfbedwang, orde, tucht, zedelijkheid en onthechting aan het wereldsche te helpen bevorderen. II. Spaarzaamheid moet Worden aange wakkerd door individu, gezin, organisatie,1 Staat en Kurk. III. Zij, die door geboorte, fortuin of posi tie een vooraanstaande plaats in de maat schappij innemen, dienen door hun voorbeeld de spaarzaamheid bij de minder met goederen bedeelden aan te W; kkeren. TV. De Katholieke sociale vereenigingen en voornamelijk de stands- en vakorganisaties dieren het sparen door ongehuwde arbeiders, die geen kostwinner zijn, door het oprichten van verplichte spaarfondsen te bevorderen. In het uiterste geval dient de Staat daarbij behulpzaam te zijn. De heen Kortenhorst leidde zijn rede over spaarzaamheid in met een terugblik op den economischen toestand in den tijd vóór den oorlog. Na den oorlog kunnen wij niet zeggen dat het vernielingswerk is af- geloopen. Nog steeds is Europa in vollen oorlog en wrdt er veel vernield. Alle lan den, ook het onze. zijn verarmd, enkele, o.a. Oostenrijk, zijn totaal geruineerd. In drievierde ded van Europa heersekt hongersnood, gebukt onder de schulden door den oorlog ontstaan ia geen enkel land der oude aarde in staat de schade in te halen, Moedwillig ziin de voornaamste bronnen van welvaart gestopt, kolenmijnen zijn vernield, fabrieksinstailaties verouderd en versleten, alle voorraden, eenmaal in wijs beleid overgespaard, ziin opgeteerd', verkeersmiddelen in meer dan ellendiger toestanden daarbij de beste arbeidskracht"5" in den bloei der jaren, gedood, de knapste technici geknakt en verminkt. Doch het meest bedenkelijke: de mentaliteit van het treurig overschot van het menschdom in de meeste landen dusdanig vergiftigd, dat van geen enkel land met zekerheid te zeggen valt. of ordelijke toestanden gehandhaafd zullen blijven. Openlijk en bedekt coquetteeren 23 mil- lioen internationaal vereenigde socialisti sche arbeiders met revolutie. Wel staat Nederland ais een eenzaam rotseiland te midden der golven, maar ook ons land heeft moreel en economisch zwaar van den oorlog geleden. Ook bü ons veel verwildering. Het leven is dubbel zoo duur geworden. Hopeloos is de toestand voor Nedeerlamd echter niet. Spr. wijst op 't ver keerde, gelegen in de meening. dat voor velen als hoogste economisch verschijnsel geldt, de wet. dat het geld er is om uitge geven te worden, dat het geld rollen moet enz .Maai- de arbeider is nooit rijker ge worden door de luxe-uitgaven van den rij ke, maar wel door hetgeen do rijke wist te sparen en het dienstbaar te maken aan de productie. Het gelukkigste volk is niet het volk met het grootste aantal behoeften, maar het volk dat sober en zuinig weet te leven. Spr. spreekt vervolgens over man nen o.a. den H. Franciscus van Assisie. die tegen de weelde te velde trokken en tot matigheid aanspoorde. Uitvoerig toonde de heer Kortenhorst aan dat het socialisme principieel tegenover het sparen staat, om dat het met het sparen niet kan meeleven. Hij herinnerde aan de uitspraak van Paus Leo XIII in zijn Encycliek Rerum Nova rum: „Verdient de arbeider een voldoend loon om in het onderhoud van zich zeiven en van vrouw en kinderen op betamelijke wij ze te voorzien, is hij daarbii verstandig en spaarzaam, dan zal hij ziin natuurlijken drang volgend, 't ook daarheen weten te leiden, dat hii zekere som kan terzijde leg gen, om zich een klem inkomen te verze keren." Naast gebed en arbeid bidden alsof geen arbeiden hieio en arbeiden, alsof ons 'bidden tevergeefsih is moet de spaar zaamheid uitkomst geven Voor de geheele maatschappij geldt hetzelfde als voor het particulier huishoucen. Hei) eenvoudige spaarpotje is reeds in vele huisgezinnen een voldoend middel om de deugd der spaarzaamheid vanaf de prille jeugd bij de kinderen aan te kweeken. Het wapent het kind tegen de verleiding terwille van 'n plotseling opkomende begeerte het ge spaarde te verteren. Sparen vereischt zelf- beheersching en moet derhalve door elk in dividu zelf worden aangewakkerd en 'be oefend. Doch daarnaast zal het voorbeeld der ouders en de aanmoediging der huise genooten een volkomen prikkel ziin om den spaarzin in het gezin zelf te doen groeien. Het is een feit. dat welvaart niet altijd heerscht in gezinnen, waar veel geld wordtt verdiend, doch wel waar een huisvrouw de kunst van zuinig huishouden verstaat. Het sparen door middel van de organisa tie heeft ongetwijfeld nog een groote toe komst. Wat de Kerk ten bate van het spareu doen kon, ligt grootendeels in de leeraren- de en opvoedende taak diie Zij vervult. In patronaten en scholen kan de spaarzaam heid in toepassing gebracht worden. Om 4 uur zou in de groote stadsgchoorzae 1 de algemeene vergadering beginnen. LANDBOUWRAAD. DB VEEPEST IN BELGIë. Maandag is uit Belg ie teruggekeerd prof. dr. Remmelts. die voor het departement van L. N. en H. een nieuwe studiereis onder nomen heeft tot het inwinnen van gegevens over de veepest en hare bestrijding bü onze zuidelijke naburen. Het Haagse he Corres pondentiebureau heft prof. Remmelas en kele vragen kunnen stellen over den toe stand1 in Belgie hl verband met deze ge vreesde veeziekte. De toestand is belangrijk beter dan en kele weken geleden. Over het algemeen zijia de groote besmettingshaarden verdwe nen en beperkt tot slechts enkele streken. Waar eenigen tijd geleden gevallen van veepest geconstateerd werden over geheel Oost- en Weet-Vlaanderen. Brabant en Eufpen en hier almede, de brandpunten van SLECHTS S DAGE®! van 6.90 voor 620 Speciale aanbieding wegens overgroóte voorraad van 5.50 voor 4.95 Overhemden KORTING. besmetting gevonden werden, ziin thans de Brabantsche streken vrijwel geheel gezui verd, ook in Eupen komt slechts nog maar een enkel gevall voor. In O.-Vlaanderen, in tie buurt van Gent. zijn deze laatste 14 dagen een zes-tal gevallen geconstateerd, terwijl in West-Vlaanderen, jn het weide gebied tusschen Nieuwpoort en Veurae ge legen. een uitbreiding van eenige beteeke- ni® plaats vond. Het bericht dat men in Gent en Brugge meer dan honderd dieren moest afmaken is volkomen juist, maar met dien verstande dat men rekenen moet vanaf begin Augus tus tot op heden. De veepest heeft in vrij hevig© mate geheerscht. maar men mag nu toch van een verbetering en langza- men vooruitgang ten goede spreken. Telegrafisch Weerbericht foor den inhoud dezer rubriek stelt ik Redactie zich niet aansprakelijk. 1 Geachte Redactie, U zult mij zeer verplichten onder staande regelen in Uw blad op to nemen. Bij voorbaat mijn dank. In uw Raads-zoverzicht van Donderdag 1.1. lees ik, als zoude ik in de Raadszit ting* van .Woensdag 8 dezer het besluit van 29 JuLi 19 Ti inzake enkel spoor in do Kruisstraat, „onvergeeflijk stom" heb ben genoemd. 't Komt mij voor goed te doen u eens op te wijzen, dat ik op een dergelijke wijze dit besluit niet heb gekwaliiiceerd. Dit zou tocli tegenover de leden van den Raad, die des tijds in dit College zit ting hadden, zéér onvriendelijk, zoo niet onocleefd zijn. 't Kan daarom goed zijn nog eens te herhalen, wat ik wél heb gezegd, n.I. dat blijkbaar op dien warmen Julidag den Raad, waarin ook destijds bekwame juristen zitting hadden, een zekere „hel derheid van geest" in den steek had ge laten bij het aangaan van een dergelijke overeenkomst met de N.Z.H.T.; een over eenkomst, die door de eenvoudigste koopman, de macht en het recht aan zijn kant hebbende, niet zou zijn aangegaan. 't Kan zijn, mijnheer de Redacteur, dat u uit deze woorden de kwalificatie „on- vergeeriijk stom'" hebt gedistilleerd, ge bruikt heb ik deze woorden niet. U nogmaals dankzeggend voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, I iW, v. LIEMT. Naschrift: Wij meenen, dat onze kwai- li. Larie in twee woorden precies uitge drukt, wat de heer Van Liemt bedoelde, maar laten den grachten inzender gaar ne de gelegenheid, die bedoeling wat uit voeriger te omschrijven. REDACTIE. AGENDA 15 SEPTEMBER. Sociëteit „Sint Bavo" 8 ukr Be stuursraad Volksbond 8V2 u. Haarl. Inkoop Combinatie. s, Stadhuis 8 uur Plaatselijke Com missie van. toezicht op het lager onderwijs Haarlem. Stadsschouiwbnrg 8 uur De Koop man van Venetië. In den Hout 8 uur Haarlem's Mu ziekkorps. Concert. j ZUSTER CHERUBIEN. Heden werd in alle stilte, bij de Eerw. Zusters in de Koningstraat het 40-jarig Professie-feest herdacht van de Eerw. Zuster Gherubien, t Peest werd met enkele kerkelijke plecM.ighede» gevierd» B.JONCmOEDT ÖAKTEU0QI55FRMT HS2L voor DAMES, HEEREN en KINDEREN De Eerw. Zuster had van vele teerling gen en oud-leerlingen gelukwenschen onfrt vangen, Spr. wees er op, dat bet gebed, het spreken tot God, den mensch iets heel natuurlijks is. Godsdienst en gebed zijn onafscheidelijk ver bonden. Godsdienst en gebed verhouden zich tot elkander als leven en ademhalen, als geest en taal. Vervolgens toonde spr. aan, dat het gebed een geneesmiddel is bij uitstek in en voor onze da gen, krachtens zijn aard en hoedanigheden. Ten eerste tegen de gezagsondermijning. Het gebed veronderstelt een persoonlijken le venden God, die ons zijn tegenwoordigheid doet gevoelen. Het gebed veronderstelt, dat er is eén God, die als vader voor ons zorgt, die niet gedoogt, dat een haar van ons hoofd wordt ge krenkt, die Zijn dienaren, de Engelen kan ge lasten om den ste'en weg te wentelen, die een struikelblok kan wezen op onzen weg. Het gebed is dus een directe erkenning van Gods oppermacht en tevens de uitdrukking van het geloof in en de aanbidding van den persoon lijken, levenden God, die in blijvende betrek king staat tot het schepsel. Het gebed is dus niet alleen het middel om iets van God te verkrijgen, maar bet is het doel, het eigenlijke doel van ons leven. Evenals in de oude tijden, moet ook nu de zege op het heidendom worden bevochten door het gebed. In die oude tijden is het lot van het Christendom niet slechts beslist door een Con- stantijn op de slagvelden bij de Milvius-brug en door de martelaren in de arena van het Co liseum, maar ook in de stille, onderaardsche kerken van Rome, waar het Christenvolk teza men kwam en bad. Een tweede symptoom van de ziekte der be- dendaagsche maatschappij, is het gebrek aan liefde tot den evenmensch, de haat, die er heerscht in plaats van de liefde. Door het bidden voor anderen wordt de broederlijke liefde gevoed, «wordt bevestigd de band, die er tusschen de menschen bestaat. Spreker wijst vervolgens op het IIoogepriester lijk gebed van Christus, waarin Hij bad voor zichzelf, voor Zijne apostelen, voor allen, die vast in de prediking der apostelen, en van hun >pvolgers zullen gelooven. En als Hij den voe genden dag aan het kruis hangt, dan bidt Hij x>k uog voor Zijn vijanden en beulen. Daar gaat nog een kreet van liefde door de wereld en die kreet komt van de lippen van een, die zich aandient als de helper der ver drukten, als een vader en moeder der ongel uk- kigen. Het kleed1, dat hij draagt is rood, want het is geverfd met het bloed van de dienaren Gods. Zoete woorden komen van zijn lippen, woorden van vrijheid, gelijkheid en broeder schap. Zijn hand biedt een beker, met den zwij- meidrank gevuld. Maar dat is niet de waaracli- tige liefde, dat is de haat der gerechtigheid, de liefde met de verwensching in het hart. De wa re liefde is Hij, die het hout, waaraan Hij hangt, heeft gekleurd met zijn eigen bloed, die om wil le der gerechtigheid, zich uit ware liefdé heeft gegeven, de ware liefde is de biddende liefde van Golgotha's Kruis. In plaats van zich als vlinder op lichte vleu gelen 'naar omhoog te verheffen en zich slechts op de weelde der lagere schepping neer te laten om spijs te vergaren, kruipen vele menschen door de stoffelijke dingen, als het ware vastge houden en geknecht. Het gebed brengt tot bezinning en tot inkeer, lot nadenken en tot onderzoek van zichzelf; het wekt in het hart de sluimerende begeerte op naar een ander, gelukkiger vaderland. Als het gebed is een omgaan met God, dan moet vanzelf de omgang met God op den duur als 't ware ons goddelijk maken, goddelijk in on ze gedachten en neigingen, goddelijk in onze be ginselen en bedoelingen. Ten slotte geeft spr. practische wenken om trent het gebed, afzonderlijk en gemeenschappe lijk, dagelijks bidden in het huisgezin, medele ven met de liturgie, en wekt op tot het lid maatschap van zuiver godsdienstige vereeni- gingen. Door de Hoofdbesturen van den R.K. en ChT. Land arbeidersbond is een bespreking aange vraagd en verkregen met 2. E. den Minister van L., N. H., en de noodzakelijkheid be pleit, dat ook de landarbeidersorganisaties in den Landbouwraad zouden vertegenwoordigd zijn. De Minister had geen principieele bezwaren tegen vertegenwoordiging van de Landarbei dersbonden, zoodat er gegronde hoop bestaat, dat het verzoek van de organisaties door Z. E. in gewilligd werdt. met Piqué Borst De Beurs opende heden iets lager. Staatsfondsen. 5 Nederland 88. Culturen. Koloniale Bank 324. Indische Bank 285. Vorstenlanden 373. H. V. A. 855. Industrieele waarden. Insulinde olie 188. Oliewaarden. Koninklije 854. Consols 348. Orion 89. Tabakken. Besoeki 178K, Rotterdam Deli 355- Rubbers. Amsterdam Rubber 237. Deli Ba tavia 194. Nederl. Rubber 130. Rott. Tapnoeli 14.0. Scheepvaartwaarden. Hol). Am. Lijn 390. HtiQ. Boot 172. Kon. Holl. Lloyd 158. Japanlijn 262, Paketvaart 209. Scheepvaart Unie 238. Ma rine 32. Amerikaansche waarden. Hide and Leather 94. Steel 114. Smelting 76. Anaconda 135. Cigar 78. Atchison Topeka 103. Voting Rails 35)4. Denver 9. Southern Pacific 121. Union Pacific 155- Oliewaarden vast. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bildt. Naar warnemingen in den morgen van 14 September 1920. Hoogste barometerstand: 766.7 m.M. Scilly. Laagste barometerstand753.6 m.M. Vestma- noer. Verwachting van den avond van 14 tot den avond van 15 September: Zwakke tot matige. Westelijke tot Zuidelijke wind, gedeeltelijk be wolkt; waarschijnlijk nog droog weer. Iets war mer VODaME.cn P.W. TWtfchUUStN «V Tc ULPMOON N9I770 uvsrmam „Utile Dulci." Hat bestuur van de Muziekvereenigimg „Utile Dulci" i« veranderd, en thans samen, gesteld' als volgd: Voorn iter ie de heer A. G. J. Houtkamp. Rollandstraat 34. Secreu taris W. v. Beek, Kruistocht-straat 14. Peru ningiueestei' 3. Duineveld, Spoorwegetraat 4. Commissarissen O. W. v. d. Goes, v. dl Hulsstraat 7 en 0 v. d. Linden. Zoetestraa» 18. Programma Orgelbespeling in de Groote af St BavokcrX te Haarlem, op Donderdag 16 September 1920, des namiddags van 25 uur door den beet Louis Robert: l, Choralvorspiel „Wir glauben ali'an' eanenl Gott", J. S. Badi {2 claviereu und doppeites Pe dal). 2. Prélude et Fugue, C. F. Hendriks Jr. 3. Adagietto, L. Boëllman. 4. Prélude. Fugua und Variation, César Franck'. 5a. Vesperale, Cy« ril Scott. b. Soltude, A. W. Pollett 6 Marche Hl roique. C. Saint-Saëns. BURGERLIJKE STAND. Getrouwd14 Sept. P. de Gruijter en A. Bouwmeester. Overleden: 13 Sept. A. M. JansenHulman. 71 jaar, Oranjestraat. Tentoonstelling van Nederlandsch Fabrikaat. De waarn. Burgemeester, de heer Mr. I N. J. E. Heei-kens Thijasen, hoeft zich be reid verklaard, op uifcuoodiging van hel comité. ck> opening van de tentoonstel teug van Ned. Fabrikaat op Woensdag 15 deze* bij te wonen. De tentoonstelling is thans zoo goed als gereed. Verschillende inzendingen zullen den bezoeker, eon indruk geven vaiwiieuwe artikelen, die in de laatste jaren in Neder» land werden vervaardigd. Uit den aard der zaak is zii klein van omvang, maar haar doel, n.I. om aan t» toonen, dat de Nod. Nijverheid zich gestadig en met succes uitbreidt, zal zij niet missen. Missie van het Heilig Land. De collecte, Zondag 1.1. in de St. Antonius- k'erk gehouden voor de Missie van bet Heilig Land, beeft opgebracht f 1645.12J4- Haarlemsche Hengelaarsboud. „De- Vrije Hengel", afd. vn den H. H. B., heelt Zondag mei Laaur leden .een wel geslaagden wedstrijd op baars te Schalkwijk gehouden. Er werden in het geheel 261 stuks baars gevangen waarvan er 89 stuks boven de maat. De heer Eikhof verwierf den eersten prijs; 2en prijs W. Oudt; 3en prijs Wensveen; 4ea prijs M. Burggrave; 5e prijs L. Veenings; 6a J. Wensveen; 7en prijs L. v. Norden; 8en prij» H. Commeiter. Voor den 9-011 prijs kwam in aan merking H. Mandors, voor den grootsten baars, 32 c.M. Dezelfde behaalde tevens den eere-prij» Voor den troostprijs kwam in aanmerking dl heer PI. C. Hessen, voor het kleinste baarsjes 9c.M. Draadbreuk E. S. M. Gisteravond even na 5 uur had een stagnatie plaats in het verkeer der E. S. M. Op den boei van de Heerenvest was een draad der bovera, leiding defect geraakt. Het tramverkeer ondervond daardoor ruim» een uur vertraging. Aanrijd ug. Gisteravond kwart over 5 kwam de tram dlf om 5 uur van het Spui te Amsterdam vertrok ken was, in botsing met een taxi bij de Willem Barendsstraat op den De Ruyterweg. De passagiers, die iu de auto zaten, twee da- nies en een kind, kwamen er wonder boven wonder, goed af. Een der dames heeft lichte kwetsuren aan een hand bekomen; overigais kwamen ze er met den schrik af. Van de auto was het onderstel en de motor totaal verbrijzeld. Door de botsing werd een ijzeren paai medegesleept. Van de E. S. M.-wagen was de schade ge ding. Een reflectorlamp en een gedeelte van den zijwand werden beschadigd. De dienst had dooe het ongeval een goed kwartier vertraging. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen hij: T. VassenL. Mar* garethastraa-t 1. armband: F. Borman, Ged. Voldersgracht 65rd„ armbandhorlogeIL Blankestein, Saenredamstraat orood. broche j R. v. d. Voordt. Sop hi a pie in 22. duimstok; J. Janssen. L. Heerenstraat 29. handwagen; C. v. Oosterhout, Duvenvoordenstraat 30, armbandhorloge; J. de Hikte. Oranjeboont- straat 165, hond; W. Veldhuizen. Barend schastraat 29, hond (herdershond); J. Doornhosch, Soutrnamatraat 40. kousen en pantalon; A. de Jong, Lotterstraat 25, Schoten, porteinonnaie; J. Bakker. Oranje straat 114, geld; V. Homburg, RuysdaeL straat 2rood. sigarenkoker; G. Tesselaar, Fr. Halsstraat 49rood, schoentje: Ila Kuyt, Korte Ma-rgarethastraat 20. sleutels; J. J. Scheeling, 2e Vooruitgaugstr. 113rd., Heem stede, bril; J. do Vries.. Korte Zijl weg 6» O verveen, bont; A.. SilvLs. Brouwers.pl. 4fl„ brandstof f enk-aartB. Deen ik. Naseaupleja 3. broche; G. Bakx. Gen. de la Eeystr, 63, hoed; Mevr. Rok. Gasthuisringel 4. hond; O. de Waard, Groenda als teeg. 12rd-, kraag; G. v. d. Steur. Burgwal 44 rood, por tem on- n-aie: S. P. Doek, Gen. Bofhastraat 16, por- temonnaie; D. A. Jansen, Wagenweg 76, por tem onna leM. P. BAoanmaert, Gr. Hout» strdat 191. portemonnaieS. Koaseu, O ran* jëstraat 27, .werkgoed: H. Hartendorp»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2