I mm EERSTE BLAD 1 BINNENLAND i Indrukken van den dag SiPKES'JAMS E1SCHT STEEDS VRIJDA6 17 SEPTEMBER S920 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM SfJ AGENTSCHAPPENi PER KWARTAAL I 3.25 PER WEEKf 0.25 FRANCO PER POST PERK WART. BH VOORUITBETALING f 3.57V-Ï BUREAUX» NASSAULAAN 49, HAARLEM. TELEFOON 1423, 2741 EN 1748. ADVERTENTiÊN 35 CENTS PER REGEL BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING- Dit nummer bestaat uit 2 bladen XCII. LICHAMELIJKE GEOKEENDHEID. GEEN LASTER, MAAR WAARHEID. Nederland en België DE KWESTIE DER WIELINGEN. Binnenlandsch Nieuws. HET W1T-GELE KRUI& Naar d, o „Msb." verneemt, bestaat bij die Regeering h et plan, om aan de Diocesane Federatie van het Wit-Gele Kruis in de bisdommen den Bosch en Breda voor het jaar 192 i een subsidia van I 7000 te ver leenen. BESTRIJDING VAN DEN KANKER. Naar verluidt, is de Regcèring voorne mens aan het Nederlandsch Kankerinsti- tuut een voorschot te verleenen van f 400.000 voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis voor kankerpatiënten. (Msb.) NEDERL. -DUITSCH E OVEREEN KOMST. Het „Hbld." verneemt van goed inge lichte, doch niet officieele zijde, dat de Duitsche regjeering binnen zeer korten tijd, waarschijnlijk vóór het einde der volgende week, de noodige stappen zal doen ten aanzien van verschillende pun ten, die de uitvoering van het verdrag betreffen en waarvan de regeling aan de ratificatie moet voorafgaan. DE OOMMISSIE VOOR DE warenwet. Deze Commissie is Woensdag 11 Va uur v.m. door den Minister van Arbeid in een der Localen van zijn departement geïnstal leerd. DE 10-JAARLUKSOHE VOLKS TELLING. Woensdagmiddag is ten stadliuize te Amsterdam een vergadering gehouden van Leiders der a.s. volkstelling in Noord-Hol land. ,Een 300-tal heeren was opgekomen. De directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek uit 's-Gravenhage had de leiding. De voorschriften werden behandeld. De heer Van Dijk, directeur van den Topogra- flscheri Dienst, gaf uitleg van de plaatse lijke indeeling. Verder werd voornamelijk het woord gevoerd door den chef-Bevol king te Zaandam en door den secretaris van Wormerveer, op wiens voorstel eeni ge wijzigingen zullen worden aangebracht. Deze stelde ook voor de vergoeding door het Rijk aan de gemeente te betalen, bij den minister voor te dragen op 20 cent per geteld persoon. Als deze vergoeding wordt gegeven, zal volgens spr. steenis drie vierde van de totaalkosten worden vergoed. DE INTERNATIONALE FINANCIEëLE CONFERENTIE. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken beeft de volgende officieel© mededeeling verstrekt: In verband met het feit, dat mr. G. Vis- soring, president der Nedierlandsche bank, benoemd is tot vice-voorzatter der door den Volkenbond te Bussel te houden Intern. Fi- nancieële oonferentie. is aan genoomden heer eervol ontslag verleend als vertegen woordiger dor Nedeilandsch© regeering ter genoemde conferentie, daar deze functie on vereenigbaar is met diie van vioe-voorzitter der conferentie. De vertegenwoordiging der Nederlandsche regeeri-ag ter Brussclsch© Internationale FL nancieël© conferentie bestaat thans uit de hoeren: prof. mr. M. W-F. Treuh, oud- minister van L., N. en H., lid van de Tweede Kamer der Sitaten-Genoraal. te 's-Graven hage; mr. R. J. H. Parijn, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, secreta ris-generaal van het departement van Bui tenlandsche zaken te 's-Gravenhage; O. E. ter Meulen, lid der firma Hope Co. te Amsterdam. VAN DE STAD NAAR HET LAND. In het „Polytechnisch Weekblad" ves tigt de ir. H. Steketee de aandacht op een sociaal en economisch zeer belang rijk verschijnsel, n.l. de trek van de in- dustrieele ondernemingen van de steden naar het platteland. Voorzoover het de verwerking van volu mineuze landbouwproducten, als aardap pelen, stroo, suikerbieten, enz. geldt, ligt die keuze voor de hand. De scheepsbouw deed werven en verwante bedrijven op de Zuid-Hollandsche eilanden, aan het Winschoterdiep, langs het Zwarte Water, bij Lobith en elders ontstaan. Maar lang zamerhand zijn ook nadere industriëele ondernemingen de steden ontvlucht. Po gingen om alleen de arbeider» naar bui ten te krijgen, giugen daar wel aan voor ai'. Zoo liep de Directie van „Werkspoor" te Amsterdam omstreeks 1905 met plan nen rond om in het Gooi een tuindorp voor de werklieden der fabriek te stich ten. Maar dezen wisten haar wel duideLijk te maken dat zij liever in de woningka zerne van de Czaar peterstraat bleven han gen. De heer Steketee geeft vervolgens een opsomming van een groot aantal belang rijke ondernemingen, die zich in den laat- sten tijd in kleine plaatsen (Hattem, Door- werth, Zeist, Ede, enz.) hebben geves tigd, welke niet tot de eigenlijke nijver heidscentra: Twente, Veenkoloniën, enz. behooren. De vestiging ten platte lande brengt als regel groote moeilijkheden met zich, maar ten slotte kan men toch veel gezon dere toestanden maken. Daar kunnen met veel minder kosten dan in de steden en vlugger, geriefelijke, vrije woningen wor den gesticht. Daar raakt de groote mas sa der jonge arbeiders ook los van bios copen en volksmenners en kunnen zij zich in gezonde ontwikkeling opwerken tot het peil van de betrekkelijk kleine kern be wuste arbeiders in de steden. Dc invoering van de 45-urige werkweek heeft aan heel wat arbeiders meer vrijen tijd gegeven dan waarmede zij behoorlijk raad weten. Buiten kunnen zij zich aan allerlei ontspanning in de vrije natuur wijden, terwijl land- en tuinarbnid met het gezin kan worden beoefend. j Bij de jongste wijziging der Landarbei ders wet is ook voor fabrieksarbeiders ten platte lande do gelegenheid geopend om een klein boerenpLaatsje met bijbehooren- den grond in eigendom te verkrijgen. Door gebruik te maken van voorlichting en landbouw-ccoperatie k'innen dergelijke keuter boerderijtjes zeer wel rencLeeren, Zoodoende zou ook onder de fabrieksar beiders een meer onafhankelijke stand ontstaan, hetgeen aan onze volkswelvaart maar ook aan de arbeidersbeweging ten goede moet komen. Dergelijke arbeider» zijn minder gemakkelijk in staking t-a brengen, maar hebben zij ernstige grie ven, dan kunnen zij ook veel langer vol houden. Op de houding van beide par tijen moet dat een gunstigen invloed heb ben, aldus de heer Steketee. De neiging om de fabrieken buiten de steden te vestigen, bestaat reeds. Dien trek op gepaste wijze te bevorderen is naai- schrijvers meening een cisch van den tcg. nvocrdigen tijd. DE LEENINGSMOE1LIJ KHEDEN DER GEMEENTEN. Woensdagmiddag is te 's-Gravenhage een vergadering gehouden van vertegenwoordigers der colleges van dagelijksch bestuur der ge meenten met meer dan 25.000 inwoners, ter ge. meenschappeüjke beraadslaging over de leenings- rnoe-ilijkheden voor die gemeenten. Deze bijeen komst was belegd door de Ver. van Nederi, Gemeenten, waarvan bovenbedoelde gemeenten alle lid zijn. Bij de besprekingen, die een voor* loopig karakter droegen, kwamen verschillende belangrijke denkbeelden in behandeling. Bes!» ten werd, dat de vereeniging een commissie zou benoemen om de beraadslagingen nader in studit te nemen en omtrent het onderwerp spoedig rap, port uit te brengen voor een tweede vergade ring. In die commissie zullen zitting nemen de heeren: mr. J. B. Bomans, weth. van Haarlem; p. J_ de Kanter, weth. van Dordrecht; J. H. Th. 6. Kettliitz, -weth. van Utrecht; A. R. Veen. stra, secretaris van Amersfoort; mr. dr. F. L. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester van Til burg; F. M. Wibaut, weth. van Amsterdam; mr. J. A de Wilde, weth. van 's-Gravenhage; en de directie der vereeniging de heeren tar. A Jonker en H, Th. Klein. de INWERKINGTREDING DER ARBEIDSWET. Naar de „Msb." verneemt, zuilen d® bepalingen van de Arbeidswet, betrek king hebbende op fabrieken en werkpLaatk sen, in den loop van de tweede helft van. October in werking treden. Het inwerkingtreden dezer bepalingen is vertraagd, doordat verschillende druk werken, welke in groote getale noodig zijn voor de uitvoering der wetsbepalin gen, zooals arbeidskaarten, arbeidslijsten; enz., niet eerder kunnen worden afge leverd. Op den datum van het inwerkingtre den der genoemde bepalingen, van de Ar* beidswor 1919, komt de Arbeidswet 191* te vervallen. 1 SUBSIDIE NOOR DE BURGERWACHT. Het „Volk" verneemt, dat op de begroot ARLEMSCHE COURANT Wij leven tegenwoordig zoo snel, er is geen bijhouden meer aan, zooais de toestande t ons over het hoofd wassen. Ziedaar den indruk van den dageiij.kschen couranten-lezer. Nu weer kwam dezer dagen een bericht van het llaagsche cor respondentie-bureau onze verbazing vragen voor 'n nieuwigheid: de Staat gaat v«u: al ouze jon gens tusschen 15 en »9 iaar> stijf of stram, of wel lenig en vlug, boer of stedeling, sportmen tnaken! „Aan het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen zoo heette het in 't be richt is een wetsontwerp in voorbereiding, dat ten doel heeft alle jonge mannen van 15 tot 19 jaar te verplichten aan lichaamsoefeningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuiver burgerlijk karakter dragen eii- zich zoo na mo gelijk aansluiten bij de oefeningen, welke thans bestaande sport- en gymnastiekvereenigingen beoogen. Zij zullen, naar men zioh voorstelt, in de toekomst behalve het voordeel van een betere phisieke en geestelijke vorming der jeugd ook be langrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke militaire lasten aanmerke lijk verminderen." Een ongehoorde nieuwigheid? Wacht even. In 1909 bracht een commissie, waarin onder meer onze tegenwoordige minister president en de vorige minister van Oorlog, Jhr, Alting van Geussau zitting hadden, een rap port uit waarin o.a. deze conclusie stond „De Commissie is van oordeel, dat van Staats wege maatregelen moeten worden genomen, op dat aan de lichamelijke ontwikkeling van ons volk meer zorg wordt besteed dan thans het ge val is.:' Dat werd elf jaar geleden geschreven. Was deze vermaning niet enkel op papier blijven 8taan, maar ook practi-sch in toepassing gebracht, dan zouden heel wat artikelen en redevoeringen tegen het kazerneleven ongeschreven en onuit gesproken zijn gebleven, dan zou heel wat licha melijke en zedelijke ellende niet geleden zijn, dan waren heel wat klachten in den mobilisa tietijd achterwege gebleven. In het voorjaar heeft de bekende defensie- commissie, ingesteld door den Algemeenen Bond van R.-K. Bijkskieskringorganisatóea in Neder land (R.-K. Staatspartij) verslag uitgebracht over de nieuwe eiscben van het vraagstuk van landsverdediging, door den oorlog gesteld. Ook die commissie herinnerde aan wat in 1909 reeds werd verlangd en zij voegde daaraan toe: „Thans schrijven wij 1920 en op dit (Ogen blik is opnieuw een Staatscommissie werkzaam om opnieuw het vraagstuk van de verplichte li chamelijk'e opvoeding der rijpere jeugd te on derzoeken. Intusschen bleef de toestand in dit opzicht zeer slecht. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is, dat, aangezien de soldaat uiteraard aan hooge eischen van lichamelijke ontwikke ling, marschvaandighaid en gehardheid moet ■voldoen, dde achterstand gedurende den eersten oefentijd moet worden ingehaald. De voorgeoe fendh-eid beheerscht dus den eersten oefentijd in die hoogste mate. Daar de R.-K. Staatspartij zeer terecht den eersten oefentijd tot het bereikbare minimum iwenscht te zien teruggebracht, is het logisch, dat zij ook haar geheele partij moet doen ijveren om dit in den allerkortsten tijd mogelijk te maken. De Commissie wil er op wijzen, dat er -gedu rende -de mobilisatie een tijd is geweest, waarin de -niet voorgeoefende recruten, na viermaande- lijksch verblijf in die depots, naar de korpsen gingen als afgericht soldaat, doch men moest die overgang twee maanden later stellen, om-dat bleek', dat het htm ontbrak aan dndividueelc geoefendheid. De Regeering stelde aanzienlijke verkorting van den eersten oefentijd in uitzicht, voor hen die zich gedurende 3 jaren lichamelijk oefenen. Wij hebben het dus, ook voordat wettelijke be palingen tot starnd komen, geheel in eigen hand om door middel van de R.-K. sportorganisaties, algemeen de lichaamsoefening der Katholieke jongelingschap te bevorderen. Vóór alles is het zaak, dat hierin deskundige, stelselmatige leiding en aansporing onmiddellijk wordt gegeven. Wei nig woorden, maar vooral da-den worden hier vereischt." "1 hans is er dus een wetsontwerp in voorbe reiding, hetwelk in de richting schijnt te gaan, 'door deskundigen reeds jaren lang aangewezen als de voornaamste weg om op den langen duur tot vermindering var. militaire lasten te komen. En geheel in den geest, zooals mannen van erva ring en doorzicht al zoo lang hebben geëischt, «chijnt cr nu te komen verplichte lichamelijke opvoeding als verlengstuk van het onderwijs: de vorming dus van een weerbaar volk Op den daartoe het meest geschikten leeftijd. Hierbij vallen praatjes en politieke haspela- rijen, ais „Het Volk" weer -dadelijk heeft op te (disschen, over het gevaar van liet aan kweeken van militarisme, gencel weg. De Regeering, die een volk in zijn jeugd li chamelijk sterk maakt, zonder militair vertoon, do<t aan dat volk een groote weldaad: ze k'weckt een geslacht, dat weerbaar is tot zelf verdediging, maar dat zijn kracht ook niet an ders can tot zelfverdediging, dus slechts in uitersten nood, gebruiken zal. Met de aefcusiecommissre vragen wij dus: tiu geen woorden meer, maar spoedig daden! De „Tribune'', de bolsjewisten en hun goed betaalde agenten, beweren maar steeds, bij hoog en laag, dat het Sovjet-bewind in Rusland, de beginselen waarnaar het te werk gaat en zijn re sultaten val-ch worden voorgesteld door de bourgeoisie en hare medeplichtigen, waaronder ook de tamme sociaal-patriotten (Socialisten), moeten worden gerekend. Een overtuigend bewijs is echter, hetgeen de Bolsjewisten zelf over hun beginselen, hun re giem en de gevolgen ervan, schrijven. Volgens een Duitsch blad, geeft Lenin in nummer 10 van de „Kotnmunistische Interna tionale" het volgende recept voor het tot revolu tie brengen der vakvereenigingen: „Men moet tegen alles bestand, tot alle offers bereid zija, zelfs indien het noodig is ge bruik maken van knepen, listen, onwettige me thoden, van het stilzwijgen en verbergen der waarheid, om toch vooral in de vakvereenigin gen te kunnen binnendringen en te blijven, en er tot eiken prijs communistische actie uit te oefe nen." Wigdor Kopp, de Russische vertegenwoordi ger te Berlijn, heeft aan een medewerker van het „Berl. Tageblatt" verklaard: Wij moeten aan den eisch vasthouden, dat het Poolsche le ger tot 5000 man verminderd wordt, waarbij wij ons nog de gevolgen van een mogelijke Fransche ondersteuning bewust zijn. Wij geven met voor, dat wij pacifisten zijn, want pacifisme en bolsjewisme zijn onvereenigbaar, maar uit economische gronden hebben wij vrede met Po len noodig. Is dat niet prachtig, waar diezelfde bolsjewi- ki, die nu weer geen pacifisten willen, zelfs niet kunnen zijn, door hun vrienden in 't Westen gesteund worden, onder de leuze: geen oorlog! Ketterij tegen de roode leer endwangar beid, waartoe thans prins Troebetskoni, een Tolstijaan, veroordeeld werd. Crispien zet in de „Freiheit" zijn onthullingen over de voorgeschiedenis van de Mosltouwer voorwaarden voort. Hij noemt nog deze voor waarde: Niet een oorlogsverklaring aan het ka pitalisme, maar aan het klassebewuste proleta riaat, dat zich niet als willooze massa zal laten gebruiken. Dan vertelt hij dat het Uitvoerend Comité van Moskou op het oogenblik, dat de Duitsche gedelegeerden reeds onderweg waren, een circulaire stuurden aan de leden van de on afhankelijke partij, waarin de opzettelijke val- sc-he bewering voorkwam, dat het partijbestuur geen vertegenwoordigers naar Moskou zou stu ren en dat de radicaal gezinde leden dat op eigen houtje zouden moeten doen. Crispien heeft dat tegenover het uitvoerend comité als arglist veroordeeld. Evenwel stond het Uitvoerëüd Co mité op het standpunt, dat het daartoe volkomen het recht had en dat het zelfs recht had, om een eigen centrale van Moskou uit in Duitschland te stichten. Ik ging naar Moskou zegt Crispien, met den besten wil der wereld om door onder handelingen een aaneensluiting van onze partij met de derde internationale te verkrijgen. Ik ben echter tot de ervaring gekomen, dat de coftimu- msten niet werken voor de internationale aaneen sluiting der sociaabrevolutionnaire partijen maar dat zij slechta een communistische partij voor alle landen willen, onder onbeperkte heer schappij van het Uitvoerend Comité van Mos kou. De derde internationale heeft, om te kunnen werken, aL één onverdeelde communistische par. tij, een streng gecentraliseerde organisatie noo dig. En in de 17 paragrafen^ van de „statuten' wordt deze organisatie geregeld. De leiding en het voornaamste werk wordt in handen gegeven van een uitvoerend comité, dat uit 15 leden bestaat. Vijf zijn van het land waarin het comité zitting heeft, dus van Sovjet- Rusland, terwijl de tien belangrijkste communis tische partijen in andere landen (niet afhank lijk van het ledental) elk slechts één lid naar deze commissie mogen zenden. Zelfs het politieke verkeer tusschen de partiien der verschillende voiken is aan de controle van het uitvoerend comité onderworpen. Het bolsjewistische blad „Grasnaja Gaseta" geeft een zeer somber beeld van den gezond heidstoestand van de bolsjewistische arbeiders jeugd van 12 tot 19 jaar. De arbeidsvoorwaarden, zegt het blad, laten veel te wenschen over, zoowel in de staats a:s in de particuliere bedrijven. Verder zijn ver scheidene erfelijke en infectie-ziekten zeer ver breid, als tuberculose, Incs, gevolgen van hei al coholisme, enz. In verscheidene fabrieken is 30 pCt. van de jeugdige arbeiders tuberculeus, in andere werken honderden Inetische kinderen. Meisjes van 15 en 16 jaar geven zich ove aan de schandelijkste ongebondenheden evenals knapen van denzclfden leeftijd." Dit alles getuigen de Bolsjewisten zelf van hun beginselen, hun bewind en de resultaten er van. Naar aanleiding van berichten ia de bui- tenlan-dsolie pers omtrent den stand van Zaken in het vraagstuk van d-e Wielingen, vernomen wii van bevoegd© zijde, dat de g-e-d ach ten w iaseling tusschen Nederland en België noK niet is hervat. De medewerking aan de herziening- van de tractaten van 1839, gelijk ook aan de oplossing van het Wielinge^.yraags-tuk heeft voor d© Nederlandsche Regeering geen an deren grond, dan de wenschelijkheid van duurzaam goede betrekkingen met België. Met liet oog daarop blijft de regeering, ge- ijk bekend is. bereid tot een nader onderzoek 1 mede te werken, hetzij met België alleen, hetzij tevens niet andere, in de commissie van veertien vertegenwoordigde mogend heden. (roeit voor bet doen van eenig voorste] daartoe heeft voor haar geen aanleiding be slaan. KINDERBIJSLAG. De Minister van L., N. H. heeft Woensdag de heeren P. L. v. d. Voorde en F. Guit, vertegenwoordigers van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieken dienst, en den Ned. R.-K. Boud van Overheidspersoneel „St. Paulus, in audiëntie ontvangen ter bespreking van de kwestie betreffende het al of niet verleenen van terugwerkende k'racht tot 1 Juli 1918 voor den kinderbijslag, evenals dit is geschied met be trekking tot de loonregeling. Gewezen werd op het feit, dat namens den Minister bij schrijve. van 10 Dec. 1919 aan de looncorarnissie vac Landbouw werd bericht, dat aan bedoelden kinderbijslag terugwerkende kracht zou worden verleend. De Minister erkende dit, maar meende uu zoover niet te mogen gaan. Nadat gewezen was op hetgeen bij andere De- pat tementen geschiedt, deelde de Minister mede, dat ieder Departement deze zaak zelf lean rege len, maar dat met zijn medewerking in de toe komst aan eenige loonregeling geen terugwer kende kracht zou -worden verleend. ILierna wees men den Minister op het feit, dat daardoor nu die hoofden van groote gezin nen minder wegens terugwerkende kracht ont vangen, dan de ongehuwden, vooral nu Z.Ex. voorgeschreven heeft, dat de in 1919 genoten duui tebijslag, waaronder ook kinderbijslag, van het te ontvangen bedrag moet worden afger houden. Op grond dat de gezinnen van de werklieden aan Landbouw werkzaam, toch al geen hoog sa laris hebben en daardoor in groote moeilijkhe den komen, werd verzocht den kinderbijslag niet af te houden. De Minister beloofde een en ander nog in overweging te nemen. HET BRANDWEER CONGRES, Te Arnhem i® Woensdag het Congres der Kon. Ned. Brandweervereniging geopend, waar. aan een tentoonstelling verbondien is. Dc opening geschiedde door den heer Van Kanuebeek, Minister, van Buitenlandsche Zaken, die Eere-Voorzitter is van het Congres. De Lere-voorzitter der vereeniging, de heer C. F. H. Tuckermann hield een voordracht over „Staatsbemoeiing ten opzichte van het brand- wezen.'' Spr. denkt zioh die staatsbemoeiing aldus: op pen der ministeries zetelt een hoofdinspecteur van 't brandy-ezen, die bijv. 4 inspecteurs wi der zich hee« is'iifik werkzaam zijn in een der vier afdeelingen, waarin het laad verdeeld is. De inspecteurs gaan na of de verschillende ge meenten voldoende aandacht schenken aan de organisatie van de brandweer, daarbij, de ge meenten vrij latende in de wijze, waarop zij n eenen die organisatie te moeten inrichten. Zij controleeren of de rijks voorschriften worden op- gevoigd en of bij die bestrijding van brand de gemeentelijke brandweer, voor haar taak is be rekend gebleken. Door den hoofdinspecteur worden ontworpen alle voorschriften van algemeen belang voor het brandwezen van Nedierland, waarbij in ruime mate rekening zal moeten worden gehouden met wat de practij'k in het buitenland heeft ge loerd. Van de vele onderwerpen welke het rijkstoe- zicht zou hebben te 'behandelen, noemde spr.: ie. morm-aliseering op het gebied van brand- kraanaansluitingen, waardoor onderlinge hulp mogelijk wordt; 2e. vereenvoudiging van verschillende soorten van brandweermateriaal, waardoor aank'oopen in het groot en prijsverlaging bereikt kan wor den; 3e. een rijksproefinstituut voor beoordeeling van bouwmaterialen en bouwconstructies uit het oogpunt van brandveiligheid; 4e. wettelijke maatregelen ter voorkoming van brand, b.v. voorschriften voor het gebruik van bijzondere materialen onder bepaalde om standigheden bij fabrieksbouw enz.; Se. wettelijke maatregelen en voorschriften ter beveiliging van personen in openbare ge houwen, voorschriften omtrent uitgangen, nood uitgangen, trappen, hftconstructics, plaatsruim te, gangen en paden, verlichting en noodverlich ting, red- en blüsch mid-del en in scholen, groote bureau's kantoren, musea, vergaderzalen enz.; 6e. beveiliging van gebouwen van architecto nische of oudheidkundige waarde; 7e. verplichte jaarlijksche brandschouw met voorschriften tot opruiming van overbodigen brandbaren rommel uit zolders en bergplaatsen; 8e. verplicht onderwijs hoe met vuur en lioht om te gaan. 9e. openbare waarschuwingen tegen brandge vaarlijke stoffen en aanwijzhi.g-en ^oe daarmee om te gaan. Nu eerlang een wet te wachten is, waarbij aan de gemeenten verruiming van belastingge- b-ed verzekerd wordt en daarbij ook de be- '•'cegdheid zai worden -gegeven een belasting te 'leffen van de tegen brand verzekerde en niet verzekerde eigendommen, is het niet alleen !o- ftsch, maar volkomen billijk, dat de Rijksover heid de haar te beschikking komende gelden Staat bezigen voor onderhoud c.q. verbetering van haar brandwezen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van wat op ■dit gebied in het buitenland reeds is bereikt. f REGEERINGSSTEUN VOOR BOOM KWEEKERS EN TUINDERS. Omtrent de wijze waarop deze steun zal wor den verleend, kan thans het volgende worde 1 meegedeeld: De credietbeboevende wendt zich, 11a eerst aan bet secretariaat der commiasie, Mauritskad# No. 7, 's-Gravenhage, om toezending van een aanvraagformulier verzocht te hebben, daarme de na invulling tot een Boerenleenbank of een andere Bank bij voorkomend gevel tot die waarmede hij bereids in relatie staat. De Bank zendt de aanvrage met haar rapport aan de Re- geeringscommissie voor kweek'enscrediet. Na dtskundlig advies wordt een beslissing omtrent de al of niet deelneming genomen. Bij gun stige beslissing neemt de Staat tegenover de Bank eene garantie van 90 pet van het op iet voorschot te lijden verlies op zich, zoodat du* de hare bemiddeling verleenende Bank of-wel voor slechts 10 pet. aan het te verleenen voor schot risico loopt, ofwel voor dat gedeelte van den voorschotnemer naar genoegen der bank een andere borgstelling moet nemen. Deze voorschotten, die voorloopig voor den tijd van 3 jaar worden verstrekt, zullen naar be. hoefte in termijnen worden uitgekeerd, terwijl wat de terugbetaling betreft aan het einde van elk jaar aan de hand van een in te stelle» onderzoek nauwkeurig zal worden nagegaan, in hoeverre uit de opbrengst van het bedrijf betaling van rente en aflossing zal kunnen ge schieden. Ter deskundige voorlichting in bijzonder» aangelegenheden werd eene a'gemeene commissi# van advies benoemd, bestaande uit de heeren: A. H. J. Engels, Leiden, voorzitter; J. Barend24 PoeldijkAnt. v. d. Bom, Fzn., Oudenbosch; J, A. Dominicus, Wemeldinge; J. Feenstra, Sap-. pemeer; D. Frets, Boskoop; W. D. Keessen, Azn., Aalsmeer; H. Trieneket», Venlo; P. Vi», ser, Bussum. In de verschillende centna zullen voorts naar behoefte plaatselijke commissiën van advies wor den samengesteld-, tot -wier taak bet zal behoo ren de regeenngscomrmasie voor kweekerscre- diet van advies te dienen inzake de gevraagd» voorschotten, benevens het uitoefenen van cotw trole op de kweekersen tot welker instandhou ding de Staatsgarantie werd verleend. Voor alle gewensebte inlichtingen wende me» zich tot het secretariaat. Mauritskade no. 7, t# 's-Gravenhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1