Het ZwaneneiSand Trekken uit Kennemerianti. BUITENLAND Handd en Nijverheid Kerk en School 1 FEUILLETON. ZATERDAG IB SEPTEMBER 1920 INGEZONDEN GSMENSSE EÜITENL BERICHTEN, NU EN MORGEN. Wij, bewoners van Beverwijk en omstreken maken een overgangstijdperk door op alle gebied. Wat gisteren nog het kleine St. Aagtendorp was met een huisje of gehuchtje links en rtchis, is heden de florissante plaats Beverwijk, geflankeerd door Wijk aan Duin e.a., en zal morgen zijn de stad Beverwijk. De overgang is derhalvé daarheen. Het ligt niet in mijne bedoeling over dit korte bestek alle details van de voorstelling weer te geveiSlechts wil ik trachten den lezers aan de liaiul der feiten een beeld te i puien van de politiek der toekomst in deze 9 ek. De laatste gemeenteraadsverkiezingen brachten ii o zin Raad een mengelmoes- meerderheid uit de linksche partijen. Rechts werd uitsluitend door de Roomsche afgevaar digden vertegenwoordigd. Door een betreu renswaardig misverstand hadden noch de anti-revolutionnairen, noch de Christ. Histo- riscnen uit de gemeente canöidaten gesteld en kon het dus gebeuren dat Beverwijk een rechtsche minderheid in den Raad bracht. De voortvarende socialisten kraaiden victo rie. Ziezoo, dat varkentje zouden zij eens gaan wasschen. Een kleinigheidje was het, het oudste lid der vrijzinnige raadsheeren over te halen tot orderteekening van het beruchte urgenti -program met den wethou- derszetel als lokaas, ioen dachten zij, zich pronu veererd tot woordvo.rdcrs der arbeids- afgevaaruigden in den Raad der Vroeden, het pleit van Marx in Beverwijk te hebben gewonnen en bliezen van den toren.... Het spelletje duurde maanden. En inder daad, de rakkers boekten eenig succes, dank zij de Vrijzinnigen, die in hun zeilen bliezen. Tot de kentering intrad in den vorm der beschrijvingsbiljetten voor den Hoofdelijken Omslag. De vrijzinnigen kwamen tot inkeer hun wethouder aan het hoofd. Het wordt te gek, moesten zij erkennen. Het was allang te gek, bauwden achter hen de kiezers van hun kamp. En toen, steeds maar door, lustig het liedje van den toren geblazen werd, zingend van s cialisatie en wat dies meer voor zaligs in een heilstaat zij, toen verscheen, gedragen en gedro ïgen door den wensch van gansch de beur igde gemeenschap, 01 ze Duxgemees- ter en sloeg den toeter uit der socialisten handen 't Is Waarlijk geen praatje. Er is, wat die lui noemen, een reactie in ons Beverwijk opgestaan, zoo hevig, zoo krachtig, dat er geen houden meer aan is. De aanvankelijke successen der gouden bei gen belovende en niets dan zware aanslag biljetten b r e roode fractie zijn totaal- vernietigd. Hun gehoon, hun gekijf, misbaar en dreigementen "worden verontwaardigd afgeslagen of aan de hilariteit tenfprijs gege ven. Be raacs ne rderheid, samengesteld uit K atliolieken en r zinnig-Democraten doet al hun meestal e c. ntneke of voorbarige voorstellen kantel n ei kellere j De rose partij, oie rood dacht te zijn, kan niet anders dan zwart Wezen. Aldus heeft de Vrijzinnig-Democratische partij ook in onzen Raad bewezen niet langer als zoodanig te kunnen bestaai en staat het aan haar ofwel te vervloeien in de staatspartijen van contra- da zal dezen winter goed werk verrichten. Twaalf tweetallen van dames, ijverigen tus- schen de ijverigen, trekken straks van huis tot huis, spreken van de rol en de rechten der politiek-geëmancipeerde vrouw spreken van den plicht, die op elke vrouw rust om op Roomsche wijze gebruik te maken van haar stembiljet; spreken van de schoon e dingendie de vrouw kan brengen over ons land, als zij zelve dit wil en er Het hare toe doet. Om terug te komen op ons uitgangspunt; ik zeg tot onze rose, verdacht roode en feite lijk zwarte vrijzinnigen, velen van hen zullen met bewondering neerzien op het werk en de macht der Roomsche idee en wetendat het in de schaduw der geweldigen zoet rusten is, zullen zij edelmoedig, als geen antipapisme hen noopt liever Rood dan Roomsch te lijken, hunne stemmetjes aan de Katholieke lijst geven Nogmaals, ik vertel geen fabeltjes. Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren moet het in deze met mij hartroerend eens zijn. Maar dan ook weg met alle verdeeldheid in eigen kamp. Weg met het onzalig idee om in groepjes, koppen bij elkaar, bij de verkie zingen een of meer eigen candidaten, zooge naamd arbeidersafgevaaidigden, in werkelijk heid afgevaardigden van ontevreden, ietwat socialistisch denkende Roomsche arbeiders, te stellen. In eendracht macht. In tweespalt het onderspit. Men vergete dit r.iet en mete daarnaar af de mate van ieders verantwoor delijkheid in deze voor God en de menschen. Kome de fusie, kome de stad Beverwijk. Doch neen, voer we in gedachten ons ver plaatsen in de faze van Beverwijk's grootheid, zien wij in een volgenden trek eerlijk en loyaal or.der oogen, hoe wij er mee staan op het gebied der noodzakelijke ontwikkeling en of wij, sinds we nu bijna een jaar geleden van het peil onzer beschaving gewaagden, vooruit zijn gegaan. Misschien ben ik dan in staat onthullingen te doen, waarvan menig rechtgeaarde Beverwijker zal opkijken. Het wachten is dus op mijn eerstkorr.enden trek. FRITS. DE PÜOLSCII-EUSSISCHE OORLOG. Do onderhandelingen to Riga. Dabski. de voorzitter der Poolsche delega tie, heeft voor zijn vertrek naar Riga de vertegenoordigers der pers ontvangen om hun te verklaren, dat hii vertrekt in het volte vertrouwen dat ditmaal de pogin gen een gunstig resultaat zullen he boen en dat Polen den zoo gewenschten vrede zal verkrijgen. Dc gedachten wisseling tus- sclien de delegatie en de regeering heeft geleid tot volledige overeenstemming be treffende de beginselen, die als grond slag zullen dienen voor bet toekomstig bestaan van Polen naast zijn oostelijke buren De beginselen verschillen niet es sentieel van de instructies, waarmee de Poolsche delegatie zich naar Minsk had begeven, want de Poolsche republiek wenscht geenszins hare schitterende over winningen te misbruiken om den vrede aan haar tegenstander op te ieggen, doch blijft streven naar een vrede van recht- vaardige öii duurzame overeenstemming. ZfOOixls uit den -aard van een der ge- lijken vrede yoortvloeit, vormen die be ginselen sLechts een leiddraad voor de besprekingen. Ret zou dus, zeide Dabski, voorbarig zijn. de .bijzonderheden uiteen te zetten, waarop -wij voornemens zijn onze voorstellen te doen steunen. Dabski .voorzag, dat met goeden wil en gematigd- revolutie en gezagsbehoud, ofwel zich tevaI1 der sovjets, men snel vestigen op andere fundamenten, lees begin-1 - selen. Menig inwoner van Beverwijk heeft aan mij of een mijner kennissen medegedeeld, dat hij, die vrijzinnig stemde, in den vervolge aan zwart zijn 6tem zou geven, opdat Bever wijk ten gauwste bevrijd worde van het ondermijnend en misselijk gedoe der S. D. A. P., afd. Beverwijk. Zoo staan thans de zaken. Middelerwijl bloeit onze propaganda. De parochie van Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad te Wijk aan Duin krijgt haareigen vereenigings- leven, doordat eindelijk het patronaatsge bouw tusschen kerk en pastc*ie voltooiing vond. De goede lieden van daar zullen om te vergaderen en actie te voeren niet meer naar Beverwijk behoeven te gaan. Men begrijpt dat tientallen van mannen en vrou wen thans meer neiging zullen gevoelen om aan te sluiten en onze rangen van strijders daadwerkelijk te versterken. Afgezien van dezen tamelijk belangrijken factor hebben wij het oog op de vrouw, de machtige vrouw. Zij moet ons bij de komende verkiezingen een meerderheid brengen, welke beter dan al het andere een einde maakt aan den rooden invloed alhier. Daartoe wordt zij door onze geestelijke leiders, onder wie wij- met warme waardeering kapelaan Knots, den onvermoeibare, noemen, opgeroepen, georganiseerd, geoefend. De damespropagan- zou geraken tot het vaststellen der grond slagen ,voor de yredespreliminairen en tot het aangeven van een wapenstilstands- linie, i DE BURGEMEESTER VAN .CORK Die „Daily. News" zegt, dat een medische specialiteit yan het ministerie van bin- nenlandsche zaken Donderdag den Lord' mayor bezocht en dat 'e avonds Sir Eid,- ward Tromp, en enkele andere hoofdamb tenaren yan het ministerie Lloyd George bezochten. De „Press Association" verneemt, da,t het bezoek dier heeren echter geen wij ziging heeft gebracht in de hpuamg, dooi de regeering in deze zaak aangenomen. DE PRESIDENTSCRISIS IN FRANKRIJK. Terwijl in de wandelgangen van de Kamer de candidatuur van Millerand in de eerste plaats wordt aanbevolen, en ander» die van Jonnart, schijnt in het Luxembourg die van Gaston Doumergue zeer be-guns-tigd te wor den. De namen van Jonnart en Beret vinden hier niet veel weerklank. Niemand 6ckijnt echter candiaaat te willen zijn tegen Mille rand. Een correspondent van het „Petit Jour nal" v©rnam op het kasteel te Rambouillet, dait Deschanel zeer vermoeid is. Hij ver keert onder de benauwende gedachte, dat hii niet nauwkeurig zijn taak kan vervullen. Millerand heeft gistermorgen in den ministerraad med-edeeling gedaan v&n het aftreden van president Deschanel. Het parlement is bijeengeroepen in bui tengewone zitting op 21 Sept. om mededee- iing te krijgen van de boodschap van Deschanel. Het congres zal Donderdag of Vrijdag te Versailles bijeen komen. LUCHTPOSTDIENST' PARIJS— CON STAN TIN OPEL. Een irade ratificeert de conventie tus schen Frankrijk en Roemenië eenerzijds en Turkije anderzüds voor de instelling van een luchtpostdienst tusschen Parijs en Kon- stantinopel. De dienst zal a.s. Juni begin nen. DE TOESTAND IN ITALIë. Volgens een bericht uit Rome zetten de coöperatieve vereenigingen de onderhande lingen voort omtrent den aankoop van ver schillende groote bedrijven. De aankoop van de fabrieken te Ca.stelamare. waar meer dan 2000 arbeiders werken, schijnt aan staande te ziin. Een manifest der Kafh. Volkspartij. De Katholieke Volkspartii publiceert een manifest, waarin de overtuiging wordt uit gesproken, dat de groote meerderheid van het Italiaansclie volk niet gelooft in het communisme. De samenwerking tusschen de leiders van industrieele ondernemingen en de arbeiders is noodzakelijk; het zuivere coöperatieve stelsel is niet mogelijk. De industrie moet beheerd worden in samenwerking met allo deelnemende facto ren. de productie onder toezicht van de ar beiders. Het manifest dringt aan op een onderzoek naar den huidigen toestand in de industrie eu eindigt met een beroep op den goeden geest tegen de revolutionaire propaganda. DE RUSSISCHE SYNDICALISTEN UIT FRANKRIJK GEWEERD. De Franscho C. G. T. (Nationaal arbeids secretariaat). bad tot den premier het ver zoek gericht de Russische syndicale dele gatie in volkomen vrijheid haar enquöte- missie in Frankrijk te laten volbrengen, waarmede het Russische proletariaat haar heeft belast en haar aanwezig te laten zijn op het congres te Orleans. Millerand heeft nu geweigerd machtiging te verleenen aan de Russische syndicalisten om in Frankrijk te komen. DE ARBEID,SMOEILIJKIIEDEN IN ENGELAND. De mijnwerkerscriaifi. De Loodensclie correspondent van het „Hbid." seinde gisteren: Men ziet de zaken nu hoopvol in, zelfs zóó, dat de „Star" in een hoofdartikel getiteld „Eindelijk licht", verklaart dat de .industrieele vooruitzichten veel beter zijn. Om twaalf uur gin gen de afgevaar digden der mijnwerkers het gebouw van het handelsministerie binnen, en hervat ten na den lunch, aldaar om drie uur de besprekingen met minister Horne. Br wordt beweerd, zij het dan ook niet of ficieel, dat de toestand titans van dien aard is, dat de mijnwerkersleiders conces sies willen doen, m.a.w., d.at zij niet meer staan pp. de ondeelbaarheid hunner twee eisclien. ,Om dit te kunnen verdedigen en tevens den schijn van terugtocht te vermijden, leggen zij sterken nadruk op het verschil tusschien de verklaring van Lloyd George betreffende het voortzet ten der regeeringscontrole op de mjjn- exploitatie en de verklaring van Horue, ofschoon in beide feitelijk weinig ver schil zit. De mijnwerkers ineenen, dat een belofte der regeering die controle te zul len voortzetten voor een zekeren tijd, den toestand beslist Si0.u verbeteren. In ruil daarvoor zouden zij de mijnwerkersver- gadering a.s. Dinsdag willen aanraden, .den eiseh tot verlaging van den prijs van liui.shoudko.ol te laten vallen en dan te vens te vragen oen onmiddellijke loons- vei-hooging .van shillings of iets meer. Men zegt eenter, dat Horne niet voornemens zou wezen, zijn standpunt los te laten, dat de loonei.sehen. moeten ge bracht worden voor een hof van' onder zoek. Do „Evening standard" zegt beslist dat de mijnwerkers den eiseh van ver laging der kolenpri)2011 reeds hebben los gelaten en zij tevens de belofte vragen, (fat eventueele loonsverliooging niet zal verhaald worden op de verbruikers door het yerhoogen der kolenprijzen, E® eleeti'iciens. Be werkgevers en de vertegenwoordi- gera yan do yakveree raging der electri- ciens h .ebben besloten overal zoo spoedig mogelijk het werk te .hervatten. De natio nale staking in Bedrijf fa dus afge wend. - De ontploffing te New-York. Dc pobtie te New-York heelt aanwijzingen gevonden, dat de ontploffing is veroorzaakt door een reusachtige bom, geladen met een sterk ontploffend middel, namelijk trinitrotoluol, en slakken ijzer van venstertralies. De schade, door de ontploffing veroorzaakt wordt op meer dan twee millioen dojlar geschat. Ploegen werklieden zijn bezig de effectenbeurs te repareeren, die gisteren (Vrijdag) weer geopend zou worden. Reuter seint aan de Engelsche bladen om trent de ontploffing nog nadere bijzonderheden. Daaruit blijkt dat onder de dooden zeventien beambten van Morgan's bank zijn en dat Mor gan's zoon tot de gewonden behoort. Onder de gedooden waren ook' drie meisjes, die vreese- iijk werminkt waren. Dit „financiecle" kwartier van New-York was een tooneel der grootste ver woesting.Behalve de doode en gewonde men schen lagen in de straten doode en gewonde paarden en de gevels der huizen* in Wall Street waren met bloed bespat. Alle ruiten in den om trek waren stuk geslagen en velen in de huizen werden door glasscherven gewond. Volgens een mededeeling kwamen twee man nen in een auto naar Morgan's bank en smeten daar een bom, doch de beambten ontkennen dat die in het gebouw ontplofte. De overblijfselen van een auto zijn in de buurt gevonden en de politie onderzoekt nu ver der. Anderen spreken van een botsing tusschen een auto en een wagen geladen met dynamiet en ook stukken van een lorry-wagen zijn gevonden- De burgemeester van New-York zal een be loon ing van 10,000 dollars uitk-v«n voor dengene, die dc persoon, of personen kan aanwijzen, aan wie de schuld van de ramp te wijten is. Bijzondere maatregelen zijn genomen om het bijgebouw der schatkist te beschermen. Onge veer 200 soldaten patrouilleeren in de nabijheid en beschermen de groote goudvoorraden in de kelders van liet gebouw. De havenarbeiders te Hamburg besloten 't bemiddelingsvoorstel van het scheidsgerecht te aanvaarden, waarbij hun een loonsverhooging van drie mark per dag wordit toegekend, in piaats van de door hen verlangde tweelf mark. Gisteren werd het werk hervat. Nader wordt gemeld, dat men hier vermoe delijk te doen heeft met een complot van ra dicale elementen, die die uitgifte van een Fran- sche leen,ing door Morgan beschouwen als een bevordering van Frank'rijks agressieve politiek jegens Sovjet-Rusland. In den loop van de conferentie te Lausanne met Millerand heeft Motta verklaard: Zwitserland houdit zich bezig met de kwestie van hervatting der handelsbetrekkingen met Sovjet-Rusland. Hij voegde hieraan toe, dat die bekende meeningsverschillen tusschen de groots mogendheden voor Zwitserland een aanleiding zijn de zaak grondig te onderzoeken, alvorens een beslissing te nemen. Evenals de groote mogendheden behoudt Zwitserland zich ten volle zi.in vrijheid van han delen voor. Huttin van de „Echo de Paris" heeft een onderhoud gehad met Clemenceau. Deze vertel de, dat hij Woensdag te Marseille scheep gaat en dat hij ongeveer vijf maanden afwezig denkt te blijven. Hij zal ook Java bezoeken. Misschien zoo eindigde Clemenceau lachend het onderhoud, zal men mij bij acclamatie tot vorst van Java uitroepen; in dat geval zal ik er zeker een paar weken blijven, om ten voile te kunnen genieten van de absolute macht. In Frankrijk eindigt de zomertijd in den naaht van 23 op 24 October, De Times verneemt uit Konstantinopel dat ernstige practijken van oplichting en verduiste ring zijn ontdekt bij de Amerikaansche hulp- commissie voor Klein-Azië. Zes ondergeschikte ambtenaren zijn gearresteerd. Het heet dat ook hooger geplaatste beambten van het comité bij de zaak betrokken zijn. De door den Hongaarschen minister van financien, Koranyi, ingediende begrooting voor 1920/21 raamt de inkomsten op 10,8 milliard kronen, de uitgaven op 20.2 milliard. Het te kort zal gedekt worden door een heffing van het vermogen ineens en doo rleeningen. Uit Madrid wordt gemeld, dat de regee ring heeft besloten voor drie maanden de credie- ten aan Frankrijk verstrekt te verlengen. waarna de terugtockt aaa ket Vaderland wordt aanvaard. Sinds 1912 maakte Mgr. geen bulten- landsche reis. Secretaris J. H. Seholte op Reimer zal Z. D. H. vergezellen- DE SPIERING VANGSTEN EN DE EXPORT. De spieringvisscliers ondervinden, nu refds zoo vroeg flinke scholen dezer viech- soort aangetroffen en dua gevangen konden, wc den, in hooge mate den terugslag van do gienssluiting in 't Oosten. Een belangrijk onderdeel van het najaare-export-rookeriibe- drijf toch was dei spieringbewerking. Bij 't koeler worden der weersgesteldheid kochten de exporteure aanzienlijke hoeveelheden op, waardoor de markt voor den visscher flink steeg. Thans brengt de spiering 10 per K.G. op. Zoowel versch als gezouten zonden do handelaars anders groote hoeveelheden naar de dichtbevolkte Duitsche eentra. waar ze gretigen aftrek vonden. De export-fabrieken pasten nog een derden vorm van verzending toe. en leverden bii zeer grooten aanvoer zelfs gebakken spiering in spoedtransport. Ook voor binnenverbruik ging men dit toe paseen. De viaschersvereen. ,,Ons Belang", verbond aan haar afslag een spiering-bak kerij die voor volksleverantie3 goeden omzet had. Deze bedrijven liggen nu alfen stil. Het wachten is op de normale handekverhoudin gen. Brachten de visschers bun vangst thans op de binnenlandsehe markt, de prijs zou zóó terugloopen. dat uitoefening van het be drijf door de dure materialen geen winst op leveren zou. DE HARINGKWESTIE MET DUITSCHLAND. Het Jibld." verneemt uit Berlijn, dat de Duitsche regeering jn de kwestie betreffen de den aankoop van Hollandsch haring spoedig een voor beide partijen bevredigen de oplossing heeft te vinden. De bekende leider der mijnwerkers en Rijksdagafgevaardigde Hue is bii de Duit sche regeering in het belang een er voor spoedige oplossing der thans nog bestaande moeilijkheden met een voorstel gekomen. Voorts verneemt het blad, dat een thans in Den Haag toevend Duitsche regerings vertegenwoordiger met de Nederlandsche regeeding over het vraagstuk der haring zal onderhandelen MGR. H. v. d. WETERING NAAR ROME. Over de reis van Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering naar de Eeuwige Stad. verneemt het „Centr." nader, dat de reis einde de zer maand of begin volgende maand wordt ondernomen. De reis gaat niet rechtstreeks naar Ro me, maar langs een omweg, waarbij voor af Zwitserland en Noord-Italië (Milaan, Genua), zullen worden bezocht. Tusschen 20 en 30 Oct. denkt Z. D. H. in Rome te arriveeren. Het verblijf te Ro me zal ongeveer veertien dagen duren, Voor den inhoud dezerrubriek stelt de Redactii zich niet aansprakelijk. Tilburg, 16 Sept. 1920. HET KRONENCOMITE. Het Kronen Comité, vormende een sectie van de Heer en congregatie te Tilburg, mag met dankbaarheid terugzien op het resultaat, waartoe het, dank zij de zeer veelvuldige toe zendingen van Kronen en Marken in obliga ties/. bankpapier, cheques ai coupons, var postwissels en zelfs van goederen in natura, in staat werd gesteld een massa goed te doen aan de armsten der armen te Ween en en om streken. Honderdtallen van arme kinderen, die het reisgeld hierheen zelf niet hadden kunnen betalen zijn daardoor in staat gesteld, hun teere gezondheid, in ons land van melk en boter, te versterken. Doch ook de-in ellen de achterblijvende, de zieken en vele, die om redenen van leeftijd of anderszins niet mochten overkomen, werden niet vergeten, zij vooral hebben het meest van allen onder steuning noodig in den vorm van voedsel en van kleeding. Door een uitnemende relatie in de nabijheid van Weenen mocht het Kronen- Comité, met speciaal daarvoor ontvangen middelen, veel harden nood verzachten en eenige hulp bieden in allerellendigsten toe stand. De zieken vooral, de zieke kindertjes, moeten ^.an geneesmiddelen, krachtig voed sel en voldoende bedekking, oor het zieke lichaam, geholpen worden, e daar het lang niet zeker is, dat er nog vde transporten, kinderen van Oostenrijk naar Nederland zullen komen, meent hei Kronen Comité niet beter te kunnen doen dan "hare actie meci La deze richting voort te zetten en gelden in te zamelen tot aankoop hier en in Weenen zelf van de meest noodzakelijke benoodigdheden voor zieken in Oostenrijk. De nood is dan nog geen zins verminderd Aan tuberculose alken sterven in Weenen thans driemaal meer kinderen van 1116 jaren, dan in 1914Dat zegt genoeg1 Zendt dus verder uwe giften aan het Kro- nen-Comité dat er een dankbaar gebruik van zal maken ten bate van het arme Weenen en Omstreken. Door onze relatie daarginds wordt verzekerd, dat de gelden uitsluitend 3 est eed zullen Worden, waar zij het meeste noodig zijn. HET KLONEN COMITÉ. Stade,straat 37, Tilburg, (adresverandering wegens verhuizing). Allen bladen wordt dri* gend, doch beleefd verzocht dit a>uhel over te nemen. tVrij naar bat Fronsen van Fnuult, „Gij?" merkte de majoor .verbaasd man, „Maar ik meende, dat gij uithoofde van uw gezondheid van alle vermakelijkheden hadt afgezien, met liet oog op dé vermoenissen, die daaraan noodwendig verbonden zijn/' „Ik gevoel mij heden zeer wel, een bal zal mij niei erg vermoeien en bovendien ik brand vap verlangen weder eens mijn prachtig kos tuum aan le trekken en bloemen door het haar le vlechten; het is reeds zoolang ge leden, sedert ik dit niet meer deed." „Komaan, als gij het verlangt, zal ik aan uw wensch gehoor geven, wfj gaan tegen tien uur; zorg op tijd gereed te zijn." „Slei u gerust, ik zal niet op mij la len .wachten, ik smacht er naar mij te laten be wonderen!" 1 een zij met een lachje van tevredenheid op 08 lippen de kamer wilde verlaten, hield de hiajodr haar tegen. „"Weet gij wel." zeide hij tot haar, „dat gij binnen twee maanden uw achttiende jaar in treedt?" Zij gaf geen antwoord, maar haar gelaat betrok. .Hieruit volgt dus vanzelf, dat wij weldra ons huwelijkscontract zullen onderteekenen/ zeida hij, „da verschillende voorwaarden en bedingen, die er in moeten voorkomen, heb ik reeds met den notaris besproken. Ook moet ik u nog vertellen," ging bij voort, zonder te letten op haar houding, die eensklaps zeer ernstig was geworden, „dat uw fortuin vier honderd duizend florijnen bedraagt, welke in twee hypotheken, elk van twee honderd dui zend, belegd is. Van beiden is de vervaldag op handen maar d£ hypothecaire schuldenaars hebben verzoent, onder dezelfde voorwaarden ue hypotheek te mogen behouden; neemt gij er genoegen mede?" t „Gij weet toch wel, dat ik van die zaken niet het minste verstand heb, mijnheer de majoor. Handel dus hierin volgens uw eigen goeddunken, u hebt daartoe de bevoegdheid en ik verlang niet anders." Wederom opende zei de deur om heen te au. „Nog een enkel woord," ging Oraulf voort, „ik moet u iets zeer belangrijks mededeelen. Ge moet welen mijn kind, dat ik er van houd zoo veel mogelijk maatregelen Vftqc de toe komst le nemen. Ik ben gaarne op alle even- tualjteiten voorbereid, ze«s °P het treurigste: de dood. Ofschoon ik nog wel zoo oud niet ken heb' ik toch nu ongeveer den leeftijd be- teikt, .waarop men z°o vaak ia korten tijd Ms slachtoffer ee°er onvoorziene kwaal of ziektö wordt weg8efU'i^ 00 S hierop, wil ik maatie-telen nemen om te zorgen, dat mijn fortuin m ëöVai V£U1 0V^"Mjden, ten deel valt aan degene, Io0r w'e ik het bestem. Ik zal dus mijn testament laten maken en geef u kennis, dat ik u daarin tot mijn uni verseel© erfgename benoem.' „Maar waarom, voogd?" stamelde iWilhel- mina bedremmeld* „Staf n flgj-ust, vreesachtig kind, wees niet bang, dat ik daarom sterven zal. Doch mag ik u een raad geven".,.. Maar hij had den moed niet voleinden. „Later", hernam hij, „zullen ,wij hierop terugkomen. Ik begrijp, dat gij dit onderhoud ernstig vindt, jpn dat gij au liever aan Juw baljapon denkt". Het deed Wilhelmina onaangenaam Ban, dat de majoor op zulk een zonderlinge wijze een einde aan het gesprek maaekte. Zij ver liet dus het vertrek .waar de majoor bleef om op zijn gemak de voorloopige bepalingen vaar zijn testament te afwerpen. Weldra .yecaat het schoone meisje, dank zij ce zorg, dig zij besteedde aan de toebereid selen voor haar toilet, de sombere gedachten, di© haar uit het gesprek met haar voogd waren bij gebleven. De zucht om te behagen kwam v.ear bij haiar boven, en ze nam zich voor alle zeiièu bij te zetten om er bekoorlijk uit te zien. „Ik hoop, dat hij Irotsah is op zijn zus|e zeide zij iu zich zelve, terwiji ze aan Her man dacht Dezo had baar bij herhaling verzekerd, dat zij er nog nooit zoo goed had uitgezien. Zij had hem dan ook moeten beloven naar net bal te gaan en de eerple wals met hem le doen. Teen Willxelmina de salons van dokter Savarus biniientradv oogstjp zij allerwege be- owndering in; Aurelia's schoonheid, hoewel van geheel anderen ar ad, kon alleen met die van het het jonge meisje wedijveren. Haar blank en fijngevormd gelaat door een rijkdom van blonde lokken omgeven,haar zachte waarin haar reina ziel weerkaatste, haar fraaie en rijzige gestalte, haar; aangename manieren, kortom haar. geheele iwezen had iets onbeschrijfelijks innemends, dat ieder be koorde en aantrok. Herman was verrukt. Toen zij hem toe lachte, glinsterde zijn oog van vreugde en trots. Een tieulal dansers kwam naar haar toe om hapr vooc een dans ta vragen. Zjj ant- 1 woordde, 1'ide geueg om tioor xierman ver slaan te worden, dat zij slechts écn wals maken zou en iiaur woerd reeos h:id gege-.' n. Hij begreep, wat zij er mee zegden wih.e ea om haar zijn erkentelijkheid le bewijzen, be sloot hij ook slechts éénmaal, en wel mtt Wilhelmina te walsen. Aurelia slceg beiden opmerkzaam gade. Giste zij welk besiuit de jonge lieden ge nomen hadden eu wilde zij dit verijdelen Wellicht, want nauwelijks klonaen de eerste lonen der muziek door de zaai en -Wilde lier man W ilhfcimina gaan vragen, of de schoone. weduwe nam haar neef bij den arm en zeide hem gejaagd: „lk reken er, op, mijn waarde, om dezen dans met u le doen." Haar zacht onttrok hij haar zijn arm, na ha&r in beleefde termen gezegd te hebben, dat hii voor de eer bedanken moest, omdat hij het voorrecht had met Wilhelmina te dansen. Nu reeds," zeide Aurelia minachtend. Waarlijk, waard© Herman, het schijnt, dat uw belangstelling voor dit zieke kind nog steeds voortduurt. Neem u in acht, dichter, uw treurzangen zijn wel wat langdradig, zij zullrv, ten laatste zoo vervelend worden fds een njkzang." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9